ÇOXDAN GÖZLƏNİLƏN PREMYERA
Azərbaycan basketbolunun 3x3 növü üzrə qadın yığması tarixi uğura imza atıb. Komandamız Honkonqda təşkil olunan Olimpiya Təsnifat Turnirində Paris-2024 Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanıb.
Qələbə ardınca qələbə
Tarixi uğurun təməli bir il əvvəl qoyulub. Azərbaycan Basketbol Federasiyası 3x3 yarışlarında iki komanda ilə təmsil olunmaq barədə qərar qəbul edib. Təmsilçilərimiz mübarizəyə Astarada keçirilən ikinci mərhələdən başlayıb. Azərbaycan komandası müxtəlif mərhələlərdə dörd qələbə qazanmaqla finala vəsiqə əldə edib. Olimpiadaya yollanmaq üçün son olaraq Honkonq və Debretsendə lisenziya xarakterli yarışlarda uğurlu iştirak vacib idi. Basketbolçularımız Honkonqda vəzifənin öhdəsindən gəlməklə azarkeşləri erkən lisenziya ilə sevindiriblər.
17 lisenziya
Azərbaycanın 3x3 basketbolçularının Paris Olimpiadasına vəsiqə qazanması ölkə idmanı tarixində ilk sayılır. Buna qədər qadın voleybolçular və otüstü hokkey üzrə milli planetin ən böyük yarışında iştirak etməyə yaxın olub.
Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə “Region plus” jurnalına açıqlamasında 3x3 basketbol komandasının nəticəsini ölkə idmanı üçün böyük uğur adlandırıb: “Hazırda 17 lisenziyamız var. Bu, olduqca yaxşı nəticədir. Bu sayın nə qədər artacağı ilə bağlı dəqiq proqnoz vermək çətindir. Lisenziya əldə edən istənilən idmançı Olimpiadada uğurlu nəticə göstərə bilər. Çünki onlar “Paris-2024”ə vəsiqə qazanmaqla artıq güclü idmançı olduqlarını sübut ediblər. İlk dəfə təmsil olunacağımız idman növlərində də sürpriz nəticələr gözləyirik. Tarix boyu qadınlarımız komanda idman növlərində yaxşı nəticələr əldə ediblər. Sadəcə, basketbol deyil, qadınlardan ibarət həndbol və voleybol yığmalarımızın da nailiyyətlərini xüsusi qeyd etmək lazımdır. Amma basketbolçuların olimpiadada iştirakı komanda idman növlərində ilkdir. Bu, həm də idmanımız üçün böyük uğurdur”.
Sadəcə fantastika
Azərbaycanın qadınlardan ibarət 3x3 basketbol millisinin üzvü Mersedes Volker “Paris-2024” Yay Olimpiya Oyunlarına vəsiqəni karyerasının ən böyük nəticəsi kimi dəyərləndirib: “Bu, tarixi nəticə, sadəcə fantastikadır.Turnirdən öncə anlayırdıq ki, burada zəif komanda yoxdur. Qələbə meydanda daha yaxşı mübarizə aparan tərəfin olurdu. Yarımfinal və final görüşləri inanılmaz alındı. Karyeram ərzində bu cür həyəcan yaşadığımı xatırlamıram. Heyətdə olan oyunçular 2014-cü ildən birlikdə çıxış edirlər. Tarixi nəticə ilə qürur duyuruq. Formadakı adımıza deyil, Azərbaycan yazısına görə oynadıq. Bura mənim ikinci Vətənimdir. Xalqımıza möhtəşəm hisslər yaşatdığımız üçün xoşbəxtəm”.
Azərbaycan Basketbol Federasiyasının baş katibi Vüqar Əzimov Honqkonqda təşkil olunan Olimpiya Təsnifat turnirində qalibiyyətin gələcəkdə bu idman növünün inkişafına töhfə verəcəyini deyib: “Qarşımıza qoyulan məqsəd bu turnirdə qalib olmaq idi. Buna da nail olduq. Çox şadam ki, arzumuza çatdıq. İlk matçda Çili komandasının oyunçusunun zədələnməsi bizə çox kömək oldu. Monqolustana qarşı ikinci oyun gərgin alındı. Tiffani Heys bu matçda zədə aldığı üçün onu Niderlandla qarşılaşmada bilərəkdən oynatmadıq, yarımfinala hazırladıq. Yarımfinal və final əsl triller idi. Finalda Aleksandra Mollenhauerin həlledici atışından sonra sevincimizin həddi-hüdudu yox idi. Bundan sonra nə baş verdiyini heç xatırlamıram. Yalnız sonradan nə baş verdiyini videoda gördüm. Biz maksimuma nail olmuşuq. Federasiyanın qarşısına qoyduğu əsas vəzifə olimpiya lisenziyasını qazanmaq idi. Biz bu vəzifənin öhdəsindən gələ bildik”.
V.Əzimov söyləyib ki, yığmanın heyətində beş basketbolçu var, lakin onlardan dördü Olimpiadaya yollanacaq: “Olimpiya Oyunlarına qədər Azərbaycan millisinin mübarizə aparacağı yarışlar var. Xüsusilə Qadınların Dünya Turu ilə bağlı turnirlər keçiriləcək. Qəbələ şəhəri iyunda onlardan birinə ev sahibliyi edəcək. Məşqçilər korpusu bütün basketbolçuları bir daha nəzərdən keçirəcək və Olimpiya Oyunları ərəfəsində seçim edəcək”.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Basketbol Federasiyası həm kişi, həm də qadınlar arasında liqalar təşkil edir. Milli komandaların mütəmadi olaraq beynəlxalq turnirlərdə iştirakı gənc heyətin təcrübəsini artırır. İl ərzində regionlarda təlim-məşqlər təşkil edən qurum yeniyetmələrin paytaxtda hazırlığına və uşaq basketbol məşqçilərinin təcrübəsini artırması məqsədi ilə layihələr həyata keçirir.

ДОЛГОЖДАННАЯ ПРЕМЬЕРА
Женская сборная Азербайджана по баскетболу 3х3 добилась большого успеха. Команда завоевала лицензию на летние Олимпийские игры в Париже на квалификационном турнире в Гонконге.
Победа за победой
Основа для исторического успеха была заложена год назад. Федерация баскетбола Азербайджана приняла решение о представлении двух команд на соревнованиях 3х3. К борьбе, которая проходила в Астаре, они подключились со второго этапа. Одержав четыре победы на разных стадиях, национальная команда вышла в финал. Но для попадания на Олимпийские игры необходимо было удачно провести соревнования лицензионного характера в Гонконге и Дебрецене. Баскетболистки решили эту задачу уже в Гонконге, порадовав болельщиков досрочной лицензией.
17 лицензий
Квалификация азербайджанских баскетболисток 3х3 на Олимпиаду в Париже - первая в истории отечественного спорта.
Вице-президент Национального олимпийского комитета Азербайджана Чингиз Гусейнзаде в интервью R+ назвал результат женской команды 3x3 большим успехом: «Сейчас у нас 17 лицензий. Это довольно хороший результат. Сложно дать точный прогноз, насколько увеличится это количество. Любой спортсмен, получивший лицензию, может успешно выступить на Олимпиаде. Они уже доказали свою силу, пройдя квалификацию на «Париж-2024». Мы также надеемся на сюрпризы в видах, где впервые будем представлены. Наши девушки всегда добивались результатов в командных видах спорта. Следует отметить также достижения женских сборных по гандболу и волейболу. Но участие баскетболисток в Олимпиаде - первое в командных видах спорта. И это большой успех нашего спорта».
Просто фантастика
Член женской сборной Азербайджана по баскетболу 3х3 Мерседес Уолкер оценила путевку на летние Игры в Париже как наивысшее достижение в своей карьере: «Это исторический результат. Это просто фантастика. Перед турниром мы понимали, что здесь нет слабых команд. Победа досталась тем, кто лучше боролся на площадке. Полуфинальные и финальные встречи получились невероятными по накалу. На протяжении всей своей карьеры я не испытывала еще такого волнения. Игроки в составе команды выступают вместе с 2014 года. Мы гордимся достижением. Нас стимулировала в игре надпись на футболках «Азербайджан». Это моя вторая родина. Счастлива, что смогла доставить радость нашему народу».
Генеральный секретарь Федерации баскетбола Азербайджана Вугар Азимов сказал, что победа в квалификационном турнире в Гонконге будет способствовать развитию этого вида спорта в будущем: «Наша цель состояла в том, чтобы победить в этом турнире. И мы этого добились. Очень рад осуществлению мечты. В первом матче нам где-то помогла травма игрока чилийской команды. Очень напряженной получилась вторая игра против Монголии. Тиффани Хэйс получила травму и на третью игру против Нидерландов не вышла. Мы решили ее поберечь для следующей встречи. Полуфинал и финал - это настоящий триллер. После решающего броска Александры Молленхауэр в финале нашей радости не было предела. Даже не помню, что было после этого. Лишь потом на видео увидел, что происходило. Мы добились максимума. Главная задача, которую ставила федерация, было завоевание олимпийской лицензии. И мы смогли ее решить».
Азимов сообщил, что в состав сборной входят пять баскетболисток, но на Олимпиаду поедут четверо: «До Игр есть еще соревнования, на которых будет выступать сборная Азербайджана. В частности, пройдут турниры Женской мировой серии. Габала примет один из них в июне. Тренерский штаб еще раз посмотрит всех баскетболисток в деле и сделает выбор в преддверии Олимпийских игр».
Отметим, что Федерация баскетбола Азербайджана организовывает лиги как среди мужчин, так и среди женщин. Регулярное участие сборных команд в международных турнирах позволяет набраться опыта молодому составу. Проведение в течение года учебно-тренировочных сборов в регионах помогает реализовать проекты, направленные на подготовку подростков и повышение квалификации детских тренеров по баскетболу.