BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) dünya gündəminin əsas hadisələrindən birinə çevrilərək, iqlim dəyişikliyi ilə qlobal mübarizədə daha bir mühüm mərhələni qeyd edib. O, “təmiz enerji”yə keçid, istixana qazı emissiyalarının azaldılması və yeni şəraitə uyğunlaşma üçün müəyyən edilmiş hədəflərə doğru yeni imkanlar açıb. Konfrans iştirakçıları qlobal istiləşmənin məhdudlaşdırılması üzrə “Paris Sazişi”nin məqsədlərinə sadiq qaldıqlarını təsdiqləyiblər. İstixana qazı emissiyalarının azaldılması və ölkələrin enerji balansında bərpa olunan enerji mənbələrinin (BEM) payının artırılması üzrə yeni öhdəliklər qəbul edilib.
Bu mühüm tədbirin ev sahibi rolunu üzərinə götürən Azərbaycan da “yaşıl enerji”yə və dayanıqlı inkişafa sadiqliyini nümayiş etdirərək, iddialı planlar və təşəbbüslər təqdim edib.
Məqsədlər və reallıq arasındakı fərq
İqlimşünaslar bu il qalıq yanacaqlardan qlobal karbon qazı emissiyasının rekord səviyyəyə çatacağını gözləyirlər. “Təmiz enerji” istehsalının artmasına baxmayaraq, pik nöqtəsi ilə bağlı “aydın əlamətlər yoxdur”. “Global Carbon Budget” layihəsinin son hesabatına əsasən, enerji yanması və sənaye proseslərindən yaranan emissiyalar 2024-cü ildə 37,4 milyard metrik ton CO2 ekvivalentinə çatacaq və bu da əvvəlki illə müqayisədə 0,8% çoxdur. Bu o zaman baş verib ki, dünya liderləri və siyasətçilər ötən il Dubayda keçirilən COP28-də ölkələr “qalıq yanacaqlardan imtina etməyə” söz verdikdən sonra qlobal fəaliyyətləri sürətləndirmək üçün COP29-da əlavə tədbirlər görməli idilər.
“Təmiz enerji” sahəsində irəliləyişlərə baxmayaraq, təbii qaz və neftin istifadəsinin artması qalıq yanacaqlardan qlobal emissiyaların artmasına səbəb olur. Kömürdən emissiyaların da artacağı gözlənilir. Lakin bunun daha az miqdarda olacağı proqnozlaşdırılır”, - “Global Carbon Budget”in hesabatında vurğulanıb. Hesabata görə, 2024-cü ildə qalıq yanacaqlardan gözlənilən emissiya artımı 2023-cü ildəki 1,4%-lik artıma əlavə olunur və qlobal emissiyaların gözlənilən və zəruri pik nöqtəsini daha da gecikdirir.
2024-cü ildə gözlənilən artım qazdan emissiyaların davamlı artımı (2,4%) ilə əlaqədardır. Kömür və neftdən emissiyalarda isə müvafiq olaraq 0,2% və 0,9% kimi cüzi artım müşahidə olunub. 2024-cü ildə kömürdən emissiyalar qlobal emissiyaların 41%-ni təşkil edəcək, neft və qazdan emissiyalar isə müvafiq olaraq 32% və 21%-ə çatacaq. Beynəlxalq aviasiya və gəmiçilikdən bu göstəricinin 2024-cü ildə 7,8% artacağı, lakin pandemiyadan əvvəlki səviyyədən aşağı olacağı gözlənilir.
DNV konsaltinq şirkəti beş əsas “təmiz enerji” texnologiyasının - günəş fotovoltaik qurğuları, külək, nüvə enerjisi, istilik nasosları və elektromobillərin artan tətbiqi sayəsində 2024-cü ildə emissiyaların pik nöqtəsinə çatacağını bəyan edib. DNV-nin enerji keçidi ilə bağlı son proqnozunda vurğulanıb ki, 2025-ci ildə enerji ilə əlaqəli CO2 emissiyalarının azalması cüzi, yəni 0,4% olacaq.
“S&P Global Commodity Insights”ın analitikləri isə hesab edirlər ki, qlobal istixana qazı emissiyaları bir neçə il ərzində maksimuma çata bilər: “Bir neçə böyük iqtisadiyyat 2050-ci il üçün istixana qazları hədəflərinə çata və ya demək olar ki, çata bilsə də, siyasi və praktiki məhdudiyyətlər əksər ölkələrin iqlim və karbon neytrallığı hədəflərinə çatmasına imkan vermir”.
“Commodity Insights”ın əsas ssenarisinə görə, qlobal istixana qazı emissiyaları 2020-ci illərin ortalarında 50 milyard metrik ton CO2 ekvivalenti pik nöqtəsindən sonra tədricən azalacaq və 2050-ci ilə qədər təxminən 30 milyard metrik ton CO2 ekvivalentinə düşəcək.
Həm Avropa, həm də Asiya
Konfrans zamanı Avropa Komissiyasının iqlim fəaliyyəti üzrə komissarı Vopke Hukstra BEM-ə keçidi sürətləndirmək üçün fəal tədbirlərə çağırış edib. O, qarşıya qoyulmuş hədəflərə nail olmaq üçün əhəmiyyətli investisiyaların və enerji şəbəkələrinin modernləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
V.Hukstranın fikrincə, dünyada BEM istifadəsinin üç qat artırılması enerji şəbəkələrinin genişləndirilməsini (2030-cu ilə qədər əlavə 25 milyon kilometrlik elektrik ötürücü xətləri çəkilməlidir), həmçinin litium, kobalt və digər resurslara tələbatın üç qat artmasına səbəb olan həyati əhəmiyyət kəsb edən mineralların hasilatı və emalının inkişafını tələb edir.
Onun sözlərinə görə, bundan başqa, əhəmiyyətli dövlət maliyyələşdirməsinə baxmayaraq (Aİ-dən ildə 31 milyard dollar), əlavə investisiyalar lazımdır: “2023-cü ildə Aİ-də istixana qazı emissiyaları bərpa olunan enerjinin sürətli inkişafı sayəsində 8% azalıb. Avropada elektrik enerjisinin yarıdan çoxu indi BEM vasitəsilə istehsal olunur”. O hesab edir ki, birgə fəal tədbirlər şərtilə 2030-cu ilə qədər qlobal emissiyaların 10 milyard ton azaldılması tamamilə realdır.
Asiyaya gəlincə, Çinin Baş nazirinin müavini Din Süesən konfransda deyib ki, ölkəsi 2060-cı ilədək karbon neytralına nail olmağa çalışacaq. Son COP iqlim konfranslarında Çin bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadəni artırmaq qabiliyyəti nəzərə alınaraq, 2030-cu ilədək emissiyaların pik həddə çatması və 2060-cı ilədək sıfır səviyyəsinə çatması üçün xüsusilə inkişaf etmiş ölkələr tərəfindən təzyiqlə üzləşib. Baş nazirin müavini söyləyib ki, Çinin 2035-ci il üçün yeni Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələri (NDC) iqtisadiyyatın bütün sektorlarını əhatə edəcək və təkcə CO2 deyil, bütün istixana qazlarını əhatə edəcək.
D.Süesən Pekinin digər inkişaf etməkdə olan ölkələrin iqlim maliyyələşməsinə töhfəsindən də danışıb: “2016-cı ildən bəri Çin digər inkişaf etməkdə olan ölkələrə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə səmərəli dəstək olaraq 177 milyard yuandan (24,5 milyard dollar) çox vəsait təmin edib və səfərbər edib”.
Mövcud vəziyyəti nəzərə alaraq, dünyanın ən böyük neft ixracatçısı olan Səudiyyə Ərəbistanı COP29 çərçivəsində ilk karbon kvotaları ticarəti birjasını işə salıb. Səudiyyə Ərəbistanı Regional Könüllü Karbon Bazarı Şirkətinin (RVCMC) idarə etdiyi birja platforması bu bazarın genişləndirilməsi üzrə milli strategiyanın bir hissəsidir. “COP-dakı mesajımız aydındır: qlobal dekarbonizasiyanın sürətləndirilməsi üçün iqlim layihələri üçün iri miqyasda maliyyə axınını təmin etmək lazımdır. Yüksək dürüstlüyə malik könüllü karbon bazarları bu onillikdə iqlim maliyyələşdirilməsindəki boşluğun aradan qaldırılmasında mühüm rol oynaya bilər. Lakin bazarın potensialını reallaşdırmaq üçün özəl sektorun daha aktiv iştirakına imkan verəcək institusional infrastruktur lazımdır”, - RVCMC-nin baş direktoru Riham Əl-Gizi deyib.
Platformanın açılışında Səudiyyə Ərəbistanı və digər ölkələrdən 22 şirkətin iştirak etdiyi hərrac keçirilib. Hərracda 2020-ci ildən bəri “Verra”, “Gold Standard” və “Puro.earth” sertifikatlı 17 layihədən 2,5 milyon yüksək keyfiyyətli karbon krediti hərraca çıxarılıb. Kreditlərin əksəriyyəti Qlobal Cənub ölkələrindəki, o cümlədən Banqladeş, Braziliya, Efiopiya, Malayziya, Pakistan və Vyetnamdakı layihələrdən daxil olub. Bu, RVCMC-nin Nayrobi və Ər-Riyaddakı tədbirlərdən sonra üçüncü karbon krediti hərracıdır. Keçən il RVCMC Keniyadakı ikinci hərracda 2,2 milyon metrik ton karbon krediti sataraq Səudiyyə Ərəbistanının karbon sektorundakı mövqeyini gücləndirmək öhdəliyini nümayiş etdirib. Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ kimi Yaxın Şərq ölkələri könüllü karbon bazarında iştirakını fəal şəkildə genişləndirir.
Azərbaycanın “yaşıl enerji”si
Azərbaycan COP29-da 2030-cu ilədək bərpa olunan enerji mənbələrinin ölkənin enerji balansındakı payının üç dəfədən çox artırılması ilə bağlı iddialı planlarını bir daha təsdiqləyib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov konfransda qeyd edib ki, ötən il dünyada 473 gVt yeni bərpa olunan enerji güclərinin quraşdırılması və 570 milyard ABŞ dolları investisiya yatırılması kimi rekord nəticələrə baxmayaraq, “yaşıl enerji”yə keçid üçün bu göstəriciləri təxminən iki dəfədən çox, enerji səmərəliliyinə investisiyaları isə 7 dəfə artırmaq lazımdır.
Nazirin sözlərinə görə, COP28-də qəbul edilmiş bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyinə dair dünya ölkələrinin kollektiv öhdəliyi iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə və qlobal istiləşməni 1,5°C-yə qədər məhdudlaşdırmaq məqsədinə nail olmaqda dönüş nöqtəsi olub: “COP29-da isə bu öhdəliklərin həyata keçirilməsinə, maneələrin aradan qaldırılmasına və “təmiz enerji”yə sürətli keçid üçün qlobal tədbirlərin gücləndirilməsinə diqqət yetirmək lazımdır”. P.Şahbazov Qlobal Bərpa Olunan Enerji və Enerji Səmərəliliyi Vədi çərçivəsində Avropa Komissiyası, COP28, Beynəlxalq Enerji Agentliyi (IEA) və Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyi (IRENA) ilə tərəfdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Bu arada, IEA və IRENA-nın məlumatına görə, 11 min gVt bərpa olunan enerji istehsal gücünə nail olmaq və qlobal enerji səmərəliliyini ildə 4%-dən çox artırmaq üçün 31,5 trilyon ABŞ dolları məbləğində maliyyə vəsaiti lazımdır. “Mövcud olan bütün milli ambisiyalar tam şəkildə həyata keçirilsə belə, 2030-cu ilə olan hədəflərimizə çatmaqdan 30 % geri qalacağıq və bu, enerji keçidi səylərinin daha da genişləndirilməsini tələb edir”, - Azərbaycanın energetika naziri qeyd edib.
P.Şahbazovun sözlərinə görə, Azərbaycan 2030-cu ilədək “yaşıl artım” və “təmiz enerji” təchizatçısı ölkəsinə çevrilmək üçün milli və beynəlxalq layihələri həyata keçirməyi planlaşdırır. Belə ki, Şərqi Zəngəzurda BP ilə birlikdə dünyanın ən böyük neft-qaz terminallarından biri olan “Səngəçal” terminalının dekarbonizasiyasını dəstəkləyəcək 240 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisinə başlanılacaq. Ümumilikdə 2030-cu ilədək 2250 MVt gücündə günəş və külək elektrik stansiyaları ölkənin enerji sistemində bərpa olunan enerji mənbələrinin payını əvvəlki 30% hədəfini əhəmiyyətli dərəcədə üstələyərək 35,5%-ə çatdırmağa imkan verəcək.
Nazir, həmçinin 5 gVt əlavə güc yaratmaq və onun Xəzər-Qara dəniz-Avropa və Azərbaycan-Türkiyə-Avropa dəhlizləri vasitəsilə Avropaya ixracı, eləcə də Qazaxıstan və Özbəkistandan bərpa olunan enerjinin təchizatı üçün Azərbaycan-Mərkəzi Asiya “yaşıl enerji” dəhlizinin həyata keçirilməsi strateji məqsədini vurğulayıb. “Bu regional “yaşıl enerji dəhlizləri” bir-biri ilə əlaqələndirilərək Avropaya yönəldildiyi təqdirdə, Azərbaycan 2030-cu ildə həm özünün, həm də Asiyadan Avropaya qədər geniş bir coğrafiyada ölkələrin “yaşıl enerji”yə keçidinə və qlobal öhdəliklərin yerinə yetirilməsinə əhəmiyyətli töhfə vermiş olacaq”, - nazir bildirib.
COP29-un əsas hadisələrindən biri BP ilə birgə həyata keçirilən irimiqyaslı layihə - Cəbrayıl rayonunda “Şəfəq” Günəş Elektrik Stansiyasının təməlinin qoyulması olub. Regionun ən böyük günəş elektrik stansiyasının ildə təxminən 500 milyon kVt/saat elektrik enerjisi istehsal edəcəyi və bununla da karbon dioksid emissiyalarının ildə 260-330 min ton azalacağı gözlənilir. Virtual Enerji Ötürülməsi Mexanizmi (VPTA) tətbiqi stansiyada istehsal olunan enerjinin “Səngəçal” terminalına ötürülməsinə və neft-qaz sektorunun dekarbonizasiyasına töhfə verəcək.
Eyni zamanda Azərbaycan BEM sahəsində digər ölkələrlə əməkdaşlığını da fəal şəkildə genişləndirir: COP29-da Bolqarıstan, İtaliya, Səudiyyə Ərəbistanı, Qazaxıstan və Özbəkistanla müqavilələr bağlanıb.
“Paris Sazişi” çərçivəsində Azərbaycan və Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliklə (AEBA) enerji planlaşdırması üzrə Anlaşma Memorandumu imzalayıblar. Bundan əlavə, “Azərbaycan Respublikası, Qazaxıstan Respublikası və Özbəkistan Respublikası arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi layihəsi”ndə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının iştirakını təmin edən və Azərbaycanla “yaşıl enerji” əməkdaşlığını genişləndirən bir neçə vacib sənəd imzalanıb. Buraya “yaşıl enerji”nin inkişafı və ötürülməsi sahəsində Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Saziş, “yaşıl enerji”nin inkişafı və ötürülməsi sahəsində İcra Proqramı, Azərbaycan və Səudiyyə Ərəbistanı arasında enerji əməkdaşlığı üzrə Yol Xəritəsi və Səudiyyə Elektrik Şirkəti (SEC) ilə “Azərenerji” ASC arasında elektrik enerjisi sahəsində bilik və təcrübə mübadiləsi üzrə Anlaşma Memorandumu daxildir.
Azərbaycan, həmçinin aparıcı enerji şirkətləri ilə əməkdaşlıq qurur. Bu da ölkəyə bərpa olunan enerji sahəsində qabaqcıl texnologiyalara çıxış əldə etməyə və enerji sistemlərinin səmərəliliyini artırmağa imkan verəcək. Belə ki, SOCAR və Bolqarıstanın “Asarel Energy” şirkəti arasında Birgə İnkişaf Sazişi imzalanıb. SOCAR, həmçinin İtaliyanın “Italgas” şirkəti ilə enerji keçidi, rəqəmsallaşma və infrastrukturun dekarbonizasiyasının sürətləndirilməsi üçün təcrübə və texnologiya mübadiləsini nəzərdə tutan əməkdaşlıq sazişi imzalayıb.
Azərbaycan nümunəsi göstərir ki, enerji keçidi təkcə texniki deyil, həm də siyasi məsələdir, həmçinin ənənəvi və yeni enerji mənbələrini uğurla birləşdirmək mümkündür.
Ümumilikdə, bu gün qəbul edilən qərarlar göstərir ki, dünya energetika sahəsində genişmiqyaslı dəyişikliklərə hazırdır, lakin qarşıya qoyulan məqsədə gedən yol, əlbəttə ki, hələ uzundur. Əsas məsələ iqlim dəyişikliyinin ayrı-ayrı ölkə və ya xalq üçün deyil, bütün bəşəriyyət üçün real təhlükə olduğunu dərk edərək, problemləri birlikdə aradan qaldırmaqdır.

COP29: ENERGY TRANSITION
The Conference of the Parties 29 (COP29), a pivotal event on the global agenda, marked a significant moment in the international effort to combat climate change. The conference provided a forum for exploring new avenues for achieving the established goals of a clean energy transition, greenhouse gas emission reductions, and adaptation measures. The conference participants reaffirmed their commitment to fulfilling the objectives set forth in the Paris Agreement, which aims to limit global warming. New commitments were made to reduce greenhouse gas emissions and increase the share of renewable energy sources (RES) in the energy mix of various countries. As the host of this significant event, Azerbaijan demonstrated its commitment to green energy and sustainable development through the presentation of ambitious plans and initiatives.
A Disparity Between Goals and Reality
Climate scientists project that global carbon dioxide emissions from fossil fuels will reach an all-time high this year. Nevertheless, there is currently no evidence to suggest that global carbon dioxide emissions from fossil fuels will reach a peak, despite the growth in clean energy. As indicated in the most recent report from the Global Carbon Budget project, emissions from energy combustion and industrial processes are anticipated to reach 37.4 billion metric tons of CO2 equivalent in 2024, representing a 0.8% increase from the previous year. This projection coincides with preparations by world leaders and policymakers to take further action at COP29 to accelerate global efforts, following commitments by countries to "move away from fossil fuels" at COP28 in Dubai the previous year. Despite advancements in clean energy, the rising use of natural gas and oil is contributing to an increase in global emissions from fossil fuels. The Global Carbon Budget also indicated that emissions from coal are anticipated to increase, albeit at a more modest rate. The projected increase in fossil fuel emissions for 2024 contributes to the 1.4 percent rise observed in 2023 and further delays the anticipated and necessary peak in global emissions.
The anticipated growth in 2024 is attributable to a consistent increase in emissions from gas (up 2.4 percent), while emissions from coal and oil are projected to experience a slight rise of 0.2 and 0.9 percent, respectively. In 2024, coal will account for 41% of global emissions, while oil and gas will represent 32% and 21%, respectively. It is anticipated that international aviation and shipping will increase by 7.8 percent in 2024, although this growth will remain below the levels observed prior to the pandemic. In a recent report, Consultancy DNV indicated that emissions will reach their peak in 2024 as a result of the increasing deployment of five key clean energy technologies: solar photovoltaic (PV), wind, nuclear, heat pumps, and electric vehicles. In its latest Energy Transition Forecast, DNV reported that the reduction in energy-related CO₂ emissions in 2025 would be a modest 0.4 percent.
Analysts at S&P Global Commodity Insights posit that global greenhouse gas emissions may reach a peak within the next few years. Despite the fact that several major economies are able to meet or nearly meet their 2050 greenhouse gas targets, the report states that political and practical constraints prevent most countries from achieving their climate and carbon neutrality goals. In accordance with the baseline scenario proposed by Commodity Insights, global greenhouse gas emissions are expected to undergo a gradual decline following a peak of approximately 50 billion metric tons of CO2 equivalent in the mid-2020s. This decline is projected to reach a level of approximately 30 billion metric tons of CO2 equivalent by 2050.
Both Europe and Asia
During the conference, Vopke Hoekstra, European Commissioner for Climate Action, advocated for the implementation of proactive measures to accelerate the transition to renewable energy. He underscored the necessity of substantial investments and grid modernization to attain these objectives. Hoekstra posited that tripling global renewable energy use necessitates an expansion of the energy grid (an additional 25 million kilometres of transmission lines must be installed by 2030) as well as the mining and processing of critical minerals, which will result in a threefold increase in demand for lithium, cobalt, and other resources. Furthermore, he observed that despite the substantial public funding ($31 billion annually from the EU), additional investment is required. In 2023, the European Union witnessed a 8 percent reduction in greenhouse gas emissions, largely attributable to the accelerated growth of renewable energy sources. The Commissioner noted that more than half of Europe's electricity is currently generated from renewable sources. He posits that the reduction of global emissions by 10 billion tons by 2030 is achievable with robust collective action.
With regard to Asia, Chinese Vice Premier Ding Xuexiang addressed the conference, stating that his country aspires to achieve carbon neutrality by 2060. At recent COP climate conferences, China has been subjected to considerable pressure, particularly from developed countries, to reach peak emissions by 2030 and achieve net zero by 2060, given its capacity to increase renewable energy usage. Additionally, the Vice Premier indicated that China's forthcoming nationally determined contributions (NDCs) for 2035 will encompass all economic sectors and include a range of greenhouse gases beyond CO2.
Additionally, Ding underscored Beijing's role in providing climate finance to other developing nations. "Since 2016, China has provided and mobilised more than 177 billion yuan ($24.5 billion) in funds, effectively supporting other developing countries in combating climate change," he stated.
In light of the prevailing circumstances, Saudi Arabia, the world's foremost oil exporter, has inaugurated its inaugural carbon trading exchange in conjunction with COP29. The exchange platform, operated by the Saudi Regional Voluntary Carbon Market Company (RVCMC), constitutes a component of a national strategy to expand this market. The overarching message conveyed at COP is that the acceleration of global decarbonization hinges on the mobilization of substantial financial resources for climate projects on a large scale. Voluntary carbon markets with high integrity have the potential to play an instrumental role in bridging the climate finance gap in the coming decade. Nevertheless, the realization of the market's potential hinges upon the establishment of an institutional infrastructure that would facilitate the active participation of the private sector," stated RVCMC CEO Riham El-Ghizi.
At the inauguration of the platform, an auction was conducted involving 22 companies from Saudi Arabia and other countries. The auction offered 2.5 million high-quality carbon credits from 17 projects that had been certified by Verra, Gold Standard, and Puro.earth. The majority of the credits originated from projects situated in the Global South, including those in Bangladesh, Brazil, Ethiopia, Malaysia, Pakistan, and Vietnam. This constituted the third auction of carbon credits held by RVCMC, following events in Nairobi and Riyadh. In the previous year, the RVCMC conducted a second auction in Kenya, during which 2.2 million metric tons of carbon credits were sold. This event serves to illustrate the kingdom's dedication to enhancing its standing within the carbon market. Middle Eastern nations such as Saudi Arabia and Turkey are actively increasing their involvement in voluntary carbon markets.
Azerbaijan's RES Initiatives
At COP29, Azerbaijan reaffirmed its ambitious plans to develop renewable energy sources with the objective of increasing their share in the country's energy balance by more than threefold by 2030. Energy Minister Parviz Shahbazov observed at the conference that, despite notable advancements in the previous year, including the installation of 473 GW of new renewable energy capacity and investments amounting to $570 billion, a comprehensive transition to green energy necessitates a more than twofold increase in these figures.
Minister Shahbazov asserts that the collective commitment made by countries worldwide to enhance renewable energy and energy efficiency at COP28 represents a significant milestone in combating climate change and achieving the goal of limiting global warming to 1.5°C. Nevertheless, COP29 should concentrate on fulfilling these commitments, overcoming obstacles, and reinforcing global efforts to accelerate the transition to clean energy. Shahbazov underscored the significance of collaborative endeavours with the European Commission, COP28, the International Energy Agency (IEA), and the International Renewable Energy Agency (IRENA) in alignment with the Global Renewable Energy and Energy Efficiency Commitment.
As estimated by the IEA and IRENA, the requisite investment for the attainment of an additional 11,000 GW of renewable energy production capacity and a global energy efficiency growth rate exceeding 4 percent per annum is estimated at $31.5 trillion. The Minister cautioned that even if all national objectives are fully achieved by 2030, a shortfall of 30 percent would still exist by that year, necessitating an additional intensification of energy transition efforts.
The government of Azerbaijan has set forth an ambitious plan to implement a series of national and international projects through to 2030. The overarching objective is to transform the country into a model of environmentally sustainable growth, becoming a leading supplier of clean energy in the process. The plans include the construction of a 240MW solar power plant in East Zangezur in collaboration with BP. This will support the decarbonization of one of the world's largest oil and gas terminals, Sangachal. By 2030, the addition of 2,250MW of solar and wind capacity is projected to elevate the share of renewable energy in Azerbaijan's power sector to 35.5 percent, a significant increase from the previous target of 30 percent.
Additionally, the Minister emphasized the strategic objective of developing an additional 5GW of capacity for export to Europe via both the Caspian-Black Sea-Europe and Azerbaijan-Turkey-Europe corridors, while concurrently implementing the Azerbaijan-Central Asia Green Energy Corridor to facilitate the supply of renewable energy from Kazakhstan and Uzbekistan. "These interconnected green energy corridors will enable Azerbaijan to make a significant contribution to the energy transition for countries spanning Asia to Europe," concluded Minister Shahbazov.
A significant occurrence at COP29 was the ceremonial laying of the foundation stone for the Shafag solar power plant in the Jabrayil district. This large-scale project is being implemented in collaboration with BP. It is anticipated that this largest solar power plant in the region will generate approximately 500m kWh of electricity annually, thereby reducing carbon dioxide emissions by between 260,000 and 330,000 tonnes annually. The implementation of virtual power transmission arrangements (VPTA) will facilitate the transfer of power generated from this plant to the Sangachal terminal, thereby contributing to the decarbonization of the oil and gas sector.
Concurrently, Azerbaijan is engaged in the active expansion of its cooperative endeavours with other nations within the renewable energy sector. At the 2022 Conference of Parties (COP29), agreements were concluded with Bulgaria, Italy, Saudi Arabia, Kazakhstan, and Uzbekistan.
Under the Paris Agreement, Azerbaijan and the International Atomic Energy Agency (IAEA) have entered into a Memorandum of Understanding pertaining to matters of energy planning. Furthermore, agreements were established to guarantee Saudi Arabia's involvement in the Green Energy Development and Transmission Project, which encompasses Azerbaijan, Kazakhstan, and Uzbekistan, in addition to several other significant documents, including: The Strategic Partnership Agreement on Green Energy Development and Transmission, the Implementation Programme on Green Energy Development and Transmission, the Roadmap for Energy Cooperation between Azerbaijan and Saudi Arabia, and the Memorandum of Understanding between the Saudi Electricity Company (SEC) and Azerenerji for the exchange of knowledge and experience within the electricity sectors were also established.
Additionally, Azerbaijan is establishing collaborative relationships with prominent energy enterprises, which will facilitate access to cutting-edge renewable energy technologies while enhancing operational efficiencies within its energy infrastructure. In particular, a development agreement was concluded between SOCAR and Bulgaria's Asarel Energy. Additionally, SOCAR entered into a cooperation agreement with Italy's Italgas, with the objective of sharing expertise and technologies that will facilitate the acceleration of energy transition efforts, as well as digitalization and decarbonization initiatives regarding infrastructure.
The case of Azerbaijan demonstrates that the transition of energy systems presents not only technical challenges but also political ones. The successful integration of traditional and new energy sources is a realistic prospect. In sum, the decisions made today indicate that the world is prepared for extensive changes within its energy sector. However, significant work remains ahead. The overarching objective must be to collectively surmount the challenges at hand while acknowledging that climate change does not concern a single nation or group exclusively, but rather poses a genuine threat to humanity as a whole.