Kreditləşmədə müəyyən edilmiş məhdudiyyətlər banklara böhranlı itkilərdən xilas olmağa imkan verəcək
Məlumdur ki, kredit resurslarının daha səmərəli yerləşdirilməsini təminetmə prosesində risklərin idarə edilməsi üçün hər bir bank kredit layihələrinin seçimini diqqətlə həyata keçirməlidir. Qiymətləndirmə kreditləşmənin məqsədi, kreditin ödənilməsi üçün real mənbələrin mövcudluğu, borc alanın maliyyə vəziyyətinin dinamikliyi, onun kredit tarixçəsi, iqtisadiyyat sektoru və regionun vəziyyəti, habelə kreditin kifayət qədər təminatı və ödəniş səviyyəsindən asılı olaraq keçirilməlidir. Kreditin verilməsində müəyyən edilmiş məhdudiyyətlər sayəsində böhranlı itkilərdən xilas olmaq, o cümlədən kredit portfelini diversifikasiya etmək və sabit gəlir daxilolmasını təmin etmək mümkün olacaq.
Azərbaycanda sonuncu il ərzində kreditlərin verilməsinə qoyulan məhdudiyyətlərə baxmayaraq, məlum olduğu kimi, istehlak kreditləşməsi bumu hələ də davam edir.
Məhz yaranmış şərait fonunda Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) tərəfindən bir və ya bir-biri ilə bağlı borc alanların qrupları üzrə kredit risklərinin tənzimlənməsi haqda yeni qaydalar, bir tərəfdən, yerli banklara qarşı etimad səviyyəsinin artırılması, digər tərəfdən isə ümumilikdə, bazarın səmərəliliyinin yüksəlməsi üçün xüsusi önəm əldə edirlər.
Bu arada, ötən ayın sonunda rəsmi surətdə qüvvəyə minən AMB-nin yeni tələblərinə uyğun olaraq, bir və ya bir-biri ilə əlaqəli borcalanların kreditinin maksimal miqdarı bankın birinci səviyyəli kapitalından 20% artıq olmamaq şərti ilə müəyyən olunub (baza kapitalı). Bu da kredit tələbinə uyğun borcun bazar dəyərinin kreditin 100%-dən aşağı olmadığı hala aid edilir (əgər borc qismində daşınmaz əmlak götürülübsə, o zaman 150%). Əks halda, maksimal hədd bankın birinci səviyyəli kapitalının  7% faizini təşkil edir. Bankın birinci səviyyəli kapitalın 10%-dən artığını təşkil edən ümumi iri kredit riskləri üzrə bu hədd, birinci səviyyəlinin miqdarını səkkiz dəfə üstələməməlidir. Bundan başqa, qaydalar bir borc alan üçün avtomobil kreditləşmə sahəsində risklərin yuxarı həddini müəyyənləşdirir.
Belə ki,  alınan avtomobilin qiyməti 30 min manatdan çoxdursa və kreditin rəsmiləşdirilməsi zamanı avtomobilin buraxılmasından bir ildən çox vaxt keçməyibsə, bu zaman bu cür kredit üzrə risk, onun dəyərinin 60%-ni üstələyə bilməz. Dəyəri 30 min manatdan az avtonəqliyyat vasitələr üçün bu hədd 50% təşkil edəcək. Avtomobilin buraxılış ilində kreditin rəsmiləşdirilməsinə qədər bir ildən çox keçən avtomobillər üzrə riskli hədd, alınan aktivin dəyərinin 20%-dən çoxunu təşkil etmir. Bu o deməkdir ki, avtomobilin alınması üçün kreditlər üzrə ilkin ödəniş, yuxarıda qeyd olunan meyarlar üzrə nəqliyyat vasitəsinin dəyərinin müvafiq olaraq 40, 50 və 80%-ni təşkil edəcək.
Qeyd edək ki, bank kreditləşməsi  sahəsində islahatların zəruriliyini beynəlxalq maliyyə institutları da qeyd edir. Belə ki, Asiya İnkişaf Bankı (AİB) Azərbaycan Mərkəzi Bankının respublikada istehlak kreditlərinin məhdudlaşdırılması templərinə yönəlmiş qərarını dəstəklədiyini açıqlayıb. "Mərkəzi Bankın kiçik və orta müəssisələrin kreditləşməsi xeyrinə istehlak kreditlərinin məhdudlaşdırılması üzrə qərarı real sektorun kreditləşməsinin artımına yardım etməlidir. Kiçik və orta biznesin əlavə kreditləşməsi qeyri-neft sektorunda şirkətlərin sayının artmasına, Bakı və regionların inkişafındakı fərqi aradan qaldırmağa yardım etməlidir", - deyə "Asian Development  Outlook" hesabatında qeyd olunur.
"Bu gün ölkədə iqtisadiyyatın diversifikasiya olunması üçün əsas maneələrdən biri maliyyə vəsaitlərinə məhdud girişin olmasıdır. Bu gün bir il üçün yüksək faiz dərəcələri ilə pul götürmək çətin deyil. Lakin bu, real sektora lazım olan şey deyil", - deyə öz növbəsində, Dünya Bankının (DB) Bakı nümayəndəliyinin rəhbəri Larisa Leşenko bildirib.
Beynəlxalq Valyuta Fondu da (BVF) Azərbaycan Mərkəzi Bankının pul siyasətinin neytrallığının qorunmasına dair səylərini, eləcə də istehlak kreditlərinin artımının məhdudlaşdırılması üzrə tədbirləri düzgün kimi qiymətləndirib. "İstehlak kreditləri seqmentində yüksək faiz dərəcələri mövcuddur ki, nəticə etibarilə bankların marjasına gətirib çıxarır. Bu seqmentin məhdudlaşdırılması, əlbəttə ki, bankların dərhal biznesi kreditləşdirəcəkləri demək deyil. Lakin mənfəətlilik məhdudlaşdırılarsa, bank sektoru gəlir əldə etmək üçün başqa mənbələr axtarmağa başlayacaq", - deyə fondun mütəxəssisləri qeyd ediblər.
Buna baxmayaraq, artıq qeyd edildiyi kimi, Azərbaycanda bankların kredit qoyuluşları illik hesablamaların 28,34% artması fonunda, təkcə yanvar-fevral ayları ərzində ev təsərrüfatlarının kreditləşməsi 40,8% artıb. Eyni zamanda il ərzində vaxtı keçmiş kreditlərin həcmi də 9,3% artaraq, kredit portfelinin  5,31%-ni təşkil edib.
Bununla bərabər, Azərbaycanda 2005-ci ildən Mərkəzi Bank yanında Mərkəzləşdirilmiş Kredit Reyestri (MKR) xidməti yaradıldıqdan sonra, borcalanların kredit tarixçələrinin yaranmasına başlanıldı. Reyestr banklar, qeyri-bank kredit təşkilatları, borcalanlar, borcalanların kapitalında iri iştirak paketlərinin sahibləri, onlar üzrə kredit və girovlar üzrə şəxsi məlumatlar spektrini əhatə edir. Kredit bürosu öz növbəsində lizinq şirkətləri, təşkilatları, mikrokreditləşmə həyata keçirən, qeyri-maliyyə təşkilatları, o cümlədən kommunal və telekommunal şirkətlər, məhsullarını kreditə satan ticarət obyektləri və s. kimi digər maliyyə institutlarından kredit məlumatları toplaya bilərlər.
Mərkəzi Bank kredit reyestrinə müraciətlərin sayının 29,2% artdığını təsdiq edib. Təkcə fevral ayında müraciətlərin sayı 201 604 təşkil edib ki, onun 198 152 sorğu banklardan daxil olub. 3 452 şəxs öz kredit hesabatlarını almaq məqsədilə müraciət edib. Qeyd edək ki, kredit reyestrində 2 015 488 borcalan haqda məlumat var, kreditlər haqda məlumatların ümumi sayı isə 6912676-dır.
Amerika-Azərbaycan (AmCham) Ticarət Palatası mütəxəssislərinin fikrincə, mərkəzləşdirilmiş kredit reyestrlərinə kommunal xidmət müəssisələrindən əldə olunan informasiyaların daxil edilməsi, eləcə də girovlar üzrə ətraflı məlumatların yerləşdirilməsi yolu ilə genişləndirilməsi zəruridir. Daha sonra isə müvafiq risklərin səmərəli idarə edilməsi üçün AmCham ölkədə ilk özəl kredit bürosunun yaradılması prosesini sürətləndirməyə çağırır. Onların fəaliyyəti gecikmənin həcminin azalmasına, bununla da, kreditlərin verilməsi üçün xərclərin ixtisar olunmasına gətirib çıxaracaq. Nəticədə isə bu, faiz dərəcələrinin azalmasına səbəb olacaq.
Bir sözlə, Azərbaycanda getdikcə ümumi səylərlə daha çox populyarlıq qazanan bank kreditləşməsini, borcalanlar üçün daha az riskli və sərfəli məhsula çevirmək olar.

LENDING WITHOUT RISKS
It is common knowledge that in order to manage risks in the process of ensuring the most efficient allocation of credit resources, each bank must conduct a careful selection of loan projects. The assessment should be based on the purpose of lending, the availability of real sources of loan repayment, the dynamics of the borrowing entity's financial position, its credit history, the status of the economic sector and the region, as well as the availability of sufficient collateral and the level of payment for the loan. Indeed, by fixing the lending limits, banks manage to avoid critical losses, diversify their loan portfolios and ensure a stable income.
As is well known, the consumer lending boom is still going on in Azerbaijan despite the introduction of restrictions on lending in the past year. It is against this background that the new rules regulating credit risks associated with one borrower or a group of borrowers related with each other, which have been adopted by the Central Bank of Azerbaijan (CBA), acquire particular importance for enhancing confidence in the local banks, on the one hand, and in the overall efficiency of the market, on the other.
Meanwhile, according to the CBA's new requirements that officially entered into force at the end of last month, the loan size limit for one borrower or several interrelated borrowers is set at no more than 20 per cent of the bank's Tier I capital (core capital). And only in the case where the market value of the collateral for the loan is not less than 100 per cent of the loan value (if the collateral includes real estate, than 150 per cent). Otherwise, the maximum limit is set at 7 per cent of the bank's Tier I capital. For aggregate large credit exposures exceeding 10 per cent of the bank's Tier I capital, this limit should not exceed an eightfold amount of the Tier I capital.
Furthermore, the regulations also define the upper risk limit on auto loans to a single borrower. Thus, if the price of the purchased car is more than 30,000 manats, and at the time of loan formalisation not more than one year has passed since the date of manufacture of the car, the risk associated with such a credit may not exceed 60 per cent of its value. For motor vehicles that cost less than 30,000 manats, this limit is set at 50 per cent. If at the time of loan formalisation more than one year has passed since the date of manufacture of the car, the risk limit for such vehicles should be no more than 20 per cent of the cost of the acquired asset. This means that in accordance with the above criteria the initial payment on a car loan will be 40, 50 and 80 per cent of the value of the vehicle, respectively.
It should be noted that international financial institutions also pointed to the need for reforms in bank lending. Thus, the Asian Development Bank has expressed support for the decisions of the Central Bank of Azerbaijan aimed at curbing the rate of consumer crediting in the country. "The Central Bank's decisions to curb consumer crediting in favour of lending to small and medium-sized enterprises should boost lending to the real sector. Additional lending to small and medium-sized businesses should help to increase the number of companies in the oil sector and eliminate differences in the development of Baku and the regions," the Asian Development Outlook stated.
"Today, one of the obstacles to economic diversification in the country is limited access to finances. It is easy now to borrow money for one year at high interest rates, but it is not what the real sector needs," World Bank Azerbaijan Country Office head Larisa Leshchenko stated in her turn.
The International Monetary Fund (IMF) assessed the desire of the Central Bank of Azerbaijan to preserve the neutrality of monetary policy and its initiatives to limit the growth of consumer crediting as correct too. "There are very high interest rates and, as a consequence, bank margins in the consumer lending segment. The introduction of limitations to this segment does not mean that banks will immediately begin lending to businesses, but if you limit the profitability, the banking sector will begin to look for other opportunities to make profit," IMF experts said.
Nevertheless, in Azerbaijan, lending to households increased by 40.8 per cent in January-February alone, while the overall growth of bank crediting reached 28.34 per cent on an annual basis. The volume of overdue loans has also increased over the year by 9.3 per cent, amounting to 5.31 per cent of the loan portfolio.
Meanwhile, following the creation of the Centralised Credit Register Service under the CBA, the formation of credit histories of borrowers has been going on in Azerbaijan since 2005. The register covers the entire spectrum of personal information about banks, non-bank credit institutions, borrowers, owners of large blocks of shares in the borrowers' capital, loans and liens on loans. In turn, the Credit Bureau will be able to collect credit information from other financial institutions such as leasing companies, organisations engaged in micro-lending, non-financial organisations including utilities and telecommunications companies, commercial sites that sell goods on credit, and so on.
The Central Bank has confirmed the increase in the number of applications to the credit register by 29.2 per cent. In February alone, the number of applications reached 201,604, of which 198,152 requests came from the banks, while 3,452 persons applied to obtain their own credit reports. It is noteworthy that the credit register contains information about 2,015,488 borrowers, whereas the total number of credit records is 6,912,676.
According to experts of the American Chamber of Commerce (AmCham) in Azerbaijan, the Centralised Credit Register needs to be broadened to include information received from utility companies as well as detailed information on pledges. In the meantime, AmCham calls for speeding up the process of creating the country's first private credit bureau to enable the effective management of the risks involved. Its activities will lead to the reduced scope of overdue loans, hence to reduced spending of loans lending and, as the result, to lower interest rates.
In short, bank lending - which is gaining in popularity in Azerbaijan - can be made a less risky and a more profitable product for borrowers through combined efforts.