Azərbaycanın əsas klubunun baş məşqçisinin Avropa Liqasında qarşıdakı mübarizə haqqındakı fikirləri
Cari mövsüm Çempionlar Liqasında Azərbaycanı təmsil edən ölkə çempionu “Qarabağ” pley-off mərhələsində mübarizəni dayandırıb. Ardıcıl üç mərhələni adlayan Ağdam təmsilçisi həlledici görüşdə Çexiyanın “Viktoriya” komandasına uduzub. Bununla belə, Azərbaycan çempionu ardıcıl 9-cu dəfə avrokuboklarda qrupda oynamaq imkanı qazanıb. Payızdan etibarən “Qarabağ” Azərbaycanı qitənin ikinci klub yarışı Avropa Liqasında təmsil edəcək.
Avropa Liqası ərəfəsində “Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanovdan “Region plus”un suallarına cavab verməyi xahiş etdik.
- 5 ildən sonra növbəti dəfə Çempionlar Liqasında çıxış etmək imkanı var idi. Sizcə, “Qarabağ” Bakıda, yoxsa səfərdə daha dəqiq oynamalı idi?
- Artıq bu barədə danışmaq düzgün olmaz. İrəli baxmaq lazımdır. Çexiyadakı görüşdə də komandamız layiqincə oynadı. Səhvlərimiz oldu. Amma biz komanda kimi mübarizə aparırıq. Udanda da, uduzanda da bir oluruq. Artıq Avropa Liqası barədə düşünmək lazımdır.
- “Qarabağ”ın cari mövsüm Çempionlar Liqasında oyunlarını necə qiymətləndirirsiniz?
- Hər zaman deyirəm ki, futbolçularım həm də döyüşçülərimdir. Çətin oyunlarımız oldu. Bu oyunları unuda bilmərik. “Lex”, “Sürix”, “Ferentsvaroş” kimi təcrübəli klublarla mübarizə apardıq. Bu gün Azərbaycan klubu Avropa Liqasına vəsiqə qazanıb. Bu yarışın zəif olmadığını bilirik. ÇL-dəki oyunlarımızdan razı qaldım. İlbəil “Qarabağ” təcrübəsini artırır.
- Çexiyadakı matçdan sonra qapıçı Şahruddin Məhəmmədəliyev sərt tənqid olundu. Ona qarşı belə reaksiya gözləyirdinizmi?
- Futbolda hər oyun nəticədən asılıdır. Azarkeş hər zaman bizdən yüksək nəticə istəyir. Bu onların haqqıdır. Futbol səhvlər üzərində qurulub. Məhz səhvlər nəticəni həll edir. Yenə təkrar edirəm. Məğlubiyyəti Şahruddinin üzərinə atmaq olmaz. Futbol komanda oyunudur. Bütün komandamız Çempionlar Liqasında oynamaq istəyirdi. Təəssüf ki, alınmadı. Biz indi irəli baxmalıyıq. Düşünürəm futbolçularım bu matçı tezliklə unuda bilməyəcək. Bu amil bizə təsir edə bilər.
- Avropa Liqasında “Qarabağ” artıq təcrübəli komanda kimi mübarizə aparacaq. Avroliqa barədədüşüncələrinizi bilmək istərdik...
- Avropa Liqası kifayət qədər səviyyəli yarışdır. Bəzi məqamlarda hətta Çempionlar Liqasından fərqlənmir. Rəqibdən asılı olmayaraq maksimum nəticə qazanmağa çalışacağıq. Zədəli oyunçuların sağalmasını diqqətdə saxlamalıyıq. Müəyyən zədəlilər var. Avropa Liqasına qədər bir neçə həftə vaxtımız olacaq. ÇL-i tezliklə unudaraq fikrimizi Azərbaycan Çempionatı və Avropa Liqasına yönəltməliyik. Biz hər zaman Azərbaycanı layiqincə təmsil etməyə çalışırıq. Bu dəfə də azarkeşlərimizi sevindirmək üçün maksimum ən yaxşı oyunumuzu göstərməyə çalışacağıq.
- Yeni transferlər olacaq?
- Vaxtımız çox deyil. Hazırda bir neçə oyunçu variantı var. “Qarabağ”da rəqabətin güclü olmasını istəyirik. Mövqelərə daha çox futbolçu seçimi olarsa, bu ancaq komandanın xeyrinə olar. Vaxtımız az olsa belə transferlərin baş tutması üçün səy göstəririk.
- Belə bir fikir var ki, “Qarabağ”a Azərbaycan futbolunda rəqib yoxdur. Bu fikirlə razısınız?
- Ölkədə yaxşı klublarımız var. Əlbəttə, avrokuboklardakı çıxış baxımından biz hər zaman istəmişik qrup mərhələsində klublarımızın sayı çox olsun. Həm ölkə futbolunun nüfuzuna böyük dəstək olar, həm də rəqabət baxımından irəliləyiş əldə edərik. Avropa kuboklarında klublarımızın sayı nə qədər çox olarsa, bir o qədər yaxşıdır.
- Bu gün, demək olar ki, ölkə futbolunda “Qarabağ”a rəqib yoxdur. Yeni mövsümdə də komandanız ölkə çempionluğuna əsas namizəd sayılır. Bu amil futbolçularınızı arxayınlaşdırmır?
- Arxayınçılıq hər zaman narahatlıq yaradır. Həmişə çalışıram futbolçularım arxayınlaşmasın. Bu, problemlər yarada bilər. Hətta qələbədən sonra belə futbolçulara irəli baxmağı xahiş edirəm. Nəticə bu gün var. Sabah üçün yenidən çalışmaq lazımdır. Ölkə çempionatında asanlıqla qızıl medalları qazanmaq olmur. Hər mövsüm “Qarabağ” güclü olduğunu göstərmək üçün qələbələr qazanır. Avrokuboklarda da çıxış etdiyimizi nəzərə alaraq iki cəbhədə mübarizə apardığımızı söyləməliyəm. Cari mövsümdə çempionat yeni başlayıb. Amma məqsədimiz titulu qorumaqdır. Həm Azərbaycan Çempionatı, həm ölkə kubokunda sona qədər mübarizə aparacağıq.
- 44 günlük Vətən müharibəsindən 2 il ötür. İndi Ağdamı təmsil etmək hansı hisslər yaradır?
- Dəfələrlə söyləmişəm. Bu gün komandamız daha rahat oynayır. Yəni sanki çiyinlərimizdən ağır yük götürülüb. Ağdam şəhəri tamamilə azaddır. Düzdür, orada infrastruktur yox dərəcəsindədir. Klub olaraq hər zaman çalışmışıq Azərbaycanı layiqincə təmsil edək. Şükürlər olsun azarkeşlərimizi sevindirməyi bacarmışıq.

This season Azerbaijan’s national football champion Garabagh will represent the country in the Champions League after it left the competition at the play-off stage. The Aghdam club successfully performed in three matches, but lost in the decisive game against the Czech club Viktoria. Nevertheless, the Azerbaijani champion is qualified to play in European championships for the ninth time in a row. From autumn, Garabagh will represent Azerbaijan in the continent's second club competition, the Europa League.
On the eve of this prestigious tournament, we interviewed the head coach of the team, Gurban Gurbanov.
“After a five-year break, the club has a chance to play in the Champions League once again. In which game should Garabagh have concentrated more, the game in Baku or away?”
“It would be wrong to speculate about this now. We have to look ahead. In the match against the Czech team, Garabagh played with dignity. We had mistakes. But we fight as a team. No matter if we win or lose, we are still one team. It is time to think about the Europa League.”
“How would you assess Garabagh's performance in the Champions League this season?”
“As I always say, my players are also my fighters. We have had tough games before. We fought against experienced clubs such as Lech, Zurich, Ferencvaros. Today, our club is qualified to play in the Europa League. We know it will be a hard competition. I am happy with our games in the Champions League. Garabagh improves year by year and gains necessary experience.”
“Goalkeeper Shahruddin Magomedaliyev was harshly criticised after the away match in Czechia. Did you expect such a reaction?”
“In football, it's the end result that counts. And the fans always expect only a successful performance from us. It is their right. Football is built on mistakes, which lead to one result or another. As I have said repeatedly before: our defeat cannot be attributed only to Shahruddin. Football is a team game. All of us wanted to play in the Champions League. It is a shame that we failed. Now we should think about the future. I think the players will not forget this match and this factor can affect us.”
“Garabagh will compete in the Europa League as an experienced team. What do you think of the league?”
“The Europa League is a fairly high-level competition. In some respects it is not even different from the Champions League. Regardless of the opponent, we will try to achieve a maximum result. We have injured players. We have a few weeks for their recovery before the competition. We must forget about the Champions League and focus on the Azerbaijani championship and Europa League. We always try to represent Azerbaijan decently. And this time we will do our best to show a good performance again - to the maximum and to please our fans.”
“Do you expect any new transfers?”
“We don't have much time for that. There are several options right now. We want to have strong competition within Garabagh. It is only good for the team if there is a choice among players. We make efforts to make transfers happen even if we are running out of time.”
“Some believe that Garabagh is beyond competition in Azerbaijan. Do you agree with that?”
“We have good clubs all over the country. Given the performance in the European competitions, we have always wished to have more clubs in the group stage. This is a great support for the reputation of football in the country and also progress in terms of competition. The more of our clubs participating in European cups, the better.”
“It would be fair to say that today Garabagh has no rivals in Azerbaijan. In the new season, your team is also the main candidate to win the national championship. Does this factor make your players relax?”
“Confidence always breeds anxiety. I try not to let my players get complacent. This can cause problems. After each victory I ask them to think about the upcoming games. Despite the success, we have to work harder for tomorrow. It is not easy to win gold medals in the national championship. Every season Garabagh wins and shows that it is strong. As we also play in Eurocups, we are fighting on two fronts. Championship of this season has already begun. Our goal is to defend our present title. We will fight to the end both in the championship of Azerbaijan and in the Azerbaijan Cup.”
“Two years have passed since the 44-day Patriotic War in Garabagh. Your team represents Aghdam. Can you share your feelings?”
“As I have said before on several occasions, today our team feels more comfortable on the field. As if a heavy burden has been lifted from our heart. The city of Aghdam has been completely liberated, but there is no infrastructure there yet. As a club we have always tried to represent Azerbaijan with dignity. Fortunately, we have managed to please our fans.”