LİSENZİYA QAZANMAQ ÜMİDİ İLƏ
Azərbaycan paytaxtı daha bir irimiqyaslı idman tədbirinə ev sahibliyi edib. Bu dəfə tarixdə ilk dəfə olaraq mayın 3-5-də Bakıda bədii gimnastika üzrə Avropa Kuboku keçirilib. Bu yarış sadəcə bir idman tədbiri deyil, həm də mübaliğəsiz söyləyə bilərik ki, möhtəşəm şou idi. Musiqili çıxışlar, xüsusi hazırlanmış və tamaşaçını da qoşulmağa vadar edən rəqs kompozisiyaları, sürpriz fləşmoblar hər yaş qrupundan olan izləyicinin zövqünü oxşayıb.
Gimnastların “batllar”ı
Milli Gimnastika Arenasında Avropa Kubokunun medalları uğrunda 37 ölkədən 160 gimnast mübarizə aparıb. Turnirin özünəməxsus xüsusiyyətlərindən biri də ilk dəfə olaraq çarpaz qarşılaşmalar adlı yeni formatda yarışların təşkil olunması idi. Əvvəlcə çoxnövçülük üzrə böyüklər arasında baş tutan təsnifat yarışlarının nəticələrinə əsasən çarpaz qarşılaşmada mübarizə aparacaq 16 böyük fərdi gimnast müəyyənləşib. Böyük fərdi gimnastlar arasında keçirilən yarışda Stiliana Nikolova (Bolqarıstan) qızıl, Sofiya Raffaeli (İtaliya) gümüş, Darya Atamanov (İsrail) bürünc medalın sahibi olub. İlk üçlüklə bərabər ulduz onaltılığın digər nümayəndələri də pul mükafatına layiq görülüb. Azərbaycan millisinin üzvləri Zöhrə Ağamirova mübarizəni 1/4 final mərhələsində dayandıraraq 8-ci yerdə, Kamilla Seyidzadə isə 1/8 finala qədər irəliləyərək 16-cı yerdə qərarlaşıb.
Mötəbər yarışda ölkəmizə ilk medalı böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandası qazandırıb. Gimnastlar 3 lent və 2 topla (29,950), eləcə də çoxnövçülük (71,550) üzrə çıxışlarında fəxri kürsünün 3-cü pilləsində qərarlaşaraq yekun nəticədə 2 bürünc medala layiq görülüblər. 5 halqa (36,950) ilə də bacarıqlarını sınayan Azərbaycan komandası bu performanslarına görə 4-cü yeri tutub.
Avropa Kubokunun son günündə gənc gimnastlar uğur qazanıblar. Gənclərdən ibarət millinin üzvü İlahə Bahadırova top (31,550), Şəms Ağahüseynova isə lent proqramında (30,250) nümayiş etdirdikləri çıxışlarına görə gümüş medalla təltif olunublar.
Həmçinin finalda böyük fərdi gimnastımız Zöhrə Ağamirova lentlə hərəkətlərdə çıxışından sonra 4-cü pillədə qərarlaşıb. O digər alətlərdə də özünü sınayıb. Belə ki, topla çıxışda 6-cı, halqa proqramında isə 8-ci sırada yer alıb.
Ümumilikdə bədii gimnastika üzrə Avropa Kubokunu Azərbaycan 2 bürünc və 2 gümüş medalla başa vurub.
“Sona qədər mübarizə aparacağıq”
Bürünc medal qazanan qrup hərəkətləri üzrə Azərbaycan komandasının üzvü Ləman Əlimuradova nəticədən razı qaldıqlarını bildirib: “Nəticəmizdən razıyıq. Düşünürəm ki, bundan da yaxşısını edə bilərdik. Öz üzərimizdə daha çox işləməliyik. Bu turnirdən sonra Olimpiadaya lisenziya xarakterli Avropa çempionatına hazırlaşacağıq. Lisenziya qazanmaq üçün sona qədər mübarizə aparacağıq. Əsas hədəf Paris-2024-ə lisenziya qazanmaqdır. Bunun üçün Avropa çempionatında uğurlu çıxış etmək tələb olunur”.
Milli komandanın gimnastı Zeynəb Hümmətova isə Bakının mötəbər turnirlərə ev sahibliyi etməsinin sevindirici olduğunu söyləyib: “Doğma divarlar arasında yarışmaq insana zövq verir. Çıxışımız zamanı azarkeşlərin dəstəyini hiss edirdik. Onlar ortaya yaxşı nəticə qoymağımız üçün bizə motivasiya verirdilər. Belə yarışlarda mübarizə apara bildiyimiz üçün şadıq. Budəfəki Avropa Kubokunda fərdi proqramda yenilik edildi. Düşünürəm ki, bu gimnastlar arasında rəqabətin artmasına kömək edir. Ümid edirəm ki, qrup hərəkətləri üzrə komandalar üçün də belə yeniliklər olar”.
Qeyd edək ki, bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri Azərbaycan komandası mayın sonunda Avropa çempionatında çıxış edəcək. Mötəbər yarışda Paris Olimpiadasına son lisenziya oynanılacaq. Belə ki, Avropa çempionu olacaq komanda olimpiadaya vəsiqə qazanacaq.

HOPING FOR A LICENCE
The Azerbaijani capital has become the host of another large-scale sporting event. This time, Baku hosted the European Rhythmic Gymnastics Cup for the first time in history. The event was held on May 3-5, 2024. The competition was not just a sporting event; it was, without exaggeration, a magnificent show. Musical performances, dance compositions joined by the audience, and unexpected flash mobs were enjoyed by all participants of this holiday without exception.
Gymnast Battles
One hundred sixty female athlets from 37 countries competed for the medals of the European Cup at the National Gymnastics Arena in Baku. A distinctive feature of the tournament was the introduction of cross meets (cross-battles) to determine the winner of the all-around competition for the first time. Following the results of the qualification, the top 16 reached the 1/8 finals, where half performed exercises with a hoop in duels against another gymnast, and the remaining participants competed in the same format with ball exercises.
Among the adult individual gymnasts, Stilyana Nikolova (Bulgaria) secured the gold medal, Sofia Raffaeli (Italy) the silver, and Darya Atamanov (Israel) the bronze. In addition to the top three, other representatives of the star six received cash prizes.
Members of the Azerbaijani national team, Zohra Aghamirova, withdrew from the competition in the 1/4 finals and secured 8th place, while Kamilla Seyidzade reached the 1/8 finals and took 16th place, respectively.
Azerbaijan's first medal in this prestigious competition came from the adult group exercise team. The gymnasts ascended to the third step of the podium in 3 ribbons and 2 balls (scoring 29.950) and all-around (71.550), winning two bronze medals. In hoop skills, the Azerbaijani team earned fourth place with a score of 36.950.
On the last day of the European Cup, the young gymnasts excelled. Ilaha Bahadyrova clinched second place in individual performances with ball exercises (31.550), and Shams Aghahuseynova with ribbons (30.250).
Zohra Aghamirova placed fourth in the final ribbon programme, sixth with the ball, and eighth with the hoop.
Thus, Azerbaijan concluded the European Rhythmic Gymnastics Cup with two bronze and two silver medals.
"We will fight to the end."
Laman Alimuradova, a member of the Azerbaijani group exercises team and bronze medallist, expressed satisfaction with the performance results: "We are content with the outcome. I believe we could have achieved more. We must intensify our efforts. After this tournament, we will prepare for the European Championship, which serves as a qualifier for the Olympics. We will fight to the very end to secure a licence for Paris 2024, as this is our primary objective. It necessitates a successful performance at the European Championship."
Zeynab Hummatova, in turn, is elated that Baku hosts prestigious tournaments: "Competing in our homeland is a special delight. During our performance, we felt the fans' support, which motivated us to excel. We are pleased to participate in such competitions. This year's European Cup featured an innovation in the individual programme, which I believe will heighten competition among gymnasts. I hope similar innovations will be introduced for group exercise teams as well."
The Azerbaijani group exercise gymnasts will compete once more at the European Championships at the end of May. This esteemed competition will be the final qualifier for the Olympic Games in Paris. Consequently, the team crowned as the European champion will earn their place at the Olympics.