Azərbaycanın dövlət və özəl televiziyaları istər bayram, istərsə də adi günlərdə kino sənətimizin incisinə çevrilmiş bir neçə filmi təkrar-təkrar nümayiş etdirirlər. Bəzən bundan gileylənirik də. Amma gileyimiz həmin filmlərdən deyil, onlara bərabər filmlərin çəkilməməsindəndir. Zaman keçir, nəsillər bir-birini əvəz edir, tamaşaçılar dəyişir. Həmin filmlərə maraq isə tükənmir. Dönə-dönə baxmaqdan usanmadığımız filmlərin sırasında rejissor Rasim Ocaqovun yaratdığı filmlər də var. Elə buna görə də onun filmlərində rol alan aktyorlar və aktrisalar özlərini xoşbəxt hesab edirlər. Rejissorun tamaşaçı rəğbəti qazanmış, Azərbaycan kino sənətinin unudulmaz səhifələrinə çevrilmiş filmlərində iştirak etdikləri ilə fəxr edirlər.
Rasim Ocaqov bütün bunları - kino sənətində gördüyü işlərin dəyərini, çəkdiyi filmlərin unudulmayacağını bilirdi. O, özünü həyatda bəxti gətirən adam hesab edirdi. Dünyaya gəldiyi zamanı da, məkanı da, sənət və ailə seçimini də özünə Tanrının lütfü sayırdı.
O, 1933-cü ildə Şəkidə dünyaya göz açmışdı. Seyid nəslindən olan atası əslən lənkəranlı, anası şəkili idi. 1925-ci ildə həkim kimi Şəkiyə göndərilən atası şəkili həkim qızla evlənib, ömrünü-gününü o gözəl yerlərə bağlamışdı.
Əslində, Rasim Ocaqovun uşaqlığı çox ağır, ziddiyyətlərlə dolu dövrə təsadüf etmişdi. Sovet hakimiyyətinin “təmizləmə siyasəti”ni, İkinci Düya Müharibəsinin gətirdiyi itkiləri, sıxıntıları görə-görə böyüdü. 1941-ci ildə Şəkidə orta məktəbin rus şöbəsinə getdi. Uşaqlıqda geoloq olmaq istəyirdi. Şəkinin dağlarına neft axtarmağa gələn mütəxəssisləri gördükdən sonra bu qərara gəlmişdi. Bir gün Şəkiyə sənədli film çəkməyə gələn Bakı kinostudiyasının çəkiliş qrupu onun sənət istəyini dəyişdi. O zaman 9-cu sinifdə oxuyurdu. Valideynlərinin narazılığı onu fikrindən döndərə bilmədi. 1951-ci ildə orta məktəbi bitirib, Moskvaya - Ümumittifaq Dövlət Kinematoqrafiya İnstitutunda oxumağa getdi. Həmin məktəbə qəbul olunanda 17 yaşı var idi. İnstitutda təhsilini başa vurduqdan sonra, Bakıya - kinostudiyaya işləməyə gəldi. 1956-cı ildə "Uzaq sahillərdə" filmində ikinci operator kimi fəaliyyətə başladı. Tezliklə istedadlı operator kimi tanındı. 14 filmdə operatorluq etdi.
Rejissor olmaq istəyində idi. Kinostudiyanın rəhbərliyinə ssenarilər təqdim etsə də, razılıq ala bilmirdi. Mirzağa Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti) dram rejissorluğu şöbəsinə daxil oldu. Hələ institutda oxuyurdu. Kinostudiyada çəkilən "Qatır Məmməd" filminin rejissoru Hüseyn Seyidzadə ilə rəhbərliyin arasında problem yarandı. Filmi yenidən çəkməyi ona təklif etdilər. Razılıq verdi. "Qatır Məmməd" uğurlu film kimi qəbul olundu. Sonra "Tütək səsi" filmini çəkdi. "Ad günü" isə onun üçüncü filmi idi.
Rasim Ocaqovun Azərbaycan kino sənətinə xidmətlərindən biri də tanınmayan aktyorların, aktrisaların istedadını üzə çıxarması idi. “Ad günü” filmində də Hacı İsmayılovu kino aktyoru kimi kəşf etdi.
Hacı İsmayılovun Rasim Ocaqovla tanışlığı barədə yaddaşında iki epizod qalır. Birində 1964-cü ildir. Teatr İnstitutunun tələbələri “Bir cənub şəhərində” filmində çəkilən dostları Eldəniz Zeynalovun ifasına baxmağa gediblər. Bakının köhnə küçələrinin birində çəkiliş aparılır. Operator Rasim Ocaqovdur. Onu uzaqdan görüb tanıyırlar.
İkinci epiodda isə 1976-cı ildir. Hacı İsmayılov kinostudiyaya dublyaja getmişdi. O zaman "Azərbaycanfilm" kinostudiyasında rejissorların, ssenari yazarlarının, aktyorların tez-tez yığışdıqları yaradıcılıq bufeti var idi. Hacı İsmayılov orada dostları ilə çay içirdi. Bir az aralıda stolun arxasında isə Rasim Ocaqov sənət dostları ilə əyləşmişdi. Birdən rejissor onlara yaxınlaşdı. Onun verdiyi xəbər gəlişindən də gözlənilməz oldu. Hacı İsmayılova dedi: "Yeni filmin çəkilişlərinə başlayıram. Səni sınaq fotoçəkilişinə dəvət edirəm". Hacı İsmayılov sonra öyrəndi ki, Rasim Ocaqov kənardan onları müşahidə edirmiş. Öz dostlarından bu gənc aktyor barədə məlumat alıb. Sonra yaxınlaşıb onu sınaq çəkilişinə dəvət edib.
Böyük həvəslə sınaq çəkilişində iştirak etdi. Gözləmədiyi halda nəticə uğurlu alındı. Bu, Hacı İsmayılovun kino sənətində gəlişi oldu. "Ad günü"nün ilk tamaşaçıları Azərbaycanın ozamankı rəhbəri Heydər Əliyev və o vaxt Bakıda olan SSRİ-nin İrandakı səfiri Aleksandr Vinoqradov oldu. Film onların çox xoşuna gəldi. “Ad günü” Respublika Dövlət Mükafatına layiq görüldü.
Hacı İsmayılov "Qatır Məmməd"in Rasim Ocaqovun dünyagörüşünün, romantikasının filmi olmadığını deyir: “Onun mövzusu başqa idi. İnsanın həyatı, psixologiyası, düşdüyü çətinliklər... Rejissoru maraqlandıran cəhətlər bunlar idi. İkinci filmi - "Tütək səsi" Rasim Ocaqovun rejissor istəyinə uyğun film idi. Bu fikri "Ad günü" barədə də deyə bilərik. Film Ümumittifaq Televiziya və Radio Komitəsinin sifarişi ilə çəkildi. 1978-ci ilin 26 yanvarında ilk dəfə ümumittifaq televiziyası ilə nümayiş olundu. Bu, "Azərbaycanfilm"in böyük uğuru idi.
"Azərbaycanfilm"  Kinostudiyasında çox operator sonradan rejissorluqla məşğul olub. Hacı İsmayılovun fikrincə, onların arasında ən uğurlusu Rasim Ocaqovdur: "Bir uğurlu cəhət də bu idi ki, onunla işləyən operatorlar da məktəb keçirdilər. Çünki Rasim Ocaqov operator kimi də məktəb idi. Başqa rejissorlar film çəkəndə operatora arxayın olurlar. Amma Rasim Ocaqov obyektivə baxıb özü təsdiq edəndən sonra çəkilişə icazə verirdi. Peşəkar operator olduğu üçün hər şeyi yaxşı görürdü”.
Onun çəkilişə gecikdiyini, hazırlıqsız gəldiyini görən olmadı. Yaradıcı qrupu da intizamlı, məsuliyyətli görmək istəyirdi. Hacı İsmayılov xatırlayır: “Onun çəkilişinə gecikmək, ya da hazırlıqsız gəlmək mümkün deyildi. "Ad günü" filmi çəkiləndə mənə səhər saat 7-də kinostudiyaya gəlməyi tapşırdı. Hər gün gəlirdim, görürdüm, xadimələrdən başqa heç kəs yoxdu. Saat 8-də kostyumçu qadın gəlirdi. Mən roluma uyğun geyinirdim. Bir saat sonra qrimçi gəlirdi, qrim eləyirdim. Fikirləşməyə başladım: mən niyə bu qədər erkən gəlirəm? Sonra bildim Rasim Ocaqov bunu bilərəkdən edir. Çünki çəkiliş vaxtını gözləyə-gözləyə ssenariyə baxıb öz-özümə məşq etməyə məcbur olur, daxilən hazırlanırdım. Səhər saat 10-da çəkiliş başlayır, saat 2-də başa çatırdı”.
Çox sadiq insan idi. Rasim Ocaqovun xarakterinə xas olan bu cəhət sənətində də əksini tapmışdı. Bir filminə çəkdiyi bacarıqlı aktyoru sonra yaddan çıxarmırdı. Digər filmlərində də böyük, yaxud kiçik rollar verirdi. Hacı İsmayılovu da "Ad günü”ndən sonra 4 filminə - "Bağlı qapı qarşısında", "Özgə ömür", "Ölsəm, bağışla", "Həm ziyarət, həm ticarət” filmlərinə çəkdi. Hacı İsmayılov xatırlayır: "Rasim Ocaqov bir dəfə filmində rol alan aktyorun aqibəti ilə həmişə maraqlanırdı. Kinolarında çəkməyəndə də maraqlanırdı, məsələn, Hacı teatrda hansı rolları oynayır, həyatda neyləyir. Hiss edirdim, mənə nəzarət edən bir yaradıcı insan var. Tərifləməzdi. Çəkliş vaxtı soruşurdun, necədir? Deyirdi, qaydasındadır. Yalnız bir dəfə “Həm ziyarət, həm ticarət”in İstanbul çəkilişlərinin birində gəlib məni qucaqlayıb dedi: "Əhsən, çox yaxşıdır. Gözləmirdim".
"Həm ziyarət, həm ticarət" filminin Bakıda çəkildiyi günlərin bir xatirəsini də təbəssümlə yada salır Hacı İsmayılov: "Filmin oteldə olan hissəsi Diaqnostika Mərkəzində çəkilirdi. Bir dəfə çəkilişə gecikdim. Düşündüm ki, aktyorun gecikməsini heç sevmir, camaatın içində məni danlayacaq. Yaxınlaşıb üzrxahlıq etdim: "Rasim müəllim, bağışlayın, bir qədər gecikdim...". Çox sakit cavab verdi: "Nə olar, gecikmisən, gecikmisən də. Çıxart 10 manat ikinci rejissora ver. Get çəkilişə hazırlaş". O vaxtlar da 10 manat az pul deyildi. Pulu verdim. Düşündüm ki, bundan sonra onun çəkilişinə gecikmək olmaz".
Uzaqdan ciddi, bir az da qaraqabaq insan təsiri bağışlayırdı. Əslində həyatsevər, zarafatcıl idi. Yəni duzlu-məzəli zarafatları ilə o, əsl şəkili idi. "Həm ziyarət, həm ticarət" filminin çəkilişlərindən danışan Hacı İsmayılov yarızarafat, yarıciddi verdiyim "Şəkili olmayan aktyorun şəkili rejissorun qarşısında Şəki ləhcəsində rol oynaması çox çətin deyildi ki?" sualıma belə cavab verir: "Burda qorxulu, eyni zamanda düzgün bir cəhət də var. Bəzilərindən fərqli olaraq, Rasim müəllim Şəki ləhcəsində ifrata varmır, şit gülüş yaranmasına yol vermirdi. Mənim ifa etdiyim Mustafa rolunun uğurlu alınmasında Rasim Ocaqovun zəhməti, səyi böyük oldu. Çəkiliş gedirdi. Mustafa şəhərə gələn qonaqlara Xan sarayı barəsində rus dilində, amma Şəki ləhcəsində məlumat verməli idi. Bir az hazırlıqsız idim. Dedim ki, "Rasim müəllim, bəlkə əvvəlcə öz ləhcəmdə deyim, səsləndirmədə şəkili kimi danışaram". Etiraz etdi: "Sözlərini deyəcəksən, özü də şəkili kimi". Şəkililər çox sevinir, bizə qayğı göstərir, şərait yaradırdılar. Rasim müəllimin yaxın qohumu Mustafanın evi olan səhnələrin onun evində  çəkilməsinə icazə vermişdi".
Rasim Ocaqov özünü bəxtli insan adlandırmaqda haqlı idi. Onun yaradıcılığı Azərbaycanda kino sənətinin inkişaf dövrünə təsadüf etdi. Çoxlu filmlər çəkməyə, rejissorluq istedadını göstərməyə fürsəti oldu.  1990-cı illər baş verən hadisələrdən sonra, "Azəbaycanfilm" Kinostudiyası sanki fəaliyyətini dayandırdı. Bu, Rasim Ocaqova çox ağır təsir edirdi. Büruzə verməsə də, özünə dərd edirdi. Onun həyatının məqsədi Azərbaycan filmi çəkmək idi. Həmişə deyirdi, əsas o deyil, filmdə hansı aktyor çəkilib, filmi kim çəkib, mənim üçün əsas odur ki, Azərbaycan filmi çəkilsin. Onun məqsədi bu idi və buna da nail olurdu. Rasim Ocaqovun filmlərində  Azərbaycan aktyorları ilə yanaşı, SSRİ-də tanınmış aktyorlar da çəkiliblər. O dövrdə Moskvada baxış zamanı buna xüsusi diqqət göstərilirdi. Ancaq Rasim Ocaqov daha çox Azərbaycan aktyorlarına rol verirdi.
Hacı İsmayılov ötən günləri xiffətlə yada salır: "Rasim Ocaqov kimi görkəmli rejissorla çalışmaq xoşbəxtlik idi. Mənim yaradıcılığımda onun müstəsna yeri var. "Ad günü" ümumittifaq televiziyası ilə yayımlananadək teatrda işləyirdim. Tanınmırdım. Bu film məni birdən-birə tamaşaçılara tanıtdı. Düşünürəm, nə olaydı, o çəkiliş günləri, həmin filmlər yenə olaydı, çəkiləydik. İndi o cür filmlər meydana çıxmır. Düzdür, yeni filmlərimiz yaranır. Haradasa müvəffəqiyyət qazananlar da var. Amma Rasim Ocaqovun filmlərinə çatan filmlər hələ ki yoxdur".
Rasim Ocaqovun vəfatından 7 il keçir. Xalq artisti Hacı İsmayılov həmin günü heç vaxt unutmur: "İyulun 11-i Azərbaycanın görkəmli rejissoru Rasim Ocaqovun dünyasını dəyişdiyi gündür. Artıq onun vəfatından illər ötür və hər il iyulun 11-də onun məzarını yad edir, gül-çiçək dəstəsi qoyuram. İllər onu bizdən uzaqlaşdıra bilmir, Rasim Ocaqov ruhən gün-gündən sənət dostlarına daha da yaxınlaşır".

THE DIRECTOR OF HUMAN
Both during the holidays and weekdays both public and private channels are repeatedly showing a few films that have become the pearls of the national cinema. Sometimes we even complain about it. But our discontent is not connected with these films, it is about the fact that such films are not produced anymore. Time passes, generations come and go, the audience changes too, but interest in these films does not dry out. Among the films we have viewed many times there are those produced by director Rasim Ocaqov. They in The actors and actresses that starred in them are proud to have acted in the films of this director that won the sympathy of the audience and became unique pages of the Azerbaijani cinema.
Rasim Ocaqov foresaw all this - the value of his work in cinema, and the fact that the films he shot will not be forgotten. He considered himself to be the happiest man in all respects. He regarded as the favour of God the time and place of his birth, choice of profession and the family.
He was born in 1933 in Saki. His father, a sayyid, originally came from Lankaran, and his mother was a native of Saki. Sent in 1925 to Saki to work, his father, a doctor by profession, married his colleague here and tied his life to these beautiful places.
In fact, Rasim Ocaqov's childhood occurred in very difficult period that was full of contradictions. He was a witness to how the Soviet authorities pursued a "cleansing policy " caused by the tragedy of the World War II. As a child, saw a lot of difficulties.
In 1941 he went to the first class of the Russian sector of high school in Sheki. He dreamed of becoming a geologist. This desire came after meeting with the experts who came to look for oil in the local mountains. But once a crew of the Baku film studio arrived in Sheki his choice changed. At the time he was still in the 9th grade. The resentment of his parents did not affect his new decision. After graduating from school in 1951, at just 17 years of age he went on to study in Moscow - the All-Union State Institute of Cinematography. In the end he came to work in the Baku film studio. He began his career as the second operator in the film "Uzaq sahillarda" ("On Distant Shores"). He soon became famous as an expert in his field. He was the operator of 14 films.
He dreamed of becoming a director. He brought script to the studio management, but could not obtain their agreement. He then enrolled in the directing department of the Mirzaaga Aliyev Azerbaijan State Institute of Arts (now the Azerbaijan State University of Culture and Arts). While he studied a problem emerged between the director of the film "Qatir Mammad", Sadiqzada Huseyn, and the studio management, and he was asked him to re-shoot the film. Then he directed the film "Tutak sasi" ("The sound of pipe").
"Ad gunu" ("Birthday") was his third film. It was here that yet another contribution of Rasim Ocaqov to Azerbaijani cinematography was clearly revealed - the identification of talented actors and actresses. In this film, he opened for us Haci Ismayilov .Haci Ismayilov particularly remembers two episodes from meetings with Rasim Ocaqov. It was in 1964. Students of the Theatre Institute (then known as AGII) went to visit his friend Eldaniz Zeynalov, who starred in the film "Bir canub saharda" ("In one southern city"). The filming took place in one of the oldest streets of Baku. Even from a distance the operator was recognized - it was Rasim Ocaqov.
The second episode relates to 1976. Haci Ismayilov was in the studio for dubbing. He drank tea with a friend in the creative studio cafeteria, where there are always directors, screenwriters and actors around. Nearby sat with tea Rasim Ocaqov and his friends. Suddenly, the director went to Haci and said, "I am going to start shooting a new film. I invite you to participate." The young actor was stunned. It was only later that he learned that Rasim Ocaqov watched him from the side, asked his friends about it and only then invited him to an audition...
He participated in the samples with great enthusiasm and unexpectedly, even for himself, was successful. This film was the arrival of Haci Ismayilov to cinema. And the first audience for the movie was the then leader of Azerbaijan, Heydar Aliyev, and the Soviet Ambassador to Iran, Alexander Vinogradov, who was at that time in Baku. They liked the movie. Later, "Ad gunu" was awarded the State Prize of Azerbaijan.
Haci Ismayilov  said that the film "Qatir Mammad" did not match the world-view and romanticism of Rasim Ocaqov: "He was interested in a different topic - the life of a man, his psychology, the challenges he faces... These are the moments of interest to the director." The second film - "Tutak sasi" was already in line with Ocaqov's tastes. The same can be said about the film "Ad gunu", commission to be shot by the All-Union State Television and Radio. It was first demonstrated on the all-union television on 26 January, 1978.
In the studio "Azerbaijanfilm" many operators later tried to become directors. According to Haci Ismayilov , the most successful among them was Rasim Ocaqov: "Another positive point was that for the operators who worked with him, were a kind of school too because Rasim Ocaqov was a unique school as an operator too. Other filmmakers when filming trusted the operator. But Rasim Ocaqov gave permission to shoot only after by looking at the camera in person. As a professional operator, he saw everything well."
Rasim Ocaqov always remembered those with whom he worked. This trait was reflected in his work. He never forgot a talented actor, starring in his film, and was sure to invite him to a role in another project.
It was the same for Haci Ismayilov . After "Ad gunu" the actor starred in four films of Rasim Ocaqov - "Bagl? qapi qarsisinda", "Ozga omur", "Olsam, bagisla", "Ham ziyarat, ham ticarat" ("Before the closed door", Someone Else's Life","If I die, Forgive Me", "Both a trip, and a trade"). Haci Ismayilov  says: "Rasim Ocaqov was always been interested in the fate of the actor starring in his films, even once, even when there was no shooting. For example, how Hacilives, what roles he played in the theatre... I felt the attention of the creative person. He disliked praise. Ask him during the filming: "How was it?". He answered: "Alright." Only once during the filming in Istanbul of "Ham ziyarat, ham ticarat" he came up and hugged me and said, "Well done. Very good. I did not expect."
With a smile, Haci Ismayilov recalls the scene during the shooting of this film in Baku: "Episodes of the film were filmed at the hotel in the centre of diagnosis. Once I was late for a shoot. Knowing that he does not like it when actors are late, I worried, thinking I'll get a scolding after all. I came up and began to apologize: "Rasim muallim, sorry, I was a bit late... ". He replied very calmly: "So you were. Give 10 roubles to the second director, and go get ready for work. "At that time, 10 roubles was a lot of money. I gave them, but then tried not to be late. "
From the side, he seemed serious, and even a slightly reclusive man. In fact, he was very cheerful, fond of a joke. A subtle and sophisticated sense of humour is the quality of the true Saki native. Talking to Haci Ismayilov about the film "Ham ziyarat, ham ticarat" half in jest, half seriously I asked, "Was not it difficult for an actor who does not come from Saki to play the role of a Saki native before the director who was born in Saki?". He said: "There was a dangerous, but at the same time, a very correct aspect. Unlike some others, Rasim muallim when using the dialect of Saki did not go to extremes, and did not seek a trivial laugh. " "Rasim Ocaqov invested a lot of work and effort so that my role of Mustafa in the film turned out good - says Ismailov. - There was a shooting scene where Mustafa had to tell visitors about the famous Saki Khan Palace in Russian, but with the Saki accent. I was somewhat prepared, and asked Rasim muallim if I could first speak my accent, and then during the voicing acting is as a Saki peron? ". He replied: "No, I will speak as a Saki person." Saki people really enjoyed our visit, took care of us and created all the conditions. A close relative of Rasim muallim allowed shooting episodes in the house of Mustafa at his home."
Rasim Ocaqov was right in calling himself a man on whom the Fortune smiles. His work coincided with the development of cinema in Azerbaijan. He had the opportunity to shoot a lot of films, to demonstrate his unique directorial talent.
After the events of the 1990s, the film studio "Azerbaijanfilm" appeared to have frozen its activities. It was very depressing for Rasim Ocaqov. Although he did not show it, he constantly thought about it. His credo was to shoot the Azerbaijani films. Always said that "the main thing for me is not what actor starred in the film, but who made the film. What matters is to shoot Azerbaijani films! "That was his goal and he achieved it.
In the films of Rasim Ocaqov along with Azerbaijani actors well-known actors of the former Soviet Union starred as well. In those years, this the object of special attention when reviewing a film. But he still preferred to shoot the Azerbaijani actors.
Haci Ismayilov wistfully recalls those days: "Working with a prominent director like Rasim Ocaqov was a great joy. It occupies a special place in my work. Prior to the show "Ad gunu" on the national television, I worked in theater and was not so well known. The film made me famous overnight. Sometimes you want to go back to those days, to the set. Films like that are not shot anymore. True, new films are released. There are those that succeed. But so far there is no movie that can stand in the same league with the films of Rasim Ocaqov. "
Seven years have passed from the death of Rasim Ocaqov. People's Artist Haci Ismayilov always remembers this day, "July 11 - the day when prominent film director Rasim Ocaqov left this world. Many years have passed, but I never forget that day. I always visit his grave and lay flowers. Time is not able to remove him from us. With each passing day Rasim Ocaqov becomes even closer to his fellow artists."