Çərşənbə axşamı, 10:07
Ermənistanda yeni hökumətin formalaşdırılması prosesi davam edir. Onu siyasi meydanın miqyaslı şəkildə yenidən formalaşması ilə müqayisə etmək olar. Ola bilsin ki, indi ölkədə müxtəlif güclərin yenidən qruplaşması prosesi gedir və bu, təsəvvür edildiyindən daha miqyaslıdır. Ekspertlər baş nazir vəzifəsini Ovik Abramyanın karyerasında sadəcə növbəti pillə kimi qiymətləndirir və onun nə az, nə çox - düz prezidentliyə doğru getdiyini düşünürlər. Hər halda, Ermənistan KİV artıq "WikiLeaks" saytında yer almış bir məlumatı gen-bol tirajlamağa başlayıblar.
Onların arasında ABŞ-ın Ermənistandakı müvəqqəti işlər vəkili Cozef Penninqtonun hələ 2009-cu ilin mayında yazdığı bir məktub xüsusilə diqqəti çəkir. Məktubda diplomat sahibkar Mixail Baqdasarovla görüşündən yazır: "Baqdasarov hesab edir ki, Tiqran Sarqsyanın baş nazir kimi fəaliyyətinin effektsizliyi parlamentin spikeri Ovik Abramyanın siyasi yüksəlişinə yol açıb. Baqdasarovun sözlərinə görə, Ermənistan siyasi meydanının nəhəng oyunçuları istədikləri zaman baş nazirə məhəl qoymadan Abramyanın yanına gedirlər. Sahibkar Abramyana etinasız yanaşılmasını düzgün saymır. O, artıq parlamentdə "kölgə hökuməti" yaratmağa nail olub. Baqdasarov düşünür ki, Ovik Abramyan Ermənistanın növbəti baş naziri və sonda prezidenti olacaq. Onun fikrincə, Abramyanın artıq 2013-cü ildə Serj Sarqsyanı prezidentlik uğrunda yarışdan kənarlaşdırmağın yolunu tapacağı istisna deyil". Bununla yanaşı, Penninqton hazırkl baş nazirə kifayət qədər xoşagəlməz xarakteristika da verib: "Xarici müşahidəçilər və əksər ermənilərin fikrincə,  Abramyan pis təhsil görmüş dar düşüncəli adamdır. Lakin onu həqiqətən də qiymətləndirməmək  olmaz".
Bu gün İrəvanda Ovik Abramyanın prezidentlik iddialarının olub-olmadığına, belə iddiaları varsa onun 2018-ci ilə təyin edilmiş prezident seçkisini gözləyəcəyinə, yoxsa hadisələri sürətləndirməyə çalışacağına dair suallara qeyri-müəyyən cavablar verilir. Erməni ekspertlərinin diqqət mərkəzindəki əsas məsələ siyasi qüvvələrin yenidən qruplaşması prosesinin başlanmasıdır.
Ovik Abramyan "Çiçəklənən Ermənistan" partiyasının lideri Qagik Sarukyanla qohum olsa da, bu partiya ilə gözlənilən "qardaşlaşma" baş vermədi. Son anadək daşnaklar da pauza götürdülər. "Orinats Yerkir" partiyasının hakim koalisiyanı tərk etməsi isə çoxları üçün gözlənilməz oldu. Partiyanın 3 üzvünün hökumətdə nazir vəzifəsi almasına baxmayaraq, "Orinats Yerkir" hakim koalisiyadakı bundan sonrakı fəaliyyətini "problemli və məqsədəuyğun olmayan" hesab edərək, müxalifətə keçməyə üstünlük verdi. "Azadlıq" radiosunun Ermənistan redaksiyasının məlumatına görə, partiyanın siyasi şurası ötən 6 ildə koalision formatın effektsiz işlədiyi qənaətinə gəlib. Şura üzvləri hesab edirlər ki, bu dövrdə "Orinats Yerkir"in dövlət idarəçiliyi sisteminə təsir göstərmək imkanları olmayıb. Məsələn, koalisiyanın hakimiyyətdə olduğu illərdə hakim Respublika Partiyası 3 dəfə baş nazir, 4 dəfə isə parlamentin spikeri postuna namizəd irəli sürüb və bu zaman "Orinats Yerkir"lə heç bir məsləhətləşmə aparılmayıb. Halbuki, partiya lideri Artur Baqdasaryanın özünün də baş nazir postunu tutmağın əleyhinə olmadığını kifayət qədər açıq şəkildə nümayiş etdirib. Müzakirələrin sonunda partiyanın siyasi şurası 3 nazirinin təşkilatı tərk etmək xahişini yerinə yetirib.
Amma Ermənistanda "Orinats Yerkir"in müxalifətə keçdiyinə heç də hamı inanmır və bu, hələ yumşaq ifadədir. Hakim Respublika Partiyasının parlament fraksiyasının katibi Ovanes Saakyan dərhal bildirib ki, "Orinats Yerkir" "müxalifətçi siyasi qüvvə kimi qəbul oluna bilməz". Partiyanın hakim koalisiyada qalmağı "problemli və məqsədəuyğun olmadığını" saymasına gəlincə, Saakyan geridə qalan 6 ildə Baqdasaryanın heç zaman belə bir şübhə ifadə etmədiyini söyləyib. "Bu, nə hökumətə sualların ünvanlandığı zaman, nə səsvermə vaxtı hiss edilib", - deyə Saakyan qeyd edib. Onun fikrincə, "Ermənistanda müxalifət erməni milli konqresi və "Jaranqutyun"dur". "Daşnaksutyun"u Saakyan mülayim müxalifət sayır: ""Çiçəklənən Ermənistan" və "Orinats Yerkir" isə müxalifət hesab oluna bilməz". Saakyan bildirib ki, bir siyasi təşkilatın özünü müxalifət elan etməsi azdır: "Buna digərlərinin inanması lazımdır. Hər kəs özünü istədiyi kimi adlandıra bilər: bu gün hakimiyyətdir, sabah özünə müxalifət deyir". "Orinats Yerkir" də müxalifətçi bəyanatlarına rəğmən, prezidentin istefa tələbilə bağlı şüarı  dəstəkləmir.
Ermənistan müxalifətçiləri də "Orinats Yerkir"ə qucaq açmaq niyyətində deyillər. Partiyadan deputat olan Mqer Hahgeldyan deyir: "Biz dövlət maraqlarına aid, dövlətin təhlükəsizliyinin təmiini ilə bağlı məsələlərdə parlamentdəki "dördlük"lə əməkdaşlığa hazırıq". "Orinats Yerkir"in parlament fraksiyasının rəhbəri Egine Bişaryan isə parlamentdə iki qüvvənin ola biləcəyini düşünür: hakimiyyət və müxalifət: "Üçüncü tərəfə yer yoxdur". Lakin "dördlük" üzvləri Artur Baqdasaryanın partiyasının müxalifət hesab olunmasını mümkün saymırlar. Onların fikrincə, "Orinats Yerkir" və lideri birləşmiş müxalifətə qarşı fəaliyyət aparacaq, parlament və prezident seçkisi ərəfəsində müxalifətin ictimaiyyətə təsir imkanlarını azaltmağa çalışacaq. Müxalifətçilər Baqdasaryanaa 2008-ci ilin prezident seçkisində müxalifətin xeyli səsini qopararaq 3-cü yeri tutduğunu, sonda isə prezident Serj Sarqsyanın təklifi ilə hakim koalisiyaya qoşulduğunu, ölkənin Təhlükəsizlik Şurasının katibi postuna yiyələndiyini xatırladırlar. Müxalifətçi "dördlük" Baqdasaryanın bu əməlini "seçicilərə qarşı satqınlıq" kimi qiymətləndirirlər.
Nəhayət, Artur Baqdasaryan heç də dövlət qulluğunu tərk etməyə tələsmir. Ermənistan KİV-in yazdığına görə, "Orinats Yerkir" artıq sanki müxalifətə keçsə də, onun lideri hələ də Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibidir və hətta bu statusla danışıqlar aparmaq üçün Moskvaya səfər edir. Mətbuatda tezliklə Baqdasaryanın KTMT-nin İrəvanda yaradılmış Akademiyasına başçılıq edəcəyinə dair də versiya yer alır. Hazırda akademiya üçün bina tikilməkdədir. Təcrübəli müşahidəçilər İran hakimiyyəti ilə ordu və xüsusi xidmət orqanları arasında əməkdaşlıq, kəşfiyyat məlumatlarının mübadiləsi və s. kimi kifayət qədər ciddi məsələlərə dair müzakirələrin məhz Təhlükəsizlik Şurasının katibi olan Baqdasaryan tərəfindən aparıldığını da yada salırlar.
"Orinats Yerkir"in "siyasi manevri" ən azı bəzi suallar doğurub. Partiya hakimiyyətlə münasibətlərini pozmayıb. Müqayisə üün xatırladaq ki, bir müddət əvvəl Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşdırılmasına dair Sürix protokollarının imzalanması zamanı "Daşnaksutyun" hökumətdən kifayət qədər sərt şəkildə üz döndərmişdi. Bununla yanaşı, "Orinats Yerkir" hakim koalisiyada qalmaq da istəmir. Partiyada Ermənistan iqtisadiyyatının acınacaqlı durumda olduğunu, üstəlik bunun hələ ən pis hal olmadığını anlayırlar. "Orinats Yerkir"də onu da bilirlər ki, iqtisadiyyatın tezliklə yaxşılaşacağına heç bir ümid yoxdur. Odur ki, Baqdasaryan üzə çıxacaq fəsadların məsuliyyətini yeni baş nazirlə bölmək istəmir. "Orinats Yerkir"in siyasi taleyini Sarqsyan rejimilə bağlamağa da xüsusi maraq göstərmədiyi hiss olunur. Üstəlik ölkədə siyasi qüvvələr arasında miqyaslı şəkildə yenidən qruplaşmaya start verilib və Ermənistan prezidentinin siyasi bazisi dağılmaqda davam edir. Qaranlıq qalan təkcə bir sualdır: görəsən, özünün "yarımmüxalifliyi"ni bəyan etməklə Orinas Yerkir" kimi və nəyə inandırmağa çalışır?
TƏRTİBAT ANINDA
Baqdasaryan Ermənistan milli təhlükəsizlik şurasının katibi postundan istefa verib
"Orinas Yerkir" partiyasının lideri Artur Baqdasaryan Ermənistan milli təhlükəsizlik Şurasının katibi postundan istefa verdiyini açıqlayıb. Keçirdiyi mətbuat konfransında partiyasının Siyasi Şurasının bu günlərdə hakim koalisiyanı tərk etmək haqqında qərar qəbul etdiyini xatırladan Baqdasaryanın sözlərinə görə, "Orinas Yerkir" "müxalifətə keçir". O, partiyasının bu qərarını 5 səbəblə izah edib: prezident Serj Sarqsyanın onun daha prezident və baş nazir postuna iddia etmədiyinə dair bəyanatı, Konstitusiya islahatlarının aparılması faktı, Konstitusiya Məhkəməsinin son pensiya islahatı ilə bağlı ödənişlərin məcburiliyi haqqında qərarı ləğv etməsi, hökumətin istefası və yeni baş nazir təyinatı.
Baqdasaryanın İrəvanda bu ilin sentyabrında açılacaq KTMT-nin Akademiyasına rəhbərlik edəcəyini də söyləyib. Baqdasaryan bu vəzifənin onun müxalifətçiliklə məşğul olmasına maneə yaratmayacağını deyib, yeni vəzifədə Ermənistanın maraqlarından çıxış edəcəyini söyləyib.

НЕ ДЕЛИТЬ ОТВЕТСТВЕННОСТЬ
В Армении продолжается процесс формирования нового правительства, который можно сравнить с масштабным "переформатированием" политического поля. Возможно, началась куда более масштабная перегруппировка сил, чем это представлялось. Пост премьер-министра ереванские эксперты сочли лишь очередной ступенью в карьере Овика Абрамяна, который, как убеждены многие, метит ни много ни мало на пост президента. Во всяком случае армянские СМИ уже цитируют нашумевшие разоблачения сайта Wiki-Leaks, где особого внимания заслуживает депеша, отправленная Временным поверенным в делах США в Армении Джозефом Пеннингтоном еще в мае 2009 года. В ней дипломат рассказывает о своей встрече с предпринимателем Михаилом Багдасаровым: "Багдасаров выразил мнение, что неэффективность Тиграна Саркисяна как премьера помогла политическому взлету председателя Национального совета Овика Абрамяна. По словам Багдасарова, когда крупные игроки политического поля Армении хотят, чтобы что-то произошло, они пренебрегают премьером и идут к Абрамяну. Предприниматель отметил, что нельзя недооценивать Абрамяна, он уже успел создать в парламенте "теневое правительство". Багдасаров предположил, что Овик Абрамян станет следующим премьером и, в конце концов, президентом Армении. Предприниматель не исключил, что Абрамян может найти способ вытеснения Сержа Саргсяна из борьбы за президентское кресло уже в 2013 году". Помимо этого Пеннингтон дал также весьма нелестную характеристику нынешнему премьеру: "По мнению иностранных наблюдателей и многих армян, Абрамян - плохо образованный человек с узкоместечковым мышлением, которого, однако, действительно, не стоит недооценивать".
Сегодня в Ереване весьма уклончиво отвечают на вопрос, проявятся ли у Овика Абрамяна президентские амбиции, и если да, то станет ли он ждать выборов, намеченных на 2018 год, или же попытается форсировать события. В центре внимания армянского экспертного сообщества - начавшийся процесс перегруппировки политических сил.
Ожидаемого "братания" с партией "Процветающая Армения", впрочем, не произошло - несмотря даже на родственные связи Овика Абрамяна с лидером ППА Гагиком Царукяном. До последнего держали паузу и дашнаки. Но неожиданно для многих из правящей коалиции "выпала" партия "Оринац еркир". Несмотря на то, что три ее члена получили министерские портфели, "ОЕ" сочла вопрос своего дальнейшего участия в политической коалиции "проблематичным и нецелесообразным". Как сообщала армянская редакция радио "Свобода", по мнению политсовета партии, за прошедшие шесть лет коалиционный формат в реальности работал неэффективно. У "Оринац еркир" не было возможности оказывать влияние на систему государственного управления. К примеру, за годы коалиционного партнерства правящая Республиканская партия три раза единолично выносила решения о выдвижении премьера и четыре раза - о выдвижении председателя парламента, не консультируясь при этом с "ОЕ", в которой весьма прозрачно дали понять, что ее лидер Артур Багдасарян и сам был не прочь занять пост премьер-министра. После этого политсовет удовлетворил просьбу трех министров о выходе из партии.
В оппозиционность "Оринац еркир" поверили в Ереване не все, и это еще мягко сказано. Секретарь фракции правящей Республиканской партии Армении Ованес Саакян заявил сразу: "Оринац еркир" не может восприниматься как оппозиционная политическая сила". Что же касается ссылок на "нецелесообразность и проблематичность" дальнейшего пребывания в коалиции, то Саакян напомнил, что за истекшие 6 лет партия Багдасаряна ни разу не дала понять, что сомневается в целесообразности своего пребывания в составе правящего альянса и что ее тяготят какие-то проблемы. "Ни во время вопросов правительству, ни в ходе выступлений и голосований этого не было видно", - подчеркнул Саакян. После чего заявил, что, по его мнению, "оппозицией являются Армянский национальный конгресс и "Жарангутюн". Армянская революционная федерация "Дашнакцутюн" - умеренная оппозиция, а вот ППА и "Оринац еркир" не могут восприниматься как оппозиционные силы". И вообще мало провозгласить себя оппозицией, надо еще, чтобы в это поверили другие, а то "каждый волен называть себя как ему угодно: сегодня он власть, а завтра уже называет себя оппозицией". Да и сама "ОЕ", несмотря на все оппозиционные декларации, лозунг об отставке президента, к примеру, поддержать отказывается.
Сами оппозиционеры тоже не готовы встречать "ОЕ" с распростертыми объятиями. Депутат парламента от "ОЕ" Мгер Шахгельдян заявил: "Мы готовы сотрудничать с парламентской четверкой по вопросам, представляющим государственный интерес и связанным с обеспечением государственной безопасности", а руководитель фракции "Оринац еркир" Эгинэ Бишарян объявила, что в парламенте могут быть только власть и оппозиция, третьего не дано. Однако в рядах "четверки" заявили, что партию Артура Багдасаряна считать оппозицией нельзя, что эта партия и ее лидер будут действовать против объединенной оппозиции, стремясь ослабить ее влияние на общество в преддверии парламентских и президентских выборов. Багдасаряну припомнили, что в 2008 году он занял третье место на выборах президента, "оттянув" немало голосов у оппозиции, но затем принял предложение президента Сержа Саргсяна и вошел в правящую коалицию, заняв пост секретаря Совбеза. Оппозиционная "четверка" теперь называет это "предательством своих избирателей".
"Политический маневр", предпринятый "Оринац еркиром", оставляет как минимум некоторые вопросы. Эта партия не "разорвала отношения" с правящей верхушкой так же решительно, как это сделали в не таком уж далеком прошлом дашнаки в ответ на подписание армяно-турецких протоколов в Цюрихе. Но и оставаться частью правящей коалиции здесь тоже не хотят. В "ОЕ" не могут не понимать, что экономика Армении находится в плачевном состоянии, - и это еще не самое страшное. Куда хуже, что нет и надежд на скорое улучшение. А делить ответственность за такие последствия нового "премьерства" Багдасаряну неохота. Нет, похоже, в рядах "ОЕ" и особого желания связывать свою политическую судьбу с режимом Саргсяна. Тем более что в стране началась масштабная перегруппировка сил, и политический базис президента Армении продолжает рушиться. Вопрос лишь в том, кого и в чем при помощи этакой "полуоппозиционности" "Оринац еркир" смогла убедить.
Багдасарян подал в отставку с поста секретаря Совбеза Армении
Лидер партии "Оринац еркир" Артур Багдасарян заявил, что подает в отставку с должности секретаря Совета национальной безопасности Армении. На пресс-конференции Багдасарян, напомнив о недавно принятом политсоветом "Оринац еркир" решении о выходе из правящей коалиции, заявил, что "Оринац еркир" "станет оппозицией", приведя при этом пять причин, по которым они приняли подобное решение, а именно: заявление президента Сержа Саргсяна о том, что он больше не претендует на посты президента и премьер-министра, факт проведения конституционных реформ, решение Конституционного суда о признании обязательного компонента накопительной пенсионной системы неконституционным, отставку правительства и назначение нового премьер-министра.
В то же время Багдасарян сообщил, что займет должность председателя совета Академии ОДКБ, которая откроется в сентябре этого года в Ереване. Он заверил, что этот пост не будет его сковывать в том, чтобы заниматься оппозиционной деятельностью, поскольку на новом рабочем месте он будет исходить из интересов Армении.