Beynəlxalq birlik "Boko Haram"la mübarizədə Nigeriyaya yardım etməyə tələsmir
Yeni ilin ilk həftəsində Nigeriyanın şimalında məskunlaşmış "Boko Haram" terror qruplaşması 2 minədək insanın həyatına son qoydu. Məlumatı yerli hökumət, jurnalistlər və beynəlxalq təşkilatlar təsdiqləyib. "Amnesty International" təşkilatının saytında bildirilir ki, Çad çayı sahilində yerləşən Baqa şəhərciyinə və yaxınlıqdakı kəndlərə edilən hücum "bu radikal hərəkatın tarixində ən kütləvi terror aktıdır". Yaraqlılar dinc əhaliyə divan tutmaqla yanaşı, kiçik hökumət bazasını da ələ keçiriblər. Üstəlik, hücum son dərəcə dəhşətli qəddarlıqla müşahidə olunub - terrorçular dinc əhalini pulemyotlardan fasiləsiz atəşə tutub, insanları evləri ilə birlikdə diri-diri yandırıblar. Ölənlərin əksəriyyəti qaçaraq canlarını qurtara bilməyən uşaqlar, qadınlar və yaşlı insanlardır. Ölənlərlə yanaşı, minlərlə insan ev-eşiyini tərk edərək, qonşu Kameruna və Çada sığınıb.
Bundan başqa, yanvarın 10-da Nigeriyanın şimal-şərqindəki Mayduquri şəhər bazarında törədilmiş partlayış, ən azı, 12 nəfərin həyatına son qoyub, 20-dən çox insan yaralanıb. Ən dəhşətlisi isə bazarda partladılan bombanı 10 yaşlı kamikadze qız uşağının işə salmasıdır...
"Boko Haram" qruplaşması 2009-cu ildən Nigeriyada, xüsusilə onun şimalındakı 3 ştatda özünü çox rahat hiss edir - halbuki, qruplaşmanın adı 2002-ci ildə məşhurlaşıb. İndiyədək qruplaşma üzvləri saysız-hesabsız terror aktları, insan oğurluqları, sifarişli qətllər, polis məntəqələrinə, dövlət qurumlarına, xristian kilsələrinə və xeyli sayda kəndə hücumlar təşkil ediblər. Yalnız rəsmi məlumata görə, son 5 ildə "Boko Haram" 13 mindən artıq insanın həyatına son qoyub, təxminən 1,5 milyon nəfər bu qruplaşma üzündən qaçqın və ya məcburi köçkünə çevrilib. "Boko Haram"ın "nəzarət"ində olan rayonlarda ağır humanitar şərait hökm sürür, orada praktiki olaraq, monitorinqlərin aparılması mümkün deyil. Çünki jurnalistlər və beynəlxalq missiyaların əməkdaşları oğurlanacaqlarından qorxaraq hadisələrin episentrinə baş çəkməkdən imtina edirlər.
Qruplaşma rəsmi olaraq "Peyğəmbərin təlimini və cihadı təbliğ etməyə əqidəli olanlar" adlanır. Amma Mayduquri şəhər sakinləri onu "Boko Haram" adlandırırlar. Bu, haus dilində "Qərb təhsili günahdır" anlamı verir. Qərb təhsilinin qadağan olunması terrorçuların "fəlsəfə"sinin yalnız bir elementidir. Onların əsas hədəfləri bütünlükdə Nigeriya ərazisində şəriət dövlətinin qurulmasıdır. Qeyd edək ki, Nigeriya müsəlmanların yaşadığı Şimala (əhalinin, təxminən, 30%-i) və xristianların məskunlaşdığı Cənuba (60%-dən çox) bölünmüş durumdadır. Bununla yanaşı, "Boko Haram" üzvlərini "klassik islamçı" adlandırmaq da çətindir. Çünki onlar islamla yanaşı, bir çox yerli etiqadlara - bütpərəstlik, totemizm, əcdadların kultu və s. də inanırlar. Bəzi məlumatlara görə, qruplaşma üzvləri xristian keşişlərlə yanaşı, müsəlman ruhanilərini də edam edirlər. Məhz bu səbəbdən, Afrikanın şimalındakı ənənəvi islamçılar Nigeriyadakı "qardaşları" ilə yaxın olsalar da, açıq əməkdaşlığa tələsmirlər.
Bir il əvvəl Nigeriya prezidenti Qudlak Conatan ölkənin bir sıra şimal ştatlarında fövqəladə vəziyyət elan edib. Lakin bu, problemin həllinə ciddi təsir göstərməyib. Yalnız 2014-cü ilin son aylarında "Boko Haram" Mayduquri ətrafındakı əraziləri, həmçinin Borno ştatının paytaxt ətrafını ələ keçirib. Amma yerli hökumət hələ ki, şəhəri nəzarətdə saxlaya bilir. Müxtəlif məlumatlara görə, hazırda "Boko Haram"ın, təxminən, 3 min döyüşçüsü var. Bəzi dairələr isə onların sayının daha artıq olduğunu deyir. Məsələ ondadır ki, əhalisinin əksəriyyəti savadsız olan, gündə 1,5 dollara yaşayan ölkədə radikallar əla resurs bazasına malikdirlər. Görünən odur ki, hökumət qruplaşmanın əhatəsini genişləndirməsinin qarşısını ala bilmir.
Əvvəllər hesab olunurdu ki, Nigeriya Silahlı Qüvvələri (təxminən, 100 min nəfərlik) tropik Afrikanın təchizatına, hazırlıq səviyyəsinə və döyüş qabiliyyətinə görə ən öndəgedən ordusudur. Onun zabit heyətinin xaricdə - ABŞ, Böyük Britaniya, Kanada və Hindistanın hərbi məktəblərində təlim keçdiyi xüsusi vurğulanırdı. Liberiya və Syerra-Leonedəki vətəndaş münaqişələri zamanı həyata keçirilən sülhməramlı əməliyyatlarda da Nigeriya ordusuna tərif yağdırılırdı. Lakin indi o, öz ölkəsindəki cinayətkarlar qarşısında qəribə acizlik nümayiş etdirir. Ordu rəhbərliyi korrupsiyada, resursların düzgün bölüşdürülməməsində, zəif təchizatda, döyüş ruhunun son dərəcə aşağı səviyyədə olmasında, bəzən isə hətta vətəndaşlara qarşı terrorçulardan pis davranmaqda günahlandırılır. Ötən ilin dekabrında Nigeriya ordusunun 54 əsgəri ilə bağlı tribunalda ölüm hökmü çıxarılıb. Onlar qorxaqlıqda və satqınlıqda təqsirli biliniblər. Bu, əsgərlərin "Boko Haram"a qarşı vuruşmaqdan imtina etmələri ilə bağlıdır. Faktiki olaraq, əsgərlər ölkənin şimal-şərqində yaşayan əhalini müdafiə etmir, sadəcə, nəqliyyat yollarının və cənubda neft ehtiyatları ilə zəngin olan bölgələrin mühafizəsi ilə məşğul olurlar. Belə təəssürat yaranır ki, əslində, "Boko Haram" terrorçuları ilə qonşu Kamerun və Çadın silahlı qüvvələri daha ciddi mübarizə aparır. Bu, həmin dövlətlərin terror şəbəkəsinin onların da ərazisinə yayıla biləcəyindən ehtiyatlanmaları ilə bağlıdır. İnternetdə tez-tez üzərində bu ölkələrin fərqləndirici nişanı olan hərbi texnikanın fotolarını görmək mümkündür. Bu yaxınlarda onlarca terrorçu məhz Kamerun hərbçiləri tərəfindən məhv edilib. Bu, yaraqlıların Kolofata şəhərinə hücumunun qarşısının alınması zamanı baş verib. Bu məğlubiyyətdən sonra "Boko Haram"ın lideri Abubakara Şeykau YouTube saytına Kamerun prezidenti Pol Biyyanın ünvanına hədələrin yer aldığı videomüraciət yerləşdirib.
Sanki bu şəraitdə Nigeriyaya təcili olaraq BMT və ya NATO qoşunları yeridilməli, dinc əhalinin müdafiəsi, faktiki olaraq soyqırımın qarşısının alınması üçün uçuşsuz zona elan olunmalı, sonrakı addımların koordinasiyası məqsədilə fövqəladə beynəlxalq kofrans çağırılmalı, yaxud, ən azı, böyük ümidlərin bağlandığı Afrika Şurasına yardım göstərilməlidir. Lakin görünən odur ki, bu haqda düşünən yoxdur. ABŞ Dövlət Departamentinin mətbuat katibi Cen Psaki "insanları terrora cəlb edən hər kəsin ən sərt şəkildə cəzalandırılmalı olduğunu" bəyan etsə də, bunun hansı formada həyata keçirilməli olduğunu açıqlamayıb. Halbuki, vəziyyət hər an hakimiyyətin nəzarətindən tam çıxa bilər və bu halda terrorçular artıq Nigeriyanın neftlə zəngin cənub rayonlarını da ələ keçirəcəklər. Bu halda transmilli korporasiyaların maraqlarına zərbə dəyəcəyi şübhə doğurmur. Söhbət "Shell", "Exxon Mobil", "Chevron Texaco", "Conoco Phillips", "Eni" və "Total" kimi şirkətlərdən gedir. Onlar Nigeriyada karbohidrogenlərin hasilatında iştirak edirlər.
Ötən ilin aprelində məktəbdən 200-dən artıq nigeriyalı qız uşağının oğurlanması zamanı Nigeriyanın kənar yardımlara bel bağlamasının əbəs olduğu üzə çıxıb. Xatırladaq ki, o zaman beynəlxalq səylər (ABŞ, Kanada, Fransa, İsrail və Böyük Britaniya xüsusi təyinatlılarını Nigeriyaya göndərmişdi) qızların xilası üçün kifayət etməmişdi. Oğurlanmış qız uşaqlarından yalnız bir neçəsi qaçmağa müvəffəq olmuş, qalanları isə yaraqlıların "istifadə"sinə verilmiş, xəstəliklərdən və döyülmə nəticəsində dünyalarını dəyişmişdilər.
Bütün bunların fonunda Afrikanın ən nüfuzlu din xadimlərindən biri, baş keşiş Cos İqnatius Kauqama hesab edir ki, Qərb ölkələri Nigeriya faciəsinə etinasızlıq göstərir. "Beynəlxalq birlik hər zaman həmrəylik nümayiş etdirsə də, heç bir konkret yardım yoxdur", - deyə Kauqama bildirib. Onun fikirləri ilə razılaşmamaq mümkün deyil. Hər halda, Baqa şəhərciyinə və ətraf kəndlərə hücum Fransanın "Charlie Hebdo" jurnalının redaksiyasına hücumla eyni vaxtda baş verib. Dünyanın bütün xəbər agentlikləri, telekanalları Parisdə 12 karikaturaçının və polisin ölümü ilə bağlı keçirilən yürüşə geniş yer ayırıb, Nigeriyada yüzlərlə qadın və uşağa qarşı qətliama isə demək olar ki, diqqət göstərilməyib. Kamerun prezidenti Pol Biyya da Qərb ölkələrini terrorla mübarizəyə dəstək olmağa çağırıb. Çünki "Boko Haram"ın qarşısının alınmayacağı təqdirdə, bütün qitəyə yayılacağı, hətta Avropa üçün də təhlükəyə çevriləcəyi ehtimalı var.
Bununla yanaşı, bir suala da cavab verilməlidir: baş verənlərdə Nigeriya hökumətinin günahı nə qədərdir? Tezliklə - 14 fevralda Nigeriyada prezident və parlament seçkiləri keçirilməlidir. Ölkənin hazırkı prezidenti, 57 yaşlı Qudlak Conatan ölkənin şimalını təmsil edən xristiandır. O, ikinci müddətə prezident seçilmək uğrunda mübarizəyə qoşulub. Guya Conatan bunu "ölkənin dəyişməsi" planını başa çatdırmaq üçün edir. Amma onun, əslində, nədən danışdığı tam aydın deyil. Üstəlik, dünyada neftin qiyməti kəskin şəkildə ucuzlaşır. Nigeriya isə dünyada "qara qızıl"ın ixracına görə 7-ci sıradadır. Onun büdcəsinə daxilolmaların əksəriyyəti məhz neft satışındandır.
Seçki günü terrorçuların nəzarətində olan, əhalisi qonşu dövlətlərə qaçmış ərazilərdə səsvermənin necə təşkil olunacağı da tam aydın deyil.
Hazırkı Nigeriya tipik postmüstəmləkə dövlətidir - onun sərhədləri keçmiş qərbli sahibləri tərəfindən yerli əhalinin etnik, dini xüsusiyyətləri nəzərə alınmadan, kortəbii şəkildə müəyyənləşdirilib. Nigeriyada Afrika qitəsinin, demək olar ki, bütün bəlalarına rast gəlmək mümkündür - dəhşətli durumda olan infrastruktur, ölkənin müxtəlif hissələrinin inkişafında təzad (Cənub və Şimal), biabırçı həddə antisanitariya, miqyaslı korrupsiya, yoxsulluq, etnik-dini münaqişələr, İİV və digər virusların yayılması, islah müəssisələrində nasist konslagerlərini xatırladan acınacaqlı durum və s. Ölkədə əksər çoxluq 50 yaşdan yuxarı ömür sürə bilmirlər. Nigeriya ordusuna və polisinə gəlincə, onlar da dəfələrlə insan oğurluğunda, zorakılıqlarda, məhkəmədənkənar cəzalandırmalarda, qətllərdə ittiham olunub. Pertdən olan siyasi coğrafiya doktoru Stefan Devis Nigeriyanın bundan əvvəlki iki prezidentinin məsləhətçisi işləyib və oğurlanmış məktəbli qızların azad olunması istiqamətində ciddi cəhdlər göstərib. O, hesab edir ki, Nigeriyada terrorçuların əsas maliyyə mənbəyindən biri bəzi yerli siyasətçilərdir. Devisin sözləri abc.net.au saytında yer alıb. "VVS"nin məlumatına görə, 2007-ci ildə nigeriyalı biznesmen, "Daily Trust" qəzetinin sahibi Alxac Bello Damaqumaya qarşı "Boko Haram"a, ən azı, 300 min dollar yardım etmək ittihamı ilə cinayət işi açılıb. 2011-ci ildə Nigeriyanın Borno ştatından olan senator Ali Ndume də analoji cinayətdə şübhəli bilindiyi üçün həbs olunub.
Dünya ictimaiyyətinin gözləri qarşısında 170 milyon əhalisi olan, ən başlıcası isə normal həyatın qurulması üçün bütün resurslara malik Nigeriya "Afrika nəhəngi", ümid verən dövlət statusunu itirərək sürətlə xaos və ölüm məkanına çevrilir.

ТЕРРИТОРИЯ ХАОСА И СМЕРТИ
За первую неделю наступившего года около двух тысяч человек погибли от рук террористической группировки "Боко харам", действующей на севере Нигерии. Об этом свидетельствуют местные власти, журналисты и международные правозащитные организации. Amnesty International на своем сайте сообщает, что атаки на небольшой городок Бага на берегу озера Чад и близлежащие деревни стали "самой массовой террористической акцией за всю историю этого радикального движения". Боевики провели одновременно карательную операцию против мирного населения и захват небольшой правительственной базы. Нападение сопровождалось шокирующей жестокостью - террористы вели беспорядочный огонь из пулеметов, живьем сжигали людей вместе с их жилищами. Большинство жертв - дети, женщины и пожилые люди, которые не могли спастись бегством. Помимо погибших тысячи человек покинули свои дома и укрылись в соседних Камеруне и Чаде. Также 10 января на оживленном рынке в городе Майдугури на северо-востоке Нигерии произошел взрыв, в результате которого погибли не менее 12 человек, более 20 ранены. Однако самым ужасным является то, что бомбу в действие привела 10-летняя смертница...
Группировка "Боко харам" вольготно хозяйничает в Нигерии, особенно в трех ее штатах на севере страны, с 2009 года (хотя известна с 2002 года), на ее счету множество терактов, похищений, заказных убийств, нападений на полицейские участки, госучреждения, христианские церкви и целые деревни. Согласно только официальным данным, за последние пять лет от рук боевиков погибли более 13 тысяч человек, еще около 1,5 миллиона человек стали беженцами или перемещенными лицами. В районе "ответственности" "Боко харам" наблюдается сложная гуманитарная обстановка, практически не поддающаяся мониторингу, поскольку журналисты и сотрудники международных миссий, опасаясь похищений, поездки в самый эпицентр событий избегают.
Официальное название группировки - "Общество приверженцев распространения учения пророка и джихада", но жители города Майдугури прозвали их "Боко харам", что с языка хауса переводится как "западное образование запрещено". Запрет на западное образование - лишь один из элементов "философии" террористов, своей целью они считают установление власти шариата на всей территории Нигерии, примерно разделенной между мусульманским Севером (около 30% населения) и христианским Югом (более 60% населения). Между тем членов "Боко харам" вряд ли можно назвать так называемыми "классическими исламистами", поскольку они придерживаются версии ислама с щедрой примесью местных верований - фетишизма, тотемизма, культа предков и т.д. Есть сведения, что члены "Боко харам" казнят как христианских проповедников, так и мусульманских священнослужителей. Именно поэтому исламистские группировки традиционного толка, промышляющие на севере Африки, хотя и связаны, но все же не слишком спешат ассоциироваться и в открытую сотрудничать с нигерийскими "братьями".
Год назад президент Нигерии Гудлак Джонатан объявил о введении чрезвычайного положения в ряде северных штатов, но это мало помогло, поскольку за последние месяцы 2014 года группировка подчинила себе новые территории вокруг Майдугури, столицы штата Борно, хотя местные власти удерживают город. По различным данным, на сегодняшний день "Боко харам" располагает примерно 3 тыс. боевиков, хотя некоторые наблюдатели утверждают, что террористов намного больше. Дело в том, что в стране, где большинство населения является неграмотным и живет примерно на полтора доллара в день, радикалы обладают прекрасной ресурсной базой.
И, судя по всему, местные власти мало что могут противопоставить продвижению боевиков.
Ранее считалось, что вооруженные силы Нигерии (около 100 тыс. человек) являются одними из лучших по оснащенности, подготовленности и боеготовности в тропической Африке. Особо отмечалось, что офицерский состав готовится за рубежом - в военных учебных заведениях США, Великобритании, Канады и Индии. Армия нигерийцев получила хвалебные отзывы во время миротворческих операций в гражданских конфликтах в Либерии и Сьерра-Леоне. Однако сейчас в своей стране против преступников военные демонстрируют странную беспомощность. Армейское руководство обвиняется в коррупции, неправильном распределении ресурсов, плохом оснащении, низком моральном духе и порой таком отношении к гражданским лицам, которое ничем не лучше того, что вытворяют террористы. В декабре прошлого года 54 солдатам трибунал вынес смертельный приговор по обвинению в трусости и предательстве за то, что они отказались воевать с "Боко харам". Фактически солдаты никак не защищают население северо-востока страны, охраняя лишь транспортные пути к нефтеносным южным районам. Создается впечатление, что большее противодействие террористам оказывают вооруженные силы соседних Камеруна и Чада, которые боятся распространения заразы "Боко харам" через свои границы. В Интернет периодически попадают фотографии, на которых видна боевая техника с опознавательными знаками этих государств. Недавно несколько десятков террористов были убиты камерунскими солдатами в ходе отражения нападения на город Колофата, после чего лидер "Боко харам" Абубакар Шейкау разместил на видеохостинге YouTube угрозы в адрес камерунского президента Поля Бийе.
Казалось бы, в такой ситуации в Нигерию срочно нужно ввести войска ООН или НАТО, создать для защиты гражданского населения и предотвращения фактического геноцида бесполетные зоны, созвать международную конференцию для координации дальнейших действий или хотя бы задействовать Африканский союз, на который возлагалось столько надежд. Однако ничего подобного никто и не думает делать. Пресс-секретарь Госдепартамента США Джен Псаки заявила, что "все, кто занимается вербовкой террористов, должны понести суровое наказание", но каким образом это сделать, не пояснила. Хотя ситуация в любой момент может выйти из-под контроля властей и тогда террористы получат в свои руки уже и нефтеносные месторождения юга Нигерии. В конце концов ведь могут пострадать интересы транснациональных корпораций - Shell, ExxonMobil, Chevron Texaco, Conoco Phillips, Eni и Total, которые участвуют в добыче нигерийских углеводородов.
То, что нигерийцам не стоит рассчитывать на помощь извне, убедительно продемонстрировала история с похищением в апреле прошлого года прямо из школы более 200 нигерийских девушек, которых, несмотря на международные усилия (своих спецназовцев присылали США, Канада, Франция, Израиль и Великобритания), так и не спасли. Лишь некоторым из заложниц удалось сбежать, остальные были отданы в "пользование" боевикам, умерли от болезней и побоев.
На этом фоне неудивительно, по мнению одного из самых авторитетных африканских священнослужителей Африки, архиепископа Джоса Игнатиус Каугамы, что западные страны игнорируют нигерийскую трагедию. "Международное сообщество всегда выражает солидарность, но не оказывает никакой конкретной помощи", - заявил Каугама. И с ним трудно не согласиться, ведь расправа над жителями городка Бага и близлежащих деревень произошла в одно время с нападением на редакцию французского журнала Charlie Hebdo. Но если все мировые новостные агентства и телеканалы пестрели новостью о марше мира в Париже в память о 12 убитых карикатуристах и полицейских, мало кто из СМИ уделил должное внимание сотням растерзанных нигерийских женщин и детей. Оказать поддержку в борьбе с терроризмом призывает западные страны и президент Камеруна Поль Бийя, поскольку есть серьезные опасения, что если "Боко харам" не будет остановлена, она распространится по всему континенту и даже будет угрожать Европе.
Между тем немаловажно ответить и на вопрос, насколько в происходящем виновны также сами нигерийские власти? Совсем скоро, 14 февраля, в Нигерии должны состояться президентские и парламентские выборы. Нынешний нигерийский президент Гудлак Джонатан, 57-летний христианин с юга страны, баллотируется на второй срок, призывая к завершению своих планов по "преобразованию страны". О чем говорит Джонатан, не слишком понятно, тем более в условиях резкого падения цен на нефть. Нигерия занимает седьмое место в мире по экспорту "черного золота", и большая часть бюджетных поступлений наполняется именно из скважин. Не совсем понятно и то, как будет организовано голосование жителей тех районов, где хозяйничают террористы, и которые уже убежали в соседние государства.
Нынешняя Нигерия - типичное постколониальное государство в границах, нарезанных прежними западными хозяевами без всякого учета этнических и религиозных особенностей местного населения. Нигерия подвержена почти всем язвам Африканского континента - ужасающая инфраструктура, контраст в развитии разных частей страны (в данном случае Юга и Севера), вопиющая антисанитария, потрясающая коррупция, нищета, этнорелигиозные конфликты, продолжительность жизни, едва дотягивающая до 50 лет, распространенность ВИЧ и других вирусов, ситуация в исправительных учреждениях, напоминающая нацистские концлагеря. Сама нигерийская армия и полиция не раз обвинялись в похищениях, пытках, внесудебных расправах и убийствах. Доктор политической географии из Перта Стефан Дэвис, работавший советником двух предыдущих нигерийских президентов и пытавшийся спасти похищенных школьниц, считает, что одними из источников финансирования террористов являются некоторые нигерийские политики, пишет abc.net.au. Так, по данным ВВС, в 2007 году против нигерийского бизнесмена Алхаджи Белло Дамагумы, владельца газеты Daily Trust, было возбуждено уголовное дело по обвинению в передаче "Боко харам" как минимум $300 тыс. В 2011 году сенатор от нигерийского штата Борно Али Ндуме был задержан по подозрению в аналогичном преступлении.
На глазах у всего мирового сообщества Нигерия из государства, подающего надежды, "гиганта Африки" с населением в 170 млн. человек и, самое главное, имеющая все ресурсы для нормальной жизни, стремительно превращается в территорию хаоса и смерти.