2023-cü İLİN ZƏNGİN GÜNDƏLİYİ
2023-cü il dünya idmanı üçün bir sıra mühüm idman yarışları ilə əlamətdar olacaq. Yeni il 2024-cü ildə Parisdə keçiriləcək Olimpiya Oyunlarına lisenziyaların əldə olunması baxımından da önəmlidir. Hər il olduğu kimi 2023-cü ildə də Azərbaycan bir sıra böyük idman yarışlarına ev sahibliyi edəcək.
İntensiv yaz
İlin ilk böyük yarışı fevralda təşkil olunacaq. 18-19 fevral tarixlərində Bakıda batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku keçiriləcək. Martın 9-12-də isə Azərbaycan Gimnastika Federasiyası idman gimnastikası üzrə Dünya Kubokunu təşkil edəcək. Boks üzrə “Böyük İpək Yolu-2023” beynəlxalq turnirinin də mart ayında keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Azərbaycanda apreldə tennis üzrə yeniyetmələr arasında Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan Avropa turniri keçiriləcək. Aprelin 21-23-də bədii gimnastika üzrə məşhur idmançılar Dünya Kubokunda iştirak üçün Bakıya gələcəklər. Azərbaycanın gimnastika növləri üzrə bu il ev sahibliyi edəcəyi üçüncü beynəlxalq yarışda 30-dan çox ölkədən 200-ə yaxın gimnastın iştirakı gözlənilir. Üç gün ərzində baş tutacaq yarışda gimnastlar ayrı-ayrı alətlər və çoxnövçülük üzrə mübarizə aparacaqlar. Ənənəyə uyğun olaraq, bu kubokda da ən çox icra xalını toplamış gimnast və qrup komandasına ənənəvi “AGF Trophy” Kuboku da təqdim olunacaq.
Qeyd edək ki, bu, ölkəmizdə bədii gimnastika üzrə təşkil ediləcək sayca 10-cu Dünya Kuboku olacaq. Azərbaycanda dəfələrlə bu idman növü üzrə çempionatlar və dünya kubokları keçirilib.
Aprelin 28-30-da Bakıda Formula 1 üzrə Azərbaycan Qran-prisi keçiriləcək. Builki Formula 1 Qran-prisinə ölkəmiz 7-ci dəfə ev sahibliyi edəcək. F1-in yeniliyi isə Azərbaycanla yanaşı, Avstriya, Belçika, Braziliya, ABŞ (Ostin) və Qətərdə də Qran-pri çərçivəsində keçiriləcək sprint yarışı olacaq. Bakı sprint yarışı Formula 1 üçün bu mövsümün ilk yarışı olacaq. Artıq könüllülərin müsahibələri start götürüb. Növbəti Formula 1 yarışında könüllü qismində çalışmaq üçün müraciət edənlərin sayı ötən illə müqayisədə 20 faizə yaxın artaraq 9500 nəfər təşkil edib. Onların arasından ən aktiv 1500 könüllü seçilərək, yarışların təşkilat komitəsinin müxtəlif sahələrinə cəlb olunacaq.
May ayı da beynəlxalq idman tədbirləri ilə zəngin olacaq. Belə ki, mayın ilk günlərində Suqovuşan-Mingəçevirdə avarçəkmə üzrə “Prezident Kuboku” təşkil olunacaq. Mayın 4-15-də atıcılıq üzrə Dünya Kuboku keçiriləcək. Mayın 6-7-də Göygöldə yeniyetmə cüdoçular arasında Avropa Kuboku baş tutacaq. Mayın 8-13-də isə Bakıda həndbol üzrə Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan beynəlxalq yarış keçiriləcək.
Mayın 17-21-də Bakıda bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı keçiriləcək. Milli Gimnastika Arenasında start götürəcək çempionat Bakıda baş tutacaq bu növü üzrə 5-ci qitə çempionatı olacaq (2007, 2009, 2014, 2019). Dörd gün davam edəcək bu çempionatda fərdi proqramda böyük gimnastlar, qrup hərəkətləri proqramında isə gənc komandalar çıxış edəcəklər. Yarışların ilk gününə gənclərdən ibarət qrup hərəkətləri komandalarının çıxışları ilə başlanılacaq.
Bundan başqa, mayın sonunda taekvondo üzrə Dünya çempionatının keçirilməsi nəzərdə tutulub. Məhz bu ayda ağır atletika, şahmat, basketbol üzrə beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi ediləcək. Yelkən idmanı üzrə “Baku Cup”, voleybol üzrə Avropa gümüş liqası, velosiped üzrə “Əziz Şuşa” beynəlxalq turnirləri keçiriləcək. Velosiped yarışının coğrafiyası bu dəfə daha böyük ərazini əhatə edəcək. Bakı, İsmayıllı, Qəbələ, Gəncədə davam edəcək yürüş Şuşada başa çatacaq.
Yayın açılışı
İyulun 29-dan avqustun 6-dək Azərbaycanda basketbolsevərləri sevindirəcək yarışlar keçiriləcək. Bakı ilk dəfə olaraq 18 yaşadək gənclər arasında basketbol üzrə qitə çempionatının keçirilmə məkanı olacaq. Beynəlxalq Basketbol Federasiyası çərçivəsində baş tutacaq çempionatda iştirak edəcək komandalar tezliklə bəlli olacaq.
İyulun 29-da Bakıda son 7 ildə ikinci dəfə şahmat üzrə Dünya Kuboku keçiriləcək. Burada 200-dən çox şahmatçı iştirak edəcək. Dünya Kubokunda ilk üç yeri tutacaq şahmatçılar İddiaçılar Turnirinə vəsiqə qazanacaq və dünya çempionluğu uğrunda mübarizəyə qoşulacaq.
Avqustun 5-dən 13-dək 17 yaşlı qızlar arasında Avropa çempionatı da Bakıda keçiriləcək. Yayın son günlərində isə Atıcılıq üzrə Dünya çempionatına ev sahibliyi edəcəyik.
Lisenziya mövsümü olan payız
Sentyabrda cüdo həvəskarlarının diqqəti Bakıya yönələcək. Bu ayda əvvəlcə cüdo üzrə lisenziya xarakterli “Böyük Dəbilqə” turniri, ardınca isə paracüdo üzrə Qran-pri təşkil ediləcək. Bu ayda həm də Şuşada ikinci dəfə şahmat üzrə beynəlxalq yarış olacaq.
Sentyabr-oktyabr aylarında avarçəkmə üzrə “Mingəçevir reqatası” təşkil ediləcək. Mötəbər yarışda 20-yə yaxın ölkədən 100 idmançının iştirakı gözlənilir.
Dekabrda Bakıda ənənəvi yapon döyüş sənəti “Budo” festivalının keçirilməsi planlaşdırılır. Bu festivalın ziyarətçiləri Yaponiyanın bir sıra ənənəvi idman növləri ilə tanış ola biləcəklər: karate, cüdo, aykido, kendo və sair. Onlar həmçinin Yaponiya mədəniyyəti və idmanı ilə bağlı stendləri ziyarət edə biləcəklər.
Sadalanan yarışlardan başqa il ərzində Azərbaycanda futbol üzrə Avropa çempionatının seçmə oyunları, həmçinin futbol, voleybol üzrə Avropa kuboklarının oyunları keçiriləcək.
Qeyd edək ki, sadalanan yarışların bəziləri Paris Olimpiadasına lisenziya xarakteri daşıyır. Onların böyük qismi isə idmanda kütləviliyin artırılmasına, həmçinin idmançıların lazımi beynəlxalq təcrübəyə yiyələnməsinə yönəlib.

RICH CALENDAR FOR 2023
This year, we can expect a number of prestigious sport competitions. The new year is also important in terms of securing licences for the 2024 Paris Olympic Games. As before, Azerbaijan will continue to host major sporting events in 2023.
Intensive spring season
The first big event of the year will take place in February. On February 18-19, Baku will host the World Cup in Trampoline Gymnastics. The Azerbaijan Gymnastics Federation will organise another world cup in artistic gymnastics on March 9-12. The international boxing tournament Great Silk Road-2023 is also slated for March 2023.
In April, Azerbaijan will host the European Junior Tennis Tournament in memory of Heydar Aliyev. Baku will welcome some 200 famous rhythmic gymnasts from more than 30 countries to participate in the International Gymnastics Federation's World Cup on April 21-23. They will compete in separate disciplines and multiathlon for three days. In keeping with tradition, the gymnasts and group exercise teams with highest scores will be awarded the AGF Trophy Cup.
By the way, this will be the 10th Rhythmic Gymnastics World Cup. Azerbaijan had hosted world championships and cups in this sport more than once.
On April 28-30, Baku will also host the Azerbaijan Grand Prix of the Formula One World Championship. It will be the seventh event held in Baku. The innovation of F-1 will be the sprint race, which, in addition to Azerbaijan, will also be introduced at the Grand Prixes in Austria, Belgium, Brazil, USA (Austin) and Qatar. The Baku sprint race will be the first this season. The organising committee has already started interviews with volunteer candidates, whose number has increased by almost 20% compared to last year reaching 9,500. Of these, 1,500 of the most active volunteers will then be selected to be involved in various areas of activity during the competition.
May will also be rich in international sporting events. For instance, the President's Cup in rowing will be held in Sugovushan and Mingechevir in the early days of the month. The World Cup of Shooting will be held in Baku on May 4-15. On May 6-7, the European Judo Cup among juniors will be held in Goygol. The international handball tournament dedicated to the memory of Heydar Aliyev will be held in Baku on May 8-13.
On May 17-21, Baku will host for the fifth time (2007, 2009, 2014, 2019) the European Rhythmic Gymnastics Championship. The event will be held at the National Gymnastics Arena. The four-day tournament will feature adult gymnasts and youth teams in the individual and group exercise programmes, respectively. The first day of the competition will begin with the youth teams performing in the group exercise programme.
In addition, a world taekwondo championship is planned for late May. A number of international competitions will start this month, including weightlifting, chess and basketball. We also expect the holding of several other tournaments: the Baku Cup (sailing), the Silver European League (volleyball) and Əziz Şuşa (cycling). The geography of cycling competitions this time spans a bigger territory, covering Baku, Ismayilli, Gabala, Ganja and Shusha.
Summer discoveries
On July 29-August 6, Baku will host a delightful basketball competition—the first ever continental youth basketball championship for U18 teams. The teams to compete in the event organised by the International Basketball Federation will be known soon.
On July 29, Baku will also host the World Chess Cup for the second time in seven years. The event will include more than 200 chess players. The first three places will qualify for the Candidates' Tournament for the title of the world champion.
The European 17-year-old girls' handball championship in Baku is slated for August 5-13. And the summer season will conclude with the World Shooting Championship.
Autumn of licenses
The attention of judo fans will be focused once again on Baku in September. The month will open with the Grand Slam judo tournament (to also draw the Olympic licences), followed by the Grand Prix in parajudo. Shusha will also host an international chess competition for the second time.
The Mingachevir Regatta will be held in September and October. The prestigious event will be attended by around 100 competitors from 20 countries.
The traditional Budo festival of Japanese martial arts is scheduled to take place in Baku in December. Visitors will be able to experience a number of traditional Japanese sports, including but not limited to karate, judo, aikido, and kendo. There will also be visiting stands related to Japanese culture and sports.
In addition to the above-mentioned competitions, Azerbaijan will also host a number of qualification games for the European Football Championship, as well as football and volleyball matches for European cups.
Please note that some of the listed competitions will reveal the names of athletes licensed for the 2024 Paris Summer Olympic Games. The goal of most of the events is to increase mass participation in sports and to ensure that the athletes receive relevant international experience.