NİCAT ABASOVUN AT GEDİŞİ
İyulun 30-dan avqustun 24-dək Bakıda şahmat təqviminin ən uzun yarışı olan Dünya Kuboku keçirilib. 27 gün davam edən mötəbər yarışda kişilər və qadınlar arasında ən güclü 309 şahmatçı mübarizə aparıb. 80-dən çox ölkənin təmsil olunduğu Dünya Kuboku sürprizlərlə yadda qalıb.
Ümidləri doğrultmayan “ulduzlar”
Dünya kubokunda Azərbaycanın aparıcı şahmatçıları ümidləri və proqnozları doğrultmayıb. 18 təmsilçimizdən 17-si mübarizəni erkən mərhələlərdə dayandırmaqla şahmat həvəskarlarını məyus edib. Xüsusən də Şəhriyar Məmmədyarov, Teymur Rəcəbov kimi elit şahmatçıların, qadınlardan ibarət millinin lideri Günay Məmmədzadənin turniri boşa verəcəklərini heç kəs gözləmirdi.
Azarkeşlərin bütün ümidləri isə yarışda mübarizəni davam etdirən, komandanın yeganə üzvü Nicat Abasovla bağlı idi. O, yarışdan əvvəl favoritlər siyahısında deyildi. N.Abasov Dünya Kubokuna qatılanlar arasında da reytinqinə görə yalnız 69-cu yerdə idi. Sadəcə, sərgilədiyi yüksək performans və inamlı oyunla qarşısına çıxan rəqiblərini məğlub edib.
N.Abasov Dünya Kubokunda 1/64 finaldan başladı. Ardıcıl olaraq Makoto Rodvel, Fressinye Lourent təcrübəli Aniş Giri, Pyotr Svidler kimi şahmatçıları vaxtından əvvəl evə göndərdi. 1/8 finalda BƏƏ təmsilçisi Salem Salehi məğlub etdi. 1/4 finalda Hindistan şahmatının gənc ulduzlarından biri olan Vidit Santoşu üstələdi. Püşk yarımfinalda Nicatın qarşısında son illərin lideri, beşqat dünya çempionu Maqnus Karlseni çıxardı. Norveçli şahmatçıya uduzan Azərbaycan təmsilçisi gücünü üçüncü yer uğrunda sınadı. Burada isə onu əslən italyan olan, ABŞ-ın adından çıxış edən Fabiano Karuana dayandırdı. İlk görüşdə qalib gələn Nicat Abasov cavab görüşündə uduzdu, tay-brekdə isə ABŞ təmsilçisi Nicat Abasova şans vermədi 1-0; 1-0.
Beləliklə, Nicat Abasov Dünya Kubokunda 4-cü yeri tutmaqla karyerasının ən böyük uğuruna imza atdı. Reytinqə görə turnirin 69-cu şahmatçısı yekunda 4-cü yerlə kifayətləndi. Nicat Abasov həm də bir sıra ilklərə imza atdı. Dünya Kubokunda ilk dəfə birinci mərhələdən mübarizəyə qoşulan şahmatçı yarımfinala qədər irəlilədi. İlk dəfə Nicat ardıcıl altı partiyada qalib gəldi, ümumilikdə isə 8 mərhələdə iştirak etdi.
Kişilərin yarışında yekun nəticədə Maqnus Karlsen Bakıda keçirilən şahmat üzrə Dünya Kubokunun qalibi oldu. Norveçli qrossmeyster karyerasında ilk dəfə bu titula yiyələndi. Beşqat dünya çempionu finalda hindistanlı Rameşbabu Praqqnanandha üzərində qələbə qazandı. Daha təcrübəli Karlsen tay-brekdə bir qələbə və bir heç-heçəyə nail olaraq, qızıl medalı və kuboku təmin etdi. Üçüncü yer Fabiano Karuanaya qismət oldu.
Olacaq, yaxud olmayacaq?
İndi şahmat həvəskarlarını bir sual maraqlandırır. Nicat Abasovun uğuru davamlı olacaqmı? Azərbaycanda Teymur Rəcəbov, Vüqar Həşimov, Şəhriyar Məmmədyarovdan sonra daha elit şahmatçı olacaqmı? Dünya Kubokunda uğurlu çıxışıyla FIDE reytinqində 30 pillə irəliləyən Nicat həm də karyerasında ilk dəfə İddiaçılar Turnirində çıxış edə bilər. Reqlamentə əsasən Dünya Kubokunda ilk üç yerin sahibi İddiaçılar Turnirinə vəsiqə qazanır. Yarışın qalibi Maqnus Karlsen turnirdən imtina etdiyinə görə onun vəsiqəsi Nicat Abasova verilə bilər.
Nicat Abasov Dünya Kubokundakı çıxışını “R+”a açıqlamasında belə qiymətləndirib: “25 gündür ki, intensiv iş rejimindəyəm. Heç vaxt belə rejimdə oynamamışam. Son günlərdə güc tükənmişdi. Amma yarışa gələn şahmat həvəskarlarının dəstəyi yüksək motivasiya ilə mübarizə aparmağa kömək edirdi. Güc tükəndiyindən, son oyunlarda istədiyim mübarizəni apara bilmədim. Bununla belə, böyük təcrübə qazandım. İnanıram ki, bu təcrübə qarşıdakı yarışlarda layiqli nəticələr qazanmağa kömək edəcək”.
N.Abasov ona dəstək olan insanlara təşəkkür edib: “Daim dəstək olan azarkeşlərə, şahmat ictimaiyyətinə “çox sağ ol” deyirəm. İlk dəfə belə gözəl həyəcanı hiss etdim. Növbəti yarışlarda da hamını sevindirmək üçün mübarizə aparacağam”.
Böyük uğura doğru ilk addım
“Nicatın nəticəsi bizi çox sevindirdi. O, çox güclü şahmatçıdır. Dünya Kubokunda Teymur Rəcəbov və Şəhriyar Məmmədyarovdan uğurlu nəticə gözləyirdik. Amma yarış Nicatın daha yaxşı hazırlaşdığını göstərdi. Öz üzərində çalışan, böyük potensiala malik şahmatçıdır. Çıxışı ilə də bunu sübuta yetirdi. Onun son görüşlərini izlədim. Nicatın gələcəkdə böyük uğurlar qazanacağına inanıram. Düşünürəm ki, bu turnir onun gələcək həyatında, şahmat karyerasında dönüş nöqtəsi olacaq. Bu, sadəcə olaraq, böyük uğura doğru ilk addımdır”, - Azərbaycanın ilk beynəlxalq qrossmeysteri, hazırda Azərbaycan Şahmat Federasiyasının İcraiyyə Komitəsinin üzvü Aynur Sofiyeva “R+”a açıqlamasında deyib.
Uzun illər Rusiya millisinin baş məşqçisi olan, FİDE hakimi Boris Postovski Dünya Kubokunun fəxri qonaqları sırasında idi. B.Postovski Nicatın bu yarışdan böyük təcrübə qazandığını bildirib: “Nicatın oyununu bəyənirəm. Ciddi və səliqəli oyunu ilə diqqət çəkir. Finalın bir addımlığında dayandı. Hətta yarımfinalda Karlsenlə başabaş mübarizə apardı. İlk partiyada qələbə qazana da bilərdi. İkinci partiyanı isə gözəl keçirdi. Məlum məsələdir ki, Nicat hələ üzərində çox çalışmalıdır. İddiaçılar Turnirinə vəsiqə qazansa, onun üçün əla təcrübə olar. Azərbaycan Şahmat Federasiyasının prezidenti Mahir Məmmədovu təbrik etmək istəyirəm ki, Rusiyadan iki güclü mütəxəssisi bura gətirib. Onlardan biri olan Yevgeni Tomaşevski fantastik məşqçidir, onu yaxşı tanıyıram. Abasovun uğurlu çıxışında onun əməyini də qeyd etmək lazımdır. Fikrimcə, Nicatın heç də pis şansları yoxdur”.
Qeyd edək ki, Nicat Abasov bir müddət istirahət edəcək. Onun noyabrda milli komandanın heyətində Avropa çempionatında iştirak edəcəyi gözlənilir.

NIJAT ABASOV'S KNIGHT MOVE
On July 30-August 24, Baku hosted the World Chess Cup, the longest competition on the chess calendar. The  prestigious tournament was attended by 309 strongest international chess players among men and women from more than 80 countries.
A star of dashed hopes
Unfortunately, the leading Azerbaijani chess players fell short of expectations at the World Cup. 17 of 18 representatives of the national team dropped out the competition at the early stages of the tournament, thereby disappointing their fans. Thus, no one expected that such venerable players as Shahriyar Mammadyarov, Teymur Rajabov, the leader of the women's national team Gunay Mammadzade would leave the tournament with nothing.
The only hope of the fans was the only remaining member of the national team, Nijat Abasov, who was not among the top favourites before the competition, having been ranked the 69th strongest player of the tournament. Nevertheless, Nijat demonstrated a confident game and could successfully defeat his opponents.
He started the World Cup with a 1/64 final. Then he successively beat such experienced chess players as Roduel Makoto (Zimbabwe), Laurent Fressinet (France), Anish Giri (Netherlands), Peter Svidler (FIDE). Nijat then defeated Saleh Salem of the UAE in the 1/8 final and Santosh Vidit Gujarati, one of the young stars of Indian chess, in the 1/4 final.
In the semi-finals, Nijat had to play against the leader of recent years, five-time world champion Magnus Carlsen. After losing to the Norwegian player, Nijat tried to compete for third place. But he was stopped by Italian Fabiano Caruana representing the USA. So Nijat won his first game, lost the return match, and in the tie-break Caruana left no chance for him - 1:0; 1:0.
Thus, Nijat Abasov achieved the greatest success in his sporting career, becoming the fourth strongest player of the World Cup. Again, the 69th chess player of the tournament ended up fourth. In addition, for the first time in the history of the World Chess Championship, Nijat entered the competition from the first stage and reached the semi-finals. He also won six games in a row for the first time after taking part in eight stages.
Magnus Carlsen won the men's tournament at the Baku World Chess Cup. The Norwegian grandmaster won this title for the first time in his career. The five-time world champion defeated India's Rameshbabu Pragnanandha in the final. He was awarded the gold medal and the trophy with one win and one tie on a tie-break. Third place went to Fabiano Caruana.
To be or not to be?
Now the chess fans are interested to know if Nijat Abasov be able to continue his success? Will there be another elite chess player in Azerbaijan after Teymur Rajabov, Vugar Hashimov and Shahriyar Mammadyarov? Thanks to his successful performance at the World Cup, Nijat raised 30 positions in the FIDE rating and now can play in the Candidates Tournament for the first time in his career. According to the regulations, the winners of the first three places at the World Cup get the right to participate in the Candidates Tournament. Since the winner of the Baku competition, Magnus Carlsen, refused to play in the tournament, the fourth strongest chess player becomes a participant.
Nijat Abasov shared his views on his performance at the World Cup: "I have prepared for the competition intensively for 25 days. I have never played under such tension. In the last days I felt totally exhausted. Only the support of the chess fans helped me to keep fighting with high motivation. However, in the last bouts I still lacked the strength and energy to perform as I wished. But I have gained a lot of experience. I believe that it will help me to achieve good results in upcoming competitions."
Nijat thanked all those who supported him: "Many thanks to the fans, the chess community, who constantly support me. For the first time I experienced such a wonderful thrill. In the next competitions I will fight in the same way to please everyone".
First step to great success
"Nijat has pleased all of us. He is a very strong chess player. At the World Cup we expected a successful result from Teymur Rajabov and Shahriyar Mammadyarov. But Nijat was prepared better. He is a chess player with great potential; he is constantly working on himself. He  demonstrated this with his performance. I watched his last games. I believe Nijat will be able to achieve great success in the future. I think this tournament will be a turning point in his future life and chess career. This is just the first step towards great success," Aynur Sofiyeva, Azerbaijan's first international grandmaster, member of the Executive Committee of the Azerbaijan Chess Federation, said.
Among the guests of honour at the Baku World Cup was FIDE judge Boris Postovsky, who has worked for many years as head coach of the Russian national team and now lives in the USA. According to him, Nijat gained a lot of experience at these competitions: "I like his game. Nijat attracts attention with his serious and accurate game. He stopped one step away from the final. In the semi-final, he even competed with Carlsen one-on-one. He could even win the first game. He played the second game beautifully, too. He still has to do a lot of work. If he qualifies for the Candidates Tournament, it will be a great experience for him. I would like to congratulate Mahir Mammadov, President of the Azerbaijan Chess Federation, who has brought two strong specialists from Russia to Baku. One of them, Yevgeny Tomashevsky, is a fantastic coach, I know him well. He also contributed to Abasov's successful performance at this tournament. I think Nijat has a good chance."
Nijat Abasov will rest for some time after the Baku championship. He is expected to take part in the European Championship as a member of the national team in November.