Azərbaycanı yeniyetmələrin II Yay Olimpiya Oyunlarında 7 növ üzrə 19 idmançı təmsil edəcək
Braziliyada keçirilən futbol üzrə Dünya Çempionatından sonra avqustda bütün diqqət Çində baş tutacaq yeniyetmələrin II Yay Olimpiya Oyunlarına yönələcək. Avqustun 16-da start götürəcək mötəbər yarışa lisenziya verən bütün təsnifat turnirləri başa çatıb.
Nanjinqdəki Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, Gənclər və İdman Nazirliyinin idman şöbəsinin müdiri Mirkamil Rəhimovun "R+"a verdiyi məlumata görə ölkəmizi yarışda 7 növ üzrə 19 idmançı təmsil edəcək. Ən çox təmsilçimiz güləş növündə (sərbəst, yunan-Roma və qadın güləşində, ümumilikdə, 5 idmançı) olacaq. Nanjinqə yığmamızın heyətində 4 taekvondoçu, 3 boksçu, 3 atlet, 2 dzü-doçu, 1 akademik avarçəkən və 1 üzgüçü yollanacaq.
Müstəqil Azərbaycanın təmsil olunduğu böyüklərin Yay Olimpiya Oyunlarında hər zaman Vətənə medalla qayıdan güləşçilərimiz Çində də bizi sevindirmək imkanına malikdir. Məşqçilərin fikrincə, sərbəst güləşçilərimiz Teymur Məmmədovla İqbal Hacızadə potensialını göstərə bilsə, fəxri kürsüdə yer alacaq. Hər iki idmançı bir sıra turnirlərin qalibi olub və son 2 ayda Nanjinqə xüsusi proqram üzrə hazırlaşır. Xanım idmançımız Leyla Qurbanovaya da ümid böyükdür. Bu çəkidə Rusiya və Qazaxıstan idmançılarının favorit olması Qurbanovanın güclü rəqabətlə üzləşəcəyini göstərir. Etiraf etmək lazımdır ki, Leylanın qızıl medal şansları nisbətən azdır. Amma ümumilikdə, o karyerasının ən böyük turnirində medal qazanmaq gücündədir. Yunan-Roma güləşçilərinə gəlincə, Cabbar Nəcəfov və İslambek Dadov səviyyələrindən aşağı çıxış etməsələr, medal qazanacaqlar. Turnir ərəfəsində hər hansı bir problem çıxmasa, güləşçilərimizin hər biri Azərbaycana mükafatla qayıdacaq.
Çində avarçəkmədə yalnız bir təmsilçimiz olacaq. İkiqat Avropa çempionu Boris Yotov 1 nəfərlik qayıqda mübarizə aparacaq. Kifayət qədər təcrübəyə malik Yotov 2 təlim-məşq toplanışında iştirak edib. Dünya Çempionatında göstərdiyi yüksək nəticələr Olimpiya Oyunlarında ona qızıl medala iddialı idmançı kimi baxmağa imkan verir. Sürəti və çevikliyi ilə fərqlənən Yotovun akademik avarçəkmədə ölkəmizə ilk olimpiya medalını qazandıra bilər.
Dzü-do
Dzü-do idman növündə Azərbaycan iki idmançıyla təmsil olunacaq. Həm Natiq Qurbanlı, həm də Leyla Əliyeva yeniyetmələrin Avropa Çempionatında yüksək nəticələr qazandı. Natiq Qurbanlının qızıl, Leyla Əliyevanın gümüş qazanması onların yaxşı idman formasında olduğunu göstərir. Dzü-doçularımız iki medal qazanmağa namizəddir. Sadəcə, medalın əyarını proqnozlaşdırmaq çətindir.
Səid Quliyev, Gülhanım Yeşildağ, Ceren Özbek, Safiyə Polat taekvondoda Azərbaycanın adından çıxış edəcək. 4 idmançımız, ümumilikdə, 2 medalla iddialıdır. Bu mənada xanım idmançılarımızın şansları aşağı qiymətləndirilir.
Çinə yollanan nümayəndə heyətinin tərkibində 3 boksçumuz yer alacaq. Məhəmmədəli Tahirovun ağır çəkidə güclü rəqabətlə üzləşəcəyini əminlə söyləmək olar. Rusiya, Qazaxıstan idmançılarının ağır çəkidə hegemonluq etməsi idmançımızın işini çətinləşdirəcək. Rüfət Hüseynovla Məsud Yusifzadə isə ən azı bürünc medal qazanmaq gücündədir.
Sərbəst üsulla üzgüçülükdə Elvira Həsənova ilk dəfə yeniyetmələrin olimpiya oyunlarında iştirak edəcək. Onun mötəbər yarışa lisenziya qazanması uğur kimi qiymətləndirilir. Ona görə Elviradan medal gözləyənlərin sayı azdır. İdmançımızın yekun sıralamada ilk onluqda qərarlaşması böyük uğur hesab ediləcək.
Yüngül atletika
Yüngül atletikada təmsil olunacaq idmançılarımız Olimpiya Oyunlarına Bakıda keçirilən Avropa təsnifat turnirində vəsiqə qazandı.Təsnifat turnirinin qalibi Nazim Babayevin (3 təkanla tullanma) Çində medala iddialı olacaq. Onun qızıl medal qazanması real görünməsə də, fəxri kürsüdə yer almağa namizəddir. Benafeta Hadiyes 3000 metr məsafədə Azərbaycanı təmsil edəcək. Yelena Qladkova isə şüvüllə tullanmada bacarığını göstərəcək. Atletlərimizin medal şansları barədə danışmaq bir qədər çətindir.
Qeyd edək ki, 2010-cu ildə Sinqapurda keçirilən Yeniyetmələrin I Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanı 6 növ - güləş, boks, ağırlıqqaldırma, dzü-do, taekvondo və kanoe növlərində üst-üstə 12 idmançı təmsil edib. Onlardan 5-i qızıl, 3-ü gümüş medal qazanıb. Təəssüf ki, Sinqapurda iştirak edən ağır atletika üzrə yığmamız bu dəfə mötəbər yarışı kənardan izləyəcək. Çindəki Olimpiya Oyunlarına əvvəlki yarışla müqayisədə daha çox lisenziya qazanan Azərbaycan idmançıları medal sayında da rekorda imza ata bilər. Bu mənada Azərbaycan idmançılarının 8-10 medal qazanacağını proqnozlaşdırmaq olar.

OUR OLYMPIANS MOVE ON
At the Youth Olympics in China Azerbaijan will be represented by 19 athletes in seven different sports
After the World Cup in Brazil, the attention of the world sporting public will be focused in August on the 2nd Summer Youth Olympic Games which will take place in Nanjing (China). All the qualifying tournaments have finished and licences issued for this prestigious competition which opens on 16 August.
Mirkamil Rahimov, the head of the Azerbaijani delegation at the Olympics in Nanjing and head of a department of the Ministry of Youth and Sport, told R+ that Azerbaijan would be represented by 19 athletes in seven different sports at these games. The largest delegation will be the wrestlers - five athletes in freestyle, Greco-Roman and women's. In addition, four Taekwondo fighters, three boxers, three track-and-field athletes, two judoists and one representative each in rowing and swimming will be going to Nanjing.
Our wrestlers, who returned intact from the adult summer Olympics with medals, could again bring us cheer. The coaches believe that if Teymur Mammadov and Iqbal Hacizada perform to their potential, they will make it to the podium. Both athletes have won a number of tournaments and have been preparing these last two months for the Nanjing games with a special programme. There are also big hopes for Leyla Qurbanova. The Russian and Kazakh wrestlers are seen as the favourites in this weight category which means competition will be strong. It has to be said that Qurbanova's chances of a gold medal are relatively slim. However, on the whole she is capable of getting a medal in the biggest tournament of her career. As far as the Greco-Roman wrestlers Cabbar Nacafov and Islambek Dadov are concerned, they will win medals if they perform to their potential. If there are no problems before the tournament each of the wrestlers can expect a medal.
Azerbaijan has only one representative in the rowing. Twice European champion Boris Yotov will be battling it out alone. He is quite an experienced rower who has taken part in two training sessions. The results he achieved at the world championship mark Yotov, with his speed and mobility, as one of the favourites for a gold.
Azerbaijan will have two representatives in this sport. Both Natiq Qurbanli and Leyla Aliyeva did well in the European championships. Natiq's gold and Leyla's silver show that they are in good form. In short, our judoists are clear candidates to win medals, but which ones is hard to say.
Said Quliyev, Gulhanim Yesildag, Ceren Ozbek and Safiye Polat will represent Azerbaijan in the Taekwondo. The best we can hope for is two medals. The girl Taekwondo fighters' chances are not rated very high.
There are three boxers in the delegation going to China. Magomed Tairov is expected to encounter tough opposition in the heavyweight category. The domination of the Russian and Kazakh boxers will make his task difficult. But Rufat Huseynov and Macid Yusifzada are capable of getting at least a bronze.
Elvira Hasanova will be appearing for the first time at such an important competition in the free style. Just qualifying for the Olympics has been a great success, so one should not expect her to win any medals. If she can finish in the top ten that will be a great achievement.
Track and Field Athletics
The Azerbaijani athletes in track and field qualified for the Olympics at the European classification tournament in Baku. Nazim Babayev, who won his event (the triple jump) in the tournament will be challenging for a medal. Although winning gold does not look realistic, he is one of the contenders for a place on the rostrum. It is rather difficult to speak about any chances of a medal for Abrekha Benafeta (3000 metres) and Yelena Gladkova (pole vault).
At the first Youth Olympics in Singapore in 2010 12 athletes represented Azerbaijan in six different sports (wrestling, boxing, weight-lifting, judo, Taekwondo and canoeing). They won five gold and three bronze medals. Unfortunately, the Azerbaijani weight-lifting team missed out this time. However, more Azerbaijani athletes will be taking part at the Youth Olympics in China and they may also improve on our medals total. So we can predict that Azerbaijani athletes could win 8-10 medals.