Paşinyan Ermənistanın əsas problemini ortaya qoyur
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan ölkə parlamentindəki çıxışında ölkəsinin Müstəqillik Bəyannaməsini «böyük problem və faciə» adlandırıb. «Son illərdə Müstəqillik Bəyannaməmini dəfələrlə oxumuş və dəhşətli nəticəyə gəlmişəm. Bu sənədin məğzi ondan ibarətdir ki, Ermənistan Respublikası mövcud ola bilməz. Bizim ən böyük problemimiz və faciəmiz budur. Məsələ nədədir? Real Ermənistan nədir və onun vətəndaşları kimlərdir? Real Ermənistanın vətəndaşı ölkədən kənarda yurd, vətən axtarmayanlardır», - deyə Paşinyan bildirib.
Paşinyan nəyi nəzərdə tutur?
Ermənistan SSR Ali Soveti 1990-cı il avqustun 23-də «Ermənistan SSR Ali Soveti və Dağlıq Qarabağ Milli Şurasının 1 dekabr 1990-cı il tarixli «Ermsənistan SSR ilə Dağlıq Qarabağın birləşməsi haqqında» birgə qərara əsasən, 28 may 1918-ci ildə qurulmuş müstəqil Ermənistan Respublikasının demokratiya ənənələrini inkişaf etdirərək», Ermənistanın Müstəqillik Bəyannaməsini qəbul edib. Sənədi Ermənistan SSR Ali Sovetinin ovaxtkı sədri (sonradan Ermənistanın ilk prezidenti) Levon Ter-Petrosyan və Ermənistan SSR Ali Sovetinin katibi Ara Saakyan imzalayıblar. Bu sənəd apriori nəinki SSRİ və Azərabycan SSR Konstitusiyaları, hətta Ermənistan SSR Konstitusiyası ilə ziddiyyət təşkil edirdi.
Başqa sözlə, müasir erməni dövlətinin müstəqilliyini, suverenliyini müəyyənləşdirən sənədin əsası lap başdan Ermənistan SSR parlamentinin de-yure mövcud olmayan separatçı, qeyri-legitim «Dağlıq Qarabağ Milli Şurası»nın qeyri-legitim qərarı ilə qoyulub. Bu da öz növbəsində, 1990-cı il 23 avqust tarixli bəyannaməni qeyri-legitim hala gətirir. Paşinyan məhz bu səbəbdən bəyan edir ki, «bu Bəyannamənin məğzinə görə, Ermənistan Respublikası mövcud ola bilməz».
Paşinyan daha da irəli gedərək sual verir: «Real Ermənistan nədir və onun vətəndaşları kimlərdir?» O, «real Ermənistan» dedikdə bugünkü sərhədlər çərçivəsində olan ölkəni nəzərdə tutur. Vətəndaş olaraq isə «kənarda yurd, vətən axtarmayanlar»ı görür. Beləliklə, baş nazir nəinki ölkəsinin sərhədlərindən kənardakı ərazilərə iddiaların olduğunu, hətta bu iddiaların Ermənistanın Müstəqillik Bəyannaməsində əks olunduğunu etiraf edir!
Yeri gəlmişkən, həmin Bəyannamədə Azərbaycana ərazi iddiaları ilə yanaşı, sənədin 11-ci maddəsində Türkiyəyə qarşı da eyni iddialar yer alır. Orada bildirilir ki, «Ermənistan Respublikası Osmanlı imperiyası və Qərbi Ermənistanda 1915-ci ildə törədilmiş erməni soyqırımının beynəlxalq birlik tərəfindən tanınması işini dəstəkləyir». Sənəddə «Qərbi Ermənistan» ifadəsinin işlənməsi Türkiyə rəsmi ərazi iddiası deməkdir. Maraqlıdır, belə bir şəraitdə ilkin şərtlər olmadan, Ermənistan Respublikasının qanunvericiliyinə dəyişikliklər edilmədən Ankara-İrəvan münasibətləri necə normallaşa bilər?
Problemin hüquqi aspekti
Paşinyan bir müddət əvvəl davamlı israr etməsə də, Ermənistanın yeni Konstitusiyaya ehtiyacı olduğunu dilə gətirmişdi. Onun fikrincə, İrəvana «ölkəni yeni geosiyasi şəraitdə daha rəqabət, daha həyat qabiliyyətli edəcək Konstitusiya lazımdır».
Müstəqillik Bəyannaməsinin 12-ci maddəsində bu sənədin SSRİ-nin dağıldığı dövrdə Ermənistan SSR-in Konstitusiyasının hazırlanması, ona əlavə və dəyişikliklərin edilməsi, dövlət orqanlarının fəaliyyəti, yeni qanunvericiliyin işlənməsi üçün əsas olduğu bildirilir.
Ermənistanın hazırkı Konstitusiyası 5 iyul 1995-ci ildə qəbul edilib. 2005-ci ildə ona müəyyən dəyişikliklər olunub, 6 dekabr 2015-ci ildə isə sənədin yeni redaksiyası qəbul edilib. Konstitusiyanın preambulasında 1990-cı ilin qeyri-legitim Müstəqillik Bəyannaməsinə sadiqlik ifadə olunur: «Erməni xalqı erməni dövlətçiliyinin fundamental prinsiplərinə və Ermənistanın Müstəqillik Bəyannaməsində təsbit olunmuş milli məqsədlərə əsaslanaraq, suveren dövlətin bərpası ilə bağlı azadlıqsevər əcdadlarının müqəddəs əhdinə əməl edərək, nəsillərin azadlığını, ümumi rifahı, vətəndaş harmoniyasını təmin etmək, onun ümumbəşəri dəyərlərə sadiqliyini təsdiqləmək naminə Vətənin qüdrətini və firavanlığını möhkəmləndirmək naminə Ermənistan Respublikasının Konstitusiyasını qəbul edir”.
Beləliklə, bu qanunvericilik texnikasında Konstitusiyada 1990-cı il 23 avqust tarixli Müstəqillik Bəyannaməsinə istinad olunur. Halbuki, Bəyannamənin absurd və qeyri-legitim olması üzündən ona heç Ermənistanın özündə belə, əməl edilməyib. Məsələn, sənədin 5-ci maddəsində deyilir ki, «Ermənistan Respublikasının Silahlı Qüvvələrindən yalnız onun Ali Sovetinin qərarı ilə istifadə oluna bilər». Lakin Ermənistanın dövlət başçısı Azərbaycana qarşı təcavüzə başlayaraq onun ərazilərini işğal etdikdə parlamentin razılığını almamışdı. Aydındır ki, təcavüzə parlament tərəfindən sanksiya veriləcəyi təqdirdə İrəvan Azərbaycan ərazisinə işğalçı qüvvələr göndərdiyini etiraf etmiş sayılacaqdı. Odur ki, Ermənistan bu işi «sakit», «ermənisayağı» görmək qərarına gəlmişdi. Amma ermənilərin bütün səylərinə baxmayaraq, onun təcavüzkar və işğalçı olduğunu bütün ciddi beynəlxalq təşkilatlar tanıyıb: BMT TŞ-də bununla bağlı 4 qətnamə, BMT Baş Assambleyasında 2008-ci il 14 mart tarixli, A/RES/62/243 nömrəli «Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət» adlı qətnamə, AŞPA-da 1416 saylı (2005) «Dağlıq Qarabağda həlli ilə ATƏT-in Minsk konfransının məşğul olduğu münaqişə haqqında» qətnamə və s. qəbul edilib.
Yenə də Ermənistanın Müstəqillik Bəyannaməsinin 6-cı maddəsində deyilir ki, «Ermənistan Respublikası beynəlxalq hüququn subyekti kimi, müstəqil xarici siyasət yürüdür, digər dövlətlərlə, SSRİ-nin milli-dövlət quruluşları ilə birbaşa münasibətlər qurur, beynəlxalq təşkilatların işində iştirak edir». Lakin Ermənistan dövlətçinin subeyktliyi, onun «müstəqil xarici siyasəti» hər kəsin dilində əzbərdir. Bu haqda danışmağa belə, dəyməz. Diqqəti yalnız ona çəkək ki, istər ermənilik, istərsə də Ermənistan Respublikası öz tarixlərinin müxtəlif dövrlərində davamlı olaraq sahiblərini dəyişib, onların maraqlarına xidmət edib: İran, Rusiya, indi isə Fransa. Üstəlik, onlar hər dəfə məqsədlərinə çatdıqda sahiblərini satmağı da unutmurlar.
Nəhayət, tam lətifə kimi maddə: elə həmin Müstəqillik Bəyannaməsinin 7-ci maddəsində Ermənistan özünü «SSRİ-nin milli sərvətinin, o cümlədən qızıl, almaz ehtiyatlarının, valyuta fondunun bir hissəsinə iddialı ölkə» elan edib. Halbuki Ermənistanın SSRİ-nin tərkibində olduğu bütün dövrlərdə onun dotasiya respublikası kimi yaşadığı hər kəsə məlumdur.
Qanunvericilikdə dəyişiklik və sülh müqaviləsi
Beləliklə, Ermənistan sözügedən Bəyannaməni ləğv etməzsə, Konstitusiyasında və digər normativ aktlarda dəyişikliklərə getməzsə, onunla imzalanacaq sülh müqaviləsi mənasız kağızdan başqa bir qey olmayacaq. O, ən azı Ermənistan üçün məna kəsb etməyəcək, çünki ölkənin əsas sənədlər iilə ziddiyyət yaradacaq. Biz erməni liderlərin imzasının heç də olduğunu, onlara inanmağın mümkünsüzlüyünü çoxdan bilirik. Bu mənada, Paşinyanın Üçtərəfli Bəyannaməni imzalamasına rəğmən, sonradan ondan asanlıqla boyun qaçırdığını da yaxşı xatırlayırıq.
Bu gün Ermənistanın Müstəqillik Bəyannaməsi və Konstitusiyası, onlara əsaslanan digər qanunvericilik aktları və beynəlxalq müqavilələri qonşu ölkələrin ərazilərinin ilhaqına hesablanıb. Demək, Ermənistanla imzalanacaq hər hansı beynəlxalq sülh müqaviləsi əvvəldən onun Konstitusiyasına, daxili qanunvericiliyinə zidd olacaq. Bu halda ölkənin Konstitusiya Məhkəməsi onu ratifikasiya etməyə, yaxud sonradan dəyişə də biləcək.
Azərbaycanın Ermənmstandan qanunvericilikdə dəyişikliyə getməsi, onu sülh müqaviləsinin imzalanmasını mümkün edəcək hala gətirməsini tələb etməsi də buradan qaynaqlanır.
Və sonda…
Ermənistan parlamentinə baş verənlər ölkə Konstitusiyasının və digər qanunverici aktlarının demokratik standartlara uyğunlaşdırılması, dövlətlərin ərazi bütövlüyü, sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərinə hörmət olunan vəziyyətə gətirilməsi istiqamətində ilk addımdır. 1990-cı il Bəyannaməsinin ləğvi Ermənistan Respublikası üçün ermənilərin beyninə yeridilmiş, yerli qanunvericilikdə əksini tapmış, ölkəni və xalqı tarixin dalanına dirəmiş «Böyük Ermənistan» mifindən qurtulmaq imkanı olacaq.

Автор: Намик Г.АЛИЕВ
Выступая в парламенте, премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал Декларацию о независимости своей страны «большой проблемой и трагедией». «В последние годы я десятки раз перечитал Декларацию о независимости и пришел к ужасающему выводу о том, что суть этой декларации в том, что Республика Армения не может существовать. Это наша самая большая проблема и трагедия. Сейчас вопрос в том, что такое реальная Армения и кто ее гражданин? Гражданин реальной Армении тот, кто вне этого места не ищет Родину и Отечество», - сказал он.
Что имел в виду Пашинян?
23 августа 1990 года Верховный Совет Армянской ССР, «основываясь на совместном Постановлении Верховного Совета Армянской ССР и Национального Совета Нагорного Карабаха от 1 декабря 1989 года «О воссоединении Армянской ССР и Нагорного Карабаха», развивая демократические традиции независимой Республики Армения, образованной 28 мая 1918 года», принял Декларацию о независимости Армении. Документ был подписан тогдашним председателем Верховного Совета Армянской ССР (будущим первым президентом Армении) Левоном Тер-Петросяном и секретарем Верховного Совета Армянской ССР Ара Саакяном. Принятый документ априори противоречил не только Конституции СССР и Конституции Азербайджанской ССР, но и Конституции Армянской ССР.
Другими словами, в основу документа, который определяет независимость и суверенитет современного армянского государства, было положено изначально нелигитимное постановление советского парламента Армянской ССР и несуществующего де-юре сепаратистского, нелегитимного «национального совета Нагорного Карабаха». Это, в свою очередь, автоматически делает нелегитимной декларацию от 23 августа 1990 года. Отсюда и крик души Пашиняна, что «суть этой декларации в том, что Республика Армения не может существовать».
Пашинян идет дальше, задавая вопрос, «что такое реальная Армения и кто ее гражданин?» При этом под «реальной Арменией» он подразумевает Армению в сегодняшних ее границах. А гражданином признает того, «кто вне этого места не ищет Родину и Отечество». Прозвучало не только четкое осуждение территориальных притязаний за пределами своих границ, но и признание наличия этих притязаний в Декларации о независимости Армении!
Кстати, кроме территориальных притязаний к Азербайджану в ст.11 декларации содержатся и территориальные претензии к Турции. Там записано, что «Республика Армения поддерживает дело международного признания геноцида армян 1915 года в Османской Турции и Западной Армении». Упомянув в тексте так называемую «Западную Армению», декларация документально оформила претензии и на территорию Турции. Интересно, как при этом без предусловий и без изменения законодательства Республики Армения могут быть урегулированы отношения между Турцией и Арменией?
Правовой аспект проблемы
Несколько ранее Пашинян хоть и непоследовательно, но заявлял, что Армении нужна новая Конституция, «которая сделает страну более конкурентоспособной и жизнеспособной в новых геополитических условиях». Что же в Конституции Республики Армения не так?
Декларация о независимости в ст.12 объявила себя основой для разработки Конституции Армении, внесения изменений и дополнений в действующую на момент развала СССР Конституцию Армянской ССР, деятельность государственных органов, разработку нового законодательства страны.
Действующая Конституция Армении была принята 5 июля 1995 года. В 2005-м она подверглась некоторым изменениям, а 6 декабря 2015 года была изложена в новой редакции. В преамбуле Конституции содержится приверженность нелегитимной Декларации независимости 1990 года: «Армянский народ, основываясь на фундаментальных принципах армянской государственности и общенациональных целях, закрепленных в Декларации о независимости Армении, осуществивший священный завет своих свободолюбивых предков о восстановлении суверенного государства, преданный делу укрепления могущества и процветания Родины, во имя обеспечения свободы поколений, общего благосостояния, гражданского согласия, подтверждая свою верность общечеловеческим ценностям, принимает Конституцию Республики Армения».
Таким образом, присущий законодательной технике метод отсылки был использован в Конституции, чтобы положить в ее основу Декларацию о независимости от 23 августа 1990 года.
Абсурдность и нелегитимность декларации привели к тому, что она перманентно нарушалась и не исполнялась самой Арменией. Так, ст.5 предполагает, что «Вооруженные силы Республики Армения могут быть использованы только по решению ее Верховного Совета». Однако главой армянского государства не было получено согласие парламента на вооруженную агрессию против Азербайджана и оккупацию его территорий. Понятно, что в случае санкционирования агрессии парламентом Ереван признал бы присутствие оккупационных сил на территории Азербайджана. Поэтому постарался сделать это втихую, но получилось это как-то «по-армянски». Несмотря на все армянские усилия, агрессию и оккупацию признали практически все серьезные международные организации: были приняты 4 резолюции Совбеза ООН 1993 года, резолюция Генеральной Ассамблеи ООН №А/RES/62/243 от 14 марта 2008 года «Положение на оккупированных территориях Азербайджана», резолюция ПАСЕ 1416 (2005) «О конфликте в Нагорно-Карабахском регионе, решением которого занимается Минская конференция ОБСЕ» и многие другие.
Ст.6 декларации гласит, что «Республика Армения как субъект международного права проводит независимую внешнюю политику, устанавливает прямые отношения с другими государствами, национально-государственными образованиями СССР, участвует в деятельности международных организаций». Субъектность армянского государства, его «независимая внешняя политика» стали притчей во языцех. Не будем на этом останавливаться. Обратим внимание лишь на то, как армянство, а затем Республика Армения последовательно, на разных этапах своей истории меняли хозяев и обслуживали их интересы: Персия, Россия, а теперь и Франция. При этом попутно предавая хозяев и решая свои вопросы.
И, наконец, абсолютно анекдотичная норма. В ст.7 декларации Армения определила для себя, что она «обладает правом на долю национального богатства СССР, в том числе - золотого запаса, алмазного и валютного фондов». При этом общеизвестно, что на протяжении всей истории своего существования в составе СССР Армения являлась дотационной республикой.
Изменение законодательства и мирный договор
Без аннулирования декларации, внесения изменений в Конституцию и другие нормативные акты Армении мирный договор будет бессмысленной бумажкой. Как минимум ничего не значащей для армянской стороны, потому что договор будет противоречить основополагающим документам страны. Мы уже знаем, исходя из исторического опыта, что подпись армянских лидеров ничего не стоит и не заслуживает доверия. И помним подпись Пашиняна под трехсторонним Заявлением, а затем такой легкий отказ от его исполнения.
На сегодняшний день, по сути, Декларация о независимости и Конституция Армении, опирающиеся на них другие законодательные акты и международные договоры направлены на аннексию территорий соседних стран. Этот факт делает мирный международный договор с Арменией изначально не соответствующим Конституции, внутригосударственному законодательству, а потому рискующим не быть ратифицированным либо быть отмененным Конституционным судом.
Это, собственно, и послужило основанием для категорического требования Азербайджана об изменении армянского законодательства и условием для подписания им мирного соглашения.
В итоге…
Произошедшее на заседании парламента - начало пути по приведению Конституции и остального законодательства Армении в соответствие с демократическими стандартами с точки зрения соблюдения территориальной целостности государств и неприкосновенности их границ, уважения суверенитета соседних государств. Отмена Декларации независимости 1990 года откроет Республике Армения возможность избавиться от мифов «Великой Армении», имплементированных в сознание армян, армянское законодательство, загнавших страну и народ в тупик истории.