FUTBOLDA ÜÇDƏN DEYİLİB
Futbol üzrə Azərbaycan millisinin yeni baş məşqçisi, nəhayət ki, məlum oldu. Alman Berti Foqtsun istefasından sonra yığma xorvat məşqçi Robert Prosineçkiyə tapşırıldı. Danışıqların yekunlaşması üçün Bakıya gələn xorvat məşqçi 5 gün paytaxtımızda oldu. Bu müddətdə ölkə çempionatının matçlarını izləyən Prosineçki Azərbaycanda futbol infrastrukturu, uşaq futbolunun vəziyyətiylə tanış olmaqla yanaşı, Avroliqanın qrup mərhələsində baş tutan "Sent Etyen" - "Qarabağ" matçını da izlədi.
Robert Prosineçkinin namizədliyi üzərində dayanan AFFA ilk olaraq xorvat məşqçinin millimizlə bağlı hazırladığı iş planı ilə tanış olub. Azərbaycan millisinin inkişaf proqramını tərtib edən Prosineçki işlədiyi müddətdə Bakıda yaşamağa razılıq verib. 45 yaşlı məşqçinin əleyhinə olan əsas amil onun məşqçi kimi kifayət qədər yetərincə təcrübəyə malik olmamasıdır. 2006-2010-cu illərdə Xorvatiya millisində baş məşqçi Slaven Biliçin köməkçisi işləyən Prosineçki məşhur Uembli stadionunda İngiltərə yığması üzərində qələbənin iştirakçısıdır. Bununla belə, Serbiyanın "Srvena Zvezda" klubunda çalışan ilk xorvat kimi tarixə düşən veteran futbolçunun məşqçi kimi uğurları yoxdur. Serbiyada olduğu kimi "Kayserispor"da da böyük uğurla yadda qalmayıb. O, demək olar ki, axtarışdadır.
Belədə AFFA-nın Robert Prosineçkinin namizədliyini dəstəkləməklə riskə getdiyi məlum olur. Digər tərəfdən yığma "Avro-2016"nın seçmə mərhələsində ardıcıl 4 matçda məğlub olub. Bu vəziyyətdə güclü məşqçi nüfuzunu itirməkdən qorxaraq komandaya yaxın dayanmaz. Prosineçkinin məşqçi kimi uğurları olmadığından millimizdə bütün bildiklərindən istifadə edəcəyini gözləmək olar.
Ölkəmizə səfəri zamanı medianın suallarına cavab verən məşqçi komandamız haqda bunları deyib: "Avro-2016"nın Xorvatiya - Azərbaycan görüşünü izləmişəm. Həmin oyunda Xorvatiya 6:0 hesablı qələbə qazanıb. Bununla belə, Azərbaycan millisinin potensialı var. Hesab o demək deyil ki, komandanız inkişaf edə bilməz. Unutmayaq ki, Xorvatiya çox güclü komandadır. Ona görə hesab böyük olub".
Məşqçi AFFA ilə müqavilə imzaladıqdan sonra Bakıda yaşayacağını, aşağı yaş qrupları üzrə komandaları nəzarətdə saxlamaqla yeni futbolçu axtarışında olduğunu deyib: "Azərbaycanda yaşamaqda problem görmürəm. Bakı gözəl şəhərdir. Digər tərəfdən, ölkənizdə yaşamağım vacibdir. Çünki bütün komandaların oyununu izləməliyəm. Yeni futbolçular axtarışında olmalıyam. Millinin yeni adlara hər zaman ehtiyacı olur. Ona görə işimə diqqətlə yanaşmaq vacibdir. Azərbaycan millisinin səviyyəsini yüksəltmək mümkündür. Sadəcə çalışmaq mütləqdir".
AFFA İcraiyyə Komitəsinin iclasında bütün üzvlər Robert Prosineçkinin millidə işləməsinin lehinə səs verib. AFFA ilə Robert Prosineçki arasında imzalanan müqavilə 2018-ci ilin sonunda başa çatacaq. Cari mövsümün sonuna qədər xorvat məşqçi iki əcnəbi köməkçisiylə birgə Azərbaycandan 1 milyon 200 min avro qazanacaq. 2016-2018-ci illərdəki müqavilənin maliyyə şərtləri sonradan təsdiqlənəcək. Bu məlumatı AFFA İcraiyyə Komitəsinin üzvləri təsdiqləyib. Ona yığmada işləməkdə yerli məşqçilər Mahmud Qurbanov, Elxan Abdullayev və Faiq Əzizov kömək edəcək.
Baş katib Elxan Məmmədov “R+”a açıqlamasında digər namizədlərin federasiyadan daha çox pul istədiyini etiraf edib: "Bəzi məşqçilər bizdən 3 milyon avro tələb etdilər. Üstəlik, istefaya göndəriləcəkləri təqdirdə əlavə 3 milyon avro ödəməyimizi istədilər. Bu səbəbdən daha təcrübəli və titullu məşqçilərlə danışıqlarımız nəticəsiz qaldı. Ad çəkmək istəməzdik. Onlar arasında tanınan adlar çox idi. Fikrimcə, seçim düzgün oldu".
AFFA prezidenti Rövnəq Abdullayev jurnalistlərə müsahibəsində Robert Prosineçkinin düzgün seçim olduğunu söyləyib: "Prosineçki düzgün seçim oldu. Gənc məşqçidir. Uğurlara acdır. Bilirəm ki, mediada Qurban Qurbanovun adı çox çəkilirdi. O vaxt onu "Neftçi"yə mən gətirdim. Hamı istefa qışqıranda, mən buna qarşı çıxırdım. Qurban ağıllı və bacarıqlı məşqçidir. Amma biz onu "Qarabağ"dan ayırsaq, ordan da olacaq, burdan da. Qurban millidə 2 oyun uduzsa, hamı istefa qışqıracaq", - deyə R.Abdullayev bildirib.
Türkiyənin "Kayserispor" klubunun idman direktoru Hasan Hüseyin Abız “R+”a açıqlamasında Robert Prosineçkinin qardaş ölkədə işlədiyi vaxtları yada salıb: "Robert Prosineçki yeni gələndə komandamız normal çıxış edirdi. Çempionatın ikinci yarısında isə ardıcıl bir neçə oyunda uduzduq. Prosineçki bu səbəbdən komandadan ayrılmaq istədi. Heç bir problem yaratmadan istefa verdi. Əgər Azərbaycanda ona dəstək verilərsə, uğur qazanmaq gücündədi. Çox yaxşı insandı. Futbolçularla necə davranmaq lazım olduğunu yaxşı bilir. Nə lazımdırsa, onu edən, işini görən biridi. Sərt insan deyil. Amma hər şey təkcə məşqçidən asılı deyil. Elə yerlər var ki, orda sərt olsan yaxşıdır, elə yerlər də var ki, orada mülayim davranmaq lazımdır. Həm də uğur qazanmaq bir az da şans məsələsidir. Əgər mühit yaxşı olarsa, fikrimcə, Prosineçki nəticə verə bilər. Ümumi deyim ki, yaxşı məşqçidir".
Prosineçkinin "Srvena Zvezda"da işlədiyi vaxt komandanın qapısını qoruyan Saşa Stamenkoviç onu müsbət məşqçi kimi dəyərləndirdi. "Neftçi"nin qapıçısı AFFA-nın düzgün seçim etdiyini bildirdi: "O daim üzərində çalışır. Düzgün seçimdir. İlk oyundan sonra hamınız ona təşəkkür edəcəksiniz. Hər bir futbolçunun xarakterini öyrənməyi bacarır və ən əsası, oyun keyfiyyətini artırmağı bacarır".
Beləliklə, alman Berti Foqts və braziliyalı Karlos Alberto Torresdən sonra Prosineçki Azərbaycan millisinə başçılıq edən üçüncü əcnəbi oldu.
Cari seçmə mərhələ Prosineçki üçün sınaq olacaq. Dörd məğlubiyyətdən sonra ondan nəticə tələb etmək real görünmür. Ayrı-ayrı oyunlarda milli yaxşı təsir bağışlaya bilər. Amma ümumilikdə nəticə barədə danışmaq üçün bir müddət gözləmək lazım gələcək.
Məşqçidən tələb olunan əsas şərt yığmada rəqabət yaratmaq və millinin oyun səviyyəsini yüksəltməkdir.
İLK MƏNBƏLƏRDƏN
"Bütün komandaların oyununu izləməliyəm. Yeni futbolçular axtarışında olmalıyam. Millinin yeni adlara hər zaman ehtiyacı olur. Azərbaycan millisinin səviyyəsini yüksəltmək mümkündür. Sadəcə çalışmaq mütləqdir".
Robert PROSİNEÇKİ, Azərbaycan millisinin baş məşqçisi
"Bilirəm ki, mediada Qurban Qurbanovun adı çox çəkilirdi. O vaxt onu "Neftçi"yə mən gətirdim. Hamı istefa qışqıranda, mən buna qarşı çıxırdım. Qurban ağıllı və bacarıqlı məşqçidir. Amma biz onu "Qarabağ"dan ayırsaq, ordan da olacaq, burdan da. Qurban millidə 2 oyun uduzsa, hamı istefa qışqıracaq".
Rövnəq ABDULLAYEV, AFFA-nın prezidenti
ONUN HAQQINDA
Robert Prosineçki məşqçidən çox, futbolçu kimi yaxşı tanınır. 1969-cu ildə Almaniyada anadan olan, lakin Xorvatiyada böyüyən məşqçi futbolçu karyerasına Zaqreb "Dinamo"sunda başlayıb. Prosineçki daha sonra "Srvena Zvezda"nın (Serbiya) şərəfini qoruyub. Yarımmüdafiəçi mövqeyində oynayan futbolçu İspaniyanın "Real", "Ovyedo", "Barselona", "Sevilya", Belçikanın "Standard", İngiltərənin "Portsmut" komandalarının və bir neçə başqa klubun formasını geyinib. Yuqoslaviya milli komandasında 15 oyun (4 qol), Xorvatiya yığmasında 49 oyun (10 qol) keçirib. Gənclər arasında dünya çempionu (1987), gənclər arasında Avropa vitse-çempionu (1990), UEFA Çempionlar Kubokunun sahibi (1991), dünya futbol çempionatının bürünc mükafatçısıdır (1998). Müxtəlif ölkələrin milli çempionatlarında və kubok yarışlarında çoxsaylı mükafatlar qazanıb. Futbolçu karyerasına son qoyan Prosineçki Xorvatiya yığmasında məşqçi, "Srvena Zvezda"nın və Türkiyənin "Kayserispor" komandasının baş məşqçisi olub.
Maraqlıdır ki, Berti Foqtsla Robert Prosineçkinin yolu futboldan əvvəl də kəsişib. 1998-ci ildə Fransada keçirilən dünya çempionatında Foqtsun baş məşqçisi olduğu Almaniya dördəbir finalda mundiallarda debüt edən Xorvatiyaya 0:3 hesabıyla uduzub. Prosineçkinin 90 dəqiqə meydanda olduğu görüşdən sonra Foqts istefa verərək bundestimdan ayrılıb.

"THIRD TIME LUCKY FOR THE NATION'S FOOTBALL TEAM?"
The Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA) has finally decided on the new coach for the national side. The Croatian Robert Prosinecki has taken over following the resignation of the German coach, Berti Vogts. Before the final round of negotiations Prosinecki learned more about the country's football infrastructure and the development of schools football and watched matches in the national championship as well as Qarabaq (Agdam)'s match against St. Etienne in the group stage of the Europa League.
AFFA has closely studied Prosinecki's plan of operation for the Azerbaijani national team. He has also agreed to live in Baku. The downside of choosing Prosinecki was his lack of coaching experience. In 2006-2010 he worked as assistant chief coach of the Croatian national side. He had also been chief coach of Crvena Zvezda (incidentally, the first Croatian to coach a Serbian club) and the Turkish club Kayserispor, but did not have a great deal of success there.
So AFFA have taken quite a risk in trusting Prosinecki with the job of Azerbaijan's coach. On the other hand, they have already suffered four defeats in the qualifying stage of Europe-2016 and many celebrated coaches risk their reputation when they agree to take on the national side. But for Prosinecki working with Azerbaijan could become a positive experience and he is using all his knowledge to achieve success.
"I watched the Croatia-Azerbaijan match in the current round. Despite the 0-6 defeat Azerbaijan does have potential. The result doesn't mean the team can't develop. One shouldn't forget that Croatia are a very strong side," Prosinecki said. He said he would live in Baku and follow matches involving younger players to attract new blood into the national side. "I don't see any problem about living in Azerbaijan: Baku is a very beautiful city. On the other hand, I need to follow all the teams and look for new players. The national team always needs new blood. The standard of the national team can be improved; all we have to do is work," the Croatian coach pointed out.
All the members of AFFA's executive committee voted in favour of Prosinecki's appointment as chief coach. His contract is until the end of 2018. He will receive 1.2m euros this season, along with his two foreign assistants. The financial conditions of his contract from 2016 to 2018 will be agreed later. Prosinecki will also be assisted by local experts Mahmud Qurbanov, Elxan Abdullayev and Faiq Azizov.
AFFA General Secretary Elxan Mammadov said the other candidates for the post of chief coach wanted more money. "Some of them wanted 3m euros, as well as the same amount of compensation in the event of early termination of the contract. So our talks with the more experienced and prominent coaches came to nothing. I don't want to name names, but there were some very reputable candidates," Mammadov told R+.
AFFA President Rovnaq Abdullayev told journalists that the right choice had been made. "Prosinecki is a young coach who is hungry for success. I know that a lot of people were talking about Qurban Qurbanov. I once brought him to Neftci, and when they called for his resignation I was against it. Qurban is a very intelligent and gifted coach. But if we took him from Qarabaq, he would be deprived of working with a club and would be left with nothing here. If the national team with Qurban suddenly loses two games everyone will demand his resignation," Abdullayev said.
Kayserispor's sports director, Hasan Huseyin Abiz, spoke to R+ about Prosinecki's work there. "When he was in charge at Kayserispor we did well, but in the second half of the season we lost several matches in a row. So Prosinecki resigned, and didn't create any problems for anyone. He's a very fine man, but he's tough. He knows how to treat players and does everything possible to win. If Azerbaijan supports him, he could be successful. But in football, not everything depends on the coach. Luck plays a big part, too. On the whole, I have to say he is a fine coach."
When Prosinecki was coach at Crvena Zvezda, they also had Neftci's goalkeeper, Sasha Stamenkovic. "He is always trying to better himself. You will all be thanking him after the very first game. He can recognize what each player's like and get him to improve," Stamenkovic said of Prosinecki's appointment.
So, Prosinecki will be the third foreign coach to head the Azerbaijani national side. Before him we had the Brazilian Carlos Alberto Torres and the German Berti Vogts. The current round of matches in the national team will be a testing one for Prosinecki.  After four defeats in a row it would be unrealistic to expect immediate results. Of course, the team could play well in the remaining matches. And Prosinecki's main job is to create competition in the squad and improve the standard of the national team.
"I need to follow all the teams and look for new players. The national team always needs new blood. The standard of the national team can be improved; all we have to do is work,"
Robert Prosinecki, chief coach of the Azerbaijani national team
"I know that a lot of people were talking about Qurban Qurbanov. Qurban is a very intelligent and gifted coach. But if we took him from Qarabaq, he would be deprived of working with a club and would be left with nothing here. If the national team with Qurban suddenly loses two games everyone will demand his resignation,"
Rovnaq Abdullayev, AFFA president
ABOUT PROSINECKI
Robert Prosinecki is better known as a player than a coach. He was born in Germany in 1969, grew up in Croatia and began his career with Dinamo (Zagreb) before moving to Crvena Zvezda. A midfielder, Prosinecki also played for the Spanish clubs Real, Oviedo, Barcelona and Seville, Standard (Belgium), Portsmouth (England) and a number of other clubs. He played 15 times for Yugoslavia, scoring four goals and 49 times for Croatia, scoring 10 goals. He has been a world youth champion (1987), European youth vice-champion (1990), UEFA champions cup winner (1991) and World Cup runner-up (1998). He also has several awards in national championships.
Berti Vogts and Prosinecki crossed paths in 1998. At the World Cup in France, Germany, led by Vogts, lost 0-3 in the quarter final to Croatia. Prosinecki played the whole game, whereas Vogts resigned after the defeat.