QLOBAL ƏHƏMİYYƏTLİ LAYİHƏ
Son illər Avropa ilə Asiya arasında fiberoptik əlaqələrin gücü ümumilikdə, təxminən, yarıbayarı artıb. Artımın hardasa illik 50%  tempi faktiki olaraq Avrasiya trafikinə olan tələbatı nümayiş etdirir. 2013-cü ildə bu göstərici 5 Tbit/s olub.
Ehtiyatda qalan TAE
Yerüstü transsərhəd fiberoptik infrastruktur (YTFOİ) region bazarları arasında aydın bərabərsizliklə mübarizədə daha aktual variantdır. Regionun mövcud beynəlxalq YTFOİ-si, əsasən, ikitərəfli qovşaqlardan ibarətdir. Regionda yeganə çoxmilli şəbəkə - Frankfurt-na Mayne (Almaniya) və Şanxay (Çin) şəhərini birləşdirən, 27 min kilometr uzunluğunda çəkilən "Trans-Asiya-Avropa" (TAE) fiberoptik kabel xətti vahid məxsusi şəbəkə deyil, daha çox milli magistralların şəbəkəsi kimi fəaliyyət göstərir.
TAE-nin genişlənməsi iştirakçı ölkələrin maraqlarının azalması fonunda gözlənilirdi. Layihə ancaq onun hansı istiqamətlərinin inkişaf etməsi haqqında düşünən Azərbaycan tərəfinin səyləri sayəsində fəaliyyət göstərir. Son vaxtlara qədər layihənin bir çox iştirakçıları faktiki olaraq TAE layihəsindən imtina etmək istəyirdilər. Bu da, heç şübhəsiz, onun iflasına gətirib çıxara bilərdi. Layihənin Azərbaycan seqmentinin tikintisi 1999-cu ilin sonunda başlayıb. 2012-ci ilin sonunda isə Azərbaycanın bütün dövlət  rabitə operatorlarının mövcud telekommunikasiya qovşaqları TAE layihəsinə qoşulub. 2013-cü ilin yanvar ayında isə Trans-Asiya-Avropa (TAE) fiberoptik kabel magistralı layihəsində sədrliyin 2013-2015-ci illər üçün Azərbaycana keçməsini rəsmən təsdiqləyən protokol imzalanıb.
Bu gün Azərbaycan TAE layihəsini "Trans-Avrasiya Super-İnformasiya Magistralı" (TASİM) layihəsinin tikintisinin birgə reallaşması üçün özül qismində nəzərdən keçirir. Bu iki layihənin bir-biri ilə qovuşub-qovuşmayacağı hələlik mümkün kimi görünmür. Çünki bununla bağlı heç bir qərar qəbul edilməyib. Eyni zamanda, TAE magistralı AzNET seqmentinin dayanıqlılığının təmin edilməsi üçün rezerv xətt qismində tətbiq ediləcək. Bununla əlaqədar olaraq TAE layihəsinin rezerv şəkildə istifadə edilməsi aktuallaşacaq. Bu isə milli genişzolaqlı internetin 2014-2016-cı illərdə inkişafı üzrə Dövlət Proqramında, qeyd edilən illər üzrə 10-100 Mbit/s sürətlə uzaq regionlar da daxil olmaqla, ölkənin bütün ərazisinin təmin edilməsi reallaşdıqdan sonra mümkün olacaq.
İddialı  TASİM
TAE layihəsindən fərqli olaraq, TASİM yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyan, son vaxtların ən iddialı layihələrindən biridir. Bu layihə qlobal əhəmiyyətə malikdir və onun məqsədi Qərbi Avropadan Şərqi Asiyaya qədər Avrasiya ölkələrini əhatə edən transmilli fiberoptik xəttin çəkilməsidir.
TASİM - kontinental miqyas əldə edən və Azərbaycanın reallaşdırdığı ən mühüm qeyri-energetika layihələrindən biridir. Tam olaraq istismara veriləndən sonra, TASİM təkcə Avrasiya telekommunikasiya rabitəsini təmin etməyəcək, həm də bütün regionboyu geosiyasi bağlantı yaradacaq. Belə ki, layihə resursların digər tədarükçülərindən asılılığı olan ölkələri əsas alternativlə təmin etməyə imkan verəcək. O, həmçinin Azərbaycanı regional və qlobal telekommunikasiya habına çevirəcək. Bu da öz növbəsində, qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün bir sıra imkan və perspektivlər yaradacaq.
Layihə Frankfurtdan (Almaniya) Honkonqa (Çin) qədər əsas tranzit rabitə xəttinin yaradılmasını nəzərdə tutur. Şəbəkə Avropa və Asiya iri informasiya mübadiləsi mərkəzlərini birləşdirəcək. Tranzit xətti Çin, Qazaxıstan, Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyədən keçərək, Almaniyaya qədər uzanacaq. Ehtiyat Şimal tranzit xətti Rusiya, Ukrayna və Polşadan keçəcək.
TASİM   katibliyi layihənin populyarlaşması üçün bütün səylərini ortaya qoyur və yeni, maraqlı tərəflərin cəlb olunması üçün xüsusi diqqət  ayırır. Katiblik Avropa Birliyi, BMT, QİƏT, SPECA və digər təşkilatlarla əlaqələr  yaradıb. 2013-cü ilin sentyabr ayında BMT-nin Baş Assambleyası TASİM-in dəstəklənməsi üçün üçüncü qətnamə qəbul edib. Bununla da qurum Azərbaycanın Avrasiya Rabitə Alyansının  (EuraCA) yaradılması və magistralın tikintisi təşəbbüsünü dəstəkləmiş olub.
TASİM magistralının tikintisi üzrə işlərin 2016-cı ildə başlanması gözlənilir. İlk mərhələdə regionun aparıcı dövlətləri və operatorlar Şərq və Qərbi birləşdirəcək əsas  tranzit şəbəkə infrastrukturunu yaradacaqlar. Bu infrastruktur TASİM-ə kommersiya baxımından əlverişli və sürətlə artan beynəlxalq internet - tranzit bazarının tələbatlarına cavab verən layihə olmasına imkan  yaradacaq.
İkinci   mərhələdə TASİM qurulan tranzit infrastrukturundan istifadə edərək, Mərkəzi Asiya olmaqla, açıq dənizə çıxışı olmayan Avrasiya ölkələrini münasib qiymətli bağlantı ilə təmin edəcək. Bununla yanaşı, milli telekom infrastrukturunun inkişafı planlarına uyğun olaraq yeni fiberoptik xətlər yaradılacaq, mövcud xətlər isə texnoloji baxımdan təkmilləşdirilərək, TASİM şəbəkəsinə birləşdiriləcək. Layihənin ikinci mərhələsi  BMT-nin mandatına uyğun olaraq həyata keçiriləcək.
Hal-hazırda TASİM layihəsinə Rusiya ("Rostelecom" operator), Qazaxıstan ("Kaztranscom"), Türkiyə ("Turktelekom") və Çin ("Chinatelecom") cəlb edilib. Azərbaycan layihədə Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Beynəlxalq Əlaqələr və Hesablaşma Mərkəzi ilə təmsil edilib. Layihəyə dair 2013-cü ilin dekabr ayında Bakıda imzalanan Anlaşma Memorandumu onun tezliklə reallaşmasına təkan verəcək.
Bu yaxınlarda konsorsium üzvləri layihənin reallaşması üzrə prinsipial razılaşma aspektlərinin müzakirəsi üçün Bakıya toplaşmışdılar. Konsorsiumun əsas vəzifələrindən biri layihənin gerçəkləşməsi üzrə razılaşmaya  nail olmaqdır. Bu isə onun biznes modelinin müəyyənləşdirilməsini, trafikin idarə edilməsini, sərmayə və gəlirlərin bölünməsini nəzərdə tutub. Sənəd strukturuna görə mürəkkəbdir və tərəflər hələ bəzi detallar üzərində işləməlidirlər. Ehtimal edildiyi kimi, o, həmçinin Xəzər seqmentinin də (Azərbaycanla Qazaxıstan arasında) çəkilmə məsələsini genişləndirəcək ki, bu da Xəzərin statusu ilə bağlı qərarın olmaması səbəbindən problemlidir. XİN və Qazaxıstan Rabitə Nazirliyi hesab edir ki, dəniz sərhədini xətərsiz  keçməyə imkan verən hüquqi ehtiyatlar var. Magistralın Çin və Rusiya hissəsinin infrastrukturu isə tamamilə istismara hazırdır. Eyni zamanda, Rusiyanın "Rostelekom" operatoru bu layihəyə zəruri yardım göstərməyə hazır olduğunu ifadə edib və digər ölkələrin maraqları olacağı təqdirdə, onun sərhədlərinin genişlənməsini mümkün hesab edib. TASİM iştirakçılarının sayının genişlənməsi ilə bağlı əks-mövqeni TAE layihənin reallaşmasında kədərli təcrübə toplayan  Qazaxıstanın - "KazTransCom" operatoru tutur. Belə ki, TAE layihəsinə 19 ölkə cəlb edilmişdi və hər biri öz operatoru qismində trafikin tranzitinə görə maksimal yüksək qiymət qoymağa çalışırdı. Ona görə də Qazaxıstan tərəfi hazırda layihədə TASİM-in təmsil olunan "ata-təsisçiləri"nin saxlanılmasını müdafiə edən mövqeni qorumaq niyyətindədir. Məhz onlar resurslara malik olmalı və tarifləri müəyyən etməlidirlər. Qalan ölkələr isə layihəyə müşahidəçi və bazar iştirakçısı qismində qatıla bilər.
Bir sözlə, TASİM layihəsinin reallaşması regionda açıq informasiya cəmiyyətinin yaradılmasına, internet-bağlantıların sürətinin artmasına və internet-xidmətlərin inkişafına kömək edəcək. Bu da öz növbəsində, rəqabətin artmasına, tərəqqiyə və region ölkələri iqtisadiyyatının diversifikasiyasına gətirib çıxaracaq.

ПРОЕКТ ГЛОБАЛЬНОГО ЗНАЧЕНИЯ
За последние годы мощности волоконно-оптической связи между Европой и Азией выросли в совокупности почти наполовину. Ежегодный темп роста примерно на 50% фактически демонстрирует спрос на объем евроазиатского трафика, который в 2013 году превысил 5 Тбит/с.
Резервный TAE
Наземная трансграничная волоконно-оптическая инфраструктура (НТВОИ) является наиболее очевидным вариантом борьбы с явным неравенством между рынками региона. Существующая международная НТВОИ региона в основном состоит из двусторонних соединений. Единственная многонациональная сеть в регионе - Транс-Азия - Европа (TAE) протяженностью 27 тыс. км, соединяющая Франкфурт-на-Майне (Германия) с Шанхаем (Китай), - функционирует скорее как сеть национальных магистралей, а не как единая специализированная сеть.
Расширения ТАЕ не предвидится на фоне снижения интереса к нему стран-участниц. Проект остается на плаву лишь благодаря усилиям азербайджанской стороны, которая думает, по каким направлениям можно будет его развить. До недавнего времени многие участники проекта фактически хотели вовсе отказаться от ТАЕ, что неминуемо могло привести к его краху.
Строительство азербайджанского сегмента началось в 1999 году, а в конце 2012 года все существующие телекоммуникационные узлы государственных операторов связи Азербайджана были подключены к ТАЕ. В январе 2013 года был подписан протокол, официально подтверждающий председательство Азербайджана в проекте на период 2013-2015 годов.
Сегодня Азербайджан рассматривает ТАЕ в качестве основы для совместной реализации проекта строительства Трансъевразийской суперинформационной магистрали (TASIM). Говорить о том, будут ли эти два проекта состыкованы друг с другом или нет, пока не представляется возможным, так как никакого решения по данному вопросу еще не принято.
При этом магистраль ТАЕ будет применяться в качестве резервной линии для обеспечения устойчивости сегмента AzNet. В этой связи вопрос резервного использования ТАЕ актуализируется после начала реализации плана действий по развитию широкополосного Интернета в Азербайджане, охватывающего 2014-2016 годы, конечной целью которого является обеспечение всей территории страны, включая отдаленные сельские населенные пункты, скоростным Интернетом в пределах 10-100 Мбит/с.
Амбициозный TASIM
В отличие от ТАЕ, TASIM является одним из самых амбициозных проектов последнего времени, который выходит на новую стадию своего развития. Он имеет глобальное значение, и его цель - прокладка транснациональной оптоволоконной магистрали, охватывающей евразийские страны от Западной Европы до Восточной Азии.
TASIM - один из важнейших неэнергетических проектов, реализуемых Азербайджаном, который обретает континентальный масштаб. После окончательной сдачи в эксплуатацию TASIM не только обеспечит трансъевразийскую телекоммуникационную связь, но и преобразует геополитику взаимосвязанности по всему региону, так как позволит обеспечить ключевую альтернативу странам, зависимым от других поставщиков ресурсов. Он также трансформирует Азербайджан в региональный и глобальный телекоммуникационный хаб, что в свою очередь создаст ряд других возможностей и перспектив для развития ненефтяного сектора.
Проект предусматривает создание основной транзитной линии связи от Франкфурта (Германия) до Гонконга (Китай). Сеть объединит крупнейшие центры обмена информации Европы и Азии. Транзитная линия протянется по территории Китая, Казахстана, Азербайджана, Грузии, Турции до Германии. Запасная  северная транзитная линия связи пройдет по территории России, Украины и Польши.
Секретариат TASIM прилагает все усилия по популяризации проекта и уделяет особое внимание привлечению новых заинтересованных сторон. Секретариатом установлены связи с Европейским союзом, ООН, ОЧЕС, SPECA и другими организациями. В сентябре 2013 года Генассамблея ООН приняла третью резолюцию по TASIM, поддержав, таким образом, инициативу Азербайджана по созданию Евразийского альянса (Eurasian Connectivity Al-liance - EuraCA) и строительство магистрали.
Начало работ по прокладке TASIM ожидается в 2016 году. На первом этапе ведущие страны региона и операторы создадут основную транзитную сетевую инфраструктуру, соединяющую Запад и Восток. Эта инфраструктура позволит TASIM соответствовать требованиям коммерчески привлекательного и быстрорастущего международного рынка интернет-транзита. На втором этапе предполагается, используя созданную транзитную инфраструктуру, обеспечить не имеющие прямого выхода в Интернет евразийские страны интернет-соединением по приемлемым расценкам. Согласно плану развития национальной телекоммуникационной инфраструктуры, будут построены новые волоконно-оптические линии, существующие же модернизируют и присоединят к сети TASIM. Второй этап проекта будет осуществляться согласно мандату ООН.
В настоящее время в проект TASIM вовлечены Россия (оператор "Ростелеком"), Казахстан (Kaz-TransCom), Турция (Turk-Telecom), Китай (China Telecom). Азербайджан в проекте представлен Центром международных связей и расчетов Министерства связи и высоких технологий страны. Меморандум о взаимопонимании по проекту, который придаст импульс его скорейшей реализации, был подписан  в декабре 2013 года в Баку.
Недавно члены консорциума снова собрались в Баку для обсуждения аспектов принципиального соглашения по реализации проекта. Одной из главных задач консорциума является достижение соглашения по реализации проекта, которое призвано определить ее бизнес-модель, управление трафиком, распределение инвестиций и доходов. Документ по своей структуре является достаточно сложным, и сторонам еще предстоит проработка некоторых деталей. Как предполагается, он также разрешит вопрос прокладки каспийского сегмента (между Азербайджаном и Казахстаном), что проблематично ввиду отсутствия решения по статусу Каспия. МИД и Министерство транспорта и коммуникаций Казахстана считают, что имеются юридические резервы, которые позволят безболезненно пройти морскую границу.
Инфраструктура же китайского и российского отрезков  магистрали полностью готова к эксплуатации. При этом российский оператор "Ростелеком" выразил готовность оказать необходимую поддержку данному проекту и счел допустимым расширение его границ в случае заинтересованности других стран.
Противоположную позицию по поводу расширения числа участников TASIM занимает казахстанский KazTransCom, имея за плечами печальный опыт реализации проекта ТАЕ. Так, в ТАЕ были привлечены 19 стран, и каждая в лице своего оператора постаралась назначить максимально высокую цену за транзит трафика. Поэтому казахстанская сторона намерена отстаивать свою точку зрения относительно того, чтобы ныне представленные в проекте операторы оставались "отцами-основателями" TASIM. Именно они должны владеть ресурсами и определять тарифы. Остальные же страны могут присоединиться к проекту в качестве наблюдателей и участников рынка.
Словом, реализация проекта TASIM поможет созданию в регионе открытого информационного общества, увеличению скорости интернет-соединений и развитию интернет-услуг, что, в свою очередь, приведет к росту конкуренции, развитию и диверсификации экономик стран региона.