Rəşad ƏHMƏDZADƏ: “Peşəkar potensialımız ildən-ilə artır və bunu başqa ölkələrdə də görür və qeyd edirlər”
Abdulla Şaiq adına Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrı iyulda 93-cü  mövsümünü başa vurub. 1931-ci ildə ən gənc tamaşaçılar üçün maarifləndirmə, tərbiyə və təhsil məqsədilə yaradılmış teatr indi də bu funksiyalarını itirməyib. Teatrın repertuarında 44 tamaşa var. Bu tamaşalar uşaqların başa düşə və qavraya biləcəyi bir dildə kiçik izləyicilərinə nəyin ağlabatan, xeyirxah və əbədi olduğunu öyrədir, onlara nəyin “yaxşı” və “pis” olduğunu anlamaq imkanı verir. Teatrın missiyası kifayət qədər yüksək və nəcibdir. Balaca tamaşaçılarını “teatr” adlı sənət sevgisinə “yoluxdurmaq” amilini də nəzərə alsaq, bu missiyanın əhəmiyyəti yüz dəfələrlə artır!
Bu mövsümdə teatrın repertuarına “Dovşanın ad günü”, “Ələddinin sehrli çırağı”, “Sağ qalmaq”, “Melisa”, “Lokomotiv və vaqonlar” premyera tamaşaları daxil edilib. Əslində, teatr uşaqlar və onların valideynləri ilə daim dialoqdadır. Həm də təkcə doğma şəhərimizdə deyil. Belə ki, Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin qastrol proqramı çərçivəsində Şuşa, Füzuli, Laçın, Zəngilan və Hadrutda Kukla Teatrının tamaşalarına uşaqlar və onların valideynləri baxıblar. Ən gənc tamaşaçılar üçün sənət vasitəsilə xalqımıza xidmət etmək missiyası təkcə vacib deyil, həm də çox məsuliyyətlidir. Bu məqamda qeyd edək ki, teatrda tamamilə hər kəs onlara həvalə edilmiş missiyanın əhəmiyyətini dərk edir. Onlar əsl sənət ideyasına xidmət edirlər. Söhbət teatr nağıl personajlarının obrazlarında əks olunan uşaqların dünyanı araşdırmaq istəyini təmin edən sənətdən gedir.
Teatrın direktoru – Azərbaycanın Əməkdar mədəniyyət işçisi Rəşad Əhmədzadə ilə bu nadir sənət növünün bütün incəlikləri və xüsusiyyətləri haqqında söhbətləşdik.
Qeyd edək ki, o, Bakıda doğulub boya-başa çatıb. Teatr istehsalının sirlərini Musiqili Komediya Teatrında öyrənib. Burada R.Əhmədzadə texnik-radist, işıqçı, işıqlandırma üzrə rəssam, səs rejissoru, inzibatçı, bədii quruluş hissə müdirindən tutmuş direktorunun müavininə qədər praktiki peşəkar inkişafın bütün mərhələlərindən keçib. 2010-cu ildə Abdulla Şaiq adına Azərbaycan Kukla Teatrının direktoru, 2011-ci ildən isə UNIMA Azərbaycan Milli Mərkəzinin rəhbəri vəzifəsinə təyin edilib. 2017-ci ildə Azərbaycanın Əməkdar mədəniyyət işçisi fəxri adına layiq görülüb, Yaxın və Uzaq Xarici Ölkələr Teatrları Assosiasiyasının üzvüdür (2024, Sankt-Peterburq).
- Teatrın repertuarında 44 tamaşa var. Onlardan neçəsi rus dilindədir?
- On iki. Cümə, şənbə və bazar günləri tamaşalar qoyuruq. Onlardan biri rus dilindədir.
- Demək, teatrda iki truppa var: azərbaycandilli və rusdilli?
- Teatrımızın aktyorları iki dildə oynayırlar.
- Bəs teatra aktyor qəbulu üçün iki dil bilmək əvəzolunmaz şərtdirmi?
- Xeyr. Vacib şərt odur ki, aktyor çevik olmalıdır. Xüsusilə fiziki olaraq. Bu, mühüm keyfiyyətdir.
- Çünki aktyorun bədəninin plastik azadlığı ona səhnədə elə inandırıcı nağıl personajları yaratmağa imkan verir ki, uşaqlar inandırıcı aktyorluğa qərq olaraq bu kuklanı idarə edən, onu peşəkar ifası ilə canlandıran aktyorun fərqinə varmırlar. Yəni onlar yalnız kukla görür və onu canlı kimi qəbul edirlər.
- Teatr truppasına yeni əməkdaşlar necə cəlb olunurlar?
- Yaxşı sualdır! Təəssüf ki, Azərbaycan Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində hələ də kukla teatrı üçün aktyor hazırlığı fakültəsi açılmayıb. Bizə Dram teatr və kino aktyoru fakültəsinin məzunları müraciət edirlər.
- Bu, pisdir?
- Belə deməzdim. Bizim teatrda çox yaxşı aktyor və aktrisalarımız çalışır. Onların hamısı universitetimizin məzunlarıdır. Amma bizə gələndə onları kukla teatrının tarixi, kukla teatrının növləri ilə tanış etmək üçün tam bir il vaxt lazımdır. Onlara həm kukla, həm də tamaşaçı ilə verbal və qeyri-verbal ünsiyyət növlərini, ən sadə teatr kuklalarının yaradılması üzrə işin əsas mərhələlərini öyrədir və bunu aydın şəkildə nümayiş etdiririk. Onlara kukla tamaşası və rolu üzərində işləməyin əsas mərhələlərini mənimsəməyi də öyrədirik. Bir sözlə, əgər aktyorlar barmaq, çubuqla idarə olunan, ölçülü kuklalar və marionet kuklaları ilə işləmək vərdişlərinə universitetdə yiyələnsələr, Kukla Teatrının aktyoru ixtisasına keçmək prosesi daha məhsuldar ola bilər.
- Bəlkə bu, ixtisaslı pedaqoqların olmaması ilə bağlıdır?
- Xeyr. Ölkəmizdə bu sahə ilə bağlı mütəxəssislər var.
- Bəlkə müvafiq qurumlara bununla bağlı müraciət etmək lazımdır?
- Teatrın bədii şurası belə bir fakültənin açılması ilə bağlı həm Təhsil Nazirliyinə, həm də Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinə müraciət etmək variantını nəzərdən keçirir.
- Kollektivin qastrol və festival həyatı haqqında bizə məlumat verərdiniz. Axı, teatrınız Kukla Teatrının təbliğində çox fəal rol oynayır...
- Bəli, bu belədir. 2010-cu ildən biz Avropa və Asiya ölkələrinə səfərlər edir, qastrollarda olur və beynəlxalq festivallarda iştirak edirik.
- 2023-cü ilin dekabrında teatrınız aktyorları XX Beynəlxalq Bursa Qaragöz Kukla və Kölgə Oyunları Festivalında “Məlikməmməd” tamaşası ilə iştirak edərək, mədəni sensasiya yaratdılar. Bəs ötən teatr mövsümündə sizin teatr hansı ölkəyə səfər edib?
- Bursada keçirilən festivalla bağlı bir məsələni əlavə etmək istərdim. Orada Türkiyə kukla və uşaq teatrlarından başqa, Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan və Qırğızıstandan olan kuklaçılar iştirak ediblər. Bundan başqa, festivalda Beynəlxalq Kukla Teatrları Assosiasiyası çalışıb. Onlar bu bayramda iştirak edən aparıcı mütəxəssislər idilər. Festivalda tamaşaların müzakirəsi ilə yanaşı, yaradıcılıq müzakirələri və peşəkar təcrübə mübadiləsi aparılıb. Festivalda iştirak edən ölkələr müxtəlif teatr və mədəniyyət mərkəzlərində öz kukla tamaşalarını nümayiş etdiriblər. Biz isə “Məlikməmməd” tamaşasını türkiyəli tamaşaçılara təqdim etdik.
- Tbilisidə keçirilən Uşaq və Gənclər üçün Beynəlxalq Teatr Festivalında teatr kollektivinin iştirakı sizi hansı məqamlarla sevindirib?
- Bu yaradıcılıq forumu çərçivəsində teatr kukla sənətinin müxtəlif istiqamətləri üzrə kurslar və qısamüddətli treninqlərlə yanaşı, aktyor-kuklaçı olmaq istəyənlər üçün dərslər, peşəkar təcrübə mübadiləsi, ustad dərslərinin təşkili də keçirilib.
- Teatrın kollektivi rəhbərliyiniz altında dünyanın mədəni məkanına fəal inteqrasiya edir, Azərbaycan kukla teatrı yaradıcılıq uğurlarını təbliğ edir. Yəni siz boş oturmursunuz. Siz hər zaman yeni yaradıcılıq üfüqləri axtarışındasınız. Bəs yeni perspektivlər varmı?
- Bəli. İyun ayında Qaraqalpaq Dövlət Kukla Teatrı ölkəmizdə səfərdə olub. Kollektivin ölkəmizdə olduğu müddətdə teatrlarımız arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilənin imzalanması mərasimi keçirilib. Bu sənəddə mübadilə turlarının, ustad dərslərinin təşkili, birgə istehsalın hazırlanması kimi məsələlər öz əksini tapıb.
- Demək, bu hadisə ötən teatr mövsümünün sonunda ən mühüm hadisə olub?
- Bunu ən mühüm haidsələrdən biri kimi xarakterizə edərdim. Bədii Şuranın fikrincə, bu il də yüksək yaradıcılıq və peşəkar nəticələr əldə etmiş aktyorları və əməkdaşlarını hər zaman olduğu kimi diplomlarla təltif etməklə mövsümü bağladıq.
- Bu, artıq ənənə halını alıb?
- Bəli, artıq uzun müddətdir ki, bunu həyata keçiririk.
- Demək istəyirsiniz ki, həm siz, həm də Bədii Şura üzvləri qiymətləndirmə  meyarlarında tamamilə qərəzsizdir?
- Əminliklə söyləyə bilərəm ki, bu belədir. Bizim teatrda başqa cür ola bilməz. Əgər yaradıcılıq prosesinə obyektiv qiymət verilməsə, aktyorlara tam yaradıcılıq və peşəkar fəaliyyət üçün heç bir motivasiya olmayacaq. Axı, biz paytaxt teatrı olsaq da, hələ 1997-ci ildə verilən “Aparıcı teatr”dan yüksək statusa layiq görülməmişik. Bizim peşəkar potensialımızın səviyyəsi ildən-ilə artır və bunu başqa ölkələrdə görür və qeyd edirlər. O cümlədən bütün beynəlxalq festivallarda.
- Bəlkə bu sualları Mədəniyyət Nazirliyinə ünvanlamağa dəyər?
- Ola bilər! Bu arada, icazənizlə, mövsümün yekunlarına görə diplom şəklində daxili teatr mükafatı əldə edən əməkdaşlarımızın adlarını açıqlamaq istərdim...
- Əlbəttə! Əminəm ki, jurnalımızın oxucularına bu barədə məlumat əldə etmək maraqlı olacaq.
- Əla! Səmərəli yaradıcılıq fəaliyyətinə görə diplomla təltif olunan əməkdaşlar teatrın baş rejissoru Anar Məmmədov, baş rəssamı İqbal Əliyev və rəssam Rəna Abbasova, dram aktyorları Səriyyə Mansurova, Aygül Ağayeva, Araz Həsənli, Cavid İbrahimov, Elgün Həmidov, Səbinə Məmmədova, həmçinin Cavid Hüseynov, Dilşad Cəfərli və Tural Həsənovdur.
- Biz də öz növbəmizdə diplom sahiblərini təbrik edir, kollektivə milli teatr sənəti naminə yeni yaradıcılıq və peşəkar uğurlar arzulayırıq. Növbəti teatr mövsümündə teatrın akademik status qazanmasını arzu edirik.

Rashad Ahmedzade: "Our professional potential is growing yearly, a trend that is being noticed and noted in other countries."
The Abdulla Shaig Azerbaijan State Puppet Theatre was established in 1931 with the objective of providing entertainment for young audiences, coupled with educational and moral guidance. This mission remains intact to this day. The theatre's repertoire comprises 44 performances, which are presented in a language of action that is accessible to children. These performances educate young spectators about reasonable, good, and eternal concepts, equipping them with the ability to distinguish between good and bad. The mission is of a considerable and commendable nature. Furthermore, if we consider the impact of fostering an appreciation for theatre among young audiences, the significance of this mission is magnified considerably.
During the course of this season, the repertoire of the theatre was augmented with the inaugural performances of Rabbit's Birthday, Aladdin's Magic Lamp, Staying Alive, Melissa, and Steam Engine and Wagons. The theatre maintains a constant dialogue with children and their parents. Moreover, this is not limited to its home-town. In the context of the Ministry of Culture of Azerbaijan's touring programme, children and their parents were able to attend performances by the Puppet Theatre in Shusha, Fuzuli, Lachin, Zangilan and Hadrut. The responsibility of serving the nation through the medium of art for the youngest spectators is a significant and weighty one. It is evident that all members of the theatre are fully cognizant of the significance of the mission they have been entrusted with. Furthermore, they serve with sincerity, honesty, and dedication to the concept of authentic art. The art in question satisfies the child's desire to learn about the world, as reflected in the images of theatrical fairy-tale characters.
In this discussion, we examine the nuances and idiosyncrasies of this distinctive art form with the theatre's director, Rashad Ahmedzade, who has been honoured with the title of Worker of Culture of Azerbaijan.
Rashad Ahmedzade was born and raised in Baku. He studied the intricacies of theatrical production at the Musical Comedy Theatre, where he acquired the insights of practical professional development from a diverse range of professionals, including a radio technician, lighting technician, lighting designer, sound engineer, administrator, and head of the production department, up to the deputy director of the theatre. In 2010, he was appointed director of the Abdulla Shaig Puppet Theatre, and since 2011 he has served as head of the Azerbaijan National Centre UNIMA. In 2017, he was awarded the honorary title of Honoured Worker of Culture of Azerbaijan and is currently a member of the Association of Theatres of Near and Far Abroad (2024, St. Petersburg).
"Your theatre's repertoire comprises 44 plays. How many of them are in Russian?"
"We have a total of twelve plays in our repertoire. The theatre performs plays on Friday, Saturday and Sunday. One of the plays is performed in Russian."
"So there are two distinct companies within the theatre—performing for Azerbaijani and Russian-speaking audiences separately".
"Yes, our actors are proficient in both languages and perform in both, too."
"Is bilingualism a prerequisite for actors seeking admission to the theatre?"
"It is not a requirement. What is required is that the actor must possess the ability to portray a character through the use of physical expression. This is particularly the case in regard to physical attributes. It is a significant attribute."
"The rationale behind this approach is that the physical flexibility and mobility of the actor allows them to embody characters from fairy tales with remarkable authenticity. When children are fully engaged in the performance, they are unaware of the actor's role in guiding the puppet-like character. This immersive experience is made possible by the actor's adeptness in bringing the character to life through their professional performance. The audience perceives the puppet as a living entity."
"And on what basis is the theatre company replenished? "
"This is indeed a good question. Unfortunately, the University of Culture and Arts has not yet established a faculty for training actors for puppet theatre. We have graduates of the Faculty of Dramatic Theatre and Cinema who come to us."
"Is that a bad thing?"
"I did not say that. The theatre is fortunate to have a roster of accomplished actors and actresses. All of the aforementioned individuals are graduates of our institution of higher education. However, when they join us, it takes approximately one year to familiarise them with the history of puppet theatre and the various types of puppet theatre. The curriculum includes instruction in verbal and non-verbal communication techniques for both the puppet and the spectator. It also encompasses the teaching of the fundamental stages of puppet construction and performance. In conclusion, the process of attaining the qualification of a puppet theatre actor could be more efficacious if they were to acquire the skills of working with finger, cane, growth and marionette puppets at university."
"Might this be attributable to a lack of qualified educators?"
"This is not the case. There are professionals in this country who possess the requisite expertise."
"It may be beneficial to submit a formal request."
"The theatre's artistic council is contemplating the possibility of petitioning the Ministry of Education and the University of Culture and Arts for the establishment of such a faculty."
"Good. Please provide a detailed account of the company's engagement with touring and festival activities. The theatre plays an active role in the promotion of national puppet theatre art. "
"Affirmative. Since 2010, the theatre has undertaken tours of countries in Europe and Asia, participating in international festivals."
"In which locations did the theatre perform during the previous season? In December 2023, your actors joined the 20th International Puppet and Shadow Theatre Festival Karagöz in Bursa, Türkiye, where they presented the performance Melik Mammad and achieved considerable acclaim."
"As to the festival in Bursa, in addition to Turkish puppet and children's theatres, puppeteers from Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, Turkmenistan and Kyrgyzstan participated. The International Association of Puppet Theatres, comprising leading specialists in the field, played a pivotal role in the organisation of the festival. In addition to discussions of performances, there were also creative discussions and an exchange of professional experience.
"The participating countries presented their puppet shows in a variety of theatre and cultural centres. We presented the play Melik Mammad to a discerning Turkish audience."
"What were the highlights of the theatre team's participation in the International Theatre Festival for Children and Youth, held in Tbilisi, Georgia?"
"This creative forum included classes for novice puppet actors, exchange of professional experience, organisation of master classes, as well as courses and short-term training in various areas of theatre and puppetry. "
"The theatre team, under your leadership, is actively engaged in the process of integrating into the global cultural community, thereby promoting the creative achievements of puppet theatre in Azerbaijan. You do not simply observe from a passive position. You are consistently engaged in the pursuit of novel creative frontiers. Are there any new perspectives to be considered?"
"That's right. In June, a delegation from the Karakalpak State Puppet Theatre visited our country. During the course of the team's stay in our country, a ceremony was held to sign an agreement between our theatres on cooperation. The document outlines a number of key areas of collaboration, including the organisation of exchange tours, the delivery of masterclasses, and the preparation of joint productions."
"Thus, this event constituted the most significant occurrence at the conclusion of the theatrical season that had elapsed?"
"I would still contend that it was one of the most significant events of the season. As is customary at the conclusion of the theatrical season, the Arts Council bestowed diplomas upon those actors and personnel who, in the Council's estimation, demonstrated exemplary creative and professional achievements during the preceding year."
"Is this is a tradition?"
"Yes. A long-standing and enduring tradition."
"Are you saying that both you and the members of the Arts Council are wholly impartial in your evaluation criteria?"
"This is precisely the point that I am attempting to make. This is the only methodology that is applicable within our theatrical context. In the absence of an objective assessment of the contribution made to the creative process, there is no incentive for actors to engage fully with the creative and professional aspects of their role. It should be noted that, despite the fact that we are a metropolitan theatre, we have not yet been awarded a higher status than that of a "Leading Theatre", which was awarded to us in 1997. The level of our professional potential is on a trajectory of growth and improvement on an annual basis, a fact that is becoming increasingly recognised and acknowledged in other countries. Furthermore, this is evident at all international festivals."
"It may therefore be advisable to submit these queries to the Ministry of Culture for their consideration."
"It is a possibility. In the meantime, it is my privilege to announce the names of our esteemed colleagues who, at the conclusion of the season, were duly recognised with an in-theatre award in the form of a diploma."
"Fair enough. I am sure that our readers will be interested to learn more about this topic."
"Excellent! Those employees who were awarded diplomas for their fruitful creative activity include the theatre's chief director, Anar Mammadov; chief artist, Iqbal Aliyev; and the artists Rana Abbasova and Javid Huseynov. In addition, the following drama actors were awarded diplomas: Sariya Mansurova, Aygul Aghayeva, Araz Hasanli, Javid Ibrahimov, Elgun Hamidov, Sabina Mammadova, as well as Dilshad Jafarli and Tural Hasanov. "
"We congratulate the diploma holders and wish the team continued success in their creative and professional endeavours, for the benefit of national theatre art. And we hope that in the forthcoming theatrical season, the institution will be designated an academic theatre."