BÖYÜK ŞƏHƏRİN HƏYATI
1913-cü ildə Rusiyada Romanovlar ailəsinin hakimiyyətinin 300 illiyi qeyd olunub. Bununla bağlı, fevralın 21-i bayram günü elan edilib, Bakıda qoşunların paradı keçirilib, şəhərdə pulsuz yemək paylama məntəqələri yaradılıb. Dumanın qərarı ilə Telefonnaya küçəsi (indiki 28 May küçəsi) Romanovskaya adlandırılıb. Romanovların hakimiyyətinin 300 illiyi şərəfinə H.Z.Tağıyev Bakı gəmi mexanikləri məktəbinin tələbələrinə təqaüd kimi 5 min rubl bağışlayıb. Ölkədə əfv elan edilib - cəza müddəti az olanlar azadlığa buraxılıb. Qradonaçalnikin sərəncamı ilə Şamaxinkada yerləşən mərkəzi türmədən 60 dustaq buraxılmışdı, Bayıl türməsindən isə 13 cinayət dustağı və 52 inzibati saxlanılan azad edilib.
Şəksiz ki, əsas təntənələr Sankt-Peterburqda olub. Orada iştirak üçün paytaxta Bakıdan da nümayəndə heyəti yola düşmüşdü. Şəhər Duması tərəfindən təntənələrdə iştiraka namizəd kimi qlasnılar İsa bəy Hacınski və Yusif Dadaşov irəli sürülmüşdü. Səsvermə keçirilmişdi və onun gedişində Y.Dadaşov  22 səs, Hacınski isə 18 səs almışdı.
Bəy zümrəsini təmsil etmək isə Hacı Mehdi bəy Qulu bəy oğlu Aşurbəyova və Rza bəy Səlimxanova həvalə edilib. Bakı neft sənayeçilərini isə Emmanuel Nobel, Qukasov, Muxin təmsil edirdi. Bu, onda Bakı neftinin kimlərin əllərində olmasının sübutu deyildimi!?
Qeyri-azərbaycanlıların əlində olan sahə yalnız neft sənayesi deyildi.Yadellilərin yerli əhaliyə yanaşmasına bu yaxşı misaldır. Onda şəhər upravasında məktəb komissiyası varmış və Bakıdakı bütün məktəb işləri onun səlahiyyətində imiş. Bu komissiya, həmçinin şəhər təqaüdlərinin imperiyanın ali məktəbləri, həmçinin şəhərin məktəbləri və ixtisas məktəbləri arasında bölməklə də məşğul olurmuş. Ali məktəb tələbələri üçün sərbəst şəhər təqaüdləri o vaxt S.Şamçiana, V.Melkumyana, D.Ter-Davidyana, İ.Arutyunova, İ.Palatxanova və V.Suxarevə verilmişdi. Tələbələr A. Manafov, M.Qasımov isə 50 rubla bərabər olan birdəfəlik müavinət almışdılar. Hər şey sadədir: komissiya sədri qlasnı İoanesyans olub.
Məktəb komissiyasının fəaliyyətindəki bu fakt müsəlman yumor jurnalı  "Kəlniyyət"in karikaturaçıları üçün mövzu verib. Jurnalın yanvar sayında iki karikatura dərc edilib. Birində şəhər məktəb komissiyasının erməni tələbələrə təqaüdlər paylayan sədri, o birində isə Peterburq küçələrinin birində daş döşəyən, yəni  dərsdən sonrakı vaxtlarda oxumaq üçün pul qazanan müsəlman tələbələr təsvir edilib.

БУДНИ БОЛЬШОГО ГОРОДА
В 1913 году Россия отмечала 300-летие царствования дома Романовых. В этой связи 21 февраля было объявлено праздничным, а в Баку состоялся парад войск, в городе были открыты пункты бесплатной раздачи обедов. Решением думы Телефонная улица стала называться Романовской (ныне ул. 28 Мая). В честь 300-летия царствования Романовых Г.З.Тагиев передал Бакинской школе судовых механиков 5 тыс. руб. на стипендии учащимся. В стране была объявлена амнистия - из тюрьмы выпущены лица с незначительными сроками наказания. По постановлению градоначальника из центральной тюрьмы, которая находилась на Шамахинке, были освобождены около 60 арестантов, из Баиловской - 13 уголовных и 52 административно задержанных.
Безусловно, главные торжества состоялись в Санкт-Петербурге. Для участия в них в столицу отбыла и делегация Баку. Кандидатами в депутаты от городской думы для участия в торжествах были выдвинуты гласные Иса бек Гаджинский и Юсуф Дадашев. Состоялось голосование, в ходе которого Ю.Дадашев получил 22, а Гаджинский - 18 голосов. Представлять бекское сословие было доверено Гаджи Мехти бек Кули бек оглу Ашурбекову и Рза беку Селимханову. Нефтепромышленников Баку в Санкт-Петербурге представляли Эммануэль Нобель, Гукасов, Мухин. Не это ли свидетельство того, в чьих руках находилась тогда бакинская нефть?!
В руках неазербайджанцев находилась не только нефтяная промышленность. Вот пример того, как инородцы относились к коренному населению. При городской управе действовала комиссия, в ведении которой находились все школьные дела Баку. Эта комиссия занималась и распределением городских стипендий в вузах империи, а также в училищах и школах города. Свободные городские стипендии для студентов вузов достались С.Шамчиану, В.Мелкумяну, Д.Тер-Давыдяну, И.Арутюнову, И.Палатханову и В.Сухареву. А студенты А.Манафов, М.Касимов получили единовременные пособия по 50 рублей. Все просто: председателем комиссии был гласный Иоанесянц.
Этот факт из деятельности комиссии дал пищу карикатуристам из мусульманского юмористического журнала "Кяльниййат". В январском номере журнала помещены две карикатуры. На одной изображен председатель городской училищной комиссии, раздающий стипендии армянам-студентам, на другой - студенты-мусульмане, бьющие камни на одной из мостовых Петербурга, то есть зарабатывающие на учебу трудом во внеучебное время.