YENƏ DƏ "QEYRİ-KAFİ"
Futbol üzrə 2016-cı ildə keçiriləcək Avropa Çempionatının seçmə mərhələsinin ilk oyununu Azərbaycan millisi uduzdu.
"Avro-2016"ya final mərhələsinə vəsiqə qazanmaq hədəfi ilə başlayan millimizin yer aldığı qrupdakı ilk rəqibi Bolqarıstan oldu. O Bolqarıstan ki, qrup üçüncülüyü uğrunda əsas rəqiblərimizdən biri hesab etmək olar.
Yoldaşlıq matçlarında Özbəkistanla 0:0 oynayan, Rusiyaya 0:4 hesabıyla uduzan millimizdən bu dəfə əzmkar və layiqli oyun gözləyirdik. Təəssüf ki, azarkeşlərimiz yenə yanıldı. Artıq start heyət məlum olanda uğursuzluğun qaçılmaz olduğu hiss olundu. Foqtsun ilk müəmmalı addımı müdafiənin sol cinahında Ufuk Budaka şans verməsi idi. Halbuki Ufukdan qat-qat yaxşı futbolçu olan Ruslan Əmircanov bu mövqedə daha yaxşı çıxış edərdi. Baş məşqçi digər milliləşən futbolçu Dmitri Nazarovu da ilk dəqiqələrdən meydana buraxmışdı. Nazarovun çiyninə bu matçda böyük yük düşürdü. Çünki Foqts komandanı iki hissəyə bölmüşdü: müdafiəyəmeyilli və hücumameyilli futbolçular. Orta sahədə yer alan Ruslan Abışov və Qara Qarayev hücuma, cinahlardakı və irəlidəki Vaqif Cavadov, Rüfət Dadaşov və Rauf Əliyev isə yarımmüdafiəyə kömək etmək fikrindən uzaq görünürdülər. Belədə isə Nazarov müdafiə ilə hücum arasında təkbaşına körpü rolunu oynamalı idi. Lakin yeni-yeni yığmaya çağırılan bir futbolçudan birdən-birə komandanı arxasınca daşımağı gözləmək doğru olmazdı. Ümumilikdə, Azərbaycan yığması çox zəif təsir bağışladı. Yorğun, həvəssiz, hazırlıqsız görünən futbolçularımızın seçmə mərhələyə məğlubiyyətlə başlamaması mümkünsüz oldu.
Hər zaman olduğu kimi, bu dəfə də komandamız ilk 10 dəqiqədə fəal göründü. Ancaq bu müddətdə nə Rauf Əliyev, nə də Rüfət Dadaşov yüz faizlik qol şansını dəyərləndirə bildilər. Əvəzində isə müdafiədə ani bir diqqətsizlik qol buraxmaqla nəticələndi. Sol cinahda özünü unutdurmağı bacaran Miçanski komanda yoldaşından ara pası alaraq, qapıçı ilə təkbətək çıxdı və Kamrana heç bir şans vermədi.
Hesabda olduğu kimi, göstərilən oyuna görə də bolqarlar üstün idilər. Rəqib komanda oyuna istədiyi kimi nəzarət edir, özünü qonaq yox, ev sahibi kimi aparırdı. Bolqarıstan yığması bu üstün oyunla da fasiləyə hesabda öndə yollanmağı bacardı.
Heyət seçimindəki səhvini başa düşən Foqts fasilədən dərhal sonra Vaqif Cavadovu həm cinahlarda, həm də mərkəzdə oynamağı bacaran Araz Abdullayevlə əvəzlədi ki, orta sahədə rəqibə uduzmayaq. Məhz bunun sayəsində topa nəzarət komandamızın əlinə keçdi və tezliklə bərabərlik qolu gəldi. Nazarovun təxminən 30 metrlik məsafədən qüvvətli zərbəsindən sonra yerə də dəyən top tora düşdü. Bərabərlik qolundan sonra qarşılaşmada temp xeyli aşağı düşdü. Hər iki komanda böyük qüvvə ilə hücuma atılmağa cürət etmirdi. Yalnız bolqarlar ara-sıra uzaq məsafədən şanslarını yoxlayırdılar. Artıq hər kəs qarşılaşmanın bu hesabla bitəcəyini gözlədiyi bir vaxtda müdafiədə növbəti kobud anlaşılmazlıq məğlubiyyətimizə gətirib çıxardı. Kornerdən ötürmə zamanı heç kim topa toxuna bilmədi, nəticədə, uzaq küncdə nəzarətsiz qalan Xristov başla toru silkələdi. Beləliklə, "Avro-2016"nın final mərhələsini hədəfləyən Azərbaycan yığması elə ilk oyunundaca, üstəlik, öz meydanında 1-2 hesablı məğlubiyyətə düçar oldu.
Azərbaycan millisinin belə zəif oyunu "Avro-2016"nın seçmə mərhələsində qrupda 3-cü yerə iddia etməyə imkan vermir.
Adətən, məğlub olduğumuz matçlarda 1-2 futbolçumuz gözəl oyunla fərqlənərdi. Bu dəfə bütün heyət ümidləri puç etdi. Qapıçı Kamran Ağayev hər iki qol zamanı heç nə ilə yadda qalmadı. Təkbətək epizodda millini xilas edə bilmədi. İkinci qolun vurulması anında isə qapıçı daha irəli çıxaraq topu uzaqlaşdıra bilərdi. Təcrübəli Rəşad Sadıqov da özünə bənzəmədi. Hər zaman yığma üzvlərinə dayaq olan kapitanımız çoxlu sayda səhvə yol verdi. Bəlkə də, "Qarabağ"ın heyətində Avropa Liqası, milli çempionat oyunlarında iştirakı Sadıqovun yorğunluğuna səbəb olub. Milliləşdirilən Ufuk Budak növbəti dəfə yığmaya lazım olmadığını sübut etdi. Rüfət Dadaşov, Ruslan Abışov heç nə ilə yadda qalmadı. Azərbaycan millisinin heyətində Qara Qarayev və Mahir Şükürov müəyyən mənada seçildi. Mahir dəqiq asmalarla iki dəfə komanda yoldaşlarına fərqlənmək imkanı yaratsa da, ötürmə nəticəsiz oldu. Qara isə ikili mübarizədə yaxşı təsir bağışladı.
Bütün deyilənləri nəzərə alaraq baş məşqçi Berti Foqtsun işinin çətin olacağını əminliklə söyləmək olar. İlin sonuna qədər millimiz daha 3 rəsmi oyunda iştirak edəcək. Bunlar oktyabrda səfərdə İtaliya və Xorvatiya, noyabrda isə evdə Norveçə qarşı matçlardır. Bu görüşlərdə yığmamızın xal qazanacağı sensasiyaya bərabərdir. Belədə bu il millidən uğur gözləməyə dəyməz. Sözsüz ki, yığmanın uğursuzluğunda futbolçuların zəif oyununun rolu çoxdur.
Foqtsun hazırlıq dönəminin az olmasından gileylənməsi isə gülüncdür. Bütün dünyada milli komandalar 3-4 günlük hazırlıq keçir. Bizdə isə ona 10 günlük hazırlıq üçün şərait yaradılır. Məhz Foqtsa görə daxili çempionatın təqvimi tanınmaz hala salınıb. Oyunların çoxunun vaxtı dəyişib.
Əgər kifayət qədər potensial yoxdursa, Foqts özü də dəyişiklik etməyə çarəsizdir. Gərək, azarkeşlərə "Avro-2016"ya getmək istədiklərini söyləməklə boş vədlər verməzdilər. Bolqarıstan yığması da qrupda 3-cü yer uğrunda yarışır. Əsas rəqibimizə doğma meydanda uduzmaqla biz şansımızı heçə endirdik.
"Azərbaycan millisindən belə zəif oyun gözləmirdim. Biz oyuna 1 aydan çox hazırlaşmışdıq və taktiki cəhətdən komandanızı yaxşı təhlil etmişdik. 1 xal qazansaydıq da, mən hesabla razı olardım".
Lyuboslav PENEV, Bolqarıstan millisinin baş məşqçisi
"İki kobud səhvə yol verdik. Rəqib də bundan yararlandı. Hesabı bərabərləşdirsək də, təəssüf ki, qol buraxdıq. 70 dəqiqə rəqiblə bərabər səviyyədə oynadıq. Sonra güc qalmadı və səhvlərə yol verdik. Müdafiədə çətinliklər var idi. Vladimir Levin, Elnur Allahverdiyev kimi təcrübəli futbolçular yox idilər. 10 gün ərzində futbolçularda fiziki hazırlığı yüksək səviyyəyə gətirə bilmərəm. Avrokuboklarda klubların oyunları təxirə salınır. Ona görə də bu qısa müddətə mən onların səviyyəsini qaldıra bilmərəm. Bu matçdan sonra işimiz çətinləşdi. Mən qələbə qazanacağımıza inanırdım. Amma belə olmadı. Unutmayaq ki, əlimizdə olan futbolçulardan istifadə etməliyəm".
Berti FOQTS, Azərbaycan millisinin baş məşqçisi
"Bolqarıstana evdə uduzuruqsa, deməli, iddiamız ciddi deyil. Məğlubiyyətə əsas səbəb yanlış taktika seçilmişdi. Foqts deyib ki, 10 gün hazırlıq üçün azdır. Deməli, biz klubları ləğv etməliyik, çempionatı saxlamalıyıq - təkı milli hazırlaşsın. Hələ onda da bilinmir ki, milli necə oynayacaq? Dünyanın heç bir ölkəsində milli komandaya hazırlıq üçün 10 gündən artıq vaxt verilmir. Artıq komandamızda məğlub psixologiyası formalaşıb. İtaliya və Xorvatiyadan səfərdə xal almağımıza inanmıram. Bolqarıstana evdə uduzuruqsa, 3-cü yer barədə düşünmək düzgün deyil".

Национальная сборная Азербайджана начала отборочный этап Евро-2016 с поражения
Старт нового отборочного цикла к чемпионату Европы по футболу 2016 года азербайджанская сборная начала с обидного поражения.
Первым соперником сборной, нацелившейся на завоевание путевки в финальную часть Евро-2016, стала сборная Болгарии. Именно ее можно считать главным соперником нашей команды в борьбе за третье место в группе, которое позволяет бороться за выход в финальную часть ЧЕ-2016.
От национальной сборной, которая сыграла в товарищеских встречах вничью со сборной Узбекистана (0:0) и уступила сборной России (0:4), на этот раз ожидали волевой и результативной игры. К сожалению, ожидания болельщиков не оправдались в очередной раз. Нехорошее предчувствие появилось уже при объявлении стартового состава команды. Первым непонятным шагом главного тренера сборной Берти Фогтса стало размещение на правом фланге защиты Уфука Будака, вместо которого можно было выставить Руслана Амирджанова, который смотрится на этой позиции намного лучше. С первых же минут матча на поле вышел и другой "натурализованный" игрок Дмитрий Назаров, на долю которого выпала большая нагрузка. Ведь Фогтс разделил футболистов команды на две части - атакующих и защищающихся. Размещенные в центре Руслан Абышов и Гара Гараев не предпринимали попыток поддержать атаку, а игравшие на флангах Вагиф Джавадов, Руфат Дадашов и Рауф Алиев были далеки от мысли помогать полузащите. При таком раскладе Назарову предстояло в одиночку исполнять роль связующего между защитой и нападением. Однако ожидать, что новичок сборной сразу поведет за собой всю команду, было бы ошибкой. Да и вся сборная в целом смотрелась на поле неубедительно. Футболисты выглядели уставшими, неподготовленными, играли без огонька.
Как и всегда, сборная Азербайджана проявляла активность только первые 10 минут. Не смогли реализовать стопроцентные голевые шансы Рауф Алиев и Руфат Дадашов. А допущенная оплошность в защите привела к голу в ворота Камрана Агаева. Пасом в разрез один на один с вратарем был выведен "забытый" на левом фланге Мишанский, который не оставил Камрану никаких шансов. Болгары вели не только в счете, но и по игре. До самого перерыва соперник уверенно контролировал игру.
Осознав свою ошибку с составом, после перерыва Фогтс заменил Вагифа Джавадова на Араза Абдуллаева, способного играть и на флангах и в центре. Именно благодаря этому команда стала больше контролировать мяч и вскоре сравняла счет. После мощного удара Назарова, примерно с 30 метров, мяч, срикошетировав от земли, оказался в сетке. Сразу после этого темп игры значительно упал. Ни одна из команд не решалась атаковать большими силами. Болгары изредка испытывали счастье дальними ударами. И вот когда все уже поверили, что матч закончится с ничейным счетом, очередная грубая ошибка в защите привела ко второму голу в ворота азербайджанской дружины. После подачи углового никто из защитников не коснулся мяча, а стоявший у дальнего угла ворот Христов спокойно переправил его головой в сетку ворот.
Таким образом, нацелившаяся на выход в финал Евро-2016 сборная Азербайджана проиграла в первом же матче отборочного цикла со счетом 1:2. Причем у себя на поле.
Подобная слабая игра не позволит команде Азербайджана претендовать на третье место в отборочной группе Евро-2016. Мы уже привыкли, что сборная, даже проигрывая, показывает неплохую игру. На этот раз никто из игроков ничем не запомнился. Не видели мы и особых сейвов в исполнении голкипера Камрана Агаева. Он не спас свою команду, когда нападающий болгар вышел с ним один на один. А завершившуюся голом подачу с углового он мог прервать, выйдя из ворот. Ничем не отличился и опытный Рашад Садыхов. Всегда отличавшийся надежной игрой в защите, Рашад на этот раз допустил много ошибок. Возможно, причина кроется в накопившейся усталости после игр в составе "Карабаха" на еврокубках и чемпионате страны. Натурализованный Уфук Будак в очередной раз доказал свою бесполезность. Ничем не запомнились Руфат Дадашов и Руслан Абышов. Несколько положительно можно оценить игру Гара Гараева и Махира Шукюрова. Последний дважды точными навесами создавал для товарищей по команде голевые моменты, которые, впрочем, использованы не были. А Гара Гараев оставил благоприятное впечатление в единоборствах.
Учитывая все сказанное, можно с уверенностью сказать, что главному тренеру Берти Фогтсу придется нелегко. До конца года главная команда страны проведет еще три официальные встречи - в октябре со сборными Италии и Хорватии, а в ноябре - со сборной Норвегии. Завоевание в этих встречах очков будет равносильно сенсации. Таким образом, ожидать успеха от сборной в этом году не стоит. Безусловно, большую роль в неудаче сыграла слабая игра футболистов. Жалобы Фогтса по поводу слишком коротких сборов выглядят смешно. Во всем мире сборы национальных команд длятся всего 3-4 дня, а азербайджанская команда собирается на 10 дней. Именно ради Фогтса календарь чемпионата страны изменен до неузнаваемости.
Но при отсутствии достаточного потенциала добиться положительных изменений бессилен и Фогтс, обещавший вывести сборную Азербайджана в финальную часть Евро-2016. Сборная Болгарии также борется за третье место в группе, и, проиграв основному сопернику в домашнем матче, Азербайджан значительно уменьшил свои шансы.
"Такой слабой игры от сборной Азербайджана я не ожидал. Готовились к игре более месяца и хорошо проанализировали вашу сборную в тактическом плане. Я остался бы доволен даже одним очком".
Любослав ПЕНЕВ, главный тренер сборной Болгарии
"Мы допустили две грубые ошибки. И соперник воспользовался ими. 70 минут мы играли с соперником наравне. Потом уже не осталось сил, и мы допустили ошибки. Были трудности в защите. Отсутствовали такие опытные футболисты, как Владимир Левин и Эльнур Аллахвердиев. За 10 дней я не могу добиться высокого уровня физической подготовки футболистов. Во время еврокубков игры внутреннего чемпионата откладываются. Поэтому я не могу повысить их уровень за такой короткий срок. Верил, что мы победим. Но оказалось не так. Не будем забывать, что я использую футболистов, которыми располагаю".
Берти ФОГТС, главный тренер сборной Азербайджана
"Если дома проигрываем Болгарии, значит, наши претензии несерьезны. Главная причина поражения - неверный выбор тактики. Фогтс сказал, что 10 дней для подготовки мало. Значит, мы должны ликвидировать клубы и заморозить чемпионат, лишь бы сборная проводила подготовку? Но даже тогда не известно, как сыграет сборная. У нашей команды уже сформировалась пораженческая психология. Не верю, что сумеем отнять очки у сборных Италии и Хорватии в играх на выезде. Если проигрываем Болгарии дома, думать о третьем месте неуместно".