Tanınmış beynəlxalq hakim Azərbaycanla bağlı təəssüratlarını bölüşür
Daniel Laskau dünya şöhrətli rumıniyalı və almaniyalı cüdoçu olub. O, Rumıniya çempionu, Almaniya çempionatlarının qalibi, dünya çempionu olub, 1992-ci ildə Barselonada keçirilən Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak edib. Son illərdə Laskau Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının (BCF) Akademiyasının aparıcı mütəxəssislərindən biri və Hakimlər Komitəsinin rəhbəridir. O, cüdonun dünyada inkişafı və yeni mərhələyə qədəm qoymasında mühüm rolu olan insanlardan biridir. Aydındır ki, Azərbaycan idmanının inkişafı üçün infrastrukturun olması ilə yanaşı, ixtisaslı mütəxəssislər də vacibdir.
“Region plus” jurnalı Daniel Laskauya ölkəmizdə cüdonun vəziyyəti və gələcəyi ilə bağlı suallar ünvanlayıb.
- Keçən il BCF Akademiyasında azərbaycanlı hakimlərə təlim keçdiniz, indi isə məşqçilərdən yekun imtahan götürməyə gəlmisiniz. Yerli hakimlərin və məşqçilərin biliklərini necə qiymətləndirirsiniz?
- İlk dəfə Azərbaycana 2003-cü ildə yeniyetmələr arasında Avropa çempionatına gəlmişəm. Yəni iyirmi il əvvəl. İldən-ilə müxtəlif səbəblərdən bura qayıdırdım, lakin bunların hamısı təbii ki, peşəkar fəaliyyətlə - turnirlərlə, seminarlarla bağlı idi. Keçən il Azərbaycan Cüdo Federasiyası məşqçi və hakimlərin inkişafı, maarifləndirilməsi ilə bağlı böyük proqrama start verdi və bu proqram çərçivəsində çoxsaylı görüşlər, təlimlər keçirdik. Xüsusilə qeyd etmək istəyirəm ki, milli federasiya bütün səviyyələrdə cüdonun inkişafına diqqət yetirir və buraya həmçinin uşaqlar, yeniyetmələr və komandanın hər bir idmançısına fərdi yanaşma daxildir. Ötən il iki dəfə Bakıda oldum, məşqçilər və hakimlərlə görüşdüm, onlarla təkcə müasir cüdonun reallıqları haqqında deyil, həm də kiçik yaşlardan böyük idmançıların yetişdirilməsi proqramı barədə danışdıq. Belə ki, cüdo uşaqlıqdan başlayır, kiçik yaşlardan bu idman növünü öyrənməlisən.
- Bu idman növündə uğur qazanmaq üçün ən çox nəyə diqqət etmək lazımdır?
- Cüdoda uğur qazanmaq üçün bu idman növünə kiçik yaşlardan başlamaq lazımdır. Hər bir uşaq qaçmaq, üzmək, güləşmək istəyir. Odur ki, o, cüdo ilə yeni məşğul olmağa başlayanda biz ona belə bir fürsət veririk. Yəni uşaqlar tataminin ətrafında qaçıb özlərini ifadə edə bilirlər. Bu, onların idmanda gələcək inkişafı üçün bir növ bazadır. Cüdoda yüzdən çox texnika var və məşqçilər onların hər birini tədricən öz tələbələrinə çatdırmalıdırlar ki, onların tələbələri gələcəkdə uğur qazansınlar. Cüdo idman növü ilə məşğul olanların 80 faizi uşaqlardır. Uzun illərin təhsilinin və gərgin məşqlərin zirvəsi isə yeni başlayan idmançıların nümunə götürdüyü Olimpiya və dünya çempionlarıdır.
Bu sahədə dövlətin idmana münasibəti də önəmlidir. Azərbaycan isə bu məsələdə ön sıralardadır. Hər mərtəbəsində tatami gördüyümüz üç mərtəbəli binada sizinlə söhbət edirik. Bu, əsl cüdo fabrikidir.
- Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının Akademiyası Azərbaycanla yanaşı bir çox ölkələrdə təlimlərdə iştirak edib. Bu təlimlərin hansı ölkəyə xüsusi təsiri olub?
- Azərbaycanla həmsərhəd olan dövlətləri - Türkiyə və Gürcüstanı qeyd etmək istərdim. Sizə çox yaxın olan Türkiyədə bunun nəticəsini açıq şəkildə hiss etdik. Türkiyə BCF Akademiyanın kursunu dövlət dilinə tərcümə edən ilk ölkə olub. Son iki ildə proqram çərçivəsində orada yüzdən çox məşqçi hazırlanıb, onlardan bəziləri idman karyerasını yenicə başa vurub. Azərbaycanla qonşu olan Gürcüstanda da cüdo çox inkişaf edib. Orada da məşqçilər bizim akademiyanın proqramını keçib və məzunların bir qismi indi uşaqlara bu idmanı öyrədirlər. Bu günə qədər Gürcüstanda cüdo yarışlarında, o cümlədən dünya çempionatlarında parlamağı bacaran bütöv bir idmançı ordusu yetişib.
- Azərbaycan cüdo məktəbinin vəziyyətini necə qiymətləndirirsiniz?
- Qafqaz cüdoçularına xas olan əsas keyfiyyətlərdən biri güləş ruhudur. Bu keyfiyyət qandadır, milli dəyərlərlə, mədəniyyətlə ötürülür. Azərbaycan idmançılarının döyüşlərin nəticəsini son saniyələrdə necə həll etməsini, müxtəlif möhtəşəm hərəkətlərlə rəqiblərini darmadağın etməsini və medallar qazanmasını izləmək çox maraqlıdır. Bunu öyrətmək mümkün deyil, çünki bu, genetik səviyyədədir. Mötəbər yarışlarda idmançılarınızın cəldliyini görmüşük. Bu təcrübəni mütləq gələcək nəsillərə ötürmək lazımdır.
- Azərbaycanda yalnız bir dünya, iki olimpiya çempionu var. Hər olimpiadada idman həvəskarları qızıl medal arzulayır. Azərbaycanda bu idman növünün gələcəyini necə görürsünüz?
- Bunun üçün sizdə hər şey var: maliyyə, çempionların yetişdirilməsi üçün infrastruktur və əlbəttə ki, idman kadrları. Üstəlik, komandanın nəticələri sabitdir, demək olar ki, idmançılar bütün yarışlarda bərabər və inamlı çıxış edirlər. Hər dövrdə milli komandanın heyətindən bir neçə istedadlı idmançı meydana çıxır. Buna görə də yeni böyük qələbələrin çox da uzaqda olmadığı şübhəsizdir. Sadəcə inanmaq və davam etmək lazımdır.
- Son illər olimpiadadan sonra BCF qaydalarda dəyişiklik edir. “Paris 2024”dən sonra cüdo qaydalarında dəyişiklik gözlənilirmi?
- Adətən, hər dövrdə idmançıların tədricən öyrəşdiyi dəyişiklikləri yoxlamaq üçün bizə bir il vaxt lazım olur. İndi bizim belə imkanımız yoxdur və Parisə qədər hər şey olduğu kimi qalacaq. Amma Olimpiya Oyunlarından sonra cüdo idman növünün gələcək inkişafı üçün müəyyən fikirlər var. Məsələn, hamı rəqiblərin fədakarlıqla vuruşduğu və xəbərdarlıq almadığı möhtəşəm döyüşlər görmək istəyir. Cüdonu daha cəlbedici edəcək dəyişikliklər barədə düşünmək yaxşı olar.

DANIEL LASCAU: "JUDO STARTS WITH KIDS"
Daniel Lascau is an internationally renowned Romanian and German judoka. He was Romanian champion, German championship medallist, world champion and a competitor at the 1992 Summer Olympics in Barcelona. In recent years, Lascau has been one of the leading experts of the International Judo Federation (IJF) Academy and the head of its Referee Committee. He is one of those individuals who have played an instrumental role in developing judo in the world and taking it to the next level.
Daniel Lascau has recently visited Baku once again. Together with his colleagues he conducted a certified coaching programme as part of the IJF Academy. Lascau took exams from Azerbaijani coaches and presented certificates to the successful ones. It is clear the availability of qualified specialists is equally important for the development of the Azerbaijani sport along with good infrastructure.
We asked Daniel LASCAU to answer a few questions about his vision for the state and future of judo in Azerbaijan.
“Last year you conducted courses for Azerbaijani judges at the IJF Academy. This time you conduct the final exams for coaches. How do you assess the knowledge of local referees and coaches?”
“My first visit to Azerbaijan was in 2003 during the European Cadet Championship. Twenty years ago. I have been coming back to Azerbaijan every year for various reasons related to my professional activities—tournaments, seminars, etc. Last year, the Azerbaijan Judo Federation launched a big program for the development and education of coaches and referees. We have held plenty of meetings and courses within the program. I would like to specially note that the national federation is paying great attention to development of judo at all levels, weather it is for children, juniors or first team athletes. Last year, I came to Baku twice and met with coaches and referees with whom we talked about the realities of modern judo and the program for educating successful athletes from the early years. Because judo starts with kids, from the moment they start their education at school.”
“What does one need to pay most attention to in order to become a successful judoka?”
“One has to start at an early age. Every child wants to run, swim, wrestle. And when they start judo, we give them that opportunity - they can run around the tatami and express themselves. This is a kind of basic education for their further development. There are over a hundred techniques in judo, and coaches have to gradually pass each one on to their students so that they can be successful in the future. Judo is practiced by about 80% of children. The pinnacle of many years of study and hard training are the Olympic and world champions, who become role models for aspiring athletes.
“It is also important to ensure the state support in this area. Azerbaijan is on the lead on in this matter. We are talking to you in a three-storey building of the club Judo 2012, where we can see tatami on every floor. It is a real judo factory.”
“The IJF Academy and Azerbaijan have conducted training sessions in many countries. In which countries have they been particularly effective?
“I would like to mention Turkey and Georgia, neighbours of Azerbaijan. We saw effective results in Turkey, which is very close to you. It is the first country to translate the course of the academy into Turkish. Over the last two years, the program has trained more than a hundred coaches there, some of them have only recently finished their sporting careers. Judo is well developed in Georgia too. Their coaches have passed our academy programme, and some of them have already taken up classes with kids. Today Georgia has a whole army of athletes who are able to shine in judo competitions, including world championships.”
“How do you find the state of the Azerbaijani judo school?”
“One of the key qualities of Caucasian judokas is the spirit of wrestling. It is in their blood, thanks to national values and culture. It is very interesting to watch how Azerbaijani athletes decide the outcome of bouts in the last seconds, crushing their rivals with spectacular techniques, and win medals. This cannot be taught, it is at genetic level. We have seen your athletes' drive and determination at prestigious competitions. This experience must be passed on to the next generation.”
“Azerbaijan is home for one world champion and two Olympic champions. At every Olympic Games, Azerbaijani athletes are expected to win gold medals. How do you see the future of judo in Azerbaijan?”
“You have everything for the development of judo: funding, infrastructure to raise champions and, of course, personnel. The results of your teams are stable, with athletes performing confidently at almost all competitions. We can several talented athletes in the national team who carry on the traditions of previous generations in each style. So new big victories are undoubtedly around the corner. You just need to believe and move on.”
“The IJF has been making changes to the rules in recent years after the Olympic Games. Can we expect new changes in judo rules after the Paris Olympic Games 2024?”
“Usually we need a year in each cycle to test the changes. Athletes should gradually get used to them. Right now we don't have that opportunity, so everything will remain as it is until Paris. But after the Games, we have a few ideas for the further development of judo. For example, everyone wants to see spectacular fights, where competitors compete selflessly and do not get warned. It would be good to think about changes that would make judo more attractive.”