QLOBAL ƏHƏMİYYƏTLİ LAYİHƏ
Son illər Avropa ilə Asiya arasında fiberoptik əlaqələrin gücü ümumilikdə, təxminən, yarıbayarı artıb. Artımın hardasa illik 50%  tempi faktiki olaraq Avrasiya trafikinə olan tələbatı nümayiş etdirir. 2013-cü ildə bu göstərici 5 Tbit/s olub.
Ehtiyatda qalan TAE
Yerüstü transsərhəd fiberoptik infrastruktur (YTFOİ) region bazarları arasında aydın bərabərsizliklə mübarizədə daha aktual variantdır. Regionun mövcud beynəlxalq YTFOİ-si, əsasən, ikitərəfli qovşaqlardan ibarətdir. Regionda yeganə çoxmilli şəbəkə - Frankfurt-na Mayne (Almaniya) və Şanxay (Çin) şəhərini birləşdirən, 27 min kilometr uzunluğunda çəkilən "Trans-Asiya-Avropa" (TAE) fiberoptik kabel xətti vahid məxsusi şəbəkə deyil, daha çox milli magistralların şəbəkəsi kimi fəaliyyət göstərir.
TAE-nin genişlənməsi iştirakçı ölkələrin maraqlarının azalması fonunda gözlənilirdi. Layihə ancaq onun hansı istiqamətlərinin inkişaf etməsi haqqında düşünən Azərbaycan tərəfinin səyləri sayəsində fəaliyyət göstərir. Son vaxtlara qədər layihənin bir çox iştirakçıları faktiki olaraq TAE layihəsindən imtina etmək istəyirdilər. Bu da, heç şübhəsiz, onun iflasına gətirib çıxara bilərdi. Layihənin Azərbaycan seqmentinin tikintisi 1999-cu ilin sonunda başlayıb. 2012-ci ilin sonunda isə Azərbaycanın bütün dövlət  rabitə operatorlarının mövcud telekommunikasiya qovşaqları TAE layihəsinə qoşulub. 2013-cü ilin yanvar ayında isə Trans-Asiya-Avropa (TAE) fiberoptik kabel magistralı layihəsində sədrliyin 2013-2015-ci illər üçün Azərbaycana keçməsini rəsmən təsdiqləyən protokol imzalanıb.
Bu gün Azərbaycan TAE layihəsini "Trans-Avrasiya Super-İnformasiya Magistralı" (TASİM) layihəsinin tikintisinin birgə reallaşması üçün özül qismində nəzərdən keçirir. Bu iki layihənin bir-biri ilə qovuşub-qovuşmayacağı hələlik mümkün kimi görünmür. Çünki bununla bağlı heç bir qərar qəbul edilməyib. Eyni zamanda, TAE magistralı AzNET seqmentinin dayanıqlılığının təmin edilməsi üçün rezerv xətt qismində tətbiq ediləcək. Bununla əlaqədar olaraq TAE layihəsinin rezerv şəkildə istifadə edilməsi aktuallaşacaq. Bu isə milli genişzolaqlı internetin 2014-2016-cı illərdə inkişafı üzrə Dövlət Proqramında, qeyd edilən illər üzrə 10-100 Mbit/s sürətlə uzaq regionlar da daxil olmaqla, ölkənin bütün ərazisinin təmin edilməsi reallaşdıqdan sonra mümkün olacaq.
İddialı  TASİM
TAE layihəsindən fərqli olaraq, TASİM yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyan, son vaxtların ən iddialı layihələrindən biridir. Bu layihə qlobal əhəmiyyətə malikdir və onun məqsədi Qərbi Avropadan Şərqi Asiyaya qədər Avrasiya ölkələrini əhatə edən transmilli fiberoptik xəttin çəkilməsidir.
TASİM - kontinental miqyas əldə edən və Azərbaycanın reallaşdırdığı ən mühüm qeyri-energetika layihələrindən biridir. Tam olaraq istismara veriləndən sonra, TASİM təkcə Avrasiya telekommunikasiya rabitəsini təmin etməyəcək, həm də bütün regionboyu geosiyasi bağlantı yaradacaq. Belə ki, layihə resursların digər tədarükçülərindən asılılığı olan ölkələri əsas alternativlə təmin etməyə imkan verəcək. O, həmçinin Azərbaycanı regional və qlobal telekommunikasiya habına çevirəcək. Bu da öz növbəsində, qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün bir sıra imkan və perspektivlər yaradacaq.
Layihə Frankfurtdan (Almaniya) Honkonqa (Çin) qədər əsas tranzit rabitə xəttinin yaradılmasını nəzərdə tutur. Şəbəkə Avropa və Asiya iri informasiya mübadiləsi mərkəzlərini birləşdirəcək. Tranzit xətti Çin, Qazaxıstan, Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyədən keçərək, Almaniyaya qədər uzanacaq. Ehtiyat Şimal tranzit xətti Rusiya, Ukrayna və Polşadan keçəcək.
TASİM   katibliyi layihənin populyarlaşması üçün bütün səylərini ortaya qoyur və yeni, maraqlı tərəflərin cəlb olunması üçün xüsusi diqqət  ayırır. Katiblik Avropa Birliyi, BMT, QİƏT, SPECA və digər təşkilatlarla əlaqələr  yaradıb. 2013-cü ilin sentyabr ayında BMT-nin Baş Assambleyası TASİM-in dəstəklənməsi üçün üçüncü qətnamə qəbul edib. Bununla da qurum Azərbaycanın Avrasiya Rabitə Alyansının  (EuraCA) yaradılması və magistralın tikintisi təşəbbüsünü dəstəkləmiş olub.
TASİM magistralının tikintisi üzrə işlərin 2016-cı ildə başlanması gözlənilir. İlk mərhələdə regionun aparıcı dövlətləri və operatorlar Şərq və Qərbi birləşdirəcək əsas  tranzit şəbəkə infrastrukturunu yaradacaqlar. Bu infrastruktur TASİM-ə kommersiya baxımından əlverişli və sürətlə artan beynəlxalq internet - tranzit bazarının tələbatlarına cavab verən layihə olmasına imkan  yaradacaq.
İkinci   mərhələdə TASİM qurulan tranzit infrastrukturundan istifadə edərək, Mərkəzi Asiya olmaqla, açıq dənizə çıxışı olmayan Avrasiya ölkələrini münasib qiymətli bağlantı ilə təmin edəcək. Bununla yanaşı, milli telekom infrastrukturunun inkişafı planlarına uyğun olaraq yeni fiberoptik xətlər yaradılacaq, mövcud xətlər isə texnoloji baxımdan təkmilləşdirilərək, TASİM şəbəkəsinə birləşdiriləcək. Layihənin ikinci mərhələsi  BMT-nin mandatına uyğun olaraq həyata keçiriləcək.
Hal-hazırda TASİM layihəsinə Rusiya ("Rostelecom" operator), Qazaxıstan ("Kaztranscom"), Türkiyə ("Turktelekom") və Çin ("Chinatelecom") cəlb edilib. Azərbaycan layihədə Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Beynəlxalq Əlaqələr və Hesablaşma Mərkəzi ilə təmsil edilib. Layihəyə dair 2013-cü ilin dekabr ayında Bakıda imzalanan Anlaşma Memorandumu onun tezliklə reallaşmasına təkan verəcək.
Bu yaxınlarda konsorsium üzvləri layihənin reallaşması üzrə prinsipial razılaşma aspektlərinin müzakirəsi üçün Bakıya toplaşmışdılar. Konsorsiumun əsas vəzifələrindən biri layihənin gerçəkləşməsi üzrə razılaşmaya  nail olmaqdır. Bu isə onun biznes modelinin müəyyənləşdirilməsini, trafikin idarə edilməsini, sərmayə və gəlirlərin bölünməsini nəzərdə tutub. Sənəd strukturuna görə mürəkkəbdir və tərəflər hələ bəzi detallar üzərində işləməlidirlər. Ehtimal edildiyi kimi, o, həmçinin Xəzər seqmentinin də (Azərbaycanla Qazaxıstan arasında) çəkilmə məsələsini genişləndirəcək ki, bu da Xəzərin statusu ilə bağlı qərarın olmaması səbəbindən problemlidir. XİN və Qazaxıstan Rabitə Nazirliyi hesab edir ki, dəniz sərhədini xətərsiz  keçməyə imkan verən hüquqi ehtiyatlar var. Magistralın Çin və Rusiya hissəsinin infrastrukturu isə tamamilə istismara hazırdır. Eyni zamanda, Rusiyanın "Rostelekom" operatoru bu layihəyə zəruri yardım göstərməyə hazır olduğunu ifadə edib və digər ölkələrin maraqları olacağı təqdirdə, onun sərhədlərinin genişlənməsini mümkün hesab edib. TASİM iştirakçılarının sayının genişlənməsi ilə bağlı əks-mövqeni TAE layihənin reallaşmasında kədərli təcrübə toplayan  Qazaxıstanın - "KazTransCom" operatoru tutur. Belə ki, TAE layihəsinə 19 ölkə cəlb edilmişdi və hər biri öz operatoru qismində trafikin tranzitinə görə maksimal yüksək qiymət qoymağa çalışırdı. Ona görə də Qazaxıstan tərəfi hazırda layihədə TASİM-in təmsil olunan "ata-təsisçiləri"nin saxlanılmasını müdafiə edən mövqeni qorumaq niyyətindədir. Məhz onlar resurslara malik olmalı və tarifləri müəyyən etməlidirlər. Qalan ölkələr isə layihəyə müşahidəçi və bazar iştirakçısı qismində qatıla bilər.
Bir sözlə, TASİM layihəsinin reallaşması regionda açıq informasiya cəmiyyətinin yaradılmasına, internet-bağlantıların sürətinin artmasına və internet-xidmətlərin inkişafına kömək edəcək. Bu da öz növbəsində, rəqabətin artmasına, tərəqqiyə və region ölkələri iqtisadiyyatının diversifikasiyasına gətirib çıxaracaq.

A PROJECT OF GLOBAL SIGNIFICANCE
In recent years, the capacity of the fibre-optic connection between Europe and Asia hasalmost doubled. The annual growth rate of about 50 per cent actually demonstrates the demand for the volume of Eurasian traffic, which exceeded 5 Tbit/sin 2013.
Back-up TAE
The ground cross-border fibre-optic infrastructure (GCBFOI) is the most obvious option to combat clear inequality between the markets in the region. The existing international GCBFOI of the region consists mainly of bilateral connections. The only multinational chain in the region - Trans-Asia-Europe (TAE) with a length of 27,000 km connecting Frankfurt am Main (Germany) and Shanghai (China) - functions more as a network of national highways rather than a single special network.
TAE is not expected to expand due to participating countries'low interest in it. The project stays afloat only thanks to the efforts of the Azerbaijani side that thinks in what ways it can be developed. Until recently, many project participants actually wanted to completely abandon TAE, which would have inevitably led to its collapse.
The construction of the Azerbaijani segment began in 1999, and at the end of 2012, all existing telecommunication nodes of public communications operators in Azerbaijan were connected to TAE. In January 2013, a protocol was signed officially confirming Azerbaijan's presidency of the project in 2013-2015.
Today Azerbaijan is considering TAE as the basis for a joint project to build a Trans-Eurasian Information Super Highway (TASIM). It is not yet possible to say whether these two projects are coupled to each other or not, since any decision on the matter is still pending.
At the same time, the TAE highway will be used as a backup line to ensure the sustainability of the AzNETsegment. In this context, the question of the back-up use of TAE will become topical after the launch of an action plan for the development of broadband Internet in Azerbaijan, covering 2014-2016, the ultimate goal of which is to provide the entire country, including remote rural areas, with high-speed Internet in the range of 10-100 Mbit/s.
Ambitious TASIM
Unlike TAE, TASIM is one of the most ambitious projects of the recent period that enters a new phase in its development. It has global significance and its purpose is to lay a transnational fibre-optichighway covering Eurasian countries from Western Europe to East Asia.
TASIM is one of the most important non-energy projects implemented by Azerbaijan, which acquires a continental scale. After its final commissioning, TASIM will not only provide Trans-Eurasiantelecommunications, but also change the geopolitics of interconnectedness across the region as it will provide a key alternative to countries that depend on other resource suppliers. It will also turn Azerbaijan into a regional and global telecommunications hub, which in turn will create a number of other possibilities and prospects for the development of the non-oil sector.
The project envisages the creation of the main transit link from Frankfurt (Germany) to Hong Kong (China). The network will bring together the major centres of information exchange in Europe and Asia. The transit line will run through China, Kazakhstan, Azerbaijan, Georgia and Turkey to Germany. The back-up northern transit link will pass through the territory of Russia, Ukraine and Poland.
The TASIM Secretariat makes every effort to promote the project and focuses on attracting new stakeholders. The secretariat has established ties with the European Union, the UN, BSEC, SPECA and other organizations. In September 2013, the UN General Assembly adopted a third resolution in support of TASIM, thus supporting Azerbaijan's initiative to create the Eurasian Alliance (Eurasian Connectivity Alliance - EuraCA) and the construction of the highway.
Work to lay TASIM is expected to start in 2016. At the first stage the leading countries of the region and operators will create a major transit network infrastructure, connecting East and West. This infrastructure will allow TASIM to comply with the commercially attractive and rapidly growing international market for Internet transit. At the second stage it is plannedto use the created transit infrastructure and provide Eurasian countries that have no direct access to the Internet with Internet connection at affordable rates. According to the plan for the development of the national telecommunications infrastructure, new fibre-optic lines will be builtwhile the existing ones will be upgraded and connected to the TASIMnetwork. The second phase of the project will be carried out in accordance with a UN mandate.
Currently, the TASIM project involvesRussia (operator Rostelecom), Kazakhstan (KazTransCom), Turkey (TurkTelecom) and China (China Telecom). Azerbaijan is represented in the project by the Centre for International Relations and Calculations of the Ministry of Communications and High Technology. The Memorandum of Understanding on the project, which will give impetus to its early implementation, was signed in December 2013 in Baku.
Recently, members of the consortium met in Baku again to discuss aspects of afundamental agreement on the implementation of the project. One of the main objectives of the consortium is to reach an agreement on the project, which aims to define its business model, traffic management and distribution of investment and income. By its structure, the document is quite complex, and the parties have yet to study some details. As expected, it will also resolve the issue of laying the Caspian segment (between Azerbaijan and Kazakhstan), which is problematic due to the lack of a decision on the status of the Caspian Sea. The Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of Communications of Kazakhstan say that there are legal provisions that make it possible to pass the maritime borderpainlessly.
The infrastructure of the Chinese and Russian part of the highway is fully operational. At the same time, the Russian operator Rostelecom expressed willingness to provide the necessary support for the project and describedthe expansion of its borders if other countries are interested as acceptable.
Kazakhstan's KazTransCom takes an opposite stance on the expansion of the number of TASIM participants as it has the sad experience of the TAE project. TAE involved 19 countries, and each represented by its operator tried to set the highest possible price for transit traffic. Therefore, Kazakhstan intends to defend its point of view so that the operators now represented in the project remain "founding fathers" of TASIM. They must own resources and determine the rates. The remaining countries may join the project as observers and market participants.
In short, the implementation of the TASIM project will help create an open information societyin the region, increase the speed of Internet connections and develop Internet services, which, in turn, will lead to increased competition, development and diversification of regional economies.