HASİLATIN ZİRVƏSİNDƏ
"Azəri-Çıraq-Günəşli" (AÇQ) və "Şahdəniz" layihələrinin, habelə Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft boru kəməri və Cənubi Qafqaz qaz kəmərinin operatoru kimi çıxış edən Britaniyanın neft-qaz nəhəngi bp, qlobal miqyasda fəaliyyətində maksimal şəffaf siyasətinə sadiq qalaraq, Azərbaycandakı layihələrində də buna planlı şəkildə diqqət yetirir. Belə ki, artıq neçəci dəfədir ki, şirkət ölkədə layihələrə dair əsas məlumatları əhatə edən "Azərbaycanda dayanıqlı inkişaf" adlı hesabatını nəşr edir. Bununla belə, sənədin hazırlanmasına böyük diqqət ayrılır. Bu statistik məlumatlar və göstəricilərdən təkcə ölkə daxilində deyil, eləcə də ondan kənarda geniş auditoriya istifadə edir. İlbəil təkmilləşən və əlavələr olunan hesabat hazırlanarkən, ictimaiyyətin, o cümlədən neft-qaz sektorunda nailiyyətləri işıqlandıran jurnalistlərin də fikirləri nəzərə alınır.
Lider  "Şahdəniz"
Beləliklə, bp-nin hesabatına əsasən, AÇQ və "Şahdəniz" yataqlarının istismarında böyük uğurların əyani nümunəsi ondan ibarətdir ki, ötən ilin nəticələrinə görə, "Şahdəniz"də işlənən üç quyu 29 ən məhsuldar quyuların siyahısında ilk yerləri tutub. "Şahdəniz"də daha  iki quyu siyahıda altıncı və doqquzuncu yeri tutub. Ən məhsuldar quyular siyahısına, həmçinin "AÇQ" blokundan 3 quyu düşüb.
Mətbuat nümayəndələri ilə hesabatın müzakirəsi zamanı "bp-Azerbaijan"nın ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Tamam Bayatlının qeyd etdiyi kimi, dünyada ən iri qaz-kondensat yataqlarından biri olan "Şahdəniz"də quyular olduqca yüksək nəticələr göstərir. "Məhz buna görə onlar bp-nin ən məhsuldar quyuları siyahısında lider mövqeləri tutublar", - deyə o, vurğulayıb.
Qeyd edək ki, hesabata əsasən, sübut edilmiş qaz ehtiyatları 1, 23 trln. kubmetr qiymətləndirilən "Şahdəniz"dən 2006-2013-cü illər ərzində 47,3 mlrd. kubmetr qaz və 99,5 mln. barrel qaz kondensatı çıxarılıb.
Bundan əlavə, "Şahdəniz"in sonrakı işləmə planları ümid etməyə imkan verir ki, gələcəkdə yataqda məhsuldarlıq üzrə quyular təkcə bp-nin statistikasına görə deyil, ümumiyyətlə, dünyada lider mövqelərinə çıxacaq. Bunu yatağın ikinci işləmə mərhələsi çərçivəsində, yataqda illik hasilat həcminin ildə hazırkı 9-9,5 mlrd. kubmetrdən 16 mlrd. kubmetrə yüksələcəyinə dair səslənən proqnozlara əsasən iddia etmək olar.
"Şahdəniz"in təkcə bp və Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün deyil, həm də Avropa üçün nə qədər önəm daşıdığını Köhnə Dünya ölkələrinə qazın ixracına dair planlar da deyir. Cənub qaz dəhlizi - Avropaya karbohidratların tədarük mənbələrini diversifikasiya etməyə və enerji təhlükəsizliyi yüksəltməyə, Azərbaycana isə Avropa timsalında yeni bazar əldə etməyə imkan verən layihədir.
Azərbaycan energetika naziri Natiq Əliyevin sözlərinə görə, "Şahdəniz" qaz kondensatı yatağının ikinci işlənməsi mərhələsində, eləcə də Azərbaycan və Türkiyə ərazisində qaz-nəqliyyat infrastrukturunun genişləndirilməsi və yaradılmasında sərmayələrin həcmi 46,5 mlrd. dollar qiymətləndirilir.
Xatırladaq ki, yatağın istismarının ikinci mərhələsi çərçivəsində qaz Türkiyə və Avropa bazarlarına Cənubi Qafqaz qaz borukəmərinin genişləndirilməsi və Trans-Anadolu (TANAP) və Trans-Adriatik (TAP) qaz kəmərlərinin tikilməsi yolu ilə ixrac ediləcək.
Bu günlərdə məlum oldu ki, Cənub qaz dəhlizi layihəsi çərçivəsində üç üzvdən - Böyük Britaniyanın sabiq baş naziri Tonir Bler, Almaniyanın keçmiş xarici işlər naziri Qans-Ditrix Genşer və əvvəllər bp-nin sədri olmuş "Goldman Sachs" investisiya bankının sədri Piter Sazerlenddən ibarət məsləhətçi qrup yaradılır.
Bir mənbənin məlumatlarına görə, o, bp, SOCAR və "Statoil" daxil olmaqla, Cənub qaz dəhlizinə cəlb edilmiş şirkətlər tərəfindən yaradılır. Məqsəd isə siyasi, sosial və ekoloji məsələlər üzrə məsləhətlərin verilməsi ilə bağlıdır. Qrup özəl, "daxili" məsləhətçi orqan qismində yaradılır və texniki olmayan risklərlə məşğul olacaq. Qrupun keçirdiyi müzakirələr açıqlanmayacaq.
İnkişaf üçün sərmayələr
bp-nin "Azərbaycanda dayanıqlı inkişaf" adlı hesabatında digər maraqlı statistik məlumatlar da az deyil. Belə ki, sənəddə qeyd edilib ki, ölkədə 1995-ci ildən 2013-cü ilə qədər layihələrə çəkilən əsaslı xərclərin həcmi 43,1 mlrd. dollar təşkil edib. 1997-2013-cü illərdə isə "AÇQ" blokundan cəmi 2,3 mlrd. barrel neft hasil edilib. Bununla yanaşı, Azərbaycanla bağlı layihələrə bp-nin dünya üzrə neft hasilatının 11%-i düşür. Lakin onlarla yanaşı, ölkədə işlənməsi və reallaşdırılmasına sərmayələr yönəldilən digər neft-qaz obyektlərində də işlər aparılır. Qeyd edildiyi kimi, iri enerji layihələrinin həyata keçirilməsi böyük həcmdə investisiya tələb edir. Lakin onların hamısı ölkə iqtisadiyyatının artan inkişafını təmin edən yüksək göstəricilər və böyük gəlirlə təsdiqlənir. Məsələn, ölkədə neft və qazın satışının gəlirlərinin toplandığı Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) məlumatlarına əsasən, 2014-cü ilin 1 iyul tarixinə (2001-ci ilin əvvəlində) ARDNF-ə "AÇQ" layihəsi çərçivəsində 102,8 mlrd. dollar daxil olub. Öz növbəsində 2007-ci ildən ARDNF-ə "Şahdəniz" layihəsinin reallaşmasından daxil olan gəlir 1,89 mlrd. dollar təşkil edir.
Xatırladaq ki, Dövlət Neft Fondunun əsas məqsədləri iqtisadiyyata mənfi təsirlərin minimallaşdırılması məqsədilə Fondun xaricdə vəsaitlərinin yığması və aktivlərinin yerləşdirilməsi, "holland sindromu"nun müəyyən dərəcədə qarşısının alınması, gənc nəsillər üçün vəsaitlərin yığılmasının təmin edilməsi və ölkədə cari sosial-iqtisadi prosesləri dəstəkləməkdən ibarətdir.
Məhz bu, Azərbaycana neft dollarının böyük axınının mənfi təsirindən xilas olmağa və neft-qaz resurslarının işləməsindən əldə edilən vəsaitlərin istifadə edilməsi yolu ilə strateji cəhətdən mühüm obyektlərin tikilməsi və yenidən qurulması, eləcə də mühüm ümumimilli problemlərin həll edilməsi ilə davamlı iqtisadi inkişafı təmin etməyə imkan verdi. Bu yaxınlarda Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev dediyi kimi, "Biz enerji təhlükəsizliyimizi artıq çoxdan təmin etmişik və bu gün digər ölkələrin enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rol oynayırıq. Bu - müsbət roldur. Tərəfdaşlarımız bunu qiymətləndirirlər".

THE PEAK OF PRODUCTION
The British oil and gas giant BP, which is the operator of the Azeri-Chirag-Guneshli [Azari-Ciraq-Gunasli] (ACG) and Shah Deniz [Sah Daniz] projects, as well as the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline and the South Caucasian gas pipeline, in abiding by a policy of maximum transparency in its activities on a global scale, is also following it systematically in relation to Azerbaijani projects. For several years now the company has been publishing a report on steady development in Azerbaijan in which it discloses key information about projects in the country. A lot of attention is being focused on the preparation of the document because these statistics and figures are closely followed both inside the country and abroad. In the compilation of this report, which is upgraded and amplified annually, due regard is taken of public opinion, including that of the journalists covering achievements in the oil and gas sector.
Shah Deniz is the leader
According to BP's report, a clear example of the success achieved in developing the ACG and Shah Deniz fields is the fact that, according to last year's results, three field wells at Shah Deniz occupied leading places in the list of the 29 most productive. Two other wells at Shah Deniz occupied sixth and ninth places in the list. Three wells from the ACG block were also in the list of the most productive.
As Tamam Bayatli, head of BP-Azerbaijan's public liaison department, said during a discussion of the report, the wells at Shah Deniz, one of the world's largest gas-condensate fields, are showing very good results. "That is why they are at the top in the list of BP's most productive wells," she stressed. According to the report, 47.3bn cu m of gas and 99.5m barrels of gas condensate were produced from 2006 to 2013 from Shah Deniz, where proven gas reserves are estimated at 1.23 trillion cu m.
Moreover, the plans for the further development of Shah Deniz give reason to hope that in the long term the wells at the field will be among the world's most productive, and not just according to BP's statistics. This claim can be made based on forecasts that as part of the second stage of the development of the field, annual production volumes there will increase by 16bn cu m annually from the current 9-9.5bn.
The significance of Shah Deniz, not just for BP and the Azerbaijani economy, but for Europe, too, may also be judged by the plans for the export of gas to countries of the Old World. The Southern Gas Corridor is a project which enables Europe to diversify its sources of supply of hydrocarbons and enhance energy security and Azerbaijan to acquire a new market in the shape of Europe. According to Azerbaijan's Energy Minister, Natiq Aliyev, the volume of investments in stage two of the development of the Shah Deniz gas-condensate field, as well as the expansion and creation of the gas transportation infrastructure in Azerbaijan and Turkey, are estimated at 46.5bn dollars.
As part of stage two of the development of the field, gas will be exported to Turkey and the markets of Europe by way of the extension of the South Caucasian gas pipeline and the construction of the Trans-Anatolian (TANAP) and Trans-Adriatic (TAP) gas pipelines. It was revealed recently that, as part of the Southern Gas Corridor project, a consultative group is being created, consisting of three members - former British Prime Minister, Tony Blair; former German Foreign Minister Hans-Dietrich Genscher, and the chairman of the Goldman Sachs investment bank, Peter Sutherland, who was previously chairman of BP. According to one source, the consultative group is being created by 11 companies involved in the Southern Gas Corridor, including BP, SOCAR and Statoil, providing consultations on political, social and ecological questions. The group is being created as a private, "internal" consultative body and will deal with non-technical risks. The group's discussions will not be made public.
Investments for development
Meanwhile, the report published by BP on steady development in Azerbaijan contains a good deal about another interesting statistic. The document states that the volume of capital expenditure on projects in the country from 1995 to 2013 was 43.1bn dollars. In the period from 1997 to 2013 2.3bn barrels of oil were produced from the ACG block. Projects in Azerbaijan are responsible for 11per cent of BP's oil production in the whole world.
This volume of capital expenditure incorporates just three projects. But along with these, work is also being carried out in the country at other oil and gas facilities, for the development and implementation of which investments have also been directed.
As has been noted, the implementation of large energy projects requires a large amount of investment, but they are all backed up by high performance and earning power, thus ensuring the consistent development of the country's economy. For example, according to the figures of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ), in which revenue from the sale of oil and gas in the country is accumulated, as of 1 July 2014 (from the beginning of 2001), SOFAZ had received 102.8bn dollars as part of the ACG project. In turn, SOFAZ has received 1.89bn dollars from the implementation of the Shah Deniz project since 2007.
The main objectives of the State Oil Fund are the accumulation of funds and the allocation of the fund's assets abroad in order to minimize the negative impact on the economy, to prevent to a certain extent a "Dutch disease", to ensure an accumulation of funds for future generations and to support the current socio-economic processes in the country. This is what has enabled Azerbaijan to avoid the negative impact of the large flow of petrodollars and to provide steady economic development through the use of funds obtained from the development of oil and gas resources for the construction and reconstruction of strategically important infrastructure facilities, and also to resolve important nationwide problems. As Azerbaijani President Ilham Aliyev said recently, "We have long since ensured our energy security and today we are playing our part in ensuring the energy security of other countries. This is a positive role and our partners appreciate it".