Azərbaycan şahmat tarixində ilk dəfə dünya çempionatında iki qızıl medal eyni vaxtda qazanılıb
İtaliyanın Sardiniya adasında şahmat üzrə gənclər arasında dünya çempionatı Azərbaycan idmanı üçün tarixi qələbə ilə başa çatıb. 70 ildən çox tarixi olan mötəbər yarışda həm qızlar, həm də oğlanlar arasında qızıl medal Azərbaycan şahmatçısına qismət olub.
14 ildən sonra
20 yaşadək qızlar arasında keçirilən yarışında Azərbaycan şahmatçısı Gövhər Beydullayeva 10-cu turda çempionluğu təmin edib. Yarış ərzində yüksək əzmkarlıq və ustalıq nümayiş etdirən Beydullayeva adını Azərbaycan şahmat tarixinə dünya çempionu olan ilk gənc şahmatçı kimi yazdırıb. Ölkəmizin digər təmsilçisi Ləman Hacıyeva çempionatı 7 xalla 10-cu sırada başa vurub.
Kişilərin yarışında da çempion Azərbaycan şahmatçısı olub. 11-ci həlledici turda Azərbaycanın iki təmsilçisi – Abdulla Qədimbəyli ilə Məhəmməd Muradlı qarşılaşıb. Tərəflər sülhə razılaşıb. Bu nəticədən sonra Qədimbəylinin xalı 8-ə, Muradlının isə 7,5-ə çatıb. Bu tura qədər 8 xalla lider olan macarıstanlı Adam Kozak hindistanlı Luk Laon Mendonkaya məğlub olduğu üçün əlavə əmsallara görə Abdulla Qədimbəyli dünya çempionu olub.
Gövhər Beydullayeva reytinqə görə yarışda 4-cü olmasına baxmayaraq, bütün partiyalarda düzgün debüt seçimi və sonadək mübarizə nümayiş etdirib. Əksər rəqiblərindən üstün oyun göstərən G.Beydullayeva bu qələbə ilə qadın şahmatçılardan ibarət Azərbaycan millisində yerini möhkəmləndirib və dünya kubokuna vəsiqə qazanıb.
Abdulla Qədimbəyliyə gəlincə, dünya çempionatında qələbə onun üçün yeni şans olacaq. Bu qələbə həm də növbəti yarışlara motivasiya rolunu oynayacaq. İtaliyadakı uğurlu çıxış sayəsində Abdulla Qədimbəyli həm də beynəlxalq qrossmeyster normasını yerinə yetirib və şahmat aləmində ölkəmizin 29-cu qrossmeysteri olub.
Qeyd edək ki, son illər 20 yaşlılar arasında dünya çempionatında şahmatçılarımız medal qazanmayıb. Eltac Səfərli 2008-ci ildə keçirilmiş dünya çempionatında bürünc medal əldə edib. Ondan əvvəl Şəhriyar Məmmədyarov iki qızıl medala, Zeynəb Məmmədyarova isə bürünc medala sahib olublar. İndi isə 14 ildən sonra Azərbaycan şahmatçıları dünya çempionatında parlaq qələbə qazanıblar. Belə bir nüfuzlu yarışda iki qızıl medal tarixi nəticədir.
Şəhidlərin xatirəsinə
Yenicə çempion olan Abdulla Qədimbəyli yarışla bağlı təəssüratlarını “Region plus” jurnalı ilə bölüşüb. Şahmatçı son turda böyük həyəcan yaşadığını bildirib: “Sona qədər yaxşı oyunlar keçirdim. Axırıncı görüşüm çox çətin oldu. Ondan da çətin olan isə heç-heçə etdikdən sonra rəqiblərin görüşünü izləmək idi. Yarışdan əvvəl də bilirdim ki, çətin olacaq. Yaxşı çıxış etdiyimi düşünürəm. Bizə güvəndikləri üçün federasiya rəhbərliyinə təşəkkür edirəm. Növbəti hədəf kimi dünya kubokunda çıxış etmək və əla nəticə göstərmək istəyirəm. Mənim üçün narahat olan, həyəcan keçirən, uğuruma sevinən hər kəsə təşəkkür edirəm”. O, qələbəni şəhidlərimizə həsr etdiyini deyib.
Azərbaycan tarixində 20 yaşlılar arasında dünya çempionu olan ilk qadın şahmatçı Gövhər Beydullayeva bundan sonra daha çox çalışacağını qeyd edib: “Ölkəmə ilk çempionluğu yaşatmaq çox qürurverici və sevindirici haldır. Təkcə özümə görə deyil, 20 yaşadək oğlanlar arasında dünya çempionu olan komanda yoldaşım Abdulla Qədimbəyliyə görə də çox sevinirəm. İtaliyada himnimizin iki dəfə səslənməsi inanılmaz hissdir.
Turnirə uğurlu start vermişdim. Oyunlarım özümün də çox xoşuma gəlirdi. 10-cu turda Urh Zala ilə görüşdə də üstün vəziyyətdə idim. Düşünürdüm ki, qalib gələcəyəm. Hətta həmin gün çempion olacağımı da hiss edirdim. Mənim oyunum davam edərkən əsas izləyicilərimin - qazaxıstanlı Assel Serikbay ilə bolqarıstanlı Nurgül Səlimovanın görüşündə birincinin qalib gəldiyini gördüm, hesabladım ki, bu nəticəyə əsasən, heç-heçə ilə də çempion ola bilərəm. Öz oyunumda isə üstünlük mənim tərəfimdə olsa da, qələbə çətin görünürdü. Əlbəttə ki, oynasaydım, uda bilərdim. Düzdür, görüşün əvvəlində əldə etdiyim üstünlüyü sonradan reallaşdıra bilmədim. Rəqibin də əks-həmlə şansları var idi. Bütün bunları nəzərə alıb heç-heçəyə razılaşdım və çempionluğu təmin etdim.”
Azərbaycan Şahmat Federasiyasının vitse-prezidenti Faiq Həsənov gənclər arasında dünya çempionatının qalibləri olan Abdulla Qədimbəyli və Gövhər Beydullayevanın uğurunu tarixi nəticə adlandırıb. O, 20 yaşa qədər şahmatçılar arasında dünya çempionatının ən mötəbər turnirlərdən biri olduğunu bildirib: “1951-ci ildən bəri keçirilən bu yarışda bir qayda olaraq gələcək dünya çempionları iştirak edirlər. Boris Spasski, Vişvanatan Anand, Anatoli Karpov kimi şahmatçılar gənclər arasında dünya çempionatlarındakı çıxışları ilə tanınıblar”.
Faiq Həsənov qeyd edib ki, bu yarışda qalib gələn idmançının titulundan asılı olmayaraq, ona beynəlxalq qorssmeyster titulu birbaşa verilir, eyni zamanda dünya kubokunda iştirak etməyə haqq qazanır: “Çox xoş haldır ki, Abdulla Qədimbəyli bu yarışa qədər həm beynəlxalq qrossmeyster normativlərini ödəyib, həm də ötənilki Avropa çempionatındakı çıxışı ilə dünya kubokuna vəsiqəni qazanıb”.
Federasiya rəsmisi şahmatçılarımızın oyun taktikası barədə də danışıb: “Abdullanın çıxışı göstərib ki, o, çox sakit və təmkinli idi. Bir dəfə də məğlub olmadı. Son turda da öz komanda yoldaşı ilə oynadı, gərgin mübarizə heç-heçə başa çatdı. Bununla belə, çempionluğu əldə edə bildi. Qələbədən sonra Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva şahmatçılarımızı təbrik etdi. Bu, çox xoş haldır və bir daha göstərir ki, şahmat hər zaman dövlət qayğısında və diqqətindədir. Şahmatçılar da bilirlər ki, onların arxasında dövlət, bütün respublika dayanıb”.

Two gold medals for the first time in the history of Azerbaijani chess
The World Youth Chess Championship held on Sardinia, Italy ended with a historic victory for the Azerbaijani sport, when both girls and boys from the national chess team won gold medals in the prestigious competition spanning more than 70 years.
After 14 years
Azerbaijani player Govhar Beydullayeva secured the championship in the U-20 women's competition in the tenth round. She demonstrated great perseverance and skills during the tournament and left an indelible mark in the history of the Azerbaijani chess as the first young chess player to become a world champion. Laman Hajiyeva finished the championship the tenth with 7 points.
Champion among the men players was also a player from Azerbaijan. The 11th decisive round of the championship was between the two representatives of Azerbaijan, Abdulla Gadimbayli and Muhammed Muradli. They played to a draw. As a result, Gadimbeyli and Muradli scored 8 and 7.5 points, respectively. As Adam Kozak (Hungary) leading the competition with 8 points lost to Luuk Laon Mendonca (India), Gadimbeyli could become the world champion thanks to extra coefficients.
Govhar Beydullayeva was fourth in the rankings, but she showed the right opening choice and fought to the end in all her bouts. With a solid performance against most of her opponents, Beydullayeva strengthened her position in the national team and made it to the final stage of the world championship.
As for Abdulla Gadimbeyli, his championship will be a good motivation for his next competitions. Successful performance in Italy made Gadimbeyli the 29th Grandmaster of Azerbaijan.
In fact, in recent years our U-20 chess players have returned home from the world championships without medals. Eltaj Safarli won a bronze medal at the 2008 World Championship. Before him, Shahriyar Mammadyarov won two gold medals and Zeynab Mammadyarova had a bronze medal. Now, fourteen years later, the Azerbaijani chess players achieved a brilliant victory in the world championship. Two gold medals in such a prestigious competition is a very worthy result.
To the memory of the shehid
Newly crowned world champion Abdulla Gadimbeyli shared his impressions with us. He said he was very excited in the last round of the competition: "I played well against everyone. But my last bout was very tough. I was observing my opponents with a lot of excitement after the draw. I knew before the competition that it wasn't going to be easy. I think I demonstrated a decent performance. I thank the federation's management for their trust in us. My next goal is to take part in the World Cup, where I want to do my best. Thanks to all my fans, who shared both my sad and successful moments," Gadimbeyli said, adding that his victory was a tribute to the memory of the fallen soldiers and officers of Azerbaijan.
Govhar Beydullayeva, Azerbaijan’s first-ever 20-year-old world champion, said she would work even harder after her achievement: "I feel proud and happy to bring championship to Azerbaijan. I am also happy for my teammate Abdulla Gadimbeyli who won the U-20 World Championship. It is an unbelievable feeling to listen to our national anthem twice in Italy. I had a successful start. I love all the games I played there. Throughout the whole game in the tenth round against Zala Urh (Slovenia), I had the advantage on my side. I felt I would win and become champion that day. At the same time I was watching the victory of Asel Serikbay (Kazakhstan) over Nurgul Salimova (Bulgaria) and realised that I could win even with a draw. Although I had the advantage on my side, victory seemed quite difficult. Of course, I could win had I decided to continue the game. But I could not use the advantage I had at the beginning of the match. My opponent, on the other hand, had a good chance to continue. With all this in mind, I settled for a draw and became a championship.”
Vice President of the Azerbaijan Chess Federation, Faig Hasanov, described the success of Abdulla Gadimbeyli and Govhar Beydullayeva as a historical result. He said the World U-20 Championship was one of the most prestigious tournaments in the world. "Future world champions usually start in this tournament, which has been held since 1951. Chess players like Boris Spassky, Viswanathan Anand, Anatoly Karpov are known for their performances in the world youth championships".
Faig Hasanov said that regardless of titles, the winner of this competition is awarded the title of international grandmaster and has the right to participate in the World Cup: "I am very pleased that Abdulla Gadimbeyli could meet the standard of international grandmaster even before the competition and thanks to his performance in the 2021 European championship is qualified for the World Cup.”
As to the tactics of the Azerbaijani chess players, Hasanov said: "Abdulla's performance showed that he remained calm and composed throughout the tournament. He did not lose even once. In the last round his tense struggle ended in a draw. However, he managed to win the championship. After the victory, First Vice President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva congratulated our players. We are very pleased, of course. This once again demonstrates that chess has always received necessary care and attention from our state. Chess players also know that the state, the whole nation supports them".