SƏNAYE MƏHƏLLƏLƏRİNİN NÜMUNƏSİ
Dünya bazarlarında neftin qiymətinin aşağı düşməsi Azərbaycan iqtisadiyyatının neft amilindən asılılığının maksimal dərəcədə aşağı salınması vacibliyini bir daha təsdiqlədi. Yalnız son üç ay ərzində neft, təxminən, 10-15% ucuzlaşıb, bunu  OPEC-in məlumatları da təsdiqləyir.
Bu hadisələrlə bağlı əminliklə demək olar ki,  Azərbaycanda 2014-cü ilin "Sənaye ili" kimi elan olunması lap vaxtında edilib. Bunun əsas nəticəsi təkcə ölkənin ÜDM-də nisbətin qeyri-neft sektoru lehinə artması deyil, həmçinin qeyri-neft sektorunun inkişaf etməsidir. Çünki bu gün hələ də Azərbaycan ixracın, təqribən, 90 faizini karbohidrogen  xammalın satışı hesabına təmin olunur.
Parklardan-məhəllələrə
Qeyri-neft ixracına qeyri-neft sektorunun sürətli inkişafı dəstək verməlidir. Onun orta inkişafı 2020-ci ilə qədər 7,7% səviyyəsində gözlənilir. Hökumətin proqnozlarına əsasən, 2014-cü ildə ÜDM-də qeyri-neft sektorunun payı 61,5%-ə, 2017-ci ildə isə 72,4%-ə qədər çatacaq.
Bu inkişafı hökumət regionlar sayəsində təmin etmək niyyətindədir. Orada sənaye məhəllələri yaradılacaq. Son zamanlar Azərbaycanda fəal şəkildə sənaye parkları yaradılır və artıq Sumqayıt, Balaxanı sənaye parkları, Yüksək Texnologiyalar Parkı yaradılıb. Azərbaycan iqtisadiyyat və sənaye naziri Şahin Mustafayevin fikrincə, ölkənin dinamik inkişafının davam etməsi mövcud olan təbii-iqtisadi resurslara əsaslanan və böyük ümumi əlavə dəyər həcmi yaradan sənaye sahələrinin formalaşmasının sürətləndirilməsini vacib edir. Buna görə də Gəncə, Mingəçevir və Bakının Qaradağ rayonunda müasir sənaye şəhərciklərinin yaradılması planlaşdırılır.
İlk dəfə sənaye məhəllələrinin yaradılması ideyası "Sənaye ili"nin elan olunması ilə bağlı 2014-cü il martın 12-də təsdiqlənən tədbirlər planında əks olunub. Oktyabrın 8-də Prezident İlham Əliyev "Sənaye məhəllələrinin yaradılması və onların fəaliyyətinin təşkili barədə" sərəncam imzalayıb. Sənəddə qeyd olunduğu kimi, sənaye məhəllələri istehsalat prosesinin təşkili zamanı infrastruktur xərclərinin azaldılması, kooperativ əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı və digər məsələlərin həll olunması nöqteyi-nəzərindən böyük əhəmiyyətə malikdirlər.
Sərəncama əsasən, sənaye məhəllələrinin yaradılması qərarını ölkə başçısı İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin təklifi əsasında qəbul edir. Həmin nazirlik müvafiq ərazilərin yararlı vəziyyətə gətirilməsi, daxili və xarici infrastrukturun yaradılması və s. tədbirlərin görülməsini yerinə yetirməlidir. Sənaye məhəllələrinin fəaliyyətinin təşkili və tənzimlənməsi "Azərbaycan sərmayə şirkəti"nin üzərinə qoyulub.
Yeni başlayan biznesmenin  arzusu
Məlum olduğu kimi, İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi məhz Neftçalada ilk sənaye məhəlləsinin yaradılması mümkünlüyünü artıq nəzərdən keçirir və onun layihələndirilməsi istiqamətində işlərə başlanılıb. Nazirliyin sənaye şöbəsinin rəhbəri Səməd Bəşirlinin sözlərinə görə, gələcəkdə sənaye məhəllələrinin ölkənin digər rayonlarında da yaradılması planlaşdırılır.
"Sənaye məhəllələrinin formatı elə olacaq ki, onların ölkənin kiçik rayonlarında da yaradılması mümkün olsun. Əvvəlcə onların Azərbaycanın hər bir iqtisadi zonasında yaradılması planlaşdırılır, sonradan isə ölkənin digər rayonlarında", - deyə S.Bəşirli qeyd edib.
Sənaye məhəllələrinin üstünlüyü nədən ibarətdir? İlk növbədə, sahibkar öz müəssisəsi üçün infrastrukturun yaradılmasına pul xərcləmir. Sənaye məhəllələrinin ərazisində xarici və daxili infrastrukturun (elektrik enerjisi və isitmə, qaz, su, kanalizasiya, rabitə, nəqliyyat, yanğından mühafizə obyektləri, inzibati obyektlər və s.) yaradılması nəzərdə tutulur. Sahibkarlara xüsusi yerlər ayrılacaq ki, onlar istehsalat xəttini yarada və məhsul istehsal edə bilsinlər. "Bu o deməkdir ki, biznesmenlər tikintiyə xərc çəkməyəcəklər, yalnız kiçik icarə haqqı ödəyəcəklər", - deyə nazirlik təmsilçisi dəqiqləşdirib.
Sənaye məhəllələrində fəaliyyət göstərən sahibkarlara müəyyən məsləhət xarakterli yardım da nəzərdə tutulub, çünki bunların hamısı ölkədə özəl sektorun dəstəkləməsi istiqamətində tədbirlərin davamıdır.  Əsas məqsəd ondan ibarətdir ki, sahibkarlar öz fəaliyyətini başlaya bilsin və buna az xərc çəksinlər.
Nəzərə alsaq ki, sənaye məhəllələrinin fəaliyyətinin təşkili və tənzimlənməsi "Azərbaycan sərmayə şirkəti" ASC-yə tapşırılıb, sərmayə şirkətinin fəaliyyətinin xüsusiyyətindən asılı olaraq gözlənilir ki, o, yaradılan sənaye məhəllələrinə sərmayəçiləri cəlb edəcək.
Sənaye məhəllələrinin yaradılması prosesinin effektivliyinin təmin edilməsi üçün nazirlik bu sahədə bir sıra ölkələrin təcrübəsini öyrənib. Xüsusilə Çin, Türkiyə, Rusiya və MDB məkanında olan digər ölkələrin və s. təcrübələri nəzərdən keçirilib.  Mayda Azərbaycan nümayəndə heyəti Türkiyəni ziyarət edib, Ankaranın və ölkənin digər şəhərlərinin sənaye məhəllələrinin fəaliyyəti ilə tanış olub. Sonradan İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin dəvəti ilə türkiyəli ekspertlər Azərbaycanı ziyarət etdilər və sənaye məhəllələrinin yaradılması üçün nəzərdə tutulan yerlərlə tanış oldular. Bundan sonra iqtisadi səmərəlilik nöqteyi-nəzərindən  üstünlük sonda Türkiyə modelinə verilib. Lakin bu, qismən icra olunub, çünki Azərbaycan hökuməti dövlət dəstəyini genişləndirmək niyyətindədir, Türkiyədə isə sənaye məhəllələri, həmçinin özəl  sektor tərəfindən  yaradılır.
Azərbaycan zəngin təbii resurslara sahibdir, bu da ona sənaye potensialından maksimal dərəcədə yararlanmağa imkan verir. Təkcə Gəncə-Daşkəsən zonasında olan xammal bazası yeni sənaye müəssisələrinin, texnoparkların yaradılması üçün kifayətdir.
Potensial var
İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin proqnozlarına əsasən, yaxın 10 il ərzində Azərbaycanda 500-dən çox sənaye müəssisəsi yaradılacaq.
Bu gün qeyri-neft sektorunda sənaye tərəfindən nə istehsal edilir? Bu gün sement məhsulları bazarındakı yer uğrunda istehsalatın güclü artımına köklənən üç iri şirkət var. Bu müəssisələrin ümumi istehsalat həcmi ölkənin sementə olan tələbatını dəfələrlə ödəməlidir. Bununla da hər üç şirkət nəinki ölkə daxilində, həmçinin xarici bazarlarda rəqabətə məhkumdur. İlk dəfə olaraq biz Azərbaycan şirkətlərinin keyfiyyətin qiymətlə uyğun olması və məhsulun yeniliyinin əsas olduğu xarici bazarlarda sərt rəqabətə qoşulduğunu görəcəyik. Lakin gözlənilən bu cür miqyaslı idxal əvəzlənməsini iqtisadiyyat çoxdandır  görməyib.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ölkənin Nazirlər Kabinetinin 2014-cü ilin 9 ayın sosial-iqtisadi nəticələrinə həsr olunan iclasında etdiyi çıxışı zamanı bildirdiyi  kimi, eyni yanaşma digər tikinti materiallarının istehsalına qarşı da göstərilməlidir. "Biz maksimal dərəcədə özümüzü təmin etməli və ixrac etməliyik. Burada alüminium, poladəritmə, metallurgiya sənayesinin inkişafı nəzərdə tutulur. Burada da böyük potensial mövcuddur", - deyə İ. Əliyev bildirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, 2014-cü ildə də metallurgiya sənayesinin inkişafı ilə bağlı ciddi addımlar atılıb. Məhz yerli xammalın və metallurgiya sənayesinin inkişafı üçün təbii ehtiyatların kifayət edən həcmlərinə görə hazırda bu sahədə dörd zavod tikilir.
Ölkədə prioritet olaraq həmçinin gübrələrin istehsalı üzrə yeni zavodların yaradılması qeyd olunub. Gələcəkdə ən yüksək dünya standartlarına cavab verəcək yeni neft-kimya kompleksinin yaradılması, alternativ və bərpaolunan enerji mənbələri sahəsində bir sıra dövlət proqramlarının həyata keçirilməsi və həmçinin sərmayeçiləri cəlb etməklə, sənaye sektorunda kiçik və orta biznesin aktivliyinin artırılması planlaşdırılır.
"Sənaye klasterlərinin yaradılması prosesi gələcəkdə də davam etməlidir. Azərbaycanın gələcək inkişafı sənayenin inkişafı ilə bağlı olmalıdır. Həmçinin nəzərə almaq lazımdır ki, hazırda Azərbaycan dövləti kifayət qədər vəsaitlərə sahibdir və biz strateji əhəmiyyət kəsb edən sənaye sahələrinə dövlət yatırımlarını cəlb etməliyik", - deyə dövlət başçısı bildirib.
Bununla da sənaye məhəllələri Azərbaycanın sənaye potensialının inkişafı zəncirində növbəti və möhkəm halqaya çevriləcək və ölkənin ixrac strukturunun qeyri-neft sektoru lehinə dəyişdirilməsinə ciddi şəkildə kömək edəcək.

THE FORMAT OF INDUSTRIAL DISTRICTS
The decline in oil prices in the world markets has reaffirmed the need to reduce the dependence of Azerbaijan's economy on the oil factor as much as possible. Oil has become cheaper by 10-15 per cent in the last three months alone, as evidenced by OPEC data.
In the light of these events, it is safe to say that the proclaiming of 2014 the Year of Industry in Azerbaijan could not have come at a better time. This is expected to bring about not only an increase in the non-oil sector's share in the country's GDP, but also an expansion of non-oil exports, as now about 90 per cent of Azerbaijan's exports is still provided by the sale of hydrocarbons.
From parks to districts
Non-oil exports should be sustained by accelerated development of the non-oil sector, the average annual growth of which is projected at the level of 7.7 per cent until 2020. According to government forecasts, the share of the non-oil sector in GDP will reach 61.5 per cent in 2014 and 72.4 per cent in 2017.
The government intends to ensure this kind of development at the expense of the regions with industrial districts. Of late, Azerbaijan is witnessing the proliferation of industrial parks, and some of them - the Sumqayit and Balaxani industrial parks, as well as the Hi-Tech Park - have already been opened. According to Minister of Economy and Industry of Azerbaijan Sahin Mustafayev, the continued dynamic development of the country makes it necessary to accelerate the formation of industrial areas that rely on existing natural and economic resources and create large amounts of gross value added. Therefore, it is also planned to provide for the construction of modern industrial townships in Ganca and Mingacevir and in the Qaradag district of Baku.
The idea of creating industrial districts has first been mentioned in the action plan, approved on 12 March 2014, in connection with the proclaiming of the Year of Industry.
On 8 October, President Ilham Aliyev signed a decree "On the creation of industrial districts and the organization of their activities". As noted in the document, industrial districts are of great importance in terms of reducing infrastructure costs in the organization of the production process, strengthening cooperative ties, developing small and medium-sized enterprises and solving other issues.
According to the decree, the decision on the establishment of industrial districts is made by the president of the country on the basis of a proposal submitted by the Ministry of Economy and Industry. The ministry is also to provide for activities related to bringing the corresponding areas into a suitable condition, the creation of external and internal infrastructure, etc., whereas the organization and regulation of the operation of industrial districts are assigned to the Azerbaijan Investment Company.
The dream of a novice businessman
The Ministry of Economy and Industry is reportedly considering the possibility of creating the first industrial district in Neftcala and has already begun project design work. According to the head of the Ministry's Department of Industry, Samad Basirli, industrial districts are planned to be created in other parts of the country in the future. "The format of industrial districts will be such as to allow for their creation in small regions of the country, too. At first, it is planned to organize one industrial district in each economic zone of Azerbaijan, and then in other regions of the country," Basirli said.
What are the advantages of industrial districts? First of all, entrepreneurs do not waste money on creating infrastructure for their enterprise, as the territory of industrial districts already has the needed internal and external infrastructure (electricity, heating, gas, water, sewerage, communications, transportation, fire protection facilities, office buildings, etc.).
Entrepreneurs will be provided with special premises to enable them to set up a production line and start producing goods. "This means that businessmen will not bear the cost of construction and will only pay a small rental fee," the ministry's representative says.
In addition, entrepreneurs operating in industrial districts can also rely on certain advisory assistance, as all this is a continuation of measures to support private sector development in the country. The main objective is to enable entrepreneurs to start their activity with minimal expenses.
Given that the organization and regulation of the operation of industrial districts are assigned to the JSC "Azerbaijan Investment Company", it is expected, based on the specifics of activity of the investment company, that it will set itself to the task of attracting investors to the newly created industrial districts.
For the process of creating industrial districts to be effective, the Ministry has studied the experience of several countries in this field. In particular, the experience of China, Turkey, Russia and other CIS countries has been analyzed. In May, an Azerbaijani delegation visited Turkey and got acquainted with the activities of the industrial districts in Ankara and several other cities in the country. Then, at the invitation of the Ministry of Economy and Industry, Turkish experts visited Azerbaijan and inspected the places allocated for the creation of industrial districts. After that, from the point of view of economic efficiency, preference was given to the Turkish model, but only in part, because the government of Azerbaijan intends to extend state aid, whereas in Turkey industrial districts are also created by the private sector.
Azerbaijan is rich in natural resources that allow for maximum use of the industrial potential. Raw materials available in the Ganca-Daskasan area alone are sufficient for the creation of new industrial enterprises and technology parks.
A potential does exist
According to forecasts of the Ministry of Economy and Industry, more than 500 new industrial enterprises will be created in Azerbaijan within the next 10 years.
What is currently produced by the non-oil sector of the industry? Competing for a place in the market of cement products are three major companies that intend to considerably expand their production. The combined output of these enterprises should be several times greater than the country's demand for cement. Thus, all three companies are doomed to compete not only domestically but also in foreign markets. For the first time ever, we are going to see how the Azerbaijani companies enter into fierce competition in the international market, where the value-for-money aspect and the novelty of products are the key factors. However, the economy is not accustomed to the expected import substitution on such a large scale. As President of Azerbaijan Ilham Aliyev noted in his speech at the cabinet meeting devoted to the socio-economic results of the first nine months of 2014, a similar approach should be adopted in relation to the production of other construction materials. "We need to both provide for ourselves and export as much as we can. I refer to the development of the aluminium, steel, and metal industry. Here, there is a great potential, too," Aliyev said.
It should be noted that significant steps were taken in 2014 regarding the development of the iron and steel industry. It is due to sufficient volume of local raw materials and natural resources required for the development of the iron and steel industry that four plants are now being built in the industry.
The construction of new fertilizer plants is also considered to be a priority in the country. Looking into the future, there are plans to create a new petrochemical complex meeting the highest international standards, implement a number of state programmes in the field of alternative and renewable energy sources, as well as increase the activity of small and medium-sized businesses in the industrial sector with the involvement of investors in this area. "The process of creating industrial clusters should continue in the future. The future development of Azerbaijan must be linked with the industrial development. It should also be noted that currently Azerbaijan has sufficient funds and we must attract public investment in the industrial branches that are of strategic importance to us," the head of state said.
Thus, the industrial districts will become another very strong link in the chain of development of the industrial potential of Azerbaijan and will effectively help achieve a change in the structure of exports in favour of the non-oil sector.