Azərbaycan Boks Federasiyası yeni baş məşqçi seçimi ilə bağlı qərar verib
Paris Olimpiadasından sonra Azərbaycan boksunda gözlənilən dəyişiklik baş verdi. Yay Olimpiya Oyunlarında qazanılan 1 gümüş medalı qənaətbəxş hesab etməyən Azərbaycan Boks Federasiyası kubalı məşqçilərlə müqaviləni artırmadı. Azərbaycanın kişi boksçulardan ibarət millisinin yeni baş məşqçisi özbəkistanlı Ravşan Xocayev oldu.
44 yaşlı mütəxəssis Özbəkistanın boks üzrə idman ustasıdır. O, məşqçilik fəaliyyətinə 1998-ci ildə başlayıb. Karyerası ərzində Özbəkistan, Asiya, dünya və Olimpiya çempionları yetişdirib. 2016-2023-cü illərdə Özbəkistan Boks Federasiyasının Məşqçilər Şurasında çalışıb. Beynəlxalq Boks Assosiasiyasının 3 ulduz kateqoriyalı məşqçisi olan Xocayev, həmçinin Özbəkistanın Əməkdar məşqçisidir. “Dostluq” ordeni ilə təltif edilib, 2016-cı ildə beynəlxalq premiyanın laureatı olub. Nəzəriyyə, metodika və idman üzrə professor elmi dərəcəsinə malikdir.
Kubalının uğursuz fəaliyyəti
Müqavilə müddəti başa çatan kubalı Pedro Rokenin işi ölkə boksuna fayda vermədi. Paris Olimpiadasında milliləşdirilmiş Alfonso Dominges (92 kq) gümüş medal qazandı. 2021-ci ildə baş tutan Tokio Olimpiadasında A.Dominges üçüncü yeri tutdu. 2016-cı ildə Braziliyada keçirilən olimpiadada digər kubalı Lorenso Sotomayor Azərbaycana gümüş medalla qayıtdı. Həmin yarışda boksla məşğul olmağa Qazaxıstanda başlayan Kamran Şahsuvarlı da bürünc medal əldə etdi. 12 il əvvəl London Olimpiadasında da boksdan medalları yerli idmançılar qazanmadı. Dağıstanlı Məhəmmədrəsul Məcidov və Rusiyadan dəvət olunan Teymur Məmmədov London Olimpiadasında bürünc medalçı oldu. 2000-ci ildən etibarən boksçular bütün olimpiadalarda medal qazanmağı bacarıblar. Amma 2012-ci ildən bu növdə mükafatları digər ölkələrdən dəvət olunan milliləşdirilmiş idmançılar və ya xaricdə formalaşan boksçular əldə edib. Bu zaman sual yaranır: Pedro Rokenin rəhbərlik etdiyi məşqçi heyəti ölkə boksuna nə verib? Planetin ən böyük yarışında Azərbaycan boksu üçün medalları kubalılar qazanırsa, deməli, yerli boks məktəbi tənəzzülə uğrayıb.
Azərbaycan hər zaman boksda güclü idmançılarla seçilib. Sadəcə son on ildə ölkənin əsas yığmasında daha çox əcnəbi idmançılar çıxış edir. Nəticələr göstərir ki, yeniyetmələr və gənclərdə istedadlı boksçular var. Amma həmin dəri əlcək sahibləri əsas komandaya yüksəlməklə çətinlik çəkir. Səbəb boksçuların hazırlıq planının düzgün tərtib olunmamasıdır. Peşəkar məşqçi heyəti gənclərdə uğur qazanan boksçuların əsas komandaya yüksəlməsinə kömək etməlidir. Bizdə isə əsas komandada bütün diqqət Pedro Rokenin həmyerlilərinə - kubalı idmançılara yönəlib. Kubalı məşqçi yeni yerli boksçuları hazırlamaq əvəzinə, vətənində formalaşan idmançıları dəvət edir. O çalışırdı ki, olimpiya medallarına görə yüksək pul mükafatları məhz həmyerlilərinə çatsın. Kubalı məşqçi Azərbaycanda işlədiyi müddətdə ölkə boksuna heç bir fayda vermədi. Əksinə çoxlu sayda istedadlı gənclərin əsas komandaya vəsiqə qazanmasına mane oldu.
Özbək amili
Tamamilə məntiqlidir ki, Azərbaycan Boks Federasiyası yaranmış vəziyyəti düşünüb, baş məşqçinin dəyişdirilməsinin zəruri olduğu qənaətinə gəlib. Nəticədə, bu məsul posta Özbəkistandan məşqçi dəvət olunub. Paris Olimpiadasında özbək boksçuların əldə etdiyi nəticələr bütün dünyanı təəccübləndirib. Kişi boksçuların yarışında yeddi çəkidən beşində Özbəkistan idmançıları çempionluq sevinci yaşayıb. Üstəlik, Özbəkistan komandasının heyətində yalnız yerli idmançılar mübarizə aparıb. Son illər özbək boksundakı inkişaf təkcə əsas komandada deyil, həm də yeniyetmə və gənclərdə özünü göstərir. Analoji inkişaf strategiyasını Azərbaycanda həyata keçirmək üçün Ravşan Xocayev dəvət olunub.
1904-cü ildə ilk olimpiadadan bu günə qədər bütün yarışlarda proqrama daxil olan boks indi çətin dövrlərini yaşayır. Dünya boksunun gələcəyi çoxlu sayda cavabsız suallar yaradır. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi və Beynəlxalq Boks Assosiasiyası arasında qalmaqal bu idman növünün inkişafını ləngidir. Artıq Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi boks ictimaiyyətini narahat edən addım atıb. Bu idman növünün 2028-ci ildə Los-Ancelesdə keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunları proqramından çıxarıldığı bəyan edilib. Bu məsələ ilə bağlı son qərar 2025-ci ildə veriləcək.
Xatırladaq ki, BOK İBA-nı 2023-cü ildə tanımaqdan imtina edərək, Paris-2024-də boks yarışını özü təşkil edib. Hər iki qurum arasında ciddi problem var. BOK İBA-nı maliyyə şəffaflığı olmamağa, dünya çempionatlarına pul mükafatı ayırmağa görə tənqid edərək boksu 2028-ci il olimpiadasından çıxarmağa qərar verib. BOK tələb olunan standartlara əməl olunacağı durumunda bu idman növünün proqrama daxil ediləcəyini bəyan edib.

С УЗБЕКСКОЙ ПОДДЕРЖКОЙ
После Парижской олимпиады в азербайджанском боксе произошли ожидаемые перемены. Федерация бокса Азербайджана, которую, естественно, не устроила всего лишь одна серебряная медаль летних Олимпийских игр, решила не продлевать контракт с кубинским тренером. Новым наставником мужской сборной стал Равшан Ходжаев из Узбекистана.
44-летний специалист является мастером спорта по боксу. Тренерскую деятельность начал в 1998 году. Среди его подопечных были чемпионы Узбекистана, Азии, мира и Олимпийских игр. В 2016-2023 годах работал в тренерском совете Федерации бокса Узбекистана. Ходжаев - тренер высшей категории Международной боксерской ассоциации, а также заслуженный тренер Узбекистана. Награжден орденом Дружбы, лауреат международной премии «Золотой мангуст». Имеет ученую степень профессора по теории и методике спорта.
Бездарная деятельность кубинца
Деятельность на тренерском поприще кубинского специалиста Педро Роке, срок контракта которого истек, не пошла на пользу азербайджанскому боксу. На Олимпиаде в Париже серебряную медаль завоевал национализированный Альфонсо Домингес (92 кг). На Играх в Токио (2021) тот же Домингес занял третье место. Серебряную медаль с бразильской Олимпиады (2016) привез в Азербайджан также кубинец Лоренсо Сотомайор. Кямран Шахсуварлы, который начинал боксерскую карьеру в Казахстане, в свою очередь удостоился «бронзы». Азербайджанские боксеры добивались медалей до 2012 года. То есть награды в этом виде спорта в последние годы получают лишь национализированные спортсмены, приглашенные из других стран. Возникает вопрос: что дал отечественному боксу тренерский штаб во главе с Педро Роке? В то время как кубинцы завоевывают медали для Азербайджана на крупнейших соревнованиях планеты, местная школа бокса пришла в упадок.
Между тем Азербайджан всегда отличался сильными боксерами. Просто в последнее десятилетие в основной сборной страны выступает все больше иностранных спортсменов. Результаты мониторингов показывают, что среди подростков и молодежи есть талантливые боксеры. Но они испытывают трудности с продвижением в основную команду. Это связано с тем, что неправильно разработан план подготовки боксеров. Тренерский штаб должен помогать спортсменам, добившимся успеха в молодежном составе, войти в основной состав команды. Но там все внимание сосредоточено на соотечественниках Педро Роке - кубинцах. Вместо того, чтобы заниматься местными боксерами, кубинский тренер приглашал спортсменов, подготовленных на его родине. Старался, чтобы высокие денежные вознаграждения за олимпийские медали доставались его землякам. Отечественный бокс ничего не выиграл от работы кубинского тренера. Напротив, создавшееся положение мешало молодым талантам пройти квалификацию в основную команду.
Узбекский фактор
Вполне логично, что в Федерации бокса Азербайджана задумались над возникшей ситуацией и пришли к выводу о необходимости замены главного тренера. В итоге на этот ответственный пост был приглашен тренер из Узбекистана. Результаты узбекских боксеров на Олимпиаде в Париже удивили всех. В пяти из семи весовых категорий (мужчины) они испытали радость чемпионства. При этом сборная состояла только из отечественных спортсменов. В последние годы развитие узбекского бокса проявляется не только в основной команде, но также в юниорской и юношеской. Для реализации подобной стратегии развития в Азербайджане и был приглашен Равшан Ходжаев.
Бокс, включенный в программу соревнований с первой Олимпиады в 1904 году, переживает сейчас нелегкие времена. Его будущее вызывает огромное количество вопросов. Скандал между Международным олимпийским комитетом (МОК) и Международной боксерской ассоциацией (IBA) тормозит развитие этого вида спорта. Причем МОК уже предпринял шаги, которые вызывают тревогу. Так, было объявлено, что бокс будет исключен из программы летних Олимпийских игр 2028 года в Лос-Анджелесе. Окончательное решение по этому вопросу будет принято в 2025 году.
Отметим, что Международный олимпийский комитет, отказываясь признать IBA, без ее участия организовал турнир в Париже (2024). Противостояние между обеими организациями продолжается. МОК раскритиковал IBA за отсутствие финансовой прозрачности, а также за выделение денежных призов на чемпионаты мира. Было заявлено, что бокс будет включен в программу лишь в случае соблюдения требуемых стандартов.