Futbol üzrə Azərbaycan yığması AÇ-2016-nın seçmə mərhələsində üç ən pis nəticə göstərən komandadan biridir
Futbol üzrə Azərbaycan millisi Avro-2016-nın seçmə mərhələsi çərçivəsində 2014-cü ildə son oyununda da azarkeşləri sevindirə bilmədi. Bakıda Norveç millisini qəbul edən komandamız minimal hesabla məğlub oldu.
Berti Foqtsun istefasından sonra baş məşqçi axtarışına başlayan AFFA müvəqqəti olaraq yığmanın sükanını Mahmud Qurbanova tapşırdı. Buna görə də Norveçlə oyun 5 ay Foqtsun köməkçisi işləyən veteran futbolçumuz üçün əsl sınaq oldu. Heç kim Qurbanovdan qısa zamanda yığmada ciddi dəyişiklik edəcəyini gözləmirdi. Sadəcə, baxımlı oyun tələb olunurdu. Lakin Norveçlə matçda bu ümidlər də doğrulmadı. Mahmud Qurbanov millinin sükanı arxasında ilk oyunda əvvəlcə hamını heyətlə təəccübləndirdi. Adətən, qapıda Kamran Ağayev dayandığı halda, veteran futbolçu start heyətdə Səlahət Ağayevə etimad göstərdi. Kamranın son aylar milli çempionatda etdiyi səhvləri nəzərə alsaq, Mahmudun qərarını başa düşmək olardı. Amma hazırda ölkənin ən yaxşı müdafiəçilərindən sayılan Bədavi Hüseynova eləcə də "Qarabağ"ın futbolçusu Qara Qarayevə start heyətdə yer olmamasını isə başa düşmək çətindir. Üstəlik, Dmitri Nazarovun ehtiyatda qalmasının yanlış seçim olması matç ərzində təsdiqləndi.
Matç komandamızın üstünlüyü şəraitində başladı. Topa daha çox nəzarət edən futbolçularımız sağ cinahda fəal oyunla seçildi. Bu mövqedə çıxış edən Araz Abdullayev rəqib futbolçularına problem yaratmağa çalışdı. Əvəzində sol cinahda yer alan Vaqif Cavadovun meydanda olduğu hiss olunmadı. Futbolçularımız hücum qurmağa çalışdığı anlarda Norveç bizim səhvlərimizdən məharətlə istifadə edirdi. 25-ci dəqiqədə rəqibin ağıllı oyunu bəhrəsini verdi. Künc zərbəsindən ötürülən topu Nordveyt başla qapıdan keçirdi. Komandamız özünə gəlməmiş rəqib ikinci qolu da vura bilərdi. Xoşbəxtlikdən bu dəfə bəxt bizim tərəfdə oldu.
Azərbaycan yığmasının heyətində yalnız müdafiəçilər əzmkar görünürdü. Digər mövqelərdə çıxış edən futbolçular yüksək oyun keyfiyyətiylə seçilmədi. 90 dəqiqə ərzində komandamız rəqib qapısına doğru heç bir təhlükəli zərbə vurmağı bacarmadı. Əlbəttə, biz bura istiqaməti bilinməyən zərbələri aid etmirik. Çünki hücumu məntiqi sonluqla başa çatdıran futbolçu yox idi. Belə məqamda Mahmud Qurbanov dəyişiklik etməklə oyunun axarına təsir edə bilərdi. Lakin milli ikinci hissəyə də eyni heyətlə başladı. Qapıçı Səlahət Ağayevin səhvləri rəqibə hücumla inamlı təsir bağışlamağa kömək edirdi. Baş məşqçi vəzifəsini icra edən Qurbanov dəyişikliyi gözlənilən vaxtdan gec etdi. Qara Qarayevlə Dmitri Nazarovun meydana çıxması heç nəyi dəyişmədi. Azərbaycan millisi 90 dəqiqə ərzində real qol şansı yarada bilmədi və nəticədə, 0-1 hesabıyla uduzdu.
Azərbaycan-Norveç görüşü bir sıra məqamları da üzə çıxardı. İlk olaraq, etiraf edək ki, 10 qat Azərbaycan Çempionu Mahmud Qurbanov yığmada baş məşqçi olmağa hazır deyil. Sevindirici məqam kimi onu qeyd etmək olar ki, Mahmud özü də bu fikirdədir. Futbolçularımıza gəlincə heyətin əksər üzvləri dəyişməlidir. Onlar millinin formasında oynamağa layiq deyillər. Məşqçidən asılı olmayaraq, əks-hücumda sürətini nümayiş etdirməyən, rəqib müdafiəçilərə uduzan futbolçu yerini daha gənc həmkarına verməlidir. Gənc futbolçuya səhvi bağışlamaq olar. Amma uzun illər yığmada oynayan futbolçunun meydanda varlığı ilə yoxluğunun bilinməməsi öz günahıdır.
Cari seçmə mərhələdə ilk, yığmanın heyətində ikinci rəsmi matçına çıxan Səlahət ilk dəqiqələrdən həyəcanlı göründü. Mahmud Qurbanovun "çərçivə"ni ona tapşırmasının əsas səbəblərindən biri də Səlahətin boyunun uzun olması və rəqibin təhlükəli cinah ötürmələrini zərərsizləşdirmək ehtimalının çox olması idi. Lakin "İnter"in qapıçısı Norveçin oyun ərzində yaratdığı 3 təhlükəli zərbədən yalnız birinin qarşısını ala bildi. İki dəfə çıxışda kobud səhvə yol verdi, üstəlik, buraxılan qolda da top onun qoruduğu küncdən tora daxil oldu. Kapitan Rəşad Sadıqov, Elvin Yunuszadə, Maksim Medvedev müdafiədə etibarlı çıxış etdilər. Mahir Şükürovun sona yaxın meydanda ləng hərəkət etməsini yorulmasıyla izah etmək olardı. Digər futbolçumuz Ruslan Abışovun ləng hərəkət etməsi komandanın sürətli əks-hücum başlamasına imkan vermədi. Rəqibin "ikinci mərtəbə"də güclü olduğunu bilə-bilə hər dəfə topu havaya qaldırmasını da başa düşmək mümkün deyildi. Ruslanın, xüsusən də adi ötürmələrdə etdiyi səhvlərinin sayı-hesabı yox idi. Onu komandanın ən zəifi saymaq olar. Rahid Əmirquliyev nə müdafiə, nə də hücumda effektli olmağı bacardı. Araz Abdullayev, Vaqif Cavadov, Cavid İmamverdiyev, Rauf Əliyev isə millinin oyunçusuna qətiyyən bənzəmədi. Mübarizəyə sonradan qoşulan "Qarabağ"ın gənc yarımmüdafiəçisi Qara Qarayev soyuqqanlı görünməyə çalışsa da, ötürmələrdə çox səhvə yol verirdi. Dmitri Nazarov meydana daxil olandan sonra komandamızın hücum gücü artdı. Orta sahədə topu saxlamaq bacarığı ilə rəqibin ən azı 2 oyunçusunu özünə cəlb etməklə komanda yoldaşlarının boş mövqeyə açılmasına şərait yaratdı. Lakin Nazarovun səyləri bəhrə  vermədi.
Bu məğlubiyyətdən sonra Azərbaycan millisinin 2014-cü ili xalsız, qrup autsayderi kimi başa vuracağı dəqiqləşdi. 53 ölkənin yer aldığı Avropa qitəsində yalnız 3 ölkə seçmə mərhələdə xal qazana bilməyib. Təəssüf ki, Azərbaycan yığması AÇ-2016-nın seçmə mərhələsində xal qazana bilməyən 3 komandadan biridir. 4 oyunun hamısında uduzan millimiz bu göstəricisinə görə Andorra və Cəbəllütariqlə eyni sıradadır. Azərbaycan sözügedən komandaları sadəcə, top fərqinə görə qabaqlayır. Millimiz hazırda Avropa ölkələri arasında 51-ci yerdə qərarlaşıb.
Maraqlıdır ki, baş məşqçi vəzifəsini icra edən Mahmud Qurbanov mətbuat konfransında millinin oyunundan razı qaldığını bildirib: "Bir xal qazanmaq istəyirdik. Lakin Norveçin müdafiə xətti buna imkan vermədi. Komandadan razı qaldım. Oyunçularda istək var idi. Məqsədimiz o idi ki, qısa ötürmələrə və yerlə oyunla rəqibin qapısı önündə qol vəziyyətləri yaradaq. Rəqib bir səhvimizdən yararlanmaqla qalib gəldi".
Beləliklə, milli 2014-cü ili xalsız başa vurur. Komandada ciddi problemlərin olması növbəti dəfə hamıya aydın oldu. Milli növbəti oyununu 2015-ci ildə keçirəcək. Əminliklə söyləmək olar ki, yığma növbəti oyuna yeni baş məşqçi ilə çıxacaq. Həmin çalışdırıcı əcnəbi olacaq.

Сборная Азербайджана по футболу оказалась в числе трех худших европейских команд в рамках отборочного цикла Евро-2016
18.11.2014
Последняя в 2014 году игра сборной Азербайджана по футболу в рамках отборочного раунда чемпионата Европы 2016 года опять огорчила болельщиков. В Баку сборная проиграла Норвегии с минимальным счетом 0:1.
После отставки Берти Фогтса с поста главного тренера Ассоциация футбольных федераций Азербайджана (АФФА) поручила сборную его помощнику Махмуду Гурбанову. Поэтому игра с Норвегией стала для него настоящим испытанием. Понятно, что за столь краткий период М.Гурбанов не мог добиться коренного перелома в игре своих подопечных. Болельщики хотели лишь зрелищной игры, но встреча с Норвегией ожиданий не оправдала.
Гурбанов удивил уже стартовым составом - место в воротах занял не привычный всем Камран Агаев, а второй вратарь сборной Салахет Агаев. Правда, учитывая ошибки К.Агаева в последних встречах в национальном чемпионате, выбор тренера,в общем-то,понятен.
Но отсутствие в стартовом составе одного из лучших защитников страны Бядави Гусейнова, а также игрока "Карабаха" Гара Гараева объяснить уже довольно сложно. Ход игры доказал ошибочность этих решений тренера, не выпустившего также на поле с первых минут Дмитрия Назарова.
Игра с Норвегией началась с преимущества азербайджанской команды, причем особенно активным был на правом крае атаки Араз Абдуллаев, создающий для соперников проблемы. На левом фланге же почти незаметен был Вагиф Джавадов. При этом норвежцы периодически проводили опасные контратаки. И такая тактика увенчалась успехом на 25-й минуте, когда после углового мяч в ворота сборной Азербайджана ударом головой провел Нордвейт. Причем сборная Норвегии практически сразу же могла отличиться и во второй раз, но тут везение было на стороне азербайджанской команды.
В составе сборной Азербайджана более-менее выделялись бескомпромиссной борьбой только защитники. Остальные игроки не оставили хорошего впечатления от своей игры. За 90 минут сборная Азербайджана не смогла создать у ворот соперника ни одного опасного момента. В составе команды не было футболиста, который завершил бы атаку. В такой обстановке М.Гурбанов мог как-то повлиять на ход игры заменами, однако и на второй тайм команда вышла в том же составе. В результате тренер запоздал с заменами - выход на поле Назарова и Гараева не изменил рисунок и результат игры. Сборная Азербайджана за 90 минут так и не создала реального голевого момента у ворот соперника и закономерно проиграла Норвегии со счетом 0:1.
Эта игра выявила ряд моментов. Надо признать, что 10-кратный чемпион Азербайджана Махмуд Гурбанов не готов возглавить главную сборную страны. Правда, радует то, что и сам Махмуд придерживается такого же мнения. Что касается футболистов, то большая часть состава сборной должна быть заменена. Игроки, не умеющие быстро переходить в контратаки, проигрывающие единоборства защитникам соперников, должны уступить место молодому поколению. Молодому футболисту ошибки простительны. Но опытный игрок сам виноват в том, что ничем не запомнился на поле.
Салахат Агаев, вышедший в составе сборной во второй раз, не смог справиться с волнением. М.Гурбанов доверил место в воротах голкиперу "Интера" из-за его высокого роста, что должно было помочь ему в противостоянии высокорослым нападающим сборной Норвегии. К сожалению, С.Агаев смог отразить лишь один из трех опасных ударов по своим воротам. Дважды он грубо ошибся на выходе, да и гол был проведен в защищаемый вратарем угол. Защитники Рашад Садыхов, Эльвин Юнисзаде и Максим Медведев играли достаточно надежно. Между тем Махир Шукюров к концу встречи окончательно выдохся и не успевал за темпом игры, а медлительность Руслана Абышева не позволяла азербайджанской сборной организовывать контратаки. При этом необъяснимы навесы в штрафную гостей, которые, как известно, были выше ростом азербайджанских игроков и играли лучше головой. Руслан также совершил несчетное количество ошибок в передачах. Рахид Амиргулиев не отличился добротной игрой ни в защите, ни в нападении. Араз Абдуллаев, Вагиф Джавадов, Джавид Имамвердиев и Рауф Алиев совершенно не походили на игроков сборной страны. Вышедший на замену Гара Гараев хоть и старался выглядеть хладнокровным, но допускал много брака в передачах. Лишь выход Д.Назарованемного изменил ситуацию на поле. Своим умением держать мяч он оттягивал на себя двух игроков сборной Норвегии, открывая пространство для других футболистов. Но его старания не привели к каким-либо результатам.
После этого поражения сборная Азербайджана завершила 2014 год без очков в своей группе. Среди 53 сборных, принимающих участие в отборочном цикле к Евро-2016, лишь три команды не имеют на данный момент очков. И среди них, к сожалению, азербайджанская команда вместе со сборными Андорры и Гибралтара. Национальная сборная опережает эти две команды лишь по разнице забитых и пропущенных мячей.
Интересно, что М.Гурбанов на послематчевой пресс-конференции остался доволен игрой своих подопечных: "Мы хотели завоевать одно очко. Но линия защиты Норвегии этого не позволила. Я доволен командой. У игроков было желание. Цель была в том, чтобы короткими передачами создать голевые моменты. А соперник воспользовался нашей ошибкой".
Эта игра выявила наличие больших проблем в составе сборной. Следующая игра пройдет уже в 2015 году. Точно можно сказать, что на эту игру сборная выйдет с новым тренером. И этот тренер будет, скорее всего, иностранцем.