PİF-lər əhalinin "gizlədilmiş" vəsaitlərini iqtisadiyyata cəlb edə bilər
Son illərdə Azərbaycanın bank sektorundakı ciddi inkişafa baxmayaraq, əhalinin "artıq" gəlirlərin bank depozitlərində saxlanılmasına marağı hələ də lazımi səviyyədə deyil. Hazırda əhalinin ötən il əldə etdiyi 37,6 milyard manatlıq gəlirinin yalnız dörddəbir hissəsi (9,4 milyard manat) banklara  yönəldilib. Bu vəziyyət ortaya bir sıra problem çıxarır. Onların arasında, vətəndaşların yığdığı vəsaitin sərmayəsi üçün alternativ mexanizmlərin tətbiqi də var.
Avropanın və ABŞ-ın "izi ilə"
Sığortalanan əmanətlərin məbləğinə məhdudiyyətlərin olduğunu nəzərə alsaq (Azərbaycanın Əmanətlərin Sığortalanması Fondu (ADIF) yalnız 30 min manatdan artıq olmayan bank əmanətlərini sığortalayır), daha böyük kapitala malik şəxslər ya vəsaitlərini banklara bir neçə hissəyə bölərək yerləşdirməlidirlər, ya da alternativ kapital qoyuluşu aləti tapmalıdırlar. İqtisadi Təşəbbüslərə Yardım İctimai Birliyinin eksperti  Samir  Əliyev isə "R+"a açıqlamasında əhali arasında belələrinə çox rast gəlinmədiyini bildirib: "Hələlik əhali arasında iki kapital qoyuluşu aləti populyardır. Bir halda onlar vəsaitlərini banka qoyur, digər halda isə daşınmaz əmlakın alınmasına xərcləyir. Azərbaycan şəraitində bu da rentabelli sahədir".
Müxtəlif ölkələrdə isə ev təsərrüfatı üçün müxtəlif kapital qoyuluşu alətləri mövcuddur. Onlardan biri də pay investisiya fondlarıdır (PİF). Belə fondların əmlakı investorların vəsaiti hesabına formalaşır və ixtisaslaşmış şirkət tərəfindən etibarlılıq əsasında idarə olunur. PİF hüquqi şəxs yaradılmadan formalaşır və orada hər  investorun müəyyən payı olur.
ABŞ-dakı investisiya fondları arasında ən çox yayılanı idarə şirkətləridir. Səhmdar cəmiyyət olan bu şirkətlərə pul yatırılması onun səhmlərinin alınması ilə mümkündür. Səhmdar gəliri dividend şəklində və səhmlərin qiymətinin bahalaşması vasitəsilə əldə edir. İdarə şirkətləri ya açıq investisiya şirkəti və ya qarşılıqlı fond (mutual funds), ya da qapalı investisiya şirkəti, yaxud da qapalı tipli trast kimi fəaliyyət göstərir. İnvestisiya şirkətləri arasında ən populyarı qarşılıqlı fondlardır - 93,3%.
Avropada investisiya fondlarının fəaliyyətinin spesifikliyini həmin regionun xüsusiyyətlərindən asılıdır. Avropa İttifaqı ölkələrində UCITS - Undertaking for Collective Investment in Transferable Securities ("Qiymətli kağızlara kollektiv sərmayə qoyuluşu haqda saziş") konsepsiyası tətbiq olunub. Sənədə əsasən, UCITS-dən investisiya resurslarının açıq cəlbi, riskin şaxələndirilməsi prinsipinə əməl olunması, investorların tələbi ilə fondun qiymətli kağızlarının alınması tələb edilir. İnvestisiya   Fondunun hüquqi forması isə müqavilə, trast və ya korporativ ola bilər. Beləliklə, əslində, UCITS ABŞ-ın qarşılıqlı fondları, başqa sözlə, PİF-ləri xatırladır. Hazırda Aİ ölkələrinin bütün investisiya fondları arasında UCITS aktivlərinin payı, təxminən, 80% təşkil edir.
Samir  Əliyevin sözlərinə görə, bu sahədə Azərbaycan da Avropa və ABŞ-ın "izi ilə" gedir. "Ölkə iqtisadiyyatı sürətlə inkişaf edir, nəticədə, əhalidə böyük həcmdə sərbəst  vəsaitlər toplanır. Bununla əlaqədar olaraq, ev təsərrüfatlarının alternativ  kapital qoyuluşu alətlərinə, o cümlədən PİF-lərə ehtiyacı yaranır. Bir tərəfdən PİF-lər əhalinin "gizlədilmiş" vəsaitlərini iqtisadiyyata cəlb edə, digər yandan onların ölkə iqtisadiyyatına daha effektiv dönüşünü təmin edə bilər. Bununla yanaşı, PİF-lər Azərbaycanda qiymətli kağızlar bazarının inkişafına da təkan olardı", - deyə S. Əliyev qeyd edir.
Minimal  risklər, maksimal  imkanlar
Azərbaycanda ilk PİF-lər artıq yaxın zamanlarda yaradılacaq. Azərbaycanın Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsinin lisenziyalaşdırma və nəzarət şöbəsinin müdiri səlahiyyətlərini icra edən Cavid Nəzərov "R+"a bildirib ki, onların fəaliyyəti üçün hüquqi baza hələ 2010-cu il oktyabrın 22-də hazırlanıb. Baza dövlət nəzarətinin hüquqi və iqtisadi əsasını özündə əks etdirir; onların təşkili, idarə olunması və sadələşdirilməsi qaydalarını aydın şəkildə göstərir. Bundan başqa, qüvvədə olan bir sıra normativ sənədlər investisiya fondlarının hesabatlarını, kapitalın formalaşdırılmasını, terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi və "çirkli pullar"ın yuyulması ilə mübarizəni, xarici auditin təşkilini tələb edir.
Azərbaycan qanunvericiliyinə əsasən, investisiya fondları səhmdar təşkilatlara və pay fondlarına bölünür. "PİF-lər öz növbəsində açıq, aralıq və qapalı formada yaradılır. Bununla yanaşı, PİF-lərin investisiyalaşdırılması diapazonu kifayət qədər  genişdir. Qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq, açıq və aralıq investisiya fondları daşınmaz əmlaka investisiya yatıra bilməz. Qapalı PİF-lərin isə bank depozitlərinə, dövlətə və bələdiyyələrə məxsus qiymətli fondlara, korporativ qiymətli kağızlara, daşınmaz əmlaka, hüquq şəxslərin nizamnamə kapitalında payçı kimi iştirakına investisiya yatıra  bilər", - deyə C. Nəzərov  bildirir.
Onun sözlərinə görə, qanunvericilikdə investisiya fondları üçün investisiyaların həcminə heç bir məhdudiyyət qoyulmur: "Lakin PİF-lərin sahib olduqları aktivlərin strukturunda riskləri azaltmaq üçün bəzi tələblər mövcuddur. Onlar maliyyə sabitliyinin  təmininə, fondların düzgün şəkildə fəaliyyət göstərməsinə hesablanıb. Məsələn, bir kredit təşkilatında yerləşdirilmiş  depozitlərin xüsusi çəkisi fondun bütün aktivlərinin 25%-ni ötməməli, yaxud pul vəsaiti fondun bütün aktivlərinin 30%-dən çox olmamalıdır. Bu tələblərə fondların fəaliyyətinə məhdudiyyətlərin tətbiqi kimi baxmaq olmaz. Onlar fondların fəaliyyətindəki risklərin sığortalanması məqsədilə irəli sürülür".
İnvestisiya fondlarının gəlirləri onların fəaliyyət  sahəsindən və risklərindən asılıdır. "Risklərin azlığı daha az gəlir deməkdir. Böyük gəlirlər ardınca qaçanlar da böyük riskləri gözə almalıdırlar. Amma risklər düzgün hesablanmalı, onların idarə olunması üçün lazımi tədbirlər görülməlidir", - deyə C. Nəzərov bildirir.
Səhmdar İnvestisiya Fondunun yaradılması və İnvestisiya Fondunun aktivlərinin idarə olunması üçün Azərbaycanda lisenziya mütləqdir (PİF-lər dövlət qeydiyyatından keçməlidirlər). Fəaliyyətə başlanılması üçün müəyyən təşkilati işlər görülməlidir. Səhmdar İnvestisiya Fondunun yaradılması ilə bağlı müraciət  2 mərhələdən ibarətdir və ümumilikdə, bu proses, təxminən, 4 ay vaxt aparır.
Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsinin proqnozlarına görə, Azərbaycanda PİF-lərin yaradılması ölkə iqtisadiyyatına, o cümlədən qiymətli kağızlar bazarının inkişafına müsbət təsir göstərəcək. Çünki C.Nəzərovun qeyd etdiyi kimi, bu fondlar ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsinə, maliyyə axınının müxtəlif sektorlara yönəldilməsinə yardım edəcək. Bundan başqa, PİF-lər əhalini müxtəlif kapital qoyuluşu mənbələrindən istifadəyə stimullaşdıracaq.
Beləliklə, ölkədə PİF-lərin tammiqyaslı inkişafı ilə, hətta vəsaiti o qədər də böyük olmayan adi vətəndaşlar belə, yüksək gəlirli iri şirkətlərin səhmdarına çevrilə, səhmlər ala biləcəklər. Təklikdə onların çoxunun buna pulu çatmır.
PİF-lərin TARİXİ
Pay investisiya fondlarının tarixi XIX əsrə gedib çıxır. İlk investisiya fondları 1822-ci ildə Belçikada, 1849-cu ildə İsveçrədə və 1852-ci ildə Fransada yaradılıb. ABŞ-da ilk investisiya fondu 1860-cı ildə fəaliyyətə başlayıb. O, korporativ investisiya fondu idi.
ABŞ və Avropada investisiya fondları sənayesinin ən sürətli inkişafı İkinci dünya müharibəsindən sonraya təsadüf edir. XX əsrin sonlarında onlar dünyanın inkişaf etmiş ölkələrinin iqtisadiyyatında önəmli rol oynamağa başlayıb və  hazırda dünyada investisiya fondlarının aktivlərinin əsas hissəsi açıq fondların payına düşür.

AN ALTERNATIVE FOR INVESTMENT
Despite the considerable development of Azerbaijan's banking sector in recent years, the population's interest in keeping "extra" income in bank deposits remains at an unsatisfactory level. For example, only a quarter (9.4bn manats) of the 37.6bn manats of income received last year was used by citizens to increase their bank deposits and capital. This situation raises a number of problems, including, specifically, the need to introduce new alternative vehicles for accumulating people's funds.
"In the footsteps" of Europe and the USA
Because of the restriction on the amount of insurable deposits (the Azerbaijani Deposit Insurance Fund - ADIF - insures bank deposits for a sum not exceeding 30,000 manats) individuals with relatively large capital have to make several deposits or seek alternative investment vehicles. At the same time, as Samir Aliyev, an expert of the "Promoting Economic Initiatives" public association pointed out to R+, there are not that many of these among the population: "At the moment there are two investment vehicles that are popular with the public. In the first case they deposit their funds in banks. The second vehicle is to acquire real estate which is also lucrative in a country like Azerbaijan."
Meanwhile, there are various vehicles of investment for households in the developed countries, including mutual investment funds (MIF). The property of the fund is accumulated from investors' funds and managed by a specialized company on the basis of a relationship of trust. A mutual investment fund is created without forming a legal body and each investor has a certain number of shares.
The most widespread among investment funds in the USA are the so-called management companies. These are joint-stock companies in which money may be invested after buying their shares. The shareholder receives an income in the form of dividends from the increase in value of these shares. Management companies are split into open-ended investment companies, or mutual funds, and closed-ended investment companies, or closed-type trusts. Of all the types of investment companies, the most popular - 93.3 per cent - are the mutual funds.
In Europe, the activities of investment funds are determined by the nature of the region. A concept called UCITS (Undertaking for Collective Investment in Transferable Securities) was introduced in the countries of the European Union. According to this document, UCITS handles demands regarding the public procurement of investment resources, observation of the principle of risk diversification and the purchase of securities of the fund at the demand of investors. That said, the legal form of the investment fund may be both contractual and trust, or corporative. Therefore, essentially, UCITS strongly resembles US mutual funds, or MIFs. The proportion of UCITS assets to the assets of all the investment funds of the European Union countries is currently about 80 per cent.
Azerbaijan is also following "in the footsteps" of Europe and the USA, Samir Aliyev says. "The country's economy is developing rapidly, as a result of which the population have more ready assets. In this connection, households need alternative vehicles of investment, including MIFs. On the one hand, MIFs will be able to attract funds "stashed away" by the population, and on the other, they can provide more effective circulation of money in the country's economy. Apart from this, MIFs will boost the development of the securities market in Azerbaijan," S. Aliyev concluded.
Minimum risk, maximum opportunity
The first MIFs will soon be created in Azerbaijan. Cavid Nazarov, the head of the licensing and control department of the Azerbaijani State Securities Commission (ASSC), told R+ that the legal basis for their activity was formed by a law of 22 October 2010, which defines the legal and economic basis for state supervision and regulation of the activities of investment funds, as well as the rules of their organization, administration and abolishment. Besides this, a number of statutory documents are in force on the demands of accountability of investment funds, capital formation, combating the funding of terrorism and money-laundering and demands on foreign auditors.
According to Azerbaijani law, investment funds are divided into joint-stock and mutual investment. "In turn MIFs are created in open, interval and closed form. That said, the scope of investment of the MIFs is quite broad. It is a requirement of the law that open and interval investment funds cannot invest in real estate, whereas closed MIFs may invest in bank deposits, state and municipal securities, corporative securities and real estate, and also in the shares of legal persons in authorized capital," Nazarov said.
At the same time, he said, the law poses no restrictions on the size of investments for investment funds. "But certain requirements are provided in order to avert risks for the structure of assets owned by mutual investment funds. They are aimed at providing financial stability and ensuring the correct activity of funds. For example, the ratio of depositors lodged in one credit organization must not exceed 25 per cent of all the fund's assets, or monetary resources must not exceed 30 per cent of all the fund's assets. These measures should not be regarded as restrictive activity of the fund. They are designed to insure against risks in the fund's activities," Nazarov said.
The rate of return of investment funds varies depending on the sphere of their activity and risks. "The lesser the degree of risk the lesser the return. At the same time, those chasing high returns must expect greater risks. But risks must be calculated and the proper measures taken to correct them," the ASSC's spokesman noted.
To create a joint-stock investment fund and also manage investment fund assets in Azerbaijan one must have a licence (MIFs must be state registered), and certain arrangements have to be made. An application to set up a joint-stock investment fund is made in two stages, and in general this process takes about four months.
According to the ASSC's predictions, the creation of mutual investment funds will have a positive effect on the country's economy, including the development of the securities market because, as Nazarov pointed out, these funds will contribute to the strengthening of the diversification of the country's economy and also direct the flow of finance to various sectors. Besides this, the MIFs will give the population an incentive to use different sources of investment.
And so, with the launching and full-fledged development of MIFs, ordinary citizens, even those with small savings, will able to become shareholders in major high-income companies and buy shares which many people could not afford to do alone.
THE HISTORY OF MIF
Mutual Investment Funds date back to the 19th century. The first investment funds were founded in Belgium in 1822, in Switzerland in 1849 and in France in 1852. The first investment fund in the USA was founded in 1860 - a corporative investment fund.
The investment fund industry in the USA and Europe really took off after the Second World War. By the end of the 20th century they had begun to play a special role in the economy of the developed countries and became a basic entity for the investment of household savings. Most investment fund shares in the world are now open-ended.