İsrail yalnız Qəzzada HƏMAS-ı deyil, həm də Livanda «Hizbullah»ı bitirmək qərarına gəlib
Livan və Suriyada əsasən iranpərəst «Hizbullah» qruplaşması üzvlərinin peycerlərinin kütləvi şəkildə partlaması bu hücumun İsrail tərəfindən təşkil olunduğuna dair çoxsaylı güman və versiyalara yol açıb. Yəhudi dövləti isə baş verənlərə aidiyyətinin olmadığını bildirir. Hadisə onunla maraqlıdır ki, bəşəriyyət, demək olar ki, unudulmuş peycerləri xatırlamaqla yanaşı, texnoloji inkişafın nə qədər təhlükəli olduğunu da bir daha görüb. Təbii ki, söhbət bu inkişafdan hərbi məqsədlərlə istifadə olunduğu haldan gedir. İndi söhbət faktiki olaraq, proksi-müharibədə yeni səhifənin açılmasından gedir. Artıq bu təcrübəyə başqa münaqişələrdə də əl atılacağı istisna deyil. Çünki o, kifayət qədər effektli alınıb.
Proksi təşvişi
İranın bütün Yaxın Şərq boyu dəstəklədiyi proksiləri üzləşdikləri miqyaslı hücumdan sonra tam qüvvələri ilə elektron qurğularını, onların nə qədər qorunduğunu yoxlamağa başlayıblar. Çünki İranın Yaxın Şərqdəki əsas müttəfiqi olan «Hizbullah» üzvlərinin istifadə etdikləri peycer və ratsiyalar kütləvi şəkildə partlamağa başlayıb. Bundan sonra İraqda və İordan çayının qərb sahilində İranla əlaqəli yaraqlılar elektron qurğuların yoxlanılmasına başlanıldığını, şəxsi elektron qurğulardan istifadə ilə bağlı yeni qaydaların tətbiq olunduğunu bəyan ediblər. Analitiklər bildirirlər ki, başqa qruplaşmaların istifadə etdikləri rabitə sistemləri daha təhlükəsiz olsa da, son partlayışlardan sonra onlar da yoxlamalara başlayıblar. Hətta çoxları artıq mobil telefonlardan imtina edir, digərləri ümumiyyətlə, portativ qurğuları istifadədən çıxarır. Bütün bu qruplaşmalar qurğulara hücumun İsrail tərəfindən təşkil olunduğuna əmindirlər.
İsrailin xüsusi xidmət orqanları isə qonşu ölkələrdə baş verənlərə praktik olaraq münasibət bildirmiş, Livan və Suriyada elektron qurğulara edilmiş hücumun arxasında onların dayandığına dair iddiaları şərh etməkdən boyun qaçırır. Əvəzində, ABŞ rəsmiləri «Vaşinqton post»a anonimliyin qorunması şərtilə verdikləri açıqlamalarda əməliyyatın arxasında İsrailin dayandığını etiraf ediblər. Onların sözlərinə görə, Təl-Əvivi bu haqda Vaşinqtona kəşfiyyat kanalları ilə məlumat verib.
Bu hücum nə formasına, nə miqyasına görə hər hansı hücuma bənzəyir. Çünki bu, adi rabitə qurğusunun müharibə silahına çevrildiyi ilk haldır. Hücuma sentyabrın 17-də başlanılıb və bir anda bütün Livan ərazisində, həmçinin qonşu Suriyada «Hizbullah» üzvlərinin istifadəsində olan minlərlə peycer partlayıb. Bu, insanların çox olduğu küçələrdə, mağazalarda böyük təşviş yaradıb. Cəmi bir neçə saat ərzində Livanın iri xəstəxanaları yaralılarla dolub.
Hücum sonrakı bir neçə gündə də davam edib və həmin günlərdə radiostansiyalar da daxil olmaqla, daha çox qurğu partlayıb. Livan Səhiyyə Nazirliyi hücum nəticəsində iki gün ərzində 40 nəfərin öldüyünü, 3 minədək insanın yaralandığını açıqlayıb.
«Hizbullah» lideri Həsən Nəsrullah sentyabrın 19-da etdiyi çıxışında hücumun qruplaşmayan «görünməmiş zərbə» vurduğunu etiraf edib. Qruplaşma tərəfdarlarına peycerləri bu ilin yazından paylamağa başlayıbmış. Hizbullahda düşünürlər ki, İsrail yaraqlıları məhv etmək üçün istifadə etdiyi kəşfiyyat məlumatlarını sındırılmış mobil telefonlardan əldə edə bilər. Yeri gəlmişkən, qruplaşma hərbçilərini hələ iyulda mobil telefonlardan istifadəni dayandırmağa çağırmışdı.
Maraqlıdır ki, «Hizbullah» hər zaman təhlükəsizlik sistemi ilə qürurlanıb, İsrailin «texnoloji ağlı» ilə sadə vasitələrlə mübarizə apardığını bildirib.
«Hizbullah»ı zəiflətmək
İsrailin məhsulun istehsalından son istehlakçıya çatdırılmasınadək olan prosesdə texniki qurğuların içərisinə partlayıcı quraşdırmaq bacarığı – həm də bu miqyasda – ən böyük təcrübəyə malik yaraqlıları belə, şoka salıb. İsrail xüsusi xidmət orqanlarının iranpərəst qruplaşma üzvlərinin aşağı texnologiyalı kommunikasiya şəbəkəsinə soxulmaq imkanı Suriyadan tutmuş, İraqa, Yəməndən tutmuş Fələstin ərazilərinədək bütün bölgə qruplaşmalarında ciddi narahatlıq yaradıb. Nəticədə, «Hizbullah» başda olmaqla, bir sıra qruplaşmalar Amerika və İsrail hədəflərinə hücumları gücləndirib. Yəmənin bir hissəsinə nəzarət edən, İran tərəfindən dəstəklənən husilər özlərini nisbətən təhlükəsizlikdə hiss edirlər, çünki İsraildən məsafəcə daha uzaqdadırlar. Onlar ölkənin telekommunikasiya təsisatlarına paytaxt Sanadan nəzarət edir. Bundan başqa, husilərin İsraillə miqyaslı münaqişəsi yoxdur, bu üzdən də yəhudi dövləti kəşfiyyatının orada belə gizli əməliyyat keçirməkdə maraqlı olması ehtimalı azdır.
Livana hücum isə İsraillə qarşıdurmada dönüş anı olub. Bu gün husilər belə, telekommunikasiya qurğuları ilə əlaqəli avadanlıqların tədarükçülər şəbəkəsinə yenidən baxmaq qərarına gəliblər. Çünki qeyd olunanlarla yanaşı, onlar da təhlükəsizliklərinə tam əmin deyillər.
Amma Təl-Əvivin əsas hədəflərindən biri hər zaman məhz «Hizbullah» olub. O, İsrailə coğrafi baxımdan bilavasitə yaxın olduğundan, yəhudi dövləti üçün daha əlçatandır. Başqa sözlə, qonşu Livan ərazisi kəşfiyyat məlumatlarının toplanılması və cənub qonşusuna qarşı əməliyyatların keçirilməsi üçün ideal məkandır. Zəif dövlət strukturları, siyasi parçalanma və iqtisadi kollaps isə qruplaşmanın bu ölkədə əl-qol açmaq üçün əlverişli şərait yaradır. Son günlər Livan məhz bu üzdən İsrailin əsas hədəfinə çevrilib. SAXAL-ın hədəfi «Hizbullah»ın mümkün qədər zəiflədilməsidir və İsrail rəhbərliyi bunu gizlətmir. Yəhudi dövləti peycerlərin partladılması və qruplaşmasının ən fəal üzvlərinin məhvi ilə artıq istəyinə nail olub. «Hizbullah»ın Livandakı infrastrukturuna zərbələr endirməklə isə Təl-Əviv qabaqlayıcı tədbirlər görür, eyni zamanda şimal sərhədində qüvvələr nisbətini dəyişir. «Söz verirəm ki, şimalda təhlükəsizlik balansını, qüvvələr balansını dəyişəcəyik. Biz məhz bununla məşğuluq. İsrail şəhərlərinə və vətəndaşlarına tuşlanmış minlərlə raket və mərmini məhv edirik», - deyə İsrailin müdafiə naziri Binyamin Netanyahu «X» sosial şəbəkəsindən yaydığı videomüraciətində bildirib.
Növbəti atəş Təl-Əvivin avtomatik telefon zəngləri, SMS-lər və hərbçiləri tərəfindən «sındırılmış» Livan radioları vasitəsilə ölkə vətəndaşlarına ünvanladığı müraciətdən sonra başlayıb. Müraciətdə livanlılar «Hizbullah»ın istifadəsində olan binalardan qaçmağa çağırılıb.
Eyni zamanda İsrail hökuməti öz əhalisinə də regionda vəziyyətin qızışa biləcəyinə dair xəbərdarlıq edib. Bu, yəqin ki, «Hizbullah» və İranın digər proksi-güclərinin mümkün qisas cəhdi ilə bağlıdır.
Yeni müharibə gözləntisində
İsrail Müdafiə Ordusu artıq bir neçə həftədir ki, bütün Livan ərazisində «Hizbullah»a məxsus olduğunu düşündüyü hədəflərə zərbələr endirir. Təl-Əvivi bildirir ki, bununla o, sərhəd atışması nəticəsində ev-eşiyini tərk etmiş on minlərlə israillinin təhlükəsiz şəkildə geri qayıtmasını təmin edəcək.
Bu arada, ABŞ Prezidenti Co Bayden Livanda sakitliyə nail olmağa çalışdıqlarını bildirib. «Mənə İsrail və Livandakı son hadisələr haqda məlumat veriblər. Komandam həmkarlarımız ilə daimi təmasdadır. Deeskalasiyaya nail olmaq istiqamətində işləyirik ki, insanlar təhlükəsiz şəkildə evlərinə dönə bilsinlər», - deyə Bayden BƏƏ Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Əl Nəhyan ilə Ağ Evdə keçirdiyi görüşbə bildirib.
Prezident seçkisi ərəfəsində olan ABŞ administrasiyası üçün regionda yeni eskalasiya arzulanan deyil. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, hazırkı administrasiyanın rəqibi Donald Tramp Amerikanın başına keçəcəyi təqdirdə regionda heç bir miqyaslı müharibənin olmayacağını bildirir.
Bununla yanaşı, Pentaqon Birləşmiş Ştatların Yaxın Şərqlə əlavə qoşun hissələri göndərəcəyini bəyan edib. Lakin müdafiə idarəsinin mətbuat katibi general-mayor Pet Rayder detallara getməyib, bölgəyə neçə hərbçinin göndəriləcəyini, onların vəzifəsinin nədən ibarət olacağını açıqlamayıb. Xatırladaq ki, hazırda regionda təxminən 40 min Amerika hərbçisi var.
İsrail «Hizbullah»a qarşı hücum əməliyyatlarını ABŞ-nin ehtiyatlı dəstəyi ilə həyata keçirir. Bayden administrasiyası artıq bir neçə aydır ki, Qəzza zolağındakı savaşla paralel gedən yəhudi dövləti ilə «Hizbullah»ın qarşılıqlı hücumlarından narahatlığını ifadə edir. Vaşinqtonun narahatlığı əsasən onunla bağlıdır ki, Yaxın Şərqdə münaqişənin daha geniş xarakter alması Amerika qoşunlarını açıq şəkildə İsrailin tərəfinə keçməsini şərtləndirə bilər. İsrailin əməllərini isə Vaşinqtonun NATO-dakı tərəfdaşları belə, tənqid edir. Məsələn, Avropa Komissiyasının nümayəndəsi Peter Stano yəhudi dövlətinin hücum zamanı hədəf baxımından «fərq qoymadan olunan hücum» adlandırıb, Avropa İttifaqı diplomatiyasının başçısı Jozep Borrel isə deyib ki, baş verənlər son dərəcə ciddi narahatlıq yaradır və Livanın təhlükəsizliyini, sabitliyini sual altına qoyur. O, maraqlı tərəfləri Aİ adından tammiqyaslı müharibənin qarşısını almağa çağırıb, əks təqdirdə, baş verənlərin istər bütün region, istərsə də dünya üçün ağır nəticələr verəcəyini söyləyib.
Müharibə ehtimalının olduğunu «Hizbullah» lideri Həsən Nəsrullah da dilə gətirib. Son partlayışların rəhbərlik etdiyi qruplaşmaya «ciddi zərbə» vurduğunu etiraf edən Nəsrullah İsraili nəinki bütün «qırmızı xət»ləri keçməkdə, həm də «müharibə elan etməkdə» günahlandırıb.
Baş verənlər fonunda Livan sakinləri evlərini tərk etməyə, qonşu Suriyaya üz tutmağa başlayıb. Bu isə regionda növbəti humanitar problemə yol aça bilər.
Razılaşma mümkündürmü?
Bu, İsrail ordusu Baş Qərargahının yeni rəisinin Livanda «önləyici hücum əməliyyatları»na başlanıldığını elan etməsi ilə eyni vaxta düşüb. Beləliklə, Livanda artıq sayca üçüncü müharibə başlaya bilər. Görünən odur ki, İsrail yalnız Qəzzada HƏMAS-ı deyil, həm də Livanda «Hizbullah»ı bitirmək qərarına gəlib. İsrail rəhbərliyi açıq şəkildə bildirir ki, Qəzzadakı müharibə kimi, «Hizbullah»la savaş da uzana bilər, çünki hədəf onun infrastrukturunun tamamilə məhv edilməsidir.
Belə bir vəziyyətdə İran Yaxın Şərqdəki proksi-güclərinə yardım göstərməyə tələsmir, onun prezidenti isə BMT Baş Assambleyasının Nyu-Yorkda keçiriən toplantısında Qərblə dialoqa hazır olduqlarını bildirir. İranın ali dini lideri ayətolla Əli Xamenei isə deyir ki, İsrailin hücumları nəticəsində Livan qruplaşması üzvlərinin ölməsi «Hizbullah»ı ciddi şəkildə zəiflədə bilməz. Başqa sözlə, bu, İsraillə Livan arasında açıq müharibənin tərəfdarı olmayan Vaşinqtona mesaj da sayıla bilər. Amerika israilli müttəfiqlərinə bu ölkənin dövlət qurumlarına zərbələrin endirilməsinə qarşı olduğunu da çatdırıb. Ən azı o vaxta qədər ki, Tehranın konkret nə istədiyi, ən əsası isə hansı kompromislərə hazır olduğu bilinsin.

Israel determined to eliminate both Hamas and Hezbollah once and for all
The mass detonation of pagers primarily used by members of the pro-Iranian group Hezbollah in Lebanon and Syria has sparked numerous speculations regarding Israel's involvement, though Israel has never claimed responsibility for the incident. This event is significant because, aside from reviving the now-obscure term "pager," humanity has once again been reminded of the dangers posed by technological advancements when employed for military purposes. Essentially, this marks the beginning of a new chapter in the history of proxy wars. It is also possible that other conflicting parties may adopt this method, which has proven to be very effective.
Proxy Panic
Iranian-backed proxies throughout the Middle East have commenced large-scale checks of electronic devices and are securing their communications in response to the devastating attack. This incident resulted in the mass detonation of pagers and radios utilized by Hezbollah, Iran's primary ally in the region.
In Iraq and the West Bank, senior militants associated with Iran have begun testing equipment and implementing new regulations concerning the use of personal electronic devices. Analysts indicate that other groups' communication systems are relatively more secure; however, they too are likely to enhance their protection as they evaluate the repercussions of the bombings. Many already avoid using mobile phones, while others have entirely abandoned portable radios, suspecting that they may have been compromised by Israel.
Israeli intelligence officials have been reticent about operations in neighbouring countries and have refrained from commenting on whether Israel was responsible for the attacks on devices in Lebanon and Syria. However, US officials, speaking to the Washington Post on condition of anonymity, acknowledged that Israel was behind the operation and claimed that it subsequently briefed Washington through intelligence channels.
This attack was unprecedented in both scale and impact, transforming ordinary devices into weapons of war. It began on September 17 when thousands of pagers distributed by Hezbollah detonated simultaneously across Lebanon and neighbouring Syria, inducing fear and panic in crowded streets and supermarkets. Within hours, all major hospitals in Lebanon were overwhelmed with casualties.
The assault continued over the following days, with more devices being detonated, including two-way radios. Lebanon's Ministry of Health reported that 40 people were killed and approximately 3,000 injured within just two days.
In a speech on September 19, Hezbollah leader Hassan Nasrallah acknowledged that the attack inflicted an "unprecedented blow" to the group, which had started distributing pagers to its supporters this past spring. "Hezbollah is also worried that the intelligence upon which Israel targeted the group's fighters was gathered from hacked mobile phones. Back in July, it instructed its military to cease all mobile phone usage."
The group has always praised itself for its security measures, particularly its ability to counter Israel's "technological sophistication" through simpler means.
To Weaken Hezbollah
Israel's capacity to intervene throughout the production process, delivery to end users, and to fill technical devices with explosives on such a grand scale has astonished militants who have previously witnessed such actions. The ability of Israeli intelligence to infiltrate the low-tech communication networks of pro-Iranian groups has raised serious concerns across their extensive network, from Syria to Iraq, Yemen, and the Palestinian territories. Like Hezbollah, some of these groups have intensified attacks on US and Israeli targets in protest of Israel's military actions in Gaza.
In Yemen, partially controlled by Iranian-backed Houthis, these militants feel relatively secure due to their distance from Israel. The Houthis oversee the country's telecommunications institutions from the capital Sana'a. They lack a significant history of conflict with Israel; hence it is unlikely that Israeli intelligence would prioritize a major covert operation there.
However, the attacks in Lebanon represented a pivotal moment in the confrontation with Israel, prompting even the Houthis to reconsider their supplier networks and the technology associated with their telecommunications equipment—casting doubt on their confidence in security.
Hezbollah has consistently been one of Tel Aviv's primary targets. However, it is now more vulnerable due to its close proximity to Israel. The neighbouring Lebanese territory offers an ideal environment for intelligence gathering and operations against Israel. Weak state structures, political division, and economic collapse grant the group considerable freedom of action within the country.
Consequently, Lebanon has become the main target of Israel's recent attacks. The IDF's objective—made explicit by Israeli leadership—was to severely weaken Hezbollah, which was accomplished by detonating pagers and incapacitating its most active members.
The Israeli army has taken a proactive approach by striking Hezbollah infrastructure in Lebanon, thereby altering the balance of power along the northern border. "I promised that we would change the balance of security and power in the north—that's exactly what we are doing. We are destroying thousands of rockets and missiles aimed at Israeli cities and citizens," stated Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu in a video message posted on X.
The new barrage came after Tel Aviv warned Lebanese residents via automated phone calls, text messages, and even Lebanese radios hacked by its military to steer clear of buildings utilized by Hezbollah.
Simultaneously, Israeli authorities alerted their own population about a potential escalation in regional tensions. The warning directed at Israelis likely corresponded to expected retaliation from Hezbollah or other so-called Iranian proxy groups operating in the region.
Waiting For A New War
The Israel Defense Forces have been intensifying strikes against suspected Hezbollah targets across Lebanon for weeks, pledging to eliminate the threat they pose to ensure the safe return home of tens of thousands of residents from towns and villages along Israel's northern border who were evacuated due to cross-border fire.
Meanwhile, the American president stated that the US was attempting to de-escalate tensions in Lebanon. "I have been briefed on the latest developments in Israel and Lebanon. My team is maintaining constant contact with their counterparts as we work to de-escalate so that people can safely return home," Biden remarked during discussions with UAE President Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan at the White House.
A new escalation in the region is clearly not advantageous for Washington as it approaches the presidential election—especially against the backdrop of statements made by his main opponent Donald Trump, claiming that under his leadership no large-scale war would occur in the region.
At the same time, the Pentagon announced that it is dispatching additional troops to the Middle East. Pentagon spokesperson Major General Pat Ryder did not disclose how many additional forces would be deployed or specify their assigned tasks. It is important to note that around 40,000 US troops are already stationed in the region.
Israel is ramping up offensive operations against Hezbollah with cautious support from the US. The Biden administration has expressed concerns for months regarding mutual attacks between Israel and Hezbollah, which continue alongside the war in Gaza and are escalating towards full-scale conflict. The primary fear pertains to a broader conflict in the Middle East potentially forcing US troops into open intervention alongside Israel—whose actions are already condemned by Washington's NATO allies.
European Commission spokesperson Peter Stano referred to the attacks as "indiscriminate," while EU diplomatic chief Josep Borrell deemed them extremely concerning, jeopardizing Lebanon's security and stability. He called on behalf of the European Union for all concerned parties to prevent a full-scale war, which would have dire consequences for the entire region and beyond.
The likelihood of war was echoed by Hezbollah leader Hassan Nasrallah who, while acknowledging that the bombings constituted a "serious blow" to his group, accused Israel of violating all red lines with its attacks and effectively "declaring war."
In this context, hundreds of Lebanese have begun fleeing their homes towards neighbouring Syria, potentially leading to another humanitarian crisis in the region.
Is Bargaining Appropriate?
This situation coincided with Israel's chief of general staff announcing that preparations had commenced for a "pre-emptive offensive operation" in Lebanon—an indication that a third war may be imminent there.
It appears that Israel intends not only to eliminate Hamas in Gaza but also Hezbollah in Lebanon. At the same time, Israeli officials openly state that similar to Gaza, their conflict with Hezbollah could be prolonged with an objective aimed at completely dismantling its infrastructure.
Meanwhile, Iran—whose president indicated during a UN General Assembly session in New York that his country is prepared for dialogue with the West—has been slow to provide support for its primary proxy power in the Middle East.
Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei asserted that the deaths of commanders from Hezbollah during recent Israeli strikes would not substantially weaken the group. This implies a potential signal to Washington; officials there seem disinterested in an open war between Israel and Lebanon. They have even cautioned Israeli allies against targeting state institutions within Lebanon—at least until it becomes clear what Tehran is seeking and what compromises it might be willing to entertain."