Müəllif: Tatyana İVANAYEVA, Tbilisi-Bakı
Vissarion Belinskinin sözlərinə bir qədər dəyişiklik edərək belə bir sual vermək istərdim: “Siz Gürcüstanı mənim sevdiyim kimi sevirsinizmi?”
Təbii ki, hər kəs üçün bu ölkə onun özünün gördüyü kimi görünəcək, burada keçirdiyi hisslərlə xatırlanacaq. Bu hissləri yaşamaq üçün Gürcüstanı təyyarə uçuşu zamanı görmək belə kifayət edir. Dünyanın bu kiçik hissəsinin xüsusi magiyası var. Gürcülər qürur hissi ilə vurğulayırlar ki, Məryəmin xahişi ilə bu ərazini özü üçün saxlayan Tanrı Gürcüstanı onlara mükafat kimi bəxş edib. Odur ki, yer üzündə cənnəti görmək istəyirsinizsə, qədim mədəniyyətə və ənənələrə malik, qonaqpərvər, əfsanələr və rəvayətlər ölkəsi olan Gürcüstana gəlməlisiniz. Onun sakinləri vətənlərini “Sakartvelo” adlandırmağa üstünlük verirlər və inanırlar ki, bir gün onun tarixi orijinal adı dünya coğrafiyasının bir hissəsinə çevriləcək.
Demək olar ki, bütün ekskursiyalarda gürcülər adlarının “kartvellər olduğunu deyirlər. Buna görə də onlar Gürcüstanı “Kartvellər ölkəsi” adlandırmağa üstünlük verirlər. Amma Avropa ilə Asiyanın kəsişməsində yerləşən ölkənin adının necə olmasından asılı olmayaraq, buranın yer üzündə cənnət olmasına heç bir şübhə yoxdur! İnanmırsınız? Sadəcə olaraq, bir istiqamət seçin və bu ölkəyə səfərə yollanın. Deyə bilərik ki, ilk baxışdan ərazilərinin bir-birinə oxşamasına baxmayaraq, Gürcüstan daim təəccübləndirməyi bacarır, əsl heyranlığa səbəb olur. Hansı istiqamətə getməyinizdən asılı olmayaraq, gözəl guşələr, memarlıq nümunələri, tarixi abidələrlə qarşılaşacaqsınız. Əsas məsələ marşrutu düzgün seçmək və uyğunlaşdırmaqdır. Səyahətiniz nə qədər uzun olsa, siz o qədər maraqlı biliklər əldə edəcəksiniz...
Madataf gölü və Batonis-tsixe qalası
Avtomobil ilə səyahət edərək unudulmaz təcrübə yaşaya bilərsiniz. Burada təbii gözəlliklərin fotolarını çəkməyi sevənləri və hətta ən tələbkar sosial şəbəkə istifadəçilərini belə hər addımda valehedici məkanlar gözləyir. Diqqətlə baxmaq kifayətdir ki, ətrafdakı mənzərə özü sizə çəkiliş üçün ən əlverişli bucağı göstərsin. Məsələn Böyük Qafqaz silsiləsinə möhtəşəm mənzərənin açıldığı, 1800 metr hündürlükdə olan Qombori aşırımının ən hündür nöqtəsini və ya meşələri, çayların sürətlə axdığı dağ serpantinlərini göstərmək olar. Qombori aşırımında insanın gözündə gürcü pastoralları canlanır, eləcə də burada bol təmiz hava qəbul etmək olar.
Marşrutunuzun istiqamətlərindən biri 2108 metr hündürlükdə yerləşən Madataf gölüdürsə, o zaman mavi səmanı və suyu fotolara həkk etməyə hazır olun. Demək, Gürcüstanda yolda olmaq öz-özlüyündə ayrı bir turizm istiqamətidir.
Məlum olduğu kimi, istənilən yol mütləq hər hansı coğrafi nöqtəyə, səyyahı isə ölkənin tarixi ilə bağlı məkanlara aparır. Sakartveloda çoxlu sayda belə istiqamətlər var. Söhbət insanların adları ilə bağlı olan ən müxtəlif məkanlardan gedir. Onlarsız müasir Gürcüstanı təsəvvür etmək mümkün deyil. Mədəni irsi təqdim etmək bacarığı baxımından, gürcülərin tayı-bərabəri yoxdur. Məsələn, Telavidə bir dəfə “Cənabın qalası” mənasını verən Batonis-tsixe qalasını (XVII-XVIII əsrlər) ziyarət etməmək mümkün deyil. Bir vaxtlar burada Gürcüstanın şərq bölgəsinin - Kaxetinin paytaxtı yerləşirdi. 2018-ci ildə yenidən qurulan kompleks bu gün ona görə maraqlıdır ki, qalanın memarlıq tərtibatı Səfəvilər dövrünün memarlıq nümunələrini xatırladır. Bura onun divarları arasında doğulub vəfat edən II İraklinin iqamətgahına çevrilənə qədər dəfələrlə yenidən qurulub. Qala hasarı, iki çar kilsəsi və hamam, eləcə də bu günə qədər fəaliyyət göstərən məktəb böyük dairəvi künc qüllələri olan beş metrlik divarla əhatə olunub. Burada, yəni kompleksin ərazisində maraqlı memarlıq həllə malik Telavi Tarixi Muzeyi yerləşir. Muzeydəki ekspozisiya, rəsm qalereyası və müvəqqəti sərgilər sanki zamanlar arasında mədəni əlaqəni vurğulayır və qalaya orqanik şəkildə uyğunlaşır. Eyni zamanda gürcü romantizminin banisi Aleksandr Çavçavadzenin sayəsində bir vaxtlar Gürcüstanın mədəni və intellektual mərkəzi olmuş Tsinandalini qeyd etməmək mümkün deyil.
Bu məşhur nəslin nümayəndələrinin xatirəsini yaşadan Çavçavadze ailəsinin ev-muzeyi bu gün də əhəmiyyətini itirməyib: burada sərgilər, konsertlər, ədəbi tədbirlər keçirilir... Deyə bilərik ki, Çavçavadze ailəsinin tarixi təkcə adlı-sanlı və nüfuzlu adlara görə deyil, həm də onun üzvlərinin başına gələn hadisələrə görə maraqlıdır. Burada bir çox hadisələr yaşanıb: Nino Çavçavadze və Aleksandr Qriboyedov ilk dəfə görüşüb, Şamilin dəstəsinin basqını zamanı David Çavçavadzenin qızı cökə ağacının (hələ də buradadır) oyuğunda gizlənib, David Çavçavadze həyat yoldaşı və uşaqları üçün fidyə verib. Burada Aleksandr Düma (ata) və şayiələrə görə, Aleksandr Puşkin də qalıb. Muzey eksponatları ona görə maraqlıdır ki, onların hamısını Çavçavadze nəslinin xaricdə yaşayan davamçıları təhvil veriblər. Bu ailə üzvlərinin taleyinin bir-birinə qarışmasının maraqlı faktlarından biri odur ki, onların hər birinin Gürcüstan və Avropa tarixində iz qoyan nüfuzlu ailələrinin nümayəndələri ilə nikah bağları var.
Qeyd edək ki, Tsinandali kompleksi təkcə ev-muzeyi deyil. Bura Aleksandr Çavçavadzenin 15000-dən çox butulka kolleksiyasının saxlanıldığı tarixi şərab zirzəmisidir. Buradakı ən qədim şərabın tarixi 1814-cü ilə qədər uzanır. Bura aristokratiya, zəriflik və hüzurun heyrətamiz ab-havası ilə əhatə olunan, təkraredilməz cazibəyə malik olan, həmçinin yaşıl labirintləri və sevgi xiyabanlarını özündə cəmləşdirən inanılmaz dekorativ bağdır.
Burada gözəl Nino ilə onun adaxlısının evliliyini xatırladan, bu heyrətamiz qadının son nəfəsinə qədər saxladığı sevginin gücünü hiss etməyə imkan verən məbədin xarabalıqları var...
Siqnaxi
Gürcüstan, şübhəsiz ki, sönməz sevgi nəğməsidir. Tarixi Kaxetiya bölgəsində bir şəhər - Kiziki bu duyğuya həsr olunub. Əfsanəyə görə, bir vaxtlar burada yaşayan insanlar günaha batdıqlarına və yalnız şər işlərlə məşğul olduqları üzündən Tanrı onları cəzalandırmaq qərarına gəlib və mələklərdən birinə şəhəri dağıtmağı əmr edib. Siqnaxi adlı bir mələk əmrə itaət etməyib və yox olana qədər hər evə girərək ürəyindən bir parça verərək, hər kəsi qeyri-adi sevgiyə qərq edib. Tanrı şəhərdə bir dənə də olsun tövbə etməyən pis qəlbin olmadığını gördükdən sonra sakinləri bağışlayıb və mələyi dirildib və ona hazırda Siqnaxi adını daşıyan şəhərdə həmişə xeyirxahlıq və sevgini qorumağa əmr edib. Buna görə də, bu gün burada gecə və ya günün istənilən vaxtında nikah bağlamaq mümkündür və bu, dünyanın istənilən yerində tanınır.
Burada Gürcüstanın açılmış ən son muzeylərindən biri yerləşir. Onun ekspozisiyasına Niko Pirosmaninin rəsmləri daxildir. Şəhəri əhatə edən 2,5 kilometr uzunluğunda qala divarı Siqnaxini daşdan olan “boyunbağı” kimi əhatə edir. 28 gözətçi qülləsinin və 5 girişin qala divarının memarlıq xüsusiyyətləri insanı heyran edir. Doğrudur, Siqnaxi kiçik şəhərdir. Buradakı qırmızı kirəmitli damlar ona xüsusi gözəllik verir . Üstəlik, şəhərin üzərində ucalan Alazan vadisinin və Qafqaz silsiləsinin mənzərəsi inanılmaz hisslər yaradır. Yeri gəlmişkən, Siqnaxi 18-ci əsrdə dağıdılmış köhnə qalanın yerində salınıb. Demək olar ki, 40 hektar ərazini tutur. Girintili-çıxıntılı küçələrlə birləşən terraslarda yerləşən, tarixi 19-cu əsrə uzanan yaşayış binalarının diqqətəlayiq nümunələri digər tikililərlə birlikdə şəhər mühitinə xüsusi “rəng” qatan gürcü elementləri ilə cənubi italyan klassizm üslubunu təmsil edir. O, gözünüzün qabağında açılan təbiətin rəngarəng mənzərəsinə uğurla uyğunlaşır. Bunun üçün sadəcə olaraq qala qüllələrindən birinə qalxmaq lazımdır. Buradan həddi-hüdudu bilinməyən Alazan vadisi görünür.
Vardziya
Əgər biz artıq şəhərlərdən və əfsanələrdən danışırıqsa, bu zaman Samtsxe-Cavaxetiyada yerləşən Vardziyadan bəhs etməmək sadəcə mümkün deyil! Əfsanəyə əsasən, bu unikal mağara monastır kompleksinin tarixi Tamaranın kraliça olmamışdan qabaqkı dövrə qədər uzanır. O, kiçik qız olarkən atası Çar III Georgini ovda müşayiət edirmiş. Ancaq bu əyləncə gənc Tamaranın diqqətini cəlb etməyib. Buna görə də o, mağaraları araşdırmağa yollanıb. Bəli, qız çox uzağa gedib və nəticədə azıb. Başları ova qarışmış böyüklər uşağın itdiyini anlayan zaman onu axtarmağa başladılar. Onlar ətrafdakı hər yeri axtararaq onu adını çağırırdılar. Birdən çarın yaxın adamlarından biri mağaradan səs eşidib: “Mən buradayam, əmi!”. Qız tapılıb və bu yerin adı onun “ak var dzia” kimi səslənən sözlərindən götürülüb. Bundan sonra Tamara tez-tez Vardziyaya baş çəkirdi. Burada III Georgi və subay Tamaranın təsvirlərinin olduğu freska görə bilərsiniz. Bir vaxtlar mağaralara lazım olsa, 50 minə qədər insan yerləşə bilərdi. Bu mağaralar yolların kənarından görünmür və döyüşçülər məhz burada düşmən qonşuların hücumlarını gözləyirdilər. Monastır kompleksini üst hissə ilə birləşdirən üç yeraltı keçid isə döyüşçülərin düşmən üçün tamamilə gözlənilməz halda peyda olmasına imkan verirdi.
Küçələri, tunelləri və pilləkənləri olan səkkizmərtəbəli (o dövrdə) kompleksin ətrafında monastırlar, məbədlər, qalalar, hamamlar, kitabxanalar, yaşayış və yardımçı binalar yerləşirdi. Dağ boyunca uzunluğu 800 metr olan ərazidə keçidlərlə birləşdirilmiş 600-dən çox otaq var idi. XIII əsrdə Samtsxedə güclü zəlzələnin baş verməsi nəticəsində dağın 15 metrə qədər olan parçası qopmuşdu. Zəlzələdən sonra monastır yenidən bərpa olunub. Bir sözlə, mağara kompleksinin giriş hissəsi belə insan əməyinin və əzminin böyüklüyünü hiss etməyə imkan verir. Vardziya çox böyük təəssürat yaradıb. Hazırda kənar adamların mağaraya girişi qadağandır. Monastır ərazisində bu gün yalnız üç rahib və rahibliyə hazırlanan bir adam var. Hazırda burada kilsə xidmətləri davam edir. Məbədin içərisinə yalnız xoş təsadüf nəticəsində daxil olmaq mümkündür. Buraya daxil olmağa dəyər. İnsan yaşı səkkiz yüz ildən çox olan rəsmlərin qarşısında donub-qalır. Burada “Kraliça Tamaranın göz yaşları” adlanan mənbədən unikal saf olan suyu dada bilərsiniz. Suyun haradan gəldiyi və hara getdiyi hələ də məlum deyil, çünki kiçik təbii daşdan olan qabda suyun səviyyəsi, demək olar ki, dəyişmir.
Vardziya tövləsi və yeməkxanası, aptek və şərab anbarı, çoxotaqlı və çoxsəviyyəli mağaraları, kiçik “mənzilləri” ilə əsl müasir “kvest”dir. Hətta “kəsilmiş” formada olan mağara kompleksi belə insanı heyran edir. Sadəcə olaraq, buranın yüksəlişi və enişi, tənəzzülü və dirçəlişi haqqında hekayələri eşitmək qalır.
Axalsıx qalası
Gürcüstanın bütün tarixi böyük hökmdarların dövründə çiçəklənmə və dağıdıcı basqınlarla bağlıdır. Axalsıxı həm Əmir Teymur, həm də monqol xanı Yaqub işğal etmişdi. Onların hər biri isə bacardığı qədər fəth edilən ərazilərdə öz “işarəsi”ni qoymağa çalışırdı. Bunun bariz sübutu, tarixi Mesxetiya bölgəsinin ərazisində yerləşən, “Rabat qalası” kimi tanınan Axalsıx qalasıdır. Etibarlı mənbələr ilk əsl qalanın burada XII əsrdə meydana gəldiyini iddia edirlər. O, 300 il ərzində əldən-ələ keçərək dağıdılıb və yenidən tikilib. 1578-ci ildə Axalsıx Osmanlı ordusu tərəfindən ələ keçirilib. Burada qalanın Türkiyə sərhədinə yaxınlığı mühüm rol oynayıb. Beş onillikdən sonra şəhər Axalsıx paşalığının mərkəzinə çevrilib və bölgədə aparıcı rol oynamağa başlayıb. Bərpadan sonra hazırda 7 hektar sahədə Əhmədiyyə məscidi, pravoslav kilsəsi, Cakeli ailə qəsri və tarixi muzey, mədrəsə, paşa türbəsi, məscidin minarəsi və hamam, qala və amfiteatr var. Yaxınlıqda yerləşən, fəvvarənin olduğu rus üslublu pavilyon və Mavritaniya qalereyası isə qaladakı tikililərin sərtliyinə qeyri-adi “yumşaqlıq” verir. Yuxarı (tarixi) və aşağı (müasir) hissələrə bölünən qala öz tarixi ilə çoxlu qonaqları özünə cəlb edərək yenidən şəhərin mədəniyyət mərkəzinə çevrilib.
Alaverdi monastırı
Gürcüstan üçün dinə münasibət özünüdərkin əsasını təşkil edir. Burada fanatizm üçün heç bir zəmin yoxdur. Gürcüstan xristianlığı qəbul edən ilk ölkələrdən biridir. Gürcü bayramından birində deyilən sağlıqlardan biri belədir: “Vətən, analar və Tanrı sağlığına”. Buna görə də Gürcüstan ərazisində çoxlu məbədlər, monastırlar, kafedrallar və Tanrıya etiqadla bağlı digər yerlər var. Gürcülər üçün müqəddəs yerlərdən danışarkən Gürcüstanın ən məşhur və irimiqyaslı məbədlərindən biri olan Alaverdi kafedralı və monastırını qeyd etmək lazımdır. Onun tarixi 6-cı əsrdən, yəni Alaverdili Yusifin kiçik bir monastır tikdiyi vaxtdan hesablanır. Buraya həmin zahiddən iman, yaxşılıq və pisliklər barədə hekayələri dinləməyə gəlirmişlər. Onun məzarı hazırda XI əsrdə tikilmiş müasir kafedralın şimal hissəsində yerləşir. O vaxtdan bəri kafedral çox hadisələrin şahidi olub: basqınların, fəthlərin, zəlzələlərin və insan əli ilə dağıntıların. Bu gün bura fəaliyyət göstərən kişi monastırıdır və tikililərdən ibarət kompleksdir. Onlardan biri nadir üzüm növləri daxil olmaqla, 500-dən çox üzüm növünün saxlanıldığı Üzüm Muzeyidir.
“Şumi” turizm kompleksi
Üzüm tənəyi gürcü üçün hörmət deməkdir. Şərab hazırlamaq bir fəlsəfədir. Ənənəvi ziyafəti şərabsız təsəvvür etmək belə mümkün deyil. Buna görə də bu ölkədəki müxtəlif şərab zavodlarına diqqət yetirməmək mümkün deyil. Beləliklə, Gürcüstana gedərkən təkcə müxtəlif növ şərabları dadmaq deyil, həm də üzüm tənəyinin necə “yaşadığını” görmək daha maraqlıdır. Məsələn, “Şumi” turizm kompleksində. Burada nəinki “İnadkarın ram edilməsi” filmindəki məşhur Çelentano obrazını sınaya, həm də 350 yaşlı ən qədim üzümün replikasını görə bilərsiniz. Onun orijinalı başqa kənddə yetişir və onu başqa kənddə yetişdirmək mümkün deyil. Bu, üzüm tənəyi hələ də bar verir. Yaxud sadəcə olaraq 8 kilometrlik Kvareli şərab tunelini təsəvvür edin. Bu qaya massivində şərabın saxlanması və yaşlanması üçün ideal şərait yaradılıb. Buranın zirzəmisində müxtəlif çeşiddə 26 min butulka şərab var.
Çobareti kəndi
Aydındır ki, Gürcüstan üçün qədim zamanlardan xüsusi mədəni komponent qastronomik cənnətə bərabər olan ziyafətdir. Buraya hər yerdə dadlı və bir-birindən tamamilə fərqli yeməklər daxildir. Hətta adi xaçapuri belə regiondan regiona fərqlənir. Əgər risk etməyə hazırsınızsa, o zaman Qafqaz dağlarında, təxminən, 2000 metr yüksəklikdə yerləşən Çobareti kəndinə səfər edin. Burada, inanılmaz dağ mənzərəsinin olduğu autentik mühitdə, ocaqda bişirilən xəngəlin fonunda necə hazırlandığı nümayiş etdirilən unikal “tenili” pendirini dada bilərsiniz. Yeri gəlmişkən, bu gün inkişaf edən eko və aqroturizm unudulmaz təəssüratlar yarada bilər. Ənənəvi gürcü yeməklərini özünüz bişirməmisinizsə, ustad dərsləri ala bilərsiniz.
Brilyant körpü
Gürcüstan uzun müddətdir ki, populyar turizm məkanlarından biri kimi özünü təsdiqləyib. Getdikcə genişlənən təkliflərə görə, hər dəfə əvvəlkilərdən fərqli bir təcrübə əldə etmək üçün buraya yenidən qayıtmaq istəyirsiniz. Məsələn, pivə vannası qəbul etmək. Bəli, belə şeylər də var! Kiçik bir pivə şirkəti təkcə köhnə ailə reseptinə uyğun olaraq hazırlanmış bir neçə pivə növünü seçməyi deyil, həm də məşhur mahnıda olduğu kimi “gözəl delfin olmağı” təklif edir. Beləliklə, Gürcüstan həmişə təəccübləndirə və indiyə qədər bilinməyən nəsə təklif edə bilər. Dünyanın ən yüksək asma tikilisi olan Brilyant körpü ilə gəzinti məhz bu kateqoriyaya aid edilməlidir.
Svaneti dağlarında 2000 metrdən çox hündürlükdə yerləşən bu körpü 2022-ci ildə tikilib və dərhal Gürcüstanın qonaqları, sakinləri arasında populyarlaşıb. Burada adrenalin həvəskarları üçün velosipeddə “ziplayn” və uçurumun üzərində yellənmək təklif olunur. Əsəblərinin lap çox tarıma çəkilməsini istəməyənlər isə asma körpü ilə bütün konstruksiyanın futurizmini vurğulayan kənarlar vasitəsilə “brilyantın mərkəzi”nə qədər gedə bilər. Baş verənlərlə bağlı qeyri-reallıq hissini Daşbaşı kanyonunun, təxminən, 300 metr dərinliyi daha da gücləndirir. Buranı körpünün şüşə hissələrindən ayağınızın altına baxan zaman görə bilərsiniz. Əgər mərkəzi hissəyə çata bilsəniz, burada bir fincan qəhvə içə-içə şüşə divarlardan və döşəmədən açılan mənzərəyə qərq ola bilərsiniz. Üstəlik, kanyonu yalnız körpünün üzərində deyil, Xrami çayına qədər düşərək görmək olar. Buradakı şəlalə hər şeylə maraqlanan səyahətçiləri gözləyir.
Burada bir daha Tanrının özü üçün saxladığı, lakin kartvellərə hədiyyə etdiyi torpağa - Gürcüstana xas olan təmiz təbiətin gözəlliyi ilə təmasda ola bilərsiniz...
“Region plus” jurnalının redaksiyası Gürcüstanın Milli Turizm Administrasiyasına və bələdçi Marika Boqveradzeyə təşəkkür edir.

CONSTANTLY CAPTIVATING
However, Georgia will always be only as your eyes can see it and the emotions you will feel as soon as you see it from above. This miniscule piece of land has a special magic. There is a reason that Georgians proudly call their homeland a gift from the Almighty, who wanted to keep it for Himself but listened to a request of the Virgin Mary. So, if you want to see heaven on earth, then you must come here - the land of legends, tradition and ancient culture, amazing hospitality and proud spirit. The natives of the country prefer to call their homeland Sakartvelo. They believe that one day the historical ancestral name will become part of the world geography. Rest assured, almost all tours here begin with guides mentioning that Georgians call themselves Kartvels, hence the name of this land, Sakartvelo, meaning the country of Kartvels. But whatever the name of the territory situated at the crosspoint of Europe and Asia, Georgia undoubtedly remains a heaven on earth! You don't believe it? Then simply pick a destination and head out to meet the country. Georgia can indeed surprise, becoming a true delight for your eyes and soul. Wherever you go, you will come across fascinating corners, as well as architectural and historical evidence. As long as you plan your route appropriately and tune in, even long journeys will benefit you with interesting insights...
Lake Madataf and the Batonis-Tsikhe Castle
This road journey can give you an unforgettable experience. At every turn, there are locations to capture the beauty of nature to satisfy the most discerning social media consumers. Just keep your eyes focused and the surrounding scenery will reveal the most beneficial footage angle. Even at the highest point of the Gombori Pass (1,800m) with a magnificent view of the Greater Caucasus Mountain Range, where you can see Georgian pastorals and take a lungful of fresh air. Or along the serpentine mountain ranges with woodland and fast-flowing rivers. And if you pinned the Lake Madataf (2,108m) in your itinerary, be prepared to catch the touching point of sky and water with your camera. So even travelling along the Georgian roads is a separate tourist destination in and on itself.
As we all know, every road leads to a certain geographical location, which is most likely related to a historical event in time for a serious traveller. There are many such places scattered around Sakartvelo. Many and various, but all linked to the names of people without whom it is impossible to imagine modern Georgia. Very few Georgians have an equal ability to present their cultural heritage. For example, if you are in Telavi, you must visit the Batonis-Tsikhe Castle (17th-18th cc. CE), which means the Lord's Castle. Reconstructed in 2018, the complex is interesting because of its architectural layout reminiscent of the Persian Safavid period. It has been reconstructed several times, until it became the residence of Herakles II, who was born and died here. The fence of the castle, the two royal chapels and baths, and the still active school are surrounded by a monumental five-metre high wall with large round corner towers. The Telavi History Museum with its interesting architectural design is also located within the compound where the permanent exhibition, art gallery and temporary exhibitions are organically combined with the cultural ties of the past. We cannot go further without mentioning Tsinandali, once the cultural and intellectual centre of Georgia established by the founder of Georgian Romanticism, Alexandre Chavchavadze.
The House Museum of the Chavchavadze family still preserves the memory of representatives of this famous family and its importance thanks to various exhibitions, concerts, and literary events. The history of the Chavchavadze family is interesting not only because of its prominent and influential names, but also because of the twists and turns its members had to go through: the first meeting of Nino Chavchavadze and Alexander Griboyedov, the raid of Shamil's detachment, which made the daughter of David Chavchavadze to hide in a hollow of a linden tree still standing there, the ransom paid for his wife and children. The house hosted Alexander Dumas, pere and allegedly Alexander Pushkin. Exhibits in the museum are interesting because all of them were donated by descendants of Chavchavadze living abroad. One of the interesting facts about the family is the marital bonds of representatives of this influential family, with almost all of its members having left indelible marks on Georgian and European history.
The Tsinandali complex is more than just a house-museum. It is a historic wine cellar that houses Alexander Chavchavadze's collection of over 15,000 bottles, the oldest of which dates back to 1814. This is an incredible ornamental garden with green labyrinths and an alley of love, generating a unique quiet charm with its amazing atmosphere of aristocratism, elegance and peace. It is also the ruins of a temple, which once witnessed the marriage of the beautiful Nino and her chosen one. This makes one experience the power of love that this amazing woman kept until her last breath...
Signaghi
Georgia is undoubtedly an unfading song of love. After all, there is a town in the historical region of Kakheti called Kiziki, which is a true symbol of such love. Legend has it that once the people living here were so lost in sin and did nothing but evil, that God decided to punish them and ordered one of His angels to destroy the town. The angel named Signaghi disobeyed the order and entered each and every house, leaving a piece of his heart in it, filling everyone with unearthly love, until he disappeared when there was nothing else of him to leave to the dwellers. When the Lord saw that there was no more unrepentant evil heart in the town, He forgave the inhabitants, raised the angel back to heaven and ordered him to forever keep goodness and love in the town, which now bears his name, Signaghi. This is why today marriages can be concluded here at any time of the day or night, and the resulting certificate is fully acknowledged anywhere in the world, unless you confirm it with an apostille. The town hosts one of the youngest museums in Georgia, with Niko Pirosmani's paintings on display. A 2.5km long fortress wall encircles the town like a stone necklace. With 28 watchtowers along the perimeter and 5 entrances, the fortress is truly impressive. The town is small; its red tiled roofs give it a special charm and the view of the Alazani Valley. The Caucasus Mountains above it create a fairy-tale feeling. By the way, Signaghi was built on the site of a destroyed 18th century fortress. It occupies almost 40 hectares of land. Remarkable architectural pieces including the 19th-century houses on terraces joined by steep, winding streets represent, together with the rest of the buildings, the southern Italian style of classicism with Georgian elements, which give a special flavour to the urban environment. It blends in with the colourful piece of nature that opens up before your eyes once you climb one of the fortress towers. And there it is, the vastness of the Alazani Valley.
Vardzia
As to cities and legends, we should also mention Vardzia located in Samtskhe-Javakheti. At that time, this unique cave monastery complex was just under construction. This happened long before Tamar was recognised as a great queen. Back then, as a little girl, she accompanied her father, Tsar George III, on his hunting trips. But the inquisitive and curious mind of young Tamar was not satisfied. So she set out to explore the nearby caves. But she went so far that she got lost. When the adults, who were too keen on hunting, discovered that the child was missing, they rushed to find her, combing all around and shouting her name. Suddenly, one of the men from the king's retinue heard a voice coming from a cave: "I'm here, uncle!" The girl was found and the place was named the same as she called for help: "ak var dzia". Tamar often visited Vardzia afterwards. A lifetime fresco with images of King George III and the unmarried Tamara can be seen in the main temple of the Assumption of the Blessed Virgin Mary. The caves could once hold up to 50,000 people, if necessary. Since they were invisible when looking from the nearby roads, it was possible to hide in them from the attacks of bellicose neighbours. Three underground passages connecting with the monastery complex allowed detachments to attack the enemy quite unexpectedly. At that time, the complex had eight floors with streets, tunnels and stairs passed by monasteries, temples, fortresses, baths, libraries, houses and other buildings. There were more than 600 rooms connected by passages, which extended up to 800m along the mountain and up to 50m in depth. In the 13th century, Samtskhe suffered a major earthquake, which chipped off a layer of rock up to 15m in height. Afterwards the monastery was restored and rebuilt. One can feel the scope of human labour and persistence when one just enters the cave complex. Vardzia leaves an indelible impression, especially since only three monks and a novice live in the monastery where access to outsiders is forbidden. Church services are still going on, but you can only get inside the church by chance. It's a well worth experience though, when you pause in front of frescos dating back to the period before the 13th century. Here you can taste the uniquely pure water from a spring called the Tears of Queen Tamar. We yet to know where the water comes from and where it goes, as the level in the small natural stone bowl it is collected in is almost unchanged.
Vardzia is sort of a modern quest with a touch of history, with its stables and refectory, pharmacy and wine cellar, multi-room and multi-level caves and small flats. Even in its truncated form, the cave complex is breathtaking just to hear the stories of the rise and fall, decline and rebirth of the place.
The Akhaltsikhe Fortress
Georgia's entire history is a chain of prosperity under great rulers and devastating raids. Akhaltsikhe saw the invasion of Tamerlane and the Mongol khan Yaqub. Each of the newcomers tried their best to leave their mark on the conquered territories. A striking evidence of this is the Akhaltsikhe Fortress, also known as the Rabat Fortress, located in the historical province of Meskheti. Reliable sources claim that the first real fortress here appeared in the 12th century. For 300 years, it has been destroyed and restored consequentially. In 1578, Akhaltsikhe was conquered by the Ottoman troops also thanks to the proximity of the Turkish border. Five decades later the city became the centre of Akhaltsikhe Pashalik and began to play a leading role in the region. After restoration, there are now the Ahmediye Mosque and an Orthodox Church, Jakeli ancestral castle and historical museum, madrasah and pasha's tomb, mosque minaret and baths, citadel and amphitheatre – all covering a territory of 7 hectares. In the neighbourhood, there is a Russian-style pavilion with a fountain and a Moorish gallery with openwork weaves that add an unusual lightness to the surrounding harshness of the fortress buildings. Divided into upper (historical) and lower (modern) sections, the fortress has once again become the cultural centre of the city, attracting many visitors with its history.
Alaverdi Monastery
For Georgia, the attitude to faith is the basis of Georgian self-awareness, without any preconditions for fanaticism. It is one of the first countries to embrace Christianity. The obligatory toast at any Georgian dinner party is "For Homeland, Mothers and God". Therefore, there are many churches, monasteries, cathedrals and other places of worship in the country. One of such holy places is the Alaverdi Cathedral and Monastery, which is one of the most famous and largest churches in Georgia. It dates back to the sixth century, when Joseph of Alaverdi built a small hermitage where people would come to listen to the story of the hermit monk about faith, virtues and vices. His tomb is still located in the northern part of the modern cathedral built in the 11th century. Since then the cathedral has survived many invasions, conquests, earthquakes and destruction. Today Alaverdi is a functioning monastery and a complex of buildings. One of them is the Grape Museum, with over 500 varieties of grapes, including some rare and once lost species.
Shumi Tourist Complex
For any Georgian, a grapevine means a high degree of respect in the first place. Making wine is a philosophy here. Without wine, one cannot even imagine a traditional Georgian feast. This is why it is simply unthinkable to ignore various wineries. So, if you are visiting Georgia, be prepared not only to taste different types of wine. It is much more interesting to see how the vine lives. For example, in the tourist complex Shumi, you can try on the famous appearance of Adriano Chelentano from The Taming of the Scoundrel (1980) and see a replica of the oldest (350 years old) grapevine. The original one grows in another village, is not subject to relocation and still bears fruit. Or imagine the almost 8km long Kvarelian wine tunnel driven through a rocky massif, with ideal conditions for storing and ageing wine. The cellar holds 26,000 bottles of different varieties.
Chobareti village
Remarkably, gastronomic feasts have been a special cultural component for Georgia for centuries. One can find tasty and completely different everywhere throughout the country. Even the familiar khachapuri will be different yet excellent in different regions. If you are ready to risk it, then by all means drop a visit to the village of Chobareti (about 2,000m AGL) in the Caucasus Mountains. Here you can enjoy authentic environment with incredible views of the mountain scenery, wood blazing in an open hearth, where you can cook khinkali in a kettle, taste and watch the production of the unique cheese teneli. By the way, eco- and agro-tourism can also provide you with unforgettable impressions. If you have never cooked traditional Georgian dishes yourself, then feel free to join the available master classes.
Diamond Bridge
Georgia has long established itself as one of the most popular tourist destinations. As a result, the ever-expanding range of offerings makes one visit the place repeatedly, each time with a different experience. For example, a beer spa. Yes, there are beer baths too! The small brewery offers you a choice of several types of beer made according to an old family recipe and, as the popular song goes, "becoming a beautiful dolphin". So Georgia can always surprise and offer something which you have not explored yet.
One of such amazing attractions is a walk across the Diamond Bridge, the tallest suspension bridge in the world. Located in the Svaneti Mountains at over 2,000 metres, the bridge was built in 2022 and has become an instant hit with visitors and residents alike. For those who crave the ultimate adrenaline rush, there are zipline bikes and swings over the precipice. And those who just want to tickle their nerves can simply walk over the suspension bridge to its core - a diamond, with facets emphasizing the futurism of the entire construction. The sense of unreality of what is happening is fuelled by the almost 300-metre deep Dashbashi Canyon, which can be seen underfoot through the glass sections of the bridge. If you make it to the middle, you can also enjoy a cup of coffee in a local cafe flavoured with a sense of immersion in the surrounding scenery, seen through the walls and the floor. The canyon is not only visible from the bridge, but you can also descend into its depths to the Khrami River with a beautiful waterfall nearby. And you can once again get in touch with the very beauty of unspoilt nature of Georgia, a land that God kept for himself, but gave as a gift to the Kartvelians...
We would like to thank the Georgian National Tourism Administration and its guide Marika Bogveradze for their assistance.