Bakı və Roma ikitərəfli əməkdaşlıq tarixində yeni səhifə açır
Ən mötəbər iqtisadi tədbirlərdən biri olan Beynəlxalq Çernobbio Forumunun 50 illik yubileyi təntənəli şəkildə qeyd edilib. Bu qapalı xarakterli beynəlxalq iqtisadi konfrans hər il İtaliyanın “The European House – Ambrosetti” beyin mərkəzi tərəfindən təşkil olunur və adətən, sentyabrın əvvəlində İtaliyanın rəngarəng Komo gölünün sahilindəki “Villa d'Este”də keçirilir.
Bu il forumda altı dünya lideri iştirak edib: Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, İtaliya Nazirlər Şurasının sədri Ciorcia Meloni, Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski, Macarıstanın Baş naziri Viktor Orban və İordaniya Kraliçası Raniya əl-Abdullah.
“Rəqabətli strategiyalar üçün bu günün və sabahın ssenarisi” mövzusunda keçirilən forumun gündəliyinə ən aktual məsələlər daxil edilib: Rusiya-Ukrayna və ümumilikdə beynəlxalq münaqişələr və onların diplomatik həlli yolları; yeni dünya nizamı və geosiyasi dəyişikliklər və onların dünya iqtisadiyyatına təsiri. Bundan əlavə, süni intellektə və onun bütün sənaye sahələrinə artan təsiri, həmçinin beynəlxalq təhlükəsizlik və Avropa müdafiəsinə diqqət yetirilməklə, texnoloji yeniliklər müzakirə edilib. Bu il forum çərçivəsində “Dünyaya 50 illik baxış” adlı fotosərgi də təşkil olunub.
Yeni əməkdaşlıq istiqamətləri
İtaliya bu gün Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşıdır. 2023-cü ildə ölkələr öz aralarında 15,7 milyard dollar dəyərində ticarət aparıblar ki, bunun da 0,5 milyardı Azərbaycana idxal, 15,2 milyardı isə İtaliyaya ixrac edilib. Azərbaycan 85% payla İtaliyanın Cənubi Qafqaz ölkələri arasında əsas ticarət tərəfdaşıdır. 2023-cü ildə İtaliyanın Azərbaycanın xarici ticarət dövriyyəsində iştirakı 30,65% (1-ci yer) təşkil edib. O cümlədən idxalda - 2,76% (7-ci yer), ixracda - 44,86% (1-ci yer). Ölkəmiz İtaliyanın bir nömrəli neft və iki nömrəli qaz tədarükçüsüdür.
İtaliyanın işgüzar dairələri Azərbaycana böyük investisiyalar qoyur və bir sıra beynəlxalq əhəmiyyətli layihələrdə iştirak edirlər. Təkcə onu demək kifayətdir ki, bizim İtaliya kapitalı ilə sənaye, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, tikinti, ticarət, xidmət və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 100-dən çox kommersiya strukturumuz var.
Artıq müdafiədən tutmuş enerjiyə qədər bütün sahələrdə strateji tərəfdaşlığı fəal şəkildə inkişaf etdirən iki ölkə qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından daha nə edə bilər?! Son danışıqların nəticələri və imzalanmış sənədlər aydın şəkildə göstərib ki, Bakı və Roma ictimaiyyəti necə təəccübləndirəcəyini bilir və tərəflərin can ata biləcəkləri hədəflər mövcuddur.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev forumda iştirakdan bir gün əvvəl İtaliyaya səfər edib və onun səfərinin proqramı, təbii ki, Çernobbioda “Yeni geosiyasi şəraitdə Azərbaycanın rolu” adlı sessiyadakı çıxışı ilə məhdudlaşmayıb.
Səfər İtaliya Prezidenti Sercio Mattarella ilə birgə işçi nahar ilə başlayıb. İşçi naharda İtaliyanın xarici işlər naziri və Baş nazirin müavini Antonio Tayaninin də iştirak etdiyi bildirilib. İki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq, o cümlədən TAP layihəsinin həm İtaliyanın, həm də Avropa İttifaqının (Aİ) enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində əhəmiyyəti müzakirə edilib. Bu məqamda qeyd edək ki, ötən il “Şahdəniz-2”dən hasil edilən 10 milyard kubmetrə yaxın qaz TAP boru kəməri vasitəsilə İtaliyaya ixrac edilib. Yəni Azərbaycandan Avropaya tədarük edilən “mavi yanacağ”ın böyük hissəsi İtaliyanın payına düşüb.
Liderlər iki ölkə arasında humanitar və mədəni əlaqələrin önəminə toxunub, ADA Universiteti ilə İtaliyanın beş universiteti arasında birgə layihə çərçivəsində yaradılan İtaliya-Azərbaycan Universitetinin fəaliyyətini qeyd ediblər.
Bundan başqa, prezidentlər iqlim gündəliyinə də diqqət yetiriblər. Bu ilin noyabrında BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi etməsi münasibətilə Azərbaycan tərəfini təbrik edən S.Mattarella ölkəsinin bu çox əhəmiyyətli tədbirdə yüksək səviyyəli nümayəndə heyəti ilə təmsil olunacağını qeyd edib. Rəsmi Roma da COP29-un uğurla keçirilməsi üçün lazımi dəstəyi göstərmək niyyətini təsdiqləyib. Prezident İlham Əliyev qarşıdan gələn konfrans çərçivəsində iqlim dəyişikliyi ilə bağlı beynəlxalq məsələlərdə Azərbaycanın İtaliya ilə əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.
Liderlər, həmçinin çoxsaylı İtaliya şirkətlərinin Azərbaycanda fəaliyyətinə, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda bərpa-quruculuq işlərində, muzeylərin tikintisi və digər layihələrin həyata keçirilməsində iştirakına da toxunublar.
Daha sonra İlham Əliyev və Ciorcia Meloni arasında danışıqlar olub. Danışıqları dəyərləndirən İtaliyanın Baş naziri “X” sosial şəbəkəsindəki hesabında görüşün çox məhsuldar keçdiyini, tərəflərin İtaliya-Azərbaycan ikitərəfli münasibətlərinin gündəliyi ətrafında ətraflı müzakirələr apardıqlarını və əməkdaşlığın yeni istiqamətlərini müəyyənləşdirdiklərini qeyd edib. Bu kontekstdə İtaliyanın “Eni S.p.A.” şirkəti ilə SOCAR arasında əlaqələrdən, bu şirkətlərin üçüncü ölkələrdə birgə layihələrdə iştirakının mümkünlüyündən danışılıb.
Digər ölkələrdə birgə investisiya layihələrinin həyata keçirilməsi məsələsinə də toxunulub. Orta Dəhlizin əhəmiyyəti vurğulanıb və İtaliya şirkətlərinin də bu dəhlizin imkanlarından istifadəsi perspektivləri müzakirə olunub.
İmzalanmış sənədlərə əsasən, Bakı və Roma enerji sektorunda əməkdaşlığı yeni istiqamətlər vasitəsilə gücləndirmək qərarına gəliblər. Belə ki, Prezident İlham Əliyevlə Baş nazir Corcia Meloninin görüşündən sonra üç sənəd imzalanıb: SOCAR, “Eni S.p.A.” və Azərbaycanın Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında bioyanacaq və bioxammal sahəsində Anlaşma Memorandumu, SOCAR və “Eni S.p.A” arasında enerji təchizatı təhlükəsizliyi məqsədilə hasilat və midstrim sahəsində neft-qaz layihələri üzrə əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu və SOCAR və “Eni S.p.A” arasında enerji keçidi və istixana qazlarının azaldılması sahəsində Anlaşma Memorandumu.
“Prezident İlham Əliyevlə görüşdə ölkələrimiz arasında tərəfdaşlığın strateji xarakteri və Azərbaycanın COP29-a sədrliyi ilə əlaqədar enerjidən başlayaraq maraq doğuran bütün sektorlarda əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi öhdəliyi təsdiqlənib”, - C.Meloni vurğulayıb.
“Eni S.p.A.”nın bəyanatında isə qeyd olunub ki, SOCAR ilə imzalanmış sazişlər İtaliya şirkətinin 2050-ci ilə qədər karbon neytrallığına nail olmaq üçün dekarbonizasiya strategiyasına uyğundur və İtaliya və Avropada enerji təhlükəsizliyinin və təchizatının rəqabət qabiliyyətini təmin etmək üçün gələcək əməkdaşlığın müəyyənləşdirilməsinə töhfə verir.
Eyni zamanda İtaliyanın enerji nəhəngi əldə olunan razılaşmaların bəzi detallarını açıqlayıb. Buraya Avropa və İtaliyanın enerji təhlükəsizliyini gücləndirmək üçün karbohidrogenlərin kəşfiyyatı və hasilatı sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, istixana qazlarının emissiyalarının azaldılması sahəsində əməkdaşlıq və ən qabaqcıl mövcud texnologiyalardan istifadə etməklə Azərbaycanda mədənçıxarma sektorunda enerji səmərəliliyinin artırılması daxildir. Həmçinin bunlara müxtəlif sənaye sektorlarında mövcud zavodlardan karbon qazının tutulması və daşınması, Azərbaycandakı yataqlarda saxlanılması və istifadəsi, bərpa olunan enerjinin inkişafı layihələri üçün imkanların müəyyən edilməsi daxildir.
Bundan əlavə, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə birlikdə üçtərəfli memorandum çərçivəsində bioyanacaq istehsalı zəncirində əməkdaşlıq imkanları araşdırılacaq, Azərbaycanda və Qafqaz regionunda deqradasiyaya uğramış torpaqlarda enerji bitkilərinin inkişafı layihələri, taxılla əkin dövriyyəsində ikinci əkinlərin tətbiqi və s. qiymətləndiriləcək.
Göründüyü kimi, Bakı və Roma kifayət qədər maraqlı və perspektivli istiqamətlər vasitəsilə ikitərəfli əməkdaşlıq tarixində yeni səhifə açır.
Xüsusilə bioyanacaq üzərində dayanmaq istərdim. Məhsul yenidir, bu istiqamətdə tədqiqatlar davam edir, çünki bioyanacağın tam ekoloji cəhətdən təmizliyi onun yüksək qiyməti ilə yanaşı, suallar doğurur. Lakin bu, gələcək üçün yaxşı təməldir, çünki bu bazarın yaxşı perspektivləri var. Bu gün qlobal bioyanacaq bazarı gündə 1,89 milyon barel neft ekvivalentində qiymətləndirilir. Bu göstəricinin 2029-cu ilə qədər 2,44 milyon barelə çatacağı gözlənilir. Proqnoz dövründə (2024-2029) orta illik artım tempi isə 5,20% olacaq.
Beləliklə, əgər biz birgə səylərlə ekoloji cəhətdən təmiz yanacaq istehsalına nail ola bilsək, bu, yerli neft emalı tarixində inqilab olacaq. Bu, Azərbaycana istixana qazlarının tullantılarının əhəmiyyətli dərəcədə azaldılması və dekarbonizasiya kimi məqsədinə nail olmağa imkan verəcək.
Qeyri-standart həllər
Azərbaycan lideri Beynəlxalq Çernobbio Forumunda çıxışında bildirib ki, Azərbaycan COP29-a ciddi hazırlıq görür və qlobal arenada müxtəlif aktorlar arasında körpülərin qurulması üzərində fəal çalışır.
“Biz bunu Azərbaycana olan ehtiramın təzahürü hesab edirik. Tarixdə ilk dəfə COP bizim regionumuzda keçiriləcək. Hər kəsə məlumdur ki, iqlim mövzusu ölkələri və xalqları ayıran bir mövzudur. Qarşılıqlı iddialar və ittihamlar var – kim planetimizə xələl gətirməkdə daha çox günahkardır, kim daha çox ödəməlidir və sair. Yəni beynəlxalq arenada qlobal aktor olmasaq belə, zənnimcə, qlobal Cənub və qlobal Şimal arasında körpülərin qurulması mümkündür”, - İlham Əliyev vurğulayıb.
Azərbaycan Prezidentinin çıxışından aydın olub ki, körpülərin qurulması təkcə iqlim gündəmindəki məsələlərin deyil, həm də beynəlxalq münaqişələrin və təbii qaz sahəsi ilə bağlı fikir ayrılıqlarının həlli deməkdir.
Belə ki, moderatorun Azərbaycanın Rusiya ilə Ukrayna arasında münaqişədən çıxış yollarının müzakirəsində iştirakının hipotetik mümkünlüyü ilə bağlı sualına Azərbaycan dövlət başçısı müsbət cavab verib.
“Bu gün bizim Rusiya və Ukrayna ilə çox yaxşı münasibətlərimiz var. Biz Ukrayna da daxil olmaqla, bütün ölkələrin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini güclü şəkildə dəstəkləyirik. Bununla yanaşı, biz Rusiyaya qarşı sanksiyalar kampaniyasına qoşulmamışıq və belə bir niyyətimiz yoxdur. Beləliklə, biz praqmatik münasibətlərin mövcudluğu fonunda rol oynaya bilərik. Biz heç vaxt bunun təşəbbüskarı olmamışıq, çünki bu işdə yaxından iştirak etmək istəyənlər kifayət qədərdir. Ancaq bizim iştirakımıza zərurət yaranarsa, buna hazırıq”, - İlham Əliyev əlavə edib.
Bundan başqa, Azərbaycan lideri bir daha təsdiqləyib ki, hazırda hər iki ölkə Rusiya qazının tranziti müqaviləsinin uzadılması və Azərbaycan qazının Rusiya və Ukrayna ərazisindən Avropaya nəqli ilə bağlı müzakirələri Azərbaycan vasitəsilə aparır.
“Ukrayna ərazisində qazın tranzitinin davam etdirilməsi ilə bağlı Rusiya, Ukrayna və Avropa təsisatları tərəfindən bizə müraciət edildi. Bir neçə aydır ki, biz ümumi məxrəcə gəlmək üçün böyük səylər göstəririk. Məlumdur ki, bu tranzit dayanarsa, - bu isə dekabr ayına təsadüf edəcək, - bir neçə Avropa İttifaqı ölkəsi təbii qazın fiziki əlçatanlığı ilə bağlı ciddi çətinliklərlə üzləşəcək. Biz, sadəcə, həmin ölkələri və Ukraynanı dəstəkləmək istəyirik. Çünki qazın tranziti dayandığı halda Ukraynanın qazpaylayıcı sistemi tamamilə iflic olacaqdır”.
Bununla yanaşı, Bakı gözləyir ki, göstərilən səylər nəticəsiz qalmayacaq və gözlənilən nəticəni verəcək.
“Bizdə müəyyən nikbinlik var. Çünki biz bu kontekstdə hər iki ölkə ilə təmasdayıq və görürük ki, ciddi irəliləyiş üçün zəmin var. Ancaq tərəfimdən təfərrüatların açıqlanması erkən olar. Burada uğura nail ola bilsək, zənnimcə, biz bütün regionu viran edən bu müharibəyə son qoymaq üçün əlavə addımlar ata bilərik”, - deyə İlham Əliyev bildirib.
Rusiya qazının Ukrayna ərazisindən tranzitinə dair müqavilənin başa çatmasına cəmi bir neçə ay qalıb. Odur ki, soyuq ayların ölkələrin bununla bağlı fikirlərinə təsir etməməsi üçün indidən razılığa gəlmək lazımdır.
Hazırda Azərbaycandan artıq 10 ölkə təbii qaz alır, onlardan 7-si Avropa İttifaqının üzvüdür. Bu il Azərbaycan qazının alıcılar klubuna Serbiya, Macarıstan, Sloveniya və Xorvatiya daxil olub. Azərbaycan Prezidenti eyham vurub ki, bu, son hədd deyil və Bakı hazırda azı daha üç Avropa ölkəsi ilə qaz tədarükü ilə bağlı danışıqlar prosesindədir. Bu o deməkdir ki, bizi tezliklə yeni sazişlər gözləyir. Qışın başlamasına az qalıb və çətin ki, “masa”nın o biri tərəfində olanlar müqavilələrin bağlanmasını qış gələnə qədər təxirə salmaq istəsinlər.

ЭНЕРГЕТИЧЕСКИЕ МОСТЫ
Одно из самых авторитетных экономических мероприятий - Международный форум в Черноббио торжественно отметил свой пятидесятилетний юбилей. Эта международная экономическая конференция закрытого характера ежегодно организуется итальянским аналитическим центром «Европейский дом - Амброзетти» и обычно проходит в начале сентября на Вилле д'Эсте на побережье красочного озера Комо в Италии.
В этом году в работе форума приняли участие шесть мировых лидеров: Президент Азербайджана Ильхам Алиев, председатель Совета министров Италии Джорджа Мелони, президент Украины Владимир Зеленский, премьер-министр Венгрии Виктор Орбан и королева Иордании Рания аль-Абдалла.
В повестку форума, прошедшего под девизом «Сегодняшний и завтрашний сценарий для конкурентных стратегий», были включены самые актуальные на текущий момент вопросы: российско-украинский и международные конфликты в целом и их дипломатические решения; новый мировой порядок и геополитические изменения, их влияние на мировую экономику. Кроме того, были обсуждены технологические инновации с акцентом на искусственный интеллект и его растущее влияние на все отрасли промышленности, а также международная безопасность и европейская оборона. В рамках форума в этом году еще была организована фотовыставка «50-летний взгляд на мир».
Новые направления сотрудничества
Италия сегодня главный торговый партнер Азербайджана. В 2023 году страны наторговали между собой на $15,7 млрд, из них 0,5 млрд пришлось на импорт в Азербайджан, а 15,2 млрд - на экспорт в Италию. Азербайджан является основным торговым партнером Италии среди стран Южного Кавказа с долей в 85%. В 2023 году участие Италии во внешнеторговом обороте Азербайджана составило 30,65% (1-е место). В том числе в импорте - 2,76% (7-е место), в экспорте - 44,86% (1-е место). Наша страна является для Италии поставщиком нефти №1 и поставщиком газа №2.
Итальянские деловые круги вкладывают крупные инвестиции в Азербайджан и участвуют в ряде проектов международного значения. Достаточно сказать, что у нас в сферах промышленности, сельского хозяйства, транспорта, строительства, торговли, услуг и других областях функционируют свыше 100 коммерческих структур с итальянским капиталом.
Что же еще могут предпринять в плане расширения взаимного сотрудничества две страны, которые уже активно развивают стратегическое партнерство по всем областям, начиная от обороны и заканчивая энергетикой?! Итоги последних переговоров и подписанные документы дали понять, что Баку и Рим умеют удивлять общественность и сторонам еще есть к чему стремиться.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев прибыл в Италию за день до участия в форуме, и программа визита, конечно, не ограничивалась лишь его выступлением на сессии «Роль Азербайджана в новых геополитических условиях» в Черноббио.
Визит начался с рабочего обеда с президентом Италии Серджио Маттареллой, на котором также присутствовал министр иностранных дел и вице-премьер Италии Антонио Таяни. Обсуждалось стратегическое партнерство между двумя странами, в том числе отмечалась значимость проекта ТАР в обеспечении энергетической безопасности и Италии, и Европейского союза. Для наглядности - в прошлом году по трубопроводу TAP только в Италию было экспортировано около 10 млрд кубометров газа со Стадии 2 проекта «Шахдениз», то есть львиная доля всех поставок азербайджанского «голубого топлива» в Европу.
Лидеры затронули также значимость гуманитарных и культурных связей между двумя странами, говорили о деятельности Итало-Азербайджанского университета, созданного в рамках совместного проекта Университета АДА и пяти итальянских высших учебных заведений.
Отдельно президенты остановились на климатической повестке. Поздравляя азербайджанскую сторону с проведением в Баку в ноябре этого года 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), С.Маттарелла отметил, что на этом фундаментальном мероприятии его страну будет представлять делегация высокого уровня. Официальный Рим также подтвердил намерение оказать необходимую поддержку для успешного проведения COP29. В свою очередь Ильхам Алиев заявил о готовности Азербайджана сотрудничать с Италией в международных вопросах изменения климата в рамках предстоящей конференции.
Коснулись лидеры и деятельности многочисленных итальянских компаний в Азербайджане, участия их, помимо прочего, в восстановительных и строительных работах в Карабахе и Восточном Зангезуре, строительстве музеев и реализации других проектов.
Затем последовали переговоры между Ильхамом Алиевым и Джорджей Мелони. Давая оценку переговорам, итальянский премьер написала в соцсети Х, что встреча оказалась весьма продуктивной, и стороны провели обстоятельные обсуждения по вопросам повестки дня итало-азербайджанских двусторонних отношений, определили новые направления сотрудничества. В этом контексте говорилось о взаимоотношениях между итальянской компанией Eni S.p.A. и SOCAR, о возможности участия этих компаний в совместных проектах в третьих странах.
Также затрагивался вопрос и о совместных инвестиционных проектах в других странах, подчеркивалась важность Среднего коридора и обсуждались перспективы использования возможностей этого коридора итальянскими компаниями.
Если судить по подписанным документам, то Баку и Рим решили усилить сотрудничество в сфере энергетики за счет новых направлений. Так, по итогам встречи Президента Алиева и премьер-министра Мелони были подписаны три документа: о взаимопонимании в сфере биотоплива и биосырья между SOCAR, Eni S.p.A. и Минсельхозом Азербайджана и о взаимопонимании между SOCAR и Eni S.p.A. по сотрудничеству в реализации совместных нефтегазовых проектов, а также по сотрудничеству в области энергетического перехода и сокращения выбросов парниковых газов.
«Встреча с Президентом Ильхамом Алиевым подтвердила стратегический характер партнерства между нашими странами и приверженность дальнейшему углублению сотрудничества во всех секторах, представляющих интерес, начиная с энергетики, в том числе в связи с председательством Азербайджана на СОР29», - подытожила Дж.Мелони.
Из заявления Eni S.p.A. выяснилось, что подписанные с SOCAR соглашения соответствуют стратегии декарбонизации итальянской компании по достижению углеродной нейтральности к 2050 году и способствуют определению дальнейшего сотрудничества для обеспечения энергетической безопасности и конкурентоспособности поставок энергоносителей в Италии и Европе.
При этом итальянский энергогигант раскрыл некоторые подробности достигнутых договоренностей. Это расширение сотрудничества в области разведки и добычи углеводородов для укрепления энергетической безопасности Европы и Италии, взаимодействие в сфере сокращения выбросов парниковых газов и повышения энергоэффективности в секторе добычи в Азербайджане за счет применения наилучших доступных технологий. К ним относятся решения по улавливанию и транспортировке углерода с существующих заводов в различных промышленных секторах, хранение и использование на месторождениях в Азербайджане, а также выявление возможностей для проектов по развитию возобновляемых источников энергии.
Кроме того, совместно с Минсельхозом в рамках трехстороннего меморандума будут изучены возможности сотрудничества в цепочке производства биотоплива, оценены проекты развития в Азербайджане и в Кавказском регионе энергетических культур на деградированных почвах, внедрение вторых культур в севооборот с зерновыми и т.д.
Баку и Рим, как видим, открывают новую страницу в истории двустороннего сотрудничества, причем за счет довольно интересных и перспективных направлений. Особо хочется остановиться на биотопливе. Продукт новый, исследования в этом направлении продолжаются, поскольку полная экологичность биотоплива вызывает вопросы вкупе с его высокой себестоимостью. Однако это хороший задел на будущее, поскольку данный рынок имеет хорошую перспективу. Сегодня объем мирового рынка биотоплива оценивается в 1,89 млн баррелей нефтяного эквивалента в сутки. Ожидается, что к 2029 году он достигнет 2,44 млн баррелей, при этом среднегодовой темп роста составит 5,20% в течение прогнозируемого периода (2024-2029).
Так что если общими усилиями удастся добиться производства экологически чистого топлива, это станет революцией в истории отечественной нефтепереработки. Не говоря уже о том, что позволит Азербайджану добиться заветной цели по существенному снижению выбросов парниковых газов и декарбонизации.
Нестандартные решения
В выступлении азербайджанского лидера в Черноббио говорилось, что Азербайджан ведет серьезную подготовку к проведению COP29 и активно работает над тем, чтобы навести мосты между различными игроками на мировой арене.
«Мы рассматриваем это (председательство в COP29) как знак уважения к Азербайджану. Это будет первое в истории мероприятие COP, проведенное в нашем регионе. Как все мы знаем, климатическая тема стала неким яблоком раздора между странами и народами, которые предъявляют взаимные претензии и обвинения в том, кто несет большую ответственность за нанесение ущерба планете и кто должен больше за это платить. Хотя Азербайджан и не является крупным игроком на международной арене, думаю, что мы можем навести мосты между Глобальным Югом и Глобальным Севером», - сказал И.Алиев.
Из дальнейшего выступления Президента выяснилось, что под наведением мостов подразумевается урегулирование не только вопросов климатической повестки, но и международных конфликтов и газовых разногласий.
Так, на вопрос модератора о гипотетической возможности участия Азербайджана в обсуждении вопросов выхода из конфликта между Россией и Украиной Президент Азербайджана ответил утвердительно. «Сегодня мы считаем наши отношения с Россией и Украиной очень хорошими. Мы решительно поддерживаем территориальную целостность и суверенитет Украины и всех стран. Но в то же время мы не были и не будем частью антироссийской санкционной кампании. Думаю, мы можем сыграть определенную роль с учетом прагматичности этих отношений. Мы никогда еще не инициировали этого. Я знаю, что есть много других желающих принять в этом участие. Но если потребуется наше участие, мы готовы», - добавил И.Алиев.
Кроме того, азербайджанский лидер еще раз подтвердил, что в настоящее время «фактически посредством Азербайджана» Москва и Киев ведут переговоры о продолжении транзита российского и поставках азербайджанского газа через Россию и Украину в Европу.
«Россия, Украина и европейские институты обратились к нам в связи с продолжением транзита газа по территории Украины. Несколько месяцев мы прилагаем большие усилия для того, чтобы прийти к общему знаменателю. Известно, что если транзит остановится, - а это придется на декабрь, - несколько стран Европейского союза столкнутся с серьезными трудностями с физической доступностью природного газа. Мы просто хотим поддержать эти страны и Украину, потому что если транзит газа остановится, то газораспределительная система Украины будет полностью парализована», - сказал он.
При этом в Баку ожидают, что прилагаемые усилия не окажутся напрасными и дадут ожидаемый результат.
«У нас есть определенный оптимизм, потому что в этом контексте мы находимся в контакте с обеими странами и видим, что есть почва для серьезного продвижения. Если мы сможем добиться здесь успеха, то думаю, сумеем предпринять дополнительные шаги для того, чтобы положить конец этой войне, разрушающей весь регион», - сказал И.Алиев.
Собственно, итогов долго ждать не придется, до завершения контракта на транзит российского газа через Украину остались считанные месяцы, и договариваться надо уже сейчас, пока холода не внесли свои коррективы в те или иные намерения.
В настоящее время газ из Азербайджана получают уже 10 стран, 7 из которых являются членами Европейского союза. В этом году в клуб покупателей азербайджанского газа вошли Сербия, Венгрия, Словения, Хорватия. Президент Азербайджана намекнул, что это далеко не предел, и Баку сейчас находится в процессе переговоров о поставках газа еще «как минимум с тремя европейскими странами». А значит, ждем новых договоренностей совсем скоро. До наступления зимы рукой подать, и вряд ли по ту сторону «стола» захотят тянуть с заключением контрактов до наступления зимы.