"Azərsu" Bakının paylayıcı sisteminin genişmiqyaslı bərpa işlərini həyata keçirməyi planlaşdırır
1997-ci ildən başlayaraq respublikanın su təminatı və kanalizasiya sistemlərinin yenidən qurulmasına 3 mlrd. manat vəsait sərf olunub. Buraya büdcədən ayrılan vəsaitlər və beynəlxalq maliyyə qurumlarının (BMQ) kreditləri də daxildir. Hazırda Bakıda, bütün regional mərkəzlərdə və Azərbaycanın, təxminən, 700 kəndində su təminatının yenidənqurulması işləri aparılır. "Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev respublikanın hər bir yaşayış məntəqəsinin ortamüddətli perspektivdə günboyu içməli su ilə təmin edilməsinə dair göstəriş verib. Bu göstərişin yerinə yetirilməsi üçün su təsərrüfatının yenidən qurulması üzrə genişmiqyaslı işlər aparılır, bu sahədə qabaqcıl texnologiyalar öyrənilir və tətbiq olunur", - deyə "İteca Caspian" şirkətinin təşkil etdiyi "Xəzər su texnologiyaları" CATEC-2014 ikinci beynəlxalq sərgi-konfransın açılış mərasimində iştirak edən "Azərsu" ASC-nin rəhbəri Qorxmaz Hüseynov deyib.
Q.Hüseynovun sözlərinə görə, yaxın perspektivdə su-kanalizasiya infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə, təxminən, 10 mlrd. manat həcmində sərmayənin yatırılması planlaşdırılır. Bununla belə, "Azərsu"nun rəhbəri hesab edir ki, işlərin daha dəqiq dəyəri konkret layihələrin seçilməsi, işlərin həcminin müəyyən edilməsi və texnologiyaların tətbiq edilməsindən sonra müəyyən olacaq.
Bununla yanaşı, ölkənin su təminatı sisteminin yeni modernləşdirmə mərhələsində qurum BMQ iştirakı ilə reallaşdırılan layihələr üzrə tenderlərə yerli şirkətlərin iştirakını cəlb etməklə, daha da münasib şəraityaratmaq niyyətindədir.  Müqayisə üçün, 2013-cü ilin ilk rübündə "Azərsu" ilə çalışan podratçı şirkətlər arasında yalnız ikisi yerli şirkət idi. Lakin ötənilki CATEC sərgisindən sonra milli su operatorunun rəhbərliyi bu şirkətlərlə əməkdaşlığı genişləndirmək qərarına gəlib. 2013-cü ilin nəticələrinə əsasən, "Azərsu" podratçılarının ilk beşliyini yerli şirkətlər təşkil edib. Q.Hüseynovun sözlərinə görə, bu misal yerli şirkətlərin milli bazarın kəşf edilməsinə imkan yaradan buna bənzər forumların əlverişliliyini nümayiş etdirir.
Ölkənin baş su operatorunun təşəbbüslərinin miqyası dəyərləndirilərsə, əminliklə demək olar ki, yerli şirkətlər işsizlik və ya sifarişin az olması kimi hallarla üzləşməyəcək. Belə ki, növbəti bir neçə il ərzində "Azərsu" Bakını keyfiyyətli içməli su ilə təmin edilməsi məsələsini tam aradan qaldırmaq üçün təxminən, 1,5 mlrd. dollar cəlb etməyi planlaşdırır. Bununla belə, Q.Hüseynovun dediyinə görə, Azərbaycanda su təminatı üzrə tariflərin qalxması gözlənilmir, çünki bugünkü tariflərin səviyyəsi müəssisənin rentabelliyinin təmin edilməsi üçün kifayətdir. Bundan başqa, əhalidən yığılan ödənişlərin həcmi kifayət qədər yüksəkdir və 94% təşkil edir.
"Hazırda Bakının hər bir sakini hər gün, orta hesabla, 500 litr su sərf edir, lakin verilən suyun bütün həcmi istifadəçiyə çatmır", - deyə "Azərsu" ASC-nin "Sukanal" Elmi-Tədqiqat və Layihə İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini Adışirin Ələkbərov məlumat verib.
"Su itkisinin əsas səbəbi köhnə su borularıdır. Bəzi sahələrdə su itkisi 56%-ə qədər çatır. Daha bir problem, evlərin damlarında quraşdırılan su çənləridir. Onlar da ciddi su itkilərinə səbəb olur. Ona görə də günboyu su təminatı qrafikinə keçən bütün binalarda su operatoru Bakı Şəhəri İcra Hakimiyyəti ilə birgə su çənlərinin yığışdırılması ilə bağlı tədbirlər görür", - deyə Q.Hüseynov öz növbəsində bildirib.
"Azərsu"nun əsas məqsədi su itkilərinin azalmasıdır. Bu da paytaxtın hər sakini üçün suyun istifadə həcmlərini nəzərəçarpacaq dərəcədə artmasına imkan yaradacaqdı. Bu problemlərin həll edilməsi və paytaxtın fasiləsiz su ilə təmin edilməsinin variantlarından biri - "Azərsu" üçün paket hazırlayan məşhur fransız şirkəti tərəfindən təklif olunub. Misal üçün, 2015-ci ildə ilk Avropa Olimpiya Oyunları öncəsi Bakıda günboyu su təminatı ilə bağlı texniki həllərin kompleks tətbiq olunması nəzərdə tutulub. Paytaxtın su-boru şəbəkəsini məlumatlandırma qurğusu ilə təmin olunması nəzərdə tutulur. Bu da su itkisini dərhal müəyyənləşdirməyə imkan verəcək və bununla da su təminatının səmərəliliyini yaxşıllaşdıracaq. Fransalı tərəfdaş, həmçinin suyun keyfiyyətinə dair laboratoriya yaratmaq, xüsusi mərkəzdə heyət üçün treninqlər təşkil etmək, eləcə də su sərfiyyatını uzaqdan müəyyən etməyə imkan verən su sayğaclarının tətbiqini də təklif edir.
Paytaxtın su təminatının təkmilləşdirilməsi prosesi kompleks xarakter daşıyır və paylayıcı sistemin reabilitasiyası ilə birgə, "Azərsu" digər kapital tutumlu layihələr həyata keçirir. Üç il bundan əvvəl 263 kilometrlik Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəmərinin tikintisi başa çatıb. Bu kəmər vasitəsilə paytaxta saniyədə 15 kubmetr su nəql oluna bilər. Bakının su təminatı sisteminin modernləşdirilməsinin bundan geri qalmayan miqyaslı layihəsi 2011-ci ildə Ceyranbatan su anbarında aparılıb. Orada ultrafiltrasiya sisteminin istifadəsi ilə səthi mənbələrdən gün ərzində 520 min kubmetr yüksək keyfiyyətli içməli su istehsal edə biləcək, postsovet məkanında ən iri müəssisənin tikinti işləri aparılıb.
Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəməri vasitəsilə və Ceyranbatan su anbarının yeni təmizləyici qurğularından  istifadəçiyə çatdırılan təmiz suyun çirklənməsinin qarşısını almaq üçün,"Azərsu" şəhər su kəməri sisteminin yaxşılaşdırılması, su kanalları və təmizləyici qurğular təsərrüfatının yenilənməsi, mövcud olan su anbarlarının köklü şəkildə yenidən qurulması və yeni su anbarlarının tikintisi ilə bağlı kompleks tədbirlər görür.
Müvafiq proqrama əsasən, Bakının şərq hissəsinin su təminatında böyük rol oynayan "+110 Şərq" su anbarları kompleksinin yenidən qurulması ilə bağlı işlər görülür. İşlər hər biri 12,5 min kubmetr həcmində olan kompleksin 10 su anbarının təmiri və yaxşılaşdırılması ilə başlayıb. Bu gün beş su anbarının əsaslı təmiri başa çatıb, onlar artıq istismara verilib.
Paytaxtın Nizami rayonunda yerləşən bu kompleks Xətai, Nizami, Suraxanı və Sabunçu rayonlarının bir çox hissəsini içməli su ilə təmin edir. Kompleksin yenidən qurulması tamamlandıqdan sonra,  bu rayonların 220 mindən çox sakini içməli su ilə mütəmadi şəkildə təmin olunacaq.
Ötən ilin əvvəlində analoji işlər "+69 Şərq" su anbarları kompleksində də aparılıb.
Eyni vaxtda "Azərsu" ASC paytaxt qəsəbələrinin su təminatının yaxşıllaşdırılması ilə bağlı daha bir miqyaslı layihə həyata keçirir. Xüsusilə söhbət hər biri 200 min kubmetr həcmində olan 10 yeni su anlarının tikintisindən gedir.  Abşeron yarımadasının su təminatı sisteminin reabilitasiyası çərçivəsində Ceyranbatan su anbarını  Pirallahı qəsəbəsi ilə birləşdirəcək yeni magistral su kəmərinin tikintisi aparılır.
Ceyranbatan-Balaxanı-Ramana-Qala-Pirallahı yeni su xəttinin tikintisinin birinci mərhələsinin həyata keçirilməsindən sonra, yaxınlıqda yerləşən qəsəbələrdə 130 min sakinin fasiləsiz su ilə təmin edilməsi mümkün olacaq. Boru kəmərinin bütün sahələrinin tikintisi ilə Abşeron yarımadasında, təxminən, 1 mln. sakinin su təminatı nəzərəçarpacaq dərəcədə yaxşılaşacaq.
BİZİM ARAYIŞ:
2017-ci ildə ilk Şollar su kəmərinin Bakıya çəkilməsindən 100 il keçəcək.
Təqdirəlayiqdir ki, bu mötəbər hadisə ərəfəsində ötən əsrin əvvəllərindən, Xaçmaz yaxınlığında yerləşən Şollar bulağından mənbəyini götürən  paytaxtın ilk su kəmərini layihələndirmiş məşhur ingilis mühəndisi Uilyam Lindleyin övladları Bakıya gəliblər. Azərbaycanlı milyonçu və xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdın Tağıyevin vəsaiti ilə tikilmiş, uzunluğu 187 km və 24 artezian quyusu ilə təmin olunan su kəməri bu gün də texniki nöqteyi-nəzərdən unikal mühəndis layihəsi sayılır.
Müasir  texnika istifadə olunmadan tikilən su xətti, yüksək keyfiyyəti və unikallığı ilə seçilir. Bu gün də saniyədə 1 270 litr sabit effektivliyi ilə istifadə olunur və əsaslı təmirə ehtiyac duymur. Bu da Uilyam Lindleyin yüksək peşəkarlığını təsdiq edir. Məşhur mühəndisin övladları Karin Mariya Marta,Yucin Cozef, Katerina Morvin, Aleksandr Horst və Lindley irsinin tədqiqatçısı, Polşa Elmlər Akademiyasının Siyasi Tədqiqatlar İnstitutunun direktoru Rixard Zelixovski ilə söhbəti zamanı "Azərsu"nun rəhbəri Qorxmaz Hüseynov görüş iştirakçılarını 2017-ci ildə Şollar su kəmərinin 100 illiyi ilə bağlı təntənəli mərasimə dəvət edib.

WATER WILL FIND ITS WAY
Since 1997, some 3bn manats has been invested in the renovation of the republic's water supply and sewage system, including budget funds and loans from international financial organizations. Efforts are currently under way to rebuild water supply systems in Baku and all of Azerbaijan's regional centres and 700 or so villages. Azerbaijani President Ilham Aliyev has issued medium-term instructions to provide each of the republic's populated localities with round-the-clock supply of drinking water. To fulfil these instructions, large-scale efforts are under way to rebuild the water industry and to examine and introduce advanced technologies in this sector," said Qorxmaz Huseynov, the head of Azersu public corporation, who took part in the opening ceremony at the 2nd Caspian Water Technologies Exhibition and Conference (CATEC 2014) organized by the Iteca Caspian company.
According to Huseynov, it is planned to invest about 10bn manats in upgrading the water sewage infrastructure in the near future. The cost of works will be determined more accurately when selecting specific projects and specifying the required amount of work and technologies, said the Azersu head.
It is notable that, at the new stage of upgrading the country's water supply system, the organization is going to create more favourable conditions to attract local companies to bid in tenders for projects to be implemented with participation of international financial organizations. By way of comparison, there were only two local organizations among the top 10 contractor companies working with Azersu in the first quarter of 2013. Yet after last year's CATEC exhibition, the management of the national water operator decided to expand cooperation with them. According to data on 2013, there are local companies among Azersu's top five contractors. According to Huseynov, this is a vivid demonstration of how efficient such forums can be in creating favourable conditions for local companies to develop the domestic market.
Looking at the scale of the initiatives by this country's major water operator, one can safely say that local companies will face no downtime or lack of orders. Thus for instance, Azersu is going to attract approximately 1.5bn dollars in the next couple of years alone to ultimately settle the issue of providing Baku with high quality drinking water. Huseynov has given assurances that no rise in tariffs for water supply is expected in Azerbaijan because the current level of tariffs is high enough for the company to run at a profit, especially given that the rate of bill payments by the population is rather high: 94 per cent.
"Nowadays each resident of Baku daily consumes an average of 500 litres but not all this amount of water can reach the end user," said Adisirin Alakbarov, deputy director in charge of research at Azersu's research and design institute Vodoknal.
"The main cause of water losses is old pipes with the leak reaching 56 per cent some sections of pipeline," said Q.Huseynov. "One more problem is citizens installing water tanks on the roofs of their house which also leads to serious losses. This is why, in all buildings switched over to round-the-clock water supply, the water operator together with Baku's executive branch are taking measures to remove such tanks," Huseynov said.
Azersu's main goal is to reduce water losses which would make it possible to increase its consumption per resident of the capital. One option for settling these problems and ensuring sustainable water supply in the capital has been offered by a well-known French company which came up with a package of proposals for Azersu. In particular, it envisages a set of technical solutions providing round-the-clock water supply in Baku by the start of the 1st European Games in 2015. It is planned to furnish the capital's water supply network with a system of alerting sensors to spot leaks on time and thereby improve the efficiency of water supply. The French partner also suggests setting up a lab to test water quality, organize personnel training at a special centre and introduce remote reading water meters.
Water supply modernization in the capital is a comprehensive process. Alongside with rehabilitating the distribution system, Azersu is implementing a number of other capital-intensive projects. Nearly three years has passed since the construction was completed of the 262 km long Oguz-Qabala-Baku water pipeline which can deliver up to 15 cu.m. of water per second to the capital. Another project no less in scale is to modernize Baku's water supply system. It was launched in 2011 at the Ceyranbatan water reservoir. It was designed to build the largest enterprise in the post-Soviet space capable of turning out 520,000 cu.m. of high quality drinking water every 24 hours from surface springs with the use of an ultrafiltration system.
To prevent contamination of the pure water supplied to consumers by the Oguz-Qabala-Baku pipeline and from new purification facilities at the Ceyranbatan reservoir, Azersu is taking a set of measures to rehabilitate the city's water supply system, renovate water supply and treatment facilities and for fundamental reconstruction of existing water reservoirs and building new ones.
Under this programme, efforts are in progress to renovate the +110 Sharq system of water reservoirs playing a big role providing the eastern part of Baku with water. The work started with rehabilitating and repairing 10 reservoirs of the system, each having a capacity of 12,500 cu.m. Major repairs have been fully completed on five reservoirs and they have been put into operation.
Based in Baku's Nizami District, this system supplies drinking water to the major parts of the territory of Xatai, Nizami, Suraxani and Sabuncu districts. When the renovation of the system is over, more than 220,000 residents of those districts will get permanent access to drinking water.
Similar works were carried out on the +69 Sharq water reservoir system early last year.
At the same time, Azersu is implementing a project no less in scale to improve water supply in Baku's suburbs. In particular, it includes the construction of 10 new water reservoirs, each being 200,000 cu.m. in capacity. As part of efforts to rehabilitate the water supply system on the Abseron Peninsula, a new main water pipeline is being built to link the Ceyranbatan water reservoir with Pirallahi settlement.
The implementation of just the first stage of the new Ceyranbatan-Balaxani-Ramana-Qala-Pirallahi water conduit line will provide steady and uninterrupted water supply for 130,000 residents of adjoining suburban settlements. When all sections of the pipeline are in place, the water supply of some 1m residents of the Abseron Peninsula will significantly improve.