Çərşənbə axşamı, 09:38
Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Ticarət Palatası türk dövlətləri arasında münasibətlərin inkişafını istəyir
Turqay Dəniz Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin 1958-ci ildə yaradılmış Ticarət Palatasının prezidentidir. Onun 3500-dən artıq üzvü var və beləliklə, bu gün bu qurum Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin ən böyük və əhəmiyyətli təşkilatıdır. Müstəsna status almış Palata Beynəlxalq Ticarət Palatası və bir çox digər təşkilatların üzvüdür. Bundan başqa, o, Avropa İttifaqı Komissiyasının «Yaşıl xətt» əsasnaməsinin reallaşdırılması üzrə yeganə korporativ tərəfdaşı, Avropa Kiçik Biznes Alyansının üzvüdür. Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Ticarət Palatası həm də Cümhuriyyəti Kiprin yunan icması ilə danışıqlarda təmsil edir.
Turqay Dəniz Bakıya İslam Ticarət Sənaye və Kənd Təsərrüfatı Palatasının Direktorlar Şurasının iyulun 17-18-də keçirilən 35-ci iclasına qatılmaq üçün gəlmişdi. O, iclas çərçivəsində «Region plus» jurnalının bir neçə sualını cavablandırmağa razılıq verib.
- Turqay bəy, Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Təəssüratlarınızı bilmək istərdik.
- Azərbaycana ilk dəfədir gəlirəm, lakin özümü burada evimdəki kimi hiss edirəm. İqtisadi əlaqələrə gəlincə, özüm özümə sual verirəm: «Biz indiyədək nə iş görmüşük?». Axı biz qardaşıq, sevincli günlərdə də, kədərli anlarda da birlikdəyik. Amma görürəm ki, iqtisadi sahədə faktiki olaraq, heç nə etməmişik. Heç nə almır, heç nə satmırıq. Amma qardaşlığımızı ticarətlə də gücləndirməliyik. Bütün sahələrdə bir-birimizi dəstəkləməliyik.
- Bəs fikrinizcə, əməkdaşlıq üçün hansı imkanlar var?
- Bizdə – Kiprdə əsas sahə, əlbəttə ki, turizmdir. Gözəl sahilə, əla iqlimə malikik. Xüsusilə qış aylarında bizdə yaxşı qar yağır.
İnvestisiyalar sahəsinə gəlincə, qış fəlində yaşlı insanlar üçün müalicə pansionatları şəbəkəsinin yaradılması baxımından geniş imkanlar var. Bu pansionatlar öz potensial imkanları ilə dünyanın bir çox ölkəsindən, xüsusilə Şərqdən və Avropadan çox sayda yaşlı insanı cəlb edə bilər.
Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin tanınmadığını və təcrid vəziyyətdə olduğunu nəzərə alsaq, biz hələ tam öyrənilmiş istiqamət deyilik. Bu kontekstdə, burada «first come», «first serve» prinsipi (ilk gələn qazanacaq) keçərlidir. Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətində geniş investisiya imkanları var.
Ticarətdən danışsaq, məsələn, bizim «Hellim» pendir sortumuzdan danışa bilərəm. Bu, dünyada odda əriməyən yeganə pendir növüdür. Bu gün o, dünyanın bir çox mətbəxində layiqli yerini tutub. Bu pendirin Azərbaycanda da tanınmasını istərdik. Burada da pendirin müxtəlif növləri var və nəzərə alsaq ki, bizim yeməklərimiz, şirniyyatlarımız, ərzaq məhsullarımız kifayət qədər oxşardır, onların qarşılıqlı tədarükü ilə məşğul ola bilərik.
İkitərəfli əməkdaşlıq üçün daha bir mümkün sahə dəniz gəmilərinin təmiri, onlara servis xidmətlərinin göstərilməsi ola bilər. Bu, Şimali Kiprdə kifayət qədər yaxşı inkişaf etmiş sahədir.
- Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin hansı ölkələrlə ticarət əlaqələri var?
- Biz Türkiyə ilə geniş ticarət əlaqələri qurmuşuq. O, 60%-i aşır. Uzaq Şərq ölkələri ilə ticarət dövriyyəmiz 9%, Avropa ilə 15% təşkil edir. Azərbaycanla niyə ticarət əlaqələrimiz olmasın? Çox geniş istifadə olunan «Bir millət, iki dövlət» ifadəsi var. Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin də türk dövləti olduğunu nəzərə alsaq, faktiki olaraq biz «üç dövlət, bir millət»ik. Odur ki, Azərbaycanla bütün sahələrdə yaxınlaşmağa çalışırıq. Biz qardaşıq və işgüzar tərəfdaşlığı, turizm, təhsil, ticarət sahəsində əməkdaşlığı inkişaf etdirə bilərik.
- Bəs təhsil sahəsində əməkdaşlıq imkanları necədir?
- Məsələn, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətində təxminən 20 universitet var və orada 100 mindən artıq əcnəbi tələbə təhsil alır. Onların 60%-i Türkiyədən, təxminən 40%-i Fars körfəzi ölkələrindən, o cümlədən İrandan gələnlərdir.
Əvvəllər Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətində çox sayda azərbaycanlı tələbə də var idi. Lakin son zamanlar onların sayında kəskin azalma var. Bunun səbəbləri öyrənilməlidir.
Şimali Kipr universitetlərində tədris ingilis və digər xarici dillərdə aparılır. Bizdə təhsilini başa vuran tələbələr onu asanlıqla Avropa və Türkiyədə davam etdirə bilir.
- Bakıya səfərinizin məqsədi nədir? Lazımi görüşləri keçirə, danışıqları apara bildinizmi?
- Bakıda Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin rəhbəri Orxan Məmmədov ilə görüşdüm. Amma səfərimin əsas məqsədi İslam Ticarət Sənaye və Kənd Təsərrüfatı Palatasının Direktorlar Şurasının 35-ci iclasına qatılmaq idi. Orada 57 ölkə iştirak edirdi. Şimali Kipr tədbirə müşahidəçi statusunda qatılmışdı. Bizim məqsədimiz əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi, ticari münasibətlərin inkişafı yollarının öyrənilməsidir.
Biz təşkilatımızı «bayraqdar» adlandırırıq. Şimali Kiprin Ticarət Palatası 1958-ci ildə yaradılıb və beynəlxalq səviyyədə legitim qurumdur. Onu Kiprin yunan tərəfi də qəbul edir, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin rəsmi şəxslərini tanımasa da, bizimlə rəsmi görüşlər keçirir. Biz Beynəlxalq Ticarət Palatasının üzvüyük, Brüsseldə, London və Ankarada nümayəndəliklərimiz var. Təşkilatımız həm də Şimali Kiprin Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığında qanuni vasitəçidir.
Bütün bunlardan çıxış edərək, islam və türk dövlətlərinin işgüzar dairələri arasında əməkdaşlıq təkliflərimiz var. Təşkilatın növbəti toplantısında təkliflərimizi təqdim edəcəyik. Şimali Kiprlə Aİ arasında «yaşıl xətt» adlandırılan ticarət rejimi mövcuddur. Onun sayəsində bizdə istehsal olunan istənilən məhsul hər hansı gömrük məhdudiyyəti olmadan adanın cənub hissəsinə və Aİ-yə Avropa malı kimi tədarük edilir. Biz türk dövlətlərinə və islam ölkələrindən olan investorlara «yaşıl xətt» paketinin analoqunu təqdim etmək istəyirik. Onlara deyəcəyik ki, məhsul istehsal etmək üçün Şimali Kiprə gəlin. Bunu birlikdə də edə bilərik, xarici investorlar kimi, özünüz də işləyə bilərsiniz. Məhsul istehsal etmək, onları Avropa malları kimi vergisiz, hər hansı gömrük və ya digər məhdudiyyətlər olmadan Avropa bazarlarına göndərmək. Bu, çox vacib üstünlükdür. Mallar Avropaya bizim Ticarət Palatamızın rəsmi tanınmış sənədləri ilə, vergi və məhdudiyyətlər olmadan ixrac ediləcək.
- Türk dövlətləri ilə iqtimsadi-ticari əlaqələrin genişləndirilməsi planı da varmı?
- Bizim üçün Türk Ticarət-Sənaye Palatası çərçivəsində də əməkdaşlığı gücləndirmək vacibdir. Hazırda bu təşkilata 5 ölkə üzvdür: Qırğızıstan, Azərbaycan, Qazaxıstan, Türkiyə və Özbəkistan. Şimali Kipr ilə Türkmənistan orada müşahidəçi statusundadır. Amma adı çəkilən 5 ölkə arasında hələ də gömrük imtiyazları yoxdur. Avropa İttifaqının 28 ölkəsi birləşməyi, gömrük əngəllərini aşmağı bacarıb, mal və xidmətləri bir-birlərinə məhdudiyyətsiz tədarük edirlər. Ticarət dövriyyəsini artırmaq üçün türk ölkələri də eyni yolu getməlidir. Onların arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi ümumi həcmin cəmi 3%-ni təşkil edir. Bu, insanı məyus edir. Təbii ki, bu ticarət dövriyyələrini bir-birilə əlaqələndirmək lazımıdır. Ölkələr arasında iqtisadi kooperasiya təcrübəsi var ki, hər bir ölkə malın tərkib hissəsini istehsal edir və onların mübadiləsini həyata keçirir. Beləliklə, istehsala qarşılıqlı dəstək təmin olunur. Ümid edək ki, yaxın gələcəkdə biz də belə istehsal kooperasiyasını yarada biləcəyik və bu, ticarət dövriyyəsinin artmasına yol açacaq.
- Zəngəzur dəhlizinin gözlənilən açılışı türk dünyasının daha da yaxınlaşmasında vacib rol oynayacaq. Bu nəqliyyat dəhlizi Şimali Kipr üçün nə qədər cəlbedicidir?
- Biz Azərbaycanla ümumi dəyərlərimizi çox yüksək qiymətləndiririk. Azərbaycanın son illərdə əldə etdiyi nailiyyətlər bizi də sevindirir və ruhlandırır. Coğrafi yerləşməsinə görə vacib mövqeyə malik Azərbaycan bizə xarici bazarlar çıxış məsələsində yaxşı nümunədir. Mərkəzi Asiyaya Azərbaycan vasitəsi ilə çıxış ideyası bizim üçün çox cəlbedicidir. Odur ki, Zəngəzur dəhlizinin açılması istiqamətində görülən işləri, bu prosesi diqqətlə izləyirik. Təbii ki, bu dəhlizin açılmasının türk dövlətləri arasında əməkdaşlığı gücləndirəcəyi, ticarəti artıracağı gözlənilir. O, tarixi İpək Yolunun bərpası üçün də bir vasitə olacaq. Biz hesab edirik ki, bu, kommersiya baxımından logistik imkanları da yaxşılaşdıracaq.
Şimali Kipr vacib geostrateji mövqeyi ilə yanaşı, həm də kifayət qədər iqtisadi potensiala malikdir. Kipr adası sahillərinin 51%-ni özündə birləşdirən ölkəmizin liman investisiyaları nöqteyi-nəzərindən də ciddi potensialı var. Hesab edirik ki, Şimali Kipr Azərbaycanın dəniz sektoru və onunla bağlı sektorlarının inkişafı üçün nümunə ola bilər. Odur ki, iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi haqda düşünülməsi faydalı və səmərəli olardı.

THREE STATES BUT ONE NATION
Turgay Deniz is the President of the Turkish-Cypriot Chamber of Commerce (TCCC) founded in 1958. With over 3,500 members, it is the largest and most important organisation of the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). TCCC has an exclusive status as a member of the International Chamber of Commerce and many other organisations. In addition, it is the sole corporate partner of the European Commission for the implementation of the Green Line regulations and is a member of the European Small Business Alliance. The North Cyprus Chamber of Commerce also represents the TRNC in official negotiations with the Greek Community of Cyprus.
Turgay Deniz visited Baku to join the 35th meeting of the Board of Directors of the Islamic Chamber of Commerce, Industry and Agriculture held on July 17-18, 2023.
"Turgay-bey, welcome to Azerbaijan. What are your impressions on Baku?"
"This is my first visit to Azerbaijan. I feel at home here. As to economic ties, I ask myself, "What have we done so far?" After all, we are brothers, together in joy and in sorrow. But I see that we have done nothing in terms of our economies. We buy nothing, and we sell nothing. We should strengthen our brotherhood through trade. We should support each other in all areas."
"What opportunities for co-operation are available?"
"The main sector of our economy is tourism. We have a beautiful coastline, very comfortable climate, especially in winter; it never snows.
"We have also a great potential to create a network of winter health resorts for elderly people. We believe that these resorts will attract elderly people from many countries of the world, especially from the East and Europe.
"Since Northern Cyprus is unrecognised and remains isolated, there are still many things to discover on the island. First come, first served. So there are ample opportunities for investment in Northern Cyprus.
"As to the trade, Cyprus is famous for its Hellim cheese, which is the only cheese in the world that does not melt on fire, grill, etc. It is quite respected in many cuisines around the world. We want Hellim to be recognised in the Azerbaijani cuisine as well. Azerbaijan also has different sorts of cheese. Since our dishes, sweets and food products are quite similar, we can engage in their mutual supply.
"One of the possible areas of bilateral co-operation can also be the repair and maintenance of marine vessels. This is sufficiently well developed in Northern Cyprus."
"Which countries are you main trade partners?"
"We have established an extensive trade turnover with Türkiye, which exceeds 60%. The trade turnover with the Far East countries and Europe is 9% and 15%, respectively. So why should we not have trade relations with Azerbaijan? There is a widely used phrase—one nation, two states. Since Northern Cyprus is also a Turkic country, we are actually three states, but one nation. So we are trying to cooperate with Azerbaijan in all spheres. We are brothers and can develop business partnership, co-operation in tourism, education and trade."
"What are the possibilities for co-operation in education?"
"For example, Northern Cyprus has about 20 universities with over 100,000 foreign students. 60% of them are students from Türkiye, about 40% are from the Persian Gulf countries, including Iran.
"Previously, there were many Azerbaijani students in Northern Cyrpus, but recently their number has decreased dramatically. We need to investigate the reasons for this decline. Education in our universities is provided in English and other foreign languages. After the graduation, students can easily continue their studies in European and Turkish universities."
"What was the purpose of your visit to Baku? Did you manage to hold the necessary meetings and negotiations?"
"In Baku, we met with Orkhan Mammadov, head of the Small and Medium Business Development Agency. But the main purpose of the visit was the 35th summit of the Board of Directors of the Islamic Chamber of Commerce, Industry and Agriculture attended by 57 countries. Northern Cyprus has an observer status in the organisation. Our mission is to expand the potential for co-operation, to study the issues of development of trade relations.
"We call Turkish-Cypriot Chamber of Commerce a flag bearer. After all, it was established in 1958 and is internationally legitimate. The Greek side of Cyprus also recognises our organisation, holds official meetings, while it does not recognise the officials of our republic. We are also members of the International Chamber of Commerce and have offices in Brussels, London and Ankara. Our organisation is also a legitimate intermediary in the cooperation of Northern Cyprus with the EU.
"Therefore, we have a proposal for business cooperation between Islamic and Turkic countries, which we will present at the next meeting of the organisation. There is a trade regime between Northern Cyprus and the EU called Green Line. Thanks to this initiative any products manufactured in Northern Cyprus can be delivered to the southern part of the island and to the EU countries as European goods without any customs restrictions. We want to present a similar 'green line' package to the Turkic countries and investors from Islamic countries for consideration. We invite them to Northern Cyprus to start producing goods jointly or as foreign investors. We can produce goods and then deliver them to the European market without taxes and without any customs and other restrictions. This is an important advantage. The goods will be delivered to Europe with officially registered documentation from our Chamber of Commerce, with no taxes or restrictions."
"Are there any plans to expand trade and economic relations with Turkic countries?"
"We need to intensify co-operation within the framework of the Turkic Chamber of Commerce and Industry. Currently, the organisation has five members states only: Kyrgyzstan, Azerbaijan, Kazakhstan, Türkiye and Uzbekistan. Northern Cyprus and Turkmenistan have observer status. So far, there are no customs preferences between the above five countries. 28 EU countries have managed to unite, eliminate customs barriers; their goods and services are delivered without restrictions. Turkic countries should do the same to increase the trade turnover. After all, the volume of trade relations between our countries is only 3% of their total trade turnover, which is depressing. Naturally, the trade turnover should be linked with each other. After all, there is an experience of economic co-operation between countries, when each side produces a component of goods and exchanges it. That is how we can ensure economic mutual support through production. Let us hope that we will be able to organise such production cooperation as soon as possible to promote and develop trade turnover."
"The expected opening of the Zangezur corridor will play an instrument role in uniting the Turkic world. How attractive is this transport corridor for Northern Cyprus?"
"We highly appreciate the values we share with Azerbaijan. The progress made by Azerbaijan in recent years is pleasing and inspiring. It occupies an important geographical position and is a brotherly country that can be an example for us when entering foreign markets. The idea of entering Central Asia through Azerbaijan is very attractive for us. Therefore, we are closely following the work and processes of opening the Zangezur corridor. It is expected that the corridor will strengthen co-operation and intensify trade between the Turkic world, and will be a tool to revive the historic Silk Road. We believe that it will improve logistical opportunities from a commercial point of view as well.
"In addition to its important geostrategic position, Northern Cyprus has a strong economic potential. 51 per cent of the coastline belongs to Northern Cyprus. Our republic also has an important potential in terms of port investments. We believe that Northern Cyprus can become an example for the development and progress of the maritime sector of Azerbaijan and related sectors. Therefore, it is likely to be useful and beneficial to consider developing co-operation between the two countries."