Filippinə səfər insanda qeyri-adi assosiasiya yaradaraq, ölkə haqda təsəvvürləri dəyişir
Cənub-Şərqi Asiya son onillərboyu planetin ən böyük turizm guşələrindən birinə çevrilsə də, Azərbaycan vətəndaşları üçün bu sirli məkan, sanki bir Terra Incognita kimi qalmaqdadır. Tailandın, İndoneziyanın, Koreyanın, Sinqapurun, Filippinin cazibəsi yalnız onların mənzərəli, fərqli təbiətində yox, həm də xüsusi mədəniyyətə malik olmalarındadır.
Bu üzdən Filippinə səyahət insanda tamamilə qeyri-adi assosiasiya yaradaraq, filmlərdən, İnternet məlumatlarından, orta məktəbdə keçilmiş coğrafiya və tarix fənlərindən tanıdığımız ölkə haqda təsəvvürləri bir qədər dəyişir.
Çoxları üçün Filippin keçmiş diktatorun 3 min cütdən artıq ayaqqabı kolleksiyasına malik xanımı İmelda Markosla assosiasiya olunur; əhali arasında populyarlığa malik olanlar həkimlər yox, hilerlərdir. Guya bu xalq şəfavericiləri cərrahiyyə əməliyyatını alətlərsiz həyata keçirirlər; Amerikanın məşhur "Akopalipsis bu gün" filmi məhz Filippində çəkilib.
Qasırğa
Filippinə məxsus kiçik Takloban adasında yerləşən aeroport, şübhəsiz,  gənc azərbaycanlı jurnalistin baş çəkməyə müvəffəq olduğu məkanlar arasında ən qeyri-adi yer sayıla bilər. Təxminən, 1 il əvəl Hayyan (və ya Filippində adlandırıldığı kimi - Yolanda) qasırğası onun terminalını, demək olar ki, Yer üzündən silmiş, aeroportdan yalnız uçuş zolağı qalmışdı. Bu gün bina qismən bərpa edilib.
Aeroport çox kiçikdir: təyyarədən perrona endirilmiş yüklərin yük karuselinə qoyulması üçün hava limanı əməkdaşlarının cəmi bir addım atmaları kifayətdir. Başqa sözlə, aeroportları, əsasən, hava darvazası adlandırırlarsa, buraya yalnız qapı demək olar. Bununla yanaşı, əksər kiçik aeroportlarda olduğu kimi, onun da bir üstünlüyü var və açıq məkanların həvəskarları məhz həmin cəhəti çox yüksək qiymətləndirirlər: uçuş zolağı təyyarələrlə dolu deyil. Bu dəfə orada yalnız 2 mühərrikli Bombardier, arxasında isə gözəl mənzərə görünür: aydın səma, uzaqlardakı tropik meşələrin arasında görünən təpələr.
Bu yerdə bir maraqlı detala nəzər salaq: aeroport işçiləri terminalın binasını tərk edərkən, qızğın günəşdən qismən də olsa qorunmaq üçün küləşdən hazırlanmış konusşəkilli şlyapa geyirlər. Filippinə ilk dəfə baş çəkən insan onları bu papaqda gördükdə elə düşünə bilər ki, düyü yığanlar təsadüfən gəlib uçuş zolağına çıxıblar.
Taklobana səyahət Asiya İnkişaf Bankının (AİB) jurnalistlər üçün treninq proqramına daxil idi. Qurum ötən il baş vermiş qasırğanın nəticələrinin aradan qaldırılmasında Filippin hökuməti ilə əməkdaşlıq edir və bu günədək ada sakinlərinin normal həyata qayıtmalarına yardım kömək edəcək layihələri maliyyələşdirir.
AİB-in Taklobanda çalışan əməkdaşları ilə görüş Sosial Rifah və İnkişaf Nazirliyinin yerli şöbəsinin binasında keçirilib. Bina üçmərtəbəlidir və bank əməkdaşları qasırğa zamanı sağ qaldıqları üçün məhz buna minnətdar olmalıdırlar: onlar bir neçə gün hər tərəfi bürümüş sudan məhz binanın üçüncü mərtəbəsində sığınmaqla qorunublar.
Alimlər qasırğaların daha tez-tez təkrarlanmasını və getdikcə onların gücünün daha da artmasını qlobal istiləşmə ilə əsaslandırırlar. Bizim kimi mötədil iqlimdə yaşayanlar iqlim dəyişikliyin yaratdığı təhlükələri ciddi qəbul etmir və buna sanki uzaqlarda baş verən xəyali bir şey kimi yanaşırlar.
Əksər mütəxəssislər hesab edirlər ki, Hayyan indiyədək burada baş vermiş ən güclü qasırğadır. Qasırğa zamanı küləyin sürəti saatda 310 kilometri keçirdi, bəzən isə saatda 370 kilometrə çatırdı. Təbii fəlakət zamanı yalnız Taklobanda, ən azı, 6 min insan həlak olub. Və bu gün də həmin faciədən xatirə kimi qalan "abidələr"ə rast gəlinir - məsələn, küləyin adanın içərilərinə aparıb-çıxardığı və yaşayış evlərinin arasında ilişib-qalmış bir neçə yük gəmisi kimi...
Bununla yanaşı, çoxlu sayda insan həyatına son qoymuş, yüz minlərlə insanın evini dağıtmış, özündən sonra böyük dağıntılar qoymuş qasırğa taklobanlılara yaxşı dərs verib: indi təbii fəlakətdən əziyyət çəkmiş rayonlar sakinləri bu cür halların yaxınlaşmasına dair xəbərdarlıqlara biganə yanaşmır, əksinə, dərhal evakuasiya mərkəzlərinə üz tuturlar; Filippin hökuməti isə qasırğanın fəsadlarının sığortalanması mexanizmlərini axtarır (indiyədək əsas diqqət ölkə üçün daha bir başağrısı sayılan zəlzələnin törətdiyi dağıntıların sığortalanmasına yönəldilirdi). Bundan başqa, Hayyan dünyanın diqqətini  iqlim dəyişikliklərinə cəlb edib.
Napalm qoxusu
Cənub-Şərqi Asiya haqda fikirlərim, əsasən, Amerika istehsalı olan Vyetnam müharibəsi haqda filmlər əsasında formalaşıb. Və Filippinə səfərim zamanı aldığım ilk təəssüratlar bu fikirlərimi çox da dəyişmədi. Manilanın ətrafı Hollivud Sayqonunu xatırladır. Ətrafda hər şey parlaq, izdihamlı və yoxsuldur. Tam ahəngin yaranması üçün yalnız radiodan aparıcının, az qala, klassik salamlamaya çevrilmiş "Sabahın xeyir, Vyetnam!" kəlməsi çatmırdı:
Manilanın Burqos küçəsində (qəribə təsadüfdür ki, o, XIX əsrdə filippinli və ispan keşişlərin hüquqlarının bərabərləşdirilməsi uğrunda hərəkata rəhbərlik etmiş din xadimi Xose Burqosun adını daşıyır) yerləşən "qırmızı fənər"lər məhəlləsində "Havana" kafesi var. Orada rok-n-rol səslənir, əcnəbilər yerli qızlarla birlikdə viski içirlər. İçəridə tavandan böyük pərləri olan ventilyator asılıb. Martin Şinin qəhrəmanına vertolyotun vintini xatırladan ventilyatora bənzəyir lap. Bir sözlə, Vyetnam müharibəsi haqqında film üçün hazır dekorasiya.
Burada, hətta ictimai nəqliyyat belə, bənzər assosiasiyalar yaradır. Manilada "Cipni"lərdən - Amerikanın hərbi "Cip"lərindən kiçik marşrutlar kimi geniş istifadə olunur. Onlara 10-12, lazım gəldikdə isə daha çox adam yerləşir. Əksər "Cipni"lər Jeep-Willys avtomobillərindən hazırlanıb. Onlar filippinlilərə Vyetnam müharibəsindən qalıb. Bu maşınlar isti və darısqal olsa da, çox ucuz və sürətlidir, odur ki, xüsusilə şəhər ətrafında geniş yayılıblar. Amma onların qeyri-adiliyi sürət və qiymətində yox, avtomobil sahiblərinin onların xarici görünüşünə son dərəcə yaradıcı yanaşmasındadır. Deyilənə görə, Filippində iki eyni "Cipni"yə rast gəlmək mümkün deyil. Reklamdan tutmuş, dinədək müxtəlif mövzularda rəngarəng şəkillərlə bəzədilmiş zirək marşrutlar sanki hərəkət edən qraffiti xatıladır.
Orada daha bir qeyri-adi hərəkət vasitəsi üçtəkərli velosipedlər, yaxud yerli dildə ifadə etsək, traysikllərdir. Bu fayton və ya bağlı kabinəyə malik motosikletlər, yaxud velosipedlər şəhəri seyr etmək üçün ən yaxşı vasitədir.
"Cipni"lər burada Amerikaya məxsus keçmişin yeganə göstəriciləri deyil (XX əsrin ilk yarısında Filippin ABŞ ərazisi olub). Burada əhalinin ən sevimli idman növü futbol yox, basketbol, içki isə çay yox, kofedir. Mütləq təbəssüm və nəzakəti isə Amerikaya xas daha bir cəhət saymaq olar.
Və əlbəttə ki, Filippinə Amerikanın işğalından qalmış əsas miras 2 rəsmi dildən biri olan ingilis dilidir. Filippinlilərin uşaqlıqdan bu dili mükəmməl bilmələri onların xaricdə işə düzələrkən çətinliklərlə üzləşməməsinə imkan verir. Nəticədə, Filippin bu gün Çin, Hindistan və Meksikadan sonra ən çox pul axınının gəldiyi 4-cü ölkədir. Ölkədə ÜDM-in 13,5%-i məhz kənardan gələn vəsaitlər hesabına formalaşır.
AİB-in inkişaf strategiyası
Yeri gəlmişkən, iqtisadiyyat haqqında. Səfərimizin əsas məqsədi Filippindəki sosial-iqtisadi vəziyyətlə tanışlıq olmasa da, AİB-in treninqlərində keçirdiyimiz bir neçə gün hadisələrlə zəngin oldu. Bankın Direktorlar Şurasının iclasının keçirildiyi binada olmaq jurnalistlərə ilk ağızdan xəbər və şərhlər almaq imkanı verirdi. Məsələn, öyrəndik ki, AİB-in Direktorlar Şurası Azərbaycanla 2014-2018-ci illər üzrə yeni Tərəfdaşlıq Strategiyasını təsdiqləyib. "Sənədin qəbulunda məqsəd Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi, yeni iqtisadi imkanların yaradılması, şəhərlərlə kəndlər arasında disbalansın aradan qaldırılmasına dəstək verilməsidir", - deyə AİB-in Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Olli Noroyono bildirib. Bankın strateji hədəfi nəqliyyat, enerji, su təchizatı, şəhər təsərrüfatı kimi sahələrdə infrastrukturun və xidmətlərin inkişafıdır. AİB yeni strategiya çərçivəsində Azərbaycanda özəl sektorun dəstəklənməsini, həmçinin yerli bankların kreditləşdirilməsini, ticarətin inkişaf proqramlarının maliyyələşdirilməsini davam etdirmək niyyətindədir. Sənədin qüvvədə olduğu müddət ərzində Azərbaycanda nəqliyyat, enerji və şəhər xidmətlərinin sahələrinə aid layihələrin reallaşdırılmasına 752 milyon dollar kredit ayrılması nəzərdə tutulub.
Daha bir vacib hadisə AİB prezidenti Takexiko Nakao ilə görüş sayıla bilər. Görüşdə o, Asiya ölkələrində iqtisadiyyatın hazırkı durumundan danışıb. Nakao noyabrın 3-4-də Azərbaycana səfər etməyi planlaşdırdığını qeyd edib. Səfər zamanı tərəflər bankın İdarə Heyətinin növbəti illik toplantısına hazırlıq məsələlərini müzakirə edəcəklər. O, 2015-ci ilin mayında Bakıda keçiriləcək.
Azərbaycan 1999-cu ildən AİB-in üzvüdür. O vaxtdan AİB Azərbaycanda 20 layihə reallaşdırıb, ümumilikdə ölkəyə 1 milyard 637,4 milyon dollar kreditin ayrılması qərarını təsdiqləyib. Artıq bu məbləğin 697,5 milyon dolları xərclənib. AİB-in ayırdığı kreditlərin 46,26%-i nəqliyyat və informasiya texnologiyaları, 33,9%-i su təchizatının, bələdiyyə infrastrukturu və xidmətlərin yaxşılaşdırılmasına, 11,42%-i enerji, 7,08%-i maliyyə sektoruna, 1,34%-i kənd təsərrüfatı və təbii resurslar sektoruna xərclənib.
AİB departamentləri ildə 1 dəfə öz aralarında ifa, rəqs və səhnədə çıxış yarışı keçirir. Tamaşalarda yalnız bankın əməkdaşları səhnəyə çıxırlar. Münsiflər heyətində isə peşəkar tənqidçilər və mədəniyyət xadimləri yer alırlar.

A trip to the Philippines creates quite unique impressions that change one's concept of the country
For the people of Azerbaijan South-East Asia is a very mysterious place, a kind of Terra Incognita, although in recent decades it has become one of the world's biggest tourist destinations. It is not only picturesque and varied scenery but their unique culture which make Thailand, Indonesia, South Korea, Singapore and the Philippines so attractive.
So a visit to the Philippines provides quite unique impressions that significantly alter a concept of the country that has been shaped by films, the Internet and school geography and history lessons. Many of us associate the Philippines with Imelda Marcos, the wife of the former dictator, who was well known for her collection of over 3,000 pairs of shoes. It is not doctors who are popular with the population but the local faith healers who allegedly carry out surgical operations without using any instruments. It was here that the American film "Apocalypse Now" was shot.
Typhoon
The airport on the small Filipino island of Tacloban was definitely the most unusual of those that a young Azerbaijani journalist was able to visit. Just under a year ago Typhoon Haiyan (or Yolanda, as it is called here) literally wiped its terminal building from the face of the earth, leaving just a runway in its wake. The building has now been partially rebuilt.
The airport is very small and staff only have to walk a few steps to carry baggage unloaded from the aircraft on to the carousel. In other words, if airports are sometimes called air gates, this would be a mere door. Although, like other small airports, it has one big advantage which people who love open spaces appreciate: the airfield is not covered with planes. In this case just one twin-engine turbo-prop Bombardier graced the tarmac against the background of a beautiful landscape: a clear sky with distant hills draped in tropical forest.
Here was one remarkable detail: as they leave the terminal building, in order to give themselves some protection from the rays of the setting sun, the workers put on cone-shaped straw hats. When you arrive in this part of the world for the first time you can't help thinking that they are rice pickers who have accidentally found themselves on the runway.
The trip to Tacloban was part of the Asiatic Development Bank (ADB)'s training programme for journalists. The ADB is cooperating with the Filipino government in clearing up after last year's typhoon and is still funding projects to help the people of the island return to a normal way of life.
The meeting with ADB's experts working at Tacloban was held in the building of the local branch of the Department of Social Welfare and Development. It is a three-storey building, and it was because of this that the bank workers survived. They spent several days on the last floor, protecting themselves against the onrushing water.
Scientists link the frequency and strength of the typhoons with global warming. We, who come from temperate latitudes, do not take the dangers induced by climate change seriously and they seem illusory and distant. But to the Filipinos they are very real.
Many experts believe that Haiyan was the most powerful typhoon in the history of meteorological observations. The windspeed was over 310 km/hr with gusts of up to 370 km/hr. Over 6,000 people were killed on Tacloban alone. Several large freighters, which were literally hurled by the wind far into the island and now lie next to people's houses, are a kind of memorial to the tragedy.
At the same time, the typhoon, which took so many lives and made hundreds of thousands of people homeless, proved to a good teacher. It taught the people of Tacloban many important lessons: the people in the stricken areas now no longer ignore warnings of an approaching disaster, but leave straightaway for the evacuation centres. The Filipino government is studying insurance measures against the damage caused by typhoons (in the past more attention was paid to insurance against possible destruction caused by earthquakes, another headache for this country). Even more, Haiyan drew the attention of the whole world to the question of climate change.
The smell of napalm
First impressions were not far out of tune with one's impression of South-East Asia which in many ways has been shaped by American films about the war in Vietnam. The outskirts of Manila do indeed look much like a Hollywood Saigon. It is a sea of colour, people and poverty.  The cheerful voice of the radio presenter "Good morning, Vietnam!" which became almost a classic greeting, was not enough to achieve complete harmony in our car.
The "Havana" caf? lies on Burgos Street (by an irony of fate it bears the name of the religious figure, Jose Burgos, who in the 19th century headed the rights movement of Filipino and Spanish priests) in Manila's "red-light" district. Rock-and-roll music is playing. Foreigners drink whisky in the company of local girls. Inside, on the ceiling, the air-conditioning is going full blast. It reminded the hero Martin Sheen of the propeller of a helicopter. In short: ideal props for a Vietnam war film.
Even public transport conjures up similar comparisons: The Jeepneys - American military jeeps turned into small taxis - are widely used in Manila. They can take up to 10-12 people, several more if you want to. Most Jeepneys have been revamped from Jeep-Willy cars which the Filipinos were left with after the war in Vietnam. They are cramped, hot and uncomfortable, but cheap and quick, so they are everywhere, especially in the outskirts of the city. But it is not this that makes them unique, but how creatively their owners decorate them. It is said that you will not find two Jeepneys the same in the Philippines. These nippy little taxis with colourful pictures on any subject - from advertising to religion - create an illusion of moving graffiti.
Another unusual way of getting around is by tricycle - a motorcycle or cycle with a side-car or enclosed cabin which is best suited for sight-seeing.
Jeepneys are not the only testimony to the American past (the Philippines were US territory throughout the first half of the 20th century). The favourite sport here is basketball and not football, and the favourite drink is coffee, not tea. Another American trait is the ubiquitous smile and politeness.
And, of course, the main legacy left to the Filipinos from America's expansion is the English language as one of the two official languages. And it is because the main language of international communication has been familiar to them since childhood that the Filipinos have no trouble getting jobs abroad. As a result, today it is the fourth country after China, India and Mexico in the number of money transfers, which make up about 13.5 per cent of the country's GDP.
The strategy of ADB's development
Talking of the economy, the socio-economic situation in the Philippines was not the main aim of our visit to this country. The few days spent on training at the ADB proved to be very eventful. Being close to the headquarters where a meeting of the bank's board of directors was being held enabled journalists to get news and comment at first hand. They also learned that ADB's board had approved a new Strategy of partnership with Azerbaijan for 2014-2018, which was worth dwelling on separately. "The document is aimed at the diversification of the Azerbaijani economy, the creation of new economic opportunities, maintaining growth and reducing the imbalance between town and country," the head of ADB's office in Azerbaijan, Ollie Noroyono, said.
The bank's strategic approach is aimed at the development of the infrastructure and services in transport, power engineering, water supply and municipal services. As part of its new strategy ADB plans to continue to support the private sector in Azerbaijan, including loans to local banks and funding trade development programmes. During the document's period of validity the bank plans to allocate 752m dollars of credit to the country for the implementation of projects in the spheres of transport, power engineering and municipal services in Azerbaijan.
Another important event was a meeting with ADB's president, Takehiko Nakao, who spoke about the current economic situation in Asia. During the meeting he pointed out that he is planning to visit Azerbaijan on 3-4 November. The sides plan to discuss questions of the preparations for the annual meeting of the Board of Management of the bank, which will take place in Baku in May, 2015.
Azerbaijan has been a member of the ADB since 1999. Since then, the ADB has approved credit of a total of 1,637,400,000 dollars for the implementation of 20 projects in Azerbaijan, of which 697,500,000 dollars have so far been used. At the same time, 46.26 per cent of ADB loans have been directed to the sectors of transport and information technology; 33.9 per cent to improving water supplies, the municipal infrastructure and services; 11.42 per cent to power engineering; 7.08 per cent to the financial sector and 1.34 per cent to agriculture and natural resources.
Once a year, departments of the ADB compete among themselves in singing, dancing and playing on stage. Only bank employees take part in the shows, whereas the jury is made up of professional critics and cultural figures.