TƏSVİRİ SƏNƏTİN KRALİÇASI
Atası Kərbəlayi Əli əslən Qars azərbaycanlılarından idi. Qardaşıyla bərabər Qarsdan İrəvana köçüb, bir müddət orada yaşadıqdan sonra Bakıya gəlmişdilər.
Anası Rübabə xanım isə bu şəhərə ailəsiylə birlikdə İranın Qum şəhərindən gəlmişdi. Kərbəlayi Əli ilə Rübabə xanım Bakının əsrarəngiz İçərişəhərində tanıyıblar bir-birlərini. Evləniblər.
Başqa övladları da olub, ancaq iki qızları - Vəcihə və Solmaz sağ qalıb. Kərbəlayi Əli şirniyyatçı, Rübabə xanım isə evdar qadınıydı. Hər ikisi musiqini, incəsənəti sevirdi. Kərbəlayi Əlinin yaxşı tar çalmağı var idi. Bir də könlünə düşəndə Qars mahnılarını, türk-Kərkük mahnılarını yanıqlı-yanıqlı zümzümə edərdi. Səsindəki məlahət, həzinlik dinləyənləri heyran qoyardı. Qızları da bu mahnıları dinləyə-dinləyə böyüyürdülər.
Vəcihə Səmədovaya elə gəlirdi ki, atasının tarda çaldığı havalar, oxuduğu mahnılar 1924-cü ildə dünyaya göz açdığı və gözəlliklər məkanı saydığı İçərişəhərin əsrarəngiz mənzərəsini tamamlayır. Duyğularını ifadə etmək üçün fırçasını, rəngli qələmlərini əlinə alırdı. Balaca qızının rəsm çəkmək marağını görən Kərbəlayı Əli fərəhlə ona kağız, rəngli karandaşlar və məşhur rəssamların dünya muzeylərində saxlanılan əsərlərinin reproduksiyalarından ibarət kitablar alıb gətirirdi. Vəcihənin 132 saylı orta məktəbin 7-ci sinfini bitirdikdən sonra Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbinə oxumağa getməsi də ata-anasını sevindirdi.
İlk qadın rəssam
Yeni məktəbdə sıxıntı çəkmədi. Tələbə yoldaşlarına çox tez qaynayıb-qarışdı, müəllimlərinin hörmətini qazandı. Rəng duyumu, rəssamlıq qabiliyyəti, zəhmətsevərliyi ilə diqqəti cəlb edən Vəcihə Səmədova böyük həvəslə, səylə oxuyur, sevdiyi sənətin sirlərinə dərindən yiyələnməyə çalışırdı.
Bu utancaq, xoşxasiyyət, məlahətli, zərif gənc qızın gözəlliyi Rəssamlıq Məktəbində birinin - müəllimləri Lətif Feyzullayevin diqqətini xüsusilə cəlb etmişdi. Vəcihə Səmədova o illərdə təhsilini Moskvada, Surikov adına Rəssamlıq İnstitutunda davam etdirmək arzusunda idi. Lətif Feyzullayev isə 1939-cu ildə Moskvaya gedib, həmin instituta daxil olmuşdu. İki il sonra, 1941-ci ildə Böyük Vətən müharibəsi başladı. O vaxtlar Moskva kimi yerdə təhsil alan azərbaycanlılar az olduğundan onlara bron verildi. Lətif Feyzullayev də bron aldı. Müharibə illərində Surikov adına Rəssamlıq İnstitutu Moskvadan Qazaxıstanın Almatı (o vaxtlar Alma-Ata - Z.F.) şəhərinə köçürüldü. Lətif Feyzullayev təhsilini başa vurmadan Bakıya qayıdaraq Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbində dərs deməyə başladı. Elə Vəcihə Səmədovanı da həmin vaxtlar tanıdı.
1944-cü ildə Vəcihə Səmədova təhsilini bitirib, Moskvaya yollandı. Rəssamlıq İnstitutuna daxil oldu. Həmin il də Lətif Feyzullayevlə ailə qurdu. 1945-ci ildə ilk övladları Nicat dünyaya gəldi. İnstitutda təhsilinə bir il ara verən Vəcihə Səmədova oğlunun qayğısını çəkdi. Lətif Feyzullayev isə dekabrda - institutda dərslərin başlanmasından iki ay sonra Moskvaya getdi. Gecikdiyi üçün təhsilini davam etdirməsində problem yarandı. O vaxt Moskvada olan bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin yanına getdi. Bəstəkar dərhal Rəssamlıq İnstitutunun rektoruna zəng vurdu. Lətif Feyzullayevin instituta bərpasına nail oldu.
Oğlunun bir yaşı tamam olandan sonra Vəcihə Səmədova təhsilini davam etdirmək üçün Moskvaya döndü. Həyat yoldaşı kimi o da Surikov adına Rəssamlıq İnstitutunda təhsilini davam etdirdi. 1949-cu ildə Lətif Feyzullayev institutu bitirib Bakıya qayıtdı. Vəcihə Səmədova isə təhsilini tamamlamaq üçün Moskada qaldı. İnstitutda məşhur rəssamlar Yakovlevdən, Korindən dərs aldı.
"Üzeyir Hacıbəyov Azərbaycan bəstəkarlarının arasında" mövzusunda 1951-ci ildə diplom işi hazırladı. Müəllimləri əsəri yüksək dəyərləndirdilər. Vəcihə Səmədova müəllimi Pavel Korinin təkidi ilə aspiranturaya daxil oldu. Üç il sonra, aspiranturanı bitirəndə isə Surikov adına Rəssamlıq İnstitutunda qalıb dərs demək təklifini alıb. Ancaq daha doğmalarından ayrı qalmaq istəmirdi. Ailəsinin, artıq yeddi yaşına çatmış oğlunun yanına, Bakıya qayıtdı. Azərbaycanın ilk professional qadın rəngkarı - Vəcihə Səmədova həm rəssamlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmağa, həm də Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbində dərs deməyə başladı.
"Səviyyəsiz əsər" muzeydə
1957-1963-cü illər Vəcihə Səmədovanın rəssamlıq fəaliyyətində ən məhsuldar illər oldu. "İmtahan ərəfəsində", "Lənkəranda toy", "Toya hazırıq", "Mahnı" kimi maraqlı əsərlər yaratdı. 1962-ci ildə Bolqarıstana yaradıcılıq ezamiyyətinə getdi. Bolqarıstan silsiləsindən olan "Qoca bolqar qadınları", "Sofiyada bazar", "Yağışlı gün", "Qayalar üzərində evlər" və digər əsərləri həmin səfərin təəssüratıdır.
Vəcihə Səmədovanın doğmalarına həsr etdiyi əsərləri də az deyil. "Bacımın portreti", "Memar Solmaz Səmədova", "İmtahan ərəfəsində" və digər əsərlərini sevimli bacısı Solmaza, "Qızımın portreti", "Balaca Fatimə", "Tələbə", "Balaca skripkaçı" əsərlərini isə övladlarına həsr etdi. Onunla fəxr edən anasının da portretini çəkdi.
Sənət yolu hər zaman hamar olmadı. 1953-cü ildə "Leyla Bədirbəylinin portreti"ni çəkmək üçün dönə-dönə aktrisa Leyla Bədirbəylinin evinə getdi, onlarca eskiz etdi. O vaxtlar Vəcihə Səmədovanı o həddə çatdırdılar ki, rəssamların rəngi qaşımaq üçün istifadə etdikləri mastexin adlanan iti alətlə həmin şəkli cırdı. Rəssamlardan biri: "Bu səviyyəsiz əsərdir" demişdi, həm də əsərin dəyərini çox gözəl bilə-bilə. Vəcihə Səmədovaya da ən çox bu təsir edirdi. Azərbaycan rəngkarlığının 100 ən gözəl nümunəsinə daxil edilən "Leyla Bədirbəylinin portreti" əlli doqquz ildir İncəsənət Muzeyində nümayiş olunur.
Sənətdə ən yaxın dostu, məsləhətçisi həyat yoldaşı idi. İki rəssamın evi əsl sənət ocağıydı. Sənət dostları - Tahir Salahov, Mikayıl Abdullayev, Ömər Eldarov, Əlibəy Rzaquliyev, Tokay Məmmədov və başqaları tez-tez bu evə yığışardılar.
Maddi çətinlikləri Moskvada təhsillərini başa vurub Bakıya qayıtdıqdan sonra da davam edirdi. Evləri olmadığından bir müddət İçərişəhərdə, Vəcihə Səmədovanın ata evində qaldılar. 1958-ci ildə "Rəssamların binası" adlanan bina tikilib istifadəyə veriləndə onlar da mənzil aldılar. Emalatxanaları da bu binada idi. İkisinə bir emalatxana verildiyindən vaxtı bölməli olurdular.
1962-ci ildə, nəhayət, Vəcihə Səmədovanın özünə ayrıca emalatxana verildi. Ancaq düşündüyü, planını qurduğu işləri rahat-rahat həyata keçirmək rəssama qismət olmadı. Amansız xəstəlik özünü yetirdi. Yenicə ev, emalatxana problemlərindən qurtulurdular. Fatimə beş-altı yaşındaydı. Ata-anasının vaxtı olmadığından o, nənəsinin yanında böyüyürdü. Fatimə hələ olanları anlamırdı. Ondan on yaş böyük olan qardaşı Nicat isə başlarına gələn müsibəti bilirdi, o da atası, nənəsi, xalası kimi sarsılmışdı.
Əbədiləşmiş ad
Vəcihə Səmədovanın "Xəbər gözləyərkən" adlı bir əsəri var. 1963-cü ildə çəkib. Bu rəssamın son əsəridir. 1963-cü ildə Bakıda keçirilən "Bizim müasirimiz" adlı sərgidə bir neçə əsəriylə bərabər uğurla nümayiş etdirildi. Oğlu Nicat Feyzullayev deyir ki, mən ona heç zaman həyəcansız baxa bilmirəm. Əsərdə dəniz kənarına toplaşıb intizarla balıqçılardan xəbər gözləyən insanlar əks olunub. Bədbəxt hadisə ərəfəsindəki gərginlik duyulur. Lap öndə dayanmış qadının simasında bu daha aydın görünür. Nicat Feyzullayev deyir ki, bu mənim anamın öz surətidir, o, "Xəbər gözləyərkən"i ağır xəstə olduğunu bilə-bilə çəkmişdi: "Yaratdığı kompozisiyada olduğu kimi, özü də intizar içərisindəydi. Xəstəlik diaqnozunu, taleyin ona neçə il ömür bəxş edəcəyini bilmək üçün xəbər gözləyirdi".
Həkimlərin qərarı Vəcihə Səmədovanı sarsıtdı. Ona cərrahiyyə əməliyyatından keçməyi təklif etdilər. Ancaq əməliyyatdan sonra qolunu işlədə bilməyəcəyini də söylədilər. Həkimlərin qərarı onu seçim qarşısında qoydu, ömrünü uzatmaq üçün sənət həyatını bitirməliydi. Cərrahiyyə əməliyyatına razılıq vermədi. "Bunun nə mənası var?" - dedi: "İşləyə bilməsəm, onsuz da yaşaya bilməyəcəyəm. Çünki rəssamlara böyük işlər görmək üçün həm də fiziki güc lazımdır.
Həyat yoldaşı onu müalicə üçün Moskvaya apardı. Ora getməzdən qabaq cərrah Mürsəl Qarayevin təkidiylə cərrahiyyə əməliyyatından da keçdi. Əməliyyat uğurlu olsa da artıq gec idi...
Moskvada xəstəxanada müalicə olundu. Oradan qayıdanda doğmalarını bir az ümidləndirdi. Ancaq payızda xəstəliyi yenidən şiddətləndi. Vəcihə Səmədova 1965-ci ildə, qırx bir yaşının tamamına bir ay qalmış vəfat etdi. Mərkəzi Komitədən qərar gəldi ki, rəssam Vəcihə Səmədovaya Fəxri xiyabanda yer ayrılıb. Amma Lətif Feyzullayev həyat yoldaşının vəsiyyətinə əməl etdi. Vəcihə Səmədova ümumi müsəlman qəbiristanlığında dəfn olundu. Sevimli həyat yoldaşının məzarının yanında isə Lətif Feyzullayev özünə yer götürdü. Rübabə xanım qızının yoxluğuna altı ay dözə bildi. Altı aydan sonra onun yanına köçdü.
Vəfatından çox keçməmiş Vəcihə Səmədovanın adı əbədiləşdirildi. Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sərgi salonuna onun adı verildi.
...Həyat yoldaşı vəfat edəndə Lətif Feyzullayev qırx beş yaşındaydı. Ondan sonra iyirmi iki il yaşadı. Ailə qurmadı. Həyat yoldaşının ayrılığına dözmək onun üçün çox ağır oldu. Yüksək qan təzyiqi tapdı. Həmişə xəstə oldu. "Köhnə qəbiristanlıq", "Tənha məzar", "Rəssam Vəcihə Səmədovanın portreti", "Vəcihə Səmədovanın portreti", "Səhər" əsərlərində həyat yoldaşına olan sevgisini, nisgilini əks etdirdi. Lətif Feyzullayev 1987-ci ildə dünyasını dəyişdi. Onun da məzarı Vəcihə Səmədovanın məzarıyla yanaşı qazıldı.

The first woman painter of Azerbaijan Vaciha Samadova left a special noble spirit
Vaciya's father, the future artist of Azerbaijan, Karbalai Ali was an Azerbaijani from Kars. Together with his brother, he moved from Kars to Iravan and later, to Baku. Her mother, Rubaba, came here with her family from the city of Qom in Iran. After meeting in magical Icarisahar in Baku, Ali and Rubaba decided to start a family.
They had several children, but only two daughters - Vaciha and Solmaz - survived. Karbalai Ali was a pastry chef and Rubaba - a housewife. Both loved music and art. Karbalai Ali played the tar very well. And when he felt melancholic, he began to sing sad Kars songs and Turkish-Kerkuk motives. His melodious voice captivated listeners. His daughter grew up listening to these songs.
Vaciha thought that the tunes sung by her father completed the mysterious appearance of Icarisahar, where she was born in 1924, and regarded this place as the focus of beauty. To express her feelings, she took up brushes and coloured pencils. Seeing her young daughter's passion for drawing, Karbalai Ali gladly bought her drawing paper, coloured pencils and books with reproductions of works of famous artists kept at museums around the world. Vaciya's parents were pleased with her desire to continue her studies at Azim Azimzada Art College after finishing the 7th grade at school.
The first woman painter
She did not feel bored at the new college. She soon became friends with the guys and won the respect of teachers. Academically Vaciha stood out for her colour sensation, talent as a painter and hard work, and studied it with great pleasure and diligence, seeking to understand the secrets of her beloved profession.
At the college, the beauty of this shy, charming, gentle and kind girl attracted special attention from the teacher Latif Feyzullayev. At that time, Vaciha Samadova wanted to continue her education in Moscow - at Surikov Art Institute. And Latif Feyzullayev entered this institute in 1939. After 2 years, the Great Patriotic War began. Since there were very few Azerbaijanis who received higher education in Moscow, they were all exempted from the draft, including Latif Feyzullayev. During the war, the Art Institute was evacuated from Moscow to Alma-Ata (now Almaty). And Latif Feyzullayev, who failed to complete his studies because of this, returned to Baku and began teaching at Azimzada Art College. That's when he met Vaciya.
After graduating from college in 1944, Vaciha went to Moscow and entered the Art Institute. In the same year, she started a family with Latif Feyzullayev. In 1945, their first child was born - son Nicat. Interrupting her studies for a year, Vaciha Samadova started looking after her son. Latif Feyzullayev went to Moscow in December - two months after the start of classes. Due to his late arrival, he had problems with continuing his studies. Then he went to the composer Uzeyir Hacibayov, who was in Moscow at that time. He called the rector and had Latif Feyzullayev reinstated at the institute.
When her son turned one, Vaciha returned to Moscow to continue her studies and the couple began to study together. In 1949, Feyzullayev graduated from the institute and returned to Baku. And Vaciha remained in Moscow and continued her studies. Her teachers were such famous artists as Yakovlev, Korin...
In 1951, Samadova wrote her thesis "Uzeyir Hacibayov among Azerbaijani composers". Her teachers appreciated this work. At the insistence of Pavel Korin, Vaciha enrolled in a graduate course, after which she received an offer to teach at the Art Institute. But she no longer wanted to be away from home. She returned to Baku - to her family and son, who was 7 years old. The first woman painter of Azerbaijan, Vaciha Samadova, became involved in creative activities and teaching at Azim Azimzada Art College.
"Worthless work" at the museum
1957-1963 were the most fruitful in the Samadova's activity. She created such interesting works as "Wedding in Lankaran", "Preparing for a Wedding" and "Song". In 1962, she went on a creative trip to Bulgaria, and her impressions from the trip were reflected in the works "Old Bulgarian Women", "Bazaar in Sofia", "Rainy Day", "Houses on the Rocks" and others.
Vaciha Samadova devoted many works to her relatives: "Portrait of My Sister", "Architect Solmaz Samadova" and "Before the Exam" - to her beloved sister Solmaz, and "Portrait of My Daughter," "Little Fatima", "Student" and "The Little Violinist" - to her children. Samadova also drew a portrait of her mother who was very proud of her.
Roads in art are not always smooth. In 1953, in order to write the "Portrait of Leyla Badirbayli", she had to visit the actress's apartment many times, make dozens of sketches and invest a lot of effort in this picture. But she was brought to a point where she cut up the canvas with a palette knife, which she used to scrape paint from the canvas. Aware of the value of this painting, one artist said, "Worthless work". This hurt Vaciha Samadova very much. Ranked among the 100 most beautiful examples of Azerbaijani painting, the "Portrait of Leyla Badirbayli" has been demonstrated in the Museum of Art for 59 years now.
Her closest friend and art adviser was always her husband. The house of the two artists was a real centre of art. Friends like Tahir Salahov, Mikayil Abdullayev, Omar Eldarov, Alibay Rzaquliyev, Tokay Mammadov and others often gathered here.
Unfortunately, financial difficulties in the family continued after their return to Baku. Having no apartment of their own, they stayed in the house of Vaciha Samadova's father in Icarisahar for some time. In 1958, the construction of the house of artists was completed, where they were given a flat. Their studio was in the same building. One for two. They had to work in turns.
Finally, in 1962 Vaciha Samadova was given a separate studio. However, she was no longer fated to realize all her ideas in a normal creative environment. A merciless disease caught her when they had just settled in the new apartment and the problem with the workshop was resolved. Her daughter Fatima was only 5 years old. Since her parents had too little time, she lived with her grandmother. Fatima did not understand what was happening then. And Nicat, who was 10 years older, realized the trouble that befell them and was struck in the same way as his father, grandmother and aunt.
Immortalized name
Vaciha Samadova has a picture called "Waiting for News". It was drawn in 1963. It is the last work of the artist. The picture was successfully demonstrated at the exhibition "Our Contemporary" held in Baku in 1963 along with several other works of the author. Vaciha Samadova's son Nicat says that he can never look at this painting without emotion. The painting depicts people crowded on the beach and waiting for news about fishermen. One can feel the tension that precedes accidents. This is most clearly seen on the face of a woman standing in the foreground. Nicat Feyzullayev says that it is an image of his mother - she painted this picture, already aware of her heavy and incurable disease: "Like in the composition she created, she herself was in a painful wait. She was waiting for the diagnosis of her illness to find out how many years she still could live."
The doctor's decision shocked Vaciha Samadova. She was offered surgery. And they said that she would not be able to move her arm after that. The doctor's verdict presented her with a choice - to prolong her life, she had to give up life in art. She did not give consent to surgery. "What's the point? If I can't work, I won't be able to live," she said. After all, to create and manage big things, one needs physical strength too.
Her husband took her to Moscow for treatment. And before that, at the insistence of the surgeon Mursal Qarayev, she had the surgery. Although the operation was successful, it was too late.
After a course of treatment in a Moscow hospital, she returned to Baku. Her family calmed down a bit. But in autumn, the disease flared up again. Vaciha Samadova died in 1965, a month before she would turn 41. The Central Committee came to the decision to allocate a place for her burial in the Alley of Honour. However, Latif Feyzullayev fulfilled the will of his wife. Vaciha Samadova was buried in a Muslim cemetery. And next to the grave of his beloved wife, he left a place for himself. Rubaba outlived her beloved daughter by only six months...
Shortly after the death of Vaciha Samadova, her name was immortalized - it was given to the exhibition hall of the Union of Artists of Azerbaijan.
... When Latif Feyzullayev's wife died, he was 45 years old. He lived 22 years after her. He did not marry. It was unbearably hard for him to stand separation. He became hypertensive and was constantly ill. In the paintings "Old Cemetery", "Lonely Grave", "Portrait of Artist Vaciha Samadova" and "Morning", he reflected his love for his wife and his longing for her. Latif Feyzullayev passed away in 1987. He was buried next to her, Vaciha Samadova, the first woman painter of Azerbaijan.