LİSENZİYA QAZANMAQ ÜMİDİ İLƏ
Azərbaycan paytaxtı daha bir irimiqyaslı idman tədbirinə ev sahibliyi edib. Bu dəfə tarixdə ilk dəfə olaraq mayın 3-5-də Bakıda bədii gimnastika üzrə Avropa Kuboku keçirilib. Bu yarış sadəcə bir idman tədbiri deyil, həm də mübaliğəsiz söyləyə bilərik ki, möhtəşəm şou idi. Musiqili çıxışlar, xüsusi hazırlanmış və tamaşaçını da qoşulmağa vadar edən rəqs kompozisiyaları, sürpriz fləşmoblar hər yaş qrupundan olan izləyicinin zövqünü oxşayıb.
Gimnastların “batllar”ı
Milli Gimnastika Arenasında Avropa Kubokunun medalları uğrunda 37 ölkədən 160 gimnast mübarizə aparıb. Turnirin özünəməxsus xüsusiyyətlərindən biri də ilk dəfə olaraq çarpaz qarşılaşmalar adlı yeni formatda yarışların təşkil olunması idi. Əvvəlcə çoxnövçülük üzrə böyüklər arasında baş tutan təsnifat yarışlarının nəticələrinə əsasən çarpaz qarşılaşmada mübarizə aparacaq 16 böyük fərdi gimnast müəyyənləşib. Böyük fərdi gimnastlar arasında keçirilən yarışda Stiliana Nikolova (Bolqarıstan) qızıl, Sofiya Raffaeli (İtaliya) gümüş, Darya Atamanov (İsrail) bürünc medalın sahibi olub. İlk üçlüklə bərabər ulduz onaltılığın digər nümayəndələri də pul mükafatına layiq görülüb. Azərbaycan millisinin üzvləri Zöhrə Ağamirova mübarizəni 1/4 final mərhələsində dayandıraraq 8-ci yerdə, Kamilla Seyidzadə isə 1/8 finala qədər irəliləyərək 16-cı yerdə qərarlaşıb.
Mötəbər yarışda ölkəmizə ilk medalı böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandası qazandırıb. Gimnastlar 3 lent və 2 topla (29,950), eləcə də çoxnövçülük (71,550) üzrə çıxışlarında fəxri kürsünün 3-cü pilləsində qərarlaşaraq yekun nəticədə 2 bürünc medala layiq görülüblər. 5 halqa (36,950) ilə də bacarıqlarını sınayan Azərbaycan komandası bu performanslarına görə 4-cü yeri tutub.
Avropa Kubokunun son günündə gənc gimnastlar uğur qazanıblar. Gənclərdən ibarət millinin üzvü İlahə Bahadırova top (31,550), Şəms Ağahüseynova isə lent proqramında (30,250) nümayiş etdirdikləri çıxışlarına görə gümüş medalla təltif olunublar.
Həmçinin finalda böyük fərdi gimnastımız Zöhrə Ağamirova lentlə hərəkətlərdə çıxışından sonra 4-cü pillədə qərarlaşıb. O digər alətlərdə də özünü sınayıb. Belə ki, topla çıxışda 6-cı, halqa proqramında isə 8-ci sırada yer alıb.
Ümumilikdə bədii gimnastika üzrə Avropa Kubokunu Azərbaycan 2 bürünc və 2 gümüş medalla başa vurub.
“Sona qədər mübarizə aparacağıq”
Bürünc medal qazanan qrup hərəkətləri üzrə Azərbaycan komandasının üzvü Ləman Əlimuradova nəticədən razı qaldıqlarını bildirib: “Nəticəmizdən razıyıq. Düşünürəm ki, bundan da yaxşısını edə bilərdik. Öz üzərimizdə daha çox işləməliyik. Bu turnirdən sonra Olimpiadaya lisenziya xarakterli Avropa çempionatına hazırlaşacağıq. Lisenziya qazanmaq üçün sona qədər mübarizə aparacağıq. Əsas hədəf Paris-2024-ə lisenziya qazanmaqdır. Bunun üçün Avropa çempionatında uğurlu çıxış etmək tələb olunur”.
Milli komandanın gimnastı Zeynəb Hümmətova isə Bakının mötəbər turnirlərə ev sahibliyi etməsinin sevindirici olduğunu söyləyib: “Doğma divarlar arasında yarışmaq insana zövq verir. Çıxışımız zamanı azarkeşlərin dəstəyini hiss edirdik. Onlar ortaya yaxşı nəticə qoymağımız üçün bizə motivasiya verirdilər. Belə yarışlarda mübarizə apara bildiyimiz üçün şadıq. Budəfəki Avropa Kubokunda fərdi proqramda yenilik edildi. Düşünürəm ki, bu gimnastlar arasında rəqabətin artmasına kömək edir. Ümid edirəm ki, qrup hərəkətləri üzrə komandalar üçün də belə yeniliklər olar”.
Qeyd edək ki, bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri Azərbaycan komandası mayın sonunda Avropa çempionatında çıxış edəcək. Mötəbər yarışda Paris Olimpiadasına son lisenziya oynanılacaq. Belə ki, Avropa çempionu olacaq komanda olimpiadaya vəsiqə qazanacaq.

С НАДЕЖДОЙ НА ЛИЦЕНЗИЮ
Азербайджанская столица стала хозяйкой еще одного широкомасштабного спортивного мероприятия. На этот раз в Баку 3-5 мая впервые в истории прошел Кубок Европы по художественной гимнастике. Состоявшееся соревнование было не просто спортивным мероприятием, но и, можно сказать без преувеличения, великолепным шоу. Музыкальные выступления, танцевальные композиции, к которым присоединялись и зрители, а также неожиданные флешмобы понравились всем без исключения участникам этого праздника.
Баттлы гимнасток
За медали Кубка Европы на Национальной гимнастической арене  Баку боролись 160 граций из 37 стран. Одной из особенностей турнира стало то, что впервые победительница в многоборье была определена в серии перекрестных встреч (кросс-баттлов). По итогам квалификации 16 лучших вышли в 1/8 финала, где половина из них выполнила упражнения с обручем в поединках против другой гимнастки, а вторая половина участниц в таком же формате соревновалась в упражнениях с мячом. Среди взрослых индивидуальных гимнасток «золото» завоевала Стиляна Николова (Болгария), «серебро» - София Раффаэли (Италия), а «бронзу» - израильтянка Дарья Атаманов. Наравне с тройкой лидеров денежной премии были удостоены и другие представители звездной шестерки.
Члены сборной Азербайджана Зохра Агамирова вышла из борьбы в 1/4 финала и заняла 8-е место, а Камилла Сеидзаде дошла до 1/8 финала и удостоилась соответственно лишь 16-го места.
В престижном соревновании первую медаль Азербайджану принесла команда взрослых по групповым упражнениям. Гимнастки поднялись на третью ступеньку пьедестала почета в выступлениях с 3 лентами и 2 мячами (29,950), а также в многоборье (71,550), завоевав в итоге две бронзовые медали. В умении обращаться с обручем азербайджанская команда заслужила четвертое место (36,950).
В последний день Кубка Европы добились успеха юные гимнастки. В индивидуальных выступлениях вторые места заняли Илаха Бахадырова - упражнения с мячом (31,550) и Шамс Агагусейнова - упражнения с лентами (30,250).
Зохра Агамирова в финале в программе с лентой заняла четвертое, с мячом - шестое, а с обручем - восьмое места.
Таким образом, Кубок Европы по художественной гимнастике Азербайджан завершил с двумя бронзовыми и двумя серебряными медалями.
«Будем бороться до конца»
Член азербайджанской команды по групповым упражнениям Ляман Алимурадова, завоевавшая «бронзу», выразила удовлетворение итогами выступлений: «Мы довольны результатом. Думаю, что могли добиться и большего. Нужно еще упорнее работать над собой. После этого турнира будем готовиться к чемпионату Европы, который носит лицензионный характер на Олимпиаду. Будем бороться до конца, чтобы получить лицензию в «Париж-2024», ведь это основная наша цель. А она требует успешного выступления на чемпионате Европы».
Зейнаб Гумматова, в свою очередь, рада тому, что Баку принимает престижные турниры: «Соревноваться в родных стенах доставляет особое удовольствие. Во время нашего выступления мы чувствовали поддержку фанатов. Они мотивировали достижение хороших результатов. Мы рады, что принимаем участие в таких соревнованиях. Нынешний Кубок Европы отмечен новшеством в индивидуальной программе. Думаю, что это поможет повысить конкуренцию среди гимнасток. Надеюсь, что такие инновации будут и для команд по групповым упражнениям».
Азербайджанские гимнастки по групповым упражнениям в очередной раз выступят на чемпионате Европы в конце мая. На престижных соревнованиях будет разыграна последняя лицензия на Олимпийские игры в Париже. Таким образом, дружина, которая станет чемпионом Европы, получит путевку на Олимпиаду.