İranla Səudiyyə Ərəbistanı arasında geosiyasi qarşıdurma getdikcə güclənir
Dünya birliyinin diqqəti Yaxın Şərqə yönəlib və Qərblə "İslam dövləti"ndən olan "cihadçılar" arasındakı qarşıdurma bu regionda yaşanan genişmiqyaslı dramın yalnız bir hissədir. Belə demək mümkünsə, Yəmən İŞİD-lə müharibənin kölgəsində qalıb: bu ölkənin paytaxtı şiə qiyamçılarının - husilərin nəzarətinə keçib və beynəlxalq KİV-lər yazır ki, Yəməndəki böhran bu ölkənin dövlətçiliyi üçün ağır nəticələr verə bilər. Ekspertlər xatırladırlar ki, şiələr bir neçə il əvvəl də qiyam qaldırmışdılar. Ümumiyyətlə, kasıb və zəif inkişaf etmiş Yəməndə hakimiyyətlə yerli tayfalar arasında münasibətlər daim gərgin olub. Bəziləri isə Sanada baş verənlərdə növbəti "rəngli inqilab"ın işartılarını görürlər - amma təbii ki, söhbət yerli xüsusiyyətli inqilabdan gedir...
İlk baxışdan, Yəməndə baş verən şiə qiyamı və Suriyadakı hadisələr arasında əlaqə çox azdır. Amma əslində bir çox analitiklərin rəyincə, ərəb Şərqində baş verənlər "bipolyar" sxemlərə heç cür uyğun gəlmir. Ən populyar versiya belədir ki, bəzi qüvvələr "rəngli inqilab"lar təşkil etməyənə qədər hazırda qanlı müharibəyə qərq olmuş ölkələrdə sabitlik hökm sürürdü.
Ən əsası odur ki, bu cür "birxətli" sxemlər əsas regional prosesləri, o cümlədən regionun böyük "neft çəkisi"nə malik olan aparıcı dövlətləri - Səudiyyə Ərəbistanı ilə İran arasındakı nüfuz mübarizəsini kölgədə qoyur.
Bu rəqabətin tarixi kökləri haqda danışmaq çətindir, çünki Səudiyyə Ərəbistanı müstəqil dövlət kimi dünya xəritəsində yalnız ötən əsrin 30-cu illərində peyda olub. Birinci Dünya müharibəsinə qədər bu ərazi Osmanlı İmperiyasının tərkibində idi və "Ərəbistan Lourens" türk ordusunun arxasında ərəb tayfalarının qiyamını da məhz burada təşkil etmişdi. Türkiyənin parçalanmasını nəzərdə tutan Sevr müqaviləsini imzalayanlar arasında isə vəliəhd hökmdar Hicaza Əbdüləziz əl-Saud da var idi. Daha sonra Ərəbistan yarımadasında başlamış qanlı tayfalararası müharibə 30-cu illərdə səudiyyəlilərin qələbəsi və Səudiyyə Ərəbistanının elan olunması ilə yekunlaşdı.
Daha bir problem ərəblərlə farsların bir-birinə münasibətidir. Böyük Fars dövlətinin, məhz, ərəblərin yürüşlərindən sonra dağıldığını İranda yaxşı xatırlayırlar. Və bu gün də İran millətçiləri Ərəbistan yarımadasından olanları "kərtənkələ yeyənlər" adlandırırlar. Öz növbəsində, Səudiyyə Ərəbistanı da İslamın şiə təriqətinə mənfi münasibətini gizlətmir. Və ən əsası, bütün bu tarixi, etnik və dini fikir ayrılıqları bu gün regionda gedən nüfuz davasının əsas təkanverici qüvvəsidir. Bu dava isə getdikcə güclənir və artıq tez-tez hərbi münaqişəyə çevrilir. Bu qarşıdurmada qüvvələr nisbəti də aydındır. İran regionda əsasən şiələr və ələvilərə (xatırladaq ki, Suriyadakı Əsəd sülaləsi də ələvidir) arxalanır. Səudiyyə Ərəbistanı isə əsasən sələfilərə söykənir.
Vaxtilə baş vermiş İran-İraq müharibəsi də bu rəqabətin nəticəsi idi. Xatırladaq ki, bu müharibə üçün formal bəhanə İranla Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasındakı iki balaca ada uğrunda başlamış mübahisə olub. İraq isə bu mübahisədə "ümumərəb maraqlarının" müdafiəçisi rolunda çıxış edib.
Tehranla Ər-Riyad arasında "silahlı rəqabət" haqda dünya ilk olaraq Livandakı "sidr inqilabı"ndan sonra danışmağa başlayıb. Suriyadakı vətəndaş müharibəsində isə Səudiyyə Ərəbistanı heç düşünmədən müxalifətə dəstək verdiyi halda, İran Bəşər Əsədi müdafiə edir.
2011-ci il oktyabrın 11-də ABŞ təhlükəsizlik orqanları Səudiyyə Ərəbistanının Vaşinqtondakı səfiri Ədil əl-Cübeyrəyə qarşı hazırlanan sui-qəsdin qarşısının alındığı haqda məlumat yayıb. İstintaqın versiyasına görə, 2011-ci ilin yazından hazırlanan bu sui-qəsdin arxasında İran hökuməti dayanırdı. Hüquq mühafizə orqanları hesab edirlər ki, sui-qəsdçilər səfirin baş çəkdiyi restoranda partlayış hazırlayırmış. Bəzi məlumatlara görə, onlar, həmçinin Səudiyyə Ərəbistanının İsrail və ABŞ-dakı səfirliklərini də partlatmaq niyyətində olublar. Tezliklə şübhəli şəxs də müəyyən olundu - həm İran, həm də ABŞ vətəndaşlığı olan Mənsur Arbabsiar. İstintaqın versiyasına görə, o öz cinayət yoldaşları ilə birlikdə 1,5 milyon dollara bir narkotik alverçisinə Səudiyyə səfirini oğurlamağı sifariş edibmiş. Sonradan plan dəyişib və sui-qəsdçilər səfirin tez-tez baş çəkdiyi restoranı partlatmaq qərarına gəliblər.
Bəhreyndə yerli şiələrin səudiyyələrə yaxın olan hakim sülaləyə qarşı qaldırdığı qiyamın təşkilində də İranı ittiham edirlər.
Amma Yəməndə baş verənlər artıq başqa məsələdir. Bu ölkədə şiələrin qiyamının lap əvvəlindən Tehran onlara yalnız mənəvi dəstəklə kifayətlənməyib. Səudiyyə Ərəbistanı isə rəsmən Yəmən hakimiyyətinə yardım üçün ordu göndərib. Çünki Ər-Riyad İranın Yəmən vasitəsilə Səudiyyə Ərəbistanındakı şiə icmasına da "çıxış əldə edəcəyindən" ehtiyatlanır.
Burada bir qeydə ehtiyac var. Səudiyyə Ərəbistanını dünyanın ən varlı dövlətlərindən biri sayırlar. Bir çox ölkələrin kübar jurnalları yerli şeyxlərin dəbdəbəli sarayları və şəxsi təyyarələri haqda ağızdolusu yazır, iqtisadçılar isə bu ölkənin neftdən gələn gəlirlərindən danışanda özlərini itirirlər. Amma çoxları anlamırlar ki, Səudiyyə Ərəbistanının "neft bolluğu" - Norveçin "neft strategiyası" ilə eyni deyil. Skandinaviya ölkəsində "neft dollarının" sərmayəyə qoyuluşu, sosial bərabərlik sistemi tətbiq edildiyi halda, Səudiyyə Ərəbistanında nümayiş olunan cah-calalla yanaşı, yoxsulluq da var. Məsələn, ölkənin ən böyük dəniz limanı olan Ciddədə cah-calallı dəniz sahilinin cəmi bir neçə kilometrliyində dar küçəli, görkəmsiz və palçıqlı məhəllələr yerləşir. Və ya çox gözəl avtomobil traslarında gecə düşəndən sonra dilənən uşaqlara rast gəlmək olar. Və bunlar heç də xarici mühacirlər deyillər. Küçələrdə bu haqda sussalar da, hamı gözəl bilir ki, ölkədə neft dollarları və hakimiyyət yalnız əl-Saud qəbiləsinin əlindədir. Yerdə qalanlar - bədəvi tayfalar və ən əsası - səudiyyə şiələri isə "artıqlarla" dolanmağa məcbur olurlar. Amma yerli cəmiyyətin qapalı həyat tərzinə görə ekspertlər Səudiyyə Ərəbistanındakı şiə icmasının daxilində hansı ovqatın hökm sürdüyünü, narazılığın partlama həddinə çatıb-çatmadığını dəqiq aydınlaşdıra bilmirlər. Üstəlik, ekspertlər xatırladırlar ki, şiələrin əksəriyyəti ölkənin neft emal olunan bölgələrində yaşayırlar. Neft infrastrukturu isə, məlum olduğu kimi, terror aktları üçün həssas və "cəlbedici"dir.
Bütün bunlarla yanaşı, onu da nəzərə almaq lazımdır ki, indiyədək İran dəfələrlə səudiyyə şiələrini "ayağa qaldırmağa" cəhd göstərib. Və bu cəhdin ilk nümunəsi kimi çoxları 1979-cu ilin Həcc ziyarəti zamanı Məkkədə qalxmış Cuheyman qiyamını göstərirlər - o zaman qiyamçılar burada da İrandakı kimi "islam respublikası"nın yaradılmasını tələb edirdilər. Özü də o vaxt hadisələr yalnız müqəddəs şəhərlə məhdudlaşmadı, Taid və Tabukda da qiyamlar baş qaldırdı, kral sarayı qarşısında isə "avtomobil bombası" işə düşdü...
1987-ci il iyulun 31-də Həcc ziyarəti yenidən siyasi məna daşıyan faciə ilə yadda qaldı: iranlı zəvvarların Məkkədə İsrail və ABŞ-a qarşı təşkil etdikləri nümayişlər qısa vaxt ərzində kütləvi iğtişaşlarla əvəz olundu. İranlılar iddia edirdilər ki, Səudiyyə polisi və əsgərləri heç bir xəbərdarlıq etmədən odlu silahdan atəş açıb. Səudiyyə hakimiyyəti isə bildirirdi ki, ilk olaraq nümayişçilər bıçaq və dəmir çubuqlarla polisə hücum ediblər. Həmin hadisələr zamanı 400-dən artıq insan həlak oldu. Səudiyyə Ərəbistanı hakimiyyəti isə misli görünməmiş addım ataraq iranlı zəvvarların Həcc ziyarətinə qadağa qoydu. Düzdür, sonradan bu qadağa götürülsə də, iki ölkə arasında gərginliyi aradan qaldırmaq mümkün olmadı. Və bu gün Yəməndə cərəyan edən hadisələr daha genişmiqyaslı sarsıntılara yol aça bilər.

The geopolitical rivalry between Iran and Saudi Arabia intensifies
The situation in the Middle East remains at the centre of attention and the stand-off between the West and the jihadists from Islamic State is just one component of the large-scale drama in this region. The events in Yemen have in a sense been overshadowed by the war with IS: the country's capital has come under the control of Houthi Shia rebels and the world's media is full of experts saying that the political crisis in Yemen could lead to tragic consequences for Yemeni's very statehood. Seasoned experts recall that Shia rebellions flared up here a few years ago, and in the destitute and poorly-developed Yemen relations between the authorities and the local tribal elite have generally been difficult. Some people are even waiting to see another version of a "colour revolution" in the events in Sana'a - with its own specific characteristics, of course, and yet…
At first glance the Shia rebellion in Yemen and the events in Syria have little in common. But in rea-lity, analysts have not been able to arrange current events in the Arab East into "bio-polar" concepts. The most popular of these concepts is that the countries now caught up in this bloody internecine war had presented an image of stability and predictability until certain forces established their "colour revolutions" here. The most important thing is that "single-line" concepts of this kind usually ignore a number of regional processes, including competition for influence between the major states of the region, which also have great "oil weight", namely Saudi Arabia and Iran. Since this rivalry is steeped in history, this question is a complex one. Saudi Arabia emerged on the world map as an independent state only in the 1930s. Before the First World War its territory was part of the Ottoman Empire and it was here that Lawrence of Arabia organized an uprising of Arab tribes in the rear of the Turkish army. The hereditary ruler of Hejaz, Abdul Aziz al-Saud, was one of the signatories to the infamous Treaty of Sevres, which prescribed the division of Turkey. Then a somewhat brutal inter-tribal war started on the Arabian Peninsula, which by the 1930s had ended in victory for the Saudis and the proclamation of Saudi Arabia.
Relations between the Arabs and the Persians are another matter. Iran has never forgotten that it was the Arab invasion that drew a line under the history of Greater Persia and the Iranian nationalists from the Arabian Peninsula have been described without special deference as "lizard-eaters". For its part, Saudi Arabia is not that kindly disposed to the Shia branches of Islam. And most importantly, all these historical, ethnic and religious differences today have built up into a rivalry for influence in the region. This rivalry is becoming ever more acute, frequently taking the form of armed conflicts. The distribution of forces is well known. Iran is supported in the region mainly by the Shias and the Alawites (it will be recalled that the ruling dynasty of the Assads in Syria belongs to the latter), whereas Saudi Arabia relies mainly on the support of the Salafis
One manifestation of this rivalry was the protracted Iran-Iraq war, the official pretext for which was the dispute between Iran and the UAE for control over two tiny islands. Iraq decided to assume the role of the protector of "pan-Arab interests". The world began talking about an exacerbation of the "armed rivalry" between Tehran and al-Riyadh during the "Cedar Revolution" in Lebanon.
In the current civil war in Syria Saudi Arabia is squarely behind the Syrian opposition, whereas Iran supports Bashar al-Assad. On 11 October 2011 the American special services said they had prevented an assassination attempt on the Saudi ambassador to Washington, Adel al-Jubeir. According to the investigation, the attempt had been prepared back in the spring of 2011 and was organized by… the Iranian government. The conspirators, the law-enforcement bodies believe, got together to arrange an explosion in a restaurant which the ambassador was visiting. Some reports say that the miscreants also planned to blow up the Saudi and Israeli embassies in Washington. A suspect soon appeared on the scene - one Mansour Arbabsiar, who had both Iranian and American citizenship. According to the investigation, and by his own admission, Mansour, together with his associates, hired for 1.5m dollars a drugs dealer who, according to the original plan, was supposed to kidnap the Saudi ambassador. There was a change of plan and the plotters decided to arrange an explosion in the restaurant being visited by the ambassador. Iran was also accused of instigating rebellions in Bahrain, where local Shias were opposing the ruling Wahhabi dynasty, which was very close to the Saudis.
But Yemen is a different matter. From the very beginning of the Shia uprising in this country Tehran has been providing the rebels not only with moral support. Saudi Arabia has officially been sending troops to aid the Yemeni government, worried that Iran, via Yemen which is in its "underbelly", will try to get at the Shia community in the kingdom.
Some explanation is required here. Saudi Arabia is regarded as one of the world's wealthiest states. Secular magazines in many countries are not short of epithets to describe the luxurious opulence of the palaces and the private aircraft of the local sheikhs, and economists roll their eyes when assessing the revenues from oil.
Having said that, not everyone by any means is aware that Saudi Arabia's "oil luxury" is not Norway's "oil strategy". And whereas in the Scandinavian kingdom an effective system of reinvestment of "petrodollars", social "equality", and so on, has been created, in Saudi Arabia ostentatious luxury lives side-by-side with real poverty. In Jiddah, the kingdom's largest sea port, the shabby quarters of narrow dusty little streets and filth start literally a couple of blocks away from the luxurious esplanade. As night falls, at the intersections of the grand local highways you can see flocks of children begging. And, by all accounts, they are not immigrants. They prefer not to speak aloud about this in the streets, but all power and control over the petrodollars is, of course, in the hands of the al-Saud clan. As for the rest - the other Bedouin clans and, most importantly, the Saudi Shias - it remains to count on the "left-over principle". Bearing in mind the closed nature of local society, experts cannot even begin to estimate roughly how much explosive material has built up in the kingdom's Shia community. Analysts point to something else, too: there are quite a number of Shias in the kingdom's oil-bearing provinces and the oil infrastructure is very vulnerable to terrorist acts. That said, Iran is constantly making attempts to "set fire to" Saudi's Shias. Many experts date the history of Iran's attempts to "set fire to" Saudi's Shias back to the notorious Juhayman rebellion in Mecca during the hajj in November 1979. The rebels, if you recall, demanded that an "Islamic Republic" be proclaimed in Hidjaz, along the example of Iran. And events at the time were not restricted to the holy city: rebellions broke out in the provinces of Taif and Tabuk and a "car bomb" was detonated in front of the Royal Palace…
On 31 July 1987 the hajj was marked by a new tragedy with a political sub-text. Iranian pilgrims in Mecca organized a demonstration against Israel and the US which quickly grew into a large-scale brawl. The Iranians claimed that Saudi troops and police opened fire without warning. According to the Saudi authorities, the demonstrators first attacked the troops, using knives and iron bars. The number of dead was over 400. The Saudi authorities took unprecedented measures, closing off access for Iranian pilgrims to the country during the hajj. Then the ban was lifted, but suspicion in relations between the two countries was hardly reduced. And the dramatic events in Yemen could turn out to be the harbinger of far more wide-scale disturbances.