Müəllif: Xosrov NADİROĞLU
2024-cü ildə ölkəmizdə keçirilən ilk beynəlxalq yarış batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya kuboku oldu. Paris 2024-cü ilə lisenziya xalları qazandıran turnirdə təmsilçilərimiz iki medal qazandı.
“Qızıl” və “gümüş”
Komandamıza ilk medalı tamblinq üzrə yarışın sonuncu günü final mərhələsində mübarizə aparan Avropa və ikiqat dünya çempionu Mixail Malkin qazandırdı. Avropada 2023-cü ilin ən yaxşı gimnastı adını qazanan Malkin hamıdan güclü olduğunu bir daha sübuta yetirərək gimnastikasevərlərə qızıl medal sevincini yaşatdı. Onun ardınca daha bir təcrübəli idmançımız, komanda hesabında dünya çempionatının qalibi Adil Hacızadə komandamızın aktivinə gümüş medal (29.400 xal) yazdırdı.
Tamblinq üzrə komandamızın digər üzvləri 4-cü və 5-ci pillələrdə qərarlaşan Tofiq Əliyev (55.800 xal) və Bilal Qurbanov (52.000 xal) da finala iddialı olsalar da, hər ölkədən yalnız iki idmançının həlledici mərhələdə iştirakına icazə verildiyi üçün onlar növbəti mərhələyə adlaya bilmədilər.
Komandamızın əsas medal ümidlərindən olan, ölkəmizdə keçirilən son iki Dünya kubokunda gümüş və bürünc medal qazanan Selcan Mahsudova təəssüf ki, çıxışı zamanı səhvə yol verdiyi üçün finala vəsiqə əldə edə bilmədi və yekun nəticədə 24-cü pillədə qərarlaşdı. Dünya kubokunda debüt edən Hüseyn Abbasov və Nicat Mirzəyevdən ibarət sinxron cütlüyümüz Dünya kubokunu 19-cu pillədə başa vurdu.
Yarışda qalib və mükafatçılarla yanaşı həm kişilər, həm də qadınlar arasında fərdi proqramda batut gimnastikası və tamblinq üzrə ən yüksək icra xalı, eləcə də ilk dəfə olaraq batut gimnastikası üzrə sinxron proqramda ən yüksək sinxron xalı toplayan gimnastlar “AGF Trophy” kuboku ilə təltif edildilər. Bununla da 32 ölkədən 300 idmançının iştirakı ilə keçirilən ilk Dünya kuboku uğurla yekunlaşdı.
Risk etməyən...
Dünya Kubokunun qalibi Mixail Malkin “Region plus”a açıqlamasında təəssüratlarını bölüşüb: “İlk finalda öz hərəkətlərimi çətin kombinasiyalı etmək istəsəm də, bəzi səbəblərdən uğursuz alındı. Amma bu mənə dördlüyə düşməyə və qələbə uğrunda yarışmağa imkan verdi. Dünya çempionatında mənə qələbə qazandıran elementləri tətbiq etmək istədim. Bu çox çətin hərəkətlərdir və onu yaxşı yerinə yetirməlisən. İki aydan çoxdur ki, bundan istifadə etməmişdim. Buna görə də, baş məşqçi Adil Hüseynzadə əvvəlcə mənə bu elementləri etməyi məsləhət görmədi. Lakin bir neçə dəqiqədən sonra ona yaxınlaşıb, “gəl, risk edək” dedim. Bir neçə saniyə düşünüb cavab verdi: “Yaxşı Mişa, bunu et!”
Bu kombinasiyada bütün çətinliklərin təhlükəsini bilirəm, amma artıq qərar vermişdim. Bu, məşq deyil ki, fikrini dəyişdin və etdin. Həlledici anda bacardıqlarını nümayiş etdirmək heç də asan deyil”.
M.Malkin tamblinqdə fəxri kürsüdə iki idmançının yer almasını bu növün ölkəmizdə inkişafda olduğunun göstəricisi adlandırıb: “Hələ təsnifat mərhələsində belə planımız olduğunu demişdim. Biz qızıl və gümüş qazanmağı qarşıya məqsəd qoymuşduq. İndi Portuqaliyada keçiriləcək Avropa çempionatında komanda şəklində qızıl qazanmağı hədəfləmişik. Əlbəttə, fərdi yarışlarda da ən yüksək nəticəyə imza atmağa çalışacağıq”.
Dünya kubokunda gümüş medal qazanan Adil Hacızadə isə böyüklərin yarışında ilk dəfə mükafatçı olmasını xüsusi qeyd edib: “Bu mənim böyüklər arasında ilk medalımdır. İnanılmaz qürur hissi keçirirəm. Əvvəlcədən elə bir proqram həyata keçirməyi fikirləşirdim ki, həm onu səhvsiz yerinə yetirim, həm də onun mənə yaxşı xal qazandıracağını öyrənim. Amma yarışın gedişində rəqiblərin çıxışını izlərkən planım dəyişdi. Ona görə, həlledici çıxışdan öncə elementləri çətinləşdirdim və hər şey uğurlu alındı”.
O, Dünya kubokunda əldə olunan uğurların ona gələcək yarışlarda kömək edəcəyini bildirib: “Azarkeşlərin dəstəyini hiss edirdim, mənə yalnız uğurlu çıxış etmək qalırdı. Dünya kubokunda qazanılan gümüş medal mənə özünəinam verəcək. İlin ilk turnirində fərqləndiyimə görə şadam və bu, mənə qarşıdakı yarışlarda əlavə motivasiyadır”.
Uğur və uğursuzluqlar
Martın 7-10-da Bakı tamaşaçıları dünya gimnastika ulduzlarının bir-birindən maraqlı, həyəcanlı çıxışlarının şahidi oldular. Rekord sayda ölkə (67 ölkə) iştirakçılarının mübarizə apardığı yarış Paris-2024 Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakteri daşıdığından yarışda rəqabət daha da güclü idi. Kubokda ölkəmizi kişilər arasında 5, qadınlar arasında 1 idmançı təmsil etdi. Almaniyanın Kottbus şəhərində qızıl medal qazanan komandamızın əsas medal ümidlərindən olan təcrübəli idmançımız Nikita Simonov təəssüf ki, doğma divarlar arasında istədiyi nəticəyə nail ola bilmədi. İdmançımız halqalar ilə hərəkətlərin icrasında təsnifat mərhələsini 9-cu pillədə başa vurdu. Komandamızın gənc üzvü, ötən ildən etibarən böyüklər arasında yarışlarda çıxış etməyə başlayan Nazənin Teymurova isə dayaqlı tullanmada 13-cü yerdə qərarlaşdı. Paralel qollarda İvan Tixonov 17-ci pilldə yer aldı.
Yarışda təsnifat mərhələsində çıxışına görə ən yüksək icra xalı toplayan idmançılara AGF Trophy kuboku təqdim edildi. Kişilər arasında kuboka Azərbaycan milli komandasının idmançısı İvan Tixonov layiq görüldü. Qadınların yarışında isə bu mükafata çinli Siu Du sahib çıxdı.
Ən yaxşıların yaxşısı
Avropa Gimnastikası 2023-cü ilin yekunlarına əsasən ilin ən yaxşılarının adlarını açıqlayıb. Keçirilən səsvermənin yekununa görə, tamblinq üzrə yığma komandamızın üzvü, ikiqat dünya və Avropa çempionu Mixail Malkin 52 faiz səs çoxluğu ilə (226,339) “İlin gimnastı” nominasiyasının qalibi olub. Tamblinq üzrə Azərbaycan yığma komandasının baş məşqçisi Adil Hüseynzadə isə “İlin məşqçisi” nominasiyasında hər kəsi üstələyib. O, 46 faiz (196,735) səs çoxluğu ilə fərqlənib.

ДВЕ МЕДАЛИ ЧЕМПИОНАТА МИРА
Первым крупным международным соревнованием, проведенным в Азербайджане в 2024 году, стал чемпионат мира по батутной гимнастике и тамблингу. Наши спортсмены завоевали две медали на турнире, который принес им лицензионные баллы на Олимпиаду в Париже.
«Золото» и «серебро»
Первую медаль национальной команде принес двукратный чемпион Европы и мира Михаил Малкин. Он в очередной раз доказал, что сильнее всех, и подарил поклонникам гимнастики радость золотой медали. Вслед за ним еще один опытный спортсмен, победитель чемпионата мира в командном зачете Адиль Гаджизаде, записал в актив своей команды серебряную медаль (29.400 балла).
Другие члены отечественной сборной по тамблингу - Тофик Алиев (55.800) и Билал Гурбанов (52.000), занявшие 4-е и 5-е места соответственно, также претендовали на финал. Но они не были допущены к последнему этапу, так как только два спортсмена из каждой страны могли участвовать в решающем раунде соревнований.
Сельджан Махсудова, одна из главных медалисток азербайджанской команды, завоевавшая серебряную и бронзовую медали на двух последних чемпионатах мира, к сожалению, не смогла пройти в финал из-за ошибки во время своего выступления. В итоге она заняла 24-е место. А наша пара синхронистов Гусейн Аббасов и Ниджат Мирзоев, дебютировавшие на чемпионате мира, завершили его на 19-м месте.
Кубком AGF Trophy были награждены гимнасты, которые добились лучшего результата в индивидуальной программе по батутной гимнастике и тамблингу, а также те, кто впервые набрал самые высокие баллы в синхронной программе на батуте. Таким образом, итоги первого чемпионата мира, в котором приняли участие 300 спортсменов из 32 стран, можно считать успешными.
Кто не рискует…
Победитель Кубка мира Михаил Малкин в интервью Region plus поделился своими впечатлениями: «В первом финале я хотел выполнить сложную комбинацию, однако по некоторым причинам задуманное не удалось. Тем не менее смог попасть в четверку и побороться за победу. Хотел исполнить те элементы, которые принесли мне победу на чемпионате мира. Это очень сложная комбинация, и ее необходимо хорошо отработать. Я не использовал эти элементы больше двух месяцев. Поэтому главный тренер Адиль Гусейнов отговаривал меня от этого. После того как я обратился к нему с предложением все-таки рискнуть, он подумал немножко и сказал: «Ну, Миша, сделай это!»
Я понимал, насколько сложна эта комбинация, но все равно решился. Это не тренировка, когда можно передумать и что-то не сделать. Демонстрировать в решающий момент все, на что ты способен, совсем непросто психологически».
По словам Малкина, две медали по тамблингу - показатель того, что этот вид гимнастики активно развивается в стране: «Я уже говорил, что у нас были такие прогнозы еще на этапе классификации. Мы поставили перед собой цель взять «золото» и «серебро». Теперь мы нацелены выиграть «золото» на чемпионате Европы в Португалии в командном зачете. Вместе с тем, конечно, постараемся добиться наивысшего результата и в индивидуальных соревнованиях».
Адиль Гаджизаде, завоевавший серебряную медаль, отметил, что впервые стал призером взрослых соревнований: «Это моя первая медаль среди взрослых. Я испытываю невероятное чувство гордости. Изначально думал о том, чтобы исполнить программу без ошибок и набрать хорошие баллы. Но наблюдая за выступлением участников соревнований, решил изменить свои планы. И добавил в программу некоторые сложные элементы, которые успешно выполнил».
Спортсмен считает, что успехи на Кубке мира помогут в будущих соревнованиях: «Я чувствовал поддержку болельщиков, мне оставалось только хорошо выступить. Серебряная медаль, завоеванная на чемпионате мира, придает мне уверенности. Я рад, что отличился на первом турнире года, и это для меня дополнительная мотивация на предстоящие соревнования».
Успехи и неудачи
А 7-10 марта бакинские зрители стали свидетелями интересных и захватывающих выступлений звезд мировой гимнастики на Кубке мира. Конкуренция была очень сильная, так как в соревнованиях участвовали представители 67 стран! Азербайджан на Кубке представляли шесть спортсменов. Опытный член сборной Никита Симонов, завоевавший в немецком городе Котбус золотую медаль Кубка мира, к сожалению, не смог добиться желаемого результата. Он завершил квалификационный этап на 9-м месте после упражнений на кольцах. Молодой член азербайджанской команды Назенин Теймурова, которая с прошлого года выступает в категории взрослых, заняла 13-е место в опорных прыжках. Иван Тихонов на параллельных брусьях занял 17-е место.
На Кубке мира по художественной гимнастике в Баку в мужском зачете трофей AGF Trophy выиграл спортсмен сборной Азербайджана Иван Тихонов, а в женском приз был вручен китаянке Сиу Ду.
Лучшие из лучших
Европейская гимнастика объявила имена лучших спортсменов по итогам 2023 года. Среди них двукратный чемпион мира по тамблингу, лидер мужской сборной Азербайджана Михаил Малкин. А главный наставник сборной по тамблингу Адыль Гусейнзаде признан лучшим тренером.