KURİKULUM VAR, BƏS, TƏHSİL?
Hələ 2007-ci ildə Azərbaycanın Nazirlər Kabineti "Milli Kurikulum" adlı sənədi qəbul edib. Bu, Sovet İttifaqının mövcud olduğu 70 ildə və ittifaqın dağılmasından sonrakı bir neçə ildə də davam edən təhsil konsepsiyasından tam fərqli, uzunmüddətli strategiyadır.
Köhnəlmiş sistemin nəticələri göz qarşısındadır. Ölkədə təhsilin səviyyəsi ildən-ilə geriləyir, uşaqlara verilən biliklərin səviyyəsi heç kimi qane etmir.
Təhsildə yenidənqurma
Artıq 3-cü tədris ilidir ki, Azərbaycan məktəbləri bu bədnam kurikuluma keçiblər. Ona görə bədnam ki, bu sistemin konsepsiyası hələlik nəinki şagirdlər və valideynlər, həm də əksər müəllimlər üçün müəmma olaraq qalır.
Əslində, əlbəttə ki, kurikulum konsepsiyası lazımlı və müsbət şeydir. Təhsil Nazirliyindən bildirirlər ki, milli kurikulum cəmiyyətin inkişafının əsas hərəkətverici qüvvəsi kimi, şəxsiyyətin formalaşdırılmasına, təhsilin, bacarığın problemlərin həlli, müstəqil qərarların qəbulu üçün lazım olan səviyyəyə yüksəldilməsinə yönəlib. Bununla yanaşı, ictimai-siyasi, mədəni və sosial həyatın qloballaşması və universallaşması, informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının rolunun artması, rəqabətin güclənməsi şəraitində hər bir şəxsiyyətin istedad və bacarığı diqqətə alınır.
Qeyd edək ki, təhsilə yaradıcı yanaşma, şagirdlərin, tələbələrin şəxsiyyətinə hörmət, onun hərtərəfli inkişafı qabaqcıl ölkələrdə  çoxdan tətbiq olunan məsələlərdir. Postsovet məkanının bir hissəsi olan, təhsilə köhnəlmiş "kazarma yanaşması"na, şagirdin tam simasızlaşdırılmasına vərdiş etmiş Azərbaycan üçün yeni sistem, sanki, özünəməxsus şok terapiyası olub.
Aydındır ki, yenilikdən dərhal müsbət nəticələr gözləmək çətindir. Çünki şagirdlərin zərif, bərkiməmiş çiyinləri birdən-birə belə ağır yükü qaldırmaq iqtidarında deyil. Bu gün əksər valideynlər 1-ci sinif şagirdlərinin həddindən artıq yüklənməsindən, onlara keçilən fənlərin sayından, dərslik materialının həddindən artıq çox olmasından narazıdırlar. Valideynlər hesab edirlər ki, 6-7 yaşlı uşaqların bu qədər materialı qavraması çətindir.
4-cü sinif şagirdi olan qızın anası Sevda Mövsümova deyir: "Sovet illərində 1-ci sinifdə uşaqlara bədən tərbiyəsi də daxil olmaqla, 7 fənn keçilirdi. Məktəblərdə gündə 4 dərs olurdu. İndi isə 1-ci sinif şagirdlərinə 11 fənn keçilir və onların arasında 3 dil var. Bir gündə uşaqlara 5-6 dərs keçilir". Bununla yanaşı, valideyn hesab edir ki, proqramda 1-ci sinifdə üzərindən səthi keçilən fənlərin sayı həddindən artıqdır. Halbuki bir neçə ildən sonra həmin fənlər uşaqlara daha dərindən keçiləcək.
10 yaşlı məktəblinin anası Aliyə Haqverdi əsas fənlər üzrə proqramın ümumilikdə çətin olmadığını, amma 1-ci sinif şagirdlərinə 3 dilin keçilməsinin həddindən artıq ağır olduğunu düşünür. 1-ci sinif şagirdinin anası, eyni zamanda müəllimə olan Alla Məmmədova da eyni fikirdədir: "Uşaqlar yeni dili öyrənməzdən əvvəl, heç olmasa, bir dili tam qavramalıdırlar". A.Məmmədova hesab edir ki, 1-ci sinif şagirdlərinin qarşısına onların gücünə uyğun gəlmə- yən vəzifələr qoyulur - onlara hər gün 1 hərf öyrədilir. Bu cür ritmə uyğunlaşmayan uşaq üçün belə yükləmə həddindən artıq ağır gəlir.
Dərsliklərin səviyyəsi də qaneedici deyil. Onlar tədris materialları ilə həddindən artıq yüklənmələrilə yanaşı, tez-tez oradakı materialın təqdimatı da çətin olur. Görünür, dərslikləri hazırlayanlar da hamı kimi, kurikulum konsepsiyası haqda çox az şey bilirlər. Amma dərs vəsaitlərində saysız-hesabsız səhvlər olmasaydı, yenə də bütün bunlara göz yummaq olardı. Bu, xüsusilə tərcümə olunan dərsliklərə aiddir.
Təhsil sahəsindəki çətinliklər, dəqiq sistemin olmaması, əslində, yeni strategiyanın tətbiqini ləngidən əsas amillərdir. Xüsusi təhsil almış kadrların olmaması isə problemi daha da dərinləşdirir -  istirahət haqqı verilməyən uşaqlar çox əziyyət çəkirlər. Yükləmə isə getdikcə artır. Bu gün şəhərdə bir çox yerlərdə "1-ci sinif şagirdi üçün repetitor axtarıram" elanına rast gəlmək mümkündür. Dünənədək bağçaya gedən 1-ci sinif şagirdi üçün məktəbdəki sistematik tədrislə yanaşı, bir də əlavə məşğələyə getməyin necə ağır olduğunu təsəvvür etmək mümkündür. Bu, hələ bərkiməmiş uşaq orqanizminə ciddi zərbədir. Bir qədər böyük məktəblilərin daimi keçirdikləri stress isə əsəb sistemində silinməz izlər buraxır.
Motivasiya
12 illik təhsil sisteminə keçid, üstəlik, dərs ilinin uzadılması haqda xəbərlər valideynlər tərəfindən heç də məmnunluqla qarşılanmayıb. Bir çox təhsil layihələrinin rəhbəri və fasilitator, 30 ildən artıq təhsil sistemində çalışmış Rüfət Əliyev isə "R+" jurnalına açıqlamasında dərs saatlarının artırılmasında pis bir şeyin olmadığını söyləyib, bu fikrini Avropa təcrübəsilə əsaslandırıb. Bununla yanaşı, hər şey təhsilin keyfiyyətinə bağlıdır. Onun fikrincə, bütün tədris prosesi uşaqların psixologiyası nəzərə alınmaqla qurulmalıdır.
Ekspert hesab edir ki, keçid mexaniki olmamalıdır. Yəni sadəcə saatları artırmaq düzgün olmazdı. Ümumtəhsil məktəblərindəki son pillə - 10-11-ci siniflər və daha sonra 12-ci sinif motivasiyalı uşaqlar (simasız şagirdlər yox, məhz uşaqlar!) tərbiyə edilməlidir və fərqli keyfiyyətdə olmalıdır. "Bugünkü abituriyentlər üçün prioritet ali məktəbə qəbul olmaqdır. Halbuki ali təhsil sistemi bu arzuda olanların yalnız 30%-ni qəbul edə bilər. İlk növbədə, texniki-peşə məktəbləri strukturu bərpa olunmalıdır. Bu, gənclərə ali məktəbə qəbul olunmaqdan fərqli inkişaf ssenarisi təklif edərdi. Eyni zamanda gənclər bu halda "oyundankənar" vəziyyətdə qalmazdılar", - deyə ekspert bildirir. R.Əliyevin sözlərinə görə, inkişaf etmiş ölkələrdə ümumi kütlədə peşəkar təhsilin payı o qədər də çox deyil. Məsələn, Finlandiyada abituriyentlərin 47-48%-i texniki-peşə məktəblərinə üstünlük verir.
R.Əliyev hesab edir ki, bu gün dünyada mövcud olan erkən inkişaf tendensiyası ya tam başa düşülmür, ya da fərqli formada anlaşılır. Uşağın beyni 22-23 yaşadək inkişaf edir. Hadisələrin proqnozlaşdırılması və təhlili bacarığı insanda yalnız bu yaşdan sonra yaranır. Azərbaycanlılar da daxil olmaqla, indiki valideynlər erkən inkişafın heç də uşağın dərslə yüklənməsi olmadığını anlamırlar. Erkən inkişaf uşağın həmahəng inkişafı və özünü reallaşdırması üçün ona sərbəstliyin verilməsidir.
Ekspert bildirir ki, kurikulum  tədris proqramı yox, tədrisin strategiyasıdır: "Faktiki olaraq bu, iqtisadi düşüncə forması ilə bağlıdır. Bu, marketinq və menecmentdir. Bazar münasibətlərinin inkişaf etdiyi Qərb-də insanlara uşaqlıqdan iqtisadi kateqoriyalar əsasında düşünmək öyrədilir. Bizdə isə tarixi səbəblər üzündən belə təcrübə yoxdur".
Bu yerdə ortaya əsas sual çıxır: bu cür mükəmməl ideya niyə belə çətinliklərlə reallaşır və valideynlərdə, şagirdlərdə, xüsusilə də müəllimlərdə bu qədər narahatlıq yaradır?
"Axsayan metodologiya"
Bütün problemlər tədris metodologiyasındadır. Təhsil sahəsində ekspert, Azad Müəllimlər Birliyinin sədri Məlahət Mürşüdlü hesab edir ki, hazırda metodologiyanın öyrədilməsinin özündə bir sıra problemlər var. Onun sözlərinə görə, müəllimlərin əksəriyyəti hələ də kurikulumun məğzini, bunun təhsil prosesinə tam fərqli yanaşma olduğunu anlamır: "Hələ 2007-ci ildə milli kurikulum konsepsiyasının təsdiqlənməsindən sonra müəllimlər üçün 10 günlük treninqlər təşkil olunmuşdu. Amma müəllimin özü də öz üzərində işləməyə həvəs göstərməli, tədrislə bağlı tələblərin dəyişdiyini anlamalı, başa düşməlidir ki, sovet illərindəki şagirdə yanaşma bu gün yersizdir". Amma köhnə təhsil sistemində təhsil almış və bütün ömrünü həmin sistemdə çalışmış insanların dünyagörüşünün 10 günlük treninqlə dəyişdirilməsi çox çətindir.
Yeni sistemə keçilməli olduğunu hər kəs bilsə də, bunun yolunu bilən yoxdur. Müasir müəllimlər vərdiş etdiklərindən fərqli tədris ssenarisini təsəvvür etməkdə çətinlik çəkirlər. Kurikulum çərçivəsində üstünlük şagirdlərə təzyiqə, daimi nəzarətə, onların biliklərə yiyələnməsinə deyil, onda təfəkkürün, nəticə çıxarmaq, fikrini söyləyə bilmək bacarığının formalaşdırılmasına yönəldilir. Yəni prioritet şagirdin şəxsiyyətidir. Dünyada belə sistemə nümunə çoxdur. Kurikulum strate-giyasına baxmayaraq, bu gün də məktəblilər bütün fənlər, o cümlədən bədən tərbiyəsi və musiqi fənləri üzrə əzbərçiliyi davam etdirirlər.
Norveçdə yaşayan həmyerlimiz Günel Cuvarlinskaya 2 məktəblinin anasıdır. Onun kiçik uşağının 4 yaşı var. Günel deyir: "Burada tədris ili bizim vərdiş etdiyimizdən uzundur - demək olar ki, iyun ayı ərzində də uşaqlar dərsə gedir, avqustun ortalarında isə yay tətili bitir. Amma uşaqlara ev tapşırığı verilmir və bütün materiallar məktəbdə həll olunur. Bundan başqa, 8-ci sinfədək məktəbdə şagirdlərə qiymət yazılmır. Məqsəd şagirdlərin üzərlərində əlavə təzyiq, nəzarət hiss etməmələridir. Şübhəsiz ki, bəzi valideynlər övladlarının məktəbdə necə oxuduğunu bilmək istəyir; bunun üçün hər rübdə valideynlərə uşağının müvəffəqiyyətilə bağlı yazılı hesabat verilir. Bundan başqa, uşağın özünü ifadə etməsinə həddindən artıq böyük diqqət göstərilir, onlara hər bir məsələ ilə bağlı öz fikrini dilə gətirmələrini öyrədirlər. Uşaqlar məktəbdə heç zaman tənqid olunmur, danlanmırlar".
Rüfət Əliyev isə nümunə kimi "Sony" şirkətinin həmtəsisçilərindən olan Masaru İbukanın məşhur "3 yaşdan sonra artıq gecdir" kitabını göstərir. Müəllif kitabda uşağın beyninin 3 yaşadək formalaşdığını, bu dövr ərzində beyinə külli miqdarda informasiya yazıldığını bildirir. İbukanın yazdığına görə, uşağın 3 yaşadək beyninə yaza biləcəyi informasiyaları böyük insanın qavraması üçün 20 il lazım gələ bilər. Problem ondadır ki, bu kitabı bizdə başqa cür anlayırlar: sanki, uşağa az qala 2 yaşından dərs keçilməlidir. Halbuki kitabın əsas məğzi "oynayaraq öyrətmə"dir. Yəni müəllif deyir ki, "uşaqların dünyanı anlamaları üçün onlara imkan yaradın, onu əşyalarla, kitablarla, musiqi alətlərilə, boyalarla əhatə edin, onun özünün inkişaf etməsinə şərait yaradın". Uşağa təhsil zorla verilməməli, o, az qala "oyun şəklində" olmalıdır (bu yerdə məktəbəqədər təhsil sistemini yada salmaq yerinə düşər). Əsas çətinlik, məhz, təhsilin verilməsi yoludur.
Kadrların hazırlanması 1 ilin işi deyil. Müəllimlər üçün 10 günlük treninq kimi "tələsik tədris" kifayət deyil. Milli kurikulumun - təhsil konsepsiyasının artıq 7 ildir mövcud olmasına rəğmən, onun lazımi formada icrasına nəzarət edən bir dənə də orqan və ya struktur yoxdur. Bu sistemin, daha doğrusu, onun yoxluğunun qurbanı isə həmişə olduğu kimi, məktəblilərdir...

WE HAVE A CURRICULUM - BUT WHERE'S THE EDUCATION?
Back in 2007 the Cabinet of Ministers in Azerbaijan adopted a document called "The National Curriculum". This was a long-term strategy which was essentially a completely new and fundamentally different concept of education than the one we were used to in the 70 years we were a part of the Soviet Union, and which by inertia continued to operate for a number of years after its collapse.
The results of this outdated system are plain to see. The standard of education has been deteriorating year on year and the quality of the knowledge gleaned has left much to be desired.
The education of education
So, three academic years have gone by since schools in Azerbaijan switched to this infamous curriculum. I say infamous because the actual concept of this system remains double Dutch not just to pupils and their parents, but even to most teachers. Basically, of course, the concept of a curriculum is a perfectly necessary and reasonable one. As the Ministry of Education claims, the national curriculum is aimed at shaping the individual as the main driving force of the development of society and providing the appropriate level of education and skills required to solve problems and take decisions independently. At the same time, it makes allowances for the exceptional significance of the talent and capabilities of each individual at a time of the globalization and diversification of socio-political, cultural and public life, the increasing role of information and communications technology and the intensification of competition.
A creative approach to the process of education, respect for the individuality of a pupil or student and his all-round development have always been applied in the developed countries. To Azerbaijan, as part of the former Soviet Union, which had been accustomed to an outdated and "straitened" approach to education and the complete deprival of any semblance of individuality in pupils, the new system came as something of a shock.
Of course, it is difficult to expect quick and immediate positive results from the new innovations which weigh like a crippling burden on the fragile and still-weak backs of the pupils. Today many parents are unhappy about the too-heavy workload and vast number of subjects that first-year pupils have to study and the huge amount of teaching material which is hard for six- and seven-year olds to cope with.
This is what Sevda Movsumova, a parent and mother of a fourth-year girl, says: "In Soviet times children in the first year had seven subjects, including physical education. There were four lessons a day. Now, first-year children have 11 subjects, including three languages. They have 5-6 lessons a day." At the same time, she says, there are many other subjects in the programme which are merely brushed over in the first-year class which the children study in more depth many years later.
Alia Haqverdi, the mother of a class-10 girl, believes that basically the main subject programme is not difficult, but learning three languages from the first year is much too tough for children of six or seven. Alla Mammadova, the mother of a first-year girl and herself a teacher, agrees: "Before studying a new language children need first to master at least one." Besides, Mammadova thinks, first-year pupils have an impossible task - they study one new letter a day. For a child not used to such a pattern that is very hard.
The quality of textbooks also leaves a lot to be desired. As well as being crammed with learning material, the material itself is often presented in a very indigestible form. Clearly, the authors of these textbooks also know little about the concept of the curriculum, like all the rest. But one could forget all this if the textbooks themselves were not full of mistakes. Here, I'm talking mainly about translated textbooks.
The complexities of education and the absence of a clear system are, indeed, the drawbacks of introducing the new strategy. The lack of specially trained staff only aggravates the problem, and it's the children, who are not even given an hour's break, who suffer. And it only gets more stressful. How often do we hear: "I need a tutor for a first-year pupil"? You can imagine how hard it must have been for infant-school children in the old days when, as well as the regular lessons at school, they often had to have extra lessons with tutors. This was hard on an immature child's body which was being undermined and overloaded. And permanent stress, which strikes older children, leaves an indelible mark on their nervous system.
What motivation?
Parents were not inspired by the news about the transfer to 12-year education and also the extension of the now familiar "truncated" academic year. But, talking to R+, expert Rufat Aliyev, the head and facilitator of many education projects, who has worked in the education system for over 30 years, said there is nothing terrible in increasing teaching hours if you look at what happens in Europe. But it all boils down to quality of education. The education process must be based on the psychology of children.
The switch should not be mechanical; in other words, you can't just increase the number of hours, the expert claims. The final stage of the general education school should be about nurturing the motivated children (I mean children, not faceless pupils) and completely new. "The usual priorities of today's school-leavers are to go on to higher education," Aliyev says, "whereas the higher education system cannot take more than 30 per cent of all those who want to go on. First and foremost, the structure of vocational-technical colleges should be re-imposed, which would offer young people another development option rather than going to a higher educational college, and at the same time would not leave them out in the cold." Rufat says that in the developed countries the ratio of vocational education to the general flow is very high. In Finland, for example, 47-48 per cent of school leavers choose to go to vocational-technical colleges.
The world-wide trend today towards early development is either not understood at all or is understood in a distorted way, Aliyev believes. A child's brain is still developing up to the age of 22-23. It is only after that age that he acquires the ability to anticipate events and analyze them. Today's parents, and that includes in Azerbaijan, are not aware that early development does not mean cramming him with lessons as soon as he can walk. Early development is the harmonious development of a child, providing him with freedom for development and realization.
The curriculum, the expert says, is not an academic programme but a strategy of teaching. "It is actually linked with a form of economic thinking; it's marketing and management," Rufat Aliyev says. "In the West, where market relations are developed, people learn to think in economic categories from childhood. Because of our history we have no such experience."
But here an important question arises: why is such a brilliant idea proving so hard to develop and causing such rejection on the part of parents and pupils, never mind teachers?
"Flawed methodology"
The whole problem lies in the methodology of education. The actual teaching of methodology raises many questions, Malahat Mursudlu, an expert in education, head of the Association of Free Teachers, says. He believes that most teachers still do not understand the essence of the curriculum and the fact that it is basically a different approach to the process of education: "Back in 2007, after the approval of the concept of a national curriculum, ten-day training courses were organized for teachers. But the teacher himself has to want to improve himself and understand that demands on teachers have changed and that the approach that teachers applied to pupils in Soviet times is now irrelevant." However, it is very difficult to change the outlook of people who have taught and been taught all their lives in the confines of an old education system just by sending them on a ten-day training course.
Everyone knows that we have to transfer to a new system but no-one knows how. Teachers today have difficulty imagining a way of teaching other than the one they have been used to. With the curriculum the emphasis is not on pressure and constant monitoring of the pupil and the knowledge he is acquiring, but on shaping the way he thinks, his ability to make decisions and express his opinion - in other words, the priority is on the individuality of the child.  There are a number of examples of such a system in the world. Despite the strategy of the curriculum, schoolchildren today continue to slog away and fill their brains with all subjects, including P.E. and music.
Gunel Cuvarlinskaya, an Azerbaijani living in Norway, the mother of two schoolchildren, the younger one who is 4, says: "The academic year here goes on for longer than we are used to - the children are studying almost the whole of June - and they return from their summer holidays in the middle of August. But, no homework is given, everything is done in school, and no appraisals are made in school right up until year 8, in order to avoid undue pressure and control over the pupils. Of course, some parents want to know how their child is getting on at school, and so every quarter parents receive written reports about their child's performance. Besides this, a lot of attention is given to a child's self-expression and they are taught to express their opinion on each subject. But the children themselves are never criticized or scolded."
Another example, cited by Rufat Aliyev, could be a well-known book by Masaru Ibuka, one of the co-founders of the Sony company, "Kindergarten is too late!" In this book he says a child's brain forms up to the age of three and in that time it is able to grasp huge amounts of information which could take an adult 20 years. The problem is we, too, grasp this book in a perverse kind of way, setting a child meaningful tasks virtually from the age of two. At the same time, the main message of this book is the idea of "learning through play" and "giving a child the opportunity to understand the world, surrounding him with objects, books, musical instruments and paints and giving him the chance to develop by himself". It is in this subtle, almost playful way that the process of education should be carried out (it is relevant to recall here the pre-school education system), but it is the path of education itself that presents the main difficulty.
It takes more than a year to train teachers. "Crash courses" in the form of ten-day training courses for teachers are insufficient, but the main thing - despite the fact that the national curriculum is a concept of education that is already seven years old - there is not a single body or structure to see that it is being run properly. As usual, it is the pupils who are the victims of this system, or rather, the lack of it…