Türk İnvestisiya Fondunun yaradılması TDT üzvlərinin birgə işgüzar layihələrinə impuls verəcək
Son illər Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv ölkələr möhkəm iqtisadi təmələ əsaslanan strateji ittifaq formalaşdırırlar. Söhbət investisiya təşəbbüsləri çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivi ilə birgə enerji və nəqliyyat layihələrindən gedir.
Beynəlxalq təcrübə göstərir ki, infrastrukturun və digər kapital tutumlu layihələrin maliyyələşdirilməsinin ən yaxşı yolu xüsusi regional investisiya fondlarının yaradılmasıdır. Bu fondların maliyyə vəsaiti isə təsisçi ölkələrin hesabına formalaşır. Türk İnvestisiya Fondunu (Türk Yatırım Fondu - TYF) yaradan TDT ölkələri də məhz bu yolla gedib.
İqtisadi qardaşlıq
Son illər Türkiyə, Azərbaycan və Mərkəzi Asiyanın qardaş türkdilli dövlətləri ticarət və investisiya əməkdaşlığının genişləndirilməsi, xarici risklərin minimuma endirilməsi, enerji və ərzaq təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi üçün yeni platformalar yaradırlar. Ukraynadakı müharibə nəticəsində meydana gələn qlobal geosiyasi parçalanmanı nəzərə alsaq, hazırda TDT dövlətlərinin belə əməkdaşlığına xüsusilə ehtiyac duyulduğunu söyləyə bilərik. Əslində, Avrasiya regionunu əhatə edən bu neqativlik nəqliyyat, logistika, yanacaq-energetika kimi sahələrdə problemlərin yaranmasına, bir sıra qeyri-emal sənaye sahələrinin isə fəaliyyətində çətinliklərə səbəb olub.
Bu arada, inteqrasiya proseslərinin maksimum intensivliyinə TDT-nin ötən ilin noyabrında İstanbulda keçirilmiş sammitində nail olunub. O vaxt türk dövlətlərinin uzunmüddətli inkişaf konsepsiyasının prioritetləri müəyyən edilib və əsas sənəd - “Türk Dünyası-2040” qəbul olunub. Bu sənədlə biznes əməkdaşlığının genişləndirilməsi üçün ən optimal iqtisadi istiqamətlər müəyyənləşdirilib. Söhbət, ilk növbədə, regional nəqliyyat və logistika dəhlizlərinin səmərəliliyinin artırılmasından, transsərhəd ticarətin genişləndirilməsi üçün gömrük prosedurlarının asanlaşdırılmasından, güzəştli ticarət mexanizmlərinin tətbiqindən və Xəzər-Qara dəniz regionunun davamlı inkişafına töhfə verəcək digər tədbirlərin həyata keçirilməsindən gedir.
Yeni geosiyasi reallıqlar TDT ölkələrini, onların Asiya və Avropadakı tərəfdaşlarını Mərkəzi Asiya regionundan, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə ərazisindən keçərək Köhnə Qitə ölkələri istiqamətində uzanan Orta Dəhlizin bir neçə marşrutunun infrastrukturunu genişləndirməyə sövq edir.
Yeri gəlmişkən, dəniz limanı və dəmir yolu infrastrukturunun genişləndirilməsi ilə bağlı işlər Azərbaycan, Qazaxıstan, Gürcüstan və Türkiyədə xüsusilə fəal şəkildə həyata keçirilir. Məsələn, Qazaxıstanda “Aktau dəniz limanı” XİZ-in bazasında konteyner habının yaradılması üzrə işlərə başlanılıb, yeni yollar çəkilir, Dostık-Moyıntı dəmir yolunun ikinci xəttinin elektrikləşdirilməsi davam etdirilir.
Tezliklə Çin-Qırğızıstan-Özbəkistan dəmir yolunun tikintisinə başlanacaq. Bu dəmir yolunun Xəzər dənizinin limanlarına çıxışı olacaq. Azərbaycanda da oxşar tədbirlər həyata keçirilir: Ələtdəki Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanının və Bakı-Tbilisi-Qars (BTQ) dəmir yolunun infrastrukturunun imkanları genişləndirilir. Paralel olaraq Türkiyənin şərqində dəmir yollarının modernləşdirilməsi davam edir, Qarsda logistika terminallarının, həmçinin BTQ marşrutunda yerləşən digər kommunikasiyaların inşası başa çatdırılır.
Bütün transsərhəd əhəmiyyətli infrastruktur-nəqliyyat layihələri dövlət vəsaiti hesabına və qismən də beynəlxalq donor təşkilatlarının kreditlərinin cəlb edilməsi hesabına maliyyələşdirilir.
TDT ölkələri gömrük prosedurlarının sadələşdirilməsini və güzəştli ticarət rejiminin tətbiqini nəzərdə tutan bir sıra birgə tədbirlər də planlaşdırıblar. Məqsəd təşkilat ölkələri arasında ticarət dövriyyəsini artırmaqdır.
Bundan başqa, Türk Dövlətləri Təşkilatının üzvləri azad ticarət, istehsal, xidmət, kənd təsərrüfatı kimi sahələrə birgə investisiyaların cəlb edilməsi haqqında saziş üzərində işləyirlər. Buraya üçüncü ölkələrin bazarlarına birgə daxil olmaq, yüksək texnologiyalı sənaye klasterlərində davamlı dəyər zəncirlərinin yaradılması və s. daxildir.
Ümumi pul
Belə təşəbbüslərin maliyyələşdirilməsini optimallaşdırmaq üçün TDT ölkələri birgə kapitallaşma şərtilə xüsusi investisiya fondlarının formalaşdırılması imkanlarını nəzərdən keçirirlər. Bu təcrübə uzun müddətdir ki, bütün dünyada uğurla tətbiq olunur. Belə ki, iqtisadiyyat sahəsi ilə məşğul olan müxtəlif təşkilatlar regional səviyyədə dövlətlərarası əhəmiyyətli infrastruktur, sənaye və xidmət layihələrini maliyyələşdirən, həmçinin kiçik və orta biznes (KOB) subyektlərini risk kapitalı ilə təmin edən birgə investisiya fondları yaradırlar.
Avropa İttifaqında (Aİ) belə kollektiv strukturlar fəaliyyət göstərir. BRİKS və ASEAN ölkələri də investisiya fondları formalaşdırıb. Bundan başqa, oxşar struktur Cənubi Amerikanın bir sıra ölkələrinin iqtisadiyyatlarını birləşdirən “Mercosur” təşkilatında da fəaliyyət göstərir. Bir qayda olaraq, belə vəsaitlərin kapitallaşdırılması təsisçi dövlətlərin büdcə vəsaitləri hesabına həyata keçirilir. Bəzi hallarda dövlət-özəl tərəfdaşlıq mexanizmlərindən də istifadə olunur və bazardan vəsait cəlb edilir. Lakin belə dövlətlərarası təşkilatların maliyyə vəsaitləri, demək olar ki, hər zaman güzəştli şərtlərlə və nisbətən uzun müddətə verilir.
Türk Dövlətləri Təşkilatına daxil olan ölkələr də oxşar yolla getmək niyyətindədir. Təşkilata daxil olan dövlətlər “yaşıl enerji” və iqtisadiyyat bazarının kapitallaşmasının genişləndirilməsi, iqlim gündəmi ilə bağlı məsələlərin həlli və s. məqsədilə türk “yaşıl maliyyə şurası”nın yaradılması perspektivini araşdırır.
Bu da son deyil. TDT üzvləri üçün rəqəmsallaşma mərkəzinin, həmçinin startaplara, proqram təminatı şirkətlərinə investisiya cəlb etmək üçün türk ölkələrinin birgə müəssisə fondunun formalaşdırılması imkanları nəzərdən keçirilir...
Əsas vəzifə
Region ölkələrinin maliyyə strukturlarının gələcək şaxələnmiş arxitekturasının formalaşmasında ilk addım 2022-ci ilin noyabrında Səmərqənddə keçirilmiş sammitdə Türk İnvestisiya Fondunun yaradılması ilə bağlı qərar olub. Razılaşmalara əsasən, təşkilatın baş qərargahı İstanbulda yerləşəcək və fondu prezident, İdarə Heyəti, Direktorlar Şurası və baş direktor idarə edəcək. 2018-2022-ci illərdə TDT-nin Baş katibi olmuş qazaxıstanlı diplomat Bağdad Amreyev Türk İnvestisiya Fondunun prezidenti təyin edilib. Fondun prezidentinin səlahiyyət müddəti 4 ildir.
Fondun 500 milyon dollar məbləğində nizamnamə kapitalı 5 təsisçi ölkənin – Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstanın vəsaiti hesabına formalaşacaq. Bu ölkələrin hər biri fonda 100 milyon dollar vəsait ayıracaq. Eyni zamanda nizamnamə kapitalı ödənilmiş (dövlət tərəfindən) və dövriyyəyə cəlb edilmiş səhmlərə bölünəcək. Ödənilmiş səhmlərin payı 350 milyon dollar, cəlb olunmuş səhmlərin payı isə 150 milyon dollar məbləğində qiymətləndirilir. Hər bir ölkə 70 milyon dollar dəyərində ödənilmiş səhmlərə görə 4 ödəniş həyata keçirəcək. Cəlb olunan səhmlər çərçivəsində hər bir ölkənin payı 30 milyon dollar təşkil edəcək.
Türk İnvestisiya Fondunun əsas vəzifəsi TDT ölkələrinin iqtisadi potensialının inkişaf etdirilməsi, ticarət-iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsi, həmçinin birgə investisiya layihələrinin həyata keçirilməsidir.
“Baş qərərgahı İstanbulda yerləşəcək Türk İnvestisiya Fondu bərabər yatırım payı və səsvermə hüququ əsasında yaradılacaq. Bu fond region ölkələrinin iqtisadi inteqrasiyasına töhfə verəcək. Xüsusən də türkdilli ölkələrdəki şirkətlərin maliyyələşdirməyə çıxışı daha asan olacaq”, - Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Türk İnvestisiya Fondunun yaradılması ilə bağlı təsis müqaviləsinin imzalandığı TDT-nin fövqəladə sammitinin yekunlarına dair bildirib.
TDT-nin ümumi maliyyə institutunun yaradılması ideyası təşkilatın bütün üzvləri tərəfindən dəstəklənib. Türk İnvestisiya Fondunun təsis edilməsi haqqında saziş 2,5 aydan sonra Qazaxıstan Prezidenti tərəfindən təsdiq edilib. Mayın 30-da isə sənəd Azərbaycanın Milli Məclisi tərəfindən ratifikasiya olunub.
“Türk İnvestisiya Fondu həm türk dünyasının inteqrasiyasına töhfə verəcək dövlətlərarası layihələri, həm də TDT üzvlərinin tam həyata keçirə bilmədiyi daxili layihələri maliyyələşdirəcək. Həmçinin fond vasitəsilə region ölkələri ilə bağlı fəaliyyətin və layihələrin sinxronlaşdırılmasına vəsait yönəldilə bilər”, - Cənubi Qafqaz Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Fərhad Məmmədov bildirib.
Gözlənilir ki, təşkilata üzv olan ölkələr arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlığın perspektivləri TDT sammiti ərəfəsində bu ilin sentyabrında Qazaxıstanda keçiriləcək Türk Biznes Forumu zamanı açıqlanacaq. Qarşıdan gələn tədbirlərdə investisiya fondunun fəaliyyətinin aspektləri nəzərdən keçiriləcək və maliyyə vəsaitlərinin yönləndiriləcəyi əsas istiqamətlər qeyd olunacaq.
Ümumiyyətlə, türk dövlətlərinin investisiya fondunun, gələcəkdə isə inkişaf bankının formalaşdırılması türk dünyasında strateji əhəmiyyətli layihələrin maliyyələşdirilməsində mühüm rol oynaya bilər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Türk İnvestisiya Fondunun yaradılmasına dəstək verməklə yanaşı, ikitərəfli əsasda TDT ölkələri ilə birgə maliyyə strukturlarının formalaşdırılması istiqamətində də ardıcıl siyasət aparır. Belə ki, bu yaxınlarda Azərbaycan-Özbəkistan İnvestisiya Fondu və Azərbaycan-Qırğızıstan İnkişaf Fondu yaradılıb. “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC və Türkiyənin Milli Sərvət Fondunun təşəbbüsü ilə həyata keçirilən Azərbaycan-Türkiyə İnvestisiya Fondunun yaradılması üzrə işlər yekunlaşmaq üzrədir.

Turkic Investment Fund to boost joint business projects in the OTS member states
In recent years, the member states of the Organisation of Turkic States (OTS) have been establishing a strategic alliance based on a solid economic foundation, including joint energy and transport projects, aiming at investments and stronger cooperation. International experience shows that the best way of funding infrastructure and other capital-intensive projects is through the establishment of special regional investment funds based on contributions from the founding countries. The OTS countries have also embarked on this path by establishing the Turkic Investment Fund (Türk Yatırım Fonu, TYF).
Economic fraternity
In recent years, Türkiye, Azerbaijan and the Turkic-speaking states of Central Asia have been building new platforms to expand trade and investment cooperation, minimise external risks and enhance energy and food security. Such cooperation among the Turkic-speaking states is especially relevant today, given the global geopolitical rift caused by the war in Ukraine. This factor has negatively affected the entire Eurasian continent, leading to problems associated with transportation, logistics, fuel and energy supplies in a number of non-resource industries.
Maximum intensity of integration processes was achieved last November at the Istanbul summit of the OTS, when the participants outlined the priorities of the long-term development concept of Turkic states and adopted a baseline document, Turkic World 2040, which identifies the economic areas best suited for expanding business cooperation. It is primarily about improving the efficiency of regional transport and logistics corridors, easing customs barriers to expand cross-border commerce, introducing mechanisms for preferential trade, and adopting other measures to promote the sustainable development of the Caspian-Black Sea region.
New geopolitical realities are encouraging the OTS states and their partners in Asia and Europe to expand infrastructure along several routes of the Middle Corridor through the Central Asian (CA) region and onwards through Azerbaijan, Georgia and Türkiye towards Europe. Azerbaijan, Kazakhstan, Georgia and Türkiye are actively engaged in the expansion of respective port and rail infrastructure. For example, Kazakhstan started the development of a container hub at the Aktau Sea Port FEZ, as well as the construction of new railway tracks and the electrification of the Dostyk-Moyinty rail section. The construction of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway with access to the Caspian ports will begin soon. Similar activities are underway in Azerbaijan: the Baku International Sea Port in Alat and the railway infrastructure of the Baku-Tbilisi-Kars corridor (BTC) are being expanded. In parallel, the railways in eastern Türkiye are being upgraded, while the construction of logistics terminals in Kars, as well as other utilities along the BTC route are nearing completion.
All cross-border infrastructure and transport projects are financed with public funds and partly with loans from international donor organisations.
OTS states also plan a number of other joint activities, including the simplification of customs procedures and introduction of a preferential trade regime. The goal is to increase trade between the member states.
In addition, the OTS member states are working on an agreement on free trade, attracting joint investments in manufacturing, services, agricultural works, including joint access to the third-country markets, creating continuous value chains in high-tech industrial clusters, etc.
Common money
In order to optimise the funding of these projects, OTS member states are considering the possibility of forming special investment funds, provided that they are co-capitalised. This practice has long been used successfully around the world. Various regional economic organisations create joint investment funds that finance cross-country infrastructure, industrial and service projects, as well as provide risk capital to small and medium-sized enterprises (SMEs).
Such collective entities operate in the European Union too. Member states of the BRICS and ASEAN have their own investment funds. Mercosur, the organisation that brings together the economies of several South American countries, has a similar structure. As a rule, capitals of such funds are based on budgetary funds of the founding states. In some cases, the member states establish public-private partnerships and/or raise funds from the market. However, almost always the resources of such intergovernmental organisations are provided on concessional terms and for a relatively long period of time.
The OTS member states intend to follow a similar path, currently exploring the prospect of establishing the Turkic Green Finance Council to expand the capitalisation of the green energy and economic market, address the climate agenda, etc. They also consider the available options for establishing a digitalisation centre for the OTS member states, as well as a joint venture fund to attract investment in start-ups, software companies, etc.
Key task
The first step to shape the region's future extensive financial architecture was the decision adopted at the November 2022 Samarkand summit to establish the Turkic Investment Fund. According to the agreement, the organisation will be headquartered in Istanbul and run by a president, a board of governors, a board of directors and a general director. Baghdad Amreyev, a Kazakh diplomat who served as the Secretary General of OTS in 2018-2022, will serve as the president of the TYF for four years.
It is planned to form the authorised capital of the TYF ($500 million) by equal contributions of five founding countries, i.e., Azerbaijan, Türkiye, Kazakhstan, Uzbekistan and Kyrgyzstan. In total, each state will contribute $100 million. Thus, the share capital will be divided into shares paid by each of these states ($350 million) and the attracted ones in circulation ($150 million). These shares will be paid in four instalments, each state paying $70m for paid-up shares and $30 for attracted shares.
The key objective of the TYF is to develop the economic potential of member states, to strengthen trade and economic cooperation, and to implement joint investment projects.
"The Turkic Investment Fund will be headquartered in Istanbul on the basis of equal investment contribution and equal voice in the Turkic world. The fund will contribute to the economic integration of the regional countries. In particular, companies operating in Turkic states will have easier access to funding," Turkish President Recep Tayyip Erdogan said to sum up the results of the Extraordinary OTS Summit, where the founding agreement of the TYF was signed.
The idea of creating a common financial institution (TYF) was supported by all members of the organisation. Two and a half months later the agreement on the creation of the TYF was approved by the president of Kazakhstan, and on May 30 the document was ratified by the Milli Mejlis (parliament) of Azerbaijan.
"The Turkic Investment Fund will finance both related, inter-state projects that contribute to the integration of the Turkic world, as well as internal projects that the country itself cannot implement entirely. Thanks to the fund, we can channel means to synchronise activities and projects in the countries of the region," Farhad Mammadov, head of the South Caucasus Research Centre, said.
It is expected that the prospects for trade and economic cooperation between the OTS countries will be announced during the Turkic Business Forum to be held in Kazakhstan in September 2023 ahead of the OTS Summit. The forthcoming events will examine aspects of the investment fund and outline the main projects to be funded.
In general, an investment fund of the Turkic states, and potentially a development bank, can play an important role in financing strategically important projects in the Turkic world.
In addition to supporting the establishment of the Turkic Investment Fund, Azerbaijan has also pursued a consistent policy of forming joint financial bodies with the OTS member states on a bilateral basis. Such as the recently established Azerbaijan-Uzbekistan Investment Fund and Azerbaijan-Kyrgyzstan Development Fund. The Azerbaijan-Türkiye  Investment Fund initiated by the Azerbaijan Investment Company OJSC and the National Welfare Fund of Türkiye is nearing completion.