Azərbaycanın ən bahalı futbolçusu kimdir?
İllər ötdükcə idman da dəyişir. Müxtəlif idman növlərində qələbə qazanan insanların qazancı nailiyyətlərindən daha çox müzakirə olunur. Əvvəllər futbolçu və onun göstərdiyi oyun diqqət mərkəzində olurdusa, indi futbolçunun qazancı gündəmi zəbt edir. Bütün dünyada futbol klubları şirkət, futbolçu isə onun məhsulu kimi təqdim olunur. Futboldan danışanda, heç şübhəsiz ki, top ustalarına verilən pullar və onların qiyməti hər bir azarkeşin marağındadır.
Dünya bazarında futbolçuların qiymətini "Transfermarkt" saytı araşdırır. Bu sayt oyunçunun dəqiq qiymətini müəyyənləşdirmir. Sadəcə, "Transfermarkt" futbolçunun çıxış etdiyi çempionat, oynadığı oyunların sayına görə ona qiymət qoyur.
Saytın hesablamalarına görə, Azərbaycan Premyer Liqasının yerliləri arasında ən bahalı futbolçusu Rəşad Sadıqovdur. Millimizin və "Qarabağ" klubunun kapitanının dəyəri 650 min avrodur. Ötən illə müqayisədə Rəşadın qiyməti 350 min avro aşağı düşüb. Millinin əsas qapıçısı Kamran Ağayevin qiyməti isə 500 min avrodur. Millimizin müdafiəçisi Mahir Şükürov və Ruslan Abışov da heç ucuz sayıla bilməz - hər biri 400 min avro dəyərindədir. Müdafiə xəttində nisbətən aşağı qiymətə Maksim Medvedev (300 min avro) və Elnur Allahverdiyev (250 min avro) transfer oluna bilər.
Yarımmüdafiə xəttinə gəlincə, ən bahalı futbolçular Elvin Məmmədov və Əfran İsmayılov sayılırlar - hər biri 400 min avro. Rahid Əmirquliyev və Cavid Hüseynovun qiyməti 350 min avrodur, Vaqif Cavadovla Vüqar Nadirovu isə sayt 300 min dəyərində qiymətləndirib. Yenidən milliyə çağırılan Rəşad Sadiqovu heyətində görmək istəyən klub 250 min avrodan keçməlidir, millimizin türkiyəli legioneri Əli Gökdəmirə isə sayt 100 min avro qiymət qoyub.
Hücum xəttinə gəlincə, bu mövqedə ən bahalı futbolçu Cihan Özkaradır - 400 min avro. Branimir Subaşiç və Cavid İmamverdiyevin qiyməti 350 min avro, Rauf Əliyevin isə 200 min avrodur.
Ümumilikdə isə Azərbaycan milli komandasının qiyməti adını çəkmədiyimiz digər oyunçularla birlikdə 8 milyon 950 min avrodur. Azərbaycan Premyer Liqasınının qiyməti isə millidən xeyli bahadır - 50 milyon 775 min avro.
Azərbaycan futbolunda ən böyük sirr futbolçuların qazancıyla bağlıdı. Klublar heç vaxt transferə görə ödədikləri pulu ictimaiyyətə açıqlamır. Səbəb futbolçuya xərclənən pulun miqdarını digər komandalardan gizli saxlamaqdır. Avropada, eləcə də dünyanın digər ölkələrində transferlərin qiyməti mətbuatda dərc olunur və bəzən tənqidlərdən sonra oyunçunun qiyməti hətta aşağı endirilir. Çünki qiymətin sirr saxlanılmasının bir sıra mənfi nəticələri olur. Azərbaycanlı futbolçu bir neçə klubla eyni zamanda danışıq aparır və sonda ona daha çox pul verən tərəflə müqavilə imzalayır. Ən vacib məqam legioner limitiylə bağlıdır. Reqlamentə əsasən milli çempionatda hər komanda meydana 7 əcnəbi ilə yanaşı, 4 yerli futbolçu çıxara bilər. Start heyətdə meydana çıxan yerli futbolçulardan birinin yaşı 21-i keçməməlidir. Ölkədə səviyyəli yerli futbolçuların sayı azdır. Məhz bu amil yerli futbolçuların qiymətini süni şəkildə qaldırır. Məsələn, yığmanın qapıçısı Kamran Ağayev. "Xəzər-Lənkəran" klubunun rəhbərliyi ilə yola getməyən Şabranlı qolkiper karyerasını "Bakı" klubunda davam etdirməyə qərar verdi. Nəticədə, Ağayev heç nə itirmədi. Lənkəranda aldığı pulu indi paytaxtda qazanır. Kamran yaxşı bilir ki, Azərbaycanda onun alternativi azdır. Yerli futbolçular bilir ki, onsuz da ona ehtiyac var. Hər komanda meydana 4 yerli futbolçu çıxarmalıdır. Hər oyunçunun da heç olmasa, 1 əvəzedicisi olmalıdır ki, futbolçu zədələndiyi halda onu əvəzləmək imkanı olsun. Yüksək məvacib yerli futbolçuları xarici ölkələrə getməyə qoymur. Başqa ölkədə oynadığı zaman ondan daha çox məşq və hazırlıq tələb olunur. Üstəlik, orada rəqabət daha güclüdür. Belədə sıravi azərbaycanlı futbolçu həmin pulu öz ölkəsində qazanmağı daha məqsədəuyğun hesab edir. Buna görə də xaricdə oynayan futbolçularımız barmaqla sayılır. Bu mənada Ruslan Abışovu fərqləndirmək olar. "Xəzər-Lənkəran"da yaxşı məvacib alan millinin oyunçusu daha az məvacibə Rusiyanın "Rubin" klubunda oynamağa razılıq verdi. Gənc futbolçu perspektiv baxımından daha güclü Rusiya premyer-liqasını seçdi.
Azərbaycan millisinin sabiq futbolçusu Rail Məlikov transfer qiymətləri haqda bunları dedi: "Azərbaycanda futbolçuların qiyməti müzakirə zamanı dəqiqləşir. Təbii ki, hər oyun qol vuran futbolçunun qiyməti daha baha olur. Əksər hallarda futbolçuların meneceri olmur. Transferlə bağlı danışıqları özümüz birbaşa klub rəhbərliyi ilə aparırıq."
İdmanda vacib məqamlardan biri idmançının maliyyə işinə qarışmamasıdır. Futbolda, adətən, bu işi menecerlər görür. Onlar klub rəhbərliyi ilə bütün maliyyə məsələlərini dəqiqləşdirir və futbolçuya yalnız müqaviləyə imza atmaq qalır. Uzun müddətdir menecer kimi çalışan Səbuhi Səfiyarlı bildirib ki, indi əksər futbolçular menecerlə işləyirlər. "Başa düşürlər ki, onların işi oynamaqdır. Maliyyə məsələsini menecerlər həll etsə, daha yaxşı olar. Bu halda onların hüquqlarını da menecerlər qoru- yur", - deyə S.Səfiyarlı bildirib.
O, futbolçuların qiymət qaldırmasını belə izah etdi: "İlk olaraq qeyd edim ki, Rəşad Sadiqovu hazırda Azərbaycanın ən yaxşı futbolçusu sayıram. Bu mənada onun ən bahalı futbolçu olması normaldır. Digər tərəfdən, Azərbaycanda transferə görə futbolçuya pul ödənmir. Adətən, bu məbləğ futbolçunun başqa klubla müqaviləsi olduğu halda verilir. Bizdə bütün razılaşmalar qısamüddətli olur. Futbolçular 1, maksimum 2 illik müqavilənin tərəfdarıdır. Belə olanda yeni müqavilədə qiyməti qaldırmaq olur. Və ya başqa kluba baha qiymətə keçmək mümkündür. Amma müqavilən varsa heç yerə gedə bilmirsən. Azərbaycan klubları da müqaviləsi olmayan futbolçuyla maraqlanır. Çünki, az xərcə düşmək istəyir. Bəzən başqa klubla olan müqaviləni həll etməyi futbolçunun öz öhdəsinə buraxırlar".
Beləliklə, hazırda Azərbaycan futbolçuları arasında ən çox məvacib alanlar məlum oldu. Unutmayaq ki, yeni müqavilədəki illik qazanc futbolçuların oyunundan asılıdır. Yaxşı oyunla qiymət qalxan kimi, pis oyunla da aşağı düşə bilər. Futbolda stabil qazanc göstərdiyin oyunun keyfiyyətindən asılıdır.

Кто является самым дорогим азербайджанским футболистом?
В спорте, как и в жизни, все меняется с течением времени. Если раньше в обществе обсуждались достижения и победы спортсменов, то сейчас все внимание приковано к заработкам. То же самое касается и футболистов. Во всем мире футбольные клубы превратились в компании, а футболисты - в их продукцию. Поэтому каждый болельщик интересуется как заработком, так и трансферной стоимостью отдельных мастеров футбольного мяча.
Одним из авторитетных изданий, анализирующих стоимость футболистов в мире, является немецкий сайт Transfermarkt. При этом данное издание не показывает точную трансферную стоимость того или иного футболиста, а определяет этот показатель в зависимости от уровня чемпионата и количества матчей того или иного игрока.
Так вот, по подсчетам сайта Transfermarkt, самым дорогим игроком премьер-лиги Азербайджана является капитан сборной страны и клуба "Карабах" Рашад Садыхов - 650 тыс. евро. При этом в сравнении с прошлым годом Рашад "обесценился" на 350 тыс. евро. Стоимость же основного вратаря сборной Камрана Агаева составляет 500 тыс. евро. К плеяде наиболее дорогих игроков оборонительной линии относятся также Махир Шукюров и Руслан Абышев - их сайт оценил в 400 тыс. евро. Относительно дешевую трансферную стоимость имеют Максим Медведев (300 тыс. евро) и Эльнур Аллахвердиев (250 тыс. евро). Среди игроков средней линии сборной Азербайджана выделяются Эльвин Мамедов и Афран Исмайлов - по 400 тыс. евро. Стоимость Раида Амиргулиева и Джавида Гусейнова составляет по 350 тыс. евро, Вагифа Джавадова и Вугара Надирова - по 300 тыс. евро, недавно вернувшегося в сборную страны Рашада Садигова - 250 тыс. евро, а турецкого легионера сборной Али Гёкдемира - 100 тыс. евро. Что же касается форвардов сборной, то тут особняком стоит Джихан Озкара, которого сайт Transfermarkt оценил в 400 тыс. евро. Стоимость Бранимира Субашича и Джавида Имамвердиева составляет 350 тыс. евро, а Рауфа Алиева - 200 тыс. евро.
В целом вся сборная Азербайджана, включая не упомянутых игроков, оценена в 8,95 млн. евро. Общая же стоимость всех игроков премьер-лиги Азербайджана потянула на 50 млн. 775 тыс. евро.
Хоть немецкий сайт и привел определенные раскладки по стоимости футболистов, но, наверное, самая большая тайна азербайджанского футбола связана с заработной платой игроков. Клубы никогда не разглашают ни трансферную стоимость, ни зарплату футболистов, стремясь оградить себя от конкурентов. В Европе же, например, трансферная стоимость того или иного футболиста публикуется в СМИ, и есть случаи даже снижения этой суммы из-за критики экспертов.
В Азербайджане же футболист может вести переговоры с несколькими клубами и выбрать наилучшее предложение, причем зачастую диктуя клубу свои условия. И тут пора вспомнить о лимите легионеров, применяемом в премьер-лиге. Согласно регламенту чемпионата Азербайджана, каждая команда может выставить на игру до семи зарубежных игроков, остальные четверо должны обязательно быть гражданами Азербайджана, причем один из них в возрасте до 21 года. А поскольку хороших отечественных футболистов не так уж и много, это приводит к искусственному росту стоимости игроков. К примеру, голкипер сборной Азербайджана Камран Агаев, рассорившись с руководством клуба "Хазар-Лянкяран", продолжает карьеру в клубе "Баку". При этом Агаев ничего не потерял - наоборот, получает те же деньги, но уже не в Лянкяране, а в столице. К.Агаев, как, впрочем, и все азербайджанские футболисты, прекрасно знает, что у них не очень-то много конкурентов. Причем у каждого игрока должна быть и замена на случай травм. Поэтому, получая высокую зарплату на родине, они не стремятся уезжать в другие страны, где от них будут требовать большей отдачи и лучшей подготовки. Плюс и конкуренция за рубежом намного сильнее. Как результат, азербайджанских футболистов, заигранных на зарубежных чемпионатах, можно пересчитать по пальцам. В этом отношении можно выделить Руслана Абышева, который оставил высокой заработок в "Хазар-Лянкяране" и перешел в казанский "Рубин", выбрав более сильный чемпионат России.
Как сообщил R+ бывший игрок сборной Азербайджана Раиль Меликов, трансферная стоимость футболистов в Азербайджане определяется в зависимости от уровня игрока: "Чем больше голов забьешь, тем выше стоимость. В большинстве случаев у футболистов вообще нет менеджеров, и мы сами ведем переговоры по трансферам".
Последнее заявление отнюдь не радует, так как спортсмен не должен заниматься финансовыми вопросами. Это дело менеджеров, которые решают все вопросы, а футболисту остается лишь подписать контракт.
Но и в азербайджанском футболе ситуация постепенно меняется. По словам Сабухи Сафиярлы, долгое время работавшего менеджером, сейчас большинство футболистов имеют своих полномочных представителей. "Футболисты понимают, что их дело играть, а финансовые вопросы лучше решит менеджер. В этом случае интересы и права футболистов также защищает менеджер", - сказал R+ С.Сафиярлы.
Он также поделился мнением относительно искусственного роста трансферной стоимости игроков. "В первую очередь отмечу, что считаю Рашада Садыхова лучшим футболистов Азербайджана, поэтому то, что он самый дорогой игрок, - это нормально. С другой стороны, в Азербайджане игрок не получает денег за трансфер, так как обычно эта сумма выплачивается, если у игрока есть контракт с другим клубом. У нас же футболисты подписывают контракты на один, максимум два года. В этом случае есть возможность повышать стоимость контракта или же перейти в другой клуб на более лучших условиях. Азербайджанские клубы не интересуются игроками, у которых есть действующие контракты, чтобы не нести крупных расходов. В отдельных же случаях решать вопрос с действующим контрактом поручают самому игроку", - сказал С.Сафиярлы.
При любом раскладе заработок и трансферная стоимость футболиста зависят от его игры. Поэтому стабильный заработок игроков напрямую связан с качеством игры - чем лучше играешь, тем больше стоишь.