AVROPALILARIN TOPLANTISI
Postsovet auditoriyasının Avropa İttifaqı sammitlərinə münasibətinin necə dəyişdiyini müşahidə etmək maraqlıdır. Əvvəllər, «Şərq tərəfdaşlığı» ifadəsi siyasi leksikona yeni daxil olduqda Avropaya ümidlər pikdə idi. Aİ-nin Brüsseldə keçirilmiş növbəti sammitini isə «Avropa ümidlərinin iflası sammiti» adlandırmaq olar.
Ukraynaya kömək edəcəklər, amma…
Brüssel sammitinə dəvət olunmuş Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Avropa liderlərinə öz «Qələbə planı»nı təqdim edib. Ona kifayət qədər vədlər də verilib. «Biz nəyin bahasına olursa olsun, sonadək bir olacağıq. Bilirik ki, sizin böyük hərbi və maddi dəstəyə ehtiyacınız var və bu yardımlar təcilidir. Ukrayna xalqına miqyaslı hərbi və maddi yardımı sürətləndirməyin yollarını nəzərdən keçiririk», - deyə Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişel hələ sammitdən əvvəl Zelenskiyə bildirib.
Aİ sammitinin yekun sənədlərində isə «Ukrayna əhalisinin və kritik enerji infrastrukturunun müdafiəsi üçün vacib və təcili olan hərbi dəstəyin gücləndirilməsinə, silah, xüsusilə hava hücumundan müdafiə sistemlərinin tədarükünün sürətləndirilməsinə» çağırışlar yer alıb. Amma Kiyev hələ də avropalılardan vəd olunduğu qədər silah-sursat ala bilmir.
Kiyevə hərbi yardım məsələsi ən müxtəlif meydançalarda müzakirə olunur. NATO-da, Avropa İttifaqında, «Ramştaynda»… Amma real yardım kəmiyyətinə görə müzakirələrdə ifadə olunandan çox fərqlənir. Məsələn, 65 milyard avroluq yardım məsələsi Aİ daxilindəki fikir ayrılıqları üzündən hələ də həllini tapmayıb. Bəzi ölkələr hesab edir ki, Ukraynaya birbaşa hərbi dəstək verməməlidir. Brüsseldə Ukraynaya Dəstək Fonduna ödəmələrin könüllülük əsasında olması təklifləri eşidilir. Lakin Avropa bürokratiyası bu məsələni yalnız ilin sonlarında həll edə biləcək. Halbuki Kiyev hələ də Avropanın hərbi yardımına ciddi ehtiyac duyur. Nəzəri baxımdan düşünmək olar ki, Aİ hərbi təşkilat deyil, amma Kiyevə qeyd edilən vədləri məhz bu təşkilat verir.
Ukraynaya «G7» tərəfindən verilmiş 50 milyard avroluq kredit də hələ ki, «görünmür». Onun 35 milyardı məhz Aİ-nin payına düşməlidir. Amma burada da Brüssellə Vaşinqton fikir ayrılıqları yaşayır: avropalılardan Rusiyaya 6 aylıq deyil, 36 aylıq sanksiyaların tətbiqi tələb olunur. Avropa isə yenə razılığa gələ bilmir. Ukrayna isə bütün bu bürokratik əngəllərə sözün birbaşa mənasında, qanla cavab verir.
Ehtiyatlı olun, qapılar bağlanır
Bu arada, Gürcüstan trekində baş verənlər əsl sensasiyadır. Brüssellə Tbilisi arasında münasibətlər əməlli-başlı «laxlayır». Bu dəfə Tbilisinin ünvanına ittihamlar tam fərqli səviyyəyə qalxıb. Avropa İttifaqının sammitində Gürcüstan Avropa dəyərlərini pozmaqda günahlandırılıb və onun Aİ-yə qəbulu prosesinin faktiki olaraq, qapandığı bildirilib. Ali səviyyədə görüşün yekun sənədlərində bildirilir ki, «Avropa İttifaqı Şurası Gürcüstan hökumətinin Aİ-nin əsaslandığı dəyərlər və prinsiplərə zidd siyasətindən ciddi narahatlıq keçirir. Bu kurs Gürcüstanın Avropa yolunu bağlayır və faktiki olaraq, onun Aİ-yə üzvlüyü prosesini dondurur». Prosesin hansı halda bərpa oluna biləcəyi də açıqlanıb. Tbilisidən «Avropaya inteqrasiya prinsiplərinə uyğun demokratik, hərtərəfli və dayanıqlı islahatlar» tələb olunur.
Aİ-nin Gürcüstana etirazı «demokratik, hərtərəfli və dayanıqlı islahatlar» tələbilə bitmir. Tbilisidə Aİ-nin LGBT üzvlərinin hüquqları ilə bağlı tələbləri daha kəskin müzakirə edilir. Bu, kifayət qədər mübahisəli və ağrılı məsələdir. Qeyd olunmalıdır ki, bu məsələyə Aİ ölkələrinin özlərində belə, münasibət birmənalı deyil. Odur ki, Tbilisi ilə dialoqda məhz bu məsələyə «ilişməyin» nə qədər doğru olub-olmadığı özü də bir o qədər mübahisəlidir.
Daha bir problem Aİ və ABŞ-nin Gürcüstan hökumətindən QHT-lərin şəffaflığı ilə bağlı qanunvericilikdə dəyişikliklər tələbidir. Tbilisi haqlı olaraq bu sektoru, daha doğrusu, onun xarici qrantlar hesabına yaşayan bir hissəsini ölkədə müxtəlif təxribatlar hazırlamaqda, yaxud az qala ikinci «rəngli inqilab» təşkil etmək cəhdində şübhəli bilir. Odur ki, hökumət bu məsələdə güzəştə getməyi düşünmür.
Bundan başqa, Qərbin aparıcı güc mərkəzləri, ilk növbədə, Aİ və ABŞ Gürcüstandan Rusiyaya qarşı sanksiyalar rejiminin daha ciddi dəstəklənməsini tələb edir. Tbilisi bununla da razılaşmır. Birincisi, bu ölkədə hesab edirlər ki, sanksiyalara qoşulmaq elə Gürcüstanın öz iqtisadiyyatına ciddi zərbə vuracaq, ikincisi isə Tbilisi Aİ üzvü deyil.
Gürcüstan Moskva ilə qarşıdurmaya getmək də istəmir. Burada 2008-ci ilin «beş günlük müharibə»sini yaxşı xatırlayırlar. O zaman Avropa Gürcüstanda Saakaşvilinin rəhbərlik etdiyi hakimiyyəti və aparılan islahatları alqışlayırdı. Amma müharibə zamanı Tbilisi onlardan heç bir yardım görmədi. O günlərdə Avropa Rusiyaya sanksiyalar da tətbiq etmədi, hətta Gürcüstana atəşkəs razılaşması heç də ən yaxşı şərtlərlə təklif olunmadı. Daha sonra Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov və ABŞ-nin dövlət katibi Hillari Klinton üzərində «Peregruzka» yazılmış rəmzi düyməni təntənəli şəkildə basaraq, Rusiya-Qərb münasibətlərində «yenilənmə»yə başlanıldığını elan etdilər.
Amma bu «yenilənmə» də uzun sürmədi – 2014-cü ildə onu «Krım bizimdir» əvəzlədi, 2022-ci ilin fevralından sonra isə Moskva ilə Qərb arasında qarşıdurma pik həddinə çatdı. İndi Gürcüstan 2008-ci ilin hadisələrindən lazımi nəticəni çıxarıb: «rus ayısı»nı qızışdırmağa ehtiyac yoxdur. Üstəlik, ölkənin başı üzərində NATO üzvlüyü kimi «çətir» də yer almır. Bundan başqa, Aİ-nin Gürcüstanla bağlı qərarlarında onu «yerinə otuzdurmaq», itaətə məcbur etmək cəhdləri kifayət qədər açıq görünür. Postsovet məkanında vəziyyət isə çox dəyişib.
«Moldova xəbərdarlığı»
Formal olaraq Moldovada keçirilən prezident seçkisinin Aİ sammitinə birbaşa aidiyyəti yoxdur. Bu ölkədə səsvermə ilə paralel, referendum da keçirilirdi və seçicilər Moldovanın Aİ-yə üzvlüyünü dəstəkləyib-dəstəkləmədiklərinə cavab verməli idilər.
Doğrudur, Moldovanı hələ ki Aİ-yə dəvət edən olmayıb. O, birliyin «Şərq tərəfdaşlığı» proqramının iştirakçısı olsa da, Aİ-yə üzvlük kifayət qədər uzun prosesdir. Güman etmək olar ki, Moldova Prezidenti Mayya Sandu iki səsverməni eyni vaxta «Avropa arzuları» fonunda öz reytinqini artırmaq üçün salıb.
Lakin referendumun nəticəsi şok effekti yaradıb.  Moldovada Avropaya inteqrasiya arzusunda olanlar 50%-dən azca çox imiş. Əlbəttə, bu, formal olaraq qələbədir. Reallıqda isə yəqin ki, əməlli-başlı iflas sayıla bilər – Moldovadakı qərbpərəstlər və xanım Sandudan çox, Avropa bürokratiyasının özü üçün. Bəli, postsovet məkanında Avropa perspektivi ilə bağlı məyusluq getdikcə artır.
Bir vaxtlar «Avropaya inteqrasiya», «Avropa perspektivləri» kimi ifadələr postsovet məkanı vətəndaşlarına sanki ovsunlayıcı təsir bağışlayırdı. Kimlərsə Avropaya inteqrasiyası Rusiyanın inteqrasiya layihələrinə alternativ kimi dəstəkləyirdi, çünki həmin layihələrdə haqlı olaraq, SSRİ-nin bərpası istəyini hiss edirdi. Əksəriyyət üçün isə Avropa rifah rəmzi, az qala «Yer kürəsində cənnət», demokratiyadan tutmuş, insan haqları, yüksək pensiyalar, güclü sosial dəstək sistemi kimi siyasi «təamlar» idi. Avropa İttifaqına üzvlük də real görünürdü. Hər halda, həmin illərdə Aİ Şərqi Avropa ölkələrini sürətlə və həvəslə öz sıralarına qəbul edirdi. Sonradan o, «Şərq Tərəfdaşlığı» proqramını da yaratmış, yeni qonşuları olan Belarus, Ukrayna, Moldova, Azərbaycan, Gürcüstan və Ermənistanı bu proqramda birləşdirmişdi. Bütün bu ölkələrə «Avropaya inteqrasiya»nın eyni variantı təklif olunurdu: Aİ kreditlər ayırır, hansı islahatların aparılmalı olduğunu deyir və postsovet məkanının bu ölkələri özlərini yaxşı aparsalar, Aİ üzvünə çevrilmək imkanı qazanırlar. Doğrudur, söhbət üzvlüyə dərhal qəbuldan yox, bu perspektivdən gedirdi. Bir çoxu məhz bu «işıqlı gələcək» naminə ən mübahisəli islahatlara getməyə razılaşır, bu məqsədlə riskli siyasi addımlar atır, sosial qərarlar qəbul edirdi və s.
Amma «Avropa arzuları» heç də hamı üçün cazibədar, vazkeçilməz təsir bağışlamırdı. Məsələn, Azərbaycan ilk andan bildirirdi ki, o, suverenliyini heç kimlə bölüşmək niyyətində deyil – nə Moskva ilə, nə də Brüssel ilə. İrəvanla Minsk istiqaməti Moskvaya tərəf götürmüş, Kiyev, Kişineu və Tbilisi isə açıq şəkildə Avropaya inteqrasiya yolu seçmişdilər.
Lakin bu gün Moldova və Gürcüstanda «Avropadan məyusluq» özünü ən ciddi şəkildə göstərməkdədir və bu, əlbəttə ki, gözlənilənr idi. Aİ-yə arzulanan üzvlük yolu çox dumanlı görünür, Aİ-nin tələbləri isə gündən-günə daha sərt, daha ağrılı xarakter alır. Nəticədə, «Avropa arzusu»nu praqmatizm əvəzləyir: Aİ-yə üzvlüyün şərtləri nədir? Məsələn, Böyük Britaniya birliyi nədən tərk etdi? Avropaya inteqrasiyanı hazırkı formada davam etdirməklə nə qazanır, nə itiririk? Əgər tərəzinin bir gözündə ağrılı islahatlar, Rusiyadan gələ biləcək sərt addımlar və s., digər gözündə isə Avropaya turist kimi iki həftəlik vizasız səyahət dayanırsa, istər-istəməz düşünməli olursan: buna dəyərmi?
Avropalı siyasətçilər bir şeyi anlamalıdırlar: ən azı Avropa yolunu seçmiş postsovet ölkələrinin qəbul otağında usanmadan gözləməyə, Brüsselin istənilən göstərişini icra etməyə hazır olduğu dövrlər arxada qalıb. İndi postsovet məkanında daha ciddi diplomatiya aparılmalıdır: razılaşmaq, ehtiyacları və yerli cəmiyyətlərin ənənələrini nəzərə almaq, ən başlıcası isə verilən vədləri yerinə yetirmək.

Саммит ЕС - крушение евронадежд?
Интересно проследить, как менялось отношение постсоветской аудитории к саммитам Евросоюза. Вначале, когда в политический лексикон только входило выражение «Восточное партнерство», евронадежды были, по сути, на пике. Но состоявшийся в Брюсселе очередной саммит ЕС вполне можно назвать «саммитом крушения евронадежд».
Украине помогут, но…
В Брюссель на саммит был приглашен и президент Украины Владимир Зеленский, который представил европейским лидерам свой «План победы». Заверений в поддержке Зеленского было предостаточно. «Мы будем оставаться с вами столько, сколько нужно, и чего бы это ни стоило. Мы знаем, что вам нужно больше военной и финансовой поддержки и что она нужна срочно. Мы посмотрим, как можно ускорить большую военную и финансовую поддержку народу Украины», - пообещал ему председатель Евросовета Шарль Мишель еще до начала саммита.
В итоговых документах Евросоюза содержится призыв к «быстрому усилению военной поддержки и ускорению доставки оружия, в частности, систем противовоздушной обороны, боеприпасов и ракет, которые срочно необходимы для защиты населения Украины и критической энергетической инфраструктуры». Но пока Киев получает куда меньше оружия, чем обещали европейцы.
Вопрос военной помощи Киеву обсуждается на самых разных площадках. Это и НАТО, и «Рамштайн», и Евросоюз. Но реальная помощь очень сильно уступает количеству разговоров о ней. В частности, вопрос о 65 млрд евро так и не решен из-за разногласий внутри Евросоюза. Есть страны, которые считают, что Европа не должна оказывать Украине прямую военную поддержку. В Брюсселе предложили сделать взносы в Фонд поддержки Украины добровольными. Однако решить этот вопрос евробюрократия предполагает лишь к концу года, хотя Киев по-прежнему остро нуждается в европейской военной помощи. Теоретически можно отмахнуться: все же Евросоюз не военная организация, но тем не менее соответствующие обещания Киеву были даны.
Завис вопрос и о 50 млрд евро кредита для Украины, обещанного G7. 35 млрд приходилось как бы на долю Евросоюза. Однако и тут проявились разногласия между Брюсселем и Вашингтоном: от европейцев требуют вводить против России санкции не на 6, а на 36 месяцев. И в Европе вновь не могут договориться. А Украина тем временем эти бюрократические препоны оплачивает в прямом смысле кровью.
Осторожно, двери закрываются
Настоящей сенсацией стали события на грузинском треке. Отношения между Тбилиси и Брюсселем и так «лихорадит». Но на сей раз обвинения в адрес Тбилиси вышли на принципиально новый уровень. Саммит Евросоюза официально обвинил Грузию в нарушении европейских ценностей и объявил, что процесс вступления страны в ЕС фактически заблокирован. Как указывается в итоговых документах встречи на высшем уровне, «Совет Европы выражает серьезную обеспокоенность по поводу курса правительства Грузии, который противоречит ценностям и принципам, на которых был основан Европейский союз. Этот курс подрывает европейский путь Грузии и фактически останавливает процесс вступления в ЕС». Озвучены и условия, на которых этот процесс может быть возобновлен. От Тбилиси требуется «провести демократические, всеобъемлющие и устойчивые реформы в соответствии с принципами европейской интеграции».
Претензии Евросоюза к Грузии не ограничиваются «демократическими, всеобъемлющими и устойчивыми реформами». Жарче всего в Тбилиси обсуждают требования Евросоюза касательно прав ЛГБТ-сообщества - вопрос достаточно болезненный и спорный. Надо отметить при этом неоднозначное отношение к нему общественности даже в самих странах Евросоюза. Так что стоит ли «упираться рогом» в права ЛГБТ-сообщества в диалоге с Тбилиси - момент, по меньшей мере, спорный.
Другим камнем преткновения стали требования Евросоюза и США к властям Грузии изменить законодательство о прозрачности финансирования НПО. В Тбилиси не без оснований подозревают этот сектор, вернее, ту его часть, которая живет на иностранные гранты, в подготовке разного рода провокаций и едва ли не второй «цветной революции». Поэтому идти на уступки не намерены.
Помимо этого ведущие центры силы на Западе, прежде всего Евросоюз и США, требуют от Грузии более полной поддержки санкционного режима против РФ. На что в Тбилиси не соглашаются. Во-первых, здесь считают, что это нанесет слишком большой ущерб местной экономике, а, во-вторых, страна все же не член Евросоюза.
В Тбилиси не хотят идти на обострение с Москвой. Здесь слишком хорошо помнят 2008 год, августовскую «пятидневную войну». В Европе тогда прямо-таки рукоплескали властям Грузии в лице Саакашвили и проводимым им реформам. Но никакой военной помощи от Запада в условиях войны в Тбилиси не дождались. Как и санкций против РФ. Вместо этого Грузии были предложены не самые приемлемые условия соглашения о прекращении огня. А затем министр иностранных дел России Сергей Лавров и госсекретарь США Хиллари Клинтон торжественно нажали на символическую кнопку с надписью Peregruzka, объявив о «перезагрузке» отношений России с Западом. «Перезагрузка» продержалась недолго - в 2014 году последовал «Крымнаш». А после февраля 2022 года напряженность между Москвой и Западом достигла пика. Однако в Грузии из событий 2008 года сделали вполне предсказуемый вывод: «Дергать за усы русского медведя» все же не стоит. Тем более над страной нет «зонтика» в виде членства в НАТО. Кроме того, в решениях Евросоюза по Грузии слишком уж сквозит стремление «поставить ее на место» и добиться послушания. Между тем ситуация на постсоветском пространстве сильно изменилась.
«Молдавское предупреждение»
Формально президентские выборы в Молдове к саммиту Евросоюза прямого отношения не имеют. Параллельно с голосованием проходил также референдум, в ходе которого избирателям предлагалось ответить на вопрос, поддерживают ли они вступление Молдовы в ЕС.
Молдову в ЕС пока еще никто не приглашал. Страна является участницей «Восточного партнерства», но членство в ЕС - достаточно далекая перспектива. Можно предположить, что президент Молдовы Майя Санду совместила выборы и референдум, чтобы за счет «евромечты» подстегнуть собственный рейтинг.
Однако результаты референдума оказались шокирующими. Сторонников евроинтеграции в Молдове набралось 50% с небольшим. Формально - это победа. А в реальности - оглушительный крах. Причем не молдавских «западников» и не госпожи Санду, а европейской бюрократии. Показательно, что процесс разочарования в европерспективах на постсоветском пространстве набирает силу.
Когда-то слова «евроинтеграция» и «европерспективы» имели магическое влияние на граждан постсоветских стран. Кто-то поддерживал евроинтеграцию как альтернативу российским интеграционным проектам, в которых не без оснований видели реинкарнацию СССР. Для большинства же Европа была символом благополучия, едва ли не «земного рая», набором политических «вкусняшек» - от демократии и прав человека до высоких пенсий и сильной системы социальной поддержки. Причем перспектива членства в Евросоюзе выглядела реальной. ЕС быстро и охотно принял в свой состав государства Восточной Европы. Затем создал программу «Восточное партнерство» для своих новых соседей - Беларуси, Украины, Молдовы, Азербайджана, Грузии и Армении. Всем странам был предложен однотипный вариант «евроинтеграции»: Евросоюз предоставляет кредиты, указывает, какие реформы проводить, и если на постсоветском пространстве они будут себя хорошо вести, то смогут стать членами ЕС. Правда не сразу, а в будущем. Многие избиратели ради этого «светлого» будущего соглашались на весьма спорные реформы с высокой социальной ценой, рискованные политические шаги и т.д. и т.п.
«Очарованием евромечты» прониклись не все. В Азербайджане сразу дали понять, что не намерены делиться своим суверенитетом: ни с Москвой, ни с Брюсселем. В Ереване и Минске предпочли ориентироваться на Москву. Киев же, Кишинев и Тбилиси были сторонниками евроинтеграции.
В настоящее время в Молдове и Грузии все сильнее дает о себе знать «евроразочарование». Этого следовало ожидать. Желанные перспективы вступления в ЕС оказываются слишком уж туманными. А требования Евросоюза - все более жесткими и болезненными. «Евромечта» сменяется прагматизмом: а каковы условия членства в Евросоюзе? Почему, например, оттуда вышла Великобритания? Что конкретно мы выигрываем и что проигрываем от продолжения процесса евроинтеграции в его нынешней форме? Если на одной чаше весов болезненные реформы, риск жестких мер со стороны России и т.д., а с другой - «безвиз» на две недели в качестве туристов без права работать, поневоле задумаешься: а оно того стоит?
Европейским политикам необходимо понять: времена, когда страны постсоветского пространства, по крайней мере избравшие путь евроинтеграции, были готовы покорно ждать в приемной и исполнять практически любое «ценное указание» из Брюсселя, миновали. На постсоветском пространстве придется вести дипломатию всерьез: договариваться, учитывать нужды и традиции местных обществ, и главное - выполнять озвученные обещания.