Futbol üzrə Azərbaycan yığması AÇ-2016-nın seçmə mərhələsində üç ən pis nəticə göstərən komandadan biridir
Futbol üzrə Azərbaycan millisi Avro-2016-nın seçmə mərhələsi çərçivəsində 2014-cü ildə son oyununda da azarkeşləri sevindirə bilmədi. Bakıda Norveç millisini qəbul edən komandamız minimal hesabla məğlub oldu.
Berti Foqtsun istefasından sonra baş məşqçi axtarışına başlayan AFFA müvəqqəti olaraq yığmanın sükanını Mahmud Qurbanova tapşırdı. Buna görə də Norveçlə oyun 5 ay Foqtsun köməkçisi işləyən veteran futbolçumuz üçün əsl sınaq oldu. Heç kim Qurbanovdan qısa zamanda yığmada ciddi dəyişiklik edəcəyini gözləmirdi. Sadəcə, baxımlı oyun tələb olunurdu. Lakin Norveçlə matçda bu ümidlər də doğrulmadı. Mahmud Qurbanov millinin sükanı arxasında ilk oyunda əvvəlcə hamını heyətlə təəccübləndirdi. Adətən, qapıda Kamran Ağayev dayandığı halda, veteran futbolçu start heyətdə Səlahət Ağayevə etimad göstərdi. Kamranın son aylar milli çempionatda etdiyi səhvləri nəzərə alsaq, Mahmudun qərarını başa düşmək olardı. Amma hazırda ölkənin ən yaxşı müdafiəçilərindən sayılan Bədavi Hüseynova eləcə də "Qarabağ"ın futbolçusu Qara Qarayevə start heyətdə yer olmamasını isə başa düşmək çətindir. Üstəlik, Dmitri Nazarovun ehtiyatda qalmasının yanlış seçim olması matç ərzində təsdiqləndi.
Matç komandamızın üstünlüyü şəraitində başladı. Topa daha çox nəzarət edən futbolçularımız sağ cinahda fəal oyunla seçildi. Bu mövqedə çıxış edən Araz Abdullayev rəqib futbolçularına problem yaratmağa çalışdı. Əvəzində sol cinahda yer alan Vaqif Cavadovun meydanda olduğu hiss olunmadı. Futbolçularımız hücum qurmağa çalışdığı anlarda Norveç bizim səhvlərimizdən məharətlə istifadə edirdi. 25-ci dəqiqədə rəqibin ağıllı oyunu bəhrəsini verdi. Künc zərbəsindən ötürülən topu Nordveyt başla qapıdan keçirdi. Komandamız özünə gəlməmiş rəqib ikinci qolu da vura bilərdi. Xoşbəxtlikdən bu dəfə bəxt bizim tərəfdə oldu.
Azərbaycan yığmasının heyətində yalnız müdafiəçilər əzmkar görünürdü. Digər mövqelərdə çıxış edən futbolçular yüksək oyun keyfiyyətiylə seçilmədi. 90 dəqiqə ərzində komandamız rəqib qapısına doğru heç bir təhlükəli zərbə vurmağı bacarmadı. Əlbəttə, biz bura istiqaməti bilinməyən zərbələri aid etmirik. Çünki hücumu məntiqi sonluqla başa çatdıran futbolçu yox idi. Belə məqamda Mahmud Qurbanov dəyişiklik etməklə oyunun axarına təsir edə bilərdi. Lakin milli ikinci hissəyə də eyni heyətlə başladı. Qapıçı Səlahət Ağayevin səhvləri rəqibə hücumla inamlı təsir bağışlamağa kömək edirdi. Baş məşqçi vəzifəsini icra edən Qurbanov dəyişikliyi gözlənilən vaxtdan gec etdi. Qara Qarayevlə Dmitri Nazarovun meydana çıxması heç nəyi dəyişmədi. Azərbaycan millisi 90 dəqiqə ərzində real qol şansı yarada bilmədi və nəticədə, 0-1 hesabıyla uduzdu.
Azərbaycan-Norveç görüşü bir sıra məqamları da üzə çıxardı. İlk olaraq, etiraf edək ki, 10 qat Azərbaycan Çempionu Mahmud Qurbanov yığmada baş məşqçi olmağa hazır deyil. Sevindirici məqam kimi onu qeyd etmək olar ki, Mahmud özü də bu fikirdədir. Futbolçularımıza gəlincə heyətin əksər üzvləri dəyişməlidir. Onlar millinin formasında oynamağa layiq deyillər. Məşqçidən asılı olmayaraq, əks-hücumda sürətini nümayiş etdirməyən, rəqib müdafiəçilərə uduzan futbolçu yerini daha gənc həmkarına verməlidir. Gənc futbolçuya səhvi bağışlamaq olar. Amma uzun illər yığmada oynayan futbolçunun meydanda varlığı ilə yoxluğunun bilinməməsi öz günahıdır.
Cari seçmə mərhələdə ilk, yığmanın heyətində ikinci rəsmi matçına çıxan Səlahət ilk dəqiqələrdən həyəcanlı göründü. Mahmud Qurbanovun "çərçivə"ni ona tapşırmasının əsas səbəblərindən biri də Səlahətin boyunun uzun olması və rəqibin təhlükəli cinah ötürmələrini zərərsizləşdirmək ehtimalının çox olması idi. Lakin "İnter"in qapıçısı Norveçin oyun ərzində yaratdığı 3 təhlükəli zərbədən yalnız birinin qarşısını ala bildi. İki dəfə çıxışda kobud səhvə yol verdi, üstəlik, buraxılan qolda da top onun qoruduğu küncdən tora daxil oldu. Kapitan Rəşad Sadıqov, Elvin Yunuszadə, Maksim Medvedev müdafiədə etibarlı çıxış etdilər. Mahir Şükürovun sona yaxın meydanda ləng hərəkət etməsini yorulmasıyla izah etmək olardı. Digər futbolçumuz Ruslan Abışovun ləng hərəkət etməsi komandanın sürətli əks-hücum başlamasına imkan vermədi. Rəqibin "ikinci mərtəbə"də güclü olduğunu bilə-bilə hər dəfə topu havaya qaldırmasını da başa düşmək mümkün deyildi. Ruslanın, xüsusən də adi ötürmələrdə etdiyi səhvlərinin sayı-hesabı yox idi. Onu komandanın ən zəifi saymaq olar. Rahid Əmirquliyev nə müdafiə, nə də hücumda effektli olmağı bacardı. Araz Abdullayev, Vaqif Cavadov, Cavid İmamverdiyev, Rauf Əliyev isə millinin oyunçusuna qətiyyən bənzəmədi. Mübarizəyə sonradan qoşulan "Qarabağ"ın gənc yarımmüdafiəçisi Qara Qarayev soyuqqanlı görünməyə çalışsa da, ötürmələrdə çox səhvə yol verirdi. Dmitri Nazarov meydana daxil olandan sonra komandamızın hücum gücü artdı. Orta sahədə topu saxlamaq bacarığı ilə rəqibin ən azı 2 oyunçusunu özünə cəlb etməklə komanda yoldaşlarının boş mövqeyə açılmasına şərait yaratdı. Lakin Nazarovun səyləri bəhrə  vermədi.
Bu məğlubiyyətdən sonra Azərbaycan millisinin 2014-cü ili xalsız, qrup autsayderi kimi başa vuracağı dəqiqləşdi. 53 ölkənin yer aldığı Avropa qitəsində yalnız 3 ölkə seçmə mərhələdə xal qazana bilməyib. Təəssüf ki, Azərbaycan yığması AÇ-2016-nın seçmə mərhələsində xal qazana bilməyən 3 komandadan biridir. 4 oyunun hamısında uduzan millimiz bu göstəricisinə görə Andorra və Cəbəllütariqlə eyni sıradadır. Azərbaycan sözügedən komandaları sadəcə, top fərqinə görə qabaqlayır. Millimiz hazırda Avropa ölkələri arasında 51-ci yerdə qərarlaşıb.
Maraqlıdır ki, baş məşqçi vəzifəsini icra edən Mahmud Qurbanov mətbuat konfransında millinin oyunundan razı qaldığını bildirib: "Bir xal qazanmaq istəyirdik. Lakin Norveçin müdafiə xətti buna imkan vermədi. Komandadan razı qaldım. Oyunçularda istək var idi. Məqsədimiz o idi ki, qısa ötürmələrə və yerlə oyunla rəqibin qapısı önündə qol vəziyyətləri yaradaq. Rəqib bir səhvimizdən yararlanmaqla qalib gəldi".
Beləliklə, milli 2014-cü ili xalsız başa vurur. Komandada ciddi problemlərin olması növbəti dəfə hamıya aydın oldu. Milli növbəti oyununu 2015-ci ildə keçirəcək. Əminliklə söyləmək olar ki, yığma növbəti oyuna yeni baş məşqçi ilə çıxacaq. Həmin çalışdırıcı əcnəbi olacaq.

Azerbaijan's national team turned out to be one of three worst teams in the Euro-2016 qualifiers
Azerbaijan's final game in the knock-out round of Europe-2016 was another miserable one for their fans as they went down 1-0 to Norway in Baku.
After Berti Vogts' resignation as chief coach, the Azerbaijani Football Federations Association (AFFA) handed the running of the national team to his assistant Mahmud Qurbanov. So the match against Norway was a real test for him. It is not surprising that Qurbanov failed to achieve any real turnaround in the form of his team. The fans just wanted to see a good performance, but the Norway match failed to meet their expectations.
Qurbanov sprung a surprise with his starting line-up, playing second-choice keeper Salahat Agayev in goal instead of the usual Kamran Agayev, although bearing in mind Kamran's mistakes in the latter games of the national championship one could understand the coach's choice.
But it is a bit difficult to understand the absence in the starting line-up of one of the country's best defenders, Badavi Huseynov, and also Qarabaq's Qara Qarayev. As the game went on the fallacy of these decisions by the coach, who also left out Dmitriy Nazarov at the start, was borne out.
The game against Norway began with Azerbaijan on top, Araz Abdullayev in particular creating problems on the right wing. But on the left, Vaqif Cavadov was practically unnoticed. Meanwhile, the Norwegians were dangerous on the counter-attack, and this led to them taking the lead in the 25th minute when Nordtweit headed home from a corner. Norway almost scored again but this time luck was with the Azerbaijanis.
The Azerbaijani defence showed plenty of grit but the rest of the team failed to impress and they were unable to create any dangerous opportunities in the whole 90 minutes. They had no-one to finish off their moves. This being the case, Qurbanov could have made some changes to try and turn things round but the same line-up came out for the second half. So when he brought on Nazarov and Qarayev it was too late to change the course of the match. Azerbaijan failed to create a real goalscoring opportunity throughout the 90 minutes and were deservedly beaten 1-0 by Norway.
The game brought to light a few things. Mahmud Qurbanov, ten times a champion in Azerbaijan, is not ready to lead the national side. It is a good thing that Mahmud himself recognizes this. As far as the players are concerned, the bulk of the team must be replaced. Those who are not quick enough to switch to counter-attack and who come off second best in tackles must give way to the younger generation. Young players can be forgiven for making mistakes, but experienced players have only themselves to blame if they fail to leave their mark.
The occasion proved too much for Salahat Agayev, who was making his second appearance for the national side. Qurbanov put his faith in the Inter keeper because of his height, which should have stood him in good stead against the tall Norwegian strikers. Unfortunately, Agayev could only cope with one of the three dangerous shots he faced. Twice he erred in coming out and he was beaten by his near post. The defenders Rasad Sadixov, Elvin Yuniszada and Maksim Medvedev gave a sound performance, but Mahir Sukurov tired by the end of the match and could not keep up with the play, and Ruslan Abisev's lack of pace meant the Azerbaijanis could not organize counter-attacks. And what was the point of putting high balls into the penalty area where the visitors were much taller than the Azerbaijanis and better in the air? Many of Ruslan's passes also went astray and Rahid Amirquliyev failed to impress either in defence or attack. Araz Abdullayev, Vaqif Cavadov, Cavid Imamverdiyev and Rauf Aliyev did not look like international players. Although Qara Qarayev tried to look cool when he came on as a sub his passing let him down. It was only the appearance of Nazarov that changed the situation a bit. Through his skill in keeping possession he would draw two Norwegians towards him, opening up space for his colleagues, but his efforts were in vain.
This defeat meant that Azerbaijan ended 2014 without a point in their group. Of the 53 countries competing in the knock-out stage of Euro-16 only three teams are pointless at the moment. And among these, unfortunately, are Azerbaijan, along with Andorra and Gibraltar. We are ahead of these teams only through goal difference.
Strangely, Qurbanov was happy with his team's performance at the post-match press conference: "We wanted to get a point, but Norway's defence prevented that. I am happy with the team. The players had the desire. The idea was to create opportunities by short passing. But our opponents took advantage of our error."
This match showed that the national team has big problems. The next match will not be until next year. You can be sure that the team will have a new coach by then, and, more than likely, he will be a foreigner.