İyunun 8-i və 9-da Azərbaycanda ikinci dəfə Hava Şarları Festivalı (“Balloon Festival”) keçirilib. Festival zamanı qonaqlar üçün konsert və əyləncə proqramları, müxtəlif mövzularda ustad dərsləri də təşkil olunub. Layihənin iştirakçılar üçün təqdimatı keçirilib, hava şarları, uçuş barədə məlumat verilib.
Şamaxı səmasında
İyunun 8-də müxtəlif hava şarlarında festivalın əsas uçuşları olub. Bir neçə saat ərzində Şamaxı səması müxtəlif dizaynlı hava şarlarına bürünüb. Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin təşkil etdiyi festivalı iki gün ərzində minlərlə insan, o cümlədən turistlər ziyarət edib. Hava şarlarının uçuşlarını peşəkar xarici pilotlar yerli mütəxəssislərlə birgə həyata keçiriblər.
Şamaxıda hava şarları festivalı maraqlı anlarla yadda qalıb. Məhz festivala görə Şamaxı iki gün ərzində müxtəlif bölgələrdən çoxsaylı qonaq qəbul edib. Bura sözün əsl mənasında qələbəlik məkana çevrilib. Yüksək marağı nəzərə alaraq festivalın ənənəvi olacağı proqnozlaşdırılır.
Azərbaycanda ilk dəfə ötən il Şamaxıda Hava Şarları Festivalı baş tutub. Ötən il də tədbir turizm sektorunun inkişafına böyük təkan olub. Azərbaycanın müxtəlif regionlarından, o cümlədən xaricdən çoxlu sayda insan “Balloon Festival”ın qonağı olub.
Hava şarı gəzintiləri dünyanın hər yerində böyük maraqla qarşılanır. Hava Şarları Festivalını keçirməkdə əsas məqsəd turizmin inkişafına töhfə verməkdir. Hava şarlarında uçuş unudulmaz təəssürat üçün gözəl fürsətlərdən biridir. Hər il dünyanın müxtəlif ölkələrində hava şarlarının festivalları keçirilir və turistlər məhz bu uçuşların aparıldığı yerə səfər edirlər.
Ən məşhur rekordlar
Hava şarı və ya aerostat - isidilmiş hava, yaxud helium və ya hidrogen kimi yüngül qazlarla doldurulan və nəticədə, havadan yüngül olduğu üçün uça bilən nəqliyyat vasitəsidir. Hava şarını istifadə edən şəxsin peşəsi “şar pilotu” adlanır. Uçuş minimum 1 saat çəkir. Hava şarı səbəti şarın böyüklüyünə görə 12-16 arası sərnişin qəbul edə bilər.
İlk dəfə 1785-ci il yanvarın 7-də fransız aeronavt Jan-Pier Fransua Blanşar və onun amerikalı dostu, təbiətşünas Con Cefris Fransa ilə İngiltərəni ayıran La-Manş boğazı boyunca təhlükəli uçuşa başladılar. Onlar iki saatdan sonra İngiltərənin Duvr qalasından Fransanın Kale şəhərinə çatmağa bacardılar.
Məşhur Hava Şarları Festivalı sırasında olan və ABŞ-nin Albukerke şəhərində keçirilən festival ilk dəfə 1972-ci ildə baş tutub. Bu tədbir minlərlə iştirakçını cəlb edib və ABŞ-də ən böyük əyləncələrdən birinə çevrilib. Hava şarları ilə uçuşlar hazırda Avstraliyanın Kanberra, Böyük Britaniyanın Bristol, İsveçrənin Şato-d`O, Kanadanın Kvebek, Rusiyanın Velikiye Luki, Türkiyənin Kapadokiya və digər şəhərlərdə də təşkil edilir.
1981-ci ildə “Double Eagle IV” Sakit okeanı keçən ilk hava şarı olub. Ben Abruzzo, Larri Nyuman, Ron Klark və yapon Rokki Aoki tərəfindən idarə olunan hava şarı 84 saat 31 dəqiqədən sonra Yaponiyanın Naqaşami şəhərindən ayrılaraq Kaliforniyadakı Mendosino Milli Meşəsinə enib. Bununla yeni məsafə rekordu müəyyən edilib: 5768 mil.
1987-ci ildə Atlantik okeanı üzərində ilk isti hava şarının uçuşu həyata keçirilib. Per Lindstrand (İsveç) və Riçard Branson (İngiltərə) 33 saatda 2900 mil uçaraq, isti hava şarları tarixində yeni rekorda imza atıblar. O vaxt o, ən böyük hava şarı idi. Onun tutumu 64 min kvadratmetr təşkil edib.

BALLOON FESTIVAL 2024
В начале июня в Шамахе прошел 2-й фестиваль воздушных шаров (Balloon Festival). Для гостей были организованы концертные и развлекательные программы, а также мастер-классы на различные темы. Была также дана информация о воздушных шарах, проведенных полетах.
Над шамахинским небом
Утром 8 июня состоялись основные полеты. В течение нескольких часов небо над Шамахой покрылось воздушными шарами самого различного дизайна. Фестиваль, организованный исполнительной властью Шамахинского района, за два дня посетили тысячи людей, среди которых было также много туристов. Полеты на воздушных шарах осуществлялись профессиональными иностранными пилотами совместно с местными специалистами.
Фестиваль воздушных шаров запомнился интересными моментами. Благодаря празднику Шамаха за два дня приняла большое количество гостей из различных регионов. Учитывая высокий интерес, который вызвало к себе это красочное мероприятие, фестиваль обещает стать традиционным.
Первый фестиваль воздушных шаров прошел в Шамахе в 2023 году. Это событие вызвало заметный интерес. Большое количество гостей всех возрастов из различных регионов Азербайджана, а также из-за рубежа стали гостями Balloon Festival.
Полеты на воздушном шаре пользуются большой популярностью во всем мире. Основная цель проведения этого празднества - способствовать развитию туризма. Полет на воздушном шаре - прекрасная возможностей получить незабываемые впечатления. Ежегодно в разных странах мира проводятся фестивали воздушных шаров, и туристы с большой охотой посещают места, где их проводят.
Самые известные рекорды
Воздушный шар или аэростат - фактически транспортное средство, которое наполняется нагретым воздухом или легкими газами, такими как гелий или водород, и в конечном счете может летать. Профессия специалиста, пилотирующего их, называется «пилот воздушного шара». Полет на шаре обычно занимает час времени, иногда больше. Корзина воздушного шара, в зависимости от размера, может вмещать от 12 до 16 пассажиров.
7 января 1785 года был впервые совершен полет на воздушном шаре. Французский воздухоплаватель Жан-Пьер Франсуа Бланшар и американский естествоиспытатель доктор Джон Джеффрис совершили перелет через пролив Ла-Манш, разделяющий Францию и Англию. Спустя два часа после старта воздушный шар из окрестностей Дувра (Англия) опустился у французских берегов - в Кале, власти которого присвоили отважным аэронавтам звание почетных граждан.
Один из самых интересных фестивалей воздушных шаров проводится в Альбукерке (США). Мероприятие в первый же год (1972) привлекло тысячи участников и стало одним из крупнейших развлечений в стране. Полеты на воздушных шарах в настоящее время регулярно проводятся в Канберре (Австралия), Бристоле (Великобритания), Шато-д'О (Швейцария), Квебеке (Канада), Великих Луках (Россия), Каппадокии (Турция) и др.
В 1981 году воздушный шар Double Eagle IV пересек Тихий океан. Пилотируемый Беном Абруццо, Ларри Ньюманом, Роном Кларком и Роки Аоки шар вылетел из Нагашими (Япония) и приземлился через 84 часа 31 минуту в национальном лесу Мендосино в Калифорнии. Таким образом был установлен новый рекорд дальности полетов - 5768 миль.
А в 1987 году произошел первый полет на воздушном шаре над Атлантикой. Ричард Брэнсон (Англия) и Пер Линдстранд (Швеция) пересекли Атлантический океан из США в Англию на тепловом воздушном шаре, преодолев расстояние в 4947 км за 33 часа. В то время это был самый большой в истории воздушный шар объемом 64 тыс. куб. м.