"MİLLİYƏ ƏN YAXŞILAR DƏVƏT OLUNACAQ"
Ha­zır­da fut­bol­la ma­raq­la­nan hər bir azar­keş Azər­baycan mil­li­si­nin baş məşqçi­si­nin kim olacağı ilə ma­raq­la­nır. Me­dia­da müxtə­lif ver­siy­a­lar səs­lən­sə də, AFFA-nın ye­ni ça­lış­dı­rıcı­nın adı­nı ilin so­nun­dan tez açıq­la­may­acağı görünür. AFFA rəh­bər­liyi Ber­ti Foqtsun yığma­dan ge­di­şin­dən so­nra, boş qal­mış baş məşqçi po­s­tu­nu müvəq­qə­ti ola­raq, al­ma­nın kö­mək­çi­si Mah­mud Qur­ba­no­va tap­şır­mağı la­zım bil­di. O, yığma­nı noy­a­b­rın 16-da Ba­kı­da Nor­veç­lə se­ç­mə oy­u­na çı­xa­racaq. Təy­i­na­tı və gə­ləcək plan­la­rı ilə bağlı fi­kir­lə­ri­ni Mah­mud Qur­ba­nov "R+"la bölüşüb.
- Xor­vat­lar­dan alı­nan 0:6 he­sab­lı ye­ni­lik necə tə­sir et­di? Ber­ti Foqtsun is­te­fa­sı­nı göz­ləy­ir­di­niz­mi?
- Mil­li Azər­bayca­na qayı­dan­da o bi­zim­lə gəl­mə­di. Bir ne­çə gün so­nra onun is­te­fa ver­diy­i­ni öy­rən­dik. Qə­ra­rı ba­rə­də heç ki­mə mə­lu­mat ver­mə­miş­di. Ha­mı­mız üzüldük. Rəh­bər­lik, məşq­çi­lər, fut­bol­çu­lar... Əl­bət­tə, azar­keş­lə­ri­mi­zi də məy­us et­dik. Düzdür, rə­qib güclüydü, yığma­nın Osiy­ek­dən xal­la qayı­dacağı­na inam az idi. Am­ma be­lə nə­ticə­nin qey­də alı­nacağı­nı göz­lə­mir­dik. Fut­bol­da qə­lə­bə ilə ya­na­şı, məğlu­biyyət də qa­çıl­maz­dır. Ancaq be­lə he­sab heç ki­mə ba­şuca­lığı gə­tir­mir.
- Yığma üzvlə­ri Osiy­ek­də oy­un­dan əv­vəl udu­zacağı­mı­zı bi­lir­di?
- De­mək is­təy­i­rəm ki, çox­la­rı yığma­nın ar­dıcıl iki sə­fər görüşündən üzüağ dö­nəcəy­i­nə inan­mır­dı. Ancaq bu o de­mək dey­il­di ki, Pa­ler­moya və Osiy­e­kə ge­dən­də məğlu­biyyət­lə ba­rış­mış­dıq. Ən azı, fut­bol­çu­lar mey­dan­ça­da müba­ri­zə apar­mağı, məşqçi­lər kor­pu­su im­kan da­xi­lin­də sə­fər­dən mi­ni­mum 1 və ya 3 xal­la dön­məyi plan­laş­dı­rır­dı. İta­liya ilə qar­şı­laş­ma­da bu­na ya­xın ol­saq da, so­na­dək dö­zə bil­mə­dik. Xor­va­tiya ha­q­da da­nış­maq isə yer­siz­dir. He­sab hər şeyi dey­ir.
- Xor­va­tiy­a­da məğlu­biyyət­dən so­nra, Ber­ti Foqts bütün mə­su­liyyə­ti fut­bol­çu­la­rın üstünə atıb. Doğru­dan­mı, fi­a­s­koya gö­rə baş məşqçi­ni qı­namq doğru dey­il?
- Ge­də­nin da­lınca da­nış­maq bir qə­dər düzgün çıx­mır. Məğlu­biyyət var­sa, ko­man­da­da ha­mı gü­nah­kar­dır. Gü­na­hın isə azı-ço­xu yox­dur.
- Foqtsun is­te­fa­sın­dan so­nra, mil­li­nin si­zə tap­şı­rıl­ma­sı göz­lə­nil­məz ol­du?
- Yığma­da iş­lə­mək şə­rə­f­li­dir. Ona gö­rə də mə­nim üçün bu, göz­lə­nil­məz ol­du. Baş­da AFFA pre­zi­den­ti Röv­nəq Ab­dul­lay­ev və baş ka­tib El­xan Məm­mə­dov ol­maq­la, inan­dı­lar və bu işi mə­nə hə­va­lə et­di­lər. Ça­lı­şacağam ki, Nor­veç­lə se­ç­mə oy­un­da mil­li­mi­zin xal qa­zan­ma­sı üçün əlim­dən gə­lə­ni əsi­rg­ə­məy­im. Mə­nim üçün bu, böyük bir şan­s­dır. Asan bir iş yox­dur. Am­ma ina­nı­ram ki, bu işin öh­də­sin­dən gə­lə bi­ləcəy­əm.
- Mil­li­dən əv­vəl "Kə­pəz"də baş məşqçi ol­mu­su­nuz. Am­ma ora­da karye­ra­nız elə də uğur­lu ol­ma­dı...
- Fi­k­rimcə, klu­b­da ça­lış­maq­la mil­li­də iş­lə­mək ara­sın­da fər­q­lər var. Mil­li­də ça­lış­maq da­ha mə­su­liyyət­li, da­ha ağır iş­dir. Mə­nə yığma ko­man­da eti­bar olu­nub­sa, bun­dan ya­rar­lan­maq üçün əlim­dən gə­lə­ni edəcəy­əm. Hər hal­da, ilk növ­bə­də, mə­ni şəx­si uğu­rum­dan çox, yığma­nın uğu­ru da­ha çox ma­raq­lan­dı­rır.
- Ye­ni baş məşqçi­nin adı nə vaxt mə­lum olacaq?
- Hə­lə bu ba­rə­də mə­lu­mat yox­dur. Am­ma As­lan və Ra­u­f­la, əl­bət­tə ki, bir yer­də iş­ləy­əcəy­ik. Düşünmək ba­xı­mın­dan bir-bi­ri­mi­zə kö­mək edəcəy­ik ki, yığma­mız Nor­veç­lə matçda, ən azın­dan, yax­şı oy­un nümay­iş et­dir­sin. AFFA rəh­bər­liyi ilə da­nış­mı­şıq­sa, 1 aya ye­ni baş məşqçi­nin gə­ləcəy­i­ni düşünmürəm. Nor­veç­lə oy­u­na ko­man­da­nı mə­nim çı­xa­racağım də­qi­q­dir. Bu mat­ça mil­li­ni biz ha­zır­lay­acağıq. On­dan so­nra ye­ni baş məşqçi­nin kim olacağı ba­rə­də heç nə deyə bil­mə­rəm.
- AFFA rə­s­mi­lə­ri ilə görüş za­ma­nı si­zin han­sı müddə­tə mil­liyə rəh­bər­lik edəcəy­i­niz dey­i­lib?
- Mə­nə bu po­s­tu müvəqqəti tapşı­rıb­lar. Am­ma şübhə­siz ki, mə­su­liyyət çox böyükdür. Gecə-gündüz qar­şı­da­kı Nor­veç oy­u­nu ha­q­da düşünürəm. Çünki nə­ticəyə məhz mən ca­va­b­deh olacağam. Görüş za­ma­nı yal­nız Nor­veç­lə oy­un ba­rə­də da­nış­dıq. Yə­ni, bi­li­rəm ki, mil­li bir oy­un­luq mə­nə tap­şı­rı­lıb.
- Nor­veç­lə oy­un­da müsbət nə­ticə qa­za­nacağı­nız hal­da, ta­ley­i­niz necə olacaq?
- Ha­zır­da məşqçi­lər kor­pu­su Nor­veç­lə oy­u­na ha­zır­lığa baş­layıb. Ba­şa düşürük ki, nə­ticəyə gö­rə biz mə­su­liyyət da­şıy­acağıq. İs­təy­i­rik, azar­keş­lə­ri yax­şı nə­ticə ilə se­vin­di­rək. So­nra­kı mə­sə­lə­lər biz­dən ası­lı dey­il.
- Mah­mud Qur­ba­nov in­di­ki hal­da mil­li­də baş məşqçi ol­mağa ha­zır­dır­mı?
- Bəl­kə də bir qə­dər tez ol­du. Məşqçi­liyə tə­zə baş­la­mı­şam. Təcrübə top­la­mağa vaxt ol­mayıb. O mə­na­da çox çə­tin­dir. Mil­li­də iş­lə­mək şə­rəf­dir, la­kin uzun müddət baş məşqçi ol­maq çə­tin iş­dir. İn­di AFFA mil­liyə ye­ni məşqçi ax­ta­rır, ona gö­rə ar­tıq şər­hə eh­tiy­ac yox­dur.
- Ye­ni baş məşqçi təy­in olu­nan­dan so­nra, kö­mək­çi ki­mi işi­ni­zi da­vam et­di­rəcək­si­niz?
- Ki­min təy­in olu­nacağı­nı bil­mi­rəm. Am­ma yə­qin ki, mil­li­də­ki çı­xı­şı­mı da­vam et­di­rəcəy­əm. Bütün bun­lar gə­ləcəy­in möv­zu­su­dur. İn­di bütün diq­qə­tim qar­şı­da­kı oy­u­na yö­nə­lib.
- Təy­i­na­tı­nız­dan so­nra­kı ilk açıq­­la­ma­nız­da le­g­i­o­ner­lər­dən im­ti­na edəcəy­i­ni­zi açıq­la­mı­sız...
- Ha­mı­sın­dan im­ti­na et­məyi dü­şün­mürəm. Böyük eh­ti­mal­la, Dmi­t­ri Na­za­ro­vu də­vət edəcəy­əm. O, son oy­un­lar­da gö­s­tər­di ki, ko­man­da­mı­za la­zım­dır.
- Va­qif Ca­va­dov­la Ma­hir Şükü­ro­va də­vət gön­də­rəcək­si­niz?
- Nor­veç­lə oy­un­da təcrübə­li fut­bol­­çu­la­ra eh­tiy­acı­mız olacaq. Ca­vid İmam­ver­diy­ev­lə Rəh­man Hacıy­e­və də­vət gön­dər­məyi plan­laş­dı­rı­ram. Yığma­da oy­un təcrübə­si olan fut­bol­çu­lar çı­xış et­mə­li­dir.
- Ar­dıcıl 3 məğlu­biyyət­dən so­n­ra, mil­li­də is­la­hat­la­ra eh­tiy­ac var?
- On­suz da böyük se­çim ol­mur. İn­di əsas məq­səd Nor­veç­lə oy­u­na ha­zır ol­ma­q­dır. Mil­liyə ən yax­şı­lar də­vət olu­nacaq. Biz doğma azar­keş­lər önün­də qə­na­ət­bəxş nə­ticə qa­zan­mağa ça­lış­­ma­lıyıq. Ona gö­rə ən yax­şı də­vət olu­­nacaq.
- Sizcə, mil­li­nin ye­ni baş məşqçi­si yer­li mütə­xəs­sis ol­sa yax­şı­dır, yox­­sa əcnə­bi...
- Han­sı ca­va­bı ver­səm be­lə, baş­qa mə­naya ya­xın­la­şacaq­lar. Qə­ra­rı AFFA qə­bul edir.
Ha­mıya mə­lum­dur ki, mil­li üçün ide­al şə­ra­it ya­ra­dıb­lar. Biz­dən uğur tə­ləb et­mək düzgündür. Ki­min rəh­bər­lik et­mə­sin­dən ası­lı ol­may­a­raq, Azər­baycan mil­li­si­nin sə­viyyə­si­ni yüksəl­tmək vaci­b­dir. Ye­ni məşqçi tez bir za­man­da fut­bol­çu­la­rı­mı­zı öy­rən­mə­li olacaq.

"THE BEST PLAYERS WILL BE INVITED TO THE NATIONAL TEAM"
Following the resignation of Berti Vogts as head coach of the Azerbaijani national football team, all fans are wondering who will replace him. The media make different assumptions, while the Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA) will hardly name the successor of Vogts before the end of the year. The former assistant head coach Mahmud Qurbanov has been appointed to lead the national team temporarily. On 16 November in Baku, he will lead the Azerbaijani team in the game against Norway in a qualifier for the European Championship in 2016. Mahmud Qurbanov shared his vision of the situation in the team in an interview with R+.
- How did you react to the 0:6 defeat in the game with Croatia? Did you expect Vogts to resign?
- After the game with Croatia, Vogts didn't return to Azerbaijan with us. A few days later, we learned about his resignation. He didn't discuss this question with anyone. We were all very disappointed - the management, coaches and players. We failed the fans too. However, the opponent was very strong. We had little chance to return with points. In football, along with victories, defeats are inevitable too. But such a score doesn't do credit to anyone.
- You mean the national team expected defeat in Osijek?
- I would say that many didn't believe that the national team would return from two away games with head held high. But, of course, we didn't think about defeat before the games in Palermo and Osijek. We planned to show decent performance, and the coaches hoped to gain 1-3 points in the two games. In the game with Italy we were close to it, but couldn't keep the score. And talking about Croatia doesn't make sense. The score speaks for itself.
- After the defeat from the Croatian national team, Berti Vogts blamed the players. Who do you think is more to blame: the head coach or the players?
- If you lose, everyone in the team is to blame. There's no more or less guilt.
- After Vogts left, you were appointed to lead the national team...
- Working in the national team is an honour. So for me it was unexpected. AFFA President Rovnaq Abdullayev and Secretary General Elxan Mammadov entrusted this job to me. I'll try to do everything possible to make sure that we win points in the game with Norway. For me it's a great chance. There is no easy job. But I believe that I can cope with this task.
- Previously, you coached FC Kapaz. But your career didn't go well there...
- I believe that there's a difference between working with a club and with the national team. Work with the national team is harder and requires more responsibility. But since I've been appointed to the national team, I'll do everything possible to make use of this chance. I'm primarily interested in the success of the team rather than personal achievements.
- When will we know the name of the new coach?
- I have no information about this. In the meantime, we will be working together with Aslan Karimov and Rauf Mehdiyev. Let's help each other so the team shows decent performance in the match against Norway. Given the conversations in AFFA, we can say that the new coach is unlikely to appear within a month. At least I will be leading the team in the game with Norway. And as for who will be the coach in the future, I can't say anything.
- Have you discussed with AFFA for how long you have been appointed acting head coach of the national team?
- I was appointed to this post temporarily. But without a doubt, responsibility is very big. I think about the game with Norway all the time, because I'm personally responsible for the result. We agreed with AFFA only on the game with Norway.
- What could be your fate in the event of a positive outcome in the game with Norway?
- The coaches have already started preparing for the game. We want to please the fans with a good result. We understand the responsibility that rests upon us. And all subsequent issues are beyond our control.
- Are you ready to lead the team?
- I think it's a little early for that. I recently started my coaching career, and I haven't had time to accumulate experience. Therefore, it's very difficult for me. Working in the national team is an honour, but for the long-term it's very difficult to be head coach. AFFA is now looking for a new coach and there is no need for any comments.
- Will you continue to work as an assistant following the appointment of the head coach?
- I don't know who will be appointed. And yet, perhaps, I will continue working in the national team. But all this will be determined in the future. Now all attention is focused on the game with Norway.
- Earlier you said that you'd refuse naturalized players in the national team...
- This will not affect all legionaries. I'll probably invite Dmitriy Nazarov. He showed with his latest games that the team needs him.
- Will you invite Vaqif Cavadov and Mahir Sukurov?
- In the game with Norway, we will need experienced players. I plan to invite Cavid Imamverdiyev and Rahman Haciyev. Players with experience should play in the national team.
- What reforms are needed in the team after three defeats in a row?
- In any case, the choice is not great. Now the main thing is to be ready for the game with Norway. The best players will be invited to the national team. We must achieve a satisfactory outcome before our fans.
- Do you think the national team should be headed by a local or foreign specialist?
- Whatever I say, my words will be misinterpreted. The decision is made by AFFA. Everyone knows that there're ideal conditions for the main team of the country. Therefore, we're rightly required to produce a result. Regardless of who will lead the national team, it's necessary to raise the level of the team. The new coach will have to examine our players in a short time.