MARAQLAR ÜST-ÜSTƏ DÜŞƏNDƏ
Ukraynada baş verən hadisələr fonunda Qərb və Rusiya münasibətlərinin daha da pisləşməsi, yeni "qaz müharibəsi"nin başlama qorxusu yaradır. İlk addımı kimin atacağı da önəmli deyil - Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalar vədi verən Brüssel və Vaşinqton, qazın hər min kubmetrinin 500 dollara endirilməyənədək, Rusiyaya qaza olan 2,2 mlrd. dollar borcunu qaytarmaq niyyətində olmayan Kiyev və ya Ukrayna iqtisadiyyatına bundan sonra subsidiya verilməsinin mümkün olmadığını bəyan edən Moskva.  Əsas nəticə - rəsmi şəxslərin məlumatlarına görə, Avropa bu dəfə qaz təminatı mənbələrinin şaxələndirilməsinə qətiyyətlə nail olmaq fikrindədir. Halbuki bunu xeyli əvvəl də etmək mümkün idi.
"R+"un artıq yazdığı kimi, Avropa Komissiyasının sədri Joze Manuel Barrozu bildirib ki, təşəbbüskarı Rusiya olduğu "Cənub axını" qaz kəməri Avropa üçün siyasi prioritet deyil. Çünki tədarükçü əvvəlki kimi - "Qazprom"dur. Bu şərtlərdə Avropa üçün prioritet İtaliyadan keçməklə Azərbaycandan gələn qazboru layihəsi ola bilər.
Vaxtı ikən AB "Nabucco" layihəsinin verilən irimiqyaslı dəstəyi, o cümlədən maliyyə yardımını ləngidərək,  nəticədə, öz bazarında qazın  alternativ mənbələrinin yaranmasını bir neçə ilə təxirə saldı. ABŞ-dan qazın nəqlinə həvəssiz icazə verən Vaşinqton da, hazırda Avropaya ancaq vədlərlə yardım edə bilir. Halbuki, ABŞ 2013-cü ildə Rusiyanı ötərək, qaz hasilatının həcminə görə dünyada birinci yerə çıxıb - belə ki, həmin vaxt qaz hasilatı 670 mlrd. kubmetrə qarşı, təxminən, 690 mlrd. kubmetr təşkil edib. Lakin ABŞ-dan qaz ixracı Rusiyadan ixrac edilən 190 mlrd. kubmetr qaza qarşı cəmi 45 mlrd. kubmetr təşkil edib. Bununla əlaqədar, Birləşmiş Ştatlar prezidenti Barak Obamanın Avropanı bütünlüklə qazla təmin etmək vədi 2020-ci ildən tez reallaşa bilməz. Çünki nəinki Amerikanın özündə qaz hasilatı artırmaq lazım gələcək, həm də maye qazın göndərilməsi və qəbulu üçün terminallar, o cümlədən iri qazdaşıyan donanma tikilməlidir. Yeri gəlmişkən, ABŞ-dan nəql edilən qaz heç də ucuz olmayacaq - hazırkı qiymətlərlə Amerika qazı Avropaya Rusiyanın "mavi qazı"ndan 50% baha başa gələcək. Hərçənd qiymət amili - olduqca dəyişən vahiddir. Belə ki, yeni texnologiyalar istər hasil edilən qazın, istərsə də maye şəklində qazın nəqlinin maya dəyərini aşağı sala bilər.
Bu şərtlərdə Avropa üçün qaz tədarükünün şəxalənməsinin əsas mənbəyi Xəzər regionu ola bilər. "Lukoil"ın İdarə Heyətinin sədri Valeri Qrayferin sözlərinə görə, Xəzər dənizində qazın hasilatı 2020-2024-cü illərə qədər 270 mlrd. kubmetrə çata bilər. Təbii ki, qazın hamısı Avropaya nəql edilməyəcək, belə ki, məsələn, Qazaxıstan və Türkmənistan daha çox şərq istiqamətinə - Çinin sürətlə artan bazarına üstünlük verirlər. Amma AB-nin böyük meyilliliyi, üzərinə risklər götürmək, maliyyələşmədə yardım etməklə, Trans-Xəzər qaz boru kəmərinin reallaşdırılmasını sürətləndirə və Avropa bazarlarına "mavi yanacaq"ı Xəzərin şərq sahillərindən cəlb edə bilərdi. Lakin hələlik əsas Avropa üçün diversifikasiyanın daha real variantı Azərbaycan hesab olunur.
AB "Nabucco" layihəsinin (nəticədə, layihə ən yaxşı zaman üçün rəfdə qaldı) dəstəklənməsinə dair mümkün yollar haqda uzun müddət düşünərkən, Azərbaycan Trans-Anadolu qaz boru kəməri layihəsinə (TANAP) özü təşəbbüs göstərdi. Bu boru kəməri Azərbaycan qazını Türkiyənin şərqindən qərbinə, Yunanıstan sərhədinə çatdıracaq. Daha sonra qaz Trans-Adriatik boru kəməri (TAP) vasitəsilə İtaliyaya və şaxələnərək Bolqarıstana gedəcək.
Yeri gəlmişkən, tamamilə Rusiya qazından asılı olan Bolqarıstan üçün qarşıdakı 2019-cu ildən etibarən Azərbaycan "mavi yanacaq"ının tədarükü son dərəcə önəmlidir.
"2013-cü ilin sentyabrında imzalanan müqaviləyə görə, Azərbaycandan 1 mlrd. kubmetr qaz Yunanıstan ilə interkonnektor vasitəsilə daxil olacaq. Qaz kəmərinin texniki layihəsi bu il hazır olmalıdır. Aprelin sonundan layihənin maliyyələşdirilməsi məsələsini həll etməyə başlayacağıq. Layihədə iştirak etmək üçün bir neçə bank ilkin olaraq öz təkliflərini verib. Gələn il interkonnektorun bilvasitə tikintisi başlayacaq", - deyə Bolqarıstanın iqtisadiyyat və energetika naziri Draqomir Stoynev azərbaycanlı həmkarı Natiq Əliyevlə keçirilən danışıqların nəticələri üzrə açıqlama verərkən bildirib.
Bu layihə rəsmi Bakı üçün də son dərəcə önəmlidir. Paytaxtda əmindirlər ki, cəsarətli enerji siyasəti yürüdülməsə idi, bu layihə heç vaxt reallaşmazdı. "Maliyyə risklərini, texniki risklərin hamısını Azərbaycan öz üzərinə götürüb. Əminəm ki, biz bu layihəni də uğurla icra edəcəyik. Çünki bu günə qədər təşəbbüskarı olduğumuz bütün enerji layihələrində biz uğur qazanmışıq", - deyə Prezident İ. Əliyev Nazirlər Kabinetinin 2014-cü ilin birinci rübünün sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına həsr edilmiş geniş iclasında bildirib.
Hərçənd Türkiyənin "Doğal Gaz İletim A.Ş." şirkətinin icraçı direktoru Saltuk Düzyolun bu yaxınlarda TANAP-ın tikintisinin "Türkiyə ilə bəzi anlaşılmazlıq üzündən" təxirə salındığına dair açıqlaması, ekspertləri bir qədər şoka salmışdı.
Axı, bu bəyanatla birgə Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun 2014-cü il üzrə xərclərinin azaldılması başlanılıb və elə ixtisara da TANAP-ın tikintisinə 800 mln.  dollar həcmində xərc bəndi üzrə azalması daxil edilib.
Hələ bir neçə həftə bundan əvvəl Prezident İlham Əliyev və Türkiyə baş naziri Rəcəb Tayyip Ərdoğan səmimi şəkildə TANAP layihəsinin tezliklə reallaşdırılmasından danışdıqları halda, hansı problemlər ola bilərdi ki?
"Bu gün dünyada ikinci belə ölkələr tapılmaz ki, bir-birinə Türkiyə-Azərbaycan kimi yaxın olsunlar. Biz iqtisadi sahədə böyük layihələrə imza atırıq. Qarşılıqlı sərmayə qoyuluşu uğurla həll edilir və Azərbaycan sərmayələri Türkiyəyə, Türkiyə sərmayələri Azərbaycana yatırılır. Bu proses uğurla davam etdirilir. Növbəti 7-8 il ərzində, təqribən, 20 mlrd. dollara yaxın Azərbaycan sərmayəsi Türkiyə iqtisadiyyatına yatırılacaqdır. Bu da bizim xaricə yatırdığımız ən böyük sərmayədir", - deyə İ. Əliyev R.T.Ərdoğanla Bakıda 4 aprel tarixində baş tutan görüş zamanı bildirib.
Türkiyə də TANAP boru kəmərinin tezliklə tikilməsini hədəfə alıb. "Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə hazırda rəsmiləşdirmə prosesi başlamışdır. Bu prosesi davam etdirib başa çatdıra bilsək, hər halda bu ilin sonuna qədər kəmərin təməlini qoya bilərik. Bu məsələ ilə bağlı narahatlığımız yoxdur. Bizim əsas məqsədimiz odur ki, bir an əvvəl buldozerlər işləməyə başlasın və qısa müddətdə, inşaallah, TANAP marşrutu ortaya çıxsın. Təbii ki, bunlar layihə və plan şəklində vardır. Amma bu kanallar açılmağa başladığı andan etibarən, bütün borular orada göründüyü anda artıq dünya bunu çox yaxından izləyəcək", - deyə R.T.Ərdoğan qeyd edib.
Ona görə qeyd etmək lazımdır ki, TANAP layihəsinin tikintisinin gecikməsinə dair məlumatlar yalandır.  ARDNF-in xərclərinin, xüsusən də Azərbaycanın TANAP layihəsində maliyyə payının azaldılması ancaq layihəyə uyğun olaraq planların düzəldilməsini nümayiş etdirir. Bu layihəyə görə, tikinti işləri 2014-cü ilin sonu 2015-ci ilin əvvəlində başlayacaq.
"Layihənin reallaşdırılması qrafik üzrə həyata keçirilir. Aprelin sonunda yekun maliyyə qərarı həll olunacaq və biz onun müsbət-mənfi tərəflərinə qədər dəqiqliklə dəyərini biləcəyik. Geoloji işlər aparılıb, bütün marşrut boyu ərazi müəyyənləşdirilib, "Botas" şirkəti torpaqların alınma proseduruna başlayıb. Çatdırsaq, bu ilin sonuna layihənin təməlqoyma mərasimini keçirəcəyik", - deyə SOCAR rəhbəri Rövnəq Abdullayev bildirib.
Onun sözlərinə görə, TANAP layihəsi üzrə əsas tikinti işlərinə 2015-ci ildə başlanılacaq. Hazırlıq işləri çərçivəsində TANAP layihəsi üçün müxtəlif diametrli polad boruların tədarükü və qazkompressor stansiyaların tikintisinə dair artıq tender keçirilir. Digər tərəfdən artıq "Cənub Qaz Dəhlizi" QSC-nin ilkin səhm emissiyası da qeydiyyata alınıb. QSC "Şahdəniz-2" layihələrinin səmərəli idarə edilməsini, Bakı-Tiflis-Ərzurum qaz boru kəmərinin gücünün artırılmasını, TANAP və TAP layihələrinin tikintisini təmin etməlidir. "Cənub Qaz Dəhlizi" QSC-nin hər birinin qiyməti 1 mln. dollar olan 100 adi adlı sənədsiz səhmi qeyiyyata alınıb və  nizamnamə kapitalı 100 mln. dollara çatıb. QSC-nin səhmlərinin 51%-i dövlət mülkiyyətində, 49%-i isə ARDNŞ-ə məxsusdur.
TANAP layihəsinin miqyası, Azərbaycanın hazırda verə biləcəyi təminatdan daha çox həcmdə qaz ehtiyatına hesablanıb. Məlum olduğu kimi, bağlanmış müqavilələrə əsasən, Azərbaycan "Şahdəniz" yatağının Mərhələ-2 çərçivəsində 16 mlrd. kubmetr qaz tədarük edəcək. Bu həcmin 6 mlrd. kubmetri Türkiyəyə, 10 mlrd. kubmetri isə İtaliya, Yunanıstan və Bolqarıstana satılacaq. TANAP-dan ilkin mərhələdə 20 mlrd. kubmetr qaz nəql olunacaq. Bu həcm 32 mlrd. kubmetrə qədər artmaq imkanına malikdir. Bu da digər ölkələrin, xüsusən də İran və İraqın qazının nəqli üçün imkanlar açır.
İranın sənaye, mədən və ticarət naziri Məhəmməd Reza Nemətzadənin  Almaniyada nəşr olunan "Handelsblatt" qəzetinə müsahibəsində bildirdiyi kimi, İİR dünya qaz bazarında daha böyük rol oynamaq istəyir və Avropaya qaza olan tələbatını təmin etməyi təklif edir. Eyni zamanda M.R. Nemətzadə vurğulayıb ki, İran Rusiyaya rəqib olmaq istəmir: "Lakin məlum olduğu kimi, avropalıların qaza tələbatı get-gedə artır, buna görə biz bazarda öz payımızı almaq istəyirik".
Prinsipcə, məhz, üçüncü tərəfin qazını nəql etmə imkanı ilə Türkiyə tərəfinin TANAP-da payını artırmaq istəyi ilə bağlıdır. Hazırda iştirakçı şirkətlərin payları aşağıdakı kimidir: SOCAR - 68%, BP -12%, Botas - 20%. "Lakin Türkiyə tərəfi payını daha 10% artırmaq istəyini bildirib. Hesab edirik ki, nəticədə, ARDNŞ-in TANAP-da payı 58%, BP-12%, Botas-30% təşkil edəcək. Layihənin reallaşdırılmasını hələlik bu heyətlə həyata keçirəcəyik", - deyə R. Abdullayev açıqlama verib.
"TANAP - birgə layihəmizdir. Türkiyə və Azərbaycan bu layihənin müəllifidir, lideridir. Bu layihənin həyata keçirilməsində Türkiyə və Azərbaycan rəhbərliyinin iradəsi və qətiyyəti ən böyük rol oynayıb. Bu layihənin həyata keçirilməsi nəticəsində bizim ölkələrimiz bir-birinə daha da sıx bağlı olacaq, siyasi və iqtisadi imkanlarımız böyük dərəcədə  artacaq. Biz çalışacağıq ki, bu layihəni vaxtında icra edək. Ümid edirəm ki, 2018-ci ildə biz bu layihənin açılışını əziz qardaşımla bərabər qeyd edəcəyik", - deyə Prezident İlham Əliyev R.T.Ərdoğanla keçirilən həmin görüşdə bildirib.

КОГДА ИНТЕРЕСЫ СОВПАДАЮТ
Все большее ухудшение отношений Запада и России на фоне событий в Украине грозит перерасти в новую "газовую войну". И не важно, кто сделает первый шаг - Брюссель и Вашингтон, обещающие новые санкции в отношении России, Киев, не собирающийся платить долг в $2,2 млрд. за поставки газа из России, пока не будет снижена цена на газ почти в $500 за тысячу кубометров, или Москва,  заявляющая о невозможности дальнейшего субсидирования украинской экономики. Главный итог - Европа на этот раз, по заявлениям официальных лиц, твердо намерена добиться диверсификации источников газоснабжения. Хотя сделать это можно было значительно раньше.
Как уже писал R+, председатель Еврокомиссии Жозе Мануэл Баррозу заявил, что для Европы газопровод "Южный поток", инициированный Россией, не является политическим приоритетом, так как поставщик остается прежним - "Газпром". И в этих условиях приоритетным для Европы может стать проект газопровода из Азербайджана через Италию.
ЕС в свое время, затянув полномасштабную поддержку проекта Nabucco, в том числе и финансовую, в итоге на несколько лет отсрочил появление на своем рынке альтернативных источников газа. Со своей стороны и Вашингтон, не слишком охотно выдававший разрешение на экспорт газа из США, в настоящий момент может поддержать Европу лишь обещаниями. А ведь США в 2013 году обошли Россию и вышли на первое место в мире по уровню добычи газа - почти 690 млрд. кубометров против 670 млрд. Однако экспорт газа из США составил всего 45 млрд. кубометров против 190 млрд. из России. И в этой связи обещание президента США Барака Обамы полностью обеспечить Европу газом может быть реализовано не ранее, чем в 2020 году, так как потребуется не только нарастить добычу в самой Америке, но и построить терминалы для отправки и приема сжиженного газа, а также огромный флот газовозов. Кстати, и стоимость  газа из США будет отнюдь не дешевой - по нынешним ценам американский сжиженный газ обойдется Европе на 50% дороже российского. Хотя ценовой фактор - весьма переменчивая единица, так как новые технологии могут снизить себестоимость как добычи газа, так и его транспортировки в сжиженном виде.
И в данных условиях для Европы основным источником диверсификации поставок газа может стать Каспийский регион. По словам председателя совета директоров компании "ЛУКОЙЛ" Валерия Грайфера, добыча газа в Каспийском море может достигнуть к 2021-2024 годам 270 млрд. кубометров. Естественно, не весь газ пойдет в Европу, так как, например, Казахстан и Туркменистан более предпочитают восточное направление - на быстрорастущий рынок Китая. Но большая предрасположенность ЕС, готовность взять на себя риски, помощь в финансировании могли бы ускорить и реализацию Транскаспийского газопровода, и привлечь на европейские рынки "голубое топливо" с восточных берегов Каспия. Но пока основным, более реальным вариантом диверсификации для Европы остается Азербайджан.
И пока ЕС долго думал о возможных путях поддержки проекта Nabucco (в итоге проект оказался на полке до лучших времен), Азербайджан сам инициировал проект Трансанатолийского газопровода (TANAP), который доставит газ с востока Турции на запад к греческой границе. А далее газ пойдет в Италию по Трансадриатическому трубопроводу (TAP) и по ответвлению в Болгарию.
Кстати, для Болгарии, практически полностью зависящей от российского газа, предстоящие с 2019 года поставки азербайджанского "голубого топлива" очень важны.
"Миллиард кубометров газа из Азербайджана, о поставке которого мы подписали договор в сентябре 2013 года, должен будет поступать через интерконнектор с Грецией, технический проект газопровода должен быть подготовлен в этом году. К концу апреля начнем решать вопросы по финансированию проекта, предварительное желание в нем участвовать уже заявили несколько банков. В будущем году начнется непосредственное строительство интерконнектора", - сообщил министр экономики и энергетики Болгарии Драгомир Стойнев по итогам переговоров со своим азербайджанским коллегой Натигом Алиевым.
Очень важен этот проект и для официального Баку, где убеждены, что не будь смелой энергетической политики, этот проект никогда не был бы реализован. "Азербайджан взял на себя все финансовые, технические риски. Уверен, что мы успешно реализуем и этот проект, так как до сих пор мы добивались успехов во всех энергетических проектах, инициатором которых были", - сказал президент Ильхам Алиев на расширенном заседании Кабинета министров по обсуждению социально-экономических итогов первого квартала 2014 года.
Хотя недавно с легкой руки исполнительного директора турецкой Dogal Gaz Iletim A.Ш. Салтука Дюз-йола, заявившего о переносе сроков строительства TANAP ввиду неких "недоразумений с Турцией", у экспертов возник небольшой шок. Ведь вкупе с этим заявлением было инициировано и снижение расходов Государственного нефтяного фонда Азербайджана на 2014 год, и как раз-таки под сокращение попала статья о расходах на строительство TANAP в размере 800 млн. манатов.
Казалось бы, о каких проблемах может идти речь, если всего пару недель назад президент Ильхам Алиев и премьер-министр Турции Реджеп Тайиб Эрдоган с радушием говорили о нацеленности на скорейшую реализацию проекта TANAP?
"Сегодня в мире не найдется вторых таких стран, которые были бы близки друг к другу так, как Турция и Азербайджан. Мы реализуем большие проекты в экономической сфере. Успешно решается взаимное инвестирование, азербайджанские инвестиции вкладываются в Турцию, а турецкие - в Азербайджан. Этот процесс успешно продолжается. В предстоящие 7-8 лет в экономику Турции будет вложено около $20 млрд. азербайджанских инвестиций. Это самые большие инвестиции, вложенные нами за рубежом", - сказал И.Алиев на встрече с Эрдоганом в Баку 4 апреля.
Турция также нацелена на скорейшее строительство трубопровода TANAP.
"Решением Кабинета министров в настоящее время начался процесс оформления. Если нам удастся завершить этот процесс, то до конца этого года мы сможем заложить фундамент трубопровода. У нас нет беспокойства по этому вопросу. Наша основная цель в том, чтобы через некоторое время начали работать бульдозеры и в короткие сроки был проложен маршрут TANAP. Естественно, все это есть в виде проекта и планов. Но как только начнется прокладка труб, весь мир уже будет наблюдать за этим", - сказал Р.Т.Эрдоган.
Поэтому можно констатировать, что отдельные заявления об отсрочке строительства TANAP остаются лишь измышлениями. Решение же о сокращении расходов ГНФАР в части финансирования доли Азербайджана в TANAP показывает лишь корректировку планов в соответствии с проектом, согласно которому непосредственно строительные работы начнутся в конце 2014 - начале 2015 года.
"Реализация проекта идет по графику. В конце апреля будет подготовлено окончательное финансовое решение, и мы будем знать его стоимость с точностью до плюс-минус 10%. Проведены геологические работы, определена территория вдоль всего маршрута, компания Botas начала процедуру выкупа земель. Если успеем, то к концу текущего года проведем "закладку трубы", - сказал глава SOCAR Ровнаг Абдуллаев.
По его словам, основные строительные работы по проекту TANAP начнутся в 2015 году.
В рамках подготовительных работ уже идет тендерный процесс на поставку стальных труб разного диаметра и строительство газокомпрессорных станций для TANAP.
С другой стороны, уже зарегистрирован проспект эмиссии акций ЗАО "Canub Qaz Dehlizi" ("Южный газовый коридор"), которое создано для эффективного управления проектами Стадии-2 разработки "Шахдениз", увеличения мощности газопровода Баку - Тбилиси - Эрзурум, строительства TANAP и TAP. Уставный капитал ЗАО в $100 млн. разделен на 100 акций номиналом  $1 млн. Доля SOCAR в капитале общества составит 49%, государства - 51%.
Масштабы же проекта TANAP рассчитаны на больший объем газа, нежели в настоящее время может гарантировать Азербайджан. Как известно, согласно заключенным контрактам, Азербайджан будет поставлять 16 млрд. кубометров в рамках Стадии-2 разработки месторождения "Шахдениз", из них 6 млрд. закупит Турция, а 10 млрд. - Италия, Греция и Болгария. Мощность же TANAP на начальном этапе составит 20 млрд. кубометров с возможностью расширения до 32 млрд. кубометров.
И это создает возможности для транзита газа других стран, в частности Ирана и Ирака.
Как заявил министр промышленности, рудников и торговли Ирана Мохаммед Реза Наматзаде в интервью немецкой газете Handelsblatt, ИРИ хочет играть важную роль на мировом газовом рынке и предлагает Европе обеспечивать ее потребности в газе. При этом М.Р.Наматзаде подчеркнул, что Иран не хочет составлять конкуренцию России, но, как известно, потребности Европы в газе постоянно растут и Иран может внести свою лепту в обеспечение этих потребностей.
В принципе именно с возможностью прокачивать газ третьих сторон связано желание турецкой стороны увеличить свою долю в TANAP. В настоящее время доли распределены следующим образом: SOCAR - 68%, британская BP - 12%, турецкая Botas - 20%. "Однако турецкая сторона изъявила желание увеличить свою долю еще на 10%. Считаем, что в итоге доля ГНКАР в TANAP составит 58%, BP - 12%, Botas - 30%, и пока в таком составе мы будем заниматься реализацией данного проекта", - пояснил Р.Абдуллаев.
"TANAP - это наш совместный проект. Турция и Азербайджан являются авторами, лидерами этого проекта. В реализации этого проекта самую большую роль сыграли воля и решительность руководства Турции и Азербайджана. В результате реализации этого проекта наши страны будут еще теснее связаны друг с другом, наши экономические и политические возможности намного возрастут. Мы постараемся своевременно реализовать этот проект. Надеюсь, что в 2018 году мы с моим дорогим братом будем вместе отмечать открытие этого проекта", - сказал президент Ильхам Алиев на той же встрече с Эрдоганом.