İranla Səudiyyə Ərəbistanı arasında geosiyasi qarşıdurma getdikcə güclənir
Dünya birliyinin diqqəti Yaxın Şərqə yönəlib və Qərblə "İslam dövləti"ndən olan "cihadçılar" arasındakı qarşıdurma bu regionda yaşanan genişmiqyaslı dramın yalnız bir hissədir. Belə demək mümkünsə, Yəmən İŞİD-lə müharibənin kölgəsində qalıb: bu ölkənin paytaxtı şiə qiyamçılarının - husilərin nəzarətinə keçib və beynəlxalq KİV-lər yazır ki, Yəməndəki böhran bu ölkənin dövlətçiliyi üçün ağır nəticələr verə bilər. Ekspertlər xatırladırlar ki, şiələr bir neçə il əvvəl də qiyam qaldırmışdılar. Ümumiyyətlə, kasıb və zəif inkişaf etmiş Yəməndə hakimiyyətlə yerli tayfalar arasında münasibətlər daim gərgin olub. Bəziləri isə Sanada baş verənlərdə növbəti "rəngli inqilab"ın işartılarını görürlər - amma təbii ki, söhbət yerli xüsusiyyətli inqilabdan gedir...
İlk baxışdan, Yəməndə baş verən şiə qiyamı və Suriyadakı hadisələr arasında əlaqə çox azdır. Amma əslində bir çox analitiklərin rəyincə, ərəb Şərqində baş verənlər "bipolyar" sxemlərə heç cür uyğun gəlmir. Ən populyar versiya belədir ki, bəzi qüvvələr "rəngli inqilab"lar təşkil etməyənə qədər hazırda qanlı müharibəyə qərq olmuş ölkələrdə sabitlik hökm sürürdü.
Ən əsası odur ki, bu cür "birxətli" sxemlər əsas regional prosesləri, o cümlədən regionun böyük "neft çəkisi"nə malik olan aparıcı dövlətləri - Səudiyyə Ərəbistanı ilə İran arasındakı nüfuz mübarizəsini kölgədə qoyur.
Bu rəqabətin tarixi kökləri haqda danışmaq çətindir, çünki Səudiyyə Ərəbistanı müstəqil dövlət kimi dünya xəritəsində yalnız ötən əsrin 30-cu illərində peyda olub. Birinci Dünya müharibəsinə qədər bu ərazi Osmanlı İmperiyasının tərkibində idi və "Ərəbistan Lourens" türk ordusunun arxasında ərəb tayfalarının qiyamını da məhz burada təşkil etmişdi. Türkiyənin parçalanmasını nəzərdə tutan Sevr müqaviləsini imzalayanlar arasında isə vəliəhd hökmdar Hicaza Əbdüləziz əl-Saud da var idi. Daha sonra Ərəbistan yarımadasında başlamış qanlı tayfalararası müharibə 30-cu illərdə səudiyyəlilərin qələbəsi və Səudiyyə Ərəbistanının elan olunması ilə yekunlaşdı.
Daha bir problem ərəblərlə farsların bir-birinə münasibətidir. Böyük Fars dövlətinin, məhz, ərəblərin yürüşlərindən sonra dağıldığını İranda yaxşı xatırlayırlar. Və bu gün də İran millətçiləri Ərəbistan yarımadasından olanları "kərtənkələ yeyənlər" adlandırırlar. Öz növbəsində, Səudiyyə Ərəbistanı da İslamın şiə təriqətinə mənfi münasibətini gizlətmir. Və ən əsası, bütün bu tarixi, etnik və dini fikir ayrılıqları bu gün regionda gedən nüfuz davasının əsas təkanverici qüvvəsidir. Bu dava isə getdikcə güclənir və artıq tez-tez hərbi münaqişəyə çevrilir. Bu qarşıdurmada qüvvələr nisbəti də aydındır. İran regionda əsasən şiələr və ələvilərə (xatırladaq ki, Suriyadakı Əsəd sülaləsi də ələvidir) arxalanır. Səudiyyə Ərəbistanı isə əsasən sələfilərə söykənir.
Vaxtilə baş vermiş İran-İraq müharibəsi də bu rəqabətin nəticəsi idi. Xatırladaq ki, bu müharibə üçün formal bəhanə İranla Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasındakı iki balaca ada uğrunda başlamış mübahisə olub. İraq isə bu mübahisədə "ümumərəb maraqlarının" müdafiəçisi rolunda çıxış edib.
Tehranla Ər-Riyad arasında "silahlı rəqabət" haqda dünya ilk olaraq Livandakı "sidr inqilabı"ndan sonra danışmağa başlayıb. Suriyadakı vətəndaş müharibəsində isə Səudiyyə Ərəbistanı heç düşünmədən müxalifətə dəstək verdiyi halda, İran Bəşər Əsədi müdafiə edir.
2011-ci il oktyabrın 11-də ABŞ təhlükəsizlik orqanları Səudiyyə Ərəbistanının Vaşinqtondakı səfiri Ədil əl-Cübeyrəyə qarşı hazırlanan sui-qəsdin qarşısının alındığı haqda məlumat yayıb. İstintaqın versiyasına görə, 2011-ci ilin yazından hazırlanan bu sui-qəsdin arxasında İran hökuməti dayanırdı. Hüquq mühafizə orqanları hesab edirlər ki, sui-qəsdçilər səfirin baş çəkdiyi restoranda partlayış hazırlayırmış. Bəzi məlumatlara görə, onlar, həmçinin Səudiyyə Ərəbistanının İsrail və ABŞ-dakı səfirliklərini də partlatmaq niyyətində olublar. Tezliklə şübhəli şəxs də müəyyən olundu - həm İran, həm də ABŞ vətəndaşlığı olan Mənsur Arbabsiar. İstintaqın versiyasına görə, o öz cinayət yoldaşları ilə birlikdə 1,5 milyon dollara bir narkotik alverçisinə Səudiyyə səfirini oğurlamağı sifariş edibmiş. Sonradan plan dəyişib və sui-qəsdçilər səfirin tez-tez baş çəkdiyi restoranı partlatmaq qərarına gəliblər.
Bəhreyndə yerli şiələrin səudiyyələrə yaxın olan hakim sülaləyə qarşı qaldırdığı qiyamın təşkilində də İranı ittiham edirlər.
Amma Yəməndə baş verənlər artıq başqa məsələdir. Bu ölkədə şiələrin qiyamının lap əvvəlindən Tehran onlara yalnız mənəvi dəstəklə kifayətlənməyib. Səudiyyə Ərəbistanı isə rəsmən Yəmən hakimiyyətinə yardım üçün ordu göndərib. Çünki Ər-Riyad İranın Yəmən vasitəsilə Səudiyyə Ərəbistanındakı şiə icmasına da "çıxış əldə edəcəyindən" ehtiyatlanır.
Burada bir qeydə ehtiyac var. Səudiyyə Ərəbistanını dünyanın ən varlı dövlətlərindən biri sayırlar. Bir çox ölkələrin kübar jurnalları yerli şeyxlərin dəbdəbəli sarayları və şəxsi təyyarələri haqda ağızdolusu yazır, iqtisadçılar isə bu ölkənin neftdən gələn gəlirlərindən danışanda özlərini itirirlər. Amma çoxları anlamırlar ki, Səudiyyə Ərəbistanının "neft bolluğu" - Norveçin "neft strategiyası" ilə eyni deyil. Skandinaviya ölkəsində "neft dollarının" sərmayəyə qoyuluşu, sosial bərabərlik sistemi tətbiq edildiyi halda, Səudiyyə Ərəbistanında nümayiş olunan cah-calalla yanaşı, yoxsulluq da var. Məsələn, ölkənin ən böyük dəniz limanı olan Ciddədə cah-calallı dəniz sahilinin cəmi bir neçə kilometrliyində dar küçəli, görkəmsiz və palçıqlı məhəllələr yerləşir. Və ya çox gözəl avtomobil traslarında gecə düşəndən sonra dilənən uşaqlara rast gəlmək olar. Və bunlar heç də xarici mühacirlər deyillər. Küçələrdə bu haqda sussalar da, hamı gözəl bilir ki, ölkədə neft dollarları və hakimiyyət yalnız əl-Saud qəbiləsinin əlindədir. Yerdə qalanlar - bədəvi tayfalar və ən əsası - səudiyyə şiələri isə "artıqlarla" dolanmağa məcbur olurlar. Amma yerli cəmiyyətin qapalı həyat tərzinə görə ekspertlər Səudiyyə Ərəbistanındakı şiə icmasının daxilində hansı ovqatın hökm sürdüyünü, narazılığın partlama həddinə çatıb-çatmadığını dəqiq aydınlaşdıra bilmirlər. Üstəlik, ekspertlər xatırladırlar ki, şiələrin əksəriyyəti ölkənin neft emal olunan bölgələrində yaşayırlar. Neft infrastrukturu isə, məlum olduğu kimi, terror aktları üçün həssas və "cəlbedici"dir.
Bütün bunlarla yanaşı, onu da nəzərə almaq lazımdır ki, indiyədək İran dəfələrlə səudiyyə şiələrini "ayağa qaldırmağa" cəhd göstərib. Və bu cəhdin ilk nümunəsi kimi çoxları 1979-cu ilin Həcc ziyarəti zamanı Məkkədə qalxmış Cuheyman qiyamını göstərirlər - o zaman qiyamçılar burada da İrandakı kimi "islam respublikası"nın yaradılmasını tələb edirdilər. Özü də o vaxt hadisələr yalnız müqəddəs şəhərlə məhdudlaşmadı, Taid və Tabukda da qiyamlar baş qaldırdı, kral sarayı qarşısında isə "avtomobil bombası" işə düşdü...
1987-ci il iyulun 31-də Həcc ziyarəti yenidən siyasi məna daşıyan faciə ilə yadda qaldı: iranlı zəvvarların Məkkədə İsrail və ABŞ-a qarşı təşkil etdikləri nümayişlər qısa vaxt ərzində kütləvi iğtişaşlarla əvəz olundu. İranlılar iddia edirdilər ki, Səudiyyə polisi və əsgərləri heç bir xəbərdarlıq etmədən odlu silahdan atəş açıb. Səudiyyə hakimiyyəti isə bildirirdi ki, ilk olaraq nümayişçilər bıçaq və dəmir çubuqlarla polisə hücum ediblər. Həmin hadisələr zamanı 400-dən artıq insan həlak oldu. Səudiyyə Ərəbistanı hakimiyyəti isə misli görünməmiş addım ataraq iranlı zəvvarların Həcc ziyarətinə qadağa qoydu. Düzdür, sonradan bu qadağa götürülsə də, iki ölkə arasında gərginliyi aradan qaldırmaq mümkün olmadı. Və bu gün Yəməndə cərəyan edən hadisələr daha genişmiqyaslı sarsıntılara yol aça bilər.

Геополитическое соперничество Ирана и Саудовской Аравии все более обостряется
Ситуация на Ближнем Востоке продолжает оставаться в центре внимания, и противостояние Запада с "джихадистами" из группировки "Исламское государство" - лишь одна из составляющих масштабной драмы этого региона. В некотором смысле в тени войны с ИГ оказались события в Йемене: столица страны перешла под контроль шиитских мятежников - хуситов, и мировые СМИ запестрели комментариями экспертов, что нынешний политический кризис в Йемене может привести к тяжелым последствиям для самой йеменской государственности. Искушенные эксперты напоминают, что мятежи шиитов вспыхнули здесь еще несколько лет назад, да и вообще в бедном и слаборазвитом Йемене отношения власти с местной племенной знатью складывались непросто. А кое-кто готов даже увидеть в событиях в Сане очередную редакцию "цветной революции" - с местной спецификой, конечно, но все же…
На первый взгляд шиитский мятеж в Йемене и события в Сирии имеют мало общего. Однако в реальности события на Арабском Востоке сегодня никак не укладываются многими аналитиками в "биполярные" схемы. Самая популярная из них гласит, что страны, охваченные ныне кровавой междоусобицей, представляли собой образец стабильности и предсказуемости, пока кое-какие силы не устроили здесь свои "цветные революции".
Самое главное, что такого рода "однолинейные" схемы чаще всего оставляют за скобками многие региональные процессы, в том числе соперничество за влияние между крупнейшими государствами региона, имеющими к тому же большой "нефтяной вес", - Саудовской Аравией и Ираном.
Как глубоко в историю уходит это соперничество, - вопрос сложный. Саудовская Аравия как самостоятельное государство появилась на карте мира только в тридцатые годы. До Первой мировой войны ее территория входила в состав Османской империи, и именно здесь Лоуренс Аравийский поднимал в тылу турецкой армии восстания арабских племен. Наследный правитель Хиджаза Абдул-Азиз аль-Сауд был в числе подписантов печально известного Севрского договора, который предписывал раздел Турции. Затем на Аравийском полуострове началась довольно жестокая межплеменная война, которая к тридцатым годам завершилась победой саудитов и провозглашением Саудовской Аравии.
Другой вопрос - отношения арабов и персов. В Иране не забыли, что именно арабское нашествие подвело черту под историей Великой Персии, а выходцев с Аравийского полуострова иранские националисты без особого пиетета именуют "пожирателями ящериц". Со своей стороны Саудовская Аравия тоже не очень-то благожелательно настроена к шиитской ветви ислама. И самое главное, все эти исторические, этнические и конфессиональные разногласия сегодня накладываются на соперничество за влияние в регионе. А соперничество это становится все более острым. И все чаще переходит в форму вооруженных конфликтов. Известен и расклад сил. Иран в регионе опирается главным образом на шиитов и алавитов (к последним, напомним, принадлежит и правящая в Сирии династия Асадов). Саудовская Аравия рассчитывает в основном на поддержку салафитов.
Одним из проявлений этого соперничества стала и затяжная ирано-иракская война, формальным поводом для которой послужил спор между Ираном и ОАЭ за контроль над двумя крошечными островками. А Ирак решил взять на себя роль защитника "общеарабских интересов". Об обострении "вооруженной конкуренции" между Тегераном и Эр-Риядом мир заговорил во время "кедровой революции" в Ливане.
В нынешней гражданской войне в Сирии Саудовская Аравия без колебаний поддерживает сирийскую оппозицию, в то время как Иран оказывает поддержку Башару Асаду.
11 октября 2011 года американские спецслужбы заявили о пре-дотвращении покушения на посла Саудовской Аравии в Вашингтоне Аделя аль-Джубейра. По версии следствия, покушение готовилось еще с весны 2011 года, причем руководило им… иранское правительство. Заговорщики, считают правоохранительные органы, собирались устроить взрыв в ресторане, который посещал посол. По некоторым данным, злоумышленники также планировали взорвать посольства Саудовской Аравии и Израиля в Вашингтоне. Вскоре в деле появился и подозреваемый - некий Мансур Арбабсиар, имеющий как иранское, так и американское гражданство. Он, по мнению следствия и собственному признанию, вместе с сообщниками за $1,5 миллиона нанял наркоторговца, который, согласно первоначальному плану, должен был похитить саудовского посла. Затем план был изменен и заговорщики решили устроить взрыв в ресторане, который посещал посол.
Иран обвиняли также в инспирировании мятежей в Бахрейне, где местные шииты выступили против правящей ваххабитской династии, весьма близкой к саудитам.
Однако Йемен - это другое дело. С самого начала восстания шиитов в этой стране Тегеран оказывает мятежникам не только моральную поддержку. А Саудовская Аравия официально направляла войска на помощь йеменскому правительству, опасаясь, что через находящийся в ее "подбрюшье" Йемен Иран попытается подобраться к шиитской общине самого королевства.
Здесь необходимы пояснения. Саудовскую Аравию считают одним из богатейших государств мира. Светские журналы многих стран не жалеют эпитетов, описывая роскошное убранство дворцов и личных самолетов местных шейхов, а экономисты закатывают глаза, оценивая доходы от нефти. Но далеко не все при этом осознают, что "нефтяная роскошь" Саудовской Аравии - это не "нефтяная стратегия" Норвегии. И если в скандинавском королевстве создана действенная система реинвестирования "нефтедолларов", социального "выравнивания" и т.д., то в Саудовской Аравии показная роскошь соседствует с самой настоящей нищетой. В Джидде, крупнейшем морском порту королевства, буквально в паре кварталов от роскошной набережной начинаются весьма неприглядные кварталы с узенькими пыльными улочками и грязью. А на перекрестках местных великолепных автотрасс с наступлением ночи можно увидеть стайки детишек, просящих милостыню. Причем, судя по всему, это не иммигранты. Об этом на арабской улице предпочитают не говорить вслух, но вся власть и контроль над нефтедолларами, разумеется, находятся в руках клана аль-Сауд. Остальным - и другим бедуинским кланам, и, самое главное, саудовским шиитам - остается рассчитывать на "остаточный принцип". И, учитывая закрытость местного общества, специалисты даже примерно не берутся оценить, какой взрывной материал накопился в шиитской общине королевства. Указывают аналитики и на другое: шиитов немало и в нефтеносных провинциях королевства. А нефтяная инфраструктура весьма уязвима для терактов.
При этом попытки "поджечь" саудовских шиитов Иран предпринимает постоянно. Многие эксперты отсчитывают историю попыток Ирана "поджечь" саудовских шиитов с печально известного мятежа Джухеймана в Мекке во время хаджа в ноябре 1979 года - повстанцы, напомним, требовали провозгласить в Хиджазе "исламскую республику" по примеру Ирана. Причем события тогда не ограничились пределами священного города: в провинциях Таиф и Табук вспыхнули мятежи, перед королевским дворцом взорвалась автомобильная бомба...
31 июля 1987 года хадж ознаменовался новой трагедией с политическим подтекстом. Иранские паломники в Мекке устроили демонстрацию против Израиля и США, которая быстро переросла в массовое побоище. Как утверждали иранцы, саудовские солдаты и полицейские без предупреждения открыли огонь. По словам же представителей саудовских властей, демонстранты первыми атаковали солдат - с помощью ножей и металлических прутьев. Число погибших превысило 400 человек. Власти Саудовской Аравии пошли на беспрецедентные меры, закрыв для иранских паломников допуск в страну во время хаджа. Затем запрет был снят, но настороженности в отношениях двух стран вряд ли стало меньше. И драматические события в Йемене могут оказаться предвестником куда более масштабных потрясений.