Kreditləşmədə müəyyən edilmiş məhdudiyyətlər banklara böhranlı itkilərdən xilas olmağa imkan verəcək
Məlumdur ki, kredit resurslarının daha səmərəli yerləşdirilməsini təminetmə prosesində risklərin idarə edilməsi üçün hər bir bank kredit layihələrinin seçimini diqqətlə həyata keçirməlidir. Qiymətləndirmə kreditləşmənin məqsədi, kreditin ödənilməsi üçün real mənbələrin mövcudluğu, borc alanın maliyyə vəziyyətinin dinamikliyi, onun kredit tarixçəsi, iqtisadiyyat sektoru və regionun vəziyyəti, habelə kreditin kifayət qədər təminatı və ödəniş səviyyəsindən asılı olaraq keçirilməlidir. Kreditin verilməsində müəyyən edilmiş məhdudiyyətlər sayəsində böhranlı itkilərdən xilas olmaq, o cümlədən kredit portfelini diversifikasiya etmək və sabit gəlir daxilolmasını təmin etmək mümkün olacaq.
Azərbaycanda sonuncu il ərzində kreditlərin verilməsinə qoyulan məhdudiyyətlərə baxmayaraq, məlum olduğu kimi, istehlak kreditləşməsi bumu hələ də davam edir.
Məhz yaranmış şərait fonunda Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) tərəfindən bir və ya bir-biri ilə bağlı borc alanların qrupları üzrə kredit risklərinin tənzimlənməsi haqda yeni qaydalar, bir tərəfdən, yerli banklara qarşı etimad səviyyəsinin artırılması, digər tərəfdən isə ümumilikdə, bazarın səmərəliliyinin yüksəlməsi üçün xüsusi önəm əldə edirlər.
Bu arada, ötən ayın sonunda rəsmi surətdə qüvvəyə minən AMB-nin yeni tələblərinə uyğun olaraq, bir və ya bir-biri ilə əlaqəli borcalanların kreditinin maksimal miqdarı bankın birinci səviyyəli kapitalından 20% artıq olmamaq şərti ilə müəyyən olunub (baza kapitalı). Bu da kredit tələbinə uyğun borcun bazar dəyərinin kreditin 100%-dən aşağı olmadığı hala aid edilir (əgər borc qismində daşınmaz əmlak götürülübsə, o zaman 150%). Əks halda, maksimal hədd bankın birinci səviyyəli kapitalının  7% faizini təşkil edir. Bankın birinci səviyyəli kapitalın 10%-dən artığını təşkil edən ümumi iri kredit riskləri üzrə bu hədd, birinci səviyyəlinin miqdarını səkkiz dəfə üstələməməlidir. Bundan başqa, qaydalar bir borc alan üçün avtomobil kreditləşmə sahəsində risklərin yuxarı həddini müəyyənləşdirir.
Belə ki,  alınan avtomobilin qiyməti 30 min manatdan çoxdursa və kreditin rəsmiləşdirilməsi zamanı avtomobilin buraxılmasından bir ildən çox vaxt keçməyibsə, bu zaman bu cür kredit üzrə risk, onun dəyərinin 60%-ni üstələyə bilməz. Dəyəri 30 min manatdan az avtonəqliyyat vasitələr üçün bu hədd 50% təşkil edəcək. Avtomobilin buraxılış ilində kreditin rəsmiləşdirilməsinə qədər bir ildən çox keçən avtomobillər üzrə riskli hədd, alınan aktivin dəyərinin 20%-dən çoxunu təşkil etmir. Bu o deməkdir ki, avtomobilin alınması üçün kreditlər üzrə ilkin ödəniş, yuxarıda qeyd olunan meyarlar üzrə nəqliyyat vasitəsinin dəyərinin müvafiq olaraq 40, 50 və 80%-ni təşkil edəcək.
Qeyd edək ki, bank kreditləşməsi  sahəsində islahatların zəruriliyini beynəlxalq maliyyə institutları da qeyd edir. Belə ki, Asiya İnkişaf Bankı (AİB) Azərbaycan Mərkəzi Bankının respublikada istehlak kreditlərinin məhdudlaşdırılması templərinə yönəlmiş qərarını dəstəklədiyini açıqlayıb. "Mərkəzi Bankın kiçik və orta müəssisələrin kreditləşməsi xeyrinə istehlak kreditlərinin məhdudlaşdırılması üzrə qərarı real sektorun kreditləşməsinin artımına yardım etməlidir. Kiçik və orta biznesin əlavə kreditləşməsi qeyri-neft sektorunda şirkətlərin sayının artmasına, Bakı və regionların inkişafındakı fərqi aradan qaldırmağa yardım etməlidir", - deyə "Asian Development  Outlook" hesabatında qeyd olunur.
"Bu gün ölkədə iqtisadiyyatın diversifikasiya olunması üçün əsas maneələrdən biri maliyyə vəsaitlərinə məhdud girişin olmasıdır. Bu gün bir il üçün yüksək faiz dərəcələri ilə pul götürmək çətin deyil. Lakin bu, real sektora lazım olan şey deyil", - deyə öz növbəsində, Dünya Bankının (DB) Bakı nümayəndəliyinin rəhbəri Larisa Leşenko bildirib.
Beynəlxalq Valyuta Fondu da (BVF) Azərbaycan Mərkəzi Bankının pul siyasətinin neytrallığının qorunmasına dair səylərini, eləcə də istehlak kreditlərinin artımının məhdudlaşdırılması üzrə tədbirləri düzgün kimi qiymətləndirib. "İstehlak kreditləri seqmentində yüksək faiz dərəcələri mövcuddur ki, nəticə etibarilə bankların marjasına gətirib çıxarır. Bu seqmentin məhdudlaşdırılması, əlbəttə ki, bankların dərhal biznesi kreditləşdirəcəkləri demək deyil. Lakin mənfəətlilik məhdudlaşdırılarsa, bank sektoru gəlir əldə etmək üçün başqa mənbələr axtarmağa başlayacaq", - deyə fondun mütəxəssisləri qeyd ediblər.
Buna baxmayaraq, artıq qeyd edildiyi kimi, Azərbaycanda bankların kredit qoyuluşları illik hesablamaların 28,34% artması fonunda, təkcə yanvar-fevral ayları ərzində ev təsərrüfatlarının kreditləşməsi 40,8% artıb. Eyni zamanda il ərzində vaxtı keçmiş kreditlərin həcmi də 9,3% artaraq, kredit portfelinin  5,31%-ni təşkil edib.
Bununla bərabər, Azərbaycanda 2005-ci ildən Mərkəzi Bank yanında Mərkəzləşdirilmiş Kredit Reyestri (MKR) xidməti yaradıldıqdan sonra, borcalanların kredit tarixçələrinin yaranmasına başlanıldı. Reyestr banklar, qeyri-bank kredit təşkilatları, borcalanlar, borcalanların kapitalında iri iştirak paketlərinin sahibləri, onlar üzrə kredit və girovlar üzrə şəxsi məlumatlar spektrini əhatə edir. Kredit bürosu öz növbəsində lizinq şirkətləri, təşkilatları, mikrokreditləşmə həyata keçirən, qeyri-maliyyə təşkilatları, o cümlədən kommunal və telekommunal şirkətlər, məhsullarını kreditə satan ticarət obyektləri və s. kimi digər maliyyə institutlarından kredit məlumatları toplaya bilərlər.
Mərkəzi Bank kredit reyestrinə müraciətlərin sayının 29,2% artdığını təsdiq edib. Təkcə fevral ayında müraciətlərin sayı 201 604 təşkil edib ki, onun 198 152 sorğu banklardan daxil olub. 3 452 şəxs öz kredit hesabatlarını almaq məqsədilə müraciət edib. Qeyd edək ki, kredit reyestrində 2 015 488 borcalan haqda məlumat var, kreditlər haqda məlumatların ümumi sayı isə 6912676-dır.
Amerika-Azərbaycan (AmCham) Ticarət Palatası mütəxəssislərinin fikrincə, mərkəzləşdirilmiş kredit reyestrlərinə kommunal xidmət müəssisələrindən əldə olunan informasiyaların daxil edilməsi, eləcə də girovlar üzrə ətraflı məlumatların yerləşdirilməsi yolu ilə genişləndirilməsi zəruridir. Daha sonra isə müvafiq risklərin səmərəli idarə edilməsi üçün AmCham ölkədə ilk özəl kredit bürosunun yaradılması prosesini sürətləndirməyə çağırır. Onların fəaliyyəti gecikmənin həcminin azalmasına, bununla da, kreditlərin verilməsi üçün xərclərin ixtisar olunmasına gətirib çıxaracaq. Nəticədə isə bu, faiz dərəcələrinin azalmasına səbəb olacaq.
Bir sözlə, Azərbaycanda getdikcə ümumi səylərlə daha çox populyarlıq qazanan bank kreditləşməsini, borcalanlar üçün daha az riskli və sərfəli məhsula çevirmək olar.

Установленные лимиты кредитования позволят банкам избежать критических потерь
Известно, что для управления рисками в процессе обеспечения наиболее эффективного размещения кредитных ресурсов каждый банк обязан проводить тщательный отбор кредитных проектов. Оценка должна проводиться в зависимости от целей кредитования, наличия реальных источников погашения кредита, динамики финансового положения заемщика, его кредитной истории, состояния сектора экономики и региона, а также наличия достаточного обеспечения и уровня платы за кредит. И благодаря установлению лимитов кредитования банкам удается избежать критических потерь, а также диверсифицировать кредитный портфель и обеспечить стабильные доходы.
В Азербайджане, как известно, бум потребительского кредитования все еще продолжается, несмотря на введенные в течение последнего года ограничения на выдачу кредитов. Именно на фоне сложившейся ситуации новые правила регулирования кредитных рисков по одному или группе связанных друг с другом заемщиков, принятые Центральным банком Азербайджана (ЦБА), приобретают особую значимость для повышения уровня доверия к местным банкам с одной стороны и в целом эффективности рынка - с другой.
Между тем, согласно новым требованиям ЦБА, официально вступившим в силу в конце прошлого месяца, максимальный размер кредита по одному или нескольким связанным друг с другом заемщикам определен в размере не более 20% от капитала банка первого уровня (базовый капитал). И то если рыночная стоимость залога по кредитному требованию составляет не менее 100% кредита (если залогом выступает недвижимость - то 150%). В противном случае максимальный порог составляет 7% от размера капитала первого уровня банка. По совокупным крупным кредитным рискам, которые превышают 10% от капитала банка первого уровня, этот порог не должен превышать восьмикратный размер капитала первого уровня.
Кроме того, правила определяют также верхний предел рисков в области автомобильного кредитования на одного заемщика. Так, в случае, если цена приобретаемого автомобиля составляет более 30 тыс. манатов, а на момент оформления кредита после выпуска автомобиля прошло не более года, то риск по такому кредиту не может превышать 60% его стоимости. Для автотранспортных средств, стоимость которых ниже 30 тыс. манатов, этот порог составит 50%. Рисковый порог по автомобилям, после выпуска которых на момент оформления кредита прошло более года, составляет не более 20% от стоимости приобретаемого актива. Это означает, что первичный взнос по кредитам на покупку автомобиля составит в соответствии с перечисленными выше критериями 40%, 50% и 80% от стоимости транспортного средства соответственно.
Отметим, что на необходимость реформ в сфере банковского кредитования указывают и международные финансовые институты. Так, Азиатский банк развития заявил о поддержке решений Центрального банка Азербайджана, направленных на сдерживание темпов потребительского кредитования в республике. "Решения Центрального банка по сдерживанию потребительского кредитования в пользу кредитования малых и средних предприятий должны способствовать росту кредитования реального сектора. Дополнительное кредитование малого и среднего бизнеса должно помочь в увеличении числа компаний в ненефтяном секторе, устранить различия в развитии Баку и регионов", - отмечается в отчете Asian Development  Outlook.
"Сегодня одним из препятствий для диверсификации экономики в стране является ограниченный доступ к финансам. Сейчас несложно получить деньги на один год под высокие процентные ставки, но это не то, что нужно реальному сектору", - заявляла, в свою очередь, глава бакинского представительства Всемирного банка Лариса Лещенко.
Международный валютный фонд  также оценил стремление Центрального банка Азербайджана к сохранению нейтральности денежной политики, а также инициативы по ограничению роста потребительского кредитования как правильные. "В сегменте потребительского кредитования очень высокие процентные ставки и, как следствие, маржа банков. Ограничение этого сегмента, конечно, не означает, что банки тут же начнут кредитовать бизнес, но если ограничить прибыльность, то банковский сектор начнет искать другие возможности извлечения прибыли", - отмечали эксперты фонда.
Тем не менее, как уже было сказано, только за январь-февраль кредитование домашних хозяйств в Азербайджане выросло на 40,8% при общем росте кредитных вложений банков на 28,34% в годовом исчислении. При этом объем просроченных кредитов за год также вырос  - на 9,3%, составив 5,31% от кредитного портфеля.
И это при том, что в Азербайджане с 2005 года началось формирование кредитных историй заемщиков после создания при ЦБА Службы централизованного кредитного реестра. Реестр охватывает весь спектр личной информации о банках, небанковских кредитных организациях, заемщиках, владельцах крупных пакетов участия в капитале заемщиков, кредитах и залогах по ним. Кредитное бюро, в свою очередь, сможет собирать кредитную информацию с других финансовых институтов, таких, как лизинговые компании, организации, осуществляющие микрокредитование, нефинансовые организации, в том числе коммунальные и телекоммуникационные компании, торговые объекты, которые продают товары в кредит, и так далее.
Центробанк подтверждает увеличение количества обращений в кредитный реестр на 29,2%. Только в феврале число обращений достигло 201 604, из которых 198 152 запроса поступили из банков, а 3452 лица обратились с целью получения собственных кредитных отчетов. Отметим, что в кредитном реестре имеется информация о 2 015 488 заемщиках, а общее число кредитных данных составляет 6 912 676.
По мнению экспертов Американо-азербайджанской торговой палаты (AmCham), необходимо расширение Централизованного кредитного реестра путем включения в него информации, получаемой от предприятий коммунальных услуг, а также внесения подробной информации по залогам. В последующем же для эффективного управления соответствующими рисками AmCham призывает ускорить процесс создания в стране первого частного кредитного бюро. Его деятельность приведет к уменьшению объемов просрочек и, таким образом, к сокращению расходов на выдачу кредитов, а в результате - к снижению процентных ставок.
Словом, общими усилиями набирающее все большую популярность в Азербайджане банковское кредитование можно сделать менее рискованным и более выгодным для заемщиков продуктом.