Beynəlxalq birlik "Boko Haram"la mübarizədə Nigeriyaya yardım etməyə tələsmir
Yeni ilin ilk həftəsində Nigeriyanın şimalında məskunlaşmış "Boko Haram" terror qruplaşması 2 minədək insanın həyatına son qoydu. Məlumatı yerli hökumət, jurnalistlər və beynəlxalq təşkilatlar təsdiqləyib. "Amnesty International" təşkilatının saytında bildirilir ki, Çad çayı sahilində yerləşən Baqa şəhərciyinə və yaxınlıqdakı kəndlərə edilən hücum "bu radikal hərəkatın tarixində ən kütləvi terror aktıdır". Yaraqlılar dinc əhaliyə divan tutmaqla yanaşı, kiçik hökumət bazasını da ələ keçiriblər. Üstəlik, hücum son dərəcə dəhşətli qəddarlıqla müşahidə olunub - terrorçular dinc əhalini pulemyotlardan fasiləsiz atəşə tutub, insanları evləri ilə birlikdə diri-diri yandırıblar. Ölənlərin əksəriyyəti qaçaraq canlarını qurtara bilməyən uşaqlar, qadınlar və yaşlı insanlardır. Ölənlərlə yanaşı, minlərlə insan ev-eşiyini tərk edərək, qonşu Kameruna və Çada sığınıb.
Bundan başqa, yanvarın 10-da Nigeriyanın şimal-şərqindəki Mayduquri şəhər bazarında törədilmiş partlayış, ən azı, 12 nəfərin həyatına son qoyub, 20-dən çox insan yaralanıb. Ən dəhşətlisi isə bazarda partladılan bombanı 10 yaşlı kamikadze qız uşağının işə salmasıdır...
"Boko Haram" qruplaşması 2009-cu ildən Nigeriyada, xüsusilə onun şimalındakı 3 ştatda özünü çox rahat hiss edir - halbuki, qruplaşmanın adı 2002-ci ildə məşhurlaşıb. İndiyədək qruplaşma üzvləri saysız-hesabsız terror aktları, insan oğurluqları, sifarişli qətllər, polis məntəqələrinə, dövlət qurumlarına, xristian kilsələrinə və xeyli sayda kəndə hücumlar təşkil ediblər. Yalnız rəsmi məlumata görə, son 5 ildə "Boko Haram" 13 mindən artıq insanın həyatına son qoyub, təxminən 1,5 milyon nəfər bu qruplaşma üzündən qaçqın və ya məcburi köçkünə çevrilib. "Boko Haram"ın "nəzarət"ində olan rayonlarda ağır humanitar şərait hökm sürür, orada praktiki olaraq, monitorinqlərin aparılması mümkün deyil. Çünki jurnalistlər və beynəlxalq missiyaların əməkdaşları oğurlanacaqlarından qorxaraq hadisələrin episentrinə baş çəkməkdən imtina edirlər.
Qruplaşma rəsmi olaraq "Peyğəmbərin təlimini və cihadı təbliğ etməyə əqidəli olanlar" adlanır. Amma Mayduquri şəhər sakinləri onu "Boko Haram" adlandırırlar. Bu, haus dilində "Qərb təhsili günahdır" anlamı verir. Qərb təhsilinin qadağan olunması terrorçuların "fəlsəfə"sinin yalnız bir elementidir. Onların əsas hədəfləri bütünlükdə Nigeriya ərazisində şəriət dövlətinin qurulmasıdır. Qeyd edək ki, Nigeriya müsəlmanların yaşadığı Şimala (əhalinin, təxminən, 30%-i) və xristianların məskunlaşdığı Cənuba (60%-dən çox) bölünmüş durumdadır. Bununla yanaşı, "Boko Haram" üzvlərini "klassik islamçı" adlandırmaq da çətindir. Çünki onlar islamla yanaşı, bir çox yerli etiqadlara - bütpərəstlik, totemizm, əcdadların kultu və s. də inanırlar. Bəzi məlumatlara görə, qruplaşma üzvləri xristian keşişlərlə yanaşı, müsəlman ruhanilərini də edam edirlər. Məhz bu səbəbdən, Afrikanın şimalındakı ənənəvi islamçılar Nigeriyadakı "qardaşları" ilə yaxın olsalar da, açıq əməkdaşlığa tələsmirlər.
Bir il əvvəl Nigeriya prezidenti Qudlak Conatan ölkənin bir sıra şimal ştatlarında fövqəladə vəziyyət elan edib. Lakin bu, problemin həllinə ciddi təsir göstərməyib. Yalnız 2014-cü ilin son aylarında "Boko Haram" Mayduquri ətrafındakı əraziləri, həmçinin Borno ştatının paytaxt ətrafını ələ keçirib. Amma yerli hökumət hələ ki, şəhəri nəzarətdə saxlaya bilir. Müxtəlif məlumatlara görə, hazırda "Boko Haram"ın, təxminən, 3 min döyüşçüsü var. Bəzi dairələr isə onların sayının daha artıq olduğunu deyir. Məsələ ondadır ki, əhalisinin əksəriyyəti savadsız olan, gündə 1,5 dollara yaşayan ölkədə radikallar əla resurs bazasına malikdirlər. Görünən odur ki, hökumət qruplaşmanın əhatəsini genişləndirməsinin qarşısını ala bilmir.
Əvvəllər hesab olunurdu ki, Nigeriya Silahlı Qüvvələri (təxminən, 100 min nəfərlik) tropik Afrikanın təchizatına, hazırlıq səviyyəsinə və döyüş qabiliyyətinə görə ən öndəgedən ordusudur. Onun zabit heyətinin xaricdə - ABŞ, Böyük Britaniya, Kanada və Hindistanın hərbi məktəblərində təlim keçdiyi xüsusi vurğulanırdı. Liberiya və Syerra-Leonedəki vətəndaş münaqişələri zamanı həyata keçirilən sülhməramlı əməliyyatlarda da Nigeriya ordusuna tərif yağdırılırdı. Lakin indi o, öz ölkəsindəki cinayətkarlar qarşısında qəribə acizlik nümayiş etdirir. Ordu rəhbərliyi korrupsiyada, resursların düzgün bölüşdürülməməsində, zəif təchizatda, döyüş ruhunun son dərəcə aşağı səviyyədə olmasında, bəzən isə hətta vətəndaşlara qarşı terrorçulardan pis davranmaqda günahlandırılır. Ötən ilin dekabrında Nigeriya ordusunun 54 əsgəri ilə bağlı tribunalda ölüm hökmü çıxarılıb. Onlar qorxaqlıqda və satqınlıqda təqsirli biliniblər. Bu, əsgərlərin "Boko Haram"a qarşı vuruşmaqdan imtina etmələri ilə bağlıdır. Faktiki olaraq, əsgərlər ölkənin şimal-şərqində yaşayan əhalini müdafiə etmir, sadəcə, nəqliyyat yollarının və cənubda neft ehtiyatları ilə zəngin olan bölgələrin mühafizəsi ilə məşğul olurlar. Belə təəssürat yaranır ki, əslində, "Boko Haram" terrorçuları ilə qonşu Kamerun və Çadın silahlı qüvvələri daha ciddi mübarizə aparır. Bu, həmin dövlətlərin terror şəbəkəsinin onların da ərazisinə yayıla biləcəyindən ehtiyatlanmaları ilə bağlıdır. İnternetdə tez-tez üzərində bu ölkələrin fərqləndirici nişanı olan hərbi texnikanın fotolarını görmək mümkündür. Bu yaxınlarda onlarca terrorçu məhz Kamerun hərbçiləri tərəfindən məhv edilib. Bu, yaraqlıların Kolofata şəhərinə hücumunun qarşısının alınması zamanı baş verib. Bu məğlubiyyətdən sonra "Boko Haram"ın lideri Abubakara Şeykau YouTube saytına Kamerun prezidenti Pol Biyyanın ünvanına hədələrin yer aldığı videomüraciət yerləşdirib.
Sanki bu şəraitdə Nigeriyaya təcili olaraq BMT və ya NATO qoşunları yeridilməli, dinc əhalinin müdafiəsi, faktiki olaraq soyqırımın qarşısının alınması üçün uçuşsuz zona elan olunmalı, sonrakı addımların koordinasiyası məqsədilə fövqəladə beynəlxalq kofrans çağırılmalı, yaxud, ən azı, böyük ümidlərin bağlandığı Afrika Şurasına yardım göstərilməlidir. Lakin görünən odur ki, bu haqda düşünən yoxdur. ABŞ Dövlət Departamentinin mətbuat katibi Cen Psaki "insanları terrora cəlb edən hər kəsin ən sərt şəkildə cəzalandırılmalı olduğunu" bəyan etsə də, bunun hansı formada həyata keçirilməli olduğunu açıqlamayıb. Halbuki, vəziyyət hər an hakimiyyətin nəzarətindən tam çıxa bilər və bu halda terrorçular artıq Nigeriyanın neftlə zəngin cənub rayonlarını da ələ keçirəcəklər. Bu halda transmilli korporasiyaların maraqlarına zərbə dəyəcəyi şübhə doğurmur. Söhbət "Shell", "Exxon Mobil", "Chevron Texaco", "Conoco Phillips", "Eni" və "Total" kimi şirkətlərdən gedir. Onlar Nigeriyada karbohidrogenlərin hasilatında iştirak edirlər.
Ötən ilin aprelində məktəbdən 200-dən artıq nigeriyalı qız uşağının oğurlanması zamanı Nigeriyanın kənar yardımlara bel bağlamasının əbəs olduğu üzə çıxıb. Xatırladaq ki, o zaman beynəlxalq səylər (ABŞ, Kanada, Fransa, İsrail və Böyük Britaniya xüsusi təyinatlılarını Nigeriyaya göndərmişdi) qızların xilası üçün kifayət etməmişdi. Oğurlanmış qız uşaqlarından yalnız bir neçəsi qaçmağa müvəffəq olmuş, qalanları isə yaraqlıların "istifadə"sinə verilmiş, xəstəliklərdən və döyülmə nəticəsində dünyalarını dəyişmişdilər.
Bütün bunların fonunda Afrikanın ən nüfuzlu din xadimlərindən biri, baş keşiş Cos İqnatius Kauqama hesab edir ki, Qərb ölkələri Nigeriya faciəsinə etinasızlıq göstərir. "Beynəlxalq birlik hər zaman həmrəylik nümayiş etdirsə də, heç bir konkret yardım yoxdur", - deyə Kauqama bildirib. Onun fikirləri ilə razılaşmamaq mümkün deyil. Hər halda, Baqa şəhərciyinə və ətraf kəndlərə hücum Fransanın "Charlie Hebdo" jurnalının redaksiyasına hücumla eyni vaxtda baş verib. Dünyanın bütün xəbər agentlikləri, telekanalları Parisdə 12 karikaturaçının və polisin ölümü ilə bağlı keçirilən yürüşə geniş yer ayırıb, Nigeriyada yüzlərlə qadın və uşağa qarşı qətliama isə demək olar ki, diqqət göstərilməyib. Kamerun prezidenti Pol Biyya da Qərb ölkələrini terrorla mübarizəyə dəstək olmağa çağırıb. Çünki "Boko Haram"ın qarşısının alınmayacağı təqdirdə, bütün qitəyə yayılacağı, hətta Avropa üçün də təhlükəyə çevriləcəyi ehtimalı var.
Bununla yanaşı, bir suala da cavab verilməlidir: baş verənlərdə Nigeriya hökumətinin günahı nə qədərdir? Tezliklə - 14 fevralda Nigeriyada prezident və parlament seçkiləri keçirilməlidir. Ölkənin hazırkı prezidenti, 57 yaşlı Qudlak Conatan ölkənin şimalını təmsil edən xristiandır. O, ikinci müddətə prezident seçilmək uğrunda mübarizəyə qoşulub. Guya Conatan bunu "ölkənin dəyişməsi" planını başa çatdırmaq üçün edir. Amma onun, əslində, nədən danışdığı tam aydın deyil. Üstəlik, dünyada neftin qiyməti kəskin şəkildə ucuzlaşır. Nigeriya isə dünyada "qara qızıl"ın ixracına görə 7-ci sıradadır. Onun büdcəsinə daxilolmaların əksəriyyəti məhz neft satışındandır.
Seçki günü terrorçuların nəzarətində olan, əhalisi qonşu dövlətlərə qaçmış ərazilərdə səsvermənin necə təşkil olunacağı da tam aydın deyil.
Hazırkı Nigeriya tipik postmüstəmləkə dövlətidir - onun sərhədləri keçmiş qərbli sahibləri tərəfindən yerli əhalinin etnik, dini xüsusiyyətləri nəzərə alınmadan, kortəbii şəkildə müəyyənləşdirilib. Nigeriyada Afrika qitəsinin, demək olar ki, bütün bəlalarına rast gəlmək mümkündür - dəhşətli durumda olan infrastruktur, ölkənin müxtəlif hissələrinin inkişafında təzad (Cənub və Şimal), biabırçı həddə antisanitariya, miqyaslı korrupsiya, yoxsulluq, etnik-dini münaqişələr, İİV və digər virusların yayılması, islah müəssisələrində nasist konslagerlərini xatırladan acınacaqlı durum və s. Ölkədə əksər çoxluq 50 yaşdan yuxarı ömür sürə bilmirlər. Nigeriya ordusuna və polisinə gəlincə, onlar da dəfələrlə insan oğurluğunda, zorakılıqlarda, məhkəmədənkənar cəzalandırmalarda, qətllərdə ittiham olunub. Pertdən olan siyasi coğrafiya doktoru Stefan Devis Nigeriyanın bundan əvvəlki iki prezidentinin məsləhətçisi işləyib və oğurlanmış məktəbli qızların azad olunması istiqamətində ciddi cəhdlər göstərib. O, hesab edir ki, Nigeriyada terrorçuların əsas maliyyə mənbəyindən biri bəzi yerli siyasətçilərdir. Devisin sözləri abc.net.au saytında yer alıb. "VVS"nin məlumatına görə, 2007-ci ildə nigeriyalı biznesmen, "Daily Trust" qəzetinin sahibi Alxac Bello Damaqumaya qarşı "Boko Haram"a, ən azı, 300 min dollar yardım etmək ittihamı ilə cinayət işi açılıb. 2011-ci ildə Nigeriyanın Borno ştatından olan senator Ali Ndume də analoji cinayətdə şübhəli bilindiyi üçün həbs olunub.
Dünya ictimaiyyətinin gözləri qarşısında 170 milyon əhalisi olan, ən başlıcası isə normal həyatın qurulması üçün bütün resurslara malik Nigeriya "Afrika nəhəngi", ümid verən dövlət statusunu itirərək sürətlə xaos və ölüm məkanına çevrilir.

TERRITORY OF CHAOS AND DEATH
During the first week of the new year, close to two thousand people were killed by the terrorist group Boko Haram, which is active in northern Nigeria. This massacre was confirmed by local authorities, journalists and international rights organizations. Amnesty International says on its website that the attacks on the small city of Baga and surrounding villages on the shores of Lake Chad amounted to "the most massive terrorist act in the history of this radical group". Militants carried out both punitive operations against the civilian population and the seizure of a small government base. The attack was accompanied by shocking cruelty - the terrorists fired indiscriminately from their machine guns and burned people alive in their homes. Most of the victims were women, children and the elderly who were unable to escape. In addition to those killed, thousands of people were forced out of their homes, seeking refuge in neighbouring Cameroon and Chad. Also, on 10 January an explosion went off in a busy market in the city of Maiduguri in north-eastern Nigeria, killing at least 12 people and wounding more than 20 others. Worst of all, however, is the fact that the bomb was detonated by a 10-year-old suicide bomber.
Boko Haram has operated freely in Nigeria since 2009 (although it has been around since 2002), especially in three states in the country's north, and it is responsible for a multitude of terrorist attacks, abductions, assassinations, attacks on police stations, government offices, Christian churches and entire villages. According to official figures alone, more than 13,000 people have been killed by the militants in the past five years, while approximately 1.5m people have become refugees or internally displaced persons. In areas falling under Boko Haram's "responsibility", the humanitarian situation is dire and almost impossible to monitor, as journalists and representatives of international organizations avoid making trips to the very epicentre of the events out of fear of being abducted.
The official name of the group is "People Committed to the Prophet's Teachings for Propagation and Jihad", but residents of the city of Maiduguri gave them the name "Boko Haram", which in the Hausa language means "Western education is forbidden". The ban on Western education is only one element of the terrorists' "philosophy", which hopes to establish Sharia law throughout Nigeria, a country roughly divided between the Muslim north (about 30 per cent of the population) and the Christian south (more than 60 per cent of the population). Meanwhile, members of Boko Haram are hardly so-called "classical Islamists" as they adhere to a version of Islam that is generously mixed with local beliefs - fetishism, totemism, ancestor worship, etc. There is evidence that members of Boko Haram execute Christian preachers and Muslim clerics alike. That is why Islamist groups of the more traditional sort, which are spread across North Africa, though related, are in no hurry to associate and openly cooperate with their Nigerian "brothers".
One year ago, Nigerian President Goodluck Jonathan declared a state of emergency in several northern states, but with little effect, seeing as how in the last months of 2014, the group managed to seize new territory surrounding Maiduguri, the capital of Borno, although local authorities maintain control of the city. According to various reports, Boko Haram currently commands about 3,000 militants, although some observers argue that there are many more. The problem is that in a country where the majority of the population is illiterate and lives on about a dollar and a half per day, the radicals have an excellent resource base.
And apparently, the local authorities can do little to oppose the militants' advance.
It was once believed that the Nigerian Armed Forces (about 100,000 strong) were among the best in sub-Saharan Africa in terms of equipment, preparedness and battle readiness. It was often mentioned that its officers trained abroad in military educational institutions in the US, UK, Canada and India. The Nigerian army was praised for its peacekeeping operations in the conflicts in Liberia and Sierra Leone. But now they are showing a strange helplessness fighting armed criminals in their own country. The army's leadership has been accused of being corrupt, misallocating resources, being poorly equipped, having low morale, and sometimes treating civilians in a manner which is no better than what the terrorists are accused of. In December last year, a military court sentenced 54 soldiers to death on charges of cowardice and treason because they refused to fight Boko Haram militants. The soldiers are essentially not protecting the population in the country's northeast, guarding only the transportation routes that link to the oil-producing southern regions. It seems that the armed forces of neighbouring Cameroon and Chad, who fear the spread of the infection of Boko Haram across their borders, are offering greater resistance to the terrorists. Photos regularly appear on the Internet showing military equipment with the distinctive emblems of these states. Recently, several dozen terrorists were killed by Cameroonian soldiers during an assault on the city of Kolofata, after which the leader of Boko Haram Abubakar Shekau posted a video on YouTube threatening Cameroon President Paul Biya.
It would seem that given Nigeria's situation, there should be an urgent need for the intervention of UN or NATO forces, the establishment of no-fly zones to protect civilians and prevent what is essentially genocide, the convening of an international conference to coordinate further action, or at least involve the African Union in which so many have placed their hope. But no one is thinking of doing anything like this. US State Department spokeswoman Jen Psaki said that "all those involved in the recruitment of terrorists must be severely punished", but she did not explain how this might be done. Notwithstanding the fact that the authorities could lose control of the situation at any moment and that the terrorists could get their hands on the oil fields in southern Nigeria. Ultimately, it may very well be the interests of transnational corporations that are affected - Shell, Exxon Mobil, Chevron Texaco, Conoco Phillips, Eni and Total - all of whom are involved in the extraction of Nigerian hydrocarbons.
The fact that Nigerians should not count on receiving outside help was made ever so clear when more than 200 Nigerian school girls were kidnapped in April of last year, but despite international efforts (special forces were deployed to the area by the US, Canada, France, Israel and the UK) they could not be rescued. Only a handful of the hostages managed to escape; the rest were given up for "use" by the militants or died from disease or beatings.
According to one of the most influential African priests in Africa, Archbishop of Jos Ignatius Kaigama, it is no surprise that Western countries are ignoring the Nigerian tragedy. "The international community has always expressed solidarity, but they do not offer real help," said Kaigama. It is hard to disagree with him seeing as how the massacre of the inhabitants of the town of Baga and its surrounding villages took place at the same time as the attack on the offices of the French magazine Charlie Hebdo. And while all the international news agencies and TV channels were filled with reports about the peace march in Paris in memory of the 12 slain cartoonists and policemen, few in the media gave due attention to the hundreds of butchered Nigerian women and children. Cameroon President Paul Biya called on Western countries to support the fight against terrorism, warning that there is a real danger that if Boko Haram is not stopped, it will spread across the continent, and even threaten Europe.
At the same time, it is important to consider to what extent the Nigerian authorities themselves are to blame for the crisis. Soon, on 14 February, Nigeria will hold presidential and parliamentary elections. Incumbent Nigerian President Goodluck Jonathan, a 57-year-old Christian from the south, is running for a second term in order to complete his mission of "transforming the country". It is not exactly clear what Jonathan is talking about, especially given the sharp drop in oil prices. Nigeria is ranked seventh in the world in exports of "black gold", and much of its budget revenues come from oil wells. It is also not entirely clear how voting will be held in those areas controlled by the terrorists and whose residents have already fled to neighbouring countries.
Present-day Nigeria is a typical post-colonial state whose borders were demarcated by its former Western masters without any consideration for the ethnic and religious background of the local population. Nigeria is plagued by almost all the ills found on the African continent - terrible infrastructure, disparities in development between different parts of the country (in this case south and north), utter lack of sanitation, deeply-rooted corruption, poverty, ethnic and religious conflicts, a life expectancy that barely reaches 50 years, the prevalence of HIV and other viruses, a prison situation that resembles Nazi concentration camps. The Nigerian army and police themselves have been accused of abductions, torture, extrajudicial killings and assassinations. Perth-based Stephen Davis, who has a PhD in political geography and advised two previous presidents of Nigeria and tried to rescue the kidnapped schoolgirls, believes that Nigerian politicians are among the sources of terrorist financing, writes abc.net.au. According to the BBC, in 2007 Nigerian businessman Alhaji Bello Damagum, owner of the newspaper Daily Trust, was prosecuted on charges of transferring at least 300,000 dollars to Boko Haram. In 2011, a senator from the Nigerian state of Borno, Ali Ndume, was arrested on similar charges.
In the eyes of the entire international community, Nigeria is rapidly changing from the country of promise, the "giant of Africa" with a population of 170 million people and, most importantly, having all the resources necessary for a comfortable life, into the territory of chaos and death.