MİQYASLI YENİDƏNQURMA
Yaxın illərdə Bakının sərhədləri, habelə ekoloji əlverişli olmayan ərazilərin mənimsənilməsi hesabına nəzərəçarpacaq dərəcədə genişlənəcək
Son yarım on ildə Bakının tikinti bazarı iqtisadiyyatın baza sektorlarının dayanıqlı inkişafı ilə dəstəklənən yüksəlişin bir neçə mərhələsini yaşayıb. Bu ilin əvvəlində hazırlanan Böyük Bakının 2030-cu ilə qədər regional inkişaf sxeminə əsasən, ölkədə mövcud binaların miqyaslı yenidənqurulması, eləcə də çirklənmiş ərazilərin təmizlənməsi və mənimsənilməsi planlaşdırılıb. Dövlət və özəl şirkətlər bu planların reallaşdırılmasında yaxından əməkdaşlıq etməyə hazırdırlar. Bu da əyani şəkildə bu günlərdə "Baku Expo Centre" sərgi mərkəzində keçirilən "BakuBuild-2014" XX yubiley beynəlxalq sərgidə öz təsdiqini tapdı.
Ötən iyirmi il ərzində "BakuBuild" sərgisində dünyanın 35 ölkəsindən 3200-dən artıq şirkət, pavilyonlarında isə yüz mindən çox ziyarətçi iştirak edib. Hazırkı forumun işində dünyanın 29 ölkəsindən 490 şirkət iştirak edirdi. Bununla bərabər, onların, təxminən, 48%-i öz məhsullarını "Baku Expo Centre"də ilk dəfədir nümayiş etdirir. Dinamik inkişaf edən tikinti materialları sahəsinin məhsulları ilə yanaşı, "BakuBuild-2014"də ölkənin aparıcı tikinti şirkətləri, habelə Böyük Bakının inkişafının baş planı çərçivəsində paytaxtın yenidənqurulması ilə bağlı miqyaslı başlanğıclara yönələn layihələr də təqdim olunub.
Son illər Azərbaycanın paytaxtı 1990-2000-ci illərin əvvəllərində həmin dövrə xas olan xaotik tikinti və Bakının şəhərsalma planlaşdırılmasının pozulması ilə tikinti bumunun mənfi nəticələrini mərhələli şəkildə aradan qaldırır. Ötən dövrün nəticələrindən biri - torpaqlardan, ilk növbədə, tarixi mərkəzi hissədən və paytaxtın ətraf rayonlarından qeyri-rasional şəkildə istifadədir. Xal-xal tikinti, nəqliyyat logistikasının və yolların buraxılış gücünün hesablanmaması, lazımi kommunal və sosial infrastrukturun olmaması, paytaxtda boş tikinti sahələrinin azalmasına gətirib çıxaran amillər olub. Onların qiyməti ekonom sinif yaşayış binalarının kütləvi tikintisini aparmağa imkan verərdi. Mahiyyətcə, Bakının mərkəzində çoxmərtəbəli məhəllələrin tikintisinə yararlı torpaq sahələrinin bir çox hissəsi artıq mənimsənilib, qalan sahələrdə qiymətin baha olmasına görə, əsasən, premium-klass yaşayış kompleksləri tikilir. Azərbaycanın son 15 ildəki inkişafı kompleks qiymətləndirmə, planlaşdırma və torpaq fondunun istifadəsinin vacibliyini nəzərəçarpacaq dərəcədə artırıb. Bu aspektlər ölkə əhalisinin üçdəbir hissəsinin yaşadığı sıx tikintiyə malik paytaxt üçün xüsusilə aktualdır.
Bu problemin öhdəsindən gəlmək üçün 2030-cu ilə qədər Böyük Bakının Regional İnkişaf Planında şəhər məhəllələrinin miqyaslı yenidənqurulması, yolların genişləndirilməsi, yeni rekreasiya zonasının yaradılması planlaşdırılıb. Bunun üçün də köhnə yaşayış fondunun sökülməsi, sənaye, inzibati, təhsil və digər binaların şəhərin kənarına çıxarılması nəzərdə tutulur.
Əksər mütəxəssislərin hesablamalarına görə, 1950-ci illərdə, sonra isə 1990-ci illərdə sürətlə inkişaf edən qeyri-mütəşəkkil şəkildə olan qəsəbələrin tutduğu ərazi bu gün 10 min hektara bərabərdir. Bu da paytaxtın tikilməsinin optimallaşması üçün tam olaraq istifadə olunmayan resursu təqdim edir. Heç də kiçik olmayan problemi neft hasilatında istifadə olunan müqayisə edilə biləcək torpaq sahələri, həmçinin istifadə olunmayan sənaye müəssisələri, keçmiş nəqliyyat bazaları və anbarlar da əks etdirir. Əsasən, paytaxtın Suraxanı, Binəqədi, Xəzər rayonlarında yerləşən bu sənaye və infrastruktur obyektləri artıq çoxdan sənaye-təsərrüfat əhəmiyyətini itirib.
Cari ilin üç rübü ərzində ölkənin sosial-iqtisadi inkişafının nəticələrinə dair bu yaxınlarda keçirilən hökumətin iclasında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də çirklənmiş ərazilərin təmizlənməsi və onların tikinti dövriyyəsində istifadəsinin mümkünlüyü barədə danışıb. Dövlət başçısı şəhər və rayon icra hakimiyyəti orqanlarına yararsız vəziyyətdə olan keçmiş sənaye obyektləri, yarasız ərazilərdə yerləşən zavodlar və ya ekoloji tədbirlər labüd olan ərazilərini təqdim etməyi təklif edib. Demək lazımdır ki, bu proses artıq başlayıb: söhbət "Qara şəhər" kimi tanınan Bakının şərq rayonunu əhatə edəcək "Baku White City" şəhərsalma layihəsinin həyata keçirilməsindən gedir. Yeni "Ağ şəhər" 221 ha ərazini tutacaq. Bu da, misal üçün "İçərişəhər" tarixi qoruğunun ərazisindən 11 dəfə çoxdur və bu ərazini Cənubi Qafqazda ən iri tikinti ərazisinə çevirir.
Çirklənmiş ərazinlərin təmizlənməsində fəal şəkildə Dövlət Neft Şirkətinin törəməsi olan "Ecol Engineering Services" QSC iştirak edir. Təmizlənmiş ərazilərin gələcək tikintisinin layihələndirilməsinə aparıcı yerli və xarici tikinti şirkətləri iştirak edirlər. Onların əsas məqsədi memralıq orijinallığının tikintisinin texnoloji rahatlığı, müasir infrastrukturu və həmçinin ekoloji texnologiyalarla birləşdirəcək şəhər rayonun yaradılmasıdır. Belə görünür, "Baku White City"nin icrası zamanı yığılan təcrübənin rekultivasiya işlərində və paytaxtın digər rayonlarının səmərəli tikintisində istifadə olunması planlaşdırılır.
Dövlət başçısı tərəfindən təklif edilən təşəbbüs - çirklənmiş ərazilərin təmizlənməsində və özəl sərmayəçilərin cəlb edilməsi və sonradan həmin şirkətlərin təmizlənmiş ərazilərdəki şəhərsalmada iştirak etmələri - "BakuBuild-2014" sərgisi iştirakçılarının nəzərindən qaçmayıb. Bəzi tikinti və layihələndirmə şirkətləri bu cür layihələrdə iştirak etməyə hazır olduqlarını bildiriblər. Bu da müəyyən dövlət dəstəyi nəticəsində təmizlənmiş ərazilərin kütləvi büdcə tikintisi kifayət qədər gəlirli olacaq və Bakının şəhərsalma tarixində yeni səhifə aça bilər.
"Ölkənin bütün ekoloji və sosial problemlərinin həllini hökumətə tapşırmaq tam olaraq düzgün deyil. İlk növbədə, büdcə vəsaitlərinin məhdudluğu və səylərin konsentrasiyası üçün uzunmüddətli dövrün tələb olunması ilə bağlıdır. Ona görə sərmayəçiləri bu cür məsələlərin həllinə aktiv şəkildə cəlb etmək lazımdır. Sonuncu məsələ Azərbaycan paytaxtı üçün xüsusilə aktualdır: intensiv neft hasilatı və son yüzillikdə sənayenin inkişafı, Abşeron yarımadasının ekoloji tarazlığına kifayət qədər mənfi təsir göstərib. Nəticə böyük ərazilərin çirklənməsinə gətirib çıxarıb", - deyə "R+"a Şəhərsalma və Arxitektura Dövlət Komitəsinin beynəlxalq əlaqələr və informasiya şöbəsinin müdiri Cahangir Qocayev bildirib.
Onun sözlərinə görə, paytaxtda çirklənmiş ərazilərin təmizlənməsini və sənaye landşaftlarının müasir yaşayış və ictimai zonalara çevrilməsini nəzərdə tutan bir sıra layihələr nəzərdə tutulub. Onların ən böyüklərindən biri "Baku White City" layihəsinin icrası olub.
"Bu yaxınlarda işlənib-hazırlanan Böyük Bakının regional inkişaf planında bu istiqamətdə sonrakı addımlar, əsasən, paytaxtın şəhər ətrafında köhnə mədən ərazilərində hektarlarla meşə zolaqları və kütləvi yaşıllığın salınmasını nəzərdə tutub. Hökumət paytaxtın ekoloji problemli zonalarının yenidənqurma layihələrinə sərmayədarların cəlb edilməsində maraqlıdır. Bu prosesdə, həmçinin istər yerli, istərsə də əcnəbi şirkətlər, habelə bu işdə maraqlı olan dövlət şirkətləri iştirak edə bilərlər. Hələlik, sərmayədarların bu cür layihələrdə iştirak formasından danışmaq erkən olardı. Amma güman edirəm ki, təmizlənmə və yenidən tikilmək üçün nəzərdə tutulan məntəqələr ekoloji nöqteyi-nəzərdən və sosial tələbatlı təkliflərin daha optimal variantlarının seçilməsi üçün tenderə çıxarıla və ya müsabiqə keçirilə bilər", - deyə Cahangir Qocayev qeyd edib.
Bu planların yaxın vaxtlarda reallaşmasına əminlik yüksəkdir. Buna zəmanət qismində isə paytaxtın və onun ətraf hissələrinin 2030-cu ilə qədər hazırlanan paytaxtın Baş inkişaf planında qeyd edilmiş uzunmüddətli planlar xidmət edir. Yaxın 17 ildə paytaxt ərazisində əhali artımının 745 min nəfərə çatacağı gözlənilir. Bu isə ümumilikdə 3,5 mln insan deməkdir. Müvafiq olaraq yaşayış fondunun ikiqat artımı gözlənilir - bu rəqəm 64, 147 mln kv./metrə çatacaq. Eyni zamanda, bir nəfərə region üzrə 25 kv. metr yaşayış sahəsi düşəcək. İndi isə bu rəqəm 17,3 kv.metrdir. Müqayisə üçün - artıq bu gün təkcə Bakıda mənzil qıtlığı 15 mln kv.m təşkil edir və mövcud tikinti templəri ilə ölkədə mənzil problemi hələ yaxın on il ərazində həllini tapacaq. Bu da yerli inşaatçılara etibarlı sifarişlərə dair zəmanət verəcək.

МАСШТАБНАЯ РЕКОНСТРУКЦИЯ
В ближайшие годы границы Баку заметно расширятся, в том числе за счет освоения экологически неблагополучных территорий
Последние полтора десятка лет строительный рынок Баку пережил несколько стадий подъема, поддержанного устойчивым развитием базовых секторов экономики. Согласно разработанной не так давно региональной схеме развития Большого Баку до 2030 года, в столице запланированы масштабная реконструкция имеющейся застройки, а также очистка и освоение загрязненных земель. Государство и частные компании готовы тесно сотрудничать в реализации этих планов, что наглядно подтвердила состоявшаяся на днях в выставочном центре Baku Expo Centre юбилейная, 20-я международная выставка - Baku Build-2014.
За два минувших десятилетия в работе выставки BakuBuild приняли участие более 3200 компаний из 35 государств мира, в ее павильонах побывали свыше 100 тысяч посетителей.
В работе нынешнего форума приняли участие 490 компаний из 29 государств, причем порядка 48% из них впервые демонстрируют свою продукцию в Baku Expo Centre.
Наряду с продукцией динамично развивающейся отрасли строительных материалов на Baku Build-2014 были представлены проекты ведущих строительных компаний страны, в том числе заточенные на реализацию масштабных начинаний по реконструкции столицы в рамках Генплана развития Большого Баку.
В последние годы столица Азербайджана поэтапно преодолевает негативные последствия строительного бума 1990-х - начала 2000 годов со свойственной тому периоду хаотичной застройкой и нарушением градостроительной планировки Баку. Одно из последствий минувшей эпохи - нерациональное использование земли, прежде всего в исторически сложившемся центре и прилегающих районах столицы. Точечная застройка, непросчитанность транспортной логистики и пропускной способности дорог, отсутствие необходимой коммунальной и социальной инфраструктур стали ведущим фактором, приведшим к сокращению свободных земельных участков в столице, стоимость которых позволяла бы производить массовую застройку жилых зданий эконом-класса. По сути большая часть земли в центре Баку, пригодная для возведения многоэтажных кварталов, уже освоена, на оставшихся же участках в силу их дороговизны строятся в основном жилые комплексы премиум-класса.
Развитие Азербайджана за последние 15 лет существенно повысило значимость комплексной оценки, планирования и использования земельного фонда. Эти аспекты особенно актуальны для столицы с ее плотной застройкой, где сосредоточено более трети всего населения страны.
В целях преодоления этой проблемы в Плане регионального развития Большого Баку до 2030 года запланированы масштабная реконструкция городских кварталов, расширение дорог, создание новых рекреационных зон, для чего планируются снос части ветхого жилого фонда, а также вывод промышленных, административных, учебных и иных зданий и сооружений за черту города.
Согласно оценкам ряда экспертов, территория, занятая неорганизованными поселениями, которая бурно развивалась в 1950-х, а затем в 1990-х годах, сегодня превышает 10 тысяч гектаров, что представляет огромный и не используемый в полной мере ресурс для оптимизации столичной застройки. Не меньшую проблему создают сопоставимые по площади земельные участки, задействованные в нефтедобыче, а также бездействующие промпредприятия, бывшие транспортные базы и складские хранилища. Расположенные преимущественно на территории Сураханского, Бинагадинского, Хазарского районов столицы, эти промышленные и инфраструктурные объекты уже давно утратили промышленно-хозяйственное значение.
О возможности очистки этих загрязненных территорий и их вовлечении в строительный оборот говорил президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе недавнего заседания правительства, подведшего итоги социально-экономического развития страны за три квартала текущего года. Глава государства рекомендовал городским и районным исполнительным властям предоставлять участки под строительство либо на месте бывших промышленных объектов, заводов, находящихся в непригодном состоянии, либо в местах, нуждающихся в экологических мерах.
Собственно говоря, этот процесс уже начался: речь идет о реализации градостроительного проекта Baku White City, который охватывает восточную часть Баку, - район, известный как "Черный город". Новый "Белый город" охватит территорию в 221 га, что, к примеру, превосходит площадь исторического заповедника Ичери шэхэр в 11 раз, превратив это пространство в самую крупную разработку в регионе Южного Кавказа. В очистку загрязненных земель на этой территории активно вовлечено дочернее подразделение Госнефтекомпании ЗАО Ecol Engineering Services. В проектировании будущей застройки освобождаемых территорий участвуют ведущие местные и зарубежные строительные компании. Их основной целью заявлено создание городского района, в котором будут сочетаться оригинальность архитектуры с технологическим удобством строительства, современной инфраструктурой, а также экологичные технологии. Судя по всему, накопленный в процессе реализации проекта Baku White City опыт планируется использовать при рекультивации земель и рациональной застройке других районов столицы.
Предложенная главой государства инициатива - привлечение частных инвесторов к очистке загрязненных земель с последующим участием этих компаний в градостроительных начинаниях на освобождаемых территориях - не осталась незамеченной участниками выставки BakuBuild-2014. Некоторые строительные и проектные компании выказали готовность принять участие в подобных проектах, полагая, что при соответствующей государственной поддержке массовая бюджетная застройка очищаемых территорий будет весьма прибыльной и может открыть новую страницу в истории градостроительства Баку.
"Сохранять за правительством решение всех экологических и социальных проблем в стране не совсем верно, прежде всего в силу ограниченности бюджетных средств и необходимости длительного периода для концентрации усилий. Поэтому необходимо активнее привлекать к решению таких вопросов инвесторов. Последнее особенно актуально для столицы Азербайджана: интенсивная нефтедобыча и развитие индустрии в минувшее столетие весьма пагубно сказались на экологическом равновесии Абшеронского полуострова, приведя к загрязнению огромных территорий", - заявил R+ заведующий отделом международных связей и информации Госкомитета по градостроительству и архитектуре Джахангир Годжаев. По его словам, в столице реализуются ряд проектов, предусматривающих рекультивацию загрязненных земель и преобразование индустриальных ландшафтов в современные жилые и общественные зоны, крупнейшим из которых стала реализация проекта Baku White City.
Дальнейшие шаги в этом направлении в разработанном не так давно региональном плане Большого Баку предусматривают, в частности, закладку многих гектаров лесополосы и массовое озеленение на территории старых промыслов в пригородах столицы. "Правительство заинтересовано в вовлечении инвесторов к проектам реконструкции экологически проблемных зон столицы, и в этом процессе могли бы участвовать как местные, так и зарубежные частные структуры, а возможно, и заинтересованные в этом госкомпании. Пока что было бы преждевременно говорить о форме участия инвесторов в подобных проектах, однако, как думается, предназначенные к очистке и застройке загрязненные участки могли бы выноситься на конкурсы и тендеры с целью отбора наиболее оптимальных с экономической точки зрения и социально востребованных предложений", - подчеркнул Джахангир Годжаев.
Уверенность в скорой реализации этих планов крайне высока. Порукой тому служат долгосрочные планы, обозначенные в разработанном Генеральном плане развития столицы и ее пригородов до 2030 года. Ожидается, что в ближайшие 17 лет прирост населения на территории столицы достигнет 745 тыс., что составит в целом 3,5 млн. человек. Соответственно ожидается удвоение жилого фонда - он достигнет 64,147 млн. кв. м. При этом обеспеченность жильем на одного человека составит по региону 25 кв. м против нынешних 17,3 кв. м. Для сравнения, уже сегодня квартирный дефицит только в одном Баку составляет 15 млн. кв. м, и при существующих темпах строительства жилищная проблема в стране будет решаться еще как минимум ближайшее десятилетие, гарантируя надежные подряды отечественным строителям.