"Azərsu" Bakının paylayıcı sisteminin genişmiqyaslı bərpa işlərini həyata keçirməyi planlaşdırır
1997-ci ildən başlayaraq respublikanın su təminatı və kanalizasiya sistemlərinin yenidən qurulmasına 3 mlrd. manat vəsait sərf olunub. Buraya büdcədən ayrılan vəsaitlər və beynəlxalq maliyyə qurumlarının (BMQ) kreditləri də daxildir. Hazırda Bakıda, bütün regional mərkəzlərdə və Azərbaycanın, təxminən, 700 kəndində su təminatının yenidənqurulması işləri aparılır. "Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev respublikanın hər bir yaşayış məntəqəsinin ortamüddətli perspektivdə günboyu içməli su ilə təmin edilməsinə dair göstəriş verib. Bu göstərişin yerinə yetirilməsi üçün su təsərrüfatının yenidən qurulması üzrə genişmiqyaslı işlər aparılır, bu sahədə qabaqcıl texnologiyalar öyrənilir və tətbiq olunur", - deyə "İteca Caspian" şirkətinin təşkil etdiyi "Xəzər su texnologiyaları" CATEC-2014 ikinci beynəlxalq sərgi-konfransın açılış mərasimində iştirak edən "Azərsu" ASC-nin rəhbəri Qorxmaz Hüseynov deyib.
Q.Hüseynovun sözlərinə görə, yaxın perspektivdə su-kanalizasiya infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə, təxminən, 10 mlrd. manat həcmində sərmayənin yatırılması planlaşdırılır. Bununla belə, "Azərsu"nun rəhbəri hesab edir ki, işlərin daha dəqiq dəyəri konkret layihələrin seçilməsi, işlərin həcminin müəyyən edilməsi və texnologiyaların tətbiq edilməsindən sonra müəyyən olacaq.
Bununla yanaşı, ölkənin su təminatı sisteminin yeni modernləşdirmə mərhələsində qurum BMQ iştirakı ilə reallaşdırılan layihələr üzrə tenderlərə yerli şirkətlərin iştirakını cəlb etməklə, daha da münasib şəraityaratmaq niyyətindədir.  Müqayisə üçün, 2013-cü ilin ilk rübündə "Azərsu" ilə çalışan podratçı şirkətlər arasında yalnız ikisi yerli şirkət idi. Lakin ötənilki CATEC sərgisindən sonra milli su operatorunun rəhbərliyi bu şirkətlərlə əməkdaşlığı genişləndirmək qərarına gəlib. 2013-cü ilin nəticələrinə əsasən, "Azərsu" podratçılarının ilk beşliyini yerli şirkətlər təşkil edib. Q.Hüseynovun sözlərinə görə, bu misal yerli şirkətlərin milli bazarın kəşf edilməsinə imkan yaradan buna bənzər forumların əlverişliliyini nümayiş etdirir.
Ölkənin baş su operatorunun təşəbbüslərinin miqyası dəyərləndirilərsə, əminliklə demək olar ki, yerli şirkətlər işsizlik və ya sifarişin az olması kimi hallarla üzləşməyəcək. Belə ki, növbəti bir neçə il ərzində "Azərsu" Bakını keyfiyyətli içməli su ilə təmin edilməsi məsələsini tam aradan qaldırmaq üçün təxminən, 1,5 mlrd. dollar cəlb etməyi planlaşdırır. Bununla belə, Q.Hüseynovun dediyinə görə, Azərbaycanda su təminatı üzrə tariflərin qalxması gözlənilmir, çünki bugünkü tariflərin səviyyəsi müəssisənin rentabelliyinin təmin edilməsi üçün kifayətdir. Bundan başqa, əhalidən yığılan ödənişlərin həcmi kifayət qədər yüksəkdir və 94% təşkil edir.
"Hazırda Bakının hər bir sakini hər gün, orta hesabla, 500 litr su sərf edir, lakin verilən suyun bütün həcmi istifadəçiyə çatmır", - deyə "Azərsu" ASC-nin "Sukanal" Elmi-Tədqiqat və Layihə İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini Adışirin Ələkbərov məlumat verib.
"Su itkisinin əsas səbəbi köhnə su borularıdır. Bəzi sahələrdə su itkisi 56%-ə qədər çatır. Daha bir problem, evlərin damlarında quraşdırılan su çənləridir. Onlar da ciddi su itkilərinə səbəb olur. Ona görə də günboyu su təminatı qrafikinə keçən bütün binalarda su operatoru Bakı Şəhəri İcra Hakimiyyəti ilə birgə su çənlərinin yığışdırılması ilə bağlı tədbirlər görür", - deyə Q.Hüseynov öz növbəsində bildirib.
"Azərsu"nun əsas məqsədi su itkilərinin azalmasıdır. Bu da paytaxtın hər sakini üçün suyun istifadə həcmlərini nəzərəçarpacaq dərəcədə artmasına imkan yaradacaqdı. Bu problemlərin həll edilməsi və paytaxtın fasiləsiz su ilə təmin edilməsinin variantlarından biri - "Azərsu" üçün paket hazırlayan məşhur fransız şirkəti tərəfindən təklif olunub. Misal üçün, 2015-ci ildə ilk Avropa Olimpiya Oyunları öncəsi Bakıda günboyu su təminatı ilə bağlı texniki həllərin kompleks tətbiq olunması nəzərdə tutulub. Paytaxtın su-boru şəbəkəsini məlumatlandırma qurğusu ilə təmin olunması nəzərdə tutulur. Bu da su itkisini dərhal müəyyənləşdirməyə imkan verəcək və bununla da su təminatının səmərəliliyini yaxşıllaşdıracaq. Fransalı tərəfdaş, həmçinin suyun keyfiyyətinə dair laboratoriya yaratmaq, xüsusi mərkəzdə heyət üçün treninqlər təşkil etmək, eləcə də su sərfiyyatını uzaqdan müəyyən etməyə imkan verən su sayğaclarının tətbiqini də təklif edir.
Paytaxtın su təminatının təkmilləşdirilməsi prosesi kompleks xarakter daşıyır və paylayıcı sistemin reabilitasiyası ilə birgə, "Azərsu" digər kapital tutumlu layihələr həyata keçirir. Üç il bundan əvvəl 263 kilometrlik Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəmərinin tikintisi başa çatıb. Bu kəmər vasitəsilə paytaxta saniyədə 15 kubmetr su nəql oluna bilər. Bakının su təminatı sisteminin modernləşdirilməsinin bundan geri qalmayan miqyaslı layihəsi 2011-ci ildə Ceyranbatan su anbarında aparılıb. Orada ultrafiltrasiya sisteminin istifadəsi ilə səthi mənbələrdən gün ərzində 520 min kubmetr yüksək keyfiyyətli içməli su istehsal edə biləcək, postsovet məkanında ən iri müəssisənin tikinti işləri aparılıb.
Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəməri vasitəsilə və Ceyranbatan su anbarının yeni təmizləyici qurğularından  istifadəçiyə çatdırılan təmiz suyun çirklənməsinin qarşısını almaq üçün,"Azərsu" şəhər su kəməri sisteminin yaxşılaşdırılması, su kanalları və təmizləyici qurğular təsərrüfatının yenilənməsi, mövcud olan su anbarlarının köklü şəkildə yenidən qurulması və yeni su anbarlarının tikintisi ilə bağlı kompleks tədbirlər görür.
Müvafiq proqrama əsasən, Bakının şərq hissəsinin su təminatında böyük rol oynayan "+110 Şərq" su anbarları kompleksinin yenidən qurulması ilə bağlı işlər görülür. İşlər hər biri 12,5 min kubmetr həcmində olan kompleksin 10 su anbarının təmiri və yaxşılaşdırılması ilə başlayıb. Bu gün beş su anbarının əsaslı təmiri başa çatıb, onlar artıq istismara verilib.
Paytaxtın Nizami rayonunda yerləşən bu kompleks Xətai, Nizami, Suraxanı və Sabunçu rayonlarının bir çox hissəsini içməli su ilə təmin edir. Kompleksin yenidən qurulması tamamlandıqdan sonra,  bu rayonların 220 mindən çox sakini içməli su ilə mütəmadi şəkildə təmin olunacaq.
Ötən ilin əvvəlində analoji işlər "+69 Şərq" su anbarları kompleksində də aparılıb.
Eyni vaxtda "Azərsu" ASC paytaxt qəsəbələrinin su təminatının yaxşıllaşdırılması ilə bağlı daha bir miqyaslı layihə həyata keçirir. Xüsusilə söhbət hər biri 200 min kubmetr həcmində olan 10 yeni su anlarının tikintisindən gedir.  Abşeron yarımadasının su təminatı sisteminin reabilitasiyası çərçivəsində Ceyranbatan su anbarını  Pirallahı qəsəbəsi ilə birləşdirəcək yeni magistral su kəmərinin tikintisi aparılır.
Ceyranbatan-Balaxanı-Ramana-Qala-Pirallahı yeni su xəttinin tikintisinin birinci mərhələsinin həyata keçirilməsindən sonra, yaxınlıqda yerləşən qəsəbələrdə 130 min sakinin fasiləsiz su ilə təmin edilməsi mümkün olacaq. Boru kəmərinin bütün sahələrinin tikintisi ilə Abşeron yarımadasında, təxminən, 1 mln. sakinin su təminatı nəzərəçarpacaq dərəcədə yaxşılaşacaq.
BİZİM ARAYIŞ:
2017-ci ildə ilk Şollar su kəmərinin Bakıya çəkilməsindən 100 il keçəcək.
Təqdirəlayiqdir ki, bu mötəbər hadisə ərəfəsində ötən əsrin əvvəllərindən, Xaçmaz yaxınlığında yerləşən Şollar bulağından mənbəyini götürən  paytaxtın ilk su kəmərini layihələndirmiş məşhur ingilis mühəndisi Uilyam Lindleyin övladları Bakıya gəliblər. Azərbaycanlı milyonçu və xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdın Tağıyevin vəsaiti ilə tikilmiş, uzunluğu 187 km və 24 artezian quyusu ilə təmin olunan su kəməri bu gün də texniki nöqteyi-nəzərdən unikal mühəndis layihəsi sayılır.
Müasir  texnika istifadə olunmadan tikilən su xətti, yüksək keyfiyyəti və unikallığı ilə seçilir. Bu gün də saniyədə 1 270 litr sabit effektivliyi ilə istifadə olunur və əsaslı təmirə ehtiyac duymur. Bu da Uilyam Lindleyin yüksək peşəkarlığını təsdiq edir. Məşhur mühəndisin övladları Karin Mariya Marta,Yucin Cozef, Katerina Morvin, Aleksandr Horst və Lindley irsinin tədqiqatçısı, Polşa Elmlər Akademiyasının Siyasi Tədqiqatlar İnstitutunun direktoru Rixard Zelixovski ilə söhbəti zamanı "Azərsu"nun rəhbəri Qorxmaz Hüseynov görüş iştirakçılarını 2017-ci ildə Şollar su kəmərinin 100 illiyi ilə bağlı təntənəli mərasimə dəvət edib.

"Азерсу" планирует осуществить масштабную реконструкцию распределительной системы Баку
Начиная с 1997 года в реконструкцию систем водоснабжения и канализации республики было вложено порядка 3 млрд. манатов, включая бюджетные средства, а также кредиты международных финансовых организаций (МФО). В настоящее время ведутся работы по реконструкции систем водоснабжения в Баку, во всех региональных центрах и порядка 700 селах Азербайджана. "Президент Азербайджана Ильхам Алиев поручил обеспечить в среднесрочной перспективе круглосуточную подачу питьевой воды в каждый населенный пункт республики. В целях исполнения этого поручения проводятся масштабные работы по реконструкции водного хозяйства, изучаются и внедряются передовые технологии в данной сфере", - сообщил глава ОАО "Азерсу" Горхмаз Гусейнов, принявший участие в церемонии открытия организованной компанией Iteca Caspian второй международной выставки-конференции "Каспийские водные технологии" CATEC-2014.
По словам Г.Гусейнова, в ближайшей перспективе в модернизацию водоканализационной инфраструктуры планируется инвестировать средства в объеме порядка 10 миллиардов манатов. Впрочем, более точная стоимость работ установится при выборе конкретных проектов, определении объема работ и применяемых технологий, полагает глава "Азерсу".
Причем на новом этапе модернизации системы водоснабжения страны ведомство намерено создать более благоприятные условия, привлекая местные компании к участию в тендерах по проектам, реализуемым с участием МФО. Для сравнения, в первом квартале 2013 года в первой десятке работающих с "Азерсу" компаний-подрядчиков лишь две являлись местными организациями. Однако после прошлогодней выставки CATEC руководство национального водного оператора приняло решение расширить сотрудничество с ними, и уже по итогам 2013 года первую пятерку подрядчиков "Азерсу" составили местные компании. Данный пример, по словам Г.Гусейнова, наглядно демонстрирует эффективность подобных форумов, создающих благоприятные условия для освоения отечественного рынка местными компаниями.
Если оценить масштабы начинаний главного водного оператора страны, можно с уверенностью сказать, что местные компании не столкнутся с простоем или отсутствием заказов. Так, только в ближайшие пару лет "Азерсу" намерено привлечь примерно $1,5 млрд., чтобы полностью решить вопрос снабжения Баку качественной питьевой водой.
При этом, как заверил Г.Гусейнов, в Азербайджане повышения тарифов на водоснабжение не ожидается, так как сегодняшний уровень тарифов достаточен для обеспечения рентабельности предприятия. Тем более что объем сборов оплаты с населения достаточно высок и составляет 94%.
"В настоящее время каждый житель Баку ежесуточно расходует в среднем 500 литров, однако не весь поставляемый объем воды доходит до конечного потребителя", - сообщил заместитель директора научно-исследовательского  проектного института "Водоканал" ОАО "Азерсу" по научной работе Адиширин Алекперов.
"Главной причиной потери воды является наличие старых водопроводных труб, причем на ряде участков объем утечек доходит до 56%, - отметил в свою очередь Г.Гусейнов. -  Еще одна проблема - установка гражданами водяных баков на крышах домов, что также приводит к серьезным потерям, поэтому во всех зданиях, перешедших на график круглосуточного водоснабжения, водный оператор совместно с исполнительной властью города Баку предпринимает меры по ликвидации таких резервуаров".
Главной целью "Азерсу" является снижение потерь воды, что позволило бы заметно повысить объемы ее потребления на каждого жителя столицы. Один из вариантов решения этих проблем и обеспечения устойчивого водоснабжения столицы предложен известной французской компанией, подготовившей пакет предложений для "Азерсу". В частности, предусмотрено внедрение комплекса технических решений, обеспечивающих круглосуточную подачу воды в Баку к началу первых Европейских Олимпийских игр в 2015 году. Столичную водопроводную сеть предполагается оснастить системой датчиков оповещения, позволяющих своевременно выявлять утечки воды и, таким образом, улучшать эффективность водоснабжения. Французский партнер предлагает также создать лабораторию по качеству воды, организовать тренинги в специальном центре для персонала, а также внедрить водяные счетчики с дистанционным снятием показаний расхода воды. Процесс модернизации водоснабжения столицы носит комплексный характер и вместе с реабилитацией распределительной системы "Азерсу" реализует ряд других капиталоемких проектов. Чуть менее трех лет тому назад завершилось строительство 263-километрового водопровода Огуз - Габала - Баку, по которому в столицу может поставляться до 15 кубометров воды в секунду. Не менее масштабный проект по модернизации системы водоснабжения Баку стартовал в 2011 году на Джейранбатанском водохранилище, где велись работы по строительству крупнейшего на постсоветском пространстве предприятия, способного производить до 520 тысяч кубометров высококачественной питьевой воды в сутки из поверхностных источников с использованием системы ультрафильтрации.
Чтобы исключить загрязнение чистой воды, поступающей к потребителю по водопроводу Огуз - Габала - Баку и с новых очистных сооружений Джейранбатанского водохранилища, "Азерсу" осуществляет комплекс мер по санации системы городского водопровода, обновлению хозяйства водоканалов и очистных сооружений, коренной реконструкции существующих водохранилищ и строительству новых водных резервуаров.
Согласно данной программе, ведутся работы по реконструкции комплекса водохранилищ "+110 Шарг", играющего большую роль в водоснабжении восточной части Баку. Работы стартовали с санации и ремонта 10 водохранилищ комплекса объемом 12,5 тысячи кубометров каждое. На сегодня полностью завершен капитальный ремонт пяти водохранилищ, которые уже сданы в эксплуатацию.
Расположенный в Низаминском районе столицы, этот комплекс обеспечивает питьевой водой большую часть территорий Хатаинского, Низаминского, Сураханского и Сабунчинского районов. После завершения реконструкции комплекса более 220 тысяч жителей этих районов получат постоянный доступ к питьевой воде.
В начале прошлого года аналогичные работы были осуществлены и в комплексе водохранилищ "+69 Шарг".
Одновременно ОАО "Азерсу" реализует не менее масштабный проект по улучшению водоснабжения пригородов столицы. В частности, речь идет о строительстве десяти новых водохранилищ емкостью 200 тысяч кубометров каждое. В рамках реабилитации системы водоснабжения Абшеронского полуострова ведется строительство нового магистрального водопровода, который соединит Джейранбатанское водохранилище с поселком Пираллахи.
Уже после реализации первого этапа прокладки новой водоводной линии Джейранбатан - Балаханы - Рамана - Гала - Пираллахи в прилегающих пригородных поселках удастся обеспечить стабильное бесперебойное водоснабжение 130 тысяч жителей. Со строительством же всех участков трубопровода будет значительно улучшено водоснабжение порядка 1 миллиона жителей на Абшеронском полуострове.
НАША СПРАВКА:
В 2017 году исполняется 100 лет со дня прокладки в Баку первого Шолларского водопровода. Примечательно, что в преддверии этого знаменательного события в Баку побывали потомки знаменитого английского инженера Уильяма Линдлея, разработавшего в начале прошлого века проект первого столичного водопровода, берущего начало с ключа Шоллар неподалеку от города Хачмаз. Построенный на средства азербайджанского миллионера и мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева, водопровод, протяженностью 187 км и снабжаемый 24 артезианскими скважинами, и по сей день является уникальным с технической точки зрения инженерным проектом. Проложенная без применения современной техники водопроводная линия отличается высоким качеством и уникальностью, по-прежнему используется со стабильной продуктивностью 1270 литров в секунду и не нуждается в капитальном ремонте, что подтверждает высочайший профессионализм Уильяма Линдлея. В ходе беседы с потомками знаменитого инженера - Карин Марией Мартой, Юджином Джозефом, Катериной Морвин и Александром Хорстом, а также исследователем наследия Линдлея, директором Института политических исследований Академии наук Польши Рихардом Зелиховским глава "Азерсу" Горхмаз Гусейнов пригласил участников встречи на торжества по случаю 100-летия Шолларского водопровода, которые состоятся в 2017 году.