ÇİÇƏK AÇDI ALMA, ARMUD
Bir vaxtlar Çində armud uzunömürlülüyün simvolu sayılırdı, çünki armud ağacı uzun ömür  sürür. Onun adı ilk dəfə hələ qədim yunan mifologiyasında çəkilirdi. Homerin "Odisseya"sında məhz armudlar fars çarının bağında bitirdi, Peloponnes yarımadasında isə hətta "armudlar ölkəsi" mövcud idi.
Ehtiyat üçün armud
Armud bioaktiv maddələrlə zəngindir. O, A, B1, B2, E, P, PP, C vitaminlərinə, karotinə, fol turşusuna, katexinlərə, azot maddələrə, pektinlərə, dəmirin mineral duzlarına, manqana, yoda, kobalta, misə, kaliuma, molibdenə, kalsiuma, aşı maddələrinə, sellüloza malikdir. Armudda saxarozadan daha çox fruktoza var. Deməli, bu meyvə mədəaltı vəzinin fəaliyyətinin pozulması və şəkər diabeti zamanı o qədər də təhlükəli deyil. Buna görə də təmiz və qurudulmuş meyvələr və içkilər kökəlmə və şəkər diabeti zamanı pəhrizə daxil edilir. Armudun əsas üstünlüyü qida liflərinin böyük miqdarda olmasıdır (2,3q/100q), amma C vitamini bu meyvədə azdır. Lakin fol turşusunun miqdarına görə armud, hətta qara qarağatı da qabaqlayır. Tibb armudun böyük xeyrindən danışır, amma onu boş qarına yemək və ondan sonra su içmək məsləhət görmür.  Ondan sonra, həmçinin ət yemək olmaz və daha yaxşı olardı ki, armudu qida qəbulundan yarım saat sonra yeyəsiniz. Bundan başqa, müalicəvi xüsusiyyətlərə ancaq yetişmiş, ətirli, sulu, konsistensiyaya görə zərif olan meyvələr malikdir. Armud orqanizmdən ağır metalları və toksinləri çıxarır, orqanizmin müdafiə gücünü artıra bilən unikal efir yağları, bioloji aktiv maddələr infeksiya xəstəliklərinin qarşısını alır və iltihaba qarşı xüsusiyyətlərə malikdir. Hətta depressiya zamanı da kömək edir.
Armud şirəsi bəzi mədə xəstəliklərinin müalicəsi zamanı faydalıdır, onun meyvəsinin əti isə almadan fərqli olaraq, orqanizm tərəfindən rahatca həzm olunur.  Qaraciyərin və mədənin bərkidilməsi üçün armudun turşu və çox ağzı qamaşdırıcı növləri faydalıdır.
Həlim və kompotlarda çoxlu tanin olur və onun büzüşdürücü təsiri bağırsaq pozuntuları zamanı kömək edir. Amma pozğunluq zamanı təzə armudu yemək məsləhət deyil. Armudda həmçinin çoxlu dəmir var, amma hemoqlobini artırmaq üçün armuddansa (meyvələr də daxil olmaqla) ət yemək lazımdır. Həkimlər 40 yaşdan sonra armudu daha çox yeməyə məsləhət görürlər. Kalium ionlarının çoxlu sayda olması ürəyin və əzələlərin normal fəaliyyət göstərməsinə xidmət edir və həmçinin toxumaların bərpasını yaxşılaşdırır. Bundan əlavə, armud aclıq hissini aradan qaldırır və demək olar ki, kalorisizdir. Buna görə də arıqlamağa kömək edir. Yeganə əks-göstəriş mədə xorası zamanı çiy armudların yeməməkdən ibarətdir. Qalan hallarda, sadəcə, normanı bilmək lazımdır. Gündə bir-iki armud orqanizminiz üçün kifayətdir.
Yay almaları
Almalar təkcə payız və ya qış meyvəsi deyil. Əslində, bir çox yay növləri də mövcuddur. Bunların ən məşhurları borovinka, iyul çernenkosu, kvinti, melba, papirovka və yandıkovskdir. Bizim ölkəmizdə olan almanın əksər növləri Baltikyanı, Rusiya və Ukraynadan olan növlərdir. Almalar C, B1, B2, P, E kimi bir çox vitaminlərə, manqana və kaliuma malikdirlər. Lakin almada olan dəmir insan orqanizmi tərəfindən, demək olar ki, həzm olunmayan miqdardadır. Hemoqlobin aşağı miqdarda olduqda daha çox heyvan mənşəli məhsullar yemək lazımdır - qırmızı ət, qaraciyər, yumurta.
Yay növlərində pektinin çox olması sayəsində almalarda aşağı qlikemik indeksi olur, yəni onlar arıqlamağa kömək edir və az miqdarda şəkərə malikdirlər. Amma bu, o demək deyil ki, onları həddən artıq çox yemək lazımdır. Almalar, eyni zamanda sidik turşunun yaranmasının qarşısını alır və qarışqa turşusunu məhv edirlər. Ona görə onlar revmatizm, podaqra, ateroskleroz, xroniki ekzemalar və dərinin digər xəstəliklər zamanı faydalıdırlar. Alma görmə qabiliyyətinin gücləndirilməsi, dəri, saçlar və dırnaqların yaxşılaşdırılması və sinir xarakterli xəstəliklərin  müalicəsi üçün faydalıdır. Bundan əlavə, almalar aşağı qan təzyiqi və damarların sərtləşməsi zamanı qanı yaxşı təmizləyirlər. Onlar, həmçinin limfa sistemi üçün faydalıdır.
Almaları daha çox çiy, qabıqla bir yerdə yemək yaxşıdır, çünki qabığı daha çox flavonoid, C vitamininə və pektinə malikdir. Kəsilmiş almalarda C vitamininin miqdarı kəskin şəkildə azalır və bunu kəsilmiş yerlərin tez qaralmasından müşahidə etmək olur. Alma ilə istənilən qida qəbulunu tamamlamaq məsləhət görülür - hesab olunur ki, bu, təkcə qamət üçün deyil, dişlər üçün də faydalıdır. Bundan əlavə, əgər qidada yuxarıda qeyd olunan qırmızı ət, qaraciyər və ya yumurta varsa, almalar onlardan alınan dəmiri asan şəkildə həzm etməyə kömək edirlər.
Bilmək lazımdır ki, almaların yay növləri pis qorunur və tez bir zamanda korlanır. Ümumilikdə isə almaları digər meyvə və tərəvəzlərdən ayrı saxlamaq lazımdır, çünki almaların yanında onlar korlamağa başlayırlar. Onları soyuducuda saxlamaq o qədər də mütləq deyil, sərin qaranlıq yer də münasib olar. Həzm sisteminin xəstəlikləri, xüsusilə onların kəskinləşməsi zamanı (qastrit, kolit, eroziya, xora) almalar ağrı hissi yarada, xəstəliyin daha da inkişaf etdirilməsinə səbəb ola bilər. Bunların hamısı almaların, xüsusilə də qabığın daha çox kobud sellüloza malik olmasından irəli gəlir. Buna görə də özünüzə ziyan verə bilərsiniz.
Bazarda və sizin bağınızda
Armudları, ilk növbədə, ətrinə görə və əl ilə yoxlayaraq seçmək lazımdır. Yetişmiş, faydalı maddələrlə dolu armudlar çox şirin ətrə malikdirlər. Eyni zamanda qeyd etmək lazımdır ki, armudlar evdə, otaq temperaturu altında çox yaxşı yetişirlər. Ona görə də siz onları dərhal yeməyə hazır deyilsinizsə, o zaman bir az yetişməmiş (bərk) meyvələr alın. Və təbii ki, meyvələr üzərində çürümə və zədə izləri olmamalıdır. Almaları elə armudlar kimi seçmək lazımdır, ətirə görə və əllə yoxlayaraq. Lakin yetişməmiş almalar evdə daha çox korlanacaq nəinki yetişəcək. Bağban Lətifə Zeynalova "R+"a bildirib ki, həm almaları, həm armudları qurutmaq olar, amma vitaminlər orada dərhal yox olacaq. Yaşıl növlərdən olan almaları qurutmaq daha məsləhətlidir, armudun ən şirin növlərini isə (düşes tipli) isə təzə yemək yaxşıdır. Qurudulmuş halda onlar dadsız olur.
"Almalar və armudlar bizim torpaq üçün az yararlıdır və daha çox ölkəmizin şimal, sərin regionlarda, Qubada, Qəbələdə, Şəkidə, Zaqatalada bitir. Onlar İsmayıllıda da bitir, - bağban deyir. - Armudların bəzi növləri az tələbkardır, amma nə bu, nə də digər növlər qızmar Abşeron yayının istisinə tab gətirməyə bilər". Həm almalara, həm də armudlara kifayət qədər böyük dərinliyə malik olan yaxşı torpaq, yayda tez-tez suvarma və həşəratlardan qorunmaq lazımdır.
ARMUD MÜRƏBBƏSİ
İçindəkilər:
Armud - 1 kq
Şəkər - 1 kq
Limon - 1 ədəd
Su - 1 stəkan
Hazırlama:
Limon dadını verən ətirli armud mürəbbəsi. Mürəbbə armudun dilim-dilim kəsilməsi ilə bişirilir. Armudu toxumlardan və qabıqdan təmizləmək və iri dilimlərə kəsmək lazımdır. Limonu yumaq, dairəvi şəklində kəsmək, toxumlardan təmizləmək və qaynar suya qoymaq lazımdır. 3 dəqiqə ərzində qaynatmaq lazımdır. Həlimi boşaltmaq və onun üzərində tədricən şəkəri atmaqla sirop hazırlamaq lazımdır. Qaynar siropu armudlar üzərinə tökmək və 2 saat saxlamaq lazımdır. Üstündə yaranan köpüyü götürməklə, armud dilimlərinin şəffaflığı və siropun azca qatı olmasına qədər zəif alov üzərində bişirmək lazımdır. Mürəbbəni quru, isti, sterilizasiya olunmuş bankalara tökmək lazımdır.
QIŞ ÜÇÜN YAY NÖVLƏRİNDƏN OLAN ALMALARDAN HAZIRLANMIŞ KOMPOT
0,7 kq xırda və parlaq rənglərdə olan almalar, 3 q limon turşusu, 450 q şəkər, bir çimdik vanil şəkəri.
Almaları yaxşıca yuyun və saplağını kəsin. Bütövlüklə bankaya qoyun və siropla doldurun.  2-3 q limon turşusunu əlavə edin. Suya (1 l) 450 q şəkər əlavə edin və qaynadın. Almaları bununla doldurun ki, sirop azca bankaların qırağına çıxsın. Bankanı qapağı ilə bağlayın və çevirin. 2-3 gündən sonra sərin yerə qoya bilərsiz.

THE APPLE AND PEAR TREES ARE IN BLOSSOM
At one time the pear was regarded as a symbol of longevity in China. You see, the pear tree lives for many years. It was first mentioned in ancient Greek mythology. In Homer's "Odyssey" it is pear trees that are growing in the garden of the Persian tsar, and on the Peloponnese peninsula there was even a "land of pears".
The pear is like a storehouse
The pear is rich in bioactive substances. It contains vitamins A, B1, B2, E, P, PP, and C, carotene, mineral salts of iron, manganese, iodine, cobalt, copper, potassium, molybdenum, calcium, tannic acids and cellulose. It has more fructose than sucrose, which means that this fruit does not harm those whose pancreas is not functioning properly and those suffering from diabetes. This is why fresh and dried fruits and drinks made from it are included in diets when people are obese or diabetic. The pear's best quality is its high content of dietary fibre (2.3 g per 100 g), but it does not contain much vitamin C. The pear does however contain more folic acid than even blackcurrants.
Medical practice mentions the great benefit of the pear, but does not advise eating it on an empty stomach or drinking water with it. You should not eat it with meat either and you are advised to wait at least half an hour before eating it after a meal. Besides, only ripe, aromatic, juicy fruits that are easy to eat have medicinal properties.The pear helps to cleanse the body of heavy metals and toxins, and its unique ethereal oils and biologically active substances which boost the body's defences, help it to resist infectious diseases and have an anti-inflammatory effect and even to combat depression.
Pear juice is beneficial in the treatment of some gastric illnesses, and its flesh is more easily absorbed by the body than the flesh of apples. Sour and very tart varieties of pears help to fortify the liver and stomach.
Cooked fruit purees and stewed fruit contain a lot of tannin, whose astringent effect helps to alleviate upset stomachs. But it is not wise to eat fresh pears when you have a stomach upset. Pears are rich in iron, but it is best to eat red meat rather than pears (or fruit in general) to boost your haemoglobin. Doctors recommend that you should eat more pears after you reach the age of 40 years. The large amounts of potassium ions facilitate the normal functioning of the heart and muscles, as well as improving the restoration of the tissues.
Besides this, the pear satisfies the feeling of hunger while containing hardly any calories and therefore helps to stop you from putting on weight. The only contra-indication is that you should not eat raw pears, if you are suffering from a stomach ulcer. Otherwise, you just have to eat them in moderation - a couple of pears a day is quite sufficient for your body.
Summer apples
Apples are not only autumn and winter fruits. In actual fact, there are numerous summer varieties. The best known of them are Borovinka, July Chernenko, Kvinti, Melba, Papirovka [Papierowka] and Yandykovskoye. Most of the varieties that we have in our country originate from the Baltic States, Russia and Ukraine. Apples contain a large amount of vitamins like C, B1, B2, P, E, and also manganese and potassium. But the iron in apples is contained in a form that the human body can hardly absorb. If you have low haemoglobin, it is much more beneficial to eat animal products like red meat, liver and eggs.
In the summer varieties, thanks to the pectin the apples have a low glycaemic index; this means that they help in losing weight and contain little sugar. But this does not mean that you should eat too many of them. Apples also prevent the secretion of uric acid and break down formic acid. They are therefore beneficial to people suffering from rheumatism, gout, atherosclerosis, chronic eczemas and other skin diseases. Apples help to make your sight, skin, hair, and nailshealthier and to avoid nervous disorders.
Besides this, apples cleanse the blood when there is low blood pressure and hardening of the blood vessels. They are also of benefit to the lymphatic system.
Apples are best eaten raw with the skin on, because it contains more flavonoids, vitamin C and pectin. The amount of vitamin C in cut apples is drastically reduced; this can be seen from the way the cut surface of the apple rapidly turns brown. It is recommended that any meal should end with an apple; this is not only good for the figure, but for the teeth as well. Besides, whereas red meat, liver or eggs have already been mentioned as part of your diet, apples help you to absorb the iron obtained from them.
It is important to know that the summer varieties of apples do not keep well and soon go bad. Apples should be kept separate from other vegetables and fruit since the latter start to go bad, when they are next to apples. You do not need to keep them in the refrigerator. You can store them in a cool, dark place. In patients suffering from diseases of the digestive tract, especially in their more serious stages (gastritis, colitis, erosion and ulcers) apples may cause painful sensations and make the disease to get worse. This occurs because apples contain large amounts of coarse cellulose, mainly in the skin. So, you can even do yourself harm by eating them.
On the market and in your garden
When choosing pears you should first of all judge by their aroma and texture. Ripe pears, full of nutritious properties, smell very sweet. It is worth noting that pears ripen very well at room temperature at home. Therefore, if you do not intend to eat them straightaway, select slightly unripe (hard) fruits. Well, naturally there should not be any patches of mould or bruising on the fruits.
Like pears, apples need to be selected according to their aroma and their texture. But unripe apples go bad more quickly at home rather than getting ripe.
The gardener Latifa Zeynalova has told Regionplus that both pears and apples can be dried, but they lose their vitamins when this is done. It is better to dry green varieties of apples, but thejuiciest varieties of pears (like Duchesse) are best eaten fresh. They are not tasty when they are dried.
"Our soil is not really suitable for growing apple and pear trees, so they only grow well in the cooler regions in the north of the country, in Quba, Qabala, Saki, Zaqatali, and you do find them in Ismayilli," the gardener says. "Some varieties of pear are less difficult to grow, but none of them can survive in the intense heat of an Abseron summer." Both apples and pears need good-quality soil of sufficient depth, to be watered frequently and to be protected with insecticides.
PEAR PRESERVE
Ingredients
Pears - 1 kg
Sugar - 1.2 kg
Lemon - 1
Water - 1 glass
Preparation
Aromatic pear preserve is made with thin slices of lemon. The preserve is made from segments, or lengthwise slices of pear. Peel and core the pear and cut it into large segments. Wash the lemon and slice it, discarding the pips and pour boiling water onto it. Boil it for three minutes. Pour off the liquid and make a syrup from it, gradually adding the sugar. Pour this boiling syrup over the pear and leave itfor two hours. Boil the pears in the syrup on a low heat, skimming off the foam that forms, until the pear segments become transparent and the syrup thickens slightly. Place the preserve in dry, warm, sterilised jars and seal them.
STEWED APPLES FROM SUMMER VARIETIES FOR WINTER
700 g small brightly-coloured apples, 3 g citric acid, 450 g sugar, a pinch of vanilla sugar.
Wash the apples well, and remove the stems. Put them into the jars whole and pour the syrup over them. Add 2-3 g of citric acid and the vanilla sugar. Add the 450 sugar to the water (1 litre) and bring to the boil. Pour the syrup over the apples so that it runs over the top of the jar slightly. Seal the jar and turn it upside down. After 2-3 days you can store it in a cool place.