FƏLAKƏTİN BİR ADDIMLIĞINDA
Azərbaycan Ermənistanın işğal etdiyi Sərsəng su anbarı ilə bağlı problemin həllində beynəlxalq yardıma ümid bəsləyir
Dağlıq  Qarabağda Ermənistanın işğalı altında qalan Azərbaycanın Sərsəng su anbarında qəza təhlükəsi ilbəil aktuallaşır. İşğalçıların, heç olmasa, hər hansı adi  təmir-bərpa işləri həyata keçirmək arzusunda olmamaları, buna həm də maddi vəsaitlərinin çatmaması kimi bəhanlər nəticədə anbarın, demək olar ki, tamamilə məhvnə gətirib çıxarıb. Ən kiçik qəza baş verəcəyi halda, ətraf rayonların minlərlə sakini su altında qala bilər. Lakin işğalçıları bu narahat etmir. Bundan başqa, zaman-zaman erməni tərəfi su anbarının partladılması ilə bağlı hədə-qorxular gəlir. Ümidverən yeganə məqam - ötən il Avropa Şurasının məsələ ilə bağlı məruzəçi təyin etməyə razılıq verməsi olub. Bəlkə də hesabatdan sonra məsələ ölü nöqtəsindən tərpənə bilər. Qeyd edək ki, hələ 2014-cü ilin 6 aprel tarixində Avropa Şurasının İcraçı Komitəsi Sərsəng su anbarına dair qətnamə layihəsini nəzərdən keçirmək barədə qərar qəbul edib. Layihəni Milli Məclisin deputatı Elxan Süleymanov təqdim edib və 14 Avropa ölkəsinin deputatı imzalayıb. Erməni lobbisinin Sərsəng su anbarının vəziyyətinə dair qətnamə layihəsinə mane olması və onların ətraf rayonların sakinlərinə yaratdıqları təhlükə ucbatından, bu mərhələni keçmək mümkün olmurdu. Lakin bu dəfə İcraçı Komitə sənədi AŞPA-nın sosial komitəsində müzakirə etmək qərarına gəlib və məsələ ilə bağlı artıq məruzəçi təyin edilib. O, Bosniya və Herseqovinadan olan deputat Milisa Markoviçdir.
Bu məruzə Azərbaycanın sərhədyanı rayonlarının (Ağcabədi, Ağdam, Bərdə, Goranboy, Tərtər, Yevlax) 400 min nəfərdən artıq əhalisinin  Sərsəng su anbarının 25 ildir işğal altında olduğuna görə üzləşdiyi su çatışmazlığı və digər ciddi humanitar, iqtisadi, ekoloji və bioloji təhlükəyə ilk dəfə toxunacaq. Ötən ay Milisa Markoviç Azərbaycana səfər edib və bir sıra görüşlərdə olub, həmçinin xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovla da görüş keçirib. Nazir görüş zamanı bildirib ki, Sərsəng su anbarı humanitar, ekoloji və texnogen fəlakət mənbəyinə çevrilib. "Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinin yubadılması nəinki bu regionun sosial-iqtisadi inkişafını ağırlaşdırır, həmçinin respublikanın sərhədyanı rayonlarının ekoloji vəziyyətinə mənfi təsir göstərir", - deyə E.  Məmmədyarov bildirib.  M.Markoviç məruzənin əsas hədəfinin Sərsəng su anbarı, Tərtər çayı və bunun yerli əhali üçün yaratdığı problemlər olacağını qeyd edib.
Hansı problemlərdən söhbət gedir? İlk növbədə, qeyd edək ki, Sərsəng bəndinin hündürlüyünə görə bugünkü gündə təkcə Qarabağda deyil, eləcə də Avropada ən hündür su anbarıdır. İşğala qədər su anbarı Azərbaycanın 6 rayonunda (Tərtər, Bərdə, Ağdam, Goranboy, Yevlax və Ağcabədi) yerləşən 100 min hektara qədər torpaq sahəsini suvarma suyu ilə təmin edirdi. Bu gün isə o, terrorçuların əlində qorxulu silaha çevrilib. Qəza olacağı halda, (nəzərə alsaq ki, burada artıq 25 ildir heç bir təmir işləri aparılmayıb, ona görə də bu, tamamilə mümkündür)  regionun yüzdən çox sakininin əziyyət çəkəcəyi, əsl ekoloji fəlakət yaranacağı qaçılmazdır. Bununla yanaşı, Sərsəng su anbarının su resurslarının düzgün bölüşdürülməməsi torpağın duzlaşmasına, səhralaşmasına, məhsulun həcminin azalmasına gətirib çıxarıb.
Vətəndaş Cəmiyyətinin İnkişafına Yardım Assosiasiyasının (AVCİYA) layihəsi çərçivəsində aparılan araşdırmalara görə, su qıtlığı ətraf rayonların təsərrüfatlarına ciddi təsir edir. Araşdırmalar, həmçinin göstərib ki, bu su anbarından daxil olan zərərli maddələr insanların sağlamlığına mənfi təsir göstərir, infeksiya xəstəliklərinin əmələ gəlməsinə səbəb olur.
Bu onunla bağlıdır ki, obyekt terroristlər tərəfindən nəzarət olunan ərazidə yerləşir və burada monitorinqlər keçirmək mümkün deyil, təbiət-mühafizə nəzarəti də o cümlədən.
Torpaqların işğalı və Sərsəng su anbarının blokadası regionun demoqrafik vəziyyətinə artıq ciddi təsir göstərib. Kənd təsərrüfatına yararlı olan və içməli suyun olmaması yerli sakinlər üçün iqtisadi, sosial və hətta psixoloji problemə çevrilib. "Təcavüzkar ölkə qışda Sərsəng su anbarından suyu açır. Anbarın suyu torpaq əraziləri basır və yolları dağıdır. Yayda - insanların və kənd təsərrüfatının suya xüsusi ehtiyac duyduğu vaxtda suyun qarşısını alırlar. Bunun nəticəsində işğal illəri ərzində Azərbaycanın kənd təsərrüfatına, həmçinin əkin sahələrinin suvarılmasına ciddi ziyan dəyib. Bitki aləmi məhv edilib, torpaqların bioloji strukturlarında  bərpaolunmaz proseslər gedib, bioloji müxtəliflik ciddi təhlükə ilə üzləşib", - deyə Azərbaycanın AŞPA-dakı nümayəndəsinin üzvü Elxan Süleymanov bildirib.
Bu gün regionda təmiz suyun ciddi çatışmazlığı müşahidə edilir. Kəndlilər artezian quyuları qazmaqla bunun qarşısını almağa çalışırlar. Lakin bu quyular sayəsində su məhsuldarlığa mənfi təsir göstərir və torpağın şoranlaşma prosesini sürətləndirir. Bundan başqa, fövqəladə hallar zamanı su anbarı ərazisində yerləşən nəinki orta əsrlərə və müasir dövrə aid abidələr, habelə eramızdan əvvəlki dövrə aid olan kurqanlar da məhv olacaq.
Yeri gəlmişkən, ötən il sərhədyanı regionlara səfərindən sonra, ATƏT-in Minsk qrupunun amerikalı həmsəri Ceyms Uorlik "Twitter" hesabında Sərsəng su anbarının şəklini yerləşdirərək yazmışdı: "Bu, Sərsəng su anbarıdır. Tərəflər su resurslarından birgə istifadə etməyi bacarsaydılar, bu, müsbət addım olardı". Məsələ ilə bağlı Azərbaycan tərəfi dərhal reaksiya verərək bildirmişdi ki, işğalçılarla heç bir əməkdaşlıqdan söhbət gedə bilməz - hətta mümkün fəlakət təhlükəsi qarşısında belə. Ona görə də beynəlxalq vasitəçilər Sərsəng su anbarı ilə bağlı problemlərin daha məntiqli, haqlı, kəsərli, ən əsası, daha təsirli həll yollarını düşünsələr, yerli sakinlərə daha çox kömək etmiş olarlar.
Sərsəng su anbarı 1976-cı ildə həmin dövrdə Azərbaycana rəhbərlik edən Heydər Əliyevin göstərişi ilə Tərtər çayı üzərində, Ağdərə rayonu ərazisində inşa edilib. Su anbarının ümumi su tutumu 560 mln. kubmetr təşkil edir. Sahil xəttinin uzunluğu 50,25 km, bəndinin hündürlüyü 125 m, uzunluğu 555,1 m, üstdən eni isə 10,2 m-dir. Həmçinin anbarda hər birinin gücü 50 mqvt olan 2 ədəd turbindən ibarət Su Elektrik Stansiyası mövcuddur. Hazırda su anbarı Ermənistanın işğalı altındadır.

A STEP AWAY FROM DISASTER
Azerbaijan is hoping for international assistance in resolving the problems of Armenian-occupied Sarsang reservoir
The threat of an accident occurring at Azerbaijan's Sarsang reservoir in Nagornyy Karabakh, which has been occupied by Armenia, is becoming more and more likely with every passing year. The obvious reluctance and even simple lack of funds to carry out any kind of repair and restoration work on this facility, has led to it getting into a state of almost complete disrepair. In the event of even the slightest accident, hundreds of thousands of inhabitants in the surrounding districts may find themselves under water. But the occupying forces are not worried about that. Moreover, from time to time, threats to blow up the dam are heard from the Armenian side. The only thing that inspires hope is that last year the Council of Europe agreed to appoint someone to compile a report on this problem, after which some progress might be made regarding this issue.
It is noteworthy that back on 6 April 2014 a decision was adopted by the Executive Committee of the Council of Europe to consider a draft resolution on the Sarsang reservoir submitted by Elxan Suleymanov, a deputy of the Milli Maclis, and signed by deputies from 14 European countries. Owing the Armenian lobby's opposition to these draft resolutions on the Sarsang reservoir and refutation of the threat it poses to the inhabitants of the adjacent districts, the resolutions have twice failed to get past this stage. But this time round, the Executive Committee has decided to discuss the document at the PACE [Parliamentary Assembly of the Council of Europe] public affairs, health and sustainable development committee and has already appointed Melissa Markowitz, a deputy from Bosnia and Hercegovina, to compile a report on the subject.
This report will be the first to touch upon the serious humanitarian, economic, environmental and biological threat the more than 400,000 people in the civilian population living in the districts of Azerbaijan along the border (Agcabadi, Agdam, Barda, Goranboy, Tartar and Yevlax) have had to face, owing to the shortage of water supplied by the Sarsang reservoir which has been under occupation for 25 years now.
Last month Melissa Markowitz visited Azerbaijan and had a number of meetings, among them with Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov, who noted that the Sarsang reservoir has become the source of a humanitarian, environmental and technogenic catastrophe. "The delay in coming to a peaceful solution to the Armenian-Azerbaijani Nagornyy Karabakh conflict is not only having a detrimental effect on the socio-economic development in this region, but is having a negative impact on the environmental situation in the republic's districts along the border," E. Mammadyarov said.
M. Markowitz reported that the report will focus on the problems suffered by the local population stemming from the Sarsang reservoir and the river Tartar. What problems are we talking about? First and foremost, we would like to note that, at the present time, the Sarsang dam is not only the highest in Nagornyy Karabakh, but in the whole of Europe. Before the occupation the reservoir used to irrigate as much as 100,000 ha of land situated in six districts of Azerbaijan (Tartar, Barda, Agdam, Goranboy, Yevlax and Agcabadi). Today it has become a kind of sword of Damocles in the hands of the terrorist.
In the event of an accident, which is quite probable, taking into account the fact that no repair work has been carried out here for 25 years now, it could become the cause of an environmental catastrophe, which would affect hundreds of thousands of inhabitants in the region. Besides this, the unfair distribution of the water resources of the Sarsang reservoir has led to the soil becoming more saline, to desertification and a drop in the output of the harvests.
Judging by the studies conducted within the framework of the project of Azerbaijan's Association for Civil Development, the water shortage is having a serious effect on the farms in the adjoining districts. The studies have also shown that the harmful substances coming from the reservoir are have a detrimental effect on people's health and causing outbreaks of infectious diseases. This is because the facility is not being properly monitored and, to be more exact, is controlled by terrorists, which makes monitoring of it impossible and does not allow environmental conservation checks to be carried out.
The occupation of the lands and the blockade of the Sarsang reservoir has already had a serious impact on the demographic situation in the region. The shortage of water suitable for agriculture and drinking has become an economic, social and even psychological problem for the local inhabitants. "In winter the aggressor country releases water from the Sarsang reservoir, flooding the land and destroying the roads, but in summer, when people and agriculture are particularly in need of water, the water supply is cut off. As a result of this, in the years of occupation, Azerbaijan's agriculture has suffered serious losses, including lack of irrigation in the cultivated areas, destruction of the vegetation, and irreversible processes have taken place in the biological structure of the lands and finally a disturbing environmental situation can be observed in the region, namely that biological diversity is seriously under threat," Elxan Suleymanov, member of Azerbaijan's delegation to the PACE, noted.
Today a serious shortage of clean water can be observed in this region, which the villagers are trying to overcome by drilling artesian wells. But the water from these wells is having a negative effect on yields and is causing increasingly rapid salinization of the soil.
Besides this, in the event of a force majeure situation occurring at the reservoir, not only will mediaeval monuments be destroyed, but also burial mounds from the pre-Christian era.
Incidentally, last year, after the visit to the border zones by American co-chairman of the Minsk OSCE (Organisation for Security and Co-operation in Europe), James B. Warlick, placed a photograph on his Twitter page accompanied by the following caption: "This is the Sarsang reservoir. If both parties were able to use it, this would be a positive step." To which the Azerbaijani side immediately responded by stating that there could be no question of any kind of co-operation with the invaders, even if there was a risk of a possible disaster.
Therefore, the international mediators would help the local inhabitants better, if they could think of more logical, lawful, effective and, what is most important, productive ways of resolving the problems connected with the Sarsang reservoir.
FOR YOUR REFERENCE
The Sarsang reservoir was constructed in 1976 on the territory of Agdara district on the river Tartar, on the instructions of Heydar Aliyev, who was the leader of Azerbaijan at that time. When full, the reservoir's capacity is 560m cu m of water. The length of the shore line is 50.25 km. The height of the 555.1-metre-long dam is 125 metres and its width at the top is 10.2 metres. A dual-turbine hydro power plant with a capacity of 50 MW is also situated at the reservoir. At the present time the reservoir is occupied by Armenia.