"BakuTel"in XX sərgisində məşhur İT şirkətlər bütün Xəzəryanı region üçün innovasiya proqramları təqdim ediblər
Son illərdə Azərbaycan bir sıra göstəricilərinə görə yüksəktexnoloji iqtisadiyyatı və informasiya cəmiyyətinin hərtərəfli inkişafına xas olan postsənaye ölkələrin inkişaf səviyyəsinə yaxınlaşıb. Yerli İT sahəsinin daha əyani əsas istiqamətləri "BakuTel-2014" iyirminci yubiley beynəlxalq telekommunikasiya sərgisində nümayiş olunub.
"Baku Expo Center" beynəlxalq sərgi kompleksində keçən "BakuTel-2014" sərgisi ekspozisiyanın vüsəti və müxtəlifliyi, ən əsası isə profilli beynəlxalq strukturların və İT sənayesinin nəhənglərinin bura olan diqqəti ilə yadda qaldı. Builki sərgidə dünyanın 23 dövlətindən 250 şirkət təmsil olunurdu. Onların 40%-ı isə sərginin daimi iştirakçılarıdır. Bu il Böyük Britaniya, İsrail, İran, İtaliya, Kanada, Türkiyə, Estoniya və bir sıra ölkələr ziyarətçilərə təkcə Azərbaycan üçün deyil, həm də bütün Xəzəryanı region üçün yeni olan innovasiyalı proqramların nümayişi, habelə İKT sahəsində eksklüziv məhsullar və xidmətlər təqdim ediblər.
Ənənəvi olaraq bu beynəlxalq forumun açılışında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də iştirak edib. "Ötən on il müddətində Azərbaycan İKT sahəsini son dərəcə yüksək səviyyəyə qaldıra bilib", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev "BakuTel-2014"ün iştirakçılarına müraciətində qeyd edib. - "Belə ki, indi əhalinin əksəriyyəti genişzolaqlı internet istifadəçisidir. Ölkə orbitə "Azərspace-1" ilk milli telekommunikasiya peykini çıxarıb və beynəlxalq kosmik xidmətlər sahəsinə fəal şəkildə yiyələnir, BMT-nin qətnamələri ilə dəstəklənən "Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı" layihəsi reallaşdırılır".
Bakıda telekommunikasiya forumlarının keçirilməsinə dair çoxillik təcrübənin göstərdiyi kimi, işgüzar əlaqələrin bu formatı tam həcmində bütün gözləntiləri doğruldur. Axı 20 il müddətində "BakuTel"in işində dünyanın 50 dövlətindən 2 mindən artıq şirkət iştirak edib, bütün regiondan isə İT-yeniliklər və xidmətlərlə yüz mindən artıq ziyarətçi tanış olub. Xeyli sayda yerli şirkətlərin öz innovasiya məhsullarını nümayiş etdirdikləri builki sərgi də istisna olmadı: onların arasında ziyarətçilərə bir neçə dəqiqə ərzində öz saytını yaratmağa imkan verən Azərbaycan dilində universal platforma, istənilən növ qurğular üçün universal onlayn - TV, hətta zəif internet olduğu halda, TV kanallara baxmağa imkan verən mobil telefonlar üçün əlavələr, art-instalyasiyalar nümayiş etdirən LED videodivarlar, avtomobilin izlənilməsi və avtoparkın idarə edilməsi və avtomobilin izlənməsi üzrə GPS sisteminin yeni texnologiyaları, "Mobil pul kisəsi" adlı həll variantları kimi məhsullar təklif edilib.
"Elektron hökumət" portalının stendində son dərəcə perspektivli layihə nümayiş olunub: söhbət bir neçə saniyə ərzində elektron rekvizitlərlə (ştrix-kod və QR-kod) təsdiq edilmiş müxtəlif sənədləri, şəhadətnamələri, arayış və s. surətlərini çap etməyə imkan verən "elektron arayış" terminalından gedir.
Forumda xüsusi yer startup-layihələrə, həmçinin ölkədə yaradılan yüksək texnologiyalar parkına ayrılıb. İnteraktiv stenddə Azərbaycanın peyk operatoru "Azərkosmos" ASC-nin perspektiv planları nümayiş etdirilib. Təqdirəlayiqdir ki, sərginin açılışı çərçivəsində bu ilin iyun ayında orbitə çıxarılmış və yeni adı "Azersky" olacaq "Spot 7" yüksək ayırdetməli (1.5 m ayırdetmə) Yer səthini məsafədən müşahidə peyki Azərbaycanın milli peyk operatoru "Azərkosmos" ASC və Fransanın "Airbus Defence and Space" şirkəti arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən, "Azərkosmos" ASC-yə təhvil verilib. Müqavilənin imzalanma mərasimində Prezident İlham Əliyev də iştirak edib. Dövlət başçısı peykdən ilk simvolik görüntünü əldə etməklə "Azersky" peykinin kommersiya fəaliyyətinə start verib.
Azərbaycan aşağıorbitli peykin buraxılmasını həyata keçirmə üzrə dünyada 20-ci və MDB ikinci ölkə oldu. Ümumilikdə isə dünyada orbitə 50-dən çox olmayan bu tipli kosmik aparatlar çıxarılıb. "Azersky peyki müxtəlif obyektlərin monitorinqi üçün istifadə olunqcaq. Həmçinin fövqəladə hallar zamanı onun imkanlarından kənd təsərrüfatı, kommunikasiya, kartoqrafiyanın çəkilməsi, müdafiə, təbii sərvətlərin tədqiqi və s.üçün istifadə olunacaq", - deyə rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Əli Abbasov qeyd edib. Sevindiricidir ki, "Azərkosmos" gələn il üçün ümumi məbləği 14 mln. avro həcmində bir sıra müqavilələr bağlayıb. Bununla da optik peykin kommersiya istismarı yüksəkrentabelli olacaq".
Telekommunikasiya sərgisinin gedişində RYTN-nin rəhbərliyi daha bir mühüm layihənin başlanmasını elan edib: 2015-ci ildə Azərbaycan "Fiber to Home" proqramının reallaşdırılmasına başlayır. Proqram ölkənin bütün ərazisində genişzolaqlı internetə çıxışı nəzərdə tutur. RYTN-nin nazir müavini Elmir Vəlizadənin sözlərinə görə, Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun maliyyələşdirdiyi layihə üç il müddətində mərhələli şəkildə icra olunacaq, bununla bərabər, xərclərin bir hissəsi reinvestisiya hesabına təmin olunacaq.
Layihənin əsas məqsədi 10-100 Mbit/s sürətlə genişzolaqlı internet ilə uzaq regionları təmin etmək və internetdən istifadə edən əhalinin, habelə ölkənin ən ucqar rayonlarını 85% internetlə təmin etməkdir.
Sözgəlişi "Fiber to Home layihəsi" RYTN-nin rabitə və şəbəkə infrastrukturu sisteminin təkmilləşdirilməsi üzrə çoxillik təşəbbüslərin məntiqi davamıdır. "Bu gün Azərbaycanın ərazisi tamamilə stasionar rabitə ilə əhatə olunub, ölkədə NGN (Next Generation Network) müasir rəqəmsal texnologiya əsasında telefon stansiyalarının tikintisi üzrə işlər davam edir. Bugünkü belə ATS-lərin payı 40%-ə çatır", - deyə rabnitə və yüksək texnologiyalar nazirinin birinci müavini İltimas Məmmədov bildirib. Onun sözlərinə görə, ölkə əhalisinin 75%-i internet istifadəçisidir. Bununla bərabər, 65% dünya şəbəkəsinin genişzolaqlı girişinə çıxış əldə edib.
Telekommunikasiya forumu çərçivəsində səsləndirilən vacib xəbərlərdən biri də İT sənayesinin dünya nəhənglərinin Azərbaycanda kompüter texnikasının yerli istehsalını təşkil etməklə bağlı olub. Belə ki, məşhur Tayvan şirkəti "Acer" KUR Mingəçevir zavodunun istehsal obyektlərində kompüter texnikasının yığılmasını planlaşdırır. Öz növbəsində "İntel" korporasiyası ölkədə uşaq və məktəb auditoriyası üçün "Classmate PC" kompüterlərinin istehsalında iştirak edəcək.
Azərbaycanda İT-müəssisələr ilbəil elektron istehsalın istehsal həcmini genişləndirir. Əsasən, Sumqayıt texnoparklarında (STP) yerləşən müəssisələrin istehsal obyektlərində müxtəlif müşahidə kameralarının, feys-nəzarət, mühafizə və yanğından təhlükəsizlik üzrə kompüterləşdirilmiş sistemin buraxılması təşkil edilib - bütün bu məhsullar daxili bazardan başqa Gürcüstan və Qazaxıstana da ixrac edilir. Buradaca STP-də monitorların, o cümlədən müasir ödəniş terminallarının yığılması təşkil edilib. Sonuncuların istismarına ölkə banklarının bəziləri artıq başlayıb.
Təsbit edilmiş ənənələrə əsasən, sərginin təşkilatçıları bu hadisəyə bir sıra beynəlxalq konfranslar, xüsusən də RIGFAZ-2014 İnternetin idarəedilməsi üzrə II Regional forum, "eGov 3.0: İnkişaf meyilləri və yeni imkanlar" forumunun keçirilməsinə həsr ediblər. "Son illər Azərbaycan informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı və "rəqəmsal" partlayışın qarşısının alınması sahəsində özünü lider olaraq göstərib. Əsasən, Azərbaycanda "Elektron portalı" yaradılıb. Burada 400 elektron xidmət təqdim olunur, e-imza sistemi tətbiq edilib, "ASAN xidmət" mərkəzləri fəaliyyət göstərir. Sonuncu isə özündə əhalinin dövlət orqanlarının xidmətlərinə vahid şəkildə çıxışı əks etdirir. Bu mexanizmlər Azərbaycanda elektron hökumət sisteminin səmərəli inkişafının əyani nümunəsidir", - deyə Dünya Bankının Yaxın Şərq, Şimali Afrika və Avropa ölkələri üzrə regional koordinatoru, nəqliyyat və İKT sektoru üzrə Mərkəzi Asiyadakı nümayəndəsi Karlo Mario Rossoto bildirib.
Daha bir konfransın - "Əşyaların interneti: rabitədən də artıq" gedişi zamanı dünya şəbəkəsinin inqilabi inkişafının yeni mərhələsinin aspektlərinə toxunulub. Konfransın iştirakçılarına qeyd edildiyi kimi, İKT sahəsində fəal fəaliyyəti və inkişafına töhfəsinə görə Azərbaycan bu yaxınlarda Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) Şurasına üzv seçilib. Bu şəkildə, keçirilən forum və nümayişlər bir daha göstərdi ki, Azərbaycanda telekommunikasiya əbəs yerə qeyri-neft sektorunun daha perspektivli sahələrindən deyil. Bu sahədən əldə olunan gəlir gələcəkdə ölkənin dövlət büdcəsinin əsas gəlir mənbəyinə çevrilə bilər.

EXCLUSIVE ANNIVERSARY
The 20th BakuTel exhibition has shown well-known companies presenting programmes innovative for the entire Caspian region
The past few years have seen Azerbaijan come close, according to some indicators, to the development level of post-industrial states with their characteristic high-tech economies and all-out development of information society. The 20th anniversary international telecommunications exhibition BakuTel 2014 has graphically demonstrated the main areas of the domestic IT industry.
The BakuTel 2014 show held at the Baku Expo Centre impressed the audience by the scale and diversity of its display and, which is no less important, by the attention from specialized international structures and IT giants. This exhibition presents 250 companies from 23 states of the world, 40 per cent of which are its permanent participants. This year, the UK, Israel, Iran, Italy, Canada, Turkey, Estonia and some other countries have presented to the guests their programmes that are innovative not only to Azerbaijan but also to the entire Caspian region and their exclusive products and services in the ICT domain.
In keeping with tradition, the opening ceremony of this international forum was attended by Azerbaijani President Ilham Aliyev. "Over the past decade, Azerbaijan has been able to raise the ICT sector to a very high level," President Ilham Aliyev said in his welcome speech to BakuTel 2014 participants. "Thus today, a significant proportion of the population are broadband Internet users; this country has put into orbit its national telecom satellite Azerspace-1 and is actively developing the sector of international space services. It is implementing the Trans-Eurasian Information Super Highway project which has met with full support from the UN General Assembly.
As shown by many years' experience of holding telecommunication forums in Baku, this format of business contacts has fully justified all expectations. As we know, more than 2,000 companies from 50 states of the world have taken part in BakuTel over the past 20 years and over 100,000 guests from all over the world have familiarized themselves with new IT products and services.
The current show is no exception. Quite a number of local companies have presented their innovative products. These include Azerbaijani language platforms enabling people to create their own website within just a few minutes; online universal TV for all types of devices, applications for mobile phones to view TV channels even with a weak Internet connection, LED video walls to demonstrate art installations, brand new GPS technologies for tracking vehicles and managing vehicle fleet, and "mobile wallet" solutions. The Electronic Government Portal booth has presented a very promising pilot project of an electronic guide. It is a terminal to print out copies of various certificates and other documents certified with electronic details (barcode and QR code) within just a few seconds.
The forum features start-up projects and High Tech Park being formed in this country. An interactive stand presents future plans of Azerbaijan's satellite operator, the Azerkosmos open joint stock company.
It is noteworthy that an agreement was signed during the exhibition opening ceremony between Azerkosmos and the French company Airbus Defence & Space on transfer to the Azerbaijani side of all rights to control the low-orbit satellite SPOT-7-AzerSky placed into orbit in June this year. Taking part in the signing ceremony was President Ilham Aliyev who received the first symbolic picture from the optical satellite and launched the commercial operation of the project.
Azerbaijan became the 20th state in the world and the second in the CIS to launch a low-orbit satellite. Altogether, there are no more than 50 spacecraft of this type put into orbit worldwide. The AzerSky satellite will be used to monitor various objects including in emergency situations. Its capabilities will also be harnessed for the needs of agriculture, laying service lines, mapping, defence, exploration of natural resources and others," said Azerbaijani Minister of Communications and High Technologies Ali Abbasov. "It is gratifying that Azerkosmos has already signed a number of contracts worth a total of 14m euros for next year. Thus the commercial exploitation of the optical satellite will be highly profitable," he said.
During the telecommunications exhibition, the ministry announced the launch of one more very important project. In 2015, Azerbaijan will start implementing the Fibre to Home programme envisaging broadband Internet access throughout the territory of this country. According to Deputy Minister of Communications and High Technologies Elmir Valizada, the project funded by the State Oil Fund of Azerbaijan will be implemented step by step over three years and part of its cost will be provided by reinvesting. The final goal of the project is to form a ramified optical infrastructure to provide Internet connection at a speed of 10-100 MBits/s and, most importantly, to increase the number of users of broadband services to 85 per cent, including in remote parts of the country.
By the way, the Fibre to Home project is a logical extension of the ministry's initiatives put forward over many years to modernize the communications systems and develop the network infrastructure. "Today, the territory of Azerbaijan is completely covered with fixed communication lines; efforts continue in the state to build telephone exchanges on the basis of the modern NGN (Next Generation Network) technology and the share of such exchanges is as high as 40 per cent today," said First Deputy Minister of Communications and High Technologies Iltimas Mammadov. According to him, 75 per cent of the population are Internet users and 65 per cent of them have broadband access to the worldwide web.
No less important is the news voiced during the telecommunications forum that giants of the world IT industry are going to place their manufacture of computer equipment in Azerbaijan. Thus for instance the well-known Taiwanese company Acer is planning to set up the assembly of computer equipment using the facilities of the Mingacevir-based KUR plant. For its part, the Intel corporation will also take part in the manufacture in this country of Classmate PC computers designed for children and schools.
Azerbaijani IT companies are increasing their output of electronic products from year to year. In particular, the facilities located in the Sumqayit Technology Park (STP) have launched the production of a variety of surveillance cameras, computerized face control, security and fire safety systems. Apart from the domestic market, all these products are exported to Georgia and Kazakhstan. The assembly of monitors as well as modern payment terminals has also been set up here in the STP. Several banks of this country have already started operating such terminals.
In keeping with long-standing tradition, the exhibition organizers timed a series of international conferences to this event, specifically, the 2nd Regional Internet Governance Forum RIGFAZ-2014 and a forum on "eGov3.0: Development Trends and New Opportunities". "Over the past few years, Azerbaijan has manifested itself as a leader in developing information and communications technologies and in bridging the "digital gap". In particular, Azerbaijan has set up its Electronic Government portal providing almost 400 electronic services. An e-signature system has been introduced. Centres of the ASAN xidmat service are in operation providing access to state bodies' services for citizens in a single format. These mechanisms are a vivid example of the efficient development of electronic government systems in Azerbaijan," said Carlo Mario Rossotto, the World Bank's coordinator for transport and ICT in the Middle East, North Africa, Europe and Central Asia.
One more conference on "The Internet of Things: More than Communications" touched upon aspects of the new stage in the world-wide web evolution. As conference participants pointed out, a recent conference of the International Telecommunication Union (ITU) elected Azerbaijan a member of the organization's central governing body, the ITU Council, for this country's vigorous activity and contribution to the development of the ICT industry.
Thus the exhibition and the forums have shown again that there are good reasons why telecommunications are regarded in Azerbaijan as one of the most promising areas in the non-oil sector of its economy and profits from them can successfully become a significant source of state budget revenues in the future.