KURİKULUM VAR, BƏS, TƏHSİL?
Hələ 2007-ci ildə Azərbaycanın Nazirlər Kabineti "Milli Kurikulum" adlı sənədi qəbul edib. Bu, Sovet İttifaqının mövcud olduğu 70 ildə və ittifaqın dağılmasından sonrakı bir neçə ildə də davam edən təhsil konsepsiyasından tam fərqli, uzunmüddətli strategiyadır.
Köhnəlmiş sistemin nəticələri göz qarşısındadır. Ölkədə təhsilin səviyyəsi ildən-ilə geriləyir, uşaqlara verilən biliklərin səviyyəsi heç kimi qane etmir.
Təhsildə yenidənqurma
Artıq 3-cü tədris ilidir ki, Azərbaycan məktəbləri bu bədnam kurikuluma keçiblər. Ona görə bədnam ki, bu sistemin konsepsiyası hələlik nəinki şagirdlər və valideynlər, həm də əksər müəllimlər üçün müəmma olaraq qalır.
Əslində, əlbəttə ki, kurikulum konsepsiyası lazımlı və müsbət şeydir. Təhsil Nazirliyindən bildirirlər ki, milli kurikulum cəmiyyətin inkişafının əsas hərəkətverici qüvvəsi kimi, şəxsiyyətin formalaşdırılmasına, təhsilin, bacarığın problemlərin həlli, müstəqil qərarların qəbulu üçün lazım olan səviyyəyə yüksəldilməsinə yönəlib. Bununla yanaşı, ictimai-siyasi, mədəni və sosial həyatın qloballaşması və universallaşması, informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının rolunun artması, rəqabətin güclənməsi şəraitində hər bir şəxsiyyətin istedad və bacarığı diqqətə alınır.
Qeyd edək ki, təhsilə yaradıcı yanaşma, şagirdlərin, tələbələrin şəxsiyyətinə hörmət, onun hərtərəfli inkişafı qabaqcıl ölkələrdə  çoxdan tətbiq olunan məsələlərdir. Postsovet məkanının bir hissəsi olan, təhsilə köhnəlmiş "kazarma yanaşması"na, şagirdin tam simasızlaşdırılmasına vərdiş etmiş Azərbaycan üçün yeni sistem, sanki, özünəməxsus şok terapiyası olub.
Aydındır ki, yenilikdən dərhal müsbət nəticələr gözləmək çətindir. Çünki şagirdlərin zərif, bərkiməmiş çiyinləri birdən-birə belə ağır yükü qaldırmaq iqtidarında deyil. Bu gün əksər valideynlər 1-ci sinif şagirdlərinin həddindən artıq yüklənməsindən, onlara keçilən fənlərin sayından, dərslik materialının həddindən artıq çox olmasından narazıdırlar. Valideynlər hesab edirlər ki, 6-7 yaşlı uşaqların bu qədər materialı qavraması çətindir.
4-cü sinif şagirdi olan qızın anası Sevda Mövsümova deyir: "Sovet illərində 1-ci sinifdə uşaqlara bədən tərbiyəsi də daxil olmaqla, 7 fənn keçilirdi. Məktəblərdə gündə 4 dərs olurdu. İndi isə 1-ci sinif şagirdlərinə 11 fənn keçilir və onların arasında 3 dil var. Bir gündə uşaqlara 5-6 dərs keçilir". Bununla yanaşı, valideyn hesab edir ki, proqramda 1-ci sinifdə üzərindən səthi keçilən fənlərin sayı həddindən artıqdır. Halbuki bir neçə ildən sonra həmin fənlər uşaqlara daha dərindən keçiləcək.
10 yaşlı məktəblinin anası Aliyə Haqverdi əsas fənlər üzrə proqramın ümumilikdə çətin olmadığını, amma 1-ci sinif şagirdlərinə 3 dilin keçilməsinin həddindən artıq ağır olduğunu düşünür. 1-ci sinif şagirdinin anası, eyni zamanda müəllimə olan Alla Məmmədova da eyni fikirdədir: "Uşaqlar yeni dili öyrənməzdən əvvəl, heç olmasa, bir dili tam qavramalıdırlar". A.Məmmədova hesab edir ki, 1-ci sinif şagirdlərinin qarşısına onların gücünə uyğun gəlmə- yən vəzifələr qoyulur - onlara hər gün 1 hərf öyrədilir. Bu cür ritmə uyğunlaşmayan uşaq üçün belə yükləmə həddindən artıq ağır gəlir.
Dərsliklərin səviyyəsi də qaneedici deyil. Onlar tədris materialları ilə həddindən artıq yüklənmələrilə yanaşı, tez-tez oradakı materialın təqdimatı da çətin olur. Görünür, dərslikləri hazırlayanlar da hamı kimi, kurikulum konsepsiyası haqda çox az şey bilirlər. Amma dərs vəsaitlərində saysız-hesabsız səhvlər olmasaydı, yenə də bütün bunlara göz yummaq olardı. Bu, xüsusilə tərcümə olunan dərsliklərə aiddir.
Təhsil sahəsindəki çətinliklər, dəqiq sistemin olmaması, əslində, yeni strategiyanın tətbiqini ləngidən əsas amillərdir. Xüsusi təhsil almış kadrların olmaması isə problemi daha da dərinləşdirir -  istirahət haqqı verilməyən uşaqlar çox əziyyət çəkirlər. Yükləmə isə getdikcə artır. Bu gün şəhərdə bir çox yerlərdə "1-ci sinif şagirdi üçün repetitor axtarıram" elanına rast gəlmək mümkündür. Dünənədək bağçaya gedən 1-ci sinif şagirdi üçün məktəbdəki sistematik tədrislə yanaşı, bir də əlavə məşğələyə getməyin necə ağır olduğunu təsəvvür etmək mümkündür. Bu, hələ bərkiməmiş uşaq orqanizminə ciddi zərbədir. Bir qədər böyük məktəblilərin daimi keçirdikləri stress isə əsəb sistemində silinməz izlər buraxır.
Motivasiya
12 illik təhsil sisteminə keçid, üstəlik, dərs ilinin uzadılması haqda xəbərlər valideynlər tərəfindən heç də məmnunluqla qarşılanmayıb. Bir çox təhsil layihələrinin rəhbəri və fasilitator, 30 ildən artıq təhsil sistemində çalışmış Rüfət Əliyev isə "R+" jurnalına açıqlamasında dərs saatlarının artırılmasında pis bir şeyin olmadığını söyləyib, bu fikrini Avropa təcrübəsilə əsaslandırıb. Bununla yanaşı, hər şey təhsilin keyfiyyətinə bağlıdır. Onun fikrincə, bütün tədris prosesi uşaqların psixologiyası nəzərə alınmaqla qurulmalıdır.
Ekspert hesab edir ki, keçid mexaniki olmamalıdır. Yəni sadəcə saatları artırmaq düzgün olmazdı. Ümumtəhsil məktəblərindəki son pillə - 10-11-ci siniflər və daha sonra 12-ci sinif motivasiyalı uşaqlar (simasız şagirdlər yox, məhz uşaqlar!) tərbiyə edilməlidir və fərqli keyfiyyətdə olmalıdır. "Bugünkü abituriyentlər üçün prioritet ali məktəbə qəbul olmaqdır. Halbuki ali təhsil sistemi bu arzuda olanların yalnız 30%-ni qəbul edə bilər. İlk növbədə, texniki-peşə məktəbləri strukturu bərpa olunmalıdır. Bu, gənclərə ali məktəbə qəbul olunmaqdan fərqli inkişaf ssenarisi təklif edərdi. Eyni zamanda gənclər bu halda "oyundankənar" vəziyyətdə qalmazdılar", - deyə ekspert bildirir. R.Əliyevin sözlərinə görə, inkişaf etmiş ölkələrdə ümumi kütlədə peşəkar təhsilin payı o qədər də çox deyil. Məsələn, Finlandiyada abituriyentlərin 47-48%-i texniki-peşə məktəblərinə üstünlük verir.
R.Əliyev hesab edir ki, bu gün dünyada mövcud olan erkən inkişaf tendensiyası ya tam başa düşülmür, ya da fərqli formada anlaşılır. Uşağın beyni 22-23 yaşadək inkişaf edir. Hadisələrin proqnozlaşdırılması və təhlili bacarığı insanda yalnız bu yaşdan sonra yaranır. Azərbaycanlılar da daxil olmaqla, indiki valideynlər erkən inkişafın heç də uşağın dərslə yüklənməsi olmadığını anlamırlar. Erkən inkişaf uşağın həmahəng inkişafı və özünü reallaşdırması üçün ona sərbəstliyin verilməsidir.
Ekspert bildirir ki, kurikulum  tədris proqramı yox, tədrisin strategiyasıdır: "Faktiki olaraq bu, iqtisadi düşüncə forması ilə bağlıdır. Bu, marketinq və menecmentdir. Bazar münasibətlərinin inkişaf etdiyi Qərb-də insanlara uşaqlıqdan iqtisadi kateqoriyalar əsasında düşünmək öyrədilir. Bizdə isə tarixi səbəblər üzündən belə təcrübə yoxdur".
Bu yerdə ortaya əsas sual çıxır: bu cür mükəmməl ideya niyə belə çətinliklərlə reallaşır və valideynlərdə, şagirdlərdə, xüsusilə də müəllimlərdə bu qədər narahatlıq yaradır?
"Axsayan metodologiya"
Bütün problemlər tədris metodologiyasındadır. Təhsil sahəsində ekspert, Azad Müəllimlər Birliyinin sədri Məlahət Mürşüdlü hesab edir ki, hazırda metodologiyanın öyrədilməsinin özündə bir sıra problemlər var. Onun sözlərinə görə, müəllimlərin əksəriyyəti hələ də kurikulumun məğzini, bunun təhsil prosesinə tam fərqli yanaşma olduğunu anlamır: "Hələ 2007-ci ildə milli kurikulum konsepsiyasının təsdiqlənməsindən sonra müəllimlər üçün 10 günlük treninqlər təşkil olunmuşdu. Amma müəllimin özü də öz üzərində işləməyə həvəs göstərməli, tədrislə bağlı tələblərin dəyişdiyini anlamalı, başa düşməlidir ki, sovet illərindəki şagirdə yanaşma bu gün yersizdir". Amma köhnə təhsil sistemində təhsil almış və bütün ömrünü həmin sistemdə çalışmış insanların dünyagörüşünün 10 günlük treninqlə dəyişdirilməsi çox çətindir.
Yeni sistemə keçilməli olduğunu hər kəs bilsə də, bunun yolunu bilən yoxdur. Müasir müəllimlər vərdiş etdiklərindən fərqli tədris ssenarisini təsəvvür etməkdə çətinlik çəkirlər. Kurikulum çərçivəsində üstünlük şagirdlərə təzyiqə, daimi nəzarətə, onların biliklərə yiyələnməsinə deyil, onda təfəkkürün, nəticə çıxarmaq, fikrini söyləyə bilmək bacarığının formalaşdırılmasına yönəldilir. Yəni prioritet şagirdin şəxsiyyətidir. Dünyada belə sistemə nümunə çoxdur. Kurikulum strate-giyasına baxmayaraq, bu gün də məktəblilər bütün fənlər, o cümlədən bədən tərbiyəsi və musiqi fənləri üzrə əzbərçiliyi davam etdirirlər.
Norveçdə yaşayan həmyerlimiz Günel Cuvarlinskaya 2 məktəblinin anasıdır. Onun kiçik uşağının 4 yaşı var. Günel deyir: "Burada tədris ili bizim vərdiş etdiyimizdən uzundur - demək olar ki, iyun ayı ərzində də uşaqlar dərsə gedir, avqustun ortalarında isə yay tətili bitir. Amma uşaqlara ev tapşırığı verilmir və bütün materiallar məktəbdə həll olunur. Bundan başqa, 8-ci sinfədək məktəbdə şagirdlərə qiymət yazılmır. Məqsəd şagirdlərin üzərlərində əlavə təzyiq, nəzarət hiss etməmələridir. Şübhəsiz ki, bəzi valideynlər övladlarının məktəbdə necə oxuduğunu bilmək istəyir; bunun üçün hər rübdə valideynlərə uşağının müvəffəqiyyətilə bağlı yazılı hesabat verilir. Bundan başqa, uşağın özünü ifadə etməsinə həddindən artıq böyük diqqət göstərilir, onlara hər bir məsələ ilə bağlı öz fikrini dilə gətirmələrini öyrədirlər. Uşaqlar məktəbdə heç zaman tənqid olunmur, danlanmırlar".
Rüfət Əliyev isə nümunə kimi "Sony" şirkətinin həmtəsisçilərindən olan Masaru İbukanın məşhur "3 yaşdan sonra artıq gecdir" kitabını göstərir. Müəllif kitabda uşağın beyninin 3 yaşadək formalaşdığını, bu dövr ərzində beyinə külli miqdarda informasiya yazıldığını bildirir. İbukanın yazdığına görə, uşağın 3 yaşadək beyninə yaza biləcəyi informasiyaları böyük insanın qavraması üçün 20 il lazım gələ bilər. Problem ondadır ki, bu kitabı bizdə başqa cür anlayırlar: sanki, uşağa az qala 2 yaşından dərs keçilməlidir. Halbuki kitabın əsas məğzi "oynayaraq öyrətmə"dir. Yəni müəllif deyir ki, "uşaqların dünyanı anlamaları üçün onlara imkan yaradın, onu əşyalarla, kitablarla, musiqi alətlərilə, boyalarla əhatə edin, onun özünün inkişaf etməsinə şərait yaradın". Uşağa təhsil zorla verilməməli, o, az qala "oyun şəklində" olmalıdır (bu yerdə məktəbəqədər təhsil sistemini yada salmaq yerinə düşər). Əsas çətinlik, məhz, təhsilin verilməsi yoludur.
Kadrların hazırlanması 1 ilin işi deyil. Müəllimlər üçün 10 günlük treninq kimi "tələsik tədris" kifayət deyil. Milli kurikulumun - təhsil konsepsiyasının artıq 7 ildir mövcud olmasına rəğmən, onun lazımi formada icrasına nəzarət edən bir dənə də orqan və ya struktur yoxdur. Bu sistemin, daha doğrusu, onun yoxluğunun qurbanı isə həmişə olduğu kimi, məktəblilərdir...

КУРРИКУЛУМ ЕСТЬ, А ОБРАЗОВАНИЕ?
Еще в 2007 году в Азербайджане Кабинетом министров был принят документ "Национальный куррикулум". Это долгосрочная стратегия, являющаяся, по сути, совершенно новой и принципиально иной концепцией образования, нежели та, к которой мы привыкли за 70 лет существования в Советском Союзе и которая по инерции продолжала действовать также после его развала в течение ряда лет.
Результаты функционирования устаревшей системы, как говорится, на виду. Уровень образования год от года ухудшался, а качество полученных знаний оставляло желать лучшего.
Образование образования
Но вот уже третий учебный год, как школы в Азербайджане перешли на пресловутый куррикулум. Пресловутый, потому что сама концепция этой системы пока остается китайской грамотой не только для учеников и их родителей, но даже для большинства преподавательского состава.
По сути, конечно, концепция куррикулума - дело нужное и хорошее. Как утверждают в Министерстве образования, национальный куррикулум направлен на формирование личности как основной движущей силы развития общества и обеспечение соответствующего уровня образования и навыков, необходимых для разрешения проблем и самостоятельного принятия решений. При этом принимается во внимание исключительное значение таланта и способностей каждой личности в условиях глобализации и универсализации общественно-политической, культурной и социальной жизни, увеличения роли информационных и коммуникационных технологий, усиления конкуренции.
Заметим, что творческий подход к процессу образования, уважение к личности ученика, студента, всестороннее его развитие - все это уже давно применяется в развитых странах. Для Азербайджана, как части постсоветского пространства, привыкшего к устаревшему "казарменному" подходу в образовании, к полнейшему обезличиванию учеников, новая система явилась своеобразной шоковой терапией.
Понятно, что сложно ждать быстрых и сразу же позитивных результатов от нововведений, которые непосильным грузом ложатся на хрупкие и неокрепшие плечи учеников. Сегодня многие родители недовольны слишком большими нагрузками и обильным количеством предметов, которые приходится изучать первоклассникам, огромными объемами учебного материала, сложного для усвоения шести-семилетними детьми.
Вот что говорит родительница Севда Мовсумова, мать дочери-четвероклассницы: "В советские годы в первом классе дети проходили семь предметов, включая физкультуру. В школе было по четыре урока в день. Нынешние же дети с первого класса проходят 11 предметов, включая три языка. В день с ними проводится по 5-6 уроков". При этом, считает родительница, в программу входит много лишних предметов, которые в первых классах затрагиваются лишь вскользь, в то время как через несколько лет дети их будут изучать более углубленно.
Алия Хагверди, мать десятилетней школьницы, считает, что программа по основным предметам в целом несложная, но изучать с первого класса три языка - чересчур сложно для шести-семилетних детей. С ней солидарна и Алла Мамедова, мать первоклассника, сама преподаватель: "Прежде чем изучать новый язык, детям надо сначала усвоить хотя бы один". К тому же, по мнению Мамедовой, перед первоклашками ставится непосильная задача - в день они изучают по одной новой букве. Для ребенка, не привыкшего к подобному ритму, это очень тяжело.
Качество учебников также оставляет желать лучшего. Мало того что они чересчур перегружены учебным материалом, часто  сама подача материала представляет весьма неудобоваримую форму. По-видимому, создатели учебников так же мало знают о концепции куррикулума, как и все остальные. Но на все это еще можно было бы как-то закрыть глаза, если бы учебные пособия не изобиловали всевозможными ошибками. Особенно это касается переводных учебников.
Сложности в образовании, отсутствие четкой системы - это, на самом деле, издержки внедрения новой стратегии. Отсутствие же специально обученных кадров лишь усугубляет эту проблему - дети, которым не дается для передышки и часа, страдают. А нагрузки лишь возрастают. Нередко можно встретить объявления: "Ищу репетитора для первоклассника". Можно представить себе, как тяжело приходится еще вчерашним детсадовским малышам, когда, помимо систематических занятий в школе, нередко приходится также заниматься дополнительно с репетиторами, - это сильный удар по неокрепшему детскому организму, подрыв его из-за постоянных перегрузок. А перманентный стресс, в котором находятся школьники постарше, накладывает неизгладимый отпечаток на их нервную систему.
Какова мотивация?
Новость о переходе на двенадцатилетнее образование, да еще и продление ставшего уже привычным "усеченного" учебного года, родителей не вдохновила. Однако в беседе с R+ эксперт Руфат Алиев, руководитель и фасилитатор многих образовательных проектов, более 30 лет проработавший в системе образования, заметил, что нет ничего плохого в увеличении учебных часов, если учитывать европейский опыт. Но при этом все упирается в качество образования. Весь учебный процесс необходимо строить с учетом психологии детей.
Переход не должен быть механическим, то есть нельзя просто увеличить количество часов, утверждает эксперт. Последняя ступень общеобразовательной школы, включающая 10-11-й, а дальше и 12-й классы, должна воспитывать мотивированных детей (именно детей, а не безликих учеников) и быть качественно иной. "Обычные приоритеты сегодняшних абитуриентов - это поступление в вузы, - говорит Алиев, - в то время как система высшего образования не может вместить больше 30% всех желающих. Прежде всего должна быть восстановлена структура профессионально-технических училищ, которые предоставляли бы молодежи иной сценарий развития, нежели поступление в вуз, и при этом не оставляли их за бортом". По словам Руфат муаллима, в развитых странах доля профессионального образования в общем потоке весьма велика. К примеру, в Финляндии 47-48% абитуриентов выбирают для себя и ПТУ.
Существующая сегодня в мире тенденция раннего развития не понимается вовсе или понимается в искаженном виде, считает Алиев. Мозг ребенка развивается до 22-23 лет. Только после этого возраста формируется умение прогнозирования событий и анализа. Нынешние же родители, в том числе и в Азербайджане, не знают, что раннее развитие не предполагает загрузку ребенка занятиями с пеленок. Раннее развитие - это гармоничное развитие ребенка, предоставление ему свободы для развития и реализации.
Куррикулум, по словам эксперта, - это не учебная программа, это стратегия обучения. "Фактически это связано с формой экономического мышления, это маркетинг и менеджмент, - говорит Руфат Алиев. - На Западе, где развитые рыночные отношения, люди с детства приучаются мыслить экономическими категориями. У нас же нет подобного опыта в силу исторических причин".
Но тут возникает главный вопрос: почему эта блестящая идея реализуется с таким трудом и вызывает такое сильное отторжение у родителей и самих учащихся, не говоря уже о преподавателях?
"Хромающая методология"
Вся проблема в методологии преподавания. Само обучение методологии вызывает много вопросов, говорит эксперт в сфере образования, руководитель Объединения свободных учителей Малахат Муршудли. По ее словам, большинство педагогов до сих пор не понимают суть куррикулума и того, что это принципиально иной подход к процессу образования: "Еще в 2007 году после утверждения концепции национального куррикулума для педагогов были организованы десятидневные тренинги. Но и сам педагог должен хотеть работать над собой и понимать, что требования к преподаванию изменились, что подход, применяемый к ученикам в советское время, сейчас неуместен". Впрочем, весьма сложно изменить мировоззрение людей, проучившихся и всю жизнь преподававших в рамках старой образовательной системы, отправив их на десятидневный тренинг.
Все знают, что надо переходить на новую систему, но никто не знает как. Современные учителя с трудом представляют себе иной сценарий преподавания, нежели тот, к которому они привыкли. В рамках куррикулума упор делается не на прессинг и постоянный контроль над учеником и усвоенными им знаниями, а на формирование у него мышления, способности делать выводы, уметь высказывать свое мнение - то есть приоритет делается на личность ребенка. Примеров такой системы в мире немало. Несмотря на стратегию куррикулума, сегодня школьники продолжают заниматься зубрежкой и заучиванием по всем дисциплинам, в том числе по физкультуре и музыке.
Гюнель Джуварлинская, наша соотечественница, проживающая в Норвегии, мать двоих детей-школьников, младшему из которых четыре года, рассказывает: "Школьный год длится здесь дольше, чем мы привыкли, - почти весь июнь дети учатся, а с летних каникул возвращаются уже в середине августа. Но при этом на дом не задается уроков, весь материал обрабатывается и усваивается в школе, а вплоть до восьмого класса оценок в школе нет, чтобы избежать излишнего давления и контроля на учеников. Безусловно, некоторым родителям хочется знать, как успевает ребенок в школе; для этого каждую четверть родителям в письменном виде приходят отчеты об успеваемости их детей. Кроме того, очень большое внимание уделяется самовыражению ребенка, их учат выражать свое мнение по каждому поводу. Но самих детей при этом никогда не критикуют и не ругают".
Другим примером, приведенным Руфатом Алиевым, может стать известная книга одного из соучредителей компании Sony Масару Ибуки "После трех уже поздно". В этой книге он рассказывает о том, что мозг ребенка формируется до трех лет и в течение этого периода способен вместить огромные объемы информации, такие, для усвоения которых взрослому человеку могут понадобиться двадцать лет. Проблема в том, что и эту книгу у нас понимают искаженно, начиная целенаправленные занятия с ребенком чуть ли не с двух лет. При этом главным посылом этого труда является постулат "обучение, играя" и "создайте ребенку возможности для познания мира, окружите его предметами, книгами, музыкальными инструментами, красками и дайте возможность развиваться самому". Именно в ненавязчивой, чуть ли не игровой форме должен проходить процесс образования (уместно вспомнить при этом систему дошкольного образования), но главной трудностью является именно путь образования.
Подготовка кадров требует не одного года. "Наспех преподавания" в виде десятидневных тренингов для учителей недостаточно, а главное - несмотря на то, что национальный куррикулум - концепция образования вот уже с семилетним стажем, нет ни одного органа или структуры, которые контролировали бы ее надлежащее исполнение. Жертвами этой системы, точнее отсутствия оной, как всегда оказываются школьники...