YENƏ DƏ "QEYRİ-KAFİ"
Futbol üzrə 2016-cı ildə keçiriləcək Avropa Çempionatının seçmə mərhələsinin ilk oyununu Azərbaycan millisi uduzdu.
"Avro-2016"ya final mərhələsinə vəsiqə qazanmaq hədəfi ilə başlayan millimizin yer aldığı qrupdakı ilk rəqibi Bolqarıstan oldu. O Bolqarıstan ki, qrup üçüncülüyü uğrunda əsas rəqiblərimizdən biri hesab etmək olar.
Yoldaşlıq matçlarında Özbəkistanla 0:0 oynayan, Rusiyaya 0:4 hesabıyla uduzan millimizdən bu dəfə əzmkar və layiqli oyun gözləyirdik. Təəssüf ki, azarkeşlərimiz yenə yanıldı. Artıq start heyət məlum olanda uğursuzluğun qaçılmaz olduğu hiss olundu. Foqtsun ilk müəmmalı addımı müdafiənin sol cinahında Ufuk Budaka şans verməsi idi. Halbuki Ufukdan qat-qat yaxşı futbolçu olan Ruslan Əmircanov bu mövqedə daha yaxşı çıxış edərdi. Baş məşqçi digər milliləşən futbolçu Dmitri Nazarovu da ilk dəqiqələrdən meydana buraxmışdı. Nazarovun çiyninə bu matçda böyük yük düşürdü. Çünki Foqts komandanı iki hissəyə bölmüşdü: müdafiəyəmeyilli və hücumameyilli futbolçular. Orta sahədə yer alan Ruslan Abışov və Qara Qarayev hücuma, cinahlardakı və irəlidəki Vaqif Cavadov, Rüfət Dadaşov və Rauf Əliyev isə yarımmüdafiəyə kömək etmək fikrindən uzaq görünürdülər. Belədə isə Nazarov müdafiə ilə hücum arasında təkbaşına körpü rolunu oynamalı idi. Lakin yeni-yeni yığmaya çağırılan bir futbolçudan birdən-birə komandanı arxasınca daşımağı gözləmək doğru olmazdı. Ümumilikdə, Azərbaycan yığması çox zəif təsir bağışladı. Yorğun, həvəssiz, hazırlıqsız görünən futbolçularımızın seçmə mərhələyə məğlubiyyətlə başlamaması mümkünsüz oldu.
Hər zaman olduğu kimi, bu dəfə də komandamız ilk 10 dəqiqədə fəal göründü. Ancaq bu müddətdə nə Rauf Əliyev, nə də Rüfət Dadaşov yüz faizlik qol şansını dəyərləndirə bildilər. Əvəzində isə müdafiədə ani bir diqqətsizlik qol buraxmaqla nəticələndi. Sol cinahda özünü unutdurmağı bacaran Miçanski komanda yoldaşından ara pası alaraq, qapıçı ilə təkbətək çıxdı və Kamrana heç bir şans vermədi.
Hesabda olduğu kimi, göstərilən oyuna görə də bolqarlar üstün idilər. Rəqib komanda oyuna istədiyi kimi nəzarət edir, özünü qonaq yox, ev sahibi kimi aparırdı. Bolqarıstan yığması bu üstün oyunla da fasiləyə hesabda öndə yollanmağı bacardı.
Heyət seçimindəki səhvini başa düşən Foqts fasilədən dərhal sonra Vaqif Cavadovu həm cinahlarda, həm də mərkəzdə oynamağı bacaran Araz Abdullayevlə əvəzlədi ki, orta sahədə rəqibə uduzmayaq. Məhz bunun sayəsində topa nəzarət komandamızın əlinə keçdi və tezliklə bərabərlik qolu gəldi. Nazarovun təxminən 30 metrlik məsafədən qüvvətli zərbəsindən sonra yerə də dəyən top tora düşdü. Bərabərlik qolundan sonra qarşılaşmada temp xeyli aşağı düşdü. Hər iki komanda böyük qüvvə ilə hücuma atılmağa cürət etmirdi. Yalnız bolqarlar ara-sıra uzaq məsafədən şanslarını yoxlayırdılar. Artıq hər kəs qarşılaşmanın bu hesabla bitəcəyini gözlədiyi bir vaxtda müdafiədə növbəti kobud anlaşılmazlıq məğlubiyyətimizə gətirib çıxardı. Kornerdən ötürmə zamanı heç kim topa toxuna bilmədi, nəticədə, uzaq küncdə nəzarətsiz qalan Xristov başla toru silkələdi. Beləliklə, "Avro-2016"nın final mərhələsini hədəfləyən Azərbaycan yığması elə ilk oyunundaca, üstəlik, öz meydanında 1-2 hesablı məğlubiyyətə düçar oldu.
Azərbaycan millisinin belə zəif oyunu "Avro-2016"nın seçmə mərhələsində qrupda 3-cü yerə iddia etməyə imkan vermir.
Adətən, məğlub olduğumuz matçlarda 1-2 futbolçumuz gözəl oyunla fərqlənərdi. Bu dəfə bütün heyət ümidləri puç etdi. Qapıçı Kamran Ağayev hər iki qol zamanı heç nə ilə yadda qalmadı. Təkbətək epizodda millini xilas edə bilmədi. İkinci qolun vurulması anında isə qapıçı daha irəli çıxaraq topu uzaqlaşdıra bilərdi. Təcrübəli Rəşad Sadıqov da özünə bənzəmədi. Hər zaman yığma üzvlərinə dayaq olan kapitanımız çoxlu sayda səhvə yol verdi. Bəlkə də, "Qarabağ"ın heyətində Avropa Liqası, milli çempionat oyunlarında iştirakı Sadıqovun yorğunluğuna səbəb olub. Milliləşdirilən Ufuk Budak növbəti dəfə yığmaya lazım olmadığını sübut etdi. Rüfət Dadaşov, Ruslan Abışov heç nə ilə yadda qalmadı. Azərbaycan millisinin heyətində Qara Qarayev və Mahir Şükürov müəyyən mənada seçildi. Mahir dəqiq asmalarla iki dəfə komanda yoldaşlarına fərqlənmək imkanı yaratsa da, ötürmə nəticəsiz oldu. Qara isə ikili mübarizədə yaxşı təsir bağışladı.
Bütün deyilənləri nəzərə alaraq baş məşqçi Berti Foqtsun işinin çətin olacağını əminliklə söyləmək olar. İlin sonuna qədər millimiz daha 3 rəsmi oyunda iştirak edəcək. Bunlar oktyabrda səfərdə İtaliya və Xorvatiya, noyabrda isə evdə Norveçə qarşı matçlardır. Bu görüşlərdə yığmamızın xal qazanacağı sensasiyaya bərabərdir. Belədə bu il millidən uğur gözləməyə dəyməz. Sözsüz ki, yığmanın uğursuzluğunda futbolçuların zəif oyununun rolu çoxdur.
Foqtsun hazırlıq dönəminin az olmasından gileylənməsi isə gülüncdür. Bütün dünyada milli komandalar 3-4 günlük hazırlıq keçir. Bizdə isə ona 10 günlük hazırlıq üçün şərait yaradılır. Məhz Foqtsa görə daxili çempionatın təqvimi tanınmaz hala salınıb. Oyunların çoxunun vaxtı dəyişib.
Əgər kifayət qədər potensial yoxdursa, Foqts özü də dəyişiklik etməyə çarəsizdir. Gərək, azarkeşlərə "Avro-2016"ya getmək istədiklərini söyləməklə boş vədlər verməzdilər. Bolqarıstan yığması da qrupda 3-cü yer uğrunda yarışır. Əsas rəqibimizə doğma meydanda uduzmaqla biz şansımızı heçə endirdik.
"Azərbaycan millisindən belə zəif oyun gözləmirdim. Biz oyuna 1 aydan çox hazırlaşmışdıq və taktiki cəhətdən komandanızı yaxşı təhlil etmişdik. 1 xal qazansaydıq da, mən hesabla razı olardım".
Lyuboslav PENEV, Bolqarıstan millisinin baş məşqçisi
"İki kobud səhvə yol verdik. Rəqib də bundan yararlandı. Hesabı bərabərləşdirsək də, təəssüf ki, qol buraxdıq. 70 dəqiqə rəqiblə bərabər səviyyədə oynadıq. Sonra güc qalmadı və səhvlərə yol verdik. Müdafiədə çətinliklər var idi. Vladimir Levin, Elnur Allahverdiyev kimi təcrübəli futbolçular yox idilər. 10 gün ərzində futbolçularda fiziki hazırlığı yüksək səviyyəyə gətirə bilmərəm. Avrokuboklarda klubların oyunları təxirə salınır. Ona görə də bu qısa müddətə mən onların səviyyəsini qaldıra bilmərəm. Bu matçdan sonra işimiz çətinləşdi. Mən qələbə qazanacağımıza inanırdım. Amma belə olmadı. Unutmayaq ki, əlimizdə olan futbolçulardan istifadə etməliyəm".
Berti FOQTS, Azərbaycan millisinin baş məşqçisi
"Bolqarıstana evdə uduzuruqsa, deməli, iddiamız ciddi deyil. Məğlubiyyətə əsas səbəb yanlış taktika seçilmişdi. Foqts deyib ki, 10 gün hazırlıq üçün azdır. Deməli, biz klubları ləğv etməliyik, çempionatı saxlamalıyıq - təkı milli hazırlaşsın. Hələ onda da bilinmir ki, milli necə oynayacaq? Dünyanın heç bir ölkəsində milli komandaya hazırlıq üçün 10 gündən artıq vaxt verilmir. Artıq komandamızda məğlub psixologiyası formalaşıb. İtaliya və Xorvatiyadan səfərdə xal almağımıza inanmıram. Bolqarıstana evdə uduzuruqsa, 3-cü yer barədə düşünmək düzgün deyil".

The national team of Azerbaijan has suffered defeat at the start of the qualifying competition for Euro 2016
The Azerbaijani team has started a new qualifying round for the 2016 European football championship with a hurtful defeat.
Bulgaria's national squad was the first opponent that challenged the Azerbaijani team's aspiration to qualify for the Euro 2016 finals. The Bulgarian squad can be considered the main rival of our team in competition for the third place in the group, which will allow the team to compete for a place in the Euro 2016 finals.
After two friendly matches which ended in a scoreless draw with Uzbekistan (0:0) and a loss to Russia (0:4), the national team was expected to play with stronger will and greater effectiveness this time. Alas, the expectations of the fans have once again failed to materialise. A sinking feeling already appeared at the announcement of the team's starting line-up. Putting Ufuk Budak to the position of the right back was the first questionable decision of national team coach Berti Vogts; instead, he could have placed Ruslan Amircanov who looks much better at this position. Dmitriy Nazarov, another "naturalised" footballer, also played from the first minutes of the match and had to do a lot of work. Indeed, Vogts had divided the team players into two groups, namely, the attackers and the defenders. Centre midfielders Ruslan Abisov and Qara Qarayev made no attempt to support the attack, while wingers Vaqif Cavadov, Rufat Dadasov and Rauf Aliyev were far from the idea of helping the midfield. Thus, Nazarov had to perform the role of a link between the defence and the attack all by himself. However, it would be a mistake to expect that a newcomer to the national team would immediately lead the whole team. Besides, the team as a whole looked unconvincing on the pitch. The players seemed tired and unprepared, and played without enthusiasm.
As always, the Azerbaijani team was only active during the first 10 minutes. Rauf Aliyev and Rufat Dadasov failed to convert their 100-per cent chances to score, while a mistake in defence resulted in a goal to Kamran Agayev's net. Thanks to a spearing pass, Iliyan Mitsanski, who was left unattended on the left wing, managed to come vis-a-vis with the goalkeeper and left no chances for Kamran. The Bulgarians took the lead not only in scoring, but also in playing, and confidently controlled the game until the half time.
Having realised his mistake with the line-up, Vogts substituted Araz Abdullayev, who could play both on the flanks and in the centre, for Vaqif Cavadov after the half time. Due to this substitution, the team improved its possession of the ball and soon equalised following Nazarov's powerful strike from about 30 meters: the ball ricocheted off the ground and got into the net. Immediately after that, the pace of the play dropped considerably. Neither team dared attack with a large force. The Bulgarians occasionally tried their luck with long-range shots. When everybody had come to believe that the match would end in a draw, another blunder in defence resulted in the second goal to the Azerbaijani net. After a corner kick, none of the defenders touched the ball, and Ventsislav Hristov, who was standing at the far corner of the goal, calmly headed the ball into the net.
Thus, the Azerbaijani team, which aimed at reaching the finals of Euro 2016, lost 1:2 in the first match of the qualifying round, and at home at that.
With such a weak play, the national team of Azerbaijan will not be able to claim the third place in its qualifying group for Euro 2016. We have already got used to the fact that the national team, even when losing, shows a good performance. This time, however, none of the players could be remembered for their performance. Nor have we seen any particular saves by goalkeeper Kamran Agayev. He did not save his team when the Bulgarian striker got one-on-one with him, and he could have intercepted a corner kick that resulted in a goal, by coming out of the gate. Experienced Rasad Sadiqov was undistinguished either. Always noted for his reliable playing as a defender, this time Rasad made many mistakes. Perhaps the reason for this is the fatigue that has accumulated after playing for Qarabag in European competitions and the national championship. Naturalised Ufuk Budak has once again proved his uselessness. Rufat Dadasov and Ruslan Abisov displayed nothing memorable. Meanwhile, the performance of Qara Qarayev and Mahir Sukurov can be assessed in more positive terms. Two of the latter's accurate high crosses created scoring chances for his teammates, which failed to be utilized though, while Qara Qarayev left a favourable impression based on how he tackled his opponents.
Given the above, it is safe to say that matters will not be easy for head coach Berti Vogts. Until the end of the year, the national team of Azerbaijan will play three official matches: against Italy and Croatia in October and against Norway in November. Obtaining points in these matches would be tantamount to a sensation. Thus, it is unreasonable to expect the Azerbaijani team to succeed this year. Of course, the weak performance of the footballers played an important role in this failure. Vogts's complaints to the effect that the period of get-together was too short sound ridiculous. A training camp of any national team worldwide lasts for only 3-4 days, while the Azerbaijani team gets together for 10 days. It is for the sake of Berti Vogts that the national championship calendar has been changed beyond recognition.
However, even Vogts, who had promised to bring the national team of Azerbaijan through to the finals of Euro 2016, would not be able to achieve positive changes in the absence of sufficient capacity. Bulgaria's national team is also vying for the third place in the group and Azerbaijan, after losing to its main rival in the home match, has significantly reduced its chances.
"I did not expect such poor play from the national team of Azerbaijan. We had been preparing for the game for more than a month and we had analysed the tactics of your team quite well. I would have been pleased even with one point."
Luboslav Penev, head coach of Bulgaria's national team
"We made two gross errors, and our competitor took advantage of them. We were playing with our rival on par for some 70 minutes. Then we had no strength left, and we made mistakes. There were certain difficulties with the defence. Several experienced players such as Vladimir Levin and Elnur Allahverdiyev were absent. I cannot achieve a high level of physical fitness of players within 10 days. Domestic championship matches are to be postponed during the European cup games. Therefore, I cannot raise their level in such a short period of time. I believed that we would win, but it was not so. Let us not forget that I can only use the players that are at my disposal."
Berti Vogts, head coach of Azerbaijan's national team
"If we lose to Bulgaria at home, then our claims are unfounded. The wrong choice of tactics is the main reason for defeat. Vogts said that 10 days were not enough for preparation. Does that mean that we have to eliminate the clubs and freeze the championship so that the national team could conduct training? But even then, we do not know what will be the result of the national team. Our team has already formed a defeatist psychology. I do not believe that we will be able to take points from the national teams of Italy and Croatia in away games. If we lose to Bulgaria at home, than it is inappropriate to think about the third place."