AVROPALILARIN TOPLANTISI
Postsovet auditoriyasının Avropa İttifaqı sammitlərinə münasibətinin necə dəyişdiyini müşahidə etmək maraqlıdır. Əvvəllər, «Şərq tərəfdaşlığı» ifadəsi siyasi leksikona yeni daxil olduqda Avropaya ümidlər pikdə idi. Aİ-nin Brüsseldə keçirilmiş növbəti sammitini isə «Avropa ümidlərinin iflası sammiti» adlandırmaq olar.
Ukraynaya kömək edəcəklər, amma…
Brüssel sammitinə dəvət olunmuş Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Avropa liderlərinə öz «Qələbə planı»nı təqdim edib. Ona kifayət qədər vədlər də verilib. «Biz nəyin bahasına olursa olsun, sonadək bir olacağıq. Bilirik ki, sizin böyük hərbi və maddi dəstəyə ehtiyacınız var və bu yardımlar təcilidir. Ukrayna xalqına miqyaslı hərbi və maddi yardımı sürətləndirməyin yollarını nəzərdən keçiririk», - deyə Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişel hələ sammitdən əvvəl Zelenskiyə bildirib.
Aİ sammitinin yekun sənədlərində isə «Ukrayna əhalisinin və kritik enerji infrastrukturunun müdafiəsi üçün vacib və təcili olan hərbi dəstəyin gücləndirilməsinə, silah, xüsusilə hava hücumundan müdafiə sistemlərinin tədarükünün sürətləndirilməsinə» çağırışlar yer alıb. Amma Kiyev hələ də avropalılardan vəd olunduğu qədər silah-sursat ala bilmir.
Kiyevə hərbi yardım məsələsi ən müxtəlif meydançalarda müzakirə olunur. NATO-da, Avropa İttifaqında, «Ramştaynda»… Amma real yardım kəmiyyətinə görə müzakirələrdə ifadə olunandan çox fərqlənir. Məsələn, 65 milyard avroluq yardım məsələsi Aİ daxilindəki fikir ayrılıqları üzündən hələ də həllini tapmayıb. Bəzi ölkələr hesab edir ki, Ukraynaya birbaşa hərbi dəstək verməməlidir. Brüsseldə Ukraynaya Dəstək Fonduna ödəmələrin könüllülük əsasında olması təklifləri eşidilir. Lakin Avropa bürokratiyası bu məsələni yalnız ilin sonlarında həll edə biləcək. Halbuki Kiyev hələ də Avropanın hərbi yardımına ciddi ehtiyac duyur. Nəzəri baxımdan düşünmək olar ki, Aİ hərbi təşkilat deyil, amma Kiyevə qeyd edilən vədləri məhz bu təşkilat verir.
Ukraynaya «G7» tərəfindən verilmiş 50 milyard avroluq kredit də hələ ki, «görünmür». Onun 35 milyardı məhz Aİ-nin payına düşməlidir. Amma burada da Brüssellə Vaşinqton fikir ayrılıqları yaşayır: avropalılardan Rusiyaya 6 aylıq deyil, 36 aylıq sanksiyaların tətbiqi tələb olunur. Avropa isə yenə razılığa gələ bilmir. Ukrayna isə bütün bu bürokratik əngəllərə sözün birbaşa mənasında, qanla cavab verir.
Ehtiyatlı olun, qapılar bağlanır
Bu arada, Gürcüstan trekində baş verənlər əsl sensasiyadır. Brüssellə Tbilisi arasında münasibətlər əməlli-başlı «laxlayır». Bu dəfə Tbilisinin ünvanına ittihamlar tam fərqli səviyyəyə qalxıb. Avropa İttifaqının sammitində Gürcüstan Avropa dəyərlərini pozmaqda günahlandırılıb və onun Aİ-yə qəbulu prosesinin faktiki olaraq, qapandığı bildirilib. Ali səviyyədə görüşün yekun sənədlərində bildirilir ki, «Avropa İttifaqı Şurası Gürcüstan hökumətinin Aİ-nin əsaslandığı dəyərlər və prinsiplərə zidd siyasətindən ciddi narahatlıq keçirir. Bu kurs Gürcüstanın Avropa yolunu bağlayır və faktiki olaraq, onun Aİ-yə üzvlüyü prosesini dondurur». Prosesin hansı halda bərpa oluna biləcəyi də açıqlanıb. Tbilisidən «Avropaya inteqrasiya prinsiplərinə uyğun demokratik, hərtərəfli və dayanıqlı islahatlar» tələb olunur.
Aİ-nin Gürcüstana etirazı «demokratik, hərtərəfli və dayanıqlı islahatlar» tələbilə bitmir. Tbilisidə Aİ-nin LGBT üzvlərinin hüquqları ilə bağlı tələbləri daha kəskin müzakirə edilir. Bu, kifayət qədər mübahisəli və ağrılı məsələdir. Qeyd olunmalıdır ki, bu məsələyə Aİ ölkələrinin özlərində belə, münasibət birmənalı deyil. Odur ki, Tbilisi ilə dialoqda məhz bu məsələyə «ilişməyin» nə qədər doğru olub-olmadığı özü də bir o qədər mübahisəlidir.
Daha bir problem Aİ və ABŞ-nin Gürcüstan hökumətindən QHT-lərin şəffaflığı ilə bağlı qanunvericilikdə dəyişikliklər tələbidir. Tbilisi haqlı olaraq bu sektoru, daha doğrusu, onun xarici qrantlar hesabına yaşayan bir hissəsini ölkədə müxtəlif təxribatlar hazırlamaqda, yaxud az qala ikinci «rəngli inqilab» təşkil etmək cəhdində şübhəli bilir. Odur ki, hökumət bu məsələdə güzəştə getməyi düşünmür.
Bundan başqa, Qərbin aparıcı güc mərkəzləri, ilk növbədə, Aİ və ABŞ Gürcüstandan Rusiyaya qarşı sanksiyalar rejiminin daha ciddi dəstəklənməsini tələb edir. Tbilisi bununla da razılaşmır. Birincisi, bu ölkədə hesab edirlər ki, sanksiyalara qoşulmaq elə Gürcüstanın öz iqtisadiyyatına ciddi zərbə vuracaq, ikincisi isə Tbilisi Aİ üzvü deyil.
Gürcüstan Moskva ilə qarşıdurmaya getmək də istəmir. Burada 2008-ci ilin «beş günlük müharibə»sini yaxşı xatırlayırlar. O zaman Avropa Gürcüstanda Saakaşvilinin rəhbərlik etdiyi hakimiyyəti və aparılan islahatları alqışlayırdı. Amma müharibə zamanı Tbilisi onlardan heç bir yardım görmədi. O günlərdə Avropa Rusiyaya sanksiyalar da tətbiq etmədi, hətta Gürcüstana atəşkəs razılaşması heç də ən yaxşı şərtlərlə təklif olunmadı. Daha sonra Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov və ABŞ-nin dövlət katibi Hillari Klinton üzərində «Peregruzka» yazılmış rəmzi düyməni təntənəli şəkildə basaraq, Rusiya-Qərb münasibətlərində «yenilənmə»yə başlanıldığını elan etdilər.
Amma bu «yenilənmə» də uzun sürmədi – 2014-cü ildə onu «Krım bizimdir» əvəzlədi, 2022-ci ilin fevralından sonra isə Moskva ilə Qərb arasında qarşıdurma pik həddinə çatdı. İndi Gürcüstan 2008-ci ilin hadisələrindən lazımi nəticəni çıxarıb: «rus ayısı»nı qızışdırmağa ehtiyac yoxdur. Üstəlik, ölkənin başı üzərində NATO üzvlüyü kimi «çətir» də yer almır. Bundan başqa, Aİ-nin Gürcüstanla bağlı qərarlarında onu «yerinə otuzdurmaq», itaətə məcbur etmək cəhdləri kifayət qədər açıq görünür. Postsovet məkanında vəziyyət isə çox dəyişib.
«Moldova xəbərdarlığı»
Formal olaraq Moldovada keçirilən prezident seçkisinin Aİ sammitinə birbaşa aidiyyəti yoxdur. Bu ölkədə səsvermə ilə paralel, referendum da keçirilirdi və seçicilər Moldovanın Aİ-yə üzvlüyünü dəstəkləyib-dəstəkləmədiklərinə cavab verməli idilər.
Doğrudur, Moldovanı hələ ki Aİ-yə dəvət edən olmayıb. O, birliyin «Şərq tərəfdaşlığı» proqramının iştirakçısı olsa da, Aİ-yə üzvlük kifayət qədər uzun prosesdir. Güman etmək olar ki, Moldova Prezidenti Mayya Sandu iki səsverməni eyni vaxta «Avropa arzuları» fonunda öz reytinqini artırmaq üçün salıb.
Lakin referendumun nəticəsi şok effekti yaradıb.  Moldovada Avropaya inteqrasiya arzusunda olanlar 50%-dən azca çox imiş. Əlbəttə, bu, formal olaraq qələbədir. Reallıqda isə yəqin ki, əməlli-başlı iflas sayıla bilər – Moldovadakı qərbpərəstlər və xanım Sandudan çox, Avropa bürokratiyasının özü üçün. Bəli, postsovet məkanında Avropa perspektivi ilə bağlı məyusluq getdikcə artır.
Bir vaxtlar «Avropaya inteqrasiya», «Avropa perspektivləri» kimi ifadələr postsovet məkanı vətəndaşlarına sanki ovsunlayıcı təsir bağışlayırdı. Kimlərsə Avropaya inteqrasiyası Rusiyanın inteqrasiya layihələrinə alternativ kimi dəstəkləyirdi, çünki həmin layihələrdə haqlı olaraq, SSRİ-nin bərpası istəyini hiss edirdi. Əksəriyyət üçün isə Avropa rifah rəmzi, az qala «Yer kürəsində cənnət», demokratiyadan tutmuş, insan haqları, yüksək pensiyalar, güclü sosial dəstək sistemi kimi siyasi «təamlar» idi. Avropa İttifaqına üzvlük də real görünürdü. Hər halda, həmin illərdə Aİ Şərqi Avropa ölkələrini sürətlə və həvəslə öz sıralarına qəbul edirdi. Sonradan o, «Şərq Tərəfdaşlığı» proqramını da yaratmış, yeni qonşuları olan Belarus, Ukrayna, Moldova, Azərbaycan, Gürcüstan və Ermənistanı bu proqramda birləşdirmişdi. Bütün bu ölkələrə «Avropaya inteqrasiya»nın eyni variantı təklif olunurdu: Aİ kreditlər ayırır, hansı islahatların aparılmalı olduğunu deyir və postsovet məkanının bu ölkələri özlərini yaxşı aparsalar, Aİ üzvünə çevrilmək imkanı qazanırlar. Doğrudur, söhbət üzvlüyə dərhal qəbuldan yox, bu perspektivdən gedirdi. Bir çoxu məhz bu «işıqlı gələcək» naminə ən mübahisəli islahatlara getməyə razılaşır, bu məqsədlə riskli siyasi addımlar atır, sosial qərarlar qəbul edirdi və s.
Amma «Avropa arzuları» heç də hamı üçün cazibədar, vazkeçilməz təsir bağışlamırdı. Məsələn, Azərbaycan ilk andan bildirirdi ki, o, suverenliyini heç kimlə bölüşmək niyyətində deyil – nə Moskva ilə, nə də Brüssel ilə. İrəvanla Minsk istiqaməti Moskvaya tərəf götürmüş, Kiyev, Kişineu və Tbilisi isə açıq şəkildə Avropaya inteqrasiya yolu seçmişdilər.
Lakin bu gün Moldova və Gürcüstanda «Avropadan məyusluq» özünü ən ciddi şəkildə göstərməkdədir və bu, əlbəttə ki, gözlənilənr idi. Aİ-yə arzulanan üzvlük yolu çox dumanlı görünür, Aİ-nin tələbləri isə gündən-günə daha sərt, daha ağrılı xarakter alır. Nəticədə, «Avropa arzusu»nu praqmatizm əvəzləyir: Aİ-yə üzvlüyün şərtləri nədir? Məsələn, Böyük Britaniya birliyi nədən tərk etdi? Avropaya inteqrasiyanı hazırkı formada davam etdirməklə nə qazanır, nə itiririk? Əgər tərəzinin bir gözündə ağrılı islahatlar, Rusiyadan gələ biləcək sərt addımlar və s., digər gözündə isə Avropaya turist kimi iki həftəlik vizasız səyahət dayanırsa, istər-istəməz düşünməli olursan: buna dəyərmi?
Avropalı siyasətçilər bir şeyi anlamalıdırlar: ən azı Avropa yolunu seçmiş postsovet ölkələrinin qəbul otağında usanmadan gözləməyə, Brüsselin istənilən göstərişini icra etməyə hazır olduğu dövrlər arxada qalıb. İndi postsovet məkanında daha ciddi diplomatiya aparılmalıdır: razılaşmaq, ehtiyacları və yerli cəmiyyətlərin ənənələrini nəzərə almaq, ən başlıcası isə verilən vədləri yerinə yetirmək.

CONVENTION FOR THE EUROPEANS
"It is fascinating to observe the changing attitudes of post-Soviet audiences towards EU summits. In the early days, when the term "Eastern Partnership" was just beginning to enter political conversations, hopes for European integration were at their peak. However, the latest EU summit in Brussels could now be aptly described as "the summit of diminished Euro-enthusiasm."
Ukraine will be supported, but...
Ukrainian President Vladimir Zelensky was invited to Brussels to present his so-called Victory Plan to European leaders, and there were ample promises of support. "We will stand by you for as long as necessary and do whatever it takes. We understand that you urgently need more military and financial support, and we will explore ways to expedite this assistance for the people of Ukraine," pledged European Council President Charles Michel ahead of the summit.
The EU's final statements endorse "swiftly increasing military support and accelerating the delivery of weapons, especially air defence systems, ammunition, and missiles essential for protecting Ukraine's population and critical energy infrastructure." Despite these pledges, Kiev has received considerably fewer arms than promised by the Europeans. The issue of military aid for Kiev is discussed across multiple platforms—NATO, Ramstein, and the European Union—yet the actual support falls well short of the rhetoric. Specifically, a proposed €65 billion package remains unresolved due to divisions within the EU. Some member states contend that Europe should refrain from providing direct military aid to Ukraine. In Brussels, it has been suggested that contributions to the Ukraine Support Fund be voluntary, though Eurobureaucracy expects a final decision on this issue only by year-end, even as Kiev remains in urgent need of European military assistance. Theoretically, one could dismiss this shortfall by noting that the EU is not a military alliance; however, corresponding assurances were still made to Kiev.
The status of the €50 billion loan pledged to Ukraine by the G7 is also in limbo. Of this sum, €35 billion was expected to come from the EU. However, differences between Brussels and Washington are again surfacing: Europeans are now urged to impose sanctions on Russia, not just for six months, but for 36. Yet, Europe remains mired in debate, while Ukraine continues to bear the brunt of these bureaucratic delays.
Doors Are Closing...
Recent events surrounding Georgia have also drawn significant attention. Relations between Tbilisi and Brussels are now described as "strained." This time, however, criticism of Tbilisi has intensified to a new level. At the summit, the EU officially accused Georgia of undermining European values, effectively stalling the country’s EU accession process. According to the summit's final documents, "the Council of Europe expresses serious concern over the actions of the Georgian government, which contradict the values and principles on which the European Union was founded. This course undermines Georgia's European trajectory and effectively halts the EU accession process." Conditions for re-engaging this process were also specified, with the requirement that Tbilisi "undertake democratic, comprehensive, and sustainable reforms consistent with European integration principles."
The EU’s demands for Georgia go beyond "democratic, comprehensive, and sustainable reforms." The most contentious issue for Tbilisi concerns EU demands related to LGBT community rights—an issue that remains divisive even within the EU itself. Thus, whether it is appropriate to insist on LGBT rights in negotiations with Tbilisi remains, at best, a matter of debate.
Another sticking point involves demands from the European Union and the United States for Georgian authorities to amend legislation regarding transparency in NGO financing. Tbilisi harbours reasonable suspicions that foreign grant-dependent sectors could be orchestrating provocations and potentially inciting a second "colour revolution." Consequently, they are reluctant to make concessions.
Moreover, leading powers in the West, primarily the European Union and the United States, are urging Georgia to more fully support sanctions against Russia. Tbilisi is hesitant to comply, believing such actions would severely harm its local economy and asserting that it is not an EU member.
Tbilisi does not wish to escalate tensions with Moscow. Memories of the 2008 Five-Day War remain vivid. At that time, Europe applauded the Georgian authorities under Saakashvili for their reforms; however, no military assistance was anticipated from the West during wartime, nor were sanctions imposed against Russia. Instead, Georgia was offered terms of a ceasefire agreement that were far from favourable. Subsequently, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov and US Secretary of State Hillary Clinton ceremoniously pressed a symbolic button labelled Reset, heralding a reset in relations between Russia and the West. This reset was short-lived; the struggle for Crimea followed in 2014, and tensions between Moscow and the West peaked after February 2022. Nevertheless, Georgia drew a predictable conclusion from 2008: it is unwise to provoke the Russian bear. Furthermore, without NATO membership providing a security umbrella, Georgia perceives EU decisions as overly eager to discipline and subdue the country.
Moldavian Warning
Formally, Moldova's presidential election is not directly linked to the EU summit. Concurrently with voting, a referendum was held asking voters whether they supported Moldova's accession to the EU.
Moldova has yet to receive an invitation to join the EU. The country is a member of the Eastern Partnership; however, EU membership remains a distant prospect. It can be inferred that Moldovan President Maia Sandu combined elections with a referendum to bolster her own approval ratings through reference to the “European dream”.
The referendum results were shocking—support for European integration stood at just over 50%. Formally speaking, this constitutes a victory; yet in reality, it represents a significant setback—not for Moldovan Westerners or Mrs. Sandu but for European bureaucracy itself. This indicates that disillusionment with European prospects is gaining traction throughout the post-Soviet space.
Once seen as near-magical concepts in post-Soviet countries, terms like "European integration" and "European prospects" are now often met with scepticism. For some, European integration was initially embraced as an alternative to Russian integration efforts, which many viewed as echoes of Soviet practices. For many others, however, Europe symbolised prosperity—a true "earthly paradise"—accompanied by political benefits such as democracy, human rights, generous pensions, and robust social support systems. EU membership seemed within reach, especially as Eastern European countries were quickly welcomed into the fold. In time, the Eastern Partnership programs were created for neighbouring countries—Belarus, Ukraine, Moldova, Azerbaijan, Georgia, and Armenia—offering them a uniform vision of "European integration." Under these initiatives, loans were offered in exchange for implementing specified reforms, with the promise of eventual membership for those demonstrating good behaviour in the post-Soviet region. Many voters accepted these reforms, despite their social and political costs, in pursuit of a brighter future.
Not everyone, however, was captivated by this "European dream." Azerbaijan made clear that it had no intention of surrendering its sovereignty to either Moscow or Brussels. Meanwhile, Yerevan and Minsk chose to align with Moscow, while Kiev, Chișinău, and Tbilisi expressed support for European integration.
Today, "Euro-disillusionment" is growing in Moldova and Georgia—an expected shift, given the increasingly unclear prospects for EU membership and the increasingly stringent demands from the EU. The once-alluring concept of European integration is now giving way to pragmatism: What are the actual conditions for EU membership? Why did Great Britain exit the EU? What exactly are the costs and benefits of continuing down the path of European integration? When weighing difficult reforms and the risks of punitive measures from Russia against a mere "visa-free" allowance for two weeks as tourists—with no right to work—one must ask if it is worth pursuing.
European politicians must understand that the era when post-Soviet countries—especially those aspiring to European integration—were willing to wait passively at Brussels' reception, following every directive, has ended. In the post-Soviet space, diplomacy will require a more nuanced approach: genuine negotiation that considers local societal needs and traditions while also fulfilling the promises that have been made.
Otherwise, it is likely that more instances of what could be described as a "Moldavian warning" will follow.