Müəllif: Mirabbas MƏMMƏDOV, Dövlət Sərhəd Xidməti Muzeyinin baş direktoru
Bu il dramaturq və şair Hüseyn Cavidin anadan olmasının 140 ili tamam olur. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu görkəmli şəxsiyyətin yubileyinin keçirilməsi haqqında sərəncam imzalayıb. Əlamətdar tarix münasibətilə Vaşinqtonda şairin xatirə barelyefinin açılışı olub. Gənc heykəltəraş Kamran Əsədovun müəllifi olduğu xatirə barelyefi Vaşinqton şəhərinin tarixi Corctaun ərazisində yerləşən ABŞ-Azərbaycan Ticarət Palatasının inzibati binasının üzərinə vurulub. Layihə ABŞ-Azərbaycan Ticarət Palatası, Azərbaycanın ABŞ-dakı səfirliyi və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin birgə fəaliyyəti nəticəsində ərsəyə gəlib. Mərasimdə Vaşinqton şəhəri Kolumbiya Əyalətinin meri xanım Mariel Bauserin 2022-ci il oktyabrın 24-nü Hüseyn Cavidin Anım Günü elan etməsi barədə bəyanatının mətni oxunub. Bəyanatda Hüseyn Cavidin Azərbaycan ədəbiyyatındakı rolu ilə yanaşı, onun azadlıq uğrunda və ayrı-seçkiliyə qarşı aparmış olduğu mübarizə qeyd edilir. Vurğulanıb ki, Cavidin azad və ədalətli dünya idealları, onun ədalətsizlik və ayrı-seçkiliyə qarşı aparmış olduğu mübarizə çağdaş dünyamızda aktual olaraq qalmaqdadır.
Maarifçi
Dövlət Sərhəd Xidmətinin inzibati binasında “Siyasi Repressiya Qurbanları Muzeyi”ndə Hüseyn Cavidlə bağlı bir sıra maraqlı sənədlərin surətləri var. Hüseyn Abdulla oğlu Rasizadə 1882-ci il oktyabrın 24-də Naxçıvan qəzasının Şahtaxtı kəndində anadan olub. O, 5 il mədrəsədə təhsil aldıqdan sonra bir müddət məşhur maarifçi, şair və pedaqoq Məhəmməd Tağı Sidqinin “Məktəbi-tərbiyə” adlı dünyəvi məktəbində biliklərə yiyələnib. Hüseyn 1898-1905-ci illərdə Təbrizdə təhsilini davam etdirib, ərəb və fars ədəbiyyatını öyrənərək biliyini təkmilləşdirib. 1905-ci ildə İstanbul Universitetinin filologiya fakültəsinə daxil olur. Təhsilini başa vurduqdan sonra vətənə qayıdan Hüseyn Naxçıvan, Gəncə və Tiflisdəki məktəblərdə Azərbaycan dili və ədəbiyyatından dərs deyib. 1906-cı ildə ədəbi yaradıcılıq yoluna qədəm qoyan Hüseyn ərəbcə “əbədi”, “ölməz” mənasını verən “Cavid” təxəllüsünü götürüb. Sanki o bilirdi ki, ərsəyə gətirəcəyi dram əsərləri, poemaları və şeirləri əbədi yaşayacaq, onun adı gələcək nəsillərin dilindən düşməyəcək.
Arzuolunmaz müsavatçı
Onun “Peyğəmbər”, “Azər”, “Knyaz”, “Topal Teymur”, “Şeyx Sənan”, “Siyavuş”, “Xəyyam”, “Şəhla” əsərlərinin nəşri və teatrlaşdırılmış tamaşaları ictimaiyyət tərəfindən böyük həvəslə qarşılansa da, sovet hökuməti Hüseyn Cavidin hər bir uğurunu tənqidi şəkildə qəbul edir, onu “proletar şairi”, “sosialist realizmi yazıçısı” yoluna yönəltmək cəhdlərindən vaz keçmirdi. Eyni zamanda sovet hökuməti şairə fiziki təzyiq belə göstərib. 1926-cı il martın 29-da Azərbaycan Kommunist (bolşeviklər) Partiyası Mərkəzi Komitəsinin katibi Ə.Qarayevin sədrliyi ilə keçirilən büro iclasında xarici ezamiyyətlər məsələsinə baxılırdı. Müzakirə olunan müraciətlər arasında Hüseyn Cavidin müalicə məqsədi ilə xaricə getməsinə icazə verilməsi xahişi də olub. Amma şairin xahişi təmin edilməyib.
Qeyd edək ki, bolşevik hakimiyyətinin Hüseyn Cavidə qarşı, yumşaq desək, mənfi münasibətinin kökündə onun keçmişdə “Müsavat” partiyasına üzv olması dayanırdı. O, bu partiyanın sıralarını rəsmən tərk etsə də, “Müsavat” ideyalarına sadiq qalıb, sovet ideologiyasını qəbul etməyib və “sosializm quruculuğunun uğurlarını” öz yaradıcılığında əks etdirməyib. Üstəlik, əsərlərində məhəbbəti tərənnüm edən şair kütlənin Stalinə olan “sevgisini” anlaya bilmirdi. Şərə və zorakılığa qarşı çıxış edən dramaturq Stalinin və onun azərbaycanlı silahdaşı M.D.Bağırovun repressiya siyasətini qəbul etmirdi. Ola bilsin ki, şair İblisin dili ilə danışaraq məhz onları nəzərdə tuturdu:
Qan püskürən, atəş savuran kinli krallar,
Şahlar, ulu xaqanlar, o çılğın dərəbəklər,
Altın və qadın düşkünü divanə bəbəklər.
Azərbaycanın xalq yazıçısı
1934-cü ilin yanvarında keçirilən Azərbaycan Kommunist (bolşeviklər) Partiyasının XII Qurultayında Mir Cəfər Bağırov deyib ki: “Türkiyədə müsavatçılar Hüseyn Cavidi Azərbaycanın xalq yazıçısı hesab etməkdə davam edirlər. Müsavatçılıq ideologiyası və müsavatçı ünsürlərlə mübarizədə daha qətiyyətli yenidənqurma lazımdır”.
Hüseyn Cavid çıxışlarının birində etiraf edib ki, Azərbaycanda Kommunist Partiyasının ondan tələb etdiyi əsərləri yazmağa ilham verən qəhrəmanlar tapa bilmir. “Kommunist” nəşriyyatının direktoru A.Triniç 1934-cü ildə keçirilən Azərbaycan Yazıçılarının I Qurultayının tribunasından demişdir ki, Hüseyn Cavid kimi düşünənləri sovet yazıçısı adlandırmaq olmaz. Yazıçı M.Hüseynov isə təklif etmişdir ki, qurultay Hüseyn Caviddən “pambıq və neft planlarının həyata keçirilməsinə dair əsərlər” yazmağı tələb etsin. Təhqir və əsassız qınaqlara etiraz əlaməti olaraq Hüseyn Cavid qurultayın iclasını tərk edib.
1937-ci ildə keçirilən Azərbaycan Yazıçılarının II Qurultayında da şairə böhtanlar atılıb. Buna baxmayaraq, qurultay nümayəndələrinin əksəriyyəti ona hörmətlə yanaşırdılar. Yığıncaq rəhbərinin sözün yoldaş Hüseyn Cavidə verildiyini bildirməsi iştirakçılar tərəfindən alqışlarla qarşılanmışdı. Amma Hüseyn Cavid öz həqiqi fikirlərini səsləndirməyib. O, yalnız “indiki sistem, uğurlar və qəhrəmanlar haqqında” yazmağa davam edəcəyinə söz verib.
“... digər sahələrdə olduğu kimi, ədəbiyyatda da söz sahibi yalnız Mərkəzi Komitədir”
Hüseyn Cavid ona qarşı sərt münasibətin haradan qaynaqlandığını yaxşı bildiyi üçün 1936-cı ilin oktyabrında Bağırova qısa məktub ünvanlamışdı: “Hörmətli yoldaş, M.Cəfər Bağırov! Son zamanlar həm mənəvi, həm də maddi mənada özümə və əsərlərimə qarşı hörmətsiz və soyuq yanaşma ilə üzləşirəm. Bu, müxtəlif şəxslərin fərdlərin kaprizinin nəticəsidir. Mövcud vəziyyətə diqqət çəkməyə cəsarət edərək, otuz ildən artıq fəaliyyət göstərən xəstə və yorğun yazıçının vəziyyəti ilə maraqlanmağınızı xahiş edirəm. Hüseyn Cavid. 3 oktyabr 1936-cu il. Bakı.”.
Sadəlövh Hüseyn Cavid 1934-cü ildə Stalinin Kaqanoviçlə yazışmalarından xəbərdar ola bilməzdi: “Bütün kommunist yazıçılara başa salmaq lazımdır ki, digər sahələrdə olduğu kimi, ədəbiyyatda da söz sahibi yalnız Mərkəzi Komitədir və onlar şübhəsiz ikinciyə tabe olmağa borcludurlar”.
Həbslə bağlı siqnal
1937-ci il iyunun 3-də saat 18:00-da Bakıda Azərbaycan Kommunist (bolşeviklər) Partiyasının XIII Qurultayı öz işinə başladı. M.C.Bağırov bir daha yazıçıları hədəfə almağa başladı. Onun tənqidi bəzən təhqirlərə yaxınlaşırdı: “Bu bir həqiqətdir ki, uzun müddət xalq düşmənləri - Talıblı, Şahbazi, Əli Nazim, Əhməd Cavad və başqaları cəzasız şəkildə yazıçılar sırasında olublar. Fakt budur ki, “atamanşiklər”, “qrupovşiklər” – Qarayev, Cəbiyev və başqaları Musaxanlı, Hüseyn Cavid və başqaları kimi qatı müsavatçıları himayə altına aldılar”.
Əslində, Bağırovun çıxışı Azərbaycan Xalq Daxili İşlər Komissarlığının Dövlət Təhlükəsizliyi İdarəsinə etiraz edən yazıçılara qarşı “qətiyyətli hücuma” başlamaq üçün siqnal idi. Elə həmin gün bununla bağlı qərar çıxarılıb və iyunun 4-nə keçən gecə Azərbaycan ədəbiyyatının ən parlaq şairləri - Hüseyn Cavid, Əhməd Cavad və Mikayıl Müşfiq həbs edilib. Oktyabrda Əhməd Cavad, yanvarda isə Mikayıl Müşfiq güllələnib. Hüseyn Cavid isə iki ildən artıq müddətdə dövlət təhlükəsizlik idarəsinin zirzəmisində öz aqibətini gözlədi. 1939-cu il iyunun 9-da SSRİ NKVD-nin xüsusi idarəsi qərar qəbul etdi: antisovet təşkilatında və təşviqatda iştiraka görə 8 il müddətinə məcburi əmək düşərgəsində həbs olunsun.
Hüseyn Cavid cəzasının ikinci hissəsini İrkutsk vilayətində çəkərkən xəstələnib və nəticədə vəfat edib. 1941-ci il dekabrın 7-də bu vilayətinin Tayşet rayonunda yerləşən Şevçenko kəndinin qəbiristanlığında dəfn edilib. 41 il sonra, yəni 1982-ci ildə Azərbaycanın ovaxtkı rəhbəri, Azərbaycan KP MK-nın birinci katibi Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Hüseyn Cavidin cənazəsi Azərbaycana gətirilib və şairin vətənində - Naxçıvanda dəfn olunub.

Автор: Мирабас МАМЕДОВ, начальник Музея Государственной пограничной службы Азербайджана
В нынешнем году исполняется 140 лет со дня рождения драматурга и поэта Гусейна Джавида. Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о праздновании юбилея этой выдающейся личности. По случаю знаменательной даты в Вашингтоне состоялось открытие барельефа, посвященного светлой памяти поэта.
Мемориальный барельеф, автором которого является молодой скульптор Кямран Асадов, установлен на административном здании Американо-азербайджанской торговой палаты, расположенном в историческом районе Джорджтаун в Вашингтоне. Проект реализован в результате совместной деятельности Американо-азербайджанской торговой палаты, посольства Азербайджана в США и Министерства культуры Азербайджана.
На церемонии был зачитан текст заявления мэра округа Колумбия города Вашингтон Мариэль Баузер об объявлении 24 октября 2022 года Днем памяти Гусейна Джавида. Помимо роли Гусейна Джавида в азербайджанской литературе, в нем упоминается его борьба за свободу и против дискриминации. Было подчеркнуто, что идеалы Джавида о свободном и справедливом мире, его борьба с несправедливостью и дискриминацией остаются актуальными и в нашем современном мире.
Просветитель
В Музее жертв политических репрессий Государственной пограничной службы имеются копии ряда интересных документов, касающихся Гусейна Джавида.
Расизаде Гусейн Абдулла оглу родился 24 октября 1882 года в селе Шахтахты Нахчыванского уезда. После пяти лет обучения в медресе он некоторое время овладевал знаниями в светской школе «Тербеййе», открытой известным просветителем, поэтом и педагогом Мухаммедом Таги Сидги. В 1898-1905 годах Гусейн продолжил обучение в Тебризе, где совершенствовал свои знания, изучая арабскую и персидскую литературу. В 1905 году он поступил на филологический факультет Стамбульского университета. По завершении учебы Гусейн вернулся на родину и преподавал азербайджанский язык и литературу в школах Нахчывана, Гянджи и Тифлиса.
Вступив в 1906 году на стезю литературного творчества, Гусейн взял псевдоним «Джавид», что в переводе с арабского означает «вечный», «бессмертный». Он словно знал, что драматические произведения, поэмы и стихи, которые ему предстоит написать, обретут бессмертие. Что его имя всегда будет на устах многих поколений.
Неугодный мусаватист
Хотя издание и театральные постановки его произведений «Пророк», «Азер», «Князь», «Хромой Теймур», «Шейх Санан», «Сиявуш», «Хайям», «Шахла» с воодушевлением воспринимались публикой, тем не менее советская власть критически воспринимала каждый успех Гусейна Джавида, не оставляя при этом попыток направить его на путь «пролетарского поэта», «писателя социалистического реализма».
Одновременно власти применяли физическое давление на поэта. 29 марта 1926 года на заседании Бюро Центрального комитета Коммунистической партии (большевиков) Азербайджана, проходившем под председательством секретаря ЦК А.Гараева, рассматривался вопрос о заграничных командировках. В числе обсуждаемых обращений была просьба Гусейна Джавида разрешить ему выезд за границу с целью лечения. Просьба поэта не была удовлетворена.
В основе, мягко говоря, негативного отношения большевистской власти к Гусейну Джавиду было его членство в прошлом в партии «Мусават». Хотя он официально покинул ряды этой партии, тем не менее, оставался преданным идеям «Мусавата», не воспринимал советскую идеологию, не отражал в своем творчестве «успехи социалистического строительства». Воспевая в своих произведениях любовь, поэт никак не мог понять «любовь» народных масс к Сталину. Выступая против зла и насилия, драматург не воспринимал политику репрессий Сталина и его азербайджанского сподвижника М.Д.Багирова. Возможно, именно их имел в виду поэт, говоривший устами Дьявола: «Достаточно на земле безжалостных королей! Эмиры, шахи, цари и беки любой страны. Невежественны, горды, женолюбивы, жадны».
Национальный писатель Азербайджана
На проходившем в январе 1934 года XII съезде Коммунистической партии (большевиков) Азербайджана Мир Джафар Багиров говорил: «Мусаватисты, находящиеся в Турции, продолжают рассматривать Гусейна Джавида как национального писателя Азербайджана. Необходима более решительная перестройка в борьбе с мусаватской идеологией и мусаватскими элементами».
В одном из выступлений Гусейн Джавид признавался, что не может найти в Азербайджане героев, вдохновляющих его на написание произведений, которых от него требовала коммунистическая партия. Директор издательства «Коммунист» А.Тринич заявил с трибуны I съезда писателей Азербайджана, состоявшегося в 1934 году, что рассуждающих так, как Гусейн Джавид, нельзя называть советскими писателями. Писатель М.Гусейнов предложил съезду потребовать от Гусейна Джавида написать «произведения о претворении в жизнь планов по хлопку и нефти». В знак протеста против оскорблений и необоснованных упреков Гусейн Джавид покинул заседание съезда.
Травля поэта продолжилась и на II съезде азербайджанских писателей в 1937 году. Несмотря на это, большинство делегатов съезда с уважением относились к нему. Объявление ведущего заседание, что слово предоставляется товарищу Гусейну Джавиду, было встречено присутствующими аплодисментами. Однако реального выступления Гусейна Джавида не было. Он лишь пообещал впредь писать «о нынешнем строе, успехах и героях».
«…хозяином в литературе, как и в других областях, является только ЦК»
Прекрасно зная, откуда исходит суровое отношение к нему, в октябре 1936 года Гусейн Джавид обратился с коротким письмом к Багирову: «Уважаемый товарищ М.Джафар Багиров! В последнее время я испытываю как в смысле моральном, так и материальном неучтивое и холодное недопонимание к себе и моим произведениям. Это есть результат каприза отдельных лиц. Осмеливаясь привлечь внимание к сложившейся ситуации, прошу озаботиться состоянием более тридцати лет работающего больного и утомленного писателя. Гусейн Джавид. 3 октября 1936. Баку».
Не мог наивный Гусейн Джавид быть в курсе переписки Сталина с Кагановичем в 1934 году: «Надо разъяснить всем литераторам-коммунистам, что хозяином в литературе, как и в других областях, является только ЦК и что они обязаны подчиняться последнему беспрекословно».
Сигнал к аресту
3 июня 1937 года в 6 часов вечера в Баку начал работу XIII съезд Коммунистической партии (большевиков) Азербайджана. В отчетном докладе М.Д.Багиров вновь прошелся по писателям. Его критика иногда граничила с оскорблениями: «Факт, что в течение долгого времени безнаказанно в рядах писателей находились враги народа - Талыблы, Шахбази, Али Назим, Ахмед Джавад и др. Факт, что атаманщики, групповщики Караев, Джабиев и др. брали под защиту таких махровых мусаватистов, как Мусаханлы, Усейн Джавид и др.».
Выступление М.Д.Багирова стало словно сигналом для Управления государственной безопасности Народного комиссариата внутренних дел Азербайджана перейти к «решительному наступлению» на неугодных писателей. В тот же день было принято решение и в ночь на 4 июня были арестованы самые яркие поэты азербайджанской литературы - Гусейн Джавид, Ахмед Джавад и Микаил Мушфиг. В октябре 1937 г. был расстрелян Ахмед Джавад, в январе 1938-го - Микаил Мушфиг. Более двух лет ждал своей участи в подвале УГБ Гусейн Джавид. 9 июня 1939 года Особое совещание при НКВД СССР вынесло решение: за участие в антисоветской организации и агитацию заключить в исправительно-трудовой лагерь сроком на восемь лет.
Отбывая вторую часть наказания в Иркутской области, Гусейн Джавид заболел и скончался. 7 декабря 1941 года он был похоронен на кладбище села Шевченко Тайшетского района этой области. Спустя 41 год, в 1982 году по инициативе тогдашнего руководителя Азербайджана, первого секретаря ЦК Коммунистической партии Азербайджана Гейдара Алиева останки Гусейна Джавида были перевезены в Азербайджан и похоронены на родине поэта в Нахчыване.