Azərbaycan ilə tərəfdaşları Bolqarıstan və Slovakiya enerji və qeyri-neft sektorlarında prioritetləri müəyyənləşdiriblər
Son illər Azərbaycan «Cənub Qaz Dəhlizi» (CQD) çərçivəsində Cənubi və Şərqi Avropa ölkələri ilə iqtisadi əlaqələrini, həmçinin yaşıl enerji ixracına yönəlmiş yeni strategiyasını fəal şəkildə genişləndirir. Bolqarıstan, Rumıniya, Macarıstan, Xorvatiya, Serbiya, Sloveniya və bir sıra digər region ölkələri ilə eyni vaxtda işgüzar münasibətlər qeyri-neft sektorunda da möhkəmlənir, ticarət əlaqələri genişləndirilir, investisiya komponenti inkişaf edir. Slovakiyanın baş naziri Robert Fitso və Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radevin Bakıya mayın ilk rübündə etdikləri səfərlər bu xəttin effektivliyini bir daha ortaya qoyub. Səfərlər çərçivəsində biznes-forumlar keçirilib, strateji əməkdaşlıq və yeni işgüzar layihələrlə bağlı razılaşmalar imzalanıb.
Qaz bazarı
Bakı, Sofiya və Bratislavanın tərəfdaşlığı uzun illərdir qarşılıqlı hörmətə, o cümlədən beynəlxalq təşkilatlarda fəal əməkdaşlığa əsaslanan güclü təmələ söykənir. Ölkələr beynəlxalq hüququn baza prinsipləri, ərazi bütövlüyünə hörmət kimi məsələlərdə bənzər mövqeyə malikdirlər. Bu, xalqların və işgüzar dairələrin qarşılıqlı səmərəli tərəfdaşlığa cəhdi ilə yanaşı, həm də uğurlu iqtisadi əlaqələrin əsasına çevrilib. Balkan ölkələri və qonşularının Azərbaycan üçün prioritet olduğu aşkardır. Bu region CQD-nin uzunmüddətli ixrac strategiyasının əsasını təşkil edir. Son illər təbii qaz sahəsində bir sıra vacib razılaşmalar əldə olunub ki, onların arasında Bolqarıstan, Rumıniya, Macarıstan və Slovakiyanın qaz nəqli operatorları ilə Azərbaycanın SOCAR şirkəti arasında əməkdaşlıq memorandumları da var. Ən intensiv qaz klasteri Azərbaycan-Bolqarıstan münasibətlərində inkişaf edib. Hələ 2013-cü ilin sentyabrında Bolqarıstanın «Bulgargaz EAD» holdinqi «Şahdəniz» konsorsiumu ilə milyard kubmetr təbii qazın alışını nəzərdə tutan 25 illik müqavilə imzalayıb. 2020-ci ilin dekabrında CQD ilə İtaliya və Yunanıstana qaz tədarükünün başlamasından sonra Bolqarıstan “mavi yanacağın” növbəti alıcısına çevrilib. 2022-ci ilin oktyabrında Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektorunun kommersiya istismarına verilməsi ilə Bolqarıstan bazarı və ümumilikdə Cənubi Avropa regionuna Azərbaycan qazının nəqli imkanları daha da genişlənib.
Enerji sahəsində Azərbaycan-Bolqarıstan əməkdaşlığı Rumen Radevin Bakıya səfəri zamanı yeni impuls qazanıb. Belə ki, səfər çərçivəsində tərəflər arasında strateji tərəfdaşlığın gücləndirilməsinə dair Birgə Bəyannamə də daxil olmaqla, bir sıra vacib sənədlər imzalanıb. «Bolqarıstan və Azərbaycan 2015-ci ildən strateji tərəfdaşdırlar. Bu illər ərzində əlaqələrimiz sürətlə və uğurla inkişaf edib: son vaxtlar ticarət dövriyyəsi bir neçə dəfə artmışdır. Bunun əsas səbəbi təbii ki, enerji sektorundakı əməkdaşlıqdır», - deyə mətbuata birgə bəyanat zamanı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib: «İldən-ilə Azərbaycan qazının Bolqarıstana ixracı artmaqdadır. Keçən il 1 milyard 250 milyon kubmetr Azərbaycan qazı Bolqarıstan bazarına nəql edilib. Müqayisə üçün deyə bilərəm ki, 2022-ci ildə bu rəqəm cəmi 600 milyon kubmetr idi». Dövlət başçısı onu da deyib ki, hesablamalar bu ilin sonuna Azərbaycan qazının ixrac həcminin 1,5 milyard kubmetrə çatacağını göstərir. Bu, Bolqarıstanın istehlak etdiyi təbii qazın təxminən yarısı deməkdir.
«Bu gün Azərbaycan Avropa Komissiyasının dili ilə desək, qaz təchizatçısı kimi fəaliyyətini Avropa məkanında genişləndirir və enerji təhlükəsizliyi məsələlərinin həlli üçün öz dəstəyini əsirgəmir», - deyə İlham Əliyev qeyd edib.
Bundan başqa, Bolqarıstan həm də Azərbaycan qazının Rumıniya və Serbiyaya ixracında vacib tranzit ölkədir. Rumen Radev bildirib ki, Azərbaycan enerji sahəsində onun ölkəsinin əsas tərəfdaşıdır və Bolqarıstanın qaz təchizatının şaxələndirilməsində böyük rol oynayır. SOCAR-ın Sofiyada 2023-cü ilin aprelindən fəaliyyət göstərən nümayəndəliyi Bolqarıstandakı layihələrlə yanaşı, bütünlükdə Balkan regionunu əhatə edir. Onun Bolqarıstanın kiçik şəhərlərinin qazlaşdırılması, paylayıcı sistemlərin inkişafındakı işi bu prosesin davamı olacaq. Bununla bağlı müvafiq anlaşma memorandumu mayın 8-də Bakıda SOCAR ilə Bolqarıstanın ən nəhəng holdinqi olan «Asarel Investment» arasında imzalanıb
Maraqlıdır ki, Bolqarıstanla qaz sahəsində əməkdaşlıqda əldə olunan uğurlar Azərbaycanla Slovakiya arasında işgüzar əlaqələrin inkişafı üçün də son dərəcə perspektivlidir. Bu, Slovakiyanın baş naziri Robert Fitsonun Azərbaycana səfəri zamanı da diqqət mərkəzində olub. «Azərbaycan hazırda 8 ölkəyə öz təbii qazını ixrac edir və ümidvaram ki, 9-cu ölkə Slovakiya olacaq. Keçən ilin aprel ayında «Həmrəylik Halqası» adlanan sənəd imzalanıb və beləliklə, Azərbaycan qazını Slovakiya bazarına da nəql etmək üçün yaxşı imkanlar yaradılıb», - deyə Azərbaycan Prezidenti bildirib.
Xatırladaq ki, ötən ilin aprelində SOCAR ilə tərəfdaşları – Bolqarıstanın «Bulgartransgaz», Rumıniyanın «Transqaz», Macarıstanın FGSZ və Slovakiyanın «Eustream» şirkətləri arasında müvafiq anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənəd Azərbaycandan Avropaya müasirləşdirilmiş «Həmrəylik Halqası» (STRING) vasitəsi ilə əlavə qaz həcminin nəqli üzrə əməkdaşlıq istiqamətlərini müəyyənləşdirib. STRING sisteminin yaradılmasının təşəbbüskarı Bolqarıstandır. Layihədə iştirak edən bütün ölkələr, o cümlədən Slovakiya Azərbaycan qazının qəbul edilməsi və saxlanılması üçün həcmli yeraltı qaz anbarlarına və boru xətləri şəbəkəsinə malikdir.
BOE və nəqliyyat
Təbii qaz ixracı ilə yanaşı, Cənubi və Şərqi Avropa regionu ilə daha bir vacib əməkdaşlıq istiqaməti yaşıl enerji ixracı olmalıdır. 2022-ci il dekabrın 17-də Buxarestdə imzalanmış razılaşma Qara dənizin dibi ilə 1195 kilometrlik, 1000 MVt gücündə elektrik kabelinin çəkilməsini nəzərdə tutur. Elektrik enerjisinin Gürcüstan və Rumıniyadan tranzitlə Bolqarıstan, Macarıstan və Mərkəzi Avropanın digər ölkələrinə nəqli nəzərdə tutulub. İlkin qiymətləndirməyə görə, layihənin («Black Sea Energy») reallaşdırılmasına 3-4 il lazım olacaq. Avropa Komissiyasının dünyanın ən uzun müvafiq kabellərindən olacaq bu xəttin çəkilişinin sponsorlarından biri olacağı gözlənilir. Onun layihənin reallaşdırılmasına 2,3 milyard avro ayıracağı gözlənilir.
«Azərbaycan tərəfdaş ölkələrlə, o cümlədən Bolqarıstanla bu istiqamətdə çox fəal iş aparır. Hesab edirik ki, bir neçə aydan sonra hazır olacaq texniki-iqtisadi əsaslandırma işlərin başlanılması üçün gözəl zəmin olacaq. Beləliklə, Azərbaycan Avropa məkanı üçün təkcə neft-qaz təchizatçısı kimi deyil, eyni zamanda yaşıl enerji təchizatçısı kimi özünü göstərəcək», - deyə Azərbaycan Prezidenti bildirib.
Cənubi Avropa ölkələri ilə əməkdaşlıqda daha bir vacib istiqamət «Orta dəhliz»in tranzit imkanlarından birgə istifadədir. Avropa-Qafqaz-Asiya nəqliyyat dəhlizi, trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu və Buxarest, Bakı, Tbilisi və Aşqabadın üzərində çalışdıqları «Qara dəniz-Xəzər dənizi» perspektiv layihəsi bu işə töhfə olacaq. Dövlət başçısı İlham Əliyev bolqarıstanlı həmkarına Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun müasirləşdirilməsi işlərinin yaxın günlərdə başa çatdırılacağını da bildirib. Nəticədə, bu yolun buraxılış gücü bir neçə dəfə artacaq. Bununla da «Orta dəhliz»lə böyük həcmdə yük daşımaları xeyli çoxalacaq, bu isə Qara dəniz ölkələri ilə ticarət münasibətlərini genişləndirəcək və gücləndirəcək.
Biznes danışıqları
Bolqarıstan Prezidentinin Bakıya səfəri zamanı Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin təşəbbüsü, İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə «dəyirmi masa» da keçirilib. «Azərbaycanla Bolqarıstan arasında iqtisadi əlaqələrin inkişafı 65 sənədə əsaslanır, Bolqarıstan isə öz növbəsində, Azərbaycan üçün «Top-10» ixrac bazarı arasında yer alır», - deyə Azərbaycan iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov bildirib. Qeyd olunub ki, 2023-cü illə müqayisədə ikitərəfli ticarət dövriyyəsinin həcmi dəfələrlə artıb. Yalnız 2024-cü ilin ilk rübündə bu artım təxminən 4 dəfəyədək – 153 milyon dollaradək çoxalıb. Azərbaycanın ixracında da 4 dəfə artım qeydə alınıb (146 milyon dollaradək). Bunun əsasını isə enerji sahəsində mövqelərin güclü olması təşkil edir. Eyni zamanda Azərbaycanla Bolqarıstan arasında işgüzar əlaqələrin qeyri-neft sektorunda əməkdaşlıqla da artırılması nəzərdə tutulur. «Azərbaycanda 15 Bolqarıstan şirkəti fəaliyyət göstərir və əməkdaşlıq üçün hələ çox imkan, çox istiqamət var», - deyə Ticarət və Sənaye üzrə Bolqarıstan-Azərbaycan Palatasının Direktorlar Şurasının sədri Dimitar Bratanov bildirib. Məsələn, Bolqarıstanın DRONAMICS şirkəti Azərbaycanın «SILK Way» şirkətinə pilotsuz uçuş aparatlarından (PUA) istifadə ilə birgə regional aviaşirkət yaratmağı təklif edib. Uzaq mənzilli PUA-lar vasitəsilə kiçik qabaritli yüklərin daşınması ilə məşğul olan şirkət Azərbaycanla birlikdə regional səviyyədə aviadaşımaları təşkil edə bilər. Bundan başqa, AZAL ilə Bolqarıstanın aviaşirkətləri arasında Sofiya-Bakı marşrutu ilə müntəzəm uçuşların bərpasına dair razılaşma imzalanıb. Tərəflər rəqəmsallaşdırma, bərpa olunan enerji, istifadə olunmuş neft məhsullarının təkrar emalı, turizm və s. sahələrdə birgə layihələrin perspektivlərini də müzakirə ediblər. Bolqarıstan şirkətləri Azərbaycanın iqtisadi zonalarında, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə reallaşdırılan layihələrdə iştiraka dəvət olunublar.
Azərbaycanla Slovakiyanın iqtisadi əlaqələrinə gəlincə, son illər bu istiqamətdə ikitərəfli hüquqi baza gücləndirilib, 11 sənəd imzalanıb. «Bundan başqa, biz bu yaxınlarda ikiqat vergitutmanın ləğvi haqda da razılaşma imzalamışıq və onun 2025-ci il yanvarın 1-dən qüvvəyə minəcəyi gözlənilir: bu sənəd ölkələrimiz arasında biznes mühitini daha da yaxşılaşdıracaq. Bütün bu normativ baza iki ölkə arasında iqtisadi tərəfdaşlıq üçün möhkəm əsas yaradıb», - deyə Bakıda keçirilən biznes-forumda Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bildirib.
Bratislava Bakıya Cənubi Qafqazda iqtisadi-ticari, nəqliyyat, tranzit, investisiya, innovasiyalar kimi sahələrdə özünün əsas tərəfdaşı kimi baxır. Təəssüf ki, bu gün Slovakiyadan Azərbaycana ildə cəmi 8, əks istiqamətdə isə 1 milyon avroluq mal ixrac olunur. Azərbaycanda Slovakiya kapitalı ilə çalışan cəmi 7 şirkət qeydiyyatdan keçib. Bu, iki ölkənin iqtisadi potensialına qətiyyən uyğun deyil və səfərin gedişində ticarət dövriyyəsinin artırılması, birgə investisiya layihələrinin həyata keçirilməsi perspektivləri öyrənilib. Bu məqsədlə Bakıdakı birgə biznes-forumda iştirak etmək üçün Slovakiyadan Azərbaycana 37 şirkət və strukturunun təmsilçiləri gəlmişdi. Onlar enerji, İKT, elektronika istehsalı, avtomobil sənayesi, həmçinin nou-hau, kosmos və s. sahədə təcrübələrini Azərbaycanla bölüşməyə hazır olduqlarını bildiriblər.
Slovakiya şirkətləri, eyni zamanda Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərindəki tikinti və bərpa işlərində podratçı qismində iştirakda da maraqlıdırlar. Belə razılaşmalar artıq əldə edilib və slovaklar Ağdam rayonunun Qərvənd kəndinin «ağıllı şəhər» və «ağıllı kənd» konsepsiyasına uyğun yenidən qurulmasında iştirak edəcəklər.
Slovakiyanın baş naziri Robert Fisonun Azərbaycana rəsmi səfərinin vacib nəticəsi iki ölkə arasında bir sıra sənədlərin imzalanması olub. Onların arasında Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti ilə Slovakiyanın «Eksimbank»ı arasında əməkdaşlığa dair qarşılıqlı anlaşma memorandumu, Slovakiyanın «SEAK Energetics» şirkəti ilə Azərbaycanın «ITECH GROUP» ASC arasında əməkdaşlıq memorandumu da var. Lakin səfərin əsas nəticəsi «Azərbaycan Respublikası ilə Slovakiya Respublikası arasında strateji tərəfdaşlığın yaradılması haqqında Birgə Bəyannamə», «Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Sənayesi Nazirliyi ilə Slovakiya Respublikasının Müdafiə Nazirliyi arasında hərbi-texniki əməkdaşlıq sahəsində Anlaşma Memorandumu» və «Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi ilə Slovakiya Respublikasının Müdafiə Nazirliyi arasında müdafiə sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş»in imzalanması olub. Bu sənədlər digərlərilə birlikdə həm də birgə hərbi texnika istehsalını nəzərdə tutur.
Azərbaycan, Bolqarıstan və Slovakiya arasındakı iqtisadi münasibətlər son dərəcə aktual fazaya qədəm qoyur və qarşılıqlı ticarət həcminin genişlənməsini, yeni perspektivli layihələrin icrasını vəd edir.

BUSINESS DIVERSIFICATION
Azerbaijan and its partners in Bulgaria and Slovakia outline priorities in energy and non-oil sectors
In recent years, Azerbaijan has actively expanded its economic ties with Southern and Eastern European countries through the Southern Gas Corridor (SGC) project and a new strategy focused on exporting green energy. Simultaneously, business relations with Bulgaria, Romania, Hungary, Croatia, Serbia, Slovakia, and other regional partners have strengthened in the non-oil sector, leading to increased trade ties and investment opportunities. The effectiveness of this approach was evident during the official visits of Slovak Prime Minister Robert Fitzo and Bulgarian President Rumen Radev to Azerbaijan in early May, where strategic cooperation agreements and new business projects were signed.
Gas Market
The partnership between Baku, Sofia, and Bratislava has been built on a solid foundation of mutual respect and active cooperation, including within international organizations. These countries share similar positions on the basic principles of international law and respect for sovereignty. Together with the aspirations of their peoples and business communities, this forms the bedrock for successful economic endeavours today. The Balkan region holds particular importance for Azerbaijan, serving as the basis for the long-term export strategy of the South Gas Company. In recent years, crucial agreements have been reached in the gas sector, including cooperation memoranda between the gas transmission network operators of Bulgaria, Romania, Hungary, Slovakia, and Azerbaijan's SOCAR.
The Azerbaijani-Bulgarian gas cluster has seen significant development. As early as September 2013, Bulgarian holding company Bulgargaz EAD signed a 25-year contract with the Shahdeniz consortium for the purchase of one billion cubic meters of natural gas. Subsequently, deliveries to Italy and Greece via the Southern Gas Corridor (SSC) began in December 2020, making Bulgaria the next recipient of this "blue fuel." Since October 2022, the Greece-Bulgaria Interconnector (GBI) has been in commercial operation, expanding the possibilities for delivering Azeri gas to the Bulgarian market and the wider Southern European region.
During Rumen Radev's recent visit, Azerbaijani-Bulgarian cooperation in the energy sector received a new impetus. Several important documents were signed, including a Joint Declaration on Strengthening Strategic Partnership. Azerbaijani President Ilham Aliyev emphasized the rapid and successful development of relations between Bulgaria and Azerbaijan since 2015, with trade turnover increasing significantly. Notably, Azerbaijani natural gas exports to Bulgaria have risen steadily, reaching 1.25 billion cubic meters last year—compared to just 600 million cubic meters in 2022. By year-end, the volume of Azerbaijani gas exports is projected to reach 1.5 billion cubic meters, approximately half of Bulgaria's annual consumption. Ilham Aliyev underscored Azerbaijan's commitment to supporting energy security and its expanding role as a pan-European gas supplier.
Bulgaria also plays a crucial role as a transit country for transporting Azerbaijani gas to Romania and Serbia. Rumen Radev emphasized that Azerbaijan plays a pivotal role in Bulgaria's energy sector, serving as a key partner in diversifying the country's gas supply. Since April 2023, SOCAR's representative office in Sofia has been operational, covering not only projects within Bulgaria but also the entire Balkan region. The energy collaboration will continue, with SOCAR participating in the development of distribution networks and the gasification of small towns in Bulgaria. On May 8th, a significant memorandum of understanding was signed in Baku between SOCAR and Bulgaria's largest holding, Asarel Investment.
The successful partnership with Bulgaria in the gas sector also holds promise for Azerbaijan-Slovak business ties. During Slovak Prime Minister Robert Fitzo's visit to Azerbaijan, it was stated that Azerbaijan currently exports natural gas to eight countries, with hopes that Slovakia will become the ninth. Last April, the Ring of Solidarity document was signed, creating favourable conditions for transporting Azerbaijani gas to the Slovakian market. This initiative is part of the modernized Solidarity Ring (STRING), which aims to supply additional gas volumes from Azerbaijan to Europe. Bulgaria initiated the STRING system, and all participating countries, including Slovakia, boast capacious underground gas storage facilities and extensive pipelines for receiving and storing Azerbaijani gas.
In addition to natural gas, green energy exports are strategically important for cooperation with Southern and Eastern Europe. An agreement signed in Bucharest on December 17, 2022, outlines the laying of an electric cable under the Black Sea, connecting Georgia, Romania, Bulgaria, Hungary, and the rest of Central Europe. This ambitious project, known as Black Sea Energy, is estimated to take 3-4 years for implementation. The European Commission is expected to sponsor the laying of the high-voltage submarine cable, which will be one of the world's longest. Azerbaijan actively collaborates with partner countries, including Bulgaria, in this endeavour. The feasibility study for the project is expected to be ready in the coming months, solidifying Azerbaijan's position as a supplier of both oil, gas, and "green" energy to Europe.
Another crucial aspect of cooperation lies in utilizing transit opportunities along the Middle Corridor. Initiatives such as the Europe-Caucasus-Asia transport corridor, the Trans-Caspian international transport route, and the Black Sea-Caspian Sea project (developed by Bucharest, Baku, Tbilisi, and Ashgabat) facilitate joint transit efforts. President Ilham Aliyev informed his Bulgarian counterpart about the recent modernization of the Baku-Tbilisi-Kars railway, significantly increasing its capacity. This enhancement will enable the transportation of larger cargo volumes through the Middle Corridor, further strengthening trade relations with Black Sea countries.
During the Bulgarian president's visit, a round table was organised by the Foundation for the Promotion of Exports and Investments in Azerbaijan, with support from the Ministry of Economy. "The development of Azerbaijani-Bulgarian economic ties is underpinned by 65 documents, positioning Bulgaria among Azerbaijan's top 10 export markets," stated Deputy Economy Minister Sahib Mammadov. Notably, bilateral trade turnover has surged significantly compared to 2023. In the first quarter of 2024 alone, mutual trade expanded nearly fourfold, reaching $153 million, with Azerbaijani exports soaring to $146 million, driven by robust positions in the energy sector. Simultaneously, the scope of Azerbaijani-Bulgarian business collaboration is set to broaden through joint ventures in the non-oil sector.
Dimitar Bratanov, Head of the Board of Directors of the Bulgarian-Azerbaijani Chamber of Commerce and Industry, emphasized the existing 15 Bulgarian companies operating in Azerbaijan, highlighting abundant opportunities for further cooperation. Specifically, Bulgarian company DRONAMICS proposed a partnership with Azerbaijan's SILK Way to establish a regional airline using unmanned aerial vehicles (UAVs) for cargo transportation. An agreement was also signed between AZAL and Bulgarian Airlines to restore regular flights between Sofia and Baku. Discussions encompassed potential joint projects in digitalization, renewable energy sources (RES), waste oil processing, and tourism. Bulgarian firms were invited to participate in projects within Azerbaijan's economic zones and the recently liberated territories.
Turning to Azerbaijan-Slovak economic ties, the bilateral legal framework has expanded with 11 signed documents. Economy Minister Mikayil Jabbarov highlighted the recent agreement on double taxation cancellation, expected to take effect on January 1, 2025, further enhancing the business environment between the two countries. This regulatory foundation provides a solid basis for economic partnership.
Bratislava views Baku as a key partner in the South Caucasus across trade, economic, transport, transit, investment, and innovation spheres. However, the current annual export of goods from Slovakia to Azerbaijan stands at a modest €8 million, with reciprocal supplies at €1 million. Recognizing the untapped economic potential, representatives from 37 Slovak companies and structures participated in a joint business forum in Baku. They expressed readiness to share expertise in energy, ICT, electronics production, automotive industry, and space technology. In return, Slovak companies are keen to engage as contractors in construction and reconstruction projects within Azerbaijan's liberated territories. Notably, Slovaks will contribute to the reconstruction of Garvand village in the Aghdam district, leveraging concepts like "smart city" and "smart village."
The official visit of Slovak Prime Minister Robert Fitzo to Azerbaijan yielded significant outcomes, including the signing of several new Azerbaijan-Slovak documents. These include a Memorandum of Understanding between the Azerbaijan Investment Company and Slovak Eximbank, as well as a Memorandum of Cooperation between Slovak company SEAK Energetics and Azerbaijani ITECH GROUP Ltd. The meeting in Baku resulted in significant agreements between Azerbaijan and Slovakia, including a Joint Declaration establishing strategic partnership, a Memorandum of Understanding on military-technical cooperation, and an agreement for collaboration in the defense sector. Notably, these agreements also pave the way for joint production of military equipment. Meanwhile, economic relations between Azerbaijan, Bulgaria, and Slovakia are poised for an active phase, promising increased mutual trade turnover and exciting new projects.