Azərbaycanı yeniyetmələrin II Yay Olimpiya Oyunlarında 7 növ üzrə 19 idmançı təmsil edəcək
Braziliyada keçirilən futbol üzrə Dünya Çempionatından sonra avqustda bütün diqqət Çində baş tutacaq yeniyetmələrin II Yay Olimpiya Oyunlarına yönələcək. Avqustun 16-da start götürəcək mötəbər yarışa lisenziya verən bütün təsnifat turnirləri başa çatıb.
Nanjinqdəki Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, Gənclər və İdman Nazirliyinin idman şöbəsinin müdiri Mirkamil Rəhimovun "R+"a verdiyi məlumata görə ölkəmizi yarışda 7 növ üzrə 19 idmançı təmsil edəcək. Ən çox təmsilçimiz güləş növündə (sərbəst, yunan-Roma və qadın güləşində, ümumilikdə, 5 idmançı) olacaq. Nanjinqə yığmamızın heyətində 4 taekvondoçu, 3 boksçu, 3 atlet, 2 dzü-doçu, 1 akademik avarçəkən və 1 üzgüçü yollanacaq.
Müstəqil Azərbaycanın təmsil olunduğu böyüklərin Yay Olimpiya Oyunlarında hər zaman Vətənə medalla qayıdan güləşçilərimiz Çində də bizi sevindirmək imkanına malikdir. Məşqçilərin fikrincə, sərbəst güləşçilərimiz Teymur Məmmədovla İqbal Hacızadə potensialını göstərə bilsə, fəxri kürsüdə yer alacaq. Hər iki idmançı bir sıra turnirlərin qalibi olub və son 2 ayda Nanjinqə xüsusi proqram üzrə hazırlaşır. Xanım idmançımız Leyla Qurbanovaya da ümid böyükdür. Bu çəkidə Rusiya və Qazaxıstan idmançılarının favorit olması Qurbanovanın güclü rəqabətlə üzləşəcəyini göstərir. Etiraf etmək lazımdır ki, Leylanın qızıl medal şansları nisbətən azdır. Amma ümumilikdə, o karyerasının ən böyük turnirində medal qazanmaq gücündədir. Yunan-Roma güləşçilərinə gəlincə, Cabbar Nəcəfov və İslambek Dadov səviyyələrindən aşağı çıxış etməsələr, medal qazanacaqlar. Turnir ərəfəsində hər hansı bir problem çıxmasa, güləşçilərimizin hər biri Azərbaycana mükafatla qayıdacaq.
Çində avarçəkmədə yalnız bir təmsilçimiz olacaq. İkiqat Avropa çempionu Boris Yotov 1 nəfərlik qayıqda mübarizə aparacaq. Kifayət qədər təcrübəyə malik Yotov 2 təlim-məşq toplanışında iştirak edib. Dünya Çempionatında göstərdiyi yüksək nəticələr Olimpiya Oyunlarında ona qızıl medala iddialı idmançı kimi baxmağa imkan verir. Sürəti və çevikliyi ilə fərqlənən Yotovun akademik avarçəkmədə ölkəmizə ilk olimpiya medalını qazandıra bilər.
Dzü-do
Dzü-do idman növündə Azərbaycan iki idmançıyla təmsil olunacaq. Həm Natiq Qurbanlı, həm də Leyla Əliyeva yeniyetmələrin Avropa Çempionatında yüksək nəticələr qazandı. Natiq Qurbanlının qızıl, Leyla Əliyevanın gümüş qazanması onların yaxşı idman formasında olduğunu göstərir. Dzü-doçularımız iki medal qazanmağa namizəddir. Sadəcə, medalın əyarını proqnozlaşdırmaq çətindir.
Səid Quliyev, Gülhanım Yeşildağ, Ceren Özbek, Safiyə Polat taekvondoda Azərbaycanın adından çıxış edəcək. 4 idmançımız, ümumilikdə, 2 medalla iddialıdır. Bu mənada xanım idmançılarımızın şansları aşağı qiymətləndirilir.
Çinə yollanan nümayəndə heyətinin tərkibində 3 boksçumuz yer alacaq. Məhəmmədəli Tahirovun ağır çəkidə güclü rəqabətlə üzləşəcəyini əminlə söyləmək olar. Rusiya, Qazaxıstan idmançılarının ağır çəkidə hegemonluq etməsi idmançımızın işini çətinləşdirəcək. Rüfət Hüseynovla Məsud Yusifzadə isə ən azı bürünc medal qazanmaq gücündədir.
Sərbəst üsulla üzgüçülükdə Elvira Həsənova ilk dəfə yeniyetmələrin olimpiya oyunlarında iştirak edəcək. Onun mötəbər yarışa lisenziya qazanması uğur kimi qiymətləndirilir. Ona görə Elviradan medal gözləyənlərin sayı azdır. İdmançımızın yekun sıralamada ilk onluqda qərarlaşması böyük uğur hesab ediləcək.
Yüngül atletika
Yüngül atletikada təmsil olunacaq idmançılarımız Olimpiya Oyunlarına Bakıda keçirilən Avropa təsnifat turnirində vəsiqə qazandı.Təsnifat turnirinin qalibi Nazim Babayevin (3 təkanla tullanma) Çində medala iddialı olacaq. Onun qızıl medal qazanması real görünməsə də, fəxri kürsüdə yer almağa namizəddir. Benafeta Hadiyes 3000 metr məsafədə Azərbaycanı təmsil edəcək. Yelena Qladkova isə şüvüllə tullanmada bacarığını göstərəcək. Atletlərimizin medal şansları barədə danışmaq bir qədər çətindir.
Qeyd edək ki, 2010-cu ildə Sinqapurda keçirilən Yeniyetmələrin I Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanı 6 növ - güləş, boks, ağırlıqqaldırma, dzü-do, taekvondo və kanoe növlərində üst-üstə 12 idmançı təmsil edib. Onlardan 5-i qızıl, 3-ü gümüş medal qazanıb. Təəssüf ki, Sinqapurda iştirak edən ağır atletika üzrə yığmamız bu dəfə mötəbər yarışı kənardan izləyəcək. Çindəki Olimpiya Oyunlarına əvvəlki yarışla müqayisədə daha çox lisenziya qazanan Azərbaycan idmançıları medal sayında da rekorda imza ata bilər. Bu mənada Azərbaycan idmançılarının 8-10 medal qazanacağını proqnozlaşdırmaq olar.

Азербайджан на юниорской Олимпиаде в Китае представят 19 спортсменов в семи видах спорта
После прошедшего в Бразилии чемпионата мира по футболу в августе все внимание спортивной общественности будет направлено на II летние Олимпийские игры юниоров, которые состоятся в Нанжинге (Китай). Уже завершились все квалификационные турниры, предоставлявшие лицензии на это авторитетное соревнование, которое стартует 16 августа.
Как сообщил R+ руководитель делегации Азербайджана на Олимпийских играх в Нанжинге, заведующий отделом Министерства молодежи и спорта Миркамиль Рагимов, на этих соревнованиях Азербайджан представят 19 спортсменов в семи видах спорта. Больше всех в делегации борцов - это 5 спортсменов по вольной, греко-римской и женской борьбе. Кроме них в Нанжинг отправятся 4 таэквондиста, 3 боксера, 3 легкоатлета, 2 дзюдоиста и по одному спортсмену в академической гребле и плавании.
Наши борцы, неизменно возвращавшиеся с летних Олимпийских игр взрослых с медалями, и на этот раз могут порадовать нас. По мнению тренеров, если Теймур Мамедов и Игбал Гаджизаде сумеют проявить свои потенциальные возможности, то поднимутся на пьедестал почета. Оба спортсмена становились победителями ряда турниров и последние два месяца готовились к соревнованиям в Нанжинге по специальной программе. Большие надежды связаны и с Лейлой Гурбановой. Фаворитами в этой весовой категории считаются борцы из России и Казахстана, что предвещает сильную конкуренцию. Надо признать, что шансы у Гурбановой на золотую медаль небольшие. Однако в целом она способна завоевать медаль на самом крупном турнире в своей спортивной карьере. Что касается греко-римских борцов Джаббара Наджафова и Исламбека Дадова, то они завоюют медали, если выступят не хуже своих возможностей. Если накануне турнира не возникнет никаких проблем, каждый из борцов может рассчитывать на медаль.
В гребле Азербайджан представляет всего один спортсмен. Двукратный чемпион Европы Борис Ётов будет бороться в соревнованиях одиночек. Этот достаточно опытный гребец участвовал в двух учебно-тренировочных сборах. Показанные им на чемпионате мира высокие результаты позволяют рассматривать Ётова как одного из претендентов на золотую медаль. Отличающийся скоростью и маневренностью, спортсмен может принести стране первую золотую олимпийскую медаль в гребле.
В этом виде спорта Азербайджан представлен двумя спортсменами. И Натиг Гурбанлы, и Лейла Алиева добились высоких результатов на чемпионате Европы. Золотая медаль Натига и "серебро" Лейлы свидетельствуют об их хорошей спортивной форме. Одним словом, наши дзюдоисты - явные кандидаты на завоевание медалей. А вот какого достоинства будут эти медали, прогнозировать трудно.
От Азербайджана в соревнованиях по таэквондо заявлены Саид Гулиев, Гюльханым Йешилдаг, Джерен Озбек, Сафия Полат. В лучшем случае в этом виде мы можем  претендовать на две медали. Шансы девушек-таэквондисток расцениваются не очень высоко.
В составе отправляющейся в Китай делегации три боксера. С уверенностью можно сказать, что выступающий в тяжелом весе Магомед Таиров столкнется с сильной конкуренцией. Гегемония российских и казахстанских спортсменов усложнит нашему спортсмену задачу. А Руфату Гусейнову и Масуду Юсифзаде по силам завоевать как минимум бронзовые медали.
Эльвира Гасанова впервые выступит на столь престижном соревновании по плаванию вольным стилем. Факт завоевания ею лицензии на Олимпиаду уже расценивается как большой успех. Поэтому медали от  Эльвиры в общем-то не ждут. Если наша спортсменка сумеет попасть в первую десятку, это будет большим достижением.
Представляющие легкую атлетику азербайджанские спортсмены завоевали лицензии на Олимпиаду на проходившем в Баку европейском классификационном турнире. Победив в турнире в своем виде спорта (тройной прыжок), Назим Бабаев будет претендовать на медаль. Хотя завоевание им "золота" выглядит не столь реальным, все же он один из претендентов, могущих  занять место на пьедестале почета. Говорить о шансах на медали Бенафеты Хадиес (бег на 3000 м) и Елены Гладковой (прыжки с шестом) несколько сложно.
Отметим, что на проходивших в 2010 году в Сингапуре I Олимпийских играх юниоров Азербайджан в шести  видах спорта (борьба, бокс, тяжелая атлетика, дзюдо, таэквондо и гребля на каноэ) представляли 12 спортсменов. Они завоевали 5 золотых и 3 бронзовые медали. К сожалению, на этот раз за бортом Олимпиады осталась сборная Азербайджана по тяжелой атлетике. Несмотря на это, в юниорской Олимпиаде в Китае примет участие больше азербайджанских спортсменов, поэтому они могут обновить рекорд по количеству медалей. В этом плане можно прогнозировать завоевание спортсменами Азербайджана 8-10 медалей.