İYİRMİ BİR ÜZÜM GİLƏSİ
Üzüm təbiətin ən gözəl hədiyyələrindəndir. O, bütöv bir elmin öyrəndiyi yeganə bitkidir. Söhbət ampeloqrafiya elmindən gedir. Hazırda, payızın ortalarında Azərbaycanı daha parlaq şəkildə xarakterizə edən bu şirin meyvə növünün yığım vaxtıdır.
Üzüm diyarı
Azərbaycanın təbiət-iqlim şəraiti burada üzümün müxtəlif növlərinin əkilib-becərilməsinə əlverişli imkan yaradır. Üzümün ən tez yetişən, uzun müddət saxlanılması mümkün olan, ən şirin, ən çox məhsul verən növləri məhz bizim diyarda yetişdirilir.
Azərbaycan ərazisində hələ qədim zamanlardan üzümçülük inkişaf edib və çoxsaylı tarixi məlumatlar bunu təsdiqləyir. Hələ 1962-ci ildə Ağstafa rayonunda, Şomutəpə ətrafında (e.ə. V-IV əsrlərə aid tarixi abidə) aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı müxtəlif bitkilərə, o cümlədən üzüm toxumlarına rast gəlinmişdi. Bu tapıntılar sübut edirdi ki, Azərbaycanda mədəni üzümçülüyün ən azı 7 min illik tarixi var. Bu fakt italiyalı alim, arxeoloq və paleontoloq Lorense Konstantini tərəfindən də təsdiqlənib. O, Xəzəryanı regionlarda, o cümlədən Azərbaycanda vəhşi flora ilə bağlı araşdırmalar aparıb, Şomupətə yaxınlığında mədəni üzüm toxumlarını da məhz o tapıb. Əsrlər boyunca Azərbaycanda məhz üzümçülük əkinçiliyin əsasını təşkil edib, xalqın iqtisadi rifahının əsas mənbələrindən biri olub. Üzümçülüyün inkişafında ən pik dövr 1970-ci illərə və 1980-ci illərin əvvəllərinə təsadüf edir. O dövrdə Azərbaycanda üzümlüklərin ümumi sahəsi 286 min hektara çatırdı. Ölkədə ildə, orta hesabla, 1,5-2,1 milyon ton məhsul yığılırdı.
Respublikanın ən böyük üzümçülük bölgəsi Kür çayı boyunca Gəncədən Ağstafayadək olan ərazi idi. Bu ərazi Qərbə doğru uzanırdı. Məhz bu rayonlar kütləvi istehsal üçün ordinar üzüm verirdi. Becərilən əsas üzüm növləri ağ "Bayanşirə" və qırmızı "Tavkeri" idi. Onlardan ağ və qırmızı süfrə şərabı hazırlanırdı. Gec yığılan üzümlərdən isə portveyn, kaqor və s. kimi tünd və desert şərablar istehsal olunurdu.
Lakin keçmiş SSRİ rəhbərliyinin "Alkoqolizm və əyyaşlıqla mübarizə tədbirləri haqqında" sərəncamı ölkədə bu sahənin çiçəklənməsinə son qoydu. Bu sərəncamın icrası nəticəsində Azərbaycanda 130 min hektar üzümlük məhv edildi, ittifaqın Qarabağ müharibəsi və iqtisadi nizamsızlıqla müşayiət olunan dağılmasından sonra isə Azərbaycanda cəmi 20 min hektar üzümlük qaldı.
2003-cü ilin sonlarından etibarən, Azərbaycanın üzüm növlərinin öyrənilməsi üzrə planlı işə başlanıldı. Aşkarlanan növlərin təsviri hazırlandı, kolleksiyalarda əkilməsi üçün qələmlər toplanıldı. Nəticədə, ölkədə 450-dən artıq yerli üzüm növü üzə çıxarıldı. "Bayanşirə", "Xindoqnı", "Mədrəsə" kimi növlər isə yalnız bizdə deyil, Mərkəzi Asiya ölkələrində, Krımda və digər bölgələrdə də geniş şəkildə becərilir; "Kazbinka" adlandırılan ağ şanı Rusiyanın Həştərxan və Volqoqrad vilayətlərində; Təbrizi (Gəncə) Moldovada, Ukraynada və Rusiyanın bir sıra regionlarında geniş yayılıb.
"2012-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında üzümçülüyün inkişafına dair Dövlət Proqramı" çərçivəsində üzümçülüyə və şərabçılığa ciddi vəsaitlər ayrılır. Nəticədə, bu sahədə göstəricilər ləng olsa da, müsbətə doğru dəyişir. Belə ki, üzümlüklərin sahəsi genişləndirilir, artıq yalnız Gəncə-Tovuz zonasında 10 min hektardan artıq üzümlük salınıb. O üzümlüklərdə əkilmiş şitillər ölkəyə Fransadan gətirilib.
Bundan başqa, ölkədə xammalın qəbulu və emalı üçün məntəqələr şəbəkəsi yaradılır, yeni müəssisələr tikilir, şərab istehsalı sahəsində müasir texnologiyalardan istifadə olunur.
Dünyanın ən yaxşı növləri
Azərbaycan ölkədə yetişdirilən üzüm növlərinin müxtəlifliyinə görə dünyada ilk yerlərdən birini tutur. Ölkənin elm idarələri italiyalı mütəxəssislərin də köməyilə orijinal yerli növlərdən ibarət son dərəcə qiymətli assortimenti toplayaraq saxlamağa çalışırlar. Onların bəzilərinin adı, hətta "Qırmızı kitab"a düşüb. Artıq elə nadir kolleksiyalar var ki, orada bəzi növlər cəmi 3-5 kol ilə "təmsil olunur". Azərbaycanlı üzümçülərin yaratdıqları növlər müxtəlif ərazilərdəki xüsusi şəraitə, təbiət şərtlərinə uyğunlaşdırılıb. Bu növlər müvafiq olaraq, müxtəlif keyfiyyətlərinə uyğun adlandırılıblar: rənginə (qara, ağ, sarı, sarıgilə və s.), keyfiyyəti, dadı, ətri (gilabi, kişmişi, şəkəri və s.), qabığının qalınlığı (daş üzüm, qalınqabıq, nazikqabıq), gilələrinin ölçüsü və salxımlarının forması (sapdadurmaz, xaçabaş, bəndi, təbərzə) və s. Bəzi üzüm növləri isə adını kəndlərdən, şəhərlərdən, rayonlardan götürüb: "Beyləqani", "Təbrizi", "Şabranı", "Dərbəndi", "Ordubadi", "Şirvanşahi", "Tatlı" və s. Onu aşkarlamış şəxslərin adları ilə adlandırılan üzüm növlərinə də rast gəlinir: "Xəlili", "Hüseyni", "Əsgəri", "Səkinə xanım", "Muxtarı" və s.
Bununla yanaşı, tarixi, iqtisadi münasibətlərlə əlaqədar olaraq, bəzi üzüm növləri Azərbaycana xaricdən gətirilib. Maraqlıdır ki, onlar elə gətirildikləri diyarların adları ilə məşhurlaşıblar. Məsələn, VII-IX əsrlərdə ərəblərin Misirdən Mərkəzi Asiyaya yürüşü zamanı Taif şəhəri ətrafında becərilmiş üzüm növü də bölgəyə gətirilib, sonradan həmin növlər oradan Azərbaycana da gəlib çıxıb. Xalq arasında o, "Tayfi" kimi tanınıb.
Azərbaycanın üzümçülüklə məşğul olan insanları digər ölkələrdən gətirilmiş növlərin də yetişdirilməsini, onları yerli iqlimə uyğunlaşdırmağı öyrəniblər. "Rkasiteli", "Tavkeri" kimi üzüm növləri Azərbaycana Gürcüstandan, "Muskat", "Berdo", "Pino" Krımdan gətirilib. XIX əsrin ortalarında Avropadan bizə "Kaberne", "İzabella", "Rislinq", "Aliqote" və s. kimi üzüm növləri gəlib çıxıb. Yerli iqlim şəraitinə uyğunlaşdırılmış bu növlər yaxşı məhsul verir. Bununla yanaşı, Azərbaycanda bəzi qiymətli üzüm növləri var ki, onlar buraya Mərkəzi Asiyadan, Krımdan, Ukraynadan, Moldovadan, Gürcüstandan və digər ölkələrdən gətirilib.
Abşeron yarımadasının üzümləri, əlbəttə ki, xüsusi qeyd olunmalıdır. Abşeronda üzümlüklər qumda bitir. Abşeronda 50-dən artıq üzüm növü yetişdirilir. Onlardan əsasları "Ağ şanı", "Qara şanı", "Ala şanı", "Sarıgilə", "Xatını", "Pişraz", "Göybəndam", "Riş-baba", "Gəlin barmağı", "Keçiəmcəyi", "Qızıl üzüm", "Kişmişi", "Dərbəndi", "Salyanı", "Zabrat" kimi növlərdir. Digər regionlarla müqayisədə Abşeronda bir çox növlər bu günədək qorunub saxlanıb. Çünki burada sənaye üzümçülüyü olmayıb. Hazırda yarımadada həyətyanı bağ sahələrində bu növlərin hər birini tapmaq mümkündür. Maraqlıdır ki, şirinlik dərəcəsinə görə "Şanı" bütün digər növləri geridə qoyur. Bu, ilk növbədə, Abşeronun torpaq-iqlim şəraiti, həmçinin regionun "qızıl torpağı"ndakı kompleks mikroelementlərlə bağlıdır.
Faydalı, dadlı, şirin
Üzümün müalicəvi keyfiyyətlərinə gəlincə, o, əla ümumi möhkəmləndirici və canlandırıcı vasitədir. Onun meyvəsində şəkər, sellüloz, üzvi turşular, askorbin turşusu, B vitamini, pektin maddələr, mikroelementlər, fermentlər var. Üzümün iliyə stimullaşdırıcı təsir göstərdiyi, qan yaradıcı orqanların işini yaxşılaşdırdığı müəyyən olunub.
Üzüm əla kalium mənbəyidir. Bir stəkan üzüm şirəsində insan orqanizminin 1 sutkalıq tələbatını ödəyəcək B qrupu vitaminləri var. Onun tərkibində C vitamini də kifayət qədərdir. O, xeyli miqdarda P vitamininin olması ilə əlaqədar, daha yaxşı həzm olunur. Üzüm və üzüm şirəsi həzm yolunda problemlər olan, bronxial astmadan və plevritdən əziyyət çəkən şəxslərə məsləhət görülür. Üzümün meyvəsi və ya şirəsi ürək-damar sisteminə aid çoxsaylı xəstəliklərin müalicəsində də effektlidir.
Üzüm seçərkən nəzərə alınmalıdır ki, onun üzərindəki qəhvəyi nöqtələr və piqmentasiya heç də meyvənini keyfiyyətsizliyindən xəbər vermir. Sadəcə meyvənin zədəli olmamasına diqqət yetirmək lazımdır. Tər üzüm giləsinin qabığının üzündə ağımtıl ərp olur. Qabığı qalın, meyvəsi bərk, olan üzümlər daha uzun müddət qalır. Bundan başqa, tünd rəngli üzümlər açıq rənglilərdən uzunömürlüdür.
Üzümün meyvəsində turşular, pektin, B1, B2, C vitaminləri, mikroelementlər, aşılayıcı və boyayıcı maddələr də var. Onlarda çox sayda şəkərə, xüsusilə qlükozaya rast gəlinir. "Qlükoza" sözünün sinonimi əbəs yerə "üzüm şəkəri" deyil. Qlükoza orqanizmdə asanlıqla həzm olunduğundan, bəzi xəstəliklər zamanı xəstələrə məhz üzüm pəhrizi təyin olunur.
Azərbaycanlı müəllif Yusif ibn İsmayıl Xoyi 1311-ci ildə üzüm haqda yazırdı: "Üzümün meyvəsi bədəni qüvvətləndirir, qanı təmizləyir, qan yaradır. Bundan başqa, üzüm ağciyərlərə xeyirdir və ödqovucu effektə malikdir. Amma o, həddindən artıq qəbul edilərsə, çətin həzm olunur, mədəyə ziyan verir və qaz əmələ gətirir. Yaxşı həzm olunması üçün üzümü zirə və razyana ilə, həmçinin bütün mümkün turş və tünd ədviyyatlarla yemək məsləhətdir. Üzüm yedikdən sonra soyuq su içmək olmaz. Ən yaxşısı onu yığdıqdan sonrakı ilk 2 gündə və qidalanmaların arasında (məsələn, səhər yeməyilə nahar arasında) yeməkdir. Üzüm çəyirdəyinin külündən hazırlanan tozdan yaraların sağalması üçün istifadə olunur. Ondan göz dərmanı kimi də istifadə etmək mümkündür".
Məhəmməd Yusif Şirvani "Tibbnamə"də üzüm haqqında yazırdı (1712): "Peyğəmbərimiz quru üzüm haqda deyirdi: qırmızı üzümün çəyirdəklərində iztirab, lətində isə müalicə var. Kimsə hər gün 21 ədəd çəyirdəyi təmizlənmiş qırmızı üzüm yeyərsə, o, bədənindəki bütün iztirablı xəstəliklərdən və azardan xilas olar, başqa azarlara tutulmaz. Sınanılıb".
Dünyada məlum olan 20 min üzüm növündən yalnız bir neçəsi müalicəvi sayılır. "Təbrizi" onların ən yaxşısıdır. Tünd-sarı, kəhrəba rəngli "Xəzəri", "Kişmişi" Naxçıvanda yetişir və bir çox xəstəliklərin dərmanıdır. Onlar ürəyin tonusunu gücləndirir, xəstənin orqanizmini möhkəmləndirir. "Şəfai" növü də həmin zonada yetişir. O, sözün əsl mənasında, dərman sayılır. Bu üzüm zəif orqanizmi qüvvətləndirir, qan azlığından əziyyət çəkən insanlara xeyirdir. O, görmə qabiliyyətinin zəifləməsinin qarşısını da alır.
Kişmiş
Kişmiş və ya qurudulmuş üzüm Azərbaycanda kulinariyada daha çox geniş istifadə olunur. O, ən faydalı və tələbatın ən çox olduğu quru meyvə növlərindən biridir. Kişmiş tər üzümün, demək olar ki, bütün faydalı cəhətlərini özündə qoruyub saxlayır - vitaminlərin 70-80%-i, mikroelementlərin isə 100%-ni.
Qədimdən kişmişin əsəb sistemini möhkəmləndirmək, sakitləşdirici vasitə kimi təsir göstərmək xüsusiyyətləri yüksək qiymətləndirilib. Qurudulmuş üzümün ürəyə, ağciyərə də faydası çoxdur. Həkimlər anemiyaya, ümumi zəifliyə qarşı kişmiş yeməyi məsləhət görürlər. O, qızdırmaya, həzm yolundakı pozuntulara, ürək və böyrək ağrılarına da xeyirdir.
Kişmişin tərkibindəki faydalı maddələrin konsentrasiyası tər meyvədəkindən dəfələrlə çoxdur və bu səbəbdən, onun qəbuluna məhdudiyyətlər qoyulmalıdır. Üstəlik, bu, bütün quru meyvələrlə bağlı belədir. Əks-göstəricilər: şəkərli diabet, bədəndə və onikibarmaq bağırsaqda yara, ağız boşluğunda yara, enterokolit, vərəmin aktiv forması və aşkar piylənmə.
Makedoniyalı İsgəndərin ordusu Bərdə şəhərini və ətrafı mühasirəyə aldıqda hökmdar Nüşabə ilə razılığa əsasən, yerli əhalidən yığılan verginin bir hissəsi şərabla dəyişdirilib.
Səyyah tacirlər ən yaxşı üzüm növlərini uzaq ölkələrə aparıblar. Səyyah coğrafiyaşünas Adam Oleari yazırdı ki, Həştərxana ilk üzüm kollarını azərbaycanlı, daha dəqiqi, şirvanlı tacirlər gətirib. O, Azərbaycan haqqında xatirələrində burada bitən üzüm növlərinin çoxluğundan bəhs edir və təxminən, 600 üzüm növü sadalayırdı.
KİŞMİŞİN HAZIRLANMA QAYDASI
Ev şəraitində keyfiyyətli quru üzüm əldə etmək heç də çətin deyil. Bunun üçün üzümün süfrə və ya kişmiş növlərindən istifadə etmək daha yaxşıdır. Çünki onlar tərkibində daha çox şəkərin olması ilə fərqlənir. Üzümü qurutmaq üçün yalnız yetişmiş, kifayət qədər şəkər toplamış meyvələr seçilməlidir. Qurutmanın ən çox yayılmış üsulu təbii şəraitdə bunu etməkdir: günəş şüaları altında, kölgədə və ya sobada.
Qurudulmağa hazırlanan süfrə və ya kişmiş üzümü növünün əvvəlcə rəngini açırlar. Bunun üçün o 3-5 saniyəlik 95-97 dərəcəyədək qızdırılmış ərzaq sodası məhluluna (0,5%) salınır. Bundan sonra meyvələrin qabığında çoxsaylı kiçik çatlar əmələ gəlir və onların vasitəsilə su meyvənin tərkibindən çıxır. Sonra üzüm salxımları təmiz suda yuyulur, tavaya qoyulur və soyuq sobaya yerləşdirilir. Təxminən, 10 saat ərzində meyvə 50-60 dərəcə istilikdə saxlanılır. Bu müddətdə sobanı azca aralamaq məsləhətdir ki, rütubət buxarlanmağa imkan tapsın. Daha sonra sobada hərarət 30 dərəcəyədək azaldılır və meyvələr orada, təxminən, 10 saat qurudulur.

ДВАДЦАТЬ ОДНА ВИНОГРАДИНКА
Виноград - это прекрасный дар природы, единственное растение, которое изучает целая наука - ампелография. Ныне, в середине осени, - самое время сбора этого наиболее ярко характеризующего Азербайджан вида сладких ягод.
Виноградный край
Природно-климатические условия Азербайджана создали благоприятные условия для выращивания и выведения разных виноградных сортов. Самые ранние, долго хранимые, самые сахаристые, самые высокоурожайные сорта выращивались и выращиваются именно в наших краях.
На территории Азербайджана еще в древности было развито виноградарство, подтверждением чему являются многочисленные исторические данные. Так, еще в 1962 году при археологических раскопках, проводившихся вблизи Агстафинского района, в окрестностях Шомутепе (исторического памятника V-IV тыс. до н.э.) были обнаружены следы различных растительных культур, в том числе и семена винограда. Эти находки доказали, что культурное виноградарство в Азербайджане имеет, по меньшей мере, семитысячелетнюю историю. Данный факт подтвердил также итальянский ученый, археолог и палеонтолог Лоренцо Костантини, который занимался исследованиями дикой флоры прикаспийских регионов, в том числе и Азербайджана, и обнаружил в окрестностях Шомутепе семена культурного винограда.
На протяжении многих веков именно виноградарство в Азербайджане являлось ведущей отраслью земледелия и одним из основных источников экономического благосостояния народа. Пик развития виноградарства пришелся на 1970-е - начало 1980-х годов. Общая площадь виноградников в Азербайджане в те времена достигала 286 тыс. га, а валовой сбор урожая в среднем составлял 1,5-2,1 млн. тонн в год.
Самый крупный винодельческий район был расположен в долине Куры от территории Гянджи до Агстафы и далее на запад. Этот поливной район давал виноград для массового производства ординарных вин. Основными сортами винограда являлись белый Баяншира и красный Тавквери. Из них изготавливали столовые белые и красные вина, а при позднем сборе винограда - крепкие и десертные вина типа портвейн, кагор и др.
Но конец расцвету данной отрасли в стране положил указ правительства бывшего СССР "О мерах борьбы с алкоголизмом и пьянством". В результате реализации этого указа в Азербайджане было выкорчевано 130 тыс. га виноградников, а с развалом союзного государства, сопровождавшимся карабахской войной и экономическими неурядицами, в Азербайджане осталось всего лишь 20 тыс. га виноградников.
С конца 2003 года началась плановая работа по изучению азербайджанских сортов винограда. Были составлены описания обнаруженных сортов, брались черенки для посадки в коллекциях. В результате проведенных работ в стране удалось выявить свыше 450 местных сортов винограда. А такие сорта, как "Баяншира", "Хиндогны", "Мадраса", широко культивируются не только у нас, но и в странах Средней Азии, Крыму и других районах; "Аг шаны" под названием "Казбинка" - в Астраханской и Волгоградской областях РФ; "Табризи" (Гянджинский столовый) - в Молдове, Украине и некоторых регионах России.
В рамках Государственной программы Азербайджана по развитию виноградарства в 2012-2020 годах виноградарству и виноделию выделяются немалые средства, и отрасль пусть и медленно, но улучшает свои показатели. Площади посадок винограда расширяются, в одной только Гянджа-Товузской зоне заложено свыше 10 тыс. га виноградников, саженцы завезены из Франции.
Помимо этого, создается сеть пунктов по приему и переработке сырья, строятся новые предприятия, внедряются современные технологии производства вина.
Лучшие сорта мира
Сортовое разнообразие винограда в Азербайджане одно из богатейших в мире. Научные учреждения при помощи итальянских коллег пытаются собрать и сохранить бесценный ассортимент оригинальных местных сортов, многие из которых просто впору заносить в Красную книгу. Созданы уникальные коллекции, где некоторые сорта представлены всего 3-5 кустами. Сорта, выведенные азербайджанскими виноградарями, были приспособлены к особенностям почвы и природных условий, присущих отдельным зонам края. Эти сорта получили названия соответственно различным качествам: по цвету (черный, белый, желтый, сарыгиля и т.д.), качеству, вкусу, аромату (гилаби, кишмиши, шекери и т.д.), виду и величине ягоды (гушюреи, мисгалы, тюлкюкуйругу и т.п.), плотности кожицы (даш изюм, галынгабыг, назикгабыг), величине семян и форме гроздьев (сапда-дурмаз, хачабаш, бенди, теберзе). Названия некоторых сортов винограда произошли от названий деревень, городов, районов: "Бейлягани", "Табризи", "Шабраны", "Дербенди", "Ордубади", "Ширваншахи", "Татлы" и т.д. Некоторые же сорта прославили имена людей, выведших их: "Халили", "Гусейни", "Аскери", "Сакина ханым", "Мухтары" и др. Вместе с тем в результате сложившихся исторических, экономических отношений некоторые сорта винограда были завезены в Азербайджан.
Интересно, что они прославились названием мест, откуда были привезены. Например, в VII-IХ вв. во время нашествия арабов из Египта в Среднюю Азию был завезен сорт винограда, который выращивали в окрестностях города Таиф, а оттуда попал уже в Азербайджан. В народе он был известен как среднеазиатский сорт "Тайфи".
Виноградари Азербайджана научились выращивать новые сорта винограда, привезенные из других стран, приспосабливать их к местным климатическим условиям. Сорта "Ркацители", "Тавквери" были привезены из Грузии; "Мускат", "Бердо", "Пино" - из Крыма; в середине ХIХ в. из Европы были привезены "Каберне", "Изабелла", "Рислинг", "Алиготе" и др. Эти сорта, приспособленные к местным климатическим условиям, дают хороший урожай. При этом некоторые ценные сорта винограда Азербайджана в свою очередь были вывезены в Среднюю Азию, Крым, Украину, Молдову, Грузию и другие страны, где успешно выращиваются. Отдельного упоминания требует виноград Абшеронского полуострова. На Абшероне виноградники растут на песках в стелящемся виде. На Абшероне выращивают более 50 сортов винограда, но основными из них являются "Аг шаны", "Тара шаны", "Ала шаны", "Сарыгиля", "Хатыны", "Пишраз", "Гейбандам", "Риш-баба", "Халбесар", "Гялинбар-макы", "Кечиемджеи", "Гызыл изюм", "Кишмишные", "Мовючю", "Дербенди", "Сальяны", "Забрат". В сравнении с другими регионами на Абшероне многие сорта были сохранены, т.к. здесь не было промышленных виноградников. В настоящее время все эти сорта можно обнаружить на приусадебных участках. Интересно, что по степени сахаристости "Шаны" превосходят все другие сорта. Это связано, в первую очередь, с почвенно-климатическими условиями Абшерона, а также наличием комплекса микроэлементов в "золотом песке", присущем данному региону.
Полезный, вкусный, сладкий
Что касается лечебных свойств, виноград - отличное общеукрепляющее и тонизирующее средство. В его плодах содержатся сахар, клетчатка, органические кислоты, аскорбиновая кислота, витамин В, пектиновые вещества, микроэлементы, ферменты. Установлено, что виноград оказывает стимулирующее действие на костный мозг, способствует улучшению функций кроветворных органов.
Виноград - хороший источник калия. Стакан его сока содержит суточную норму витаминов группы В. В нем довольно большое количество витамина С, который усваивается особенно хорошо благодаря содержащейся внушительной дозе витамина Р. Виноград и виноградный сок рекомендуются при заболеваниях желудочно-кишечного тракта, острых воспалительных процессах дыхательных путей, бронхиальной астме и плеврите. Виноградные ягоды или сок - это эффективное средство лечения многих заболеваний сердечно-сосудистой системы.
Выбирая виноград, нужно иметь в виду, что коричневые точки и пигментация на нем совсем не означают, что он плохого качества. Следить нужно только за тем, чтобы ягоды не были повреждены. У свежих виноградин на поверхности кожицы бывает беловатый налет. Сорта винограда с толстой кожицей и плотной мякотью, а также имеющие рыхлые кисти сохраняются лучше. При этом темноокрашенные хранятся дольше светлых. Плоды винограда содержат также кислоты, пектин, витамины В1, В2, С, микроэлементы, дубильные и красящие вещества. В ягодах много сахаров, особенно глюкозы. Не случайно синонимом термина "глюкоза" является словосочетание "виноградный сахар". Поскольку глюкоза легко усваивается организмом, при некоторых заболеваниях специально назначается виноградная диета.
Азербайджанский автор Юсиф ибн Исмаил Хойи в 1311 году писал о винограде следующее: "Виноградные ягоды утучняют тело, очищают кровь, оказывают кроветворное действие. Кроме того, виноград полезен для легких и оказывает желчегонное действие. Но при чрезмерном употреблении плохо переваривается, вредит желудку и порождает газы. Для лучшего переваривания рекомендуется есть виноград с тмином и фенхелем, а также всевозможными кислыми и пряными приправами. После винограда нельзя пить холодную воду. Лучше всего есть виноград в течение первых двух дней после сбора и в промежутке между двумя приемами пищи (например, завтраком и обедом). Из пепла косточек готовят порошок, который применяют наружно при ранах, а также используют как глазное лекарство".
Мухаммед Юсиф Ширвани в "Тиббнаме" (1712) писал: "О сухом винограде благочестивый Пророк - мир ему! - сказал следующее: в косточках красного винограда кроется мучение, а в мякоти лечение. Если кто-либо будет каждый день есть двадцать одну штуку очищенного от косточек красного винограда, то он избавится от всех мучительных болезней и недугов, имеющихся в его теле, и не подвергнется более другим. Испытано". Из известных в мире 20 тысяч сортов винограда лечебными считаются лишь несколько из них. Лучшим лечебным сортом винограда можно считать "Табризи". Темно-желтый, янтарного цвета "Хазари", "Кишмиши", произрастающие в Нахчыване, являются лекарством от многих болезней, усиливают тонус сердца, укрепляют организм больного. Сорт "Шафеи", выращиваемый также на этой земле, является лекарством в прямом смысле слова. Этот виноград укрепляет слабый организм, помогает при малокровии, слабом зрении.
Изюм
Изюм, или сушеный виноград, в Азербайджане как продукт имеет наибольшее кулинарное применение. Это один из самых полезных и пользующихся спросом видов сухофруктов. Он сохраняет практически все полезные свойства свежего винограда - 70-80% витаминов и 100% микроэлементов.
Издавна очень ценилась способность изюма укреплять нервную систему, действовать как успокоительное средство. Сердце и легкие также подвержены целительному действию сушеного винограда. Врачи рекомендуют изюм как средство против анемии и общей слабости, от лихорадки и нарушений желудочно-кишечного тракта, при болезнях сердца и почек. Так как концентрация полезных веществ в нем в несколько раз выше, чем в свежей ягоде, употреблять его без меры не стоит. Впрочем, эта рекомендация относится ко всем сухофруктам. Противопоказания: сахарный диабет, язвенная болезнь желудка и двенадцатиперстной кишки, язвенные процессы в полости рта, энтероколиты, активная форма туберкулеза легких и выраженное ожирение.
Когда войска Александра Македонского осадили окрестности города Барда, по договору с правительницей Нушабой часть налога, взимаемого с местного населения, была заменена вином.
Купцы, путешественники вывозили самые лучшие сорта винограда в дальние страны. Географ-путешественник Адам Олеарий пишет, что первые кусты винограда в Астрахань привезли азербайджанские купцы, а точнее купцы из Ширвана. В своих воспоминаниях об Азербайджане он описал выращиваемые здесь разновидности и указал на наличие около 600 сортов винограда.
СПОСОБ ПРИГОТОВЛЕНИЯ ИЗЮМА
Получить качественный сушеный виноград в домашних условиях совсем несложно. Для сушки лучше использовать столовые или кишмишные сорта винограда, отличающиеся высоким накоплением сахаров. Для сушки необходим только зрелый виноград, который набрал достаточное количество сахаров. Наиболее распространенные способы сушки: в естественных условиях на солнце или в тени или духовке.
Приготовленные для сушки грозди столовых или кишмишных сортов винограда сначала бланшируют. Для этого их опускают на 3-5 секунд в раствор (0,5%) пищевой соды, нагретый до 95-97°С. После такой обработки на кожице ягод образуется множество мельчайших трещинок, через которые потом испаряется влага. После этого виноградные грозди промывают чистой водой и раскладывают на противень. Затем виноград отправляется в холодную духовку. При температуре 50-60 градусов выдерживают около 10 часов. Духовку желательно приоткрыть, чтобы влажность испарялась. Затем температура в духовке убавляется до 30 градусов и ягоды досушиваются еще около 10 часов.