İYİRMİ BİR ÜZÜM GİLƏSİ
Üzüm təbiətin ən gözəl hədiyyələrindəndir. O, bütöv bir elmin öyrəndiyi yeganə bitkidir. Söhbət ampeloqrafiya elmindən gedir. Hazırda, payızın ortalarında Azərbaycanı daha parlaq şəkildə xarakterizə edən bu şirin meyvə növünün yığım vaxtıdır.
Üzüm diyarı
Azərbaycanın təbiət-iqlim şəraiti burada üzümün müxtəlif növlərinin əkilib-becərilməsinə əlverişli imkan yaradır. Üzümün ən tez yetişən, uzun müddət saxlanılması mümkün olan, ən şirin, ən çox məhsul verən növləri məhz bizim diyarda yetişdirilir.
Azərbaycan ərazisində hələ qədim zamanlardan üzümçülük inkişaf edib və çoxsaylı tarixi məlumatlar bunu təsdiqləyir. Hələ 1962-ci ildə Ağstafa rayonunda, Şomutəpə ətrafında (e.ə. V-IV əsrlərə aid tarixi abidə) aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı müxtəlif bitkilərə, o cümlədən üzüm toxumlarına rast gəlinmişdi. Bu tapıntılar sübut edirdi ki, Azərbaycanda mədəni üzümçülüyün ən azı 7 min illik tarixi var. Bu fakt italiyalı alim, arxeoloq və paleontoloq Lorense Konstantini tərəfindən də təsdiqlənib. O, Xəzəryanı regionlarda, o cümlədən Azərbaycanda vəhşi flora ilə bağlı araşdırmalar aparıb, Şomupətə yaxınlığında mədəni üzüm toxumlarını da məhz o tapıb. Əsrlər boyunca Azərbaycanda məhz üzümçülük əkinçiliyin əsasını təşkil edib, xalqın iqtisadi rifahının əsas mənbələrindən biri olub. Üzümçülüyün inkişafında ən pik dövr 1970-ci illərə və 1980-ci illərin əvvəllərinə təsadüf edir. O dövrdə Azərbaycanda üzümlüklərin ümumi sahəsi 286 min hektara çatırdı. Ölkədə ildə, orta hesabla, 1,5-2,1 milyon ton məhsul yığılırdı.
Respublikanın ən böyük üzümçülük bölgəsi Kür çayı boyunca Gəncədən Ağstafayadək olan ərazi idi. Bu ərazi Qərbə doğru uzanırdı. Məhz bu rayonlar kütləvi istehsal üçün ordinar üzüm verirdi. Becərilən əsas üzüm növləri ağ "Bayanşirə" və qırmızı "Tavkeri" idi. Onlardan ağ və qırmızı süfrə şərabı hazırlanırdı. Gec yığılan üzümlərdən isə portveyn, kaqor və s. kimi tünd və desert şərablar istehsal olunurdu.
Lakin keçmiş SSRİ rəhbərliyinin "Alkoqolizm və əyyaşlıqla mübarizə tədbirləri haqqında" sərəncamı ölkədə bu sahənin çiçəklənməsinə son qoydu. Bu sərəncamın icrası nəticəsində Azərbaycanda 130 min hektar üzümlük məhv edildi, ittifaqın Qarabağ müharibəsi və iqtisadi nizamsızlıqla müşayiət olunan dağılmasından sonra isə Azərbaycanda cəmi 20 min hektar üzümlük qaldı.
2003-cü ilin sonlarından etibarən, Azərbaycanın üzüm növlərinin öyrənilməsi üzrə planlı işə başlanıldı. Aşkarlanan növlərin təsviri hazırlandı, kolleksiyalarda əkilməsi üçün qələmlər toplanıldı. Nəticədə, ölkədə 450-dən artıq yerli üzüm növü üzə çıxarıldı. "Bayanşirə", "Xindoqnı", "Mədrəsə" kimi növlər isə yalnız bizdə deyil, Mərkəzi Asiya ölkələrində, Krımda və digər bölgələrdə də geniş şəkildə becərilir; "Kazbinka" adlandırılan ağ şanı Rusiyanın Həştərxan və Volqoqrad vilayətlərində; Təbrizi (Gəncə) Moldovada, Ukraynada və Rusiyanın bir sıra regionlarında geniş yayılıb.
"2012-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında üzümçülüyün inkişafına dair Dövlət Proqramı" çərçivəsində üzümçülüyə və şərabçılığa ciddi vəsaitlər ayrılır. Nəticədə, bu sahədə göstəricilər ləng olsa da, müsbətə doğru dəyişir. Belə ki, üzümlüklərin sahəsi genişləndirilir, artıq yalnız Gəncə-Tovuz zonasında 10 min hektardan artıq üzümlük salınıb. O üzümlüklərdə əkilmiş şitillər ölkəyə Fransadan gətirilib.
Bundan başqa, ölkədə xammalın qəbulu və emalı üçün məntəqələr şəbəkəsi yaradılır, yeni müəssisələr tikilir, şərab istehsalı sahəsində müasir texnologiyalardan istifadə olunur.
Dünyanın ən yaxşı növləri
Azərbaycan ölkədə yetişdirilən üzüm növlərinin müxtəlifliyinə görə dünyada ilk yerlərdən birini tutur. Ölkənin elm idarələri italiyalı mütəxəssislərin də köməyilə orijinal yerli növlərdən ibarət son dərəcə qiymətli assortimenti toplayaraq saxlamağa çalışırlar. Onların bəzilərinin adı, hətta "Qırmızı kitab"a düşüb. Artıq elə nadir kolleksiyalar var ki, orada bəzi növlər cəmi 3-5 kol ilə "təmsil olunur". Azərbaycanlı üzümçülərin yaratdıqları növlər müxtəlif ərazilərdəki xüsusi şəraitə, təbiət şərtlərinə uyğunlaşdırılıb. Bu növlər müvafiq olaraq, müxtəlif keyfiyyətlərinə uyğun adlandırılıblar: rənginə (qara, ağ, sarı, sarıgilə və s.), keyfiyyəti, dadı, ətri (gilabi, kişmişi, şəkəri və s.), qabığının qalınlığı (daş üzüm, qalınqabıq, nazikqabıq), gilələrinin ölçüsü və salxımlarının forması (sapdadurmaz, xaçabaş, bəndi, təbərzə) və s. Bəzi üzüm növləri isə adını kəndlərdən, şəhərlərdən, rayonlardan götürüb: "Beyləqani", "Təbrizi", "Şabranı", "Dərbəndi", "Ordubadi", "Şirvanşahi", "Tatlı" və s. Onu aşkarlamış şəxslərin adları ilə adlandırılan üzüm növlərinə də rast gəlinir: "Xəlili", "Hüseyni", "Əsgəri", "Səkinə xanım", "Muxtarı" və s.
Bununla yanaşı, tarixi, iqtisadi münasibətlərlə əlaqədar olaraq, bəzi üzüm növləri Azərbaycana xaricdən gətirilib. Maraqlıdır ki, onlar elə gətirildikləri diyarların adları ilə məşhurlaşıblar. Məsələn, VII-IX əsrlərdə ərəblərin Misirdən Mərkəzi Asiyaya yürüşü zamanı Taif şəhəri ətrafında becərilmiş üzüm növü də bölgəyə gətirilib, sonradan həmin növlər oradan Azərbaycana da gəlib çıxıb. Xalq arasında o, "Tayfi" kimi tanınıb.
Azərbaycanın üzümçülüklə məşğul olan insanları digər ölkələrdən gətirilmiş növlərin də yetişdirilməsini, onları yerli iqlimə uyğunlaşdırmağı öyrəniblər. "Rkasiteli", "Tavkeri" kimi üzüm növləri Azərbaycana Gürcüstandan, "Muskat", "Berdo", "Pino" Krımdan gətirilib. XIX əsrin ortalarında Avropadan bizə "Kaberne", "İzabella", "Rislinq", "Aliqote" və s. kimi üzüm növləri gəlib çıxıb. Yerli iqlim şəraitinə uyğunlaşdırılmış bu növlər yaxşı məhsul verir. Bununla yanaşı, Azərbaycanda bəzi qiymətli üzüm növləri var ki, onlar buraya Mərkəzi Asiyadan, Krımdan, Ukraynadan, Moldovadan, Gürcüstandan və digər ölkələrdən gətirilib.
Abşeron yarımadasının üzümləri, əlbəttə ki, xüsusi qeyd olunmalıdır. Abşeronda üzümlüklər qumda bitir. Abşeronda 50-dən artıq üzüm növü yetişdirilir. Onlardan əsasları "Ağ şanı", "Qara şanı", "Ala şanı", "Sarıgilə", "Xatını", "Pişraz", "Göybəndam", "Riş-baba", "Gəlin barmağı", "Keçiəmcəyi", "Qızıl üzüm", "Kişmişi", "Dərbəndi", "Salyanı", "Zabrat" kimi növlərdir. Digər regionlarla müqayisədə Abşeronda bir çox növlər bu günədək qorunub saxlanıb. Çünki burada sənaye üzümçülüyü olmayıb. Hazırda yarımadada həyətyanı bağ sahələrində bu növlərin hər birini tapmaq mümkündür. Maraqlıdır ki, şirinlik dərəcəsinə görə "Şanı" bütün digər növləri geridə qoyur. Bu, ilk növbədə, Abşeronun torpaq-iqlim şəraiti, həmçinin regionun "qızıl torpağı"ndakı kompleks mikroelementlərlə bağlıdır.
Faydalı, dadlı, şirin
Üzümün müalicəvi keyfiyyətlərinə gəlincə, o, əla ümumi möhkəmləndirici və canlandırıcı vasitədir. Onun meyvəsində şəkər, sellüloz, üzvi turşular, askorbin turşusu, B vitamini, pektin maddələr, mikroelementlər, fermentlər var. Üzümün iliyə stimullaşdırıcı təsir göstərdiyi, qan yaradıcı orqanların işini yaxşılaşdırdığı müəyyən olunub.
Üzüm əla kalium mənbəyidir. Bir stəkan üzüm şirəsində insan orqanizminin 1 sutkalıq tələbatını ödəyəcək B qrupu vitaminləri var. Onun tərkibində C vitamini də kifayət qədərdir. O, xeyli miqdarda P vitamininin olması ilə əlaqədar, daha yaxşı həzm olunur. Üzüm və üzüm şirəsi həzm yolunda problemlər olan, bronxial astmadan və plevritdən əziyyət çəkən şəxslərə məsləhət görülür. Üzümün meyvəsi və ya şirəsi ürək-damar sisteminə aid çoxsaylı xəstəliklərin müalicəsində də effektlidir.
Üzüm seçərkən nəzərə alınmalıdır ki, onun üzərindəki qəhvəyi nöqtələr və piqmentasiya heç də meyvənini keyfiyyətsizliyindən xəbər vermir. Sadəcə meyvənin zədəli olmamasına diqqət yetirmək lazımdır. Tər üzüm giləsinin qabığının üzündə ağımtıl ərp olur. Qabığı qalın, meyvəsi bərk, olan üzümlər daha uzun müddət qalır. Bundan başqa, tünd rəngli üzümlər açıq rənglilərdən uzunömürlüdür.
Üzümün meyvəsində turşular, pektin, B1, B2, C vitaminləri, mikroelementlər, aşılayıcı və boyayıcı maddələr də var. Onlarda çox sayda şəkərə, xüsusilə qlükozaya rast gəlinir. "Qlükoza" sözünün sinonimi əbəs yerə "üzüm şəkəri" deyil. Qlükoza orqanizmdə asanlıqla həzm olunduğundan, bəzi xəstəliklər zamanı xəstələrə məhz üzüm pəhrizi təyin olunur.
Azərbaycanlı müəllif Yusif ibn İsmayıl Xoyi 1311-ci ildə üzüm haqda yazırdı: "Üzümün meyvəsi bədəni qüvvətləndirir, qanı təmizləyir, qan yaradır. Bundan başqa, üzüm ağciyərlərə xeyirdir və ödqovucu effektə malikdir. Amma o, həddindən artıq qəbul edilərsə, çətin həzm olunur, mədəyə ziyan verir və qaz əmələ gətirir. Yaxşı həzm olunması üçün üzümü zirə və razyana ilə, həmçinin bütün mümkün turş və tünd ədviyyatlarla yemək məsləhətdir. Üzüm yedikdən sonra soyuq su içmək olmaz. Ən yaxşısı onu yığdıqdan sonrakı ilk 2 gündə və qidalanmaların arasında (məsələn, səhər yeməyilə nahar arasında) yeməkdir. Üzüm çəyirdəyinin külündən hazırlanan tozdan yaraların sağalması üçün istifadə olunur. Ondan göz dərmanı kimi də istifadə etmək mümkündür".
Məhəmməd Yusif Şirvani "Tibbnamə"də üzüm haqqında yazırdı (1712): "Peyğəmbərimiz quru üzüm haqda deyirdi: qırmızı üzümün çəyirdəklərində iztirab, lətində isə müalicə var. Kimsə hər gün 21 ədəd çəyirdəyi təmizlənmiş qırmızı üzüm yeyərsə, o, bədənindəki bütün iztirablı xəstəliklərdən və azardan xilas olar, başqa azarlara tutulmaz. Sınanılıb".
Dünyada məlum olan 20 min üzüm növündən yalnız bir neçəsi müalicəvi sayılır. "Təbrizi" onların ən yaxşısıdır. Tünd-sarı, kəhrəba rəngli "Xəzəri", "Kişmişi" Naxçıvanda yetişir və bir çox xəstəliklərin dərmanıdır. Onlar ürəyin tonusunu gücləndirir, xəstənin orqanizmini möhkəmləndirir. "Şəfai" növü də həmin zonada yetişir. O, sözün əsl mənasında, dərman sayılır. Bu üzüm zəif orqanizmi qüvvətləndirir, qan azlığından əziyyət çəkən insanlara xeyirdir. O, görmə qabiliyyətinin zəifləməsinin qarşısını da alır.
Kişmiş
Kişmiş və ya qurudulmuş üzüm Azərbaycanda kulinariyada daha çox geniş istifadə olunur. O, ən faydalı və tələbatın ən çox olduğu quru meyvə növlərindən biridir. Kişmiş tər üzümün, demək olar ki, bütün faydalı cəhətlərini özündə qoruyub saxlayır - vitaminlərin 70-80%-i, mikroelementlərin isə 100%-ni.
Qədimdən kişmişin əsəb sistemini möhkəmləndirmək, sakitləşdirici vasitə kimi təsir göstərmək xüsusiyyətləri yüksək qiymətləndirilib. Qurudulmuş üzümün ürəyə, ağciyərə də faydası çoxdur. Həkimlər anemiyaya, ümumi zəifliyə qarşı kişmiş yeməyi məsləhət görürlər. O, qızdırmaya, həzm yolundakı pozuntulara, ürək və böyrək ağrılarına da xeyirdir.
Kişmişin tərkibindəki faydalı maddələrin konsentrasiyası tər meyvədəkindən dəfələrlə çoxdur və bu səbəbdən, onun qəbuluna məhdudiyyətlər qoyulmalıdır. Üstəlik, bu, bütün quru meyvələrlə bağlı belədir. Əks-göstəricilər: şəkərli diabet, bədəndə və onikibarmaq bağırsaqda yara, ağız boşluğunda yara, enterokolit, vərəmin aktiv forması və aşkar piylənmə.
Makedoniyalı İsgəndərin ordusu Bərdə şəhərini və ətrafı mühasirəyə aldıqda hökmdar Nüşabə ilə razılığa əsasən, yerli əhalidən yığılan verginin bir hissəsi şərabla dəyişdirilib.
Səyyah tacirlər ən yaxşı üzüm növlərini uzaq ölkələrə aparıblar. Səyyah coğrafiyaşünas Adam Oleari yazırdı ki, Həştərxana ilk üzüm kollarını azərbaycanlı, daha dəqiqi, şirvanlı tacirlər gətirib. O, Azərbaycan haqqında xatirələrində burada bitən üzüm növlərinin çoxluğundan bəhs edir və təxminən, 600 üzüm növü sadalayırdı.
KİŞMİŞİN HAZIRLANMA QAYDASI
Ev şəraitində keyfiyyətli quru üzüm əldə etmək heç də çətin deyil. Bunun üçün üzümün süfrə və ya kişmiş növlərindən istifadə etmək daha yaxşıdır. Çünki onlar tərkibində daha çox şəkərin olması ilə fərqlənir. Üzümü qurutmaq üçün yalnız yetişmiş, kifayət qədər şəkər toplamış meyvələr seçilməlidir. Qurutmanın ən çox yayılmış üsulu təbii şəraitdə bunu etməkdir: günəş şüaları altında, kölgədə və ya sobada.
Qurudulmağa hazırlanan süfrə və ya kişmiş üzümü növünün əvvəlcə rəngini açırlar. Bunun üçün o 3-5 saniyəlik 95-97 dərəcəyədək qızdırılmış ərzaq sodası məhluluna (0,5%) salınır. Bundan sonra meyvələrin qabığında çoxsaylı kiçik çatlar əmələ gəlir və onların vasitəsilə su meyvənin tərkibindən çıxır. Sonra üzüm salxımları təmiz suda yuyulur, tavaya qoyulur və soyuq sobaya yerləşdirilir. Təxminən, 10 saat ərzində meyvə 50-60 dərəcə istilikdə saxlanılır. Bu müddətdə sobanı azca aralamaq məsləhətdir ki, rütubət buxarlanmağa imkan tapsın. Daha sonra sobada hərarət 30 dərəcəyədək azaldılır və meyvələr orada, təxminən, 10 saat qurudulur.

Azerbaijan grows sugary, medicinal and high-yielding varieties of grapes
Grapes are a splendid gift of nature. They are the plant which is studied by a whole science known as ampelography. At the present time, in mid-Autumn it is the harvest time for this brightest of variety of sweet fruits characteristic of Azerbaijan.
The vineyard area
The natural and climatic conditions in Azerbaijan have created favourable conditions for the growing and cultivation of different varieties of grapes. The earliest ripening ones, which can be kept for a long time, the most sugary and high-yielding variety are grown precisely here in our parts.
Viticulture was developed on the territory of Azerbaijan back in ancient times, which has been confirmed by numerous historical data. Thus, during archaeological excavations carried out near Aqstafa district, in the environs of Shomutepe (an historic monument dating from the 5,000-4,000 BC), specimens of various plant cultures were found, including grape seeds. These finds testified to the fact that Azerbaijan has a history of viticulturegoing back at least 7,000 years. This fact was also confirmed by the Italian scholar, archaeologist and palaeontologist Lorenzo Constantini, who carried out studies of the wild flora in the regions around the Caspian Sea, including Azerbaijan, and discovered cultivated grape seeds in the environs of Shomutepe. For many centuries viticulture was the leading branch of agriculture in Azerbaijan and one of the main sources of the people's economic wealth. The development of viticulture attained its height in the 1970s to the beginning of the 1980s. The overall area covered by vineyards in Azerbaijan in that period reached 286,000 ha and the gross harvest averaged 1.5-2.1m tonnes per year.
The largest vine-growing area was situated in the valley of the river Kura, stretching from Ganca to Aqstafa and further to the west. This area, which needed to be irrigated,provided grapes for the mass production of ordinary wines. The main varieties of grapes were white Bayanshir and red Takveri grapes. White and red table wines were made from them, and fortified and dessert wines like port, kagor and others were produced from the later grape harvest.
But the former USSR government's decree "On measures to combat alcoholism and drunkenness" put an end to the boom in this sector in the country. As a result of the implementation of this decree, 130,000 ha of vineyards were uprooted in Azerbaijan. After the collapse of the Soviet state, along with the war in Nagornyy Karabakh and the economic upheavals, only 20,000 ha of vineyards are left in Azerbaijan.
Planned work to study Azerbaijani varieties of grapes began from the end of 2003. Descriptions were compiled of the varieties discovered. Cuttings were taken to plant in collections. As a result of the work conducted in the country more than 450 local varieties of grapes were discovered. Varieties like Bayansir, Xindogni and Madrasa are widely cultivated, not only in our country, but in the countries of Central Asia, the Crimea and other areas: Ag Sani goes under the name Kazbinka in the Astrakhan and Volgograd regions of the Russian Federation; Tabrizi (Ganca dessert grapes) in Moldova, Ukraine and in some regions of Russia.
Within the framework of the Azerbaijani state programme for the development of viticulture in 2012-2020, quite large sums have been allocated to viticulture and viniculture, and the sector is improvingits indices, albeit slowly. The area planted with vineyards is being expanded; in the Ganca-Tovuz zone alone more than 10,000 ha of grapevines have been planted; the seedlings have been brought in from France.
Besides this, a network of facilities has been set up to take in the grapes and process them. New enterprises are under construction, and state-of-the-art wine producing technology is being installed.
The best varieties in the world
The range of grape varieties in Azerbaijan is one of the widest in the world. With the help of Italian colleagues, scientific institutions are trying to gather together and preserve the invaluable assortment of original local varieties, many of which it is simply time to register in the Red Book [of endangered flora]. Unique collections have been created where some varieties are only represented by three to five vines.The varieties cultivated by Azerbaijani vine growers, were adapted to the special features of the soil and the natural conditions found in individual zones
These varieties were given names corresponding to their various qualities: according to their colour (black, white, yellow, sarigila and so forth), according to their quality, their flavour, their aroma (gilabi, kismis, sakari and so forth), the appearance and size of the fruit (qusurayi, misqali, Tulkuquyrugu and so forth), the thickness of the skin (das uzum, qalinqabig, nazikqabig), the size of the seeds and the shape of the bunch (sapda-durmaz, xacabas, bandi, teberze). Some varieties of grapes were named after villages, towns districts: "Beylagani", "Tabrizi", "Sabrani", "Darbandi", "Ordubadi", "Sirvansahi", "Tatli" and so forth. Some varieties were named after the people who had cultivated them: "Xalili", "Huseyni", "Askari", "Sakina xanim" "Muxtari" and others.
As a result of the historical and economic contacts that had taken shape, some varieties of grapes were imported into Azerbaijan. It is interesting that they boasted the name of the place from which they had been brought. For instance, in the 7th to 9th centuries, during the invasion of the Arabs from Egypt a variety of grapes was taken to Central Asia which was grown around the city of Taif, from whence it came to Azerbaijan. People knew of it as the "Taifi" variety from Central Asia.
The vine growers of Azerbaijan learnt to cultivate new varieties of grapes brought from other countries, adapting them to the local climatic conditions. The "Rkatsitel" and "Takveri" varieties were brought here from Georgia; "Muscat", "Berdo", and "Pinot" came from Crimea; in the mid-19th century the "Cabernet", "Izabella", "Riesling", "Aligote" and others were brought from Europe. At the same time, some valuable varieties of grapes from Azerbaijan were in their turn exported to Central Asia, Crimea, Ukraine, Moldova, Georgia and other countries where they were successfully cultivated.
The grapes from the Absheron peninsula require separate mention. On Abseron the vines grow in sand and are like creepers. More than 50 varieties of grape are grown on Abseron, but the main ones are "Ag sani", "Qara-sani", "Ala sani", "Sarigila", "Xatin", "Pishraz", "Geybandam", "Pis-baba", "Xalbesar", "Ganlinbar-maki", "Keciyemcei", "Qizil uzum", "Kismis", "Movucu", "Darbandi", "Salyani" "Zabrat". Unlike other regions, on Absheron many varieties have been preserved, since there were no commercial-scale vineyards there. At the present time, all these varieties can be found in the plots of land attached to dwellings. It is interesting that "Sani" has a higher sugar content than all the other varieties. This is connected first and foremost with the soil and climatic conditions on Abseron, as well as with the complex of micro-elements in the "golden sand" found in that region.
Nutritious, tasty, sweet
As far as medicinal properties are concerned, the grape is an excellent general fortifying and tonic remedy. Its fruit contains sugar, cellulose, organic acids, ascorbic acid [vitamin C], vitamin B, pectin-containing substances, micro-elements and enzymes. It has been established that the grape has a stimulating effect on the bone marrow, and helps to boost the functions of the blood-forming organs.
Grapes are a good source of potassium. A glass of grape juice contains the daily intake of B-group vitamins. Grapes contain a fairly large amount of vitamin C, which is absorbed especially well thanks to the considerable amount of vitamin Palso contained in them. Grapes and grape juice are recommended for people suffering from ailments of the gastro-intestinal tract; they are beneficial to those suffering from severe inflammation of the respiratory tracts, bronchial asthma and pleurisy. Grapes or grape juice are an efficacious remedy in treating many of the diseases of the cardio-vascular system.
When selecting grapes, you need to bear in mind that brown spots and pigmentation on them by no means indicate that they are of poor quality. The only thing you need to do is to ensure that they have not been damaged. A whitish deposit can appear on the skin of the grape. The variety of grape that has a thick skin and dense flesh, as well as loose bunches, keeps better. Dark-skinned grapes do not last any longer than white ones. Grapes also contain acids, pectin, vitamins B1, and B2, and C, micro-elements, tannic and colouring substances. They contain many sugars, especially glucose. It is not accidental that the compound noun "grape sugar" is a synonym for the term "glucose". Since glucose is readily absorbed by the body, a grape diet is specially prescribed in the case of some diseases.
The Azerbaijani author Yusif ibn Ismail Khoyi wrote the following about the grape in the year 1311: "Grapes enrich the body, purify the blood and have a blood-forming effect. Besides this, the grape brings benefit to the lungs and has a bile-expelling effect. But, if you eat too many of them, they are poorly digested, harm the stomach and produce gases. For maximum digestion, it is recommended that they be eaten with caraway seeds and fennel, as well as with every possible acidic and spicy seasoning. You should not drink cold water after eating grapes. It is best of all to consume the grapes within two days of picking them and in the interval between two meals (for example, between breakfast and lunch).A powder is prepared from the ashes of the grape seed, which is used externally on wounds, as an eye treatment."
Muhammed Yusif Sirvani wrote in the "Tibbnama" (1712): "The devout Prophet - Peace be upon him! - said the following about dried grapes: the seeds of the red grape can cause discomfort, while the flesh is a remedy. If anyone eats 21 red grapes without stones every day, he will be spared all the painful diseases and ailments that might afflict his body and will not suffer from others. It has been tried and tested."
Of the 20,000 varieties of grape known in the world, only a few are considered to have medicinal properties. The best medicinal varieties of grapes can be regarded as "Tabrizi". The dark yellow, amber-coloured "Xazari" and "Kismisi", which grow in Naxcivan, are a remedy for many diseases, boost the working of the heart and fortify the body of the patient. The "Safei" variety, which is also grown in that area, is a remedy in the direct sense of the word. This grape fortifies patients with a weak constitution and helps in cases of anaemia and poor eyesight.
Raisins
Raisins or dried grapes are mostly used for culinary purposes in Azerbaijan. These are one of the most nutritious varieties of dried fruits and are in great demand. They preserve practically all the beneficial properties of the fresh grape - 70 to 80 per cent of the vitamins and 100 per cent of the micro-elements.
From time immemorial the ability of the grape to fortify the nervous system and act as a tranquiliser has been valued. The heart and lungs can also benefit from the medicinal effect of the dried grape. Doctors recommend that raisins should be consumed to combat anaemia and general weakness, fever and disorders of the gastro-intestinal tract, and in cases of heart and kidney diseases.
Thus, the concentration of beneficial substances in them is several times higher than in the fresh grape, so one should avoid excessive consumption of them. This recommendation does moreover apply to all dried fruits. They are counter-indicated in cases of diabetes, gastric and intestinal ulcers, mouth ulcers, enterocolitis, the active form of tuberculosis of the lungs and obesity.
THAT'S INTERESTING
When the troops of Alexander the Great besieged the city of Barda, according to the agreement with the female ruler Nusaba, part of the tax levied on the local population was replaced by wine.
Merchants and travellers exported the best varieties of grapes to distant lands. The geographer and traveller Adam Olearius [1603-1671] writes that the first grape vines were brought to Astrakhan by Azerbaijani merchants, and, to be more exact, by merchants from Shirvan. In his recollections of Azerbaijan he describes the various varieties grown and indicates that there were approximately 600 varieties of grapes.
PREPARING RAISINS
It is not at all difficult to make high-quality raisins at home. It is best to use table or kish-mish varieties of grapes for drying, which have an excellent high sugar content. You just need to make sure that the grapes are quite ripe, so that they have accumulated a sufficient content of sugars. The most common method of drying them is naturally in the sun or in the shade or in the oven.
The bunches of table or kish-mish varieties of grapes prepared for drying should first be blanched. This is done by immersing them in a solution of (0.5 per cent) baking soda, which has been heated to 95-97 degrees C. After this treatment, numerous very small cracks will appear on the grape skins through which the moisture will evaporate. The bunches of grapes should then be washed with clean water and laid out on a tray. Then put them into a cold oven, where they should be kept for approximately 10 hours at a temperature of 50-60 degrees. The oven door should ideally be kept slightly open so that the moisture can evaporate. Then the temperature should be turned down to 30 degrees and the grapes dried for approximately another 10 hours until they are ready.