GÖYÜN YEDDİNCİ QATINDA
Tarix özbaşına yaranmır. Onu konkret insanlar yaradırlar. Bir çox hallarda belə insanların adlarına hər addımda rast gəlinirsə, bəziləri zaman keçdikcə unudulur.
Kosmonavtikanın xüsusiyyəti elədir ki, bu sahədə çalışan bir çox insanlar - mühəndislər, raketçi-konstruktorlar, fiziklər və kimyaçılar uzun illər məşhurluq qazanmırlar.
Rusiyalı yazıçı və jurnalist, bir sıra elmi-fantastika və elmi-populyar kitabların müəllifi olan Anton Pervuşinin əsas mövzusu kosmonavtikadır. O, bu gün mütəxəssislərlə söhbətləşən, köhnə arxivləri araşdıran, oradakı məlumatlardan öz yaradıcılığında istifadə edən şəxslərdəndir. Yazıçının "R+"a bildirdiyinə görə, kosmonavtika ilə bağlı bir sıra önəmli hadisələr burada - Bakıda baş verib.
Sovet kosmonavtikası raket istehsalı ilə başlayıb. Lakin dövlət bu sahəyə xüsusi ehtiyatla yanaşıb. Sovet alimləri hökuməti bu gənc sahənin inkişafının vacibliyinə inandırmaq üçün xeyli zəhmət çəkməli olublar. 1932-ci ildə məşhur Sergey Korolyovun hazırladığı raket üçün yanacaq problemi meydana çıxıb. Həmin dövrdə maksimum qatı, idealda isə ümumiyyətlə möhkəm və yüksək enerjili yanacaq tələb olunurdu.
Korolyov mühəndis Nikolay Yefremovu Bakıya göndərib. Burada o, raket texnikası üzrə mühazirə oxumalı idi. "Yefremov orada Azərbaycan Neft İnstitutunun əməkdaşı Qurviç ilə tanış olur, ona "qatılaşdırılmış" benzin haqqında danışır. Bu məhsulun istehsal texnologiyası çox sadədir: benzin kanifoli lə qarışdırılır və solidol tipli kütlə əmələ gəlir. Bakının "qatı" benzini Tixonravovu "09" işarəli yeni raketin istehsalına sövq edir", - deyə Pervuşin danışır.
Bu halda raket istehsalı texnologiyası xeyli sadələşib. "QİRD-09" adlı ilk sovet raketinin qurulmasına 17 avqust 1933-cü ildə Moskva yaxınlığındakı Naxabino poliqonunda start verilib. Raket "Bakı yanacağı" ilə 18 saniyədə, təxminən, 400 metr hündürlüyə qalxıb. Korolyov bu göstəricini son dərəcə uğurlu nəticə sayaraq, ölkə rəhbərliyinə bu haqda məlumat verib. Nəticədə, rəhbərlik raket istehsalını perspektivli sahə kimi təsdiqləyib.
Kərim Kərimov
Təəssüf ki, bu sahənin inkişafı ilkin mərhələsindəcə müharibə dövrünə düşüb. İkinci Dünya müharibəsinin başlandığı vaxt artıq Bakıda raket mütəxəssislərindən ibarət böyük bir qrup var idi. Onların arasında məşhurluq qazanmış gənc mühəndis Kərim Kərimov daha öndə idi. Digər bakılı həmkarları kimi, Kərimov da raket üçün  "qatı" yanacaqla məşğul olurdu. Məlum olduğu kimi, faşist Almaniyası raket istehsalı sahəsində digər ölkələri xeyli qabaqlayırdı. Məhz bu üzdən müharibədən sonra onların bu sahədəki fəaliyyətini öyrənmək üçün Penemyunde poliqonuna (Almaniyanın şimal-şərqində yerləşən Penemyunde şəhəri yaxınlığındakı Üçüncü Reyxin raket mərkəzi) və digər "elmi şəhərlər"ə SSRİ və ABŞ-dan mütəxəssislər yollanmışdılar.
1946-cı ildə K. Kərimov Almaniyanın Nordhauzen şəhərinə ezamiyyətə göndərildi.  Orada dağlarda yaradılmış sexlərdə məşhur FAU raketləri hazırlanırdı. Amma sovet həmkarlarından əvvəl artıq amerikalılar özlərini Reyxin bu "intellektual mülkiyyət"inə yetirmiş, ən qiymətli işləri oradan götürmüşdülər.  Belə qurğuların ən məşhur istehsalçısı olan Verner fon Braun da amerikalılar tərəfindən "götürülmüşdü" və 15 il sonra o, Amerika astronavtikasının banisinə çevrilmişdi.
Beləliklə, sovet raketçiləri amerikalılardan qalanları zərrə-zərrə toplamalı olmuşdular. Bu mənada Penemyunde İnstitutunun texniki şöbəsinin rəhbəri fon Qryotrubun işə cəlb olunmasını böyük nailiyyət saymaq mümkündür.
Kərimov sonralar bu özündən razı almanın və xanımının öz davranışları ilə sovet mütəxəssislərinin, çalışqan insanları necə mat qoymalarından gülərək danışırdı. Onlara ayrıca bağ evi ayrılıbmış. Üstəlik, Qryotrub öz inəyinin də SSRİ-yə gətirilməsini tələb edir, o, inəyin südündən başqa heç bir südü içmədiyini deyirmiş.
Kərimovun özünə gəlincə, o, sadəliyi, valehedici əmək qabiliyyəti, enerjisi, ən qısa zamanda optimal yolları tapa bilmək bacarığı ilə seçilirdi. Beləliklə, Kərim Kərimov böyük mühəndislikdən aparıcı idarələrin rəhbəri postunadək olan müddəti çox asanlıqla keçmişdi.
Müharibədən 20 il sonra Kərimov hərbi qitələrarası raketlərin hazırlanması ilə məşğul idi. Amma tezliklə SSRİ ilə ABŞ arasında yarış Yerdən kosmosa keçdi və Kərimova kosmosun tədqiqi sahəsinə keçməsi təklif olundu. Kərimovun özünün dediyinə görə, o, əvvəlcə bu təklifi şəxsi demobilizasiya kimi qəbul edib və bir qədər inciyib. 1965-ci ildə o, Ümumi Maşınqayırma Nazirliyinə təyinat alıb. Burada Kərimov Baş Kosmik İdarəyə rəhbərlik etməyə başlayıb. 1966-cı ildə Uçuşlar ızrə Dövlət Komissiyasının rəhbəri postunu tutub və düz, 20 il bu vəzifədə çalışıb. Kərimovun bu vəzifəni icra etdiyi yalnız 1987-ci ildə üzə çıxıb.
K.Kərimov həmişə deyirdi ki, iş prosesində yol verilən ən cüzi nöqsan, kiçik yanlışlıq bütünlükdə layihəni məhv edə, yüzlərlə, minlərlə mütəxəssisin zəhmətini puça döndərə, ən başlıcası isə insan həyatı bahasına başa gələ bilər. O, kosmonavtları şəxsən yola salır, onların təhlükəsizliyi ilə bağlı da hər zaman böyük məsuliyyət hiss edirdi. O, özünün xatirələr kitabında yazır ki, 1967-ci ildə "Soyuz-1" gəmisi ilə kosmosa 2-ci dəfə uçmuş Vladimir Komarovun Yerə qayıdan zaman həlak olmasına səbəb paraşütün yerləşdiyi konteynerin daxili səthinin texnologiyaların pozulduğu zavodda hazırlanması olub.
"Soyuz-11"in Georgi Dobrovolski, Viktor Patsayev və Vladislav Volkovdan ibarət heyətinin faciəvi ölümünə də bənzər yanlışlıq yol açıb.
O zaman "soyüq müharibə" hər yerdə hiss olunur, Moskva rəhbərliyi konstruktoru tələsdirirdi. Məsələn, 1967-ci ilin iyulunda Müdafiə Şurasının toplantısında Brejnev "Vosxod" proqramının pozulmasından narazılığını bildirmiş, bunun böyük kosmik fövqəldövlət olan SSRİ-nin nüfuzuna zərbə vurduğunu bəyan etmişdi. O zaman Brejnevin azsaylı opponentləri arasında Kərimov da var idi. K. Kərimov etirazını kosmonavtların həyatının təhlükəyə atılmasının yolverilməz olduğu ilə əsaslandırmışdı.
Kərim  Kərimov SSRİ-nin idarə olunan kosmonavtika ilə bağlı bütün layihələrində iştirak etmişdi. O, 74 yaşında istefaya getsə də, Uçuşların İdarəolunması Mərkəzində həftədə 3-4 dəfə məsləhətçi kimi fəaliyyətini davam etdirirdi. Kərimov hər dəfə eyni vaxtda - saat 07:10-da işə adi elektrik qatarı ilə gedirdi.
Tofiq  İsmayılov
Sovet kosmonavtikasına texniki elmlər doktoru, Beynəlxalq Mühəndislik Akademiyasının akademiki Tofiq İsmayılovun verdiyi töhfələri də unutmaq olmaz. O, 1956-cı ildə Moskva Elektrotexnika və Rabitə İnstitutunu bitirib. 1964-cü ildə Bakıya dönən İsmayılov əvvəlcə mühəndis kimi çalışıb, sonra Azərbaycan Politexnik İnstitutunda dərs deyib. 80-ci illərin əvvəllərində fəaliyyətini Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutunda davam etdirən T.İsmayılov, burada yarımkeçiricilər sahəsində elmi işə başlayıb. 1985-ci ildə SSRİ-də ilk və yeganə olan Təbii Ehtiyatların Kosmik Tədqiqi İnstitutunu yaradan İsmayılov Azərbaycan Elmlər Akademiyası yanında fəaliyyət göstərən bu instituta rəhbərlik edib. Onun insanları bir araya gətirmək, eyni düşüncəli insanlardan kollektiv formalaşdırmaq, ən yaxşı, ən istedadlı mütəxəssisləri bir araya toplamaqda böyük bacarığı var idi. İsmayılovun növbəti və təəssüf ki, sonuncu ünvanı Azərbaycan Milli Aerokosmik Agentliyinin Kosmik Tədqiqatı və elmi-istehsalat işləri üzrə direktoru və baş konstruktoru olub. 1991-ci ilin məşum 20 noyabr gecəsində artıq qızışmaqda olan münaqişənin qarşısını almaq üçün Azərbaycan xalqının qaymaqları, siyasətçiləri, alimləri vertolyotla Qarabağa yollanmışdılar. Separatçılar tərəfindən vurulan "Mi-8" vertolyotunda Tofiq İsmayılov da var idi.
Musa Manarov
Kosmonavtikanın inkişafına öz töhfəsini vermiş daha bir həmvətənimiz Musa Manarovdur. 1987-ci il dekabrın 21-dən 1988-ci il dekabrın 21-dək o, "Soyuz TM-4" kosmik gəmisində bort mühəndisi kimi uçuş keçirib, bundan sonra isə "Mir" orbital kompleksinin göyərtəsinə keçib. Manarov o zaman hələ də təkrarlanmamış dünya rekordu müəyyənləşdirib - o, 365 sutka 23 saat orbitdə olub. Elə həmin il Manarova Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adı verilib. 1990-cı il dekabrın 2-dən 1991-ci il mayın 26-dək Manarov "Soyuz TM-11" kosmik gəmisində və "Mir" orbital kompleksində bort mühəndisi kimi 2-ci uçuşunu keçirib. Bu uçuş 175 sutka 2 saat davam edib. O, 7 dəfə açıq kosmosa çıxıb və ümumilikdə orada 34 saat 23 dəqiqə qalıb.
Kosmos - insan məskəni
Həmin uzaq 60-70-ci illərdə yalnız çox dərrakəli şəxslər deyil, adi insanlar belə bu gün olmasa da, sabah kosmos erasının gələcəyinə əmin idilər. SSRİ və ABŞ-ın xəyalpərəst yazıçıları hələ uzaq 80-ci illərdə Marsı, Yupiterin peyklərini öyrənən qəhrəmanlarından yazırdılar. O günlərdə raket texnikası ilə bağlı çox sayda simpoziumlar keçirilirdi. Kosmonavtikanın əsas nəzəriyyəçisi olan Keldış Bakıya tez-tez gəlirdi. O, 1972-ci ildə məhz Bakıda Beynəlxalq Astronavtika Konqresində səsləndirdiyi məruzəsində "kosmosun insan məskəni olacağına" əminliyini ifadə etmişdi: "Əminliklə söyləmək olar ki, insanlar planetlər arasında uçacaqlar. İllər əvvəl insanların yeni qitələrdə konkret nə tapacağını söyləmək çətin olduğu kimi, onların planetlərdə də nələrə rast gələcəklərini indidən söyləmək mümkünsüzdür. Necə ki, vaxtilə ilk cəsur dənizçilərin okeanda üzdükləri qayıqlar indi bizə primitiv, qeyri-təkmil təsir bağışlayır, gələcəkdə yeni planetlərə uçacaq şəxslərə də müasir raketlər eyni təsiri bağışlaya bilər. Çünki biz hələ Yer kürəsindən kənara gedən yolun lap başlanğıcındayıq.  Hələ bir çox çətin texniki məsələlər çözülməlidir. Amma proses başlayıb, o, tempini sürətlə artırır. Və şübhə yoxdur ki, "Günəş sisteminin fəthi qarşıdakı yüzillikdə bəşər övladının taleyinə çevriləcəyinə" dair K. E. Tsiolkovskinin peyğəmbərcəsinə söylədiyi fikirlər həqiqət olacaq.

Какую роль сыграл Азербайджан в становлении мировой космонавтики?
История не творится сама собой. Она создается вполне конкретными людьми. Часто их имена звучат громко, а иной раз, напротив, до поры до времени остаются в безвестности.
Специфика космонавтики такова, что имена многих деятелей этой отрасли - инженеров, конструкторов-ракетчиков, физиков и химиков - оставались многие годы неизвестными.
Основной темой российского писателя и журналиста, автора ряда научно-фантастических и научно-популярных книг Антона Первушина является космонавтика. Он один из тех, кто сегодня общается со специалистами, занимается исследованием старых архивов, используя их данные в своем творчестве.  Как рассказал в беседе с R+ писатель, многие ключевые события, связанные с космонавтикой, происходили здесь, в Баку.
Советская космонавтика начиналась с ракетостроения, однако к этому направлению инженерного дела государства в основном относились с опаской. Советским ученым понадобилось немало сил и времени, чтобы убедить в необходимости развития этой молодой отрасли. В 1932 году возникла проблема с топливом для ракеты, которую конструировал знаменитый Сергей Королев. На тот момент необходимо было создать максимально густое, а в идеале вообще твердое и высокоэнергетичное топливо.
Королев направил инженера Николая Ефремова в Баку, где он должен был читать лекции по ракетной технике. "Там он познакомился с сотрудником Азербайджанского нефтяного института Гурвичем, который рассказал о "сгущенном" бензине, - рассказывает Первушин. - Технология производства этого продукта очень проста: бензин смешивается с канифолью, и получается масса типа солидола. Бакинский "сгущенный" бензин натолкнул на идею создания новой ракеты, получившей обозначение 09". И в этом случае технология строения ракеты сильно упрощалась. Старт первой советской ракеты "ГИРД-09" состоялся 17 августа 1933 года на подмосковном полигоне Нахабино. На "бакинском топливе" ракета поднялась за 18 секунд на высоту около 400 метров. Такие показатели Королев посчитал вполне успешными и предъявил их высшему руководству, одобрившему, наконец, ракетостроение как перспективную отрасль.
Керим Керимов
Увы, но ракетостроение на своих ранних этапах не было отделено от войны. К началу второй мировой в Баку уже существовала целая группа специалистов-ракетчиков.
Главным из них был уже известный тогда молодой инженер Керим Керимов. Как и другие его бакинские коллеги, он занимался твердотопливным горючим для ракет. Как известно, фашистская Германия сильно опередила другие страны в области ракетостроения, и после войны изучать их разработки на полигон Пенемюнде (ракетный центр Третьего рейха под городком Пенемюнде на северо-востоке Германии) и в другие "научные городки" рейха поехали специалисты из СССР и США.
В 1946 году Керимов был отправлен в командировку в немецкий город Нордхаузен, где в цехах, высеченных в горах, изготавливались знаменитые ракеты ФАУ. Правда, еще до советских коллег американцы, которые первыми добрались до "интеллектуальной собственности" рейха, успели вывезти оттуда все самые ценные разработки, а также их знаменитого создателя Вернера фон Брауна, спустя 15 лет ставшего  родоначальником американской астронавтики.
Таким образом, советским ракетчикам приходилось по крупицам собирать то немногое, что им оставили американцы. Большой удачей оказалось привлечение к разработкам начальника технического отдела института Пенемюнде - фон Грётруба.
Керимов позже со смехом рассказывал, как поразили советских специалистов, скромных работяг, повадки этого высокомерного и капризного немца и его супруги. Им был выделен отдельный особняк. Мало того, Грётруб потребовал, чтобы вместе с ними в СССР была доставлена корова, молоко которой он привык пить и другого не признавал.
Что касается самого Керимова, он отличался простым характером и поразительной работоспособностью, энергией и умением находить оптимальные решения в самые сжатые сроки. Таким образом, Керимов легко прошел путь от старшего инженера до руководителя ведущих управлений.
Два десятилетия после войны К.Керимов занимался разработкой военных межконтинентальных ракет. Но вскоре советско-американская гонка перешла с Земли в космос, и Керимову предложили переключиться на исследование космоса. Как вспоминал сам конструктор, поначалу он воспринял это как свою личную демобилизацию и немного обиделся. В 1965 году Керимов был откомандирован в министерство общего машиностроения и возглавил в нем Главное космическое управление. В 1966 году он стал председателем Государственной комиссии по пилотируемым полетам и проработал на этом посту четверть века, о чем стало известно только в 1987 году.
Керимов часто говорил о том, что любая, самая небольшая мелочь, самое крохотное упущение способны разрушить весь проект, свести на нет труд сотен и тысяч специалистов, и, самое главное, погубить человеческие жизни. Он лично провожал космонавтов, все время чувствовал  большую ответственность, в том числе за их безопасность космонавтов. В своей книге воспоминаний он рассказывал, что Владимир Комаров, совершивший в 1967 году на корабле "Союз-1" второй полет в космос, погиб при возвращении на Землю из-за того, что внутренняя поверхность контейнера, в котором хранился парашют, была обработана на заводе с нарушением технологии.
Результатом похожей нелепой ошибки стала трагическая гибель экипажа "Союза-11" в составе Георгия Добровольского, Виктора Пацаева и Владислава Волкова.
Тем временем вовсю шла xолодная война, и московское начальство поторапливало конструктора. Так, на одном из заседаний Совета обороны в июле 1967 года Брежнев выразил недовольство срывом программы "Восход", что, по его мнению, наносило урон авторитету СССР как великой космической державы. Среди немногих оппонентов генсека оказался Керимов, заявивший, что нельзя ставить под угрозу жизни космонавтов.
Керим Керимов работал над всеми проектами СССР по пилотируемой космонавтике. В возрасте 74 лет он вышел в отставку, но по-прежнему продолжал работать консультантом Центра управления полетами и 3-4 раза в неделю всегда в одно и то же время, в 7.10 утра, ездил на работу на простой электричке.
Тофик  Исмайлов
Нельзя не вспомнить и о вкладе, который внес в советскую космонавтику доктор технических наук, академик Международной инженерной академии Тофик  Исмайлов. В 1956 году он окончил Московский институт электротехники и связи. Вернувшись в Баку в 1964 году, Исмайлов первое время работал инженером, затем преподавал в Азербайджанском политехническом институте. В начале 80-х он перешел в Институт физики Академии наук Азербайджана, где занялся уже научной работой в области полупроводников. В 1985 стал основателем и директором первого и единственного в Союзе Центра по изучению природных богатств Земли из космоса при Академии наук Азербайджана. У Исмайлова был колоссальный талант сплачивать людей, создавать коллектив единомышленников, отбирать самых лучших и талантливых специалистов. Следующим и, увы, последним рубежом Исмайлова была должность директора и главного конструктора объединения космических исследований и научно-производственных разработок Национального аэрокосмического агентства Азербайджана. Роковой ночью 20 ноября 1991 года Исмайлов был на борту того самого вертолета, в котором цвет азербайджанской нации, политики и ученые летели в Карабах, чтобы предотвратить тогда уже разгорающийся конфликт. Тофик Исмайлов находился в сбитом сепаратистами тепловой ракетой вертолете Ми-8.
Муса Манаров
Другим нашим соотечественником, внесшим вклад в развитие космонавтики, стал Муса Манаров. С 21 декабря 1987 года по 21 декабря 1988 года он осуществил полет в качестве бортинженера на космическом корабле "Союз ТМ-4", затем перейдя на борт орбитального комплекса "Мир". Манаров в тот момент поставил до сих пор не побитый мировой рекорд по пребыванию на орбите - 365 суток 23 часа. В том же году ему было присвоено звание Героя Советского Союза. Со 2 декабря 1990 года по 26 мая 1991 года Манаров совершил второй полет в качестве бортинженера на космическом корабле "Союз ТМ-11" и орбитальном комплексе "Мир" продолжительностью 175 суток 2 часа. Он совершил 7 выходов в открытый космос, в котором в общей сложности провел 34 часа 23 минуты.
Космос - удел человечества
В те далекие 60-70-е не только передовые умы, но и самые простые люди были уверены в том, что не сегодня, так завтра наступит космическая эра. Писатели-фантасты Союза и США помещали своих героев, осваивающих Марс и спутники Юпитера, в совсем еще недалекие тогда 80-е. В те дни проводилось множество симпозиумов, связанных с ракетотехникой. И главный теоретик космонавтики Келдыш часто прилетал в Баку. И именно в Баку в своем докладе на Международном астронавтическом конгрессе в 1972 году он выразил полную уверенность в том, что "космос станет уделом человечества". Он заявил следующее: "Можно с уверенностью сказать, что человечество придет к межпланетным полетам. И точно так же, как много лет назад нельзя было предсказать, что именно найдет человечество на новых континентах, нельзя заранее предсказать, что оно найдет на планетах. Может быть, через много лет тем, кто полетит на другие планеты, современные космические ракеты будут казаться столь же примитивными и несовершенными, какими нам кажутся древние пироги, на которых первые отважные мореплаватели переплывали океан. Ведь мы находимся только в самом начале пути за пределы Земли. Предстоит еще решить много сложных технических вопросов. Но этот процесс начался, его темпы стремительно нарастают, и нет сомнения в том, что пророческие слова К.Э.Циолковского о завоевании всего околосолнечного пространства станут уделом человечества грядущего столетия...".