QIZILA BƏRABƏR GÜMÜŞ
Yenilənmiş Azərbaycan Cüdo Federasiyası əsas milli komandalarla yanaşı, həm də yeniyetmə və gənclərin inkişaf səviyyəsini nəzarətdə saxlayır. Bir neçə il qabaq cüdo üzrə yığma komandada aşağı yaş qruplarında ciddi rəqabətin olmadığı deyilirdi. Bu gün fərqli mənzərə yaranıb. Hazırda cüdo üzrə həm gənclər, həm də yeniyetmələrdən ibarət yığma kifayət qədər xoş təsir bağışlayır.
Taleyin ironiyası
Buna Bosniya və Herseqovinada keçirilən Dünya çempionatında əmin olmaq olardı. Təmsilçilərimiz bu nüfuzlu yarışı üç medalla başa vurub. 48 kiloqram (kq) çəkidə yarışan Aydan Vəliyeva macarıstanlı idmançı Luka Veq ilə mübarizədən qalib ayrılaraq, dünya çempionatının bürünc medalına sahib olub. Yüksək əzmkarlıq nümayiş etdirən Aydan bir səhvin ucbatından üçüncü yerlə kifayətlənib. Vəliyevanın hazırlıq səviyyəsi daha yüksək əyarlı medal gözləməyə imkan verirdi.
60 kq çəkidə çıxış edən Nizami İmranov barədə də eyni fikirləri söyləmək olar. Yarışdan əvvəl hamının qızıl medal gözlədiyi Nizami yarımfinalda diqqətsizliyə görə məğlubiyyət acısı yaşayıb. Sonda İmranov təsəlliverici mərhələdə fransalı idmançı Dayyan Boulemtafesə qalib gələrək Dünya çempionatının bürünc medalçısı olub.
Şahin Oruczadə (55 kq) isə finala qədər məğlubiyyətsiz irəliləyib. Yarımfinalda da inamlı qələbə qazanan cüdoçu yalnız həlledici görüşdə istəyini reallaşdıra bilmədi. Nəticədə, Oruczadə Dünya çempionatının gümüş medalına layiq görülüb.
Sarayevoda keçirilən yeniyetmələr arasında dünya çempionatının son günündə komanda yarışlarının nəticələri məlum olub. Burada Azərbaycan komandası qızıla bərabər gümüş medal əldə edib. Azərbaycan millisi ilk görüşdə Bosniya və Herseqovina yığmasına 4:1, dörddə bir finalda Kanada yığmasına 4:2, yarımfinalda isə Ukrayna yığmasına 4:3 hesabı ilə qalib gələrək finala çıxıb.
Finalda Azərbaycan komandasının rəqibi güclü Fransa millisi idi. Milli komandanın cüdoçusu Fidan Əlizadə Ukrayna ilə keçirilən yarımfinal görüşündə zədələndiyinə görə, final görüşünə çıxa bilməyib və komanda görüşə 0:1 hesabı ilə geridə başlayıb. Buna baxmayaraq, təmsilçilərimiz hesabı 3:3 edə bilib. Hesab 3:3 olanda qaydalara görə, həlledici görüş keçirilməlidir. Görüşün hansı çəki dərəcəsində olacağı isə püşkatma ilə müəyyən edilir. Təəssüf ki, püşkatma həlledici görüşün 63 kq-da olmasına qərar verib. Bu çəkidə idmançımız Fidan Əlizadə zədəli olduğuna görə, görüşə çıxa bilməyib və qələbə avtomatik Fransa komandasına verilib.
Daha çox medal qazana bilərdilər
Bosniya və Herseqovinadakı çıxışı “Region plus”a dəyərləndirən yeniyetmələrdən ibarət komandanın baş məşqçisi Rüstəm Alimli nəticədən razı qaldığını bildirib. O əmindir ki, cüdoçular daha çox medal qazana bilərdilər: “Hakimlərin mübahisəli qərarları olmasaydı, daha çox medalımız olacaqdı. Nizami İmranov və Aydan Vəliyevadan qızıl medal gözləyirdik. Nizami yarımfinalda səhvə yol verdi və nəticədə, bürünc medalla kifayətləndi. Bu komandadan bir neçə idmançı üçün bu yarış sonuncu oldu. Onlar gənclər yığmasına keçirlər. Sevindirici haldır ki, gənclər və əsas komanda üçün belə yaxşı idmançılarımız var”.
Dünya çempionatından 9 ildən sonra Azərbaycana medal qazandıran bürünc medalçı Aydan Vəliyeva “Region plus” jurnalına açıqlamasında yarış barədə bunları söyləyib: “Yarış günü doğulduğum tarixə düşürdü.  Özümə dünya çempionluğu hədiyyə etmək istəyirdim. Həm nəzərə alanda ki, bu, yeniyetmələrdə son dünya çempionatım idi, daha da üzülürəm. Əsas rəqib kimi Yaponiya cüdoçusunu görürdüm. Üz-üzə gəlsəm, qalib olacağıma inanırdım. Uduzduğum İtaliya idmançısı məğlub edə biləcəyim rəqib idi. Sadəcə, öz səhvlərimdən uduzdum. Eyni stabilliyi gənclərdə də göstərməyə çalışacağam. Ola bilsin, çəki dərəcəm dəyişdi. Çünki 48 kiloqram üçün çox, yəni 5-6 kiloqram çəki salıram. Düşünürəm, gənclərdə 52 kiloqramda döyüşmək daha rahat olar mənə. Amma yekun qərarı məşqçilər verəcək”.
Məqsəd – Olimpiya Oyunlarında medallar qazanmaqdır
Azərbaycan Cüdo Federasiyasının (ACF) vitse-prezidenti Rövşən Rüstəmov cüdoçuların əldə etdiyi medalların bir günün nəticəsi olmadığını bildirib: “Bunun üçün uzunmüddətli hazırlıq keçilmişdi. Qısamüddətli hədəfimizdə Dünya çempionatı, uzunmüddətli hədəfimizdə isə Parisdə keçiriləcək Olimpiya Oyunlarında medallar qazanmaq var. Daşkənddə keçiriləcək Dünya çempionatından da böyük gözləntilərimiz var. Bir neçə aydır ki, buna hazırlıqlar gedir. Milli komanda bunun üçün Azərbaycanın Göygöl rayonunda və Gürcüstanda təlim-məşq toplanışında olub. Həm baş məşqçimiz Riçard Trautman, həm də performans direktorumuz Mark van der Ham bu uğurun əldə olunması üçün çalışır”.
R.Rüstəmovun sözlərinə görə, ACF idmançıların təkcə texniki və taktiki yöndə hazırlaşması üçün yox, həm də nizamlı olması üçün də iş görür: “Biz cüdoya təkcə idman növü kimi baxmırıq. Cüdo həm də bizim üçün ciddi analitik təhlil aparmaq üçün bir obyektdir. Yaxınlarda biz yeni proqram təminatının istifadəsinə başlamışıq. İdmançıların bütün yarışları videogörüntü vasitəsilə ciddi təhlil olunur və bizim baş məşqçilərə cüdoçuların harada səhv etməsi barədə tövsiyələr verir. Eyni zamanda federasiya olaraq klubların lisenziyalaşdırılmasını yaxın zamanlarda həyata keçirməyi planlaşdırırıq. Azərbaycanda 100-dən artıq cüdo klubu var ki, onların yenidən lisenziyalaşdırılmasına ehtiyac var. Valideynlər övladlarını hansı müəllimin ixtiyarına verdiyini bilmək istəyirlər. Həm məşqçilərin, həm də hakimlərin yenidən sertifikasiyadan keçməsi üzərində çalışırıq. Ümid edirik ki, ilin sonunadək bütün bu işləri yekunlaşdıracağıq”.
Federasiyanın vitse-prezidenti Azərbaycan cüdosunun 50 illiyi münasibəti ilə silsilə tədbirlərin olacağını qeyd edib: “Həmin tədbirlər planı üzərində çalışırıq. Noyabr ayında Bakıda “Böyük dəbilqə” turniri keçiriləcək. Həmin tədbir çərçivəsində Azərbaycan cüdosunun 50 illiyinə həsr olunan silsilə tədbirlər olacaq”.
Yeniyetmələrdən ibarət komandanın çıxışını müsbət qiymətləndirmək olar. Məşqçi heyəti gənclərin yarışlarına dəvət alacaq Nizami İmranov, Aydan Vəliyevanı mütəmadi olaraq diqqətdə saxlamalıdır. Bu cüdoçulardan olimpiya medalları gözlənilir.

«СЕРЕБРО», РАВНОЕ «ЗОЛОТУ»
Обновленная Федерация дзюдо Азербайджана (ACF) держит под тщательным контролем наряду с основными национальными командами также уровень развития юниоров и молодежи. Еще несколько лет назад в сборной по дзюдо говорили, что серьезной конкуренции в младших возрастных группах нет. Сегодня складывается совсем иная картина. В настоящее время как молодежная, так и юношеская сборные по дзюдо производят достаточно приятное впечатление.
Ирония судьбы
В этом можно было убедиться на чемпионате мира в Боснии и Герцеговине. Юношеская сборная завершила это престижное соревнование с тремя медалями. В весовой категории до 48 кг Айдан Велиева нанесла поражение венгерке Луке Виг и завоевала бронзовую медаль. Несмотря на старание и упорство, всего из-за одной ошибки ей пришлось довольствоваться третьим местом. Хотя подготовка и выступление Велиевой позволяли ожидать медали более высокой пробы.
То же самое можно сказать и о Низами Имранове, выступающем в весовой категории 60 кг. Низами, от которого перед соревнованиями все ждали только золотой медали, из-за невнимательности в полуфинале испытал горечь поражения. В результате он стал бронзовым призером чемпионата мира, победив в утешительной схватке французского спортсмена Даяна Булемтефеса.
Шахин Оруджзаде (до 55 кг) дошел до финала без поражений. Одержав уверенную победу и в полуфинале, дзюдоист, к сожалению, не смог реализовать себя в решающей встрече. В итоге Оруджзаде стал серебряным призером.
В последний день чемпионата мира среди юниоров в Сараево стали известны итоги командных соревнований. Так, азербайджанская сборная завоевала золотую и серебряную медали. Она вышла в финал, победив в первой встрече сборную Боснии (4:1), затем в 1/4 финала - Канаду (4:2), а в полуфинале - Украину (4:3).
В финале соперником азербайджанской команды стала сильная сборная Франции. Поскольку Фидан Ализаде не смогла выйти на татами из-за травмы, полученной в полуфинале в борьбе с украинской спортсменкой, команда начала встречу со счетом 0:1. Несмотря на эту фору, нашей сборной удалось довести счет до 3:3. Согласно правилам, при счете 3:3 должна состояться решающая схватка. Весовую категорию при этом определяет жеребьевка. К сожалению, она показала, что решающий поединок должен состояться в весе 63 кг. Но так как наша спортсменка Фидан Ализаде из-за травмы не могла выйти на встречу, победа автоматически была присуждена сборной Франции.
Могли бы выиграть больше медалей
Главный тренер юношеской сборной Азербайджана Рустам Алимли, оценивая выступление в Боснии и Герцеговине для Region Plus, выразил удовлетворение результатами соревнований.  Он уверен, что дзюдоисты могли бы выиграть больше наград: «У нас было бы больше медалей, если бы не спорные решения судей. Мы ждали золотых медалей от Низами Имранова и Айдан Велиевой. Низами допустил ошибку в полуфинале и в итоге довольствовался бронзовой медалью. Для нескольких спортсменов команды эта гонка стала последней - они переходят в молодежную сборную. Отрадно, что у нас есть такая смена для молодежной и основной команд».
Бронзовый призер Айдан Велиева, которая привезла с чемпионата мира медаль через долгих 9 лет, сказала в интервью Region Plus следующее: «Дата соревнований пришлась на день моего рождения, и я очень хотела подарить себе чемпионство мира. Учитывая, что это был мой последний чемпионат среди юниоров, я еще больше расстроилась. Я видела в качестве своего основного соперника японскую дзюдоистку. Я верила, что если сойдусь с ней лицом к лицу, выйду победителем. Итальянская спортсменка, которой я проиграла, также была мне знакома. Я проиграла из-за собственных ошибок.
Постараюсь показать стабильность  в молодежной сборной. Возможно, моя весовая категория изменится, так как для категории 48 кг мне приходится сбрасывать много - по 5-6 кг. В молодежной сборной, думаю, мне будет комфортнее бороться в весе 52 кг. Но окончательное решение примут тренеры».
Цель - медали Олимпийских игр
Вице-президент ACF Ровшан Рустамов заявил, что медали, завоеванные дзюдоистами, результат не одного дня: «Проводилась большая и длительная подготовка. Наша краткосрочная цель - выиграть чемпионат мира, а долгосрочная - медали на Олимпийских играх в Париже. У нас большие ожидания от чемпионата мира в Ташкенте. Подготовка к нему идет уже несколько месяцев. Национальная команда побывала на тренировочных сборах в Гейгельском районе Азербайджана, а также в Грузии. И наш главный тренер Ричард Траутман, и исполнительный директор Марк ван дер Хэм усиленно работают над достижением успеха».
По словам Ровшана Рустамова, ACF делает все, чтобы спортсмены готовились не только технически и тактически, но и повышали дисциплину: «Мы рассматриваем дзюдо не только как вид спорта. Дзюдо также является для нас объектом для проведения серьезного аналитического анализа. Недавно мы начали использовать новое программное обеспечение. Все соревнования спортсменов строго анализируются посредством видео, а затем нашим главным тренерам даются рекомендации и указывается, где дзюдоисты могут ошибаться. В то же время как федерация мы рассчитываем в ближайшее время провести лицензирование клубов. В Азербайджане более 100 клубов по дзюдо, которые нуждаются в повторном лицензировании. Родители хотят знать, какому наставнику они отдают своих детей. Мы сейчас занимаемся повторной сертификацией как тренеров, так и судей и надеемся завершить этот процесс к концу года».
Вице-президент федерации отметил, что по случаю 50-летия азербайджанского дзюдо будет проведен ряд мероприятий: «Мы сейчас работаем над планом их проведения. В ноябре в Баку пройдет турнир «Большого шлема». В рамках этого соревнования состоится серия мероприятий, посвященных 50-летию азербайджанского дзюдо».
Остается отметить, что выступление юношеской команды Азербайджана в Сараево можно оценить положительно. Тренерский штаб намерен регулярно следить за подготовкой Низами Имранова и Айдан Велиевой, они будут приглашаться на различные молодежные соревнования. Ведь от этих дзюдоистов ожидают олимпийских медалей.