İsrail yalnız Qəzzada HƏMAS-ı deyil, həm də Livanda «Hizbullah»ı bitirmək qərarına gəlib
Livan və Suriyada əsasən iranpərəst «Hizbullah» qruplaşması üzvlərinin peycerlərinin kütləvi şəkildə partlaması bu hücumun İsrail tərəfindən təşkil olunduğuna dair çoxsaylı güman və versiyalara yol açıb. Yəhudi dövləti isə baş verənlərə aidiyyətinin olmadığını bildirir. Hadisə onunla maraqlıdır ki, bəşəriyyət, demək olar ki, unudulmuş peycerləri xatırlamaqla yanaşı, texnoloji inkişafın nə qədər təhlükəli olduğunu da bir daha görüb. Təbii ki, söhbət bu inkişafdan hərbi məqsədlərlə istifadə olunduğu haldan gedir. İndi söhbət faktiki olaraq, proksi-müharibədə yeni səhifənin açılmasından gedir. Artıq bu təcrübəyə başqa münaqişələrdə də əl atılacağı istisna deyil. Çünki o, kifayət qədər effektli alınıb.
Proksi təşvişi
İranın bütün Yaxın Şərq boyu dəstəklədiyi proksiləri üzləşdikləri miqyaslı hücumdan sonra tam qüvvələri ilə elektron qurğularını, onların nə qədər qorunduğunu yoxlamağa başlayıblar. Çünki İranın Yaxın Şərqdəki əsas müttəfiqi olan «Hizbullah» üzvlərinin istifadə etdikləri peycer və ratsiyalar kütləvi şəkildə partlamağa başlayıb. Bundan sonra İraqda və İordan çayının qərb sahilində İranla əlaqəli yaraqlılar elektron qurğuların yoxlanılmasına başlanıldığını, şəxsi elektron qurğulardan istifadə ilə bağlı yeni qaydaların tətbiq olunduğunu bəyan ediblər. Analitiklər bildirirlər ki, başqa qruplaşmaların istifadə etdikləri rabitə sistemləri daha təhlükəsiz olsa da, son partlayışlardan sonra onlar da yoxlamalara başlayıblar. Hətta çoxları artıq mobil telefonlardan imtina edir, digərləri ümumiyyətlə, portativ qurğuları istifadədən çıxarır. Bütün bu qruplaşmalar qurğulara hücumun İsrail tərəfindən təşkil olunduğuna əmindirlər.
İsrailin xüsusi xidmət orqanları isə qonşu ölkələrdə baş verənlərə praktik olaraq münasibət bildirmiş, Livan və Suriyada elektron qurğulara edilmiş hücumun arxasında onların dayandığına dair iddiaları şərh etməkdən boyun qaçırır. Əvəzində, ABŞ rəsmiləri «Vaşinqton post»a anonimliyin qorunması şərtilə verdikləri açıqlamalarda əməliyyatın arxasında İsrailin dayandığını etiraf ediblər. Onların sözlərinə görə, Təl-Əvivi bu haqda Vaşinqtona kəşfiyyat kanalları ilə məlumat verib.
Bu hücum nə formasına, nə miqyasına görə hər hansı hücuma bənzəyir. Çünki bu, adi rabitə qurğusunun müharibə silahına çevrildiyi ilk haldır. Hücuma sentyabrın 17-də başlanılıb və bir anda bütün Livan ərazisində, həmçinin qonşu Suriyada «Hizbullah» üzvlərinin istifadəsində olan minlərlə peycer partlayıb. Bu, insanların çox olduğu küçələrdə, mağazalarda böyük təşviş yaradıb. Cəmi bir neçə saat ərzində Livanın iri xəstəxanaları yaralılarla dolub.
Hücum sonrakı bir neçə gündə də davam edib və həmin günlərdə radiostansiyalar da daxil olmaqla, daha çox qurğu partlayıb. Livan Səhiyyə Nazirliyi hücum nəticəsində iki gün ərzində 40 nəfərin öldüyünü, 3 minədək insanın yaralandığını açıqlayıb.
«Hizbullah» lideri Həsən Nəsrullah sentyabrın 19-da etdiyi çıxışında hücumun qruplaşmayan «görünməmiş zərbə» vurduğunu etiraf edib. Qruplaşma tərəfdarlarına peycerləri bu ilin yazından paylamağa başlayıbmış. Hizbullahda düşünürlər ki, İsrail yaraqlıları məhv etmək üçün istifadə etdiyi kəşfiyyat məlumatlarını sındırılmış mobil telefonlardan əldə edə bilər. Yeri gəlmişkən, qruplaşma hərbçilərini hələ iyulda mobil telefonlardan istifadəni dayandırmağa çağırmışdı.
Maraqlıdır ki, «Hizbullah» hər zaman təhlükəsizlik sistemi ilə qürurlanıb, İsrailin «texnoloji ağlı» ilə sadə vasitələrlə mübarizə apardığını bildirib.
«Hizbullah»ı zəiflətmək
İsrailin məhsulun istehsalından son istehlakçıya çatdırılmasınadək olan prosesdə texniki qurğuların içərisinə partlayıcı quraşdırmaq bacarığı – həm də bu miqyasda – ən böyük təcrübəyə malik yaraqlıları belə, şoka salıb. İsrail xüsusi xidmət orqanlarının iranpərəst qruplaşma üzvlərinin aşağı texnologiyalı kommunikasiya şəbəkəsinə soxulmaq imkanı Suriyadan tutmuş, İraqa, Yəməndən tutmuş Fələstin ərazilərinədək bütün bölgə qruplaşmalarında ciddi narahatlıq yaradıb. Nəticədə, «Hizbullah» başda olmaqla, bir sıra qruplaşmalar Amerika və İsrail hədəflərinə hücumları gücləndirib. Yəmənin bir hissəsinə nəzarət edən, İran tərəfindən dəstəklənən husilər özlərini nisbətən təhlükəsizlikdə hiss edirlər, çünki İsraildən məsafəcə daha uzaqdadırlar. Onlar ölkənin telekommunikasiya təsisatlarına paytaxt Sanadan nəzarət edir. Bundan başqa, husilərin İsraillə miqyaslı münaqişəsi yoxdur, bu üzdən də yəhudi dövləti kəşfiyyatının orada belə gizli əməliyyat keçirməkdə maraqlı olması ehtimalı azdır.
Livana hücum isə İsraillə qarşıdurmada dönüş anı olub. Bu gün husilər belə, telekommunikasiya qurğuları ilə əlaqəli avadanlıqların tədarükçülər şəbəkəsinə yenidən baxmaq qərarına gəliblər. Çünki qeyd olunanlarla yanaşı, onlar da təhlükəsizliklərinə tam əmin deyillər.
Amma Təl-Əvivin əsas hədəflərindən biri hər zaman məhz «Hizbullah» olub. O, İsrailə coğrafi baxımdan bilavasitə yaxın olduğundan, yəhudi dövləti üçün daha əlçatandır. Başqa sözlə, qonşu Livan ərazisi kəşfiyyat məlumatlarının toplanılması və cənub qonşusuna qarşı əməliyyatların keçirilməsi üçün ideal məkandır. Zəif dövlət strukturları, siyasi parçalanma və iqtisadi kollaps isə qruplaşmanın bu ölkədə əl-qol açmaq üçün əlverişli şərait yaradır. Son günlər Livan məhz bu üzdən İsrailin əsas hədəfinə çevrilib. SAXAL-ın hədəfi «Hizbullah»ın mümkün qədər zəiflədilməsidir və İsrail rəhbərliyi bunu gizlətmir. Yəhudi dövləti peycerlərin partladılması və qruplaşmasının ən fəal üzvlərinin məhvi ilə artıq istəyinə nail olub. «Hizbullah»ın Livandakı infrastrukturuna zərbələr endirməklə isə Təl-Əviv qabaqlayıcı tədbirlər görür, eyni zamanda şimal sərhədində qüvvələr nisbətini dəyişir. «Söz verirəm ki, şimalda təhlükəsizlik balansını, qüvvələr balansını dəyişəcəyik. Biz məhz bununla məşğuluq. İsrail şəhərlərinə və vətəndaşlarına tuşlanmış minlərlə raket və mərmini məhv edirik», - deyə İsrailin müdafiə naziri Binyamin Netanyahu «X» sosial şəbəkəsindən yaydığı videomüraciətində bildirib.
Növbəti atəş Təl-Əvivin avtomatik telefon zəngləri, SMS-lər və hərbçiləri tərəfindən «sındırılmış» Livan radioları vasitəsilə ölkə vətəndaşlarına ünvanladığı müraciətdən sonra başlayıb. Müraciətdə livanlılar «Hizbullah»ın istifadəsində olan binalardan qaçmağa çağırılıb.
Eyni zamanda İsrail hökuməti öz əhalisinə də regionda vəziyyətin qızışa biləcəyinə dair xəbərdarlıq edib. Bu, yəqin ki, «Hizbullah» və İranın digər proksi-güclərinin mümkün qisas cəhdi ilə bağlıdır.
Yeni müharibə gözləntisində
İsrail Müdafiə Ordusu artıq bir neçə həftədir ki, bütün Livan ərazisində «Hizbullah»a məxsus olduğunu düşündüyü hədəflərə zərbələr endirir. Təl-Əvivi bildirir ki, bununla o, sərhəd atışması nəticəsində ev-eşiyini tərk etmiş on minlərlə israillinin təhlükəsiz şəkildə geri qayıtmasını təmin edəcək.
Bu arada, ABŞ Prezidenti Co Bayden Livanda sakitliyə nail olmağa çalışdıqlarını bildirib. «Mənə İsrail və Livandakı son hadisələr haqda məlumat veriblər. Komandam həmkarlarımız ilə daimi təmasdadır. Deeskalasiyaya nail olmaq istiqamətində işləyirik ki, insanlar təhlükəsiz şəkildə evlərinə dönə bilsinlər», - deyə Bayden BƏƏ Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Əl Nəhyan ilə Ağ Evdə keçirdiyi görüşbə bildirib.
Prezident seçkisi ərəfəsində olan ABŞ administrasiyası üçün regionda yeni eskalasiya arzulanan deyil. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, hazırkı administrasiyanın rəqibi Donald Tramp Amerikanın başına keçəcəyi təqdirdə regionda heç bir miqyaslı müharibənin olmayacağını bildirir.
Bununla yanaşı, Pentaqon Birləşmiş Ştatların Yaxın Şərqlə əlavə qoşun hissələri göndərəcəyini bəyan edib. Lakin müdafiə idarəsinin mətbuat katibi general-mayor Pet Rayder detallara getməyib, bölgəyə neçə hərbçinin göndəriləcəyini, onların vəzifəsinin nədən ibarət olacağını açıqlamayıb. Xatırladaq ki, hazırda regionda təxminən 40 min Amerika hərbçisi var.
İsrail «Hizbullah»a qarşı hücum əməliyyatlarını ABŞ-nin ehtiyatlı dəstəyi ilə həyata keçirir. Bayden administrasiyası artıq bir neçə aydır ki, Qəzza zolağındakı savaşla paralel gedən yəhudi dövləti ilə «Hizbullah»ın qarşılıqlı hücumlarından narahatlığını ifadə edir. Vaşinqtonun narahatlığı əsasən onunla bağlıdır ki, Yaxın Şərqdə münaqişənin daha geniş xarakter alması Amerika qoşunlarını açıq şəkildə İsrailin tərəfinə keçməsini şərtləndirə bilər. İsrailin əməllərini isə Vaşinqtonun NATO-dakı tərəfdaşları belə, tənqid edir. Məsələn, Avropa Komissiyasının nümayəndəsi Peter Stano yəhudi dövlətinin hücum zamanı hədəf baxımından «fərq qoymadan olunan hücum» adlandırıb, Avropa İttifaqı diplomatiyasının başçısı Jozep Borrel isə deyib ki, baş verənlər son dərəcə ciddi narahatlıq yaradır və Livanın təhlükəsizliyini, sabitliyini sual altına qoyur. O, maraqlı tərəfləri Aİ adından tammiqyaslı müharibənin qarşısını almağa çağırıb, əks təqdirdə, baş verənlərin istər bütün region, istərsə də dünya üçün ağır nəticələr verəcəyini söyləyib.
Müharibə ehtimalının olduğunu «Hizbullah» lideri Həsən Nəsrullah da dilə gətirib. Son partlayışların rəhbərlik etdiyi qruplaşmaya «ciddi zərbə» vurduğunu etiraf edən Nəsrullah İsraili nəinki bütün «qırmızı xət»ləri keçməkdə, həm də «müharibə elan etməkdə» günahlandırıb.
Baş verənlər fonunda Livan sakinləri evlərini tərk etməyə, qonşu Suriyaya üz tutmağa başlayıb. Bu isə regionda növbəti humanitar problemə yol aça bilər.
Razılaşma mümkündürmü?
Bu, İsrail ordusu Baş Qərargahının yeni rəisinin Livanda «önləyici hücum əməliyyatları»na başlanıldığını elan etməsi ilə eyni vaxta düşüb. Beləliklə, Livanda artıq sayca üçüncü müharibə başlaya bilər. Görünən odur ki, İsrail yalnız Qəzzada HƏMAS-ı deyil, həm də Livanda «Hizbullah»ı bitirmək qərarına gəlib. İsrail rəhbərliyi açıq şəkildə bildirir ki, Qəzzadakı müharibə kimi, «Hizbullah»la savaş da uzana bilər, çünki hədəf onun infrastrukturunun tamamilə məhv edilməsidir.
Belə bir vəziyyətdə İran Yaxın Şərqdəki proksi-güclərinə yardım göstərməyə tələsmir, onun prezidenti isə BMT Baş Assambleyasının Nyu-Yorkda keçiriən toplantısında Qərblə dialoqa hazır olduqlarını bildirir. İranın ali dini lideri ayətolla Əli Xamenei isə deyir ki, İsrailin hücumları nəticəsində Livan qruplaşması üzvlərinin ölməsi «Hizbullah»ı ciddi şəkildə zəiflədə bilməz. Başqa sözlə, bu, İsraillə Livan arasında açıq müharibənin tərəfdarı olmayan Vaşinqtona mesaj da sayıla bilər. Amerika israilli müttəfiqlərinə bu ölkənin dövlət qurumlarına zərbələrin endirilməsinə qarşı olduğunu da çatdırıb. Ən azı o vaxta qədər ki, Tehranın konkret nə istədiyi, ən əsası isə hansı kompromislərə hazır olduğu bilinsin.

ПОД АТАКОЙ ПЕЙДЖЕРОВ
Массовая детонация пейджеров в Ливане и Сирии, преимущественно у членов проиранской группировки «Хезболла», породила множество предположений и версий о причастности к этой акции Израиля, который так и не взял на себя ответственность за произошедшее. Это событие примечательно тем, что, кроме уже забытого слова «пейджер» человечество в очередной раз убедилось, насколько опасен технологический прогресс, когда его достижения используются в военных целях. Фактически речь идет об открытии новой главы в истории прокси-войн. Причем не исключено, что этот опыт могут взять на вооружение и представители других конфликтующих сторон. Уж очень эффективным он оказался.
Паника «прокси»
Поддерживаемые Ираном прокси по всему Ближнему Востоку стали проводить масштабные проверки электронных устройств, защищенность своих коммуникаций после разрушительной атаки. Ведь в результате нее в массовом порядке стали взрываться пейджеры и рации, используемые главным союзником Ирана на Ближнем Востоке - «Хезболлой».
В Ираке и на Западном берегу высокопоставленные боевики, связанные с Ираном, стали заявлять, что они проверяют оборудование и выпускают новые правила пользования личными электронными устройствами. Аналитики говорят, что системы связи других группировок относительно более безопасны, хотя и они, вероятно, попытаются надежнее защитить свои цепочки поставок, оценивая последствия взрывов. Многие уже избегают использования мобильных телефонов, другие же вообще избавились от портативных радиостанций, которые, как они подозревают, были взломаны Израилем.
Сами израильские спецслужбы практически не обсуждают операции в соседних странах и отказались комментировать, несет ли Израиль ответственность за атаку на устройства в Ливане и Сирии. Но официальные лица США, которые на условиях анонимности поделились своими впечатлениями в «Вашингтон пост», все же признали, что за операцией стоял Израиль, и заявили, что впоследствии он проинформировал Вашингтон по каналам разведки.
Эта атака не была похожа на какую-либо другую ни по масштабу, ни по степени воздействия, превратив обычные устройства в оружие войны. Она началась 17 сентября, когда тысячи пейджеров, распространяемых «Хезболлой», одновременно взорвались по всему Ливану, а также в соседней Сирии, вызвав страх и панику на оживленных улицах и в супермаркетах. Уже спустя несколько часов все крупные больницы того же Ливана были буквально переполнены ранеными.
Атака продолжилась в течение последующих нескольких дней - было взорвано еще больше устройств, включая двусторонние радиостанции. Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что за два дня погибли 40 человек и около 3000 получили ранения.
В своей речи 19 сентября лидер «Хезболлы» Хасан Насралла признал, что атака нанесла «беспрецедентный удар» по группировке, которая начала раздавать пейджеры своим адептам весной текущего года. «Хезболла» обеспокоена еще и тем, что разведданные, на основе которых Израиль целенаправленно устранял боевиков группировки, были получены со взломанных мобильных телефонов. Причем еще в июле он приказал своим военным вообще прекратить пользоваться мобильными телефонами.
Группировка всегда гордилась своей системой безопасности, в частности тем, что может бороться с «технологической изощренностью» Израиля с помощью простых способов.
Ослабить «Хезболлу»
Способность Израиля на этапе от производства до поставки продукции конечному потребителю вклиниваться в процесс и начинять технические устройства взрывчатыми веществами, да еще в таком масштабе, поразила видавших виды боевиков. Возможности израильских спецслужб проникать в низкотехнологичную коммуникационную сеть проиранских группировок вызвали серьезные опасения в пределах всей их разветвленной сети - начиная с Сирии и заканчивая Ираком, Йеменом и палестинскими территориями. Как и «Хезболла», некоторые из этих группировок усилили атаки на американские и израильские цели в знак протеста против военной кампании Израиля в секторе Газа.
При этом в Йемене, который частично контролируется поддерживаемыми Ираном хуситами, последние чувствуют себя относительно защищенными, поскольку удаленность от Израиля дает боевикам некоторую степень уверенности. Хуситы контролируют телекоммуникационные учреждения страны из столицы Саны. У них нет обширной истории конфликта с Израилем, поэтому маловероятно, что израильская разведка заинтересована в крупной тайной операции там.
В то же время атаки в Ливане стали переломным моментом в противостоянии с Израилем, и сегодня даже хуситы собираются пересмотреть свои сети поставщиков, приборы, связанные с их телекоммуникационным оборудованием, - полной уверенности в своей безопасности нет и у них.
Именно «Хезболла» всегда была одной из главных целей Тель-Авива. При этом она более уязвима, поскольку находится в непосредственной близости от Израиля. Соседняя ливанская территория идеально подходит для сбора разведданных и проведения операций против южного соседа. Слабые государственные структуры, политический раскол и экономический коллапс позволяют группировке располагать достаточной свободой действий в этой стране.
И именно поэтому Ливан стал основной мишенью атаки Израиля в последние дни. Целью ЦАХАЛ, и израильское руководство этого не скрывает, было предельное ослабление «Хезболлы», что и было достигнуто взрывами пейджеров и выводом из строя ее наиболее активных членов.
Израильская армия действует на упреждение, нанося удары по инфраструктуре «Хезболлы» в Ливане и изменяя тем самым баланс сил на северной границе. «Я обещал, что мы изменим баланс безопасности, баланс сил на севере, - это именно то, что мы делаем. Мы уничтожаем тысячи ракет и снарядов, направленных на израильские города и израильских граждан», - сказал премьер Израиля Биньямин Нетаньяху в видеообращении, размещенном в X.
Новый перекрестный огонь произошел после того, как Тель-Авив с помощью автоматических телефонных звонков, текстовых сообщений и даже ливанских радиостанций, взломанных его военными, предупредил жителей Ливана, чтобы они избегали зданий, используемых «Хезболлой».
Одновременно израильские власти предупредили собственное население относительно возможного обострения ситуации в регионе. Предупреждение израильтянам, вероятно, было связано с ожидаемым возмездием со стороны «Хезболлыили других так называемых «прокси-групп» Ирана в регионе.
В ожидании новой войны
Армия обороны Израиля уже несколько недель наращивает удары по предполагаемым целям «Хезболлы» по всему Ливану, обещая устранить угрозу, которую она представляет, чтобы обеспечить безопасное возвращение домой десятков тысяч жителей из городов и деревень в северном приграничном регионе Израиля, эвакуированных из-за трансграничного огня.
Тем временем американский президент заявил, что США пытаются успокоить ситуацию в Ливане. «Меня проинформировали о последних событиях в Израиле и Ливане. Моя команда находится в постоянном контакте с их коллегами, и мы работаем над деэскалацией таким образом, чтобы люди могли безопасно вернуться домой», - сказал Байден во время переговоров с президентом ОАЭ шейхом Мохаммедом бин Заидом Аль Нахайяном в Белом доме.
Вашингтону в преддверии президентских выборов новая эскалация в регионе явно не на руку. Особенно на фоне заявлений его основного оппонента Дональда Трампа, что, будь он главой США, никакой масштабной войны в регионе не случилось бы.
Между тем Пентагон сообщил, что США отправляют дополнительные войска на Ближний Восток. Пресс-секретарь Пентагона генерал-майор Пэт Райдер не предоставил подробностей, сколько дополнительных сил или какие задачи им будут поручены. Следует напомнить, что в настоящее время в регионе уже находится около 40 тыс. военнослужащих США.
Израиль увеличивает наступательные операции против «Хезболлы» при осторожной поддержке США. Администрация Байдена уже несколько месяцев выражает обеспокоенность по поводу взаимных атак Израиля и «Хезболлы», которые продолжаются параллельно с войной в Газе и перерастают в полномасштабный конфликт. Опасения связаны в основном с тем, что более широкий конфликт на Ближнем Востоке вынудит американские войска открыто вмешаться на стороне Израиля, действия которого осуждаются даже в странах - союзницах Вашингтона по НАТО.
Так, представитель Еврокомиссии Петер Стано назвал атаки «неизбирательными», а глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель - крайне тревожными и ставящими под угрозу безопасность и стабильность Ливана. Он также призвал от имени Евросоюза все заинтересованные стороны предотвратить полномасштабную войну, которая будет иметь тяжелые последствия как для всего региона, так и за его пределами.
О вероятности войны заявил и лидер «Хезболлы» Хасан Насралла, который, признавая, что взрывы стали «серьезным ударом» по группировке, обвинил Израиль не только в нарушении всех красных линий при атаках, но и в «объявлении войны».
На этом фоне сотни жителей Ливана стали покидать свои дома, устремляясь в соседнюю Сирию, что может привести к возникновению очередной гуманитарной проблемы в регионе.
Торг уместен?
Этот шаг совпал с объявлением главой генштаба Израиля о начале подготовки к «упреждающей наступательной операции» в Ливане, что грозит началом здесь войны, уже третьей по счету.
Похоже, что в Израиле решили покончить не только с ХАМАС в Газе, но и с «Хезболлой» в Ливане. При этом представители израильского руководства в открытую говорят, что, как и в Газе, война с «Хезболлой» может затянуться, и задачей является полное уничтожение ее инфраструктуры.
Тем временем Иран, президент которой на сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке дал понять, что его страна готова на диалог с Западом, не спешит на помощь своей основной прокси-силе на Ближнем Востоке.
Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи даже заявил, что гибель членов командования ливанской группировки в ходе недавних израильских ударов не сможет существенно ослабить «Хезболлу». Иными словами, это может означать «пас» в сторону Вашингтона, который, как видно из выступлений официальных лиц, также не заинтересован в открытой войне Израиля с Ливаном. Он даже предупредил израильских союзников, что против ударов по госучреждениям этой страны. По крайней мере пока не прояснится, чего конкретно добивается Тегеран, а главное - на какие компромиссы он готов пойти.