İkiqütblü dünya getdikcə daha real şəkil alır
BRHÇC-nin (Braziliya, Rusiya, Hindistan, Çin, Cənubi Afrika) VI sammiti son dövrlərin ən maraqlı beynəlxalq siyasi forumlarından biri oldu. Ona yalnız dünyanın inkişaf etməkdə olan nəhəng dövlətlərinin öz aralarında birlik yaratmaları istiqamətində atılmış növbəti addım kimi baxılmamalıdır. BRHÇC-in ən nüfuzlu üzvlərindən olan Rusiya ilə Qərb arasında geosiyasi qarşıdurmanın dərinləşdiyi bir şəraitdə, şübhəsiz ki, bu hadisənin təhlilinə ehtiyac var.
Rusiya Latın Amerikasına qayıdır
BRHÇC-in Braziliyada keçirilən sammiti ərəfəsində Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Latın Amerikası ölkələrinə turneyə yollandı. Bu, Kremlin Qərbə qlobal səviyyədə müqavimət göstərmək niyyətinin göstəricisi idi. Bununla yanaşı, Putinin Çindən sonra Latın Amerikasına səfəri Qərbə ikinci mesaj idi: ABŞ və Aİ Moskvanı Krımın işğalına və ümumilikdə, Ukrayna hadisələrindəki roluna görə təcrid duruma salmağa çalışsa da, o, bu "məngənə"dən çıxır.
Rusiya ilk olaraq Kubanın paytaxtı Havanaya baş çəkdi. Bu, sovet illərində SSRİ-nin Qərb yarımkürəsindəki əsas dayağı olmuş Kubadır. Putinin Kuba prezidenti Raul Kastro ilə danışıqları Moskvanın Azadlıq adasındakı siyasi və iqtisadi mövcudluğunu geri qaytarmaq niyyətini göstərdi. Havana isə bu işdə Moskvaya əlindən gələn köməkliyi göstərməyə hazırdır. Rusiya, hətta Kubaya ona olan 32 milyard dollarlıq borcunun 90%-ni bağışladı. Qeyd edək ki, bu borcun böyük bir hissəsi hələ Sovet İttifaqı dönəmindən qalıb. İndi yerdə qalan borc 10 il ərzində hər yarım ildən bir hissələrlə ödənilməlidir. Amma bu vəsait də Kuba ərazisindəki investisiya layihələrinin maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcək.
Səfərin daha bir vacib nəticəsi Rusiyanın Karib dənizindəki neft yataqlarında kəşfiyyat aparmasına imkan verən razılaşmadır. Kuba üçün bu, faktiki olaraq birgə dəniz neft sənayesinin yaradılması deməkdir. Rusiya isə bilavasitə ABŞ-ın həyati maraqlarının olduğu zonaya güclü enerji oyunçusu qismində daxil olmaq imkanı qazandığından razı qala bilər. Putinin Kubaya "qeyri-qanuni blokadanın aradan qaldırılması"nda yardım göstərməyə hazır olduqlarını söyləməsi  ABŞ-a ünvanlanmış mesaj sayıla bilər. Burada söhbət ABŞ tərəfindən Havana ilə ticarətin aparılmasına qoyulmuş qadağadan gedir.
Rusiyanın Latın Amerikasındakı mövcudluğunu bərpa etməyə çalışdığını Putinin Nikaraquaya səfəri də təsdiqləyib. Bu ölkənin sandinist rəhbərliyi "soyuq müharibə" dövründə Sovet İttifaqının müttəfiqi idi.  SSRİ-nin dağılması ilə sandinistlər hakimiyyəti itirsələr də, 2007-ci ildə liderləri Daniel Orteqa ilə yenidən hakimiyyətə gəliblər və hazırda Mərkəzi Amerikanın ən qatı anti-Amerika əhvalına malik ölkəsinə rəhbərlik edirlər. Səfər zamanı Putin Nikaraqua ilə əməkdaşlığı tam miqyasda bərpa etməyə hazır olduğunu bəyan edib. Üstəlik, son illər bunun üçün əlverişli şərait də yaranıb - Orteqa hökuməti Kremlin bütün səs-küylü xarici siyasi aksiyalarını dəstəkləyir; məsələn, 2008-ci ildə baş vermiş Rusiya-Gürcüstan müharibəsindən sonra, Moskvanın ardınca Nikaraqua da Gürcüstanın Abxaziya və Cənubi Osetiya muxtariyyətlərini müstəqil dövlət kimi tanıyıb. İndi isə o, Krımın işğalını dəstəkləyir. Putini qəbul edən Orteqa hökumətinin bundan sonra da "istər dünyada, istər ayrı-ayrı regionlarda və sizin regionunuzda Rusiyanın sülhə dəstək təşəbbüslərində iştirak edəcəyini" bildirib.
Rusiya prezidentinin Argentina səfəri Buenos-Ayres üçün son dərəcə əhəmiyyətli məqamda baş tutub. Hazırda Argentinada iqtisadi böhran yaşanır. Ölkə başçısı Kristina Fernandes de Kirşner hələ 2001-ci ildəki defoltdan sonra yaranmış və hələ də ödənilməmiş borclarla bağlı Nyu-Yorkun xedj-fondları ilə çətin danışıqlar aparır. Amerikalılar Buenos-Ayresdən iyulun sonunadək, təxminən, 1,5 milyard dolların ödənilməsini tələb edir, Argentina hökuməti isə bunu Vaşinqtonun onları əsarət altına almaq cəhdi kimi qiymətləndirir. Kirşner, hətta ölkəsinin "Amerikanın maliyyə quzğunlarının hücumuna məruz qaldığını" bəyan edib. Bütün bunlar ABŞ-Argentina münasibəitlərində ciddi soyuqluq yaradıb və bu məqamda Buenos-Ayres üçün Rusiya və onun prezidentinin timsalında müttəfiq son dərəcə yerinə düşür.
Argentina-Rusiya əməkdaşlığında, güman ki, enerji sahəsində ciddi irəliləyiş əldə olunacaq. Putinin Buenos-Ayresə səfəri zamanı tərəflər arasında "Rosatom" tərəfindən Argentinada 2 atom reaktorunun inşasına dair razılaşma imzalanıb. Onların Argentina tərəfi üçün güzəştli şərtlərlə tikilməsi nəzərdə tutulur.
Putinin Braziliyaya səfərinə gəlincə, bu səfər zamanı tərəflər arasında enerji sahəsində vacib razılaşmalar imzalanıb. "Rosatom" ilə Braziliyanın "Camargo Correa" şirkəti arasında imzalanmış qarşılıqlı anlaşma Memorandumu Braziliyada atom-elektrik stansiyasının və istifadə olunmuş yanacağın saxlanılması üçün anbarın tikintisini nəzərdə tutur.
Bundan başqa, tərəflər iqtisadi-ticari əməkdaşlığa, innovasiya texnologiyaları, kənd təsərrüfatı, elm və texnika sahələrində layihələrin reallaşdırılmasına dair fəaliyyət planı imzalayıblar. Bütün bunlarla yanaşı, Rusiya-Braziliya əməkdaşlığı üçün əsas meydan, əlbəttə ki, sammitinin ilk gününü Braziliyanın Fortaleza şəhərində, ikinci gününü isə Braziliya paytaxtında keçirən BRHÇC-dir.
Qərbin hökmranlığına qarşı  "beşlik"
Əvvəllər elə düşünmək olardı ki, bu formatın xüsusi bir perspektivi yoxdur. BRHÇ abbreviaturası Braziliya, Rusiya, Hindistan və Çini yalnız investisiya məqsədləri ilə birləşdirirdi. Lakin ilk sammitini 2009-cu ildə keçirmiş nəhəng inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında iqtisadi inteqrasiya ideyası hələ də aktualdır. Bundan başqa, 2011-ci ildə Cənubi Afrikanın da "dördlük"ə qoşulması bu qədər fərqli ölkələrin öz aralarında təmas nöqtəsi tapdıqlarını göstərib. Bu, ilk növbədə, onların dünya arenasında Qərbin, xüsusilə ABŞ-ın liderliyinə müqavimət göstərməklə bağlı strateji maraqlarının üst-üstə düşməsi ilə bağlıdır. Maraqlıdır ki, "beşlik" ölkələri arasındakı ziddiyyətlər belə, bu işdə onlara mane olmur (ən azı hələlik). Məsələn, Hindistanla Çin bir sıra lokal, regional problemlərlə bağlı, az qala, rəqibdirlər. Üstəlik, onlar bir-birlərinə qarşı ərazi iddiaları belə irəli sürürlər. Amma bu, qlobal miqyaslı ümumi çağırışlar qarşısında bu iki ölkənin əməkdaşlığına mane olmur. Görünür, BRHÇC bu cür əməkdaşlıq üçün ən cəlbedici meydançadır: bu ölkələr Qərbin onları dünya iqtisadiyyatınından sıxışdırıb-çıxarmasına imkan verməməyə və inkişaf etməkdə olan dünyanın maraqlarına cavab verən qlobal qaydaların bərqərar olmasına çalışırlar.
BRHÇC-nin VI sammitində qurumun Yeni İnkişaf Bankının yaradılması və BRHÇC ölkələrinin valyuta ehtiyatları pulunun yaradılması haqda razılaşmanın imzalanması bununla bağlıdır. BRHÇC Bankı dünyanın ən nəhəng maliyyə institutlarından birinə çevrilə bilər. Onun elan olunmuş kapitalı 100 milyard dollar təşkil edəcək. Valyuta ehtiyatları daxılı çərçivəsində həyata keçiriləcək əməliyyatların miqyası 100 milyard dollara çata bilər.
Bununla əlaqədar olaraq, Putinin daha bir anti-Amerika gedişi diqqəti cəlb edir. Onun fikrincə, BRHÇC ölkələri "ABŞ və onun müttəfiqlərinin bu və ya digər xarici siyasi qərarları ilə razılaşmayan ölkələrin "sıxışdırılması"na imkan verməyən tədbirlər sistemi düşünməlidir". Şübhəsiz, Rusiya liderinin bu bəyanatı ABŞ və Avropa İttifaqının Moskvaya qarşı Ukrayna hadisələri ilə əlaqədar tətbiq etdikləri sanksiyalara cavabıdır.
Beləliklə, BRHÇC hələlik ehtimal edilən ikiqütblü dünyanın dayaqlarından birinə çevrilmə istiqamətində addım atıb. "Beşlik" bütün inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün cazibə mərkəzinə çevrilməyə çalışır. Yaxın gələcəkdə öz regionlarında ciddi rola malik olan digər dövlətlərin də bu birliyə qoşulacaqlarını gözləmək olar. Söhbət Argentinadan, İndoneziyadan, İrandan, hətta avro-Atlantik inteqrasiyanın tamhüquqlu üzvünə çevrilmək şansları ildən-ilə azalan Türkiyədən gedir.
BRHÇC hələlik beynəlxalq təşkilat deyil. Amma Braziliyada keçirilən sammitdə vacib tərpəniş baş verib - "beşlik" niyyətlərini bəyan etməkdən konkret əmələ keçib. Şübhəsiz, bu proses birliyin 2015-ci ildə Ufada keçirilməsi nəzərdə tutulan növbəti sammitində də davam etdiriləcək. Qarşıdakı dövrdə Rusiya Putinin BRHÇC-in Enerji Assosiasiyasının yaradılması təşəbbüsünə "yol aça" bilər. Söhbət İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı yanında fəaliyyət göstərən qurumun analoqundan gedir. Həmin qurum Avropanın bir çox ölkələrini, o cümlədən Yaponiya və ABŞ-ı özündə birləşdirir və yeri gəlmişkən, Çin və Rusiya oraya buraxılmır.
Şübhəsiz, Moskva Ufa sammitindən özünün postsovet məkanında inteqrasiyanı nəzərdə tutan layihəsinin - Avrasiya İqtisadi İttifaqının "təqdimatı" üçün də yararlanmağa çalışacaq.
Bütün bunlarla yanaşı, Rusiyanın artan geosiyasi iddiaları fonunda ortaya bir sual çıxır: görəsən, Qərbə qarşı "əks-ağırlıq" mövqeyindən çıxış etmək, artıq bir çox analitiklərin "soyuq müharibə"nin ikinci mərhələsi hesab etdikləri müasir çağırışlara cavab vermək istəyən Kremlin siyasi və iqtisadi elitasında bunun üçün lazımi güc və bacarıq varmı?

The 6th summit of the BRICS (Brazil, Russia, India, China and South Africa) has become one of the most notable international policy forums lately. It should not be viewed just as a step towards the formation of an interstate association of major developing countries. There is no doubt that this event should also be analyzed in the context of growing geopolitical confrontation between the West and Russia - one of the most influential powers forming the BRICS.
Russia returns to Latin America
En route to the BRICS summit held in Brazil, Russian President Vladimir Putin made a tour of Latin America, a move indicating the Kremlin's readiness to oppose the West at a global level. At the same time, the tour was a second, after Putin's recent visit to China, demonstration to the West of a breech in international isolation to which the USA and the EU are trying to doom Russia in response to its recent annexation of Crimea and Moscow's role in Ukrainian events in general. The Russian leader made his first stopover in Havana, the capital of Cuba which was the main stronghold of the USSR in the Western Hemisphere in Soviet times. The results of President Putin's talks with Cuban President Raul Castro has shown that Moscow intends to regain its political and economic presence on the Island of Freedom and Havana itself is fully prepared to assist in this process. Russia even forgave Cuba 90 per cent of its 32bn dollar debt with the bulk of it owed by the island nation to Moscow since Soviet times. The remainder of Cuba's debt will be repaid over 10 years in 20 equal semi-annual installments. Moreover, that money will be used to fund investment projects in Cuba itself.
Another important result of the visit is agreements that open up prospects for Russia to explore oil fields in the Caribbean Sea. For Cuba, this actually means creating its own offshore oil industry. As for Russia, it can be pleased with itself entering as a strong energy player directly into a zone of vital interests of the USA. Putin's statement that Russia is ready to help Cuba to overcome the "illegitimate blockade", that it the US embargo on trade with Havana, should be regarded as a riposte to Washington.
Putin's visit to Nicaragua has confirmed Russia's ambition to restore its presence in Latin America. The Sandinista leadership of that country was an ally to the USSR during the Cold War period. As the Soviet Union collapsed, the Sandinistas lost power but, since 2007, they have been running one of the most anti-US-minded countries in Central America under the leadership of Daniel Ortega. Putin sent a clear signal that Russia is ready to resuscitate fully-fledged cooperation with Nicaragua, all the more so due to fertile ground formed in the past few years: the Ortega government has supported all high-profile foreign policy actions by the Kremlin. Thus for instance, after the Russian-Georgian war in 2008, they followed the Kremlin in recognizing the independence of Georgia's breakaway autonomies Abkhazia and South Ossetia. In pursuit of its pro-Russian policy, Nicaragua supported to the annexation of Crimea, too. When hosting Putin, Ortega made it clear that his government would further "take part in Russia's initiatives related to maintaining peace both throughout the world and in individual regions, in your region".
The Russian president's voyage to Argentina took place at a moment very significant for Buenos Aires. Financial crisis is hanging over Argentina. President of the country Cristina Fernandez de Kirchner is carrying on difficult negotiations with New York-based hedge funds over outstanding debts since the country's default in 2001. The USA demands that Buenos Aires should pay about 1.5bn dollars before the end of July but the Argentine authorities view this as the USA striving to enslave their country. Kirchner even said that Argentina has been attacked by "US financial vultures". All that tangibly spoiled relations between the USA and Argentina. The latter found itself an ally in Russia and its president and this could not have come at a better time.
In all likelihood, the energy sector is going to feature a breakthrough in Argentine-Russian cooperation. During Putin's visit to Buenos Aires, an agreement was signed envisaging the construction by the Rosatom company of two nuclear reactors in Argentina on soft terms for the Argentine side.
Putin's visit to Brazil was also marked by signing important agreements in the energy sector. Rosatom and Brazil's Camargo Correa signed a memorandum on mutual understanding envisaging the construction in Brazil of a nuclear power station and a spent fuel storage facility. In addition, an action plan was signed for trade and economic cooperation between Russia and Brazil, for projects in innovative technologies, agriculture, science and engineering. One can view BRICS as the main platform for Russian-Brazilian cooperation. The first day of its summit took place in the Brazilian city of Fortaleza and the second in the country's capital Brasilia.
Big Five as an alternative to western domination
Originally it seemed that this format had no clear perspective. The BRIC abbreviation joined Brazil, Russia, India and China only for investment purposes. Yet the idea of economic integration among the biggest developing countries which organized their first summit in 2009 did not fizzle out. Moreover, South Africa's accession to the foursome in 2011 which changed the abbreviation to BRICS showed that even such different countries had found common ground. That was due to coincidence of their strategic interests in the context of joint efforts to counter Western, above all US, leadership on the world scene. Interesting enough is the fact that even controversies between G5 member states have not become an obstacle on that path (at least so far). For example, India and China nearly competing on a number of local and regional problems and even raising territorial claims to each other are nonetheless capable of finding common solutions in the face of common challenges at a global scale. The format of the BRICS with its members seeking to prevent the West from ousting them to the sidelines of the world economy, is apparently becoming the most attractive platform for this kind of cooperation. Moreover, they seek to make up the core of a future global order meeting chiefly the interests of the developing world.
These goals motivated the sides to sign their agreements at the 6th BRICS summit to set up the New BRICS Development Bank and a currency reserves pool of BRICS member states. The BRICS bank is called to become one of the world's largest financial institutions. Its authorized capital will total 100bn dollars. The scale of transactions within the currency reserve pool may reach 100bn dollars. The BRICS' financial institutions are in essence opposed to the World Bank and the IMF. Putin made a noteworthy statement at the summit: "The international monetary system itself depends a lot on the US dollar, or, to be precise, on the monetary and financial policy of the US authorities. The BRICS countries want to change this."
One more step towards overcoming the Western domination on the international scene is that the BRICS countries confirmed the need for a comprehensive reform of the UN and in particular the Security Council. As is laid down in the Fortaleza Declaration, the reform must be carried out in order to make the global organization more representative and efficient. China and Russia as permanent members of the UN Security Council spoke for strengthening the role of Brazil, India and South Africa in UN activity.
In this context, one more riposte by Putin to the USA attracts attention. In his opinion, the BRICS countries should think together about a system of measures that "would help prevent the harassment of countries that do not agree with some foreign policy decision made by the US and their allies". It is obvious that this statement is the Russian leader's reaction to sanctions being applied by the USA and the European Union against Russia in response to its policy with respect to Ukraine.
Thus BRICS has made a bid for becoming one of the pillars of a would-be bipolar world. The G5 seeks to become a gravitation centre for all developing countries. One can expect other countries playing an important role in their regions to join this format in the near future; for instance, Argentina, Indonesia, Iran and even Turkey whose chances of becoming an equal member of Euro-Atlantic integration are melting away with every passing year. Alongside this, BRICS is still not an international organization. But the summit in Brazil made an important evolutionary shift: the Fivesome moved from declaring intentions to specific actions. This process is likely to be continued at the next BRICS summit scheduled to be held in Ufa in 2015. Russia will expectedly "push through" Putin's initiative to establish an energy association of the BRICS similar to that functioning under the Organization for Economic Coope-ration and Development (OECD) which unites many European states, Japan and the USA and to which, by the way, Russia and China are not admitted.
It is also beyond doubt that Moscow will try to use the forthcoming BRICS summit in Ufa for presentation of the integration project it is promoting in the post-Soviet space: the Eurasian Economic Union.
Meanwhile, considering Russia's growing geopolitical ambitions, a rather important question arises to which there is still no unambiguous answer. Will Russia's political and economic elite have enough strength and capabilities to fully live up to the Kremlin's declared goal to become one of the counterbalances to the West on the world scene and to meet the challenges of a new era which is taking shape before our eyes and in which many analysts can already see the contours of a second version of the "Cold War"?