Azərbaycanın dövlət və özəl televiziyaları istər bayram, istərsə də adi günlərdə kino sənətimizin incisinə çevrilmiş bir neçə filmi təkrar-təkrar nümayiş etdirirlər. Bəzən bundan gileylənirik də. Amma gileyimiz həmin filmlərdən deyil, onlara bərabər filmlərin çəkilməməsindəndir. Zaman keçir, nəsillər bir-birini əvəz edir, tamaşaçılar dəyişir. Həmin filmlərə maraq isə tükənmir. Dönə-dönə baxmaqdan usanmadığımız filmlərin sırasında rejissor Rasim Ocaqovun yaratdığı filmlər də var. Elə buna görə də onun filmlərində rol alan aktyorlar və aktrisalar özlərini xoşbəxt hesab edirlər. Rejissorun tamaşaçı rəğbəti qazanmış, Azərbaycan kino sənətinin unudulmaz səhifələrinə çevrilmiş filmlərində iştirak etdikləri ilə fəxr edirlər.
Rasim Ocaqov bütün bunları - kino sənətində gördüyü işlərin dəyərini, çəkdiyi filmlərin unudulmayacağını bilirdi. O, özünü həyatda bəxti gətirən adam hesab edirdi. Dünyaya gəldiyi zamanı da, məkanı da, sənət və ailə seçimini də özünə Tanrının lütfü sayırdı.
O, 1933-cü ildə Şəkidə dünyaya göz açmışdı. Seyid nəslindən olan atası əslən lənkəranlı, anası şəkili idi. 1925-ci ildə həkim kimi Şəkiyə göndərilən atası şəkili həkim qızla evlənib, ömrünü-gününü o gözəl yerlərə bağlamışdı.
Əslində, Rasim Ocaqovun uşaqlığı çox ağır, ziddiyyətlərlə dolu dövrə təsadüf etmişdi. Sovet hakimiyyətinin “təmizləmə siyasəti”ni, İkinci Düya Müharibəsinin gətirdiyi itkiləri, sıxıntıları görə-görə böyüdü. 1941-ci ildə Şəkidə orta məktəbin rus şöbəsinə getdi. Uşaqlıqda geoloq olmaq istəyirdi. Şəkinin dağlarına neft axtarmağa gələn mütəxəssisləri gördükdən sonra bu qərara gəlmişdi. Bir gün Şəkiyə sənədli film çəkməyə gələn Bakı kinostudiyasının çəkiliş qrupu onun sənət istəyini dəyişdi. O zaman 9-cu sinifdə oxuyurdu. Valideynlərinin narazılığı onu fikrindən döndərə bilmədi. 1951-ci ildə orta məktəbi bitirib, Moskvaya - Ümumittifaq Dövlət Kinematoqrafiya İnstitutunda oxumağa getdi. Həmin məktəbə qəbul olunanda 17 yaşı var idi. İnstitutda təhsilini başa vurduqdan sonra, Bakıya - kinostudiyaya işləməyə gəldi. 1956-cı ildə "Uzaq sahillərdə" filmində ikinci operator kimi fəaliyyətə başladı. Tezliklə istedadlı operator kimi tanındı. 14 filmdə operatorluq etdi.
Rejissor olmaq istəyində idi. Kinostudiyanın rəhbərliyinə ssenarilər təqdim etsə də, razılıq ala bilmirdi. Mirzağa Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti) dram rejissorluğu şöbəsinə daxil oldu. Hələ institutda oxuyurdu. Kinostudiyada çəkilən "Qatır Məmməd" filminin rejissoru Hüseyn Seyidzadə ilə rəhbərliyin arasında problem yarandı. Filmi yenidən çəkməyi ona təklif etdilər. Razılıq verdi. "Qatır Məmməd" uğurlu film kimi qəbul olundu. Sonra "Tütək səsi" filmini çəkdi. "Ad günü" isə onun üçüncü filmi idi.
Rasim Ocaqovun Azərbaycan kino sənətinə xidmətlərindən biri də tanınmayan aktyorların, aktrisaların istedadını üzə çıxarması idi. “Ad günü” filmində də Hacı İsmayılovu kino aktyoru kimi kəşf etdi.
Hacı İsmayılovun Rasim Ocaqovla tanışlığı barədə yaddaşında iki epizod qalır. Birində 1964-cü ildir. Teatr İnstitutunun tələbələri “Bir cənub şəhərində” filmində çəkilən dostları Eldəniz Zeynalovun ifasına baxmağa gediblər. Bakının köhnə küçələrinin birində çəkiliş aparılır. Operator Rasim Ocaqovdur. Onu uzaqdan görüb tanıyırlar.
İkinci epiodda isə 1976-cı ildir. Hacı İsmayılov kinostudiyaya dublyaja getmişdi. O zaman "Azərbaycanfilm" kinostudiyasında rejissorların, ssenari yazarlarının, aktyorların tez-tez yığışdıqları yaradıcılıq bufeti var idi. Hacı İsmayılov orada dostları ilə çay içirdi. Bir az aralıda stolun arxasında isə Rasim Ocaqov sənət dostları ilə əyləşmişdi. Birdən rejissor onlara yaxınlaşdı. Onun verdiyi xəbər gəlişindən də gözlənilməz oldu. Hacı İsmayılova dedi: "Yeni filmin çəkilişlərinə başlayıram. Səni sınaq fotoçəkilişinə dəvət edirəm". Hacı İsmayılov sonra öyrəndi ki, Rasim Ocaqov kənardan onları müşahidə edirmiş. Öz dostlarından bu gənc aktyor barədə məlumat alıb. Sonra yaxınlaşıb onu sınaq çəkilişinə dəvət edib.
Böyük həvəslə sınaq çəkilişində iştirak etdi. Gözləmədiyi halda nəticə uğurlu alındı. Bu, Hacı İsmayılovun kino sənətində gəlişi oldu. "Ad günü"nün ilk tamaşaçıları Azərbaycanın ozamankı rəhbəri Heydər Əliyev və o vaxt Bakıda olan SSRİ-nin İrandakı səfiri Aleksandr Vinoqradov oldu. Film onların çox xoşuna gəldi. “Ad günü” Respublika Dövlət Mükafatına layiq görüldü.
Hacı İsmayılov "Qatır Məmməd"in Rasim Ocaqovun dünyagörüşünün, romantikasının filmi olmadığını deyir: “Onun mövzusu başqa idi. İnsanın həyatı, psixologiyası, düşdüyü çətinliklər... Rejissoru maraqlandıran cəhətlər bunlar idi. İkinci filmi - "Tütək səsi" Rasim Ocaqovun rejissor istəyinə uyğun film idi. Bu fikri "Ad günü" barədə də deyə bilərik. Film Ümumittifaq Televiziya və Radio Komitəsinin sifarişi ilə çəkildi. 1978-ci ilin 26 yanvarında ilk dəfə ümumittifaq televiziyası ilə nümayiş olundu. Bu, "Azərbaycanfilm"in böyük uğuru idi.
"Azərbaycanfilm"  Kinostudiyasında çox operator sonradan rejissorluqla məşğul olub. Hacı İsmayılovun fikrincə, onların arasında ən uğurlusu Rasim Ocaqovdur: "Bir uğurlu cəhət də bu idi ki, onunla işləyən operatorlar da məktəb keçirdilər. Çünki Rasim Ocaqov operator kimi də məktəb idi. Başqa rejissorlar film çəkəndə operatora arxayın olurlar. Amma Rasim Ocaqov obyektivə baxıb özü təsdiq edəndən sonra çəkilişə icazə verirdi. Peşəkar operator olduğu üçün hər şeyi yaxşı görürdü”.
Onun çəkilişə gecikdiyini, hazırlıqsız gəldiyini görən olmadı. Yaradıcı qrupu da intizamlı, məsuliyyətli görmək istəyirdi. Hacı İsmayılov xatırlayır: “Onun çəkilişinə gecikmək, ya da hazırlıqsız gəlmək mümkün deyildi. "Ad günü" filmi çəkiləndə mənə səhər saat 7-də kinostudiyaya gəlməyi tapşırdı. Hər gün gəlirdim, görürdüm, xadimələrdən başqa heç kəs yoxdu. Saat 8-də kostyumçu qadın gəlirdi. Mən roluma uyğun geyinirdim. Bir saat sonra qrimçi gəlirdi, qrim eləyirdim. Fikirləşməyə başladım: mən niyə bu qədər erkən gəlirəm? Sonra bildim Rasim Ocaqov bunu bilərəkdən edir. Çünki çəkiliş vaxtını gözləyə-gözləyə ssenariyə baxıb öz-özümə məşq etməyə məcbur olur, daxilən hazırlanırdım. Səhər saat 10-da çəkiliş başlayır, saat 2-də başa çatırdı”.
Çox sadiq insan idi. Rasim Ocaqovun xarakterinə xas olan bu cəhət sənətində də əksini tapmışdı. Bir filminə çəkdiyi bacarıqlı aktyoru sonra yaddan çıxarmırdı. Digər filmlərində də böyük, yaxud kiçik rollar verirdi. Hacı İsmayılovu da "Ad günü”ndən sonra 4 filminə - "Bağlı qapı qarşısında", "Özgə ömür", "Ölsəm, bağışla", "Həm ziyarət, həm ticarət” filmlərinə çəkdi. Hacı İsmayılov xatırlayır: "Rasim Ocaqov bir dəfə filmində rol alan aktyorun aqibəti ilə həmişə maraqlanırdı. Kinolarında çəkməyəndə də maraqlanırdı, məsələn, Hacı teatrda hansı rolları oynayır, həyatda neyləyir. Hiss edirdim, mənə nəzarət edən bir yaradıcı insan var. Tərifləməzdi. Çəkliş vaxtı soruşurdun, necədir? Deyirdi, qaydasındadır. Yalnız bir dəfə “Həm ziyarət, həm ticarət”in İstanbul çəkilişlərinin birində gəlib məni qucaqlayıb dedi: "Əhsən, çox yaxşıdır. Gözləmirdim".
"Həm ziyarət, həm ticarət" filminin Bakıda çəkildiyi günlərin bir xatirəsini də təbəssümlə yada salır Hacı İsmayılov: "Filmin oteldə olan hissəsi Diaqnostika Mərkəzində çəkilirdi. Bir dəfə çəkilişə gecikdim. Düşündüm ki, aktyorun gecikməsini heç sevmir, camaatın içində məni danlayacaq. Yaxınlaşıb üzrxahlıq etdim: "Rasim müəllim, bağışlayın, bir qədər gecikdim...". Çox sakit cavab verdi: "Nə olar, gecikmisən, gecikmisən də. Çıxart 10 manat ikinci rejissora ver. Get çəkilişə hazırlaş". O vaxtlar da 10 manat az pul deyildi. Pulu verdim. Düşündüm ki, bundan sonra onun çəkilişinə gecikmək olmaz".
Uzaqdan ciddi, bir az da qaraqabaq insan təsiri bağışlayırdı. Əslində həyatsevər, zarafatcıl idi. Yəni duzlu-məzəli zarafatları ilə o, əsl şəkili idi. "Həm ziyarət, həm ticarət" filminin çəkilişlərindən danışan Hacı İsmayılov yarızarafat, yarıciddi verdiyim "Şəkili olmayan aktyorun şəkili rejissorun qarşısında Şəki ləhcəsində rol oynaması çox çətin deyildi ki?" sualıma belə cavab verir: "Burda qorxulu, eyni zamanda düzgün bir cəhət də var. Bəzilərindən fərqli olaraq, Rasim müəllim Şəki ləhcəsində ifrata varmır, şit gülüş yaranmasına yol vermirdi. Mənim ifa etdiyim Mustafa rolunun uğurlu alınmasında Rasim Ocaqovun zəhməti, səyi böyük oldu. Çəkiliş gedirdi. Mustafa şəhərə gələn qonaqlara Xan sarayı barəsində rus dilində, amma Şəki ləhcəsində məlumat verməli idi. Bir az hazırlıqsız idim. Dedim ki, "Rasim müəllim, bəlkə əvvəlcə öz ləhcəmdə deyim, səsləndirmədə şəkili kimi danışaram". Etiraz etdi: "Sözlərini deyəcəksən, özü də şəkili kimi". Şəkililər çox sevinir, bizə qayğı göstərir, şərait yaradırdılar. Rasim müəllimin yaxın qohumu Mustafanın evi olan səhnələrin onun evində  çəkilməsinə icazə vermişdi".
Rasim Ocaqov özünü bəxtli insan adlandırmaqda haqlı idi. Onun yaradıcılığı Azərbaycanda kino sənətinin inkişaf dövrünə təsadüf etdi. Çoxlu filmlər çəkməyə, rejissorluq istedadını göstərməyə fürsəti oldu.  1990-cı illər baş verən hadisələrdən sonra, "Azəbaycanfilm" Kinostudiyası sanki fəaliyyətini dayandırdı. Bu, Rasim Ocaqova çox ağır təsir edirdi. Büruzə verməsə də, özünə dərd edirdi. Onun həyatının məqsədi Azərbaycan filmi çəkmək idi. Həmişə deyirdi, əsas o deyil, filmdə hansı aktyor çəkilib, filmi kim çəkib, mənim üçün əsas odur ki, Azərbaycan filmi çəkilsin. Onun məqsədi bu idi və buna da nail olurdu. Rasim Ocaqovun filmlərində  Azərbaycan aktyorları ilə yanaşı, SSRİ-də tanınmış aktyorlar da çəkiliblər. O dövrdə Moskvada baxış zamanı buna xüsusi diqqət göstərilirdi. Ancaq Rasim Ocaqov daha çox Azərbaycan aktyorlarına rol verirdi.
Hacı İsmayılov ötən günləri xiffətlə yada salır: "Rasim Ocaqov kimi görkəmli rejissorla çalışmaq xoşbəxtlik idi. Mənim yaradıcılığımda onun müstəsna yeri var. "Ad günü" ümumittifaq televiziyası ilə yayımlananadək teatrda işləyirdim. Tanınmırdım. Bu film məni birdən-birə tamaşaçılara tanıtdı. Düşünürəm, nə olaydı, o çəkiliş günləri, həmin filmlər yenə olaydı, çəkiləydik. İndi o cür filmlər meydana çıxmır. Düzdür, yeni filmlərimiz yaranır. Haradasa müvəffəqiyyət qazananlar da var. Amma Rasim Ocaqovun filmlərinə çatan filmlər hələ ki yoxdur".
Rasim Ocaqovun vəfatından 7 il keçir. Xalq artisti Hacı İsmayılov həmin günü heç vaxt unutmur: "İyulun 11-i Azərbaycanın görkəmli rejissoru Rasim Ocaqovun dünyasını dəyişdiyi gündür. Artıq onun vəfatından illər ötür və hər il iyulun 11-də onun məzarını yad edir, gül-çiçək dəstəsi qoyuram. İllər onu bizdən uzaqlaşdıra bilmir, Rasim Ocaqov ruhən gün-gündən sənət dostlarına daha da yaxınlaşır".

Великого Расима Оджагова нет с нами уже семь лет
И в праздничные дни, и в будни государственные и частные каналы раз за разом демонстрируют несколько фильмов, ставших жемчужинами отечественного киноискусства. Иногда мы даже сетуем по этому поводу. Но наше недовольство связано не с этими фильмами, а с тем, что теперь уже такие фильмы не снимают. Проходит время, поколения сменяют друг друга, меняются и зрители, но интерес к этим фильмам не иссякает. Среди многократно просмотренных нами фильмов есть и созданные режиссером         Расимом Оджаговым. Снимавшиеся в них актеры и актрисы гордятся тем, что играли в  завоевавших симпатии зрителей, ставших неповторимыми страницами азербайджанского киноискусства, фильмах этого режиссера.
Расим Оджагов предвидел все это - и цену своей деятельности в киноискусстве, и то, что снятые им фильмы не будут преданы забвению. Он считал себя счастливым человеком во всех отношениях. Время и место рождения, выбор профессии и семьи считал благосклонностью Аллаха к себе.
Родился он в 1933 году в Шеки. Отец, сейид, родом был из Лянкярана, мать -  шекинка. Направленный в 1925 году в Шеки на работу, его отец - врач по профессии женился здесь на своей коллеге и связал свою жизнь с этими прекрасными местами.
По сути детство Расима Оджагова пришлось на очень тяжелый, полный противоречий период. Он был свидетелем проводимой советской властью "политики чистки", вызванной трагедией второй мировой войны. В детстве видел немало трудностей.
В 1941 году пошел в первый класс русского сектора средней школы в Шеки. Мечтал стать геологом. Это желание пришло после знакомства со специалистами, приехавшими искать нефть в местных горах. Но однажды приехавшая в Шеки съемочная группа Бакинской киностудии изменила его выбор. В то время он еще учился в 9-м классе. Не изменило его решения и недовольство родителей. Окончив в 1951 году школу, еще 17-летним отправился на учебу в Москву - во Всесоюзный государственный институт кинематографии. По окончании пришел работать в Бакинскую киностудию. Трудовую деятельность начал в качестве второго оператора на съемках фильма "Узаг сахиллярдя" ("На дальних берегах"). Очень скоро прославился как знаток своего дела. Был оператором 14 фильмов.
Мечтал стать режиссером. Приносил руководству киностудии сценарии, но никак не мог получить согласие. Поступил на режиссерское отделение Азербайджанского государственного института искусств им. Мирзааги Алиева (ныне Азербайджанский государственный университет культуры и искусства). Во время учебы там между режиссером фильма "Гатыр Мамед" Гусейном Садыгзаде и руководством киностудии возникла проблема, и переснять фильм предложили ему. Потом снимал фильм "Тютяк сяси" ("Звук свирели").
"Ад гюню" ("День рождения") - его третья лента. Именно здесь наглядно проявилась еще одна заслуга Расима Оджагова перед азербайджанским киноискусством - выявление талантливых актеров и актрис. В этом фильме он открыл для нас Гаджи Исмайлова.
Гаджи Исмайлову особо запомнились два эпизода из встреч с Расимом Оджаговым. Шел 1964 год. Студенты Театрального института (так тогда называли АГИИ) отправились проведать своего друга Эльданиза Зейналова, который снимался в фильме "Бир джануб шэхэриндя" ("В одном южном городе). Съемки велись на одной из старых улиц Баку. Уже издали узнали оператора - это был Расим Оджагов.
Второй эпизод относится к 1976 году. Гаджи Исмайлов был в киностудии на дубляже. Пил чай с другом в творческом буфете киностудии, где всегда собирались режиссеры, сценаристы, актеры. Неподалеку сидели за чаем Расим Оджагов и его друзья. Внезапно режиссер подошел к Гаджи и сказал: "Приступаю к съемкам нового фильма. Приглашаю тебя на фотосъемки". Молодой актер был ошеломлен. Только потом он узнал, что Расим Оджагов наблюдал за ним со стороны, порасспросил своих друзей о нем и только после этого пригласил на пробы…
Участвовал в пробах он с большим энтузиазмом и неожиданно даже для себя добился успеха. Этот фильм стал приходом Гаджи Исмайлова в кино. А первыми зрителями фильма были тогдашний руководитель Азербайджана Гейдар Алиев и находившийся в тот момент в Баку посол СССР в Иране Александр Виноградов. Фильм понравился. Позднее "Ад гюню" был удостоен Государственной премии Азербайджана.
Гаджи Исмайлов говорит, что фильм "Гатыр Мамед" не соответствовал мировоззрению, романтизму Расима Оджагова: "У него была другая тематика - жизнь человека, его психология, трудности, с которыми он сталкивается… Именно эти моменты интересовали режиссера. Второй фильм - "Тютяк сяси" уже отвечал вкусам Оджагова. То же самое можно сказать и о ленте "Ад гюню", снятой по заказу Всесоюзного гостелерадио и впервые продемонстрированной по всесоюзному телевидению 26 января 1978 года.
На киностудии "Азербайджанфильм" многие операторы позднее брались за режиссуру. По мнению Гаджи Исмайлова, самым удачливым среди них был Расим Оджагов: "Еще один положительный момент заключался в том, что работавшие с ним операторы тоже проходили своеобразную школу - ведь Расим Оджагов был неповторимой школой и как оператор. Другие режиссеры при съемках доверялись оператору. А Расим Оджагов давал разрешение снимать, только посмотрев в объектив лично. Как профессиональный оператор он прекрасно все видел".
Не было случая, чтобы он опоздал на съемку или пришел неподготовленным. Требовал дисциплины и ответственности и от творческой группы. Из воспоминаний Гаджи Исмайлова: "Чтобы он опоздал или пришел на съемки неподготовленным - такого не бывало. Во время съемок "Ад гюню" он велел мне приходить в 7 утра. Я приходил каждый день и заставал только уборщиц. В 8 часов приходила костюмерша, и я переодевался.  Еще через час приходил гример, и мне накладывали грим. Стала закрадываться мысль: почему  это я прихожу так рано? Позднее я понял, что Расим Оджагов нарочно велел мне приходить ни свет, ни заря. Ведь в ожидании начала съемок мне приходилось тренироваться, внутренне готовиться. Съемки начинались в 10 часов и заканчивались в 2 часа дня".
Расим Оджагов всегда помнил о тех, с кем работал. Эта черта характера отразилась и на его творчестве. Он никогда не забывал талантливого актера, снявшегося в его фильме, обязательно приглашал того на ту или иную роль и в других работах.
Вот и с Гаджи Исмайловым было также. После "Ад гюню" актер снялся еще в четырех фильмах Расима Оджагова - "Баьлы гапы гаршысында", "Юзэя юмцр", "Юлсям, баьышла", "Hяmziyarяt, hяmticarяt" ("Перед закрытой дверью", "Чужая жизнь", "Если умру, прости", "И поездка, и торговля"). Гаджи Исмайлов вспоминает: "Расим Оджагов всегда интересовался судьбой актера, снявшегося в его фильмах даже один раз. Интересовался и тогда, когда не было съемок. Например, как живет Гаджи, какие роли играет в театре… Я чувствовал внимание творческого человека. Не любил хвалить. Спросишь во время съемок: "Ну как?". Отвечал: "Порядок". Только один раз во время стамбульских съемок фильма "И поездка, и торговля" подошел и обнял меня со словами: "Молодец. Очень хорошо. Не ожидал".
С улыбкой вспоминает Гаджи Исмайлов эпизод во время съемок этого фильма в Баку: "Эпизоды фильма в отеле снимались в Центре диагностики. Однажды я опоздал на съемку. Зная, что он не любит, когда актеры опаздывают, переживал, думал, получу нагоняй при всех. Подошел и стал извиняться: "Расим муаллим, извините, я немного задержался…". Он ответил очень спокойно: "Опоздал, так опоздал. Отдай 10 рублей второму режиссеру и иди готовься к съемке". В то время 10 рублей были немалые деньги. Я их отдал, но после этого старался не опаздывать".
Со стороны он казался серьезным и даже немного нелюдимым человеком. На самом же деле был очень жизнерадостным, любил пошутить. Тонкий и изысканный юмор - качество истинного шекинца. Беседуя с Гаджи Исмайловым о фильме "И поездка, и торговля", полушутя, полусерьезно спросил: "Нетрудно ли было актеру родом не из Шеки играть роль шекинца перед режиссером родом из Шеки?". Он ответил: "Здесь был опасный, но в то же время и очень правильный момент. В отличие от некоторых, Расим муаллим при использовании шекинского диалекта не впадал в крайность, не стремился вызвать банальный смех". "Много труда, усилий вложил Расим Оджагов для того, чтобы сыгранная мною в фильме роль Мустафы получилась удачной, - рассказывает Исмайлов. - Шла съемка эпизода, где Мустафа должен был рассказывать гостям Шеки о знаменитом Ханском дворце на русском языке, но с шекинским диалектом. Я был несколько не готов и спросил у Расим муаллима, можно ли мне сначала говорить на своем диалекте, а потом при озвучке уже как шекинец?". Он возразил: "Нет, будешь говорить как шекинец". Шекинцы очень радовались нашему приезду, заботились о нас, создавали все условия. Эпизоды в доме Мустафы разрешил снимать у себя один близкий родственник Расим муаллима".
Расим Оджагов был прав, называя себя человеком, которому улыбается удача. Его творчество совпало с периодом развития киноискусства в Азербайджане. Ему выпала возможность снять много фильмов, продемонстрировать свой уникальный режиссерский талант.
После событий 1990-х годов киностудия "Азербайджанфильм" словно заморозила свою деятельность. Это очень угнетало Расима Оджагова. Хотя он и не подавал вида, постоянно думал об этом. Его жизненным кредо было снимать азербайджанские фильмы. Всегда говорил, что "для меня главное не то, какой актер снимался в фильме, а то, кто снимал фильм. Главное - снимать азербайджанский фильм!" Это было его целью, и он добивался ее.
В фильмах Расима Оджагова наряду с азербайджанскими актерами снимались и знаменитые киноактеры бывшего СССР. В те годы при просмотре на это обращалось особое внимание. Но предпочитал он все же снимать азербайджанских актеров.
Гаджи Исмайлов с тоской вспоминает те дни: "Работать с таким видным режиссером, как Расим Оджагов, было большим счастьем. Он занимает исключительное место в моем творчестве. До показа "Ад гюню" по всесоюзному телевидению я работал в театре и был не так уж известен. Этот фильм в один момент сделал меня знаменитым. Иногда так хочется вернуться в те дни, на съемочную площадку. Теперь таких фильмов не снимают. Правда, снимаются новые фильмы. Есть и такие, которые добиваются успеха. Но пока что нет фильмов, способных стать в ряд с фильмами Расима Оджагова".
Со дня смерти Расима Оджагова прошло 7 лет. Народный артист Гаджи Исмайлов всегда помнит этот день: "11 июля - день, когда выдающийся режиссер Расим Оджагов покинул этот мир. Прошло уже много лет, но я никогда не забываю этот день. Всегда посещаю его могилу и возлагаю цветы. Времени не под силу удалить его от нас. С каждым днем Расим Оджагов становится еще ближе к своим друзьям по искусству".